Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

23 grudnia 2018 r.
15:26

Lublin: Co z rozbudową Systemu Zarządzania Ruchem?

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
0 31 A A
O systemie sterującym sygnalizacją świetlną możemy na razie zapomnieć
O systemie sterującym sygnalizacją świetlną możemy na razie zapomnieć (fot. Maciej Kaczanowski)

Pod znakiem zapytania stanęła szybka rozbudowa systemu sterującego sygnalizacją świetlną na skrzyżowaniach. Generalny wykonawca prac złożył w sądzie wniosek o upadłość. Jest ryzyko, że rozpoczęta już inwestycja utknie na wiele miesięcy i będzie trzeba szukać nowego wykonawcy.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Rozbudowa systemu ma polegać na podłączeniu do niego prawie 50 ulicznych sygnalizacji. Mowa o światłach kierujących ruchem na al. Spółdzielczości Pracy, ul. Jana Pawła II, al. Warszawskiej, Zana, Kunickiego, Głębokiej i Zemborzyckiej, a także na kilku ważnych skrzyżowaniach: al. Witosa z Doświadczalną, Willowej z Ducha, Armii Krajowej z Orkana, al. Kompozytorów Polskich z Braci Wieniawskich oraz koło Areny Lublin.

Wszystkie te sygnalizacje miały być przyłączone do Centrum Sterowania Ruchem, które wydaje dziś polecenia 70 sygnalizacjom. Działający już system zbudowała warszawska spółka Qumak. Ona też wygrała miejski przetarg na rozbudowę sieci i dostała warte 23 mln zł zlecenie na zaprojektowanie i wykonanie wszystkich robót do marca 2020 r. Efektem miało być stworzenie kierowcom tzw. zielonej fali.

– Firma, która podjęła się tego zadania, złożyła wniosek o upadłość i to być może spowoduje nam kłopoty – oznajmił Kazimierz Pidek, dyrektor Zarządu Dróg i Mostów na wczorajszym posiedzeniu Rady Miasta. Urzędnicy przyznają, że możliwy jest scenariusz, w którym konieczny będzie rozwód z wykonawcą, dokładna inwentaryzacja tego, co zostało zrobione oraz znalezienie firmy, która podejmie się dokończenia prac.

Niepokojące sygnały dotarły do Ratusza na początku listopada, więc urzędnicy zażądali od spółki wyjaśnień. – Zapytaliśmy wprost czy „występują problemy, które mogą wpływać na wykonanie zobowiązań” wobec nas – informuje Karol Kieliszek z Urzędu Miasta. – Kilka dni później dostaliśmy odpowiedź, w której wykonawca informował o trwających pracach i posiadaniu wykwalifikowanej kadry. Ale jednocześnie przyznał, że złożył w sądzie wniosek o upadłość, w związku z czym „płynność finansowa spółki jest naruszona” oraz „zaciągnięte zobowiązania mogą zostać ograniczone”.

Co dalej? Nie ma na razie informacji o rozpatrzenia przez sąd wniosku o upadłość firmy. – Dlatego nie mamy jak podjąć kolejnych kroków formalnych – tłumaczy Kieliszek. – Nie wiemy jeszcze przecież, jakie kroki podejmie wyznaczony syndyk masy upadłościowej. Czy spółka przestanie istnieć, czy będzie coś w rodzaju restrukturyzacji firmy i ukończenia prac.
Ratusz zapewnia, że będzie dążyć do przejęcia dokumentacji projektowej, która – według zapewnień urzędników – jest gotowa „w 99 procentach”.

Trudna historia
Budowa Systemu Zarządzania Ruchem od początku przysparza miastu problemów. • Umowa z pierwszym wykonawcą, hiszpańską firmą ACISA, została rozwiązana przez samorząd ze względu na znikome postępy prac. Dwa miesiące przed terminem, w którym wszystko powinno być skończone, wykonano zaledwie 5 proc. kontraktu, chociaż od zawarcia umowy minęły trzy lata. Miasto zinwentaryzowało prace i poszukało nowego wykonawcy. Przetarg wygrała warszawska spółka Qumak. • Niedawno sprawą rozliczeń z firmą Qumak zainteresowała się prokuratura powiadomiona przez Centralne Biuro Antykorupcyjne. Według CBA miejscy urzędnicy odebrali gotowy system, chociaż nie działał prawidłowo oraz nie naliczyli 1,5 mln zł kary za nieterminowe zakończenie prac.

Komentarze 31

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
poll / 23 grudnia 2018 o 16:03
+25
Panie Kieliszek, to jest właśnie marnowanie publicznych pieniędzy. Poza tym to nie tylko kwestia samej sygnalizacji, która jedynie spowalnia poruszanie się po mieście, ale także np: organizacji ruchu na placu Bychawskim, wyznaczeniu buspasów na Muzycznej, gdzie stoi się godzinami, podczas gdy przejedzie z 5 trolejbusów na godzinę. Przykłady idiotyzmów zdm-u można mnożyć.
Avatar
Gość / 23 grudnia 2018 o 15:53
+21
Mnie zastanawia jedno przetarg wygrywa firma która już od kilku lat boryka się z kłopotami finansowymi, która ma syndyka masy upadłościowej. Tak samo jak z spółką Arkady która ma budować poniżej ratusza, jest w stanie upadłości i ma zamiar po nowym roku z dużą bonifikatą przejąć na własność tą działkę. Od paru tygodni o tym się mówi w ratuszu i nikt nie reaguje. Przecież to jest sprawa dla prokuratura. Działamy na własną niekorzyść pozbywajac się za bezcen tak cennej działki.
Avatar
Gość / 23 grudnia 2018 o 16:00
+16
Przecież to sterowanie nie dzia ła!!!!!!! Piniondze wywalone w błoto.
Avatar
pav / 23 grudnia 2018 o 16:26
+15
Sygnalizacja świetlna w moim pięknym mieście Lublinie działa "od czapy". Jakie uzasadnienie ma jej trzymanie włączonej w środku nocy przy natężeniu ruchu 1 samochód na 5 minut? Jest przynajmniej kilkanaście takich miejsc gdzie ***ca człowieka bierze jak stoi przy skręcie w prawo na czerwonym a ruch pieszych czy aut na kierunku kolizyjnym jest znikomy (np. z Armii Krajowej w Orkana).
Avatar
Spec / 23 grudnia 2018 o 21:54
+13
Najpierw należało zrobić zieloną falę z tego co jest, a nie co chwilę stoi się na czerwonym. Wjazd w Muzyczną z zielonego z Nadbystrzyckiej i czerwone światło. Na Jana Pawła II jazda od świateł do świateł i na każdym postój. Podobnie na Spółdzielczości Pracy, a o DMM to nawet nie ma co mówić. Świateł nastawianych co 50 m i na każdych trzeba swoje odstać.  Na Krańcowej nie lepiej. Ile milionów kosztowały dotychczasowe prace?
 Dobra Monika ochlon...nie bedzie zadnej zielonej fali. Nie takiej o jakiej wy myslicie. Stoi sie i sie bedzie stalo. Za duzo was w tych autkach i jakos was trzeva rozrzadzic a piesi tez chca przejsc. Cudow ni ma. Chcesz nie stac to jedz na ukraine. Swiatla na dmm i nie tylko sa miedzy innymi po to zebyscie ludzi na przejsciu puscili i nie rozjechali. Zrbyscie puscili auta z bocznych uliczek. Zebyscie nie zap... 100 km/h tam jak ten agent co tam zginal nie tak dawno. Bo polscy kierowcy to bydlo. A pomyslalas ze tam sie buduje od cholery blokow ? I za niedlugo zrobi sie wiekszy ruch i bez swiatel nie da rady ? Nie pomyslalas ? Na krancowej to samo. Ludzie chca przejsc i przezyc. I niechca zebyscie tam zap.. po 120/h. A wszystko to kosztowalo dokladnie tyle milionow ile trzeba. Tyle ile potrzebuje wykonawca a miasto sie zgodzi. Nic ponadto
 Dobra Monika ochlon...nie bedzie zadnej zielonej fali. Nie takiej o jakiej wy myslicie. Stoi sie i sie bedzie stalo. Za duzo was w tych autkach i jakos was trzeva rozrzadzic a piesi tez chca przejsc. Cudow ni ma. Chcesz nie stac to jedz na ukraine. Swiatla na dmm i nie tylko sa miedzy innymi po to zebyscie ludzi na przejsciu puscili i nie rozjechali. Zrbyscie puscili auta z bocznych uliczek. Zebyscie nie zap... 100 km/h tam jak ten agent co tam zginal nie tak dawno. Bo polscy kierowcy to bydlo. A pomyslalas ze tam sie buduje ... rozwiń
Avatar
Spec / 23 grudnia 2018 o 21:44
+10
Dobra januszki eksperty już tak nie srajcie tymi komentarzami jak nie wiecie o co chodzi. System tylko daje informacje o natezeniu ruchu i mozna swiatla dostosowac tu dluzej tam krocej. A nie że robi wam zielona fale a reszta stoi w nieskonczonosc. Nigdy to nie bedzie dzialac tak jak chcecie ze sobie jedzuecie na zielonym caly czas bo to nie po to. A pretensje to mozna miec jezeli juz do tych co system obsluguja a nie do systemu ze niby "nie dziala". Ale ci co obsluguja maja na glowie priorytet dla pieszych i komunikacji zbiorowej bo te grupy MAJA PIERWSZENSTWO w ruchu miejskim czego wy debile nigdy nie zrozumiecie. I tak, bedziecie stac sobie minute dlyzej w gulfach i passatach zeby jakis frajer mpkiem sobie latwiej przejechal. Tak juz jest i mnie to osobiscie bardzo cieszy
Dobra januszki eksperty już tak nie srajcie tymi komentarzami jak nie wiecie o co chodzi. System tylko daje informacje o natezeniu ruchu i mozna swiatla dostosowac tu dluzej tam krocej. A nie że robi wam zielona fale a reszta stoi w nieskonczonosc. Nigdy to nie bedzie dzialac tak jak chcecie ze sobie jedzuecie na zielonym caly czas bo to nie po to. A pretensje to mozna miec jezeli juz do tych co system obsluguja a nie do systemu ze niby "nie dziala". Ale ci co obsluguja maja na glowie priorytet dla pieszych i komunikacji zbiorowej ... rozwiń
Avatar
obserwator / 23 grudnia 2018 o 15:56
+8
Ten temat sterowania ruchem, a zwłaszcza dziesiątki mln zł które kolo tego tematu przepływają, to jakieś czary-poza prawdziwą kasą wypływajacą.Ale jak zawsze, temat trudny do policzenia, więc niech pieniądze wypływają.W koncu komuś pomogą, kogoś wzbogacą, powstanie kilka luksusowych willi na przedmiesciach,
Avatar
Spec / 23 grudnia 2018 o 22:00
+7
Panie Kieliszek, to jest właśnie marnowanie publicznych pieniędzy. Poza tym to nie tylko kwestia samej sygnalizacji, która jedynie spowalnia poruszanie się po mieście, ale także np:  organizacji ruchu na placu Bychawskim,  wyznaczeniu buspasów na Muzycznej, gdzie stoi się godzinami, podczas gdy przejedzie z 5 trolejbusów na godzinę. Przykłady idiotyzmów zdm-u można mnożyć.
 Mowisz o idiotyzmach a sam piszesz jak idiota. Wiesz po co jest ta organizacja i te buspasy na muzycznej ? Nie wiesz ? A takie cos jak przyszly dworzec ? Cos zaiskrzylo czy nadal nic ? Autobusy, duzo autobusow
 Mowisz o idiotyzmach a sam piszesz jak idiota. Wiesz po co jest ta organizacja i te buspasy na muzycznej ? Nie wiesz ? A takie cos jak przyszly dworzec ? Cos zaiskrzylo czy nadal nic ? Autobusy, duzo autobusow rozwiń
Avatar
taka prawda / 23 grudnia 2018 o 18:17
+7
Mnie zastanawia jedno przetarg wygrywa firma która już od kilku lat boryka się z kłopotami finansowymi, która ma syndyka masy upadłościowej. Tak samo jak z spółką Arkady która ma budować poniżej ratusza, jest w stanie upadłości i ma zamiar po nowym roku z dużą bonifikatą przejąć na własność tą działkę. Od paru tygodni o tym się mówi w ratuszu i nikt nie reaguje. Przecież to jest sprawa dla prokuratura. Działamy na własną niekorzyść pozbywajac się za bezcen tak cennej działki.
 Arkady jeszcze za Pruszona dostały ziemie w dzierżawe na bodajże 99 lat, wiec tu i tak sie niewiele da zrobić.
 Arkady jeszcze za Pruszona dostały ziemie w dzierżawe na bodajże 99 lat, wiec tu i tak sie niewiele da zrobić. rozwiń
Avatar
Grześ / 23 grudnia 2018 o 17:47
+7
Brawo żuczki..wywalamy hajs mieszkańców i łatamy hajsem za śmieci i hajs się zgadza
Avatar
Ra / 25 grudnia 2018 o 12:17
-3
A pretensje to mozna miec jezeli juz do tych co system obsluguja a nie do systemu ze niby "nie dziala". Ale ci co obsluguja maja na glowie priorytet dla pieszych i komunikacji zbiorowej bo te grupy MAJA PIERWSZENSTWO w ruchu miejskim.
W branży mówi się, że priorytety dla komunikacji miejskiej miały być automatyczne. Niestety inspektorzy nie wiedzieli co odbierali i Qumak wcisnął im "ręczne" - czyli właśnie operator musi obserwować skrzyżowania, co jest parodią.  Qumak wygrał 2 etap i mieli go już dopilnować, aby wdrożył priorytety automatyczne na całości. 
W branży mówi się, że priorytety dla komunikacji miejskiej miały być automatyczne. Niestety inspektorzy nie wiedzieli co odbierali i Qumak wcisnął im "ręczne" - czyli właśnie operator musi obserwować skrzyżowania, co jest parodią.  Qumak wygrał 2 etap i mieli go już dopilnować, aby wdrożył priorytety automatyczne na całości.  rozwiń
Avatar
Spec / 25 grudnia 2018 o 02:59
+6
I te autobusy z LSM i Czubów będą jechać przez zakorkowana Głęboką i wąską Nadbystrzycka, by trafic mostem na dworzec, zamiast zbudowania mostu i przedłuzenia Zana, gdzie miałyby prostą drogę? Spece to byli, ale kiedyś, teraz to jakieś studenciaki bez pojęcia... Co do systemu - kolejna wtopa systemu zamówień publicznych i parytetu ceny oraz inwestowania ponad stan. Nihil novi.
 Beda jechac z dworca przez muzyczna gleboka az do wylotowki na warszawe. A przedluzenie zana kiedys bedzie. Studenciaki sa chyba bystrzejsze od Ciebie.
Avatar
Gość / 24 grudnia 2018 o 18:38
-2
Zobacz (d)efekty.
Avatar
Rafał / 24 grudnia 2018 o 12:40
-1
Pierwsze sygnały do ZDM dotarły w listopadczie, ale tamtego roku.
Avatar
Rafał / 24 grudnia 2018 o 12:31
+1
Normalnie kto by się spoddziewał? Date: pt., 20 paź 2017 o 19:45 Subject: System Zarządzania Ruchem To: Dzień dobry, Kolega poinformował mnie, że Qumak zszedł z placu budowy biurowca w Warszawie ***forsal.pl/artykuly/1037805,fatalne-wyniki-finansowe-qumaka-zalamanie-kursu-akcji-na-gpw.html ******pulshr.pl/zmiany-kadrowe/tomasz-laudy-zrezygnowal-z-funkcji-prezesa-zarzadu-spolki-qumak,44521.html ******sii.org.pl/8620/ochrona-praw/lista-ostrzezen-sii.html
Avatar
Gość / 24 grudnia 2018 o 10:20
-5
I te autobusy z LSM i Czubów będą jechać przez zakorkowana Głęboką i wąską Nadbystrzycka, by trafic mostem na dworzec, zamiast zbudowania mostu i przedłuzenia Zana, gdzie miałyby prostą drogę? Spece to byli, ale kiedyś, teraz to jakieś studenciaki bez pojęcia... Co do systemu - kolejna wtopa systemu zamówień publicznych i parytetu ceny oraz inwestowania ponad stan. Nihil novi.
Avatar
24.12 / 24 grudnia 2018 o 09:03
-4
A po wuja na przejściu na Muzycznej vis'a'vis szkółek artystycznych światła zmieniają się przede wszystkim w trybie automatycznym ??? Wczesnym rankiem i wieczorem, a nawet i w ciągu dnia nie ma tam non stop tłumów chcących przejść na drugą stronę więc zupełnie wystarczyłoby ustawić tryb na '' na żądanie '', tak jak na Głębokiej vis'a'vis Pekinu. Światła służą tylko i wyłącznie pieszym. I takich miejsc jest dużo w naszym miasteczku. Tylko trzeba trochę chcieć cokolwiek poprawić ten badziewny pseudo system.
Avatar
Alex / 24 grudnia 2018 o 07:55
+2
Dla mnie ruch w mieście bardzo się poprawił odkąd zaczęła działać. Zdarza się przejechać z jednego końca miasta na drugi bez zatrzymania. Firma upada, bo jak zwykle koszty były zaniżone, i jeszcze chcą ścigać ratusz, że kar nie naliczyli ?? Chyba tylko u nas stosowanie prawa jest tak bezmyślne i zwyrodniałe.
Avatar
wieśniak / 24 grudnia 2018 o 06:12
0
jaki wykonawca taki system - buuuuuuuu
Avatar
LUBLIN / 23 grudnia 2018 o 22:57
0
JEDNO JEST PEWNE. SYSTEM DZIAŁA ŹLE. NIE USPRAWNIŁ KOMUNIKACJI. KORKI SĄ JAKIE BYŁY. NA WIELU ŚWIATŁACH STOI SIĘ DŁUŻEJ. CZĘSTO JEST TAK ŻE SZNUR AUT TKWI NA CZERWONYM A W POPRZEK NA ZIELONYM RAPTEM 5 AUT. TO SAMO PRAWIE ZE WSZYSTKIMI ZIELONYMI STRZAŁKAMI W LEWO, STOI 15 AUT, PRZEJADĄ TYLKO 4. W RAZIE STŁUCZKI W ŚRÓDMIEŚCIU NIC SIĘ NIE ZMIENIA, TWORZĄ SIĘ GIGANTYCZNE KORKI. OPERATORZY NIE WPROWADZAJĄ ŻADNYCH KOREKT. SYSTEM DZIAŁA ŹLE, WSZYSCY TO WIDZĄ. WŁADZA WPIERA WSZYSTKIM ŻE JEST SUPER, ŻE JEST DOBRZE. ROBIĄ Z LUDZI IDIOTÓW. KOLEJNA ROZBUDOWA TYLKO POGORSZY SYTUACJĘ W KOLEJNYCH OBSZARACH MIASTA. NA WIELU RONDACH KIEDY SYGNALIZACJA NIE DZIAŁA OKAZUJE SIĘ RUCH JEST PŁYNNIEJSZY, NIE MA KORKÓW ITD. DLACZEGO WŁADZA CELOWO UTRUDNIA LUDZIOM ŻYCIE TYM SYSTEMEM ??? !!!
JEDNO JEST PEWNE. SYSTEM DZIAŁA ŹLE. NIE USPRAWNIŁ KOMUNIKACJI. KORKI SĄ JAKIE BYŁY. NA WIELU ŚWIATŁACH STOI SIĘ DŁUŻEJ. CZĘSTO JEST TAK ŻE SZNUR AUT TKWI NA CZERWONYM A W POPRZEK NA ZIELONYM RAPTEM 5 AUT. TO SAMO PRAWIE ZE WSZYSTKIMI ZIELONYMI STRZAŁKAMI W LEWO, STOI 15 AUT, PRZEJADĄ TYLKO 4. W RAZIE STŁUCZKI W ŚRÓDMIEŚCIU NIC SIĘ NIE ZMIENIA, TWORZĄ SIĘ GIGANTYCZNE KORKI. OPERATORZY NIE WPROWADZAJĄ ŻADNYCH KOREKT. SYSTEM DZIAŁA ŹLE, WSZYSCY TO WIDZĄ. WŁADZA WPIERA WSZYSTKIM ŻE JEST SUPER, ŻE JEST DOBRZE. ROBIĄ Z LUDZI IDIOTÓW. KOLEJNA ROZ... rozwiń