Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

3 lipca 2017 r.
9:00

Politolog: Żuk ryzykuje ws. uchodźców, nie może zlekceważyć obaw mieszkańców

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
0 412 A A
- Szkoda, że politycy PiS, w tym posłowie z Lublina, nie chcą budować współpracy w tworzeniu rozwiązań w dziedzinie migracji w duchu chrześcijańskiego miłosierdzia i współczucia – oświadczył prezydent Krzysztof Żuk
- Szkoda, że politycy PiS, w tym posłowie z Lublina, nie chcą budować współpracy w tworzeniu rozwiązań w dziedzinie migracji w duchu chrześcijańskiego miłosierdzia i współczucia – oświadczył prezydent Krzysztof Żuk

Krzysztof Żuk i prezydenci 10 dużych miast Polski podpisali deklarację o współdziałaniu „w sprawie migracji”. Twierdzą, że to „pomoże rozwijać” miasta. Nie oznacza to jednak zaproszenia imigrantów do Lublina. Jednak na prezydenta i tak spadła fala krytyki ze strony PiS

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Polskie duże miasta od wielu lat są otwarte na procesy migracyjne i różnorodność mieszkańców – czytamy w deklaracji prezydentów. Podkreślają oni, że „w celu przyjaznego przyjęcia imigrantów” potrzeba współpracy samorządów, rządu, służb publicznych, czy też kościołów. – Wspólnie jesteśmy w stanie wypracować odpowiednią kulturę przyjęcia migrantów, co pomoże rozwijać nasze miasta, czynić je bardziej innowacyjnymi i konkurencyjnymi.

Wymiana wiedzy

Samorządowcy powołali specjalny zespół roboczy do „wymiany wiedzy”. Podkreślają, że chcą „minimalizować zagrożenia związane z (...) biedą i wykluczeniem nowych mieszkańców”, których dokument nie nazywa uchodźcami (pełna treść deklaracji na stronie 6).

Dokument podpisali prezydenci 11 miast: Białegostoku, Bydgoszczy, Gdańska, Krakowa, Lublina, Łodzi, Poznania, Rzeszowa, Szczecina, Warszawy i Wrocławia, jest też miejsce na podpis prezydenta Katowic. Wielu z nich należy do Platformy Obywatelskiej, której lider Grzegorz Schetyna oświadczył niedawno, że samorządowcy z PO gotowi są przyjąć „kilkanaście, kilkadziesiąt matek z dziećmi z miejsc objętych wojną”. Słowa te wywołały falę pytań o to, czy miasta zaczną same sprowadzać uchodźców. Lubelski Ratusz wprost odpowiada, że nie może tego robić na własną rękę.

– Polityka do spraw uchodźców jest zadaniem rządu – wyjaśnia Joanna Bobowska z biura prasowego w lubelskim Urzędzie Miasta. – Przyjęcie uchodźców nie leży w gestii samorządu lokalnego, jest decyzją podejmowaną na poziomie centralnym.

Rząd Prawa i Sprawiedliwości nie szykuje się do przyjęcia uchodźców. – Zastanawiamy się, czy to jest akurat ten sposób, który pomoże faktycznie ludziom, czy też nie lepiej, tak jak w tej chwili robi to Polska, pomagać tam, na miejscu – stwierdziła Beata Szydło w wywiadzie dla wPolsce.pl.

Obawy

– W kwestii uchodźców rząd dobrze wyczuł oczekiwania obywateli – ocenia Wojciech Maguś, politolog z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej. – Badania pokazują, że społeczeństwo wyraża obawy związane z przyjęciem uchodźców. I nie jest ważne czy obawy te są racjonalne, czy nie. Duża liczba Polaków obawia się zagrożenia, którego nie doświadczyła, ale o którym praktycznie codziennie słyszy.

Sonda: Czy powinniśmy przyjmować uchodźców?

Liczba głosów: 2253
85.49%
Nie
12.78%
Tak
1.73%
Nie mam zdania

Pójście pod prąd tych nastrojów może być ryzykowne dla Krzysztofa Żuka liczącego na kolejną kadencję w Ratuszu. Do jej zdobycia nie wystarczą mu głosy wyborców PO, którzy wcale nie są jednomyślni w sprawie uchodźców. Żuk potrzebuje też poparcia wśród elektoratu PiS, a politycy tej partii natychmiast skrytykowali Żuka za deklarację.

– Kiedy to prezydent Lublina Krzysztof Żuk (PO) dostał zgodę mieszkańców na sprowadzanie do miasta muzułmańskich imigrantów? Takiej zgody nie ma! – pisze na Facebooku poseł Sylwester Tułajew. – Przyjęcie imigrantów muzułmańskich uczyni Lublin mniej bezpiecznym – mówił w Radiu Lublin poseł Artur Soboń, który kilka dni wcześniej pytał czy prezydent wybiera bezpieczeństwo, czy „ideologiczny obłęd na rzecz arabskich uchodźców”.

Ryzyko

Żuk odpowiada, że to „straszenie mieszkańców” i „sianie nienawiści”. – Szkoda, że politycy PiS, w tym posłowie z Lublina, nie chcą budować współpracy w tworzeniu rozwiązań w dziedzinie migracji w duchu chrześcijańskiego miłosierdzia i współczucia – oświadczył prezydent informując o podpisaniu dokumentu.

– Deklaracja jest demonstracją polityczną, ryzykowną z punktu widzenia nastrojów społecznych – ocenia politolog. – Nie przekreśla szans wyborczych Żuka, jednak myśląc o wygranej w najbliższych wyborach, prezydent nie może zlekceważyć obaw mieszkańców.

Komentarze 412

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 27 lipca 2017 o 08:32
0
Wg GUS koniec rzadow PO + SLD , grudzien 2015 ponad 2milionow Polakow na Emigracji , niech Zuk odpowie ilu Lublinian jest na emigracji ze chce sprowadzac w ich miejsce islamistow za nasze pieniadze wybuduje im meczet z poslanka Mucha PO . Po 8 latach rzadow PO Zuka dlug Lublina wynosi ponad miliard zlotych , zadluzyl kazdego z nas na 30 000 zlotych a Zuk coraz bogatszy zarobkami 33 530 zlotych lata na demonstracje z KOD alimeciarza w chamski sposob obrazajac miliony Polakow ktorzy spookojnie parcuja wychowuja dziec za500+ ktorzy wybrali take wladze
Avatar
Gość / 9 lipca 2017 o 13:45
0
dużą sztuką jest kopać się po własnej ***, ale schetino i zukow to potrafia wyjątkowo dobrze.
Avatar
Gość / 7 lipca 2017 o 09:33
0
BILL GATES - wzywa przywódców UE do powstrzymywania napływu emigrantów !!!!
Avatar
Gość / 7 lipca 2017 o 09:33
0
BILL GATES - wzywa przywódców UE do powstrzymywania napływu emigrantów !!!!
Avatar
Gość / 7 lipca 2017 o 09:33
0
BILL GATES - wzywa przywódców UE do powstrzymywania napływu emigrantów !!!!
Avatar
Gość / 7 lipca 2017 o 09:33
0
BILL GATES - wzywa przywódców UE do powstrzymywania napływu emigrantów !!!!
Avatar
Gość / 5 lipca 2017 o 09:06
0
pisowe straszenie, strasznie, będa nas straszyć do następnych wyborów????
Avatar
Gość / 5 lipca 2017 o 09:06
0
Ilu Polaków wyjechało i w czasie wojny i teraz za pracą i płacą...każdy oczekuje szacunku. A polacy pomóc ludziom, którzy uciekają przed wojna nie chcą. Choćby tym kilku kobietom i dzieciom.
Avatar
Gość / 5 lipca 2017 o 09:06
0
Pisowi nic się nie opłaca ani samolotów kupować ani mieć dobrych relacji z sąsiadami nic nie jest im potrzebne. Mają władze w Polsce i to im wystarczy. Rzucą ciemnemu ludowi 500 zł i zamkną usta.
Avatar
Gość / 5 lipca 2017 o 09:05
0
Pisiory zaczeli straszyć uchodźcami aby tylko wybory wygrać, bo za zdemolowanie Państwa wiedzą, ze przegrają
Avatar
Gość / 27 lipca 2017 o 08:32
0
Wg GUS koniec rzadow PO + SLD , grudzien 2015 ponad 2milionow Polakow na Emigracji , niech Zuk odpowie ilu Lublinian jest na emigracji ze chce sprowadzac w ich miejsce islamistow za nasze pieniadze wybuduje im meczet z poslanka Mucha PO . Po 8 latach rzadow PO Zuka dlug Lublina wynosi ponad miliard zlotych , zadluzyl kazdego z nas na 30 000 zlotych a Zuk coraz bogatszy zarobkami 33 530 zlotych lata na demonstracje z KOD alimeciarza w chamski sposob obrazajac miliony Polakow ktorzy spookojnie parcuja wychowuja dziec za500+ ktorzy wybrali take wladze
Avatar
Gość / 9 lipca 2017 o 13:45
0
dużą sztuką jest kopać się po własnej ***, ale schetino i zukow to potrafia wyjątkowo dobrze.
Avatar
Gość / 7 lipca 2017 o 09:33
0
BILL GATES - wzywa przywódców UE do powstrzymywania napływu emigrantów !!!!
Avatar
Gość / 7 lipca 2017 o 09:33
0
BILL GATES - wzywa przywódców UE do powstrzymywania napływu emigrantów !!!!
Avatar
Gość / 7 lipca 2017 o 09:33
0
BILL GATES - wzywa przywódców UE do powstrzymywania napływu emigrantów !!!!
Avatar
Gość / 7 lipca 2017 o 09:33
0
BILL GATES - wzywa przywódców UE do powstrzymywania napływu emigrantów !!!!
Avatar
Gość / 5 lipca 2017 o 09:06
0
pisowe straszenie, strasznie, będa nas straszyć do następnych wyborów????
Avatar
Gość / 5 lipca 2017 o 09:06
0
Ilu Polaków wyjechało i w czasie wojny i teraz za pracą i płacą...każdy oczekuje szacunku. A polacy pomóc ludziom, którzy uciekają przed wojna nie chcą. Choćby tym kilku kobietom i dzieciom.
Avatar
Gość / 5 lipca 2017 o 09:06
0
Pisowi nic się nie opłaca ani samolotów kupować ani mieć dobrych relacji z sąsiadami nic nie jest im potrzebne. Mają władze w Polsce i to im wystarczy. Rzucą ciemnemu ludowi 500 zł i zamkną usta.
Avatar
Gość / 5 lipca 2017 o 09:05
0
Pisiory zaczeli straszyć uchodźcami aby tylko wybory wygrać, bo za zdemolowanie Państwa wiedzą, ze przegrają
Zobacz wszystkie komentarze 412

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Wraca Puławskie Kino Samochodowe
27 lipca 2018, 0:00

Wraca Puławskie Kino Samochodowe 7 0

Co Gdzie Kiedy. Gratka dla miłośników kina w Puławach. W dniach 27-29 lipca odbędzie się kolejna już edycja Puławskiego Kina Samochodowego, nawiązującego do amerykańskiej tradycji seansów.

94 PZLA MP. Podsumowanie drugiego dnia
galeria

94 PZLA MP. Podsumowanie drugiego dnia 0 0

Małgorzata Hołub-Kowalik i Karol Zalewski złotymi medalistami w biegu na 400 metrów. To dość spora niespodzianka bo za faworytów w obu przypadkach uchodzili inni uczestnicy finału

Tłumy na koncercie Siła Kobiet na pl. Zamkowym w Lublinie [zdjęcia]
galeria
film

Tłumy na koncercie Siła Kobiet na pl. Zamkowym w Lublinie [zdjęcia] 82 17

W Lublinie trwa koncert Siła Kobiet. Na scenie występują: Paulina Przybysz, Monika Brodka, Katarzyna Nosowska i Kayah. Na plac Zamkowy przyszły tłumy

Wjechał samochodem w rowerzystki. 13-latka nie żyje
kraj
film

Wjechał samochodem w rowerzystki. 13-latka nie żyje 5 2

Radomyśl (woj. wielkopolskie). Na trasie Wschowa-Radomyśl samochód osobowy uderzył w dwie nastolatki jadące na rowerach. Młodsza z dziewcząt, 13-latka, zginęła na miejscu. Jej rok starsza koleżanka została przewieziona do szpitala. Przyczyny wypadku bada prokuratura.

Lato na Placu Litewskim: Brak sensu, Aniołek, Żyrafa i Stołek
2 sierpnia 2018, 17:00

Lato na Placu Litewskim: Brak sensu, Aniołek, Żyrafa i Stołek 2 0

Co Gdzie Kiedy. Popularny spektakl Centrum Kultury - Brak sensu, Aniołek, Żyrafa i Stołek będzie można zobaczyć bezpłatnie w ramach wakacyjnego projektu Lato na Placu Litewskim. Pokaz odbędzie się dwukrotnie - w czwartek, 2 sierpnia i piątek, 3 sierpnia o godz. 17 przy pomniku Unii Lubelskiej.

Carnaval Sztukmistrzów 2018: Kto wystąpi? Czego nie przegapić?
galeria

Carnaval Sztukmistrzów 2018: Kto wystąpi? Czego nie przegapić? 25 2

Żeby obejrzeć wszystkie występy, najlepiej zacząć w czwartek. Dlatego już dziś przedstawiamy program festiwalu, choć najwięcej spektakli będzie dopiero za tydzień. Jak zwykle warto zarezerwować dużo czasu, dobrze zaplanować dzień i zatroszczyć się o wygodne obuwie

Skoki Narciarskie. Polska deklasuje rywali w Wiśle!
film

Skoki Narciarskie. Polska deklasuje rywali w Wiśle! 0 0

Podczas inauguracyjnego konkursu Letniego Grand Prix 2018 na skoczni im. Adama Małysza w Wiśle reprezentacja Polski zajęła pierwsze miejsce osiągając rekordową przewagę 71,3 punktu nad drugimi w klasyfikacji Niemcami. Trzecie miejsce przypadło Norwegom

Gryf Wejherowo - Górnik Łęczna 2:2. Odrobili dwie bramki straty

Gryf Wejherowo - Górnik Łęczna 2:2. Odrobili dwie bramki straty 15 3

Przebudowany po drugim spadku z rzędu zespół z Łęcznej w pierwszym meczu nowego sezonu wywalczył punkt w Wejherowie chociaż po niespełna pół godzinie gry przegrywał 0:2

Tomasovia pokonała Stal Kraśnik 4:2

Tomasovia pokonała Stal Kraśnik 4:2 4 0

Po sparingu Stali z Tomasovią zdecydowanie lepsze humory panują w obozie czwartoligowca. Drużyna Pawła Babiarza ograła beniaminka III ligi 4:2

94 PZLA MP. Dominik Kopeć w finale biegu na 200 metrów
galeria

94 PZLA MP. Dominik Kopeć w finale biegu na 200 metrów 2 2

Zawodnik Agrosu Zamość w piątek został mistrzem Polski w biegu na 100 metrów, a w sobotę zapewnił sobie awans do finałowego biegu na dwa razy dłuższym dystansie.

Jak przygotować się do wyjazdu do pracy za granicę?

Jak przygotować się do wyjazdu do pracy za granicę? 0 4

Pierwszy wyjazd do pracy za granicą może wiązać się z dużym stresem. Podpowiadamy, jak się do niego przygotować, by uniknąć niepotrzebnych nerwów.

Orlęta Spomlek rozbiły Włodawiankę 7:0

Orlęta Spomlek rozbiły Włodawiankę 7:0 0 4

Piłkarze Rafała Borysiuka ostro postrzelali przy okazji sobotniego meczu kontrolnego z Włodawianką. Zawody zakończyły się zwycięstwem trzecioligowca 7:0. Rywale pod okiem Marka Droba ćwiczą jednak dopiero od tygodnia i tak naprawdę budują nową drużynę

Botaniczna Piątka w Lublinie - edycja letnia
28 lipca 2018, 0:00

Botaniczna Piątka w Lublinie - edycja letnia 1 0

Co Gdzie Kiedy. 28 lipca odbędzie się pierwsza w historii letnia edycja Botanicznej Piątki na terenie Ogrodu Botanicznego UMCS w Lublinie.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!