Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

2 września 2019 r.
20:05

Życie po wielkim pożarze. Zbiórka darów i pieniędzy dla spalonego Domu Pomocy Społecznej

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
8 14 A A
W poniedziałek ustalono ostatecznie, które placówki staną się domem poszczególnych osób ewakuowanych z ul. Głowackiego. Najwięcej osób przyjął DPS przy ul. Kalinowszczyzna<br />
W poniedziałek ustalono ostatecznie, które placówki staną się domem poszczególnych osób ewakuowanych z ul. Głowackiego. Najwięcej osób przyjął DPS przy ul. Kalinowszczyzna
(fot. UM Lublin)

Zaczęła się zbiórka darów rzeczowych i pieniędzy dla spalonego Domu Pomocy Społecznej im. Matki Teresy z Kalkuty, w którym ogień strawił cały dach budynku. 102 podopiecznym zapewniono miejsca w innych placówkach, część trafiła poza Lublin, ale jeszcze w tym tygodniu wszyscy będą sprowadzeni do miasta.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Ogień wybuchł w nocy z piątku na sobotę, w nowym, wykańczanym już skrzydle budynku przy ul. Głowackiego, skąd szybko rozprzestrzenił się na cały dach, powodując wypalenie jego konstrukcji. Wszystkich podopiecznych, a są to osoby starsze i niepełnosprawne, udało się ewakuować, także dzięki ofiarnej pomocy okolicznych mieszkańców.

Nadal można pomagać

Chęć niesienia pomocy nie zgasła wraz z pożarem, bo nadal wiele osób dopytuje o to jak wesprzeć zniszczony dom opieki i jak pomóc tym placówkom, do których przeniesiono pensjonariuszy. – Zainteresowanie udzielaniem wsparcia naszym Domom Pomocy Społecznej jest bardzo duże – mówi prezydent Krzysztof Żuk. – Staramy się to koordynować, za całą pomoc dziękujemy.

Pomagać można na dwa sposób: albo wpłacając pieniądze (numer konta poniżej), albo przynosząc na Głowackiego dary rzeczowe dla placówek, które przyjęły podopiecznych spalonego DPS-u. – Pościel, poduszki, kołdry, ręczniki, to są najpotrzebniejsze rzeczy – mówi Jarosław Zyśk, dyrektor DPS im. Matki Teresy z Kalkuty i apeluje o to, by przynosić wyłącznie rzeczy nowe, nieużywane. Przydatne będą też środki czystości, bielizna, kapcie i koce.

Dla każdego jest miejsce

Ewakuowani z płonącego budynku znaleźli schronienie w innych domach pomocy na terenie miasta, z wyjątkiem 13 osób przewiezionych do podlubelskiego Matczyna. – Przeniesiemy ich w tym tygodniu do Lublina – obiecuje Żuk i dziękuje za pomoc domowi z Matczyna.

– Jesteśmy wdzięczni jego dyrekcji i pracownikom, natomiast jest to dom głównie dla dzieci z niepełnosprawnością intelektualną, dlatego nasi podopieczni będą się na pewno lepiej czuli w naszych domach dla osób starszych – podkreśla Monika Lipińska, zastępczyni prezydenta Lublina ds. społecznych.

W poniedziałek ustalono ostatecznie, które placówki staną się domem poszczególnych osób ewakuowanych z ul. Głowackiego. – Trzeba zweryfikować trochę decyzje co do ulokowania osób – przyznaje prezydent. Pod uwagę brany był przede wszystkim stan zdrowia i względy rodzinne. – Nie ma sytuacji takiej, że oddzielamy matkę od syna, czy rozdzielamy małżeństwa.

Najwięcej osób przyjął DPS przy ul. Kalinowszczyzna. – Na pewno nie będą to mieszkańcy drugiej kategorii – obiecuje Andrzej Łaba, dyrektor placówki.

Żuk zapewnia, że żaden z pracowników spalonego DPS nie straci zatrudnienia. – Pracownicy są i będą pracownikami, natomiast będą oddelegowani do kilku DPS-ów – podkreśla prezydent. – Nic się nie zmieni, będzie tylko uciążliwość, że nie w jednym miejscu, ale w kilku będą pracować.

Co z odbudową placówki

Już w czwartek Rada Miasta ma zatwierdzić zmiany w budżecie Lublina, aby możliwe było przystąpienie do odbudowy zniszczonej placówki. Koszt takich prac, jak informuje prezydent, na pewno przekroczy 10 mln zł. Więcej ma być wiadomo po wykonaniu ekspertyzy, która pokaże skalę uszkodzeń konstrukcji, a chodzi głównie o strop.

– Te elementy są jeszcze rozgrzane i po ostygnięciu rzeczoznawca oceni, czy trzeba je wzmacniać – mówi Żuk, który spodziewa się, że ekspertyza będzie gotowa w ciągu miesiąca. – Ona pokaże zakres robót, które trzeba wykonać i niezwłocznie do nich przystąpimy.

Numer konta do wpłat

Wsparcie finansowe można przekazywać na konto 21 1240 1503 1111 0010 0169 4681, V Oddział Pekao SA z dopiskiem „darowizna na remont Domu Pomocy Społecznej im. Matki Teresy z Kalkuty”.

e-Wydanie

Komentarze 14

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Ciekawski / 3 września 2019 o 04:08
+13
Czegoś nie rozumiem. Budynek był ubezpieczenia. Każdy mieszkaniec dpsu płacił za mieszkanie. Nie wiem ile ale średnio jest 3000 zł. Ci ludzie idą do innych dpsów. To nie tak, jak spali się gospodarstwo i rodzina zostaje bez dachu nad głową. Na co idzie zbiórka? Na odbudowę czyjejś działalności gospodarczej? Jak "Kowalskiemu" spali się sklep z art spożywczymi to zaraz pół miasta się zrzuca?
Avatar
Japolan / 3 września 2019 o 02:17
+13
Czemu milczą o ubezpieczeniu oraz odszkodowaniu??? Co to za zmowa milczenia?
Avatar
ube z pieczenie / 2 września 2019 o 21:37
+12
Rozumiem zrzutkę dla osób fizycznych, którym zabrakło wyobraźni lub środków finansowych na wykupienie ubezpieczenia. Dziadowanie przez jednostkę budżetową samorządu jest co najmniej nie na miejscu. Oby nie okazało się, że samorząd Lublina zaczął pokrywać deficyt budżetowy ze zdarzeń nadzwyczajnych i klęsk żywiołowych.
Avatar
Gość / 2 września 2019 o 20:21
+7
Podajcie informację ile wpłacił prezydent Zuk.
Avatar
Gość / 3 września 2019 o 12:18
+3
MOŻE ktoś, kto PRZEGRAŁ w NSA odda kaskę na zbożny cel?
Avatar
Japolan / 3 września 2019 o 14:06
+2
DLACZEGO ZNOWU "OWSIAKOWANIE" ? DLACZEGO ZNOWU MAMY PŁACIĆ KASĘ?  -  "KTOŚ" (NO WŁAŚNIE KTO?)  NIE ZAPEWNIŁ NALEŻYTEJ OCHRONY PPOŻ OBIEKTU ? "KTOŚ" POWINIEN WYPŁACIĆ IM ODSZKODOWANIE !
Ochrona była znakomita. Być może nawet straż pożarną wezwano przed pożarem. W dodatku pracownicy DPS "pod telefonami" (w środku nocy) poza godzinami pracy. Pełna mobilizacja - nawet sąsiadów zaalarmowano. Należy się cieszyć, że wszyscy - w tym Pensonariusze (nawet poważnie niepełnosprawni) - są cali i zdrowi. Życie i zdrowie ludzi to podstawa. Gdyby komuś stało się coś poważnego, to byłoby śledztwo na serio. A tak można "przejść się" po miejscu zdarzenia, rozejrzeć się i podpisać jakiś protokół (bez analizowania jego treści). Pożar bez ofiar oraz pełna mobilizacja (nawet nocą "pod telefonami" pracowników w czasie wolnym) - to jest przejaw niesamowitej ochrony oraz wzorowej mobilizacji.
Ochrona była znakomita. Być może nawet straż pożarną wezwano przed pożarem. W dodatku pracownicy DPS "pod telefonami" (w środku nocy) poza godzinami pracy. Pełna mobilizacja - nawet sąsiadów zaalarmowano. Należy się cieszyć, że wszyscy - w tym Pensonariusze (nawet poważnie niepełnosprawni) - są cali i zdrowi. Życie i zdrowie ludzi to podstawa. Gdyby komuś stało się coś poważnego, to byłoby śledztwo na serio. A tak można "przejść się" po miejscu zdarzenia, rozejrzeć się i podpisać jakiś protokół (bez analizo... rozwiń
Avatar
Gość / 3 września 2019 o 12:16
+2
DLACZEGO ZNOWU "OWSIAKOWANIE" ? DLACZEGO ZNOWU MAMY PŁACIĆ KASĘ? - "KTOŚ" (NO WŁAŚNIE KTO?) NIE ZAPEWNIŁ NALEŻYTEJ OCHRONY PPOŻ OBIEKTU ? "KTOŚ" POWINIEN WYPŁACIĆ IM ODSZKODOWANIE !
Avatar
dziad / 3 września 2019 o 09:04
-1
śmiem twierdzić ,że "0"
Avatar
Lolek / 3 września 2019 o 07:51
-1
Co w tej sprawie dla mieszkańców Lublina zrobił radny pitucha ?
 Zrobi, zrobi w tej chwili ma inne sprawy na glowie.
Avatar
zdradziecka morda / 3 września 2019 o 06:37
-3
Czegoś nie rozumiem. Budynek był ubezpieczenia. Każdy mieszkaniec dpsu płacił za mieszkanie. Nie wiem ile ale średnio jest 3000 zł.  Ci ludzie idą do innych dpsów. To nie tak, jak spali się gospodarstwo i rodzina zostaje bez dachu nad głową. Na co idzie zbiórka? Na odbudowę czyjejś działalności gospodarczej? Jak "Kowalskiemu" spali się sklep z art spożywczymi to zaraz pół miasta się zrzuca?
 Dobrze piszesz że nie rozumiesz. Nie wiesz ile ale podajesz średnią... czyli typowy internetowy expert, nie wiem, nie znam się, ale się wypowiem.
 Dobrze piszesz że nie rozumiesz. Nie wiesz ile ale podajesz średnią... czyli typowy internetowy expert, nie wiem, nie znam się, ale się wypowiem. rozwiń
Avatar
Japolan / 3 września 2019 o 14:06
+2
DLACZEGO ZNOWU "OWSIAKOWANIE" ? DLACZEGO ZNOWU MAMY PŁACIĆ KASĘ?  -  "KTOŚ" (NO WŁAŚNIE KTO?)  NIE ZAPEWNIŁ NALEŻYTEJ OCHRONY PPOŻ OBIEKTU ? "KTOŚ" POWINIEN WYPŁACIĆ IM ODSZKODOWANIE !
Ochrona była znakomita. Być może nawet straż pożarną wezwano przed pożarem. W dodatku pracownicy DPS "pod telefonami" (w środku nocy) poza godzinami pracy. Pełna mobilizacja - nawet sąsiadów zaalarmowano. Należy się cieszyć, że wszyscy - w tym Pensonariusze (nawet poważnie niepełnosprawni) - są cali i zdrowi. Życie i zdrowie ludzi to podstawa. Gdyby komuś stało się coś poważnego, to byłoby śledztwo na serio. A tak można "przejść się" po miejscu zdarzenia, rozejrzeć się i podpisać jakiś protokół (bez analizowania jego treści). Pożar bez ofiar oraz pełna mobilizacja (nawet nocą "pod telefonami" pracowników w czasie wolnym) - to jest przejaw niesamowitej ochrony oraz wzorowej mobilizacji.
Ochrona była znakomita. Być może nawet straż pożarną wezwano przed pożarem. W dodatku pracownicy DPS "pod telefonami" (w środku nocy) poza godzinami pracy. Pełna mobilizacja - nawet sąsiadów zaalarmowano. Należy się cieszyć, że wszyscy - w tym Pensonariusze (nawet poważnie niepełnosprawni) - są cali i zdrowi. Życie i zdrowie ludzi to podstawa. Gdyby komuś stało się coś poważnego, to byłoby śledztwo na serio. A tak można "przejść się" po miejscu zdarzenia, rozejrzeć się i podpisać jakiś protokół (bez analizo... rozwiń
Avatar
Gość / 3 września 2019 o 12:18
+3
MOŻE ktoś, kto PRZEGRAŁ w NSA odda kaskę na zbożny cel?
Avatar
Gość / 3 września 2019 o 12:16
+2
DLACZEGO ZNOWU "OWSIAKOWANIE" ? DLACZEGO ZNOWU MAMY PŁACIĆ KASĘ? - "KTOŚ" (NO WŁAŚNIE KTO?) NIE ZAPEWNIŁ NALEŻYTEJ OCHRONY PPOŻ OBIEKTU ? "KTOŚ" POWINIEN WYPŁACIĆ IM ODSZKODOWANIE !
Avatar
dziad / 3 września 2019 o 09:04
-1
śmiem twierdzić ,że "0"
Avatar
Lolek / 3 września 2019 o 07:51
-1
Co w tej sprawie dla mieszkańców Lublina zrobił radny pitucha ?
 Zrobi, zrobi w tej chwili ma inne sprawy na glowie.
Avatar
zdradziecka morda / 3 września 2019 o 06:37
-3
Czegoś nie rozumiem. Budynek był ubezpieczenia. Każdy mieszkaniec dpsu płacił za mieszkanie. Nie wiem ile ale średnio jest 3000 zł.  Ci ludzie idą do innych dpsów. To nie tak, jak spali się gospodarstwo i rodzina zostaje bez dachu nad głową. Na co idzie zbiórka? Na odbudowę czyjejś działalności gospodarczej? Jak "Kowalskiemu" spali się sklep z art spożywczymi to zaraz pół miasta się zrzuca?
 Dobrze piszesz że nie rozumiesz. Nie wiesz ile ale podajesz średnią... czyli typowy internetowy expert, nie wiem, nie znam się, ale się wypowiem.
 Dobrze piszesz że nie rozumiesz. Nie wiesz ile ale podajesz średnią... czyli typowy internetowy expert, nie wiem, nie znam się, ale się wypowiem. rozwiń
Avatar
Ciekawski / 3 września 2019 o 04:08
+13
Czegoś nie rozumiem. Budynek był ubezpieczenia. Każdy mieszkaniec dpsu płacił za mieszkanie. Nie wiem ile ale średnio jest 3000 zł. Ci ludzie idą do innych dpsów. To nie tak, jak spali się gospodarstwo i rodzina zostaje bez dachu nad głową. Na co idzie zbiórka? Na odbudowę czyjejś działalności gospodarczej? Jak "Kowalskiemu" spali się sklep z art spożywczymi to zaraz pół miasta się zrzuca?
Avatar
Japolan / 3 września 2019 o 02:17
+13
Czemu milczą o ubezpieczeniu oraz odszkodowaniu??? Co to za zmowa milczenia?
Avatar
ube z pieczenie / 2 września 2019 o 21:37
+12
Rozumiem zrzutkę dla osób fizycznych, którym zabrakło wyobraźni lub środków finansowych na wykupienie ubezpieczenia. Dziadowanie przez jednostkę budżetową samorządu jest co najmniej nie na miejscu. Oby nie okazało się, że samorząd Lublina zaczął pokrywać deficyt budżetowy ze zdarzeń nadzwyczajnych i klęsk żywiołowych.
Avatar
Adam z lublina / 2 września 2019 o 21:13
-7
Co w tej sprawie dla mieszkańców Lublina zrobił radny pitucha ?
 Przecież pan radny ma w tej chwili prowadzi walkę z  pedalami w imieniu bogobojnych mieszkańców miasta, no i oczywiście  kampania...Co mu tam jakis DPS, niech się inni martwią
Zobacz wszystkie komentarze 14

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego 17.09.2019

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego 17.09.2019 0 0

Był stalowy szkielet na Czubach, będą stalowe żurawie. Jest wniosek o pozwolenie na budowę

Był stalowy szkielet na Czubach, będą stalowe żurawie. Jest wniosek o pozwolenie na budowę 10 17

Trzy budynki mieszkalne mają powstać na terenie, na którym przez 30 lat stał szkielet niedoszłej hali sportowej rozebrany wiosną tego roku. Do Urzędu Miasta wpłynął wniosek o pozwolenie na budowę bloków

Pociągi Lublin-Warszawa wrócą z objazdu przez Łuków za trzy miesiące

Pociągi Lublin-Warszawa wrócą z objazdu przez Łuków za trzy miesiące 43 12

Za trzy miesiące dalekobieżne pociągi z Lublina do Warszawy mają wrócić z objazdu przez Łuków na trasę przez Puławy i Dęblin – zapowiada PKP Intercity. Wcześniej, ale nie tak prędko jak planowano, ma być wznowiony ruch pociągów regionalnych do Dęblina, które mają stawać na nowym przystanku Lublin Zachód

Sukces lubelskich speed-ballistów na Mistrzostwach Polski w Chełmie

Sukces lubelskich speed-ballistów na Mistrzostwach Polski w Chełmie 0 1

Lubelscy zawodnicy wrócili z trzema medalami z czwartych Mistrzostw Polski w speed-ballu, które w weekend gościły w Chełmie. Co więcej, jeden ze speed-ballistów wywalczył sobie również kwalifikację na październikowe Mistrzostwa Świata we Francji

Rekonstrukcja bitwy pod Tomaszowem Lubelskim. Tłumy chciały zobaczyć historię sprzed 80 lat [zdjęcia]
galeria
film

Rekonstrukcja bitwy pod Tomaszowem Lubelskim. Tłumy chciały zobaczyć historię sprzed 80 lat [zdjęcia] 14 8

W niedzielę rekonstruktorzy przypomnieli zdarzenia, które rozegrały się 18 września 1939 w okolicach Szarowoli i w czasie zdobywania wzgórza 318.

Lubelski wieniec na podium na dożynkach prezydenckich w Spale
galeria

Lubelski wieniec na podium na dożynkach prezydenckich w Spale 0 0

Wieniec dożynkowy przygotowany przez Stowarzyszenie Zagrody Razem z gminy Żyrzyn jest jednym z najpiękniejszych w Polsce. Gospodynie z miejscowości Zagrody z dożynek prezydenckich w Spale wróciły do domu z drugą nagrodą.

"Bombardowanie włóczką". Trolejbus miękki jak sweterek [zdjęcia]
galeria

"Bombardowanie włóczką". Trolejbus miękki jak sweterek [zdjęcia] 1 8

To one robią setki mikołajowych czapeczek, ubrały dłoń koło Centrum Kultury, robią dzianinowe prezenty dla najmłodszych pacjentów. Teraz panie z „Bombardowania włóczką” dziergały na rzecz Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu

Worki na zwłoki przed Ratuszem w Lublinie. Aktywiści chcą zwężenia pasów jezdni
galeria
film

Worki na zwłoki przed Ratuszem w Lublinie. Aktywiści chcą zwężenia pasów jezdni 68 98

Czarne worki na zwłoki zaległy w poniedziałek przed schodami Ratusza. Worków było 13, czyli tyle, ile śmiertelnych ofiar zeszłorocznych wypadków drogowych na ulicach Lublina. O zapobieżenie kolejnym tragediom apelowali w ten sposób aktywiści Porozumienia Rowerowego

Mistrzowie w ratownictwie medycznym są z Chełma

Mistrzowie w ratownictwie medycznym są z Chełma 2 3

38 zespołów z kraju i zagranicy wzięło udział w zorganizowanych w Legnicy XVIII Mistrzostwach Polski w Ratownictwie Medycznym. Bezkonkurencyjni okazali się ratownicy ze Stacji Ratownictwa Medycznego w Chełmie i to właśnie oni – Kamil Kociubiński, Daniel Kania i Andrzej Kawka – odebrali puchar mistrzów z rąk marszałek Sejmu Elżbiety Witek.

Powstał film o unitach. Sfinansował go senator Grzegorz Bierecki

Powstał film o unitach. Sfinansował go senator Grzegorz Bierecki 4 10

Gotowy jest już film "Modlitwa o Polskę – z ziemi podlaskiej" o błogosławionych męczennikach z Pratulina. Premiera w weekend. Film sfinansowała m.in. fundacja Kocham Podlasie senatora Grzegorza Biereckiego (PiS).

Padwa Zamość wygrywa ostatni sparing przed ligą

Padwa Zamość wygrywa ostatni sparing przed ligą 0 0

MKS Padwa Zamość pokonała na wyjeździe Wisłę Sandomierz 40:29

Wypadek na obwodnicy Lubartowa. Interweniował śmigłowiec LPR

Wypadek na obwodnicy Lubartowa. Interweniował śmigłowiec LPR 6 2

Samochód osobowy i ciężarówka zderzyły się na obwodnicy Lubartowa.

Ksiądz Walerian S. z Lublina pozbawiony orderu. "Bardzo się cieszę"
aktualizacja

Ksiądz Walerian S. z Lublina pozbawiony orderu. "Bardzo się cieszę" 26 12

Ks. prof. Walerian S. z Lublina, były wykładowca KUL, stracił Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski. Informacja pojawiła się na stronie prezydent.pl

 Efektowna wygrana Ruchu nad Orłem. Wyniki chełmskiej klasy okręgowej

Efektowna wygrana Ruchu nad Orłem. Wyniki chełmskiej klasy okręgowej 0 8

Podział punktów w spotkaniu w Krasnymstawie. Ruch Izbica rozbił Orła Srebrzyszcze 5:0

Cztery Sokoły lecą na remont do PZL Świdnik. Podpisano kontrakt warty 99,5 mln zł [zdjęcia]
galeria

Cztery Sokoły lecą na remont do PZL Świdnik. Podpisano kontrakt warty 99,5 mln zł [zdjęcia] 114 32

99,5 miliona złotych będzie kosztować budżet państwa remont czterech wojskowych sokołów. W poniedziałek w PZL Świdnik podpisano kontrakt z Inspektoratem Uzbrojenia Wojska Polskiego na realizacje tego zlecenia.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.