Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

24 września 2008 r.
7:42
Edytuj ten wpis

Zygielbojm pozostanie u nas na zawsze

0 0 A A

Rozmowa ze Stanisławem Mościckim, wiceprezydentem Chełma

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

• Czy Chełm jest dumny z Zygielbojma?

- Oczywiście. Trzeba i należy pokazywać ludzi związanych z naszym miastem, zwłaszcza o tak wspaniałej biografii. Szmul Zygielbojm wszedł nie tylko do historii Chełma, ale i świata 12 maja 1943 r. kiedy odebrał sobie życie protestując przeciwko obojętności aliantów wobec zbrodni hitlerowskich na narodzie żydowskim.

• Czy fakt jego związków z miastem był znany?

- Na pewno nie w takim stopniu, na jaki zasługuje. O związkach Szmula Zygielbojma z Chełmem wiedzę posiadali historycy, regionaliści oraz nieliczni mieszkańcy miasta. Ale ta sytuacja już uległa radykalnej zmianie i Szmul Zygielbojm stał sie znany wiekszości naszego społeczeństwa.

• Dlaczego pamięć o nim jakoś nie mogła w mieście się zakorzenić nawet po 1989 roku i kojarzono je nagminnie z PKWN, a nie bohaterem Władz RP na Wychodźstwie?

- Pamięć o przeszłości, duma z dziedzictwa pokoleń, we wszystkich jej wymiarach zwykle rodzi się powoli. Potrzebuje czasu i aktywnej pracy, promocji i popularyzacji osiągnięć i dokonań, a także szczerej rozmowy o trudnych, nieraz bolesnych momentach. Tego nie da się zadekretować, do tego trzeba dorosnąć, wspólnie nauczyć się siebie od nowa. Zapewniam pana, że tak jak wczoraj, również i dziś ludzie potrafią pokazywać to co dobre i przestrzegać przed tym, co złe, potrafią budować mosty pojednania i współpracy. A bliższe poznawanie i wzajemne przyjazne spojrzenie na siebie są cenniejsze i silniejsze aniżeli granice, wizy i paszporty. Myślę, że dzięki właśnie takim przedsięwzięciom, takim projektom coraz więcej osób słysząc inną mowę, widząc inny obraz czy strój zatrzyma się i powie: Chodźmy bliżej, to przecież również o nas.

• Jak przebiegają przygotowania do uroczystości 65. rocznic śmierci i odsłonięcia tablicy pamiątkowej? Co to oznacza dla miasta? Co może zmienić w jego wizerunku?

- Miasto z wielką życzliwością i troską włączyło się w przygotowania do rocznicowych uroczystości. Chcemy, na miarę naszych możliwości i oczekiwań autorów przedsięwzięcia, zadbać o godną oprawę tych obchodów. Razem ze Wspólnotą Mieszkaniową odnawiamy elewację kamienicy, w której mieszkała rodzina Zygielbojmów, prowadzimy też prace remontowo-porządkowe w jej bezpośrednim sąsiedztwie.

• Czy tej miary postać powinna mieć w Chełmie plac lub ulicę? Kiedy tak się stanie? Na inicjatywę, aby był to skwer koło domu Zygielbojma, Towarzystwo Jana Karskiego otrzymało odpowiedź, że jest to niemożliwe, bo plac przeznaczono pod zabudowę wraz z kuriozalną propozycją, aby Towarzystwo... szukało w Chełmie dalej i przedstawiało kolejne propozycje. Czy nie sądzi Pan, że to miasto samo powinno coś zaoferować w zamian, a nie grać na zwłokę?

- Szmul Zygielbojm powinien mieć ulicę czy plac w Chełmie. To jest poza dyskusją i do tego doprowadzimy.Propozycja tego konkretnego miejsca wskazana przez Towarzystwo Jana Karskiego nie mogła być zaakceptowana, ponieważ te działki w planie zagospodarowania przestrzennego są przeznaczone pod zabudowę mieszkaniową. Stanie w tym miejscu kolejna kamienica, już trwają procedury zmierzające do sprzedaży tej parceli. Nie oznacza to jednak, że miasto nie podejmuje działań zmierzających do zrealizowania tej inicjatywy. Poszukujemy stosownego miejsca, co nie jest zadaniem łatwym, bo większość pryncypialnych skwerów, ulic czy zaułków ma już swojego patrona. Myślę, że sam Szmul Zygielbojm źle by się poczuł, gdyby miał zająć miejsce innej, znaczącej dla społeczności lokalnej postaci. Chcemy unikać takich niezręczności i nadać imię Zygielbojma zupełnie nowej ulicy. Ulicy, która nie będzie drogą na peryferiach, przy której nikt jeszcze nie mieszka. Ważne jest też, aby nowa nazwa pozostawała w harmonii z istniejącym w danym kwartale nazewnictwem. Tak, aby uniknąć dysharmonii czy też niezręczności wynikającej z zaskakujących zestawień, które nie przynosiły splendoru zarówno ich patronom jak i samemu miastu.

• W świecie wiele złego dla opinii miasta zrobiło uruchomienie westernowej knajpy McKenzie Saloon w byłej synagodze. Czy ona tam nadal działa? Czy to nie koliduje wizerunkowo z uroczystościami ku czci Zygielbojma?

- Dla miasta była to wyjątkowo niekomfortowa sytuacja, tym bardziej, że nie miało żadnego wpływu, prawnych możliwości ingerencji w sposób wykorzystania budynku synagogi. Mogliśmy tylko, i to miasto zrobiło, interweniować u służb ochrony zabytków. One bowiem dysponowały stosownym instrumentami, obligującymi nowego właściciela do zmiany charakteru prowadzonej działalności.

• Czy sposób nabycia budynku przez dobrego znajomego ówczesnego prezydenta był prawidłowy? Czy miasto wiedziało o zamiarze, z jakim nabywana jest synagoga? Czy dopełniono staranności a zabezpieczeniu się przed wykorzystaniem jej w sposób niegodny i obrażający uczucia religijne?

- Synagoga była własnością NOT-u i jego kierownictwo podjęło decyzję o sprzedaży budynku. Miasto - nad czym ubolewam! - nie miało żadnego udziału w tej transakcji.

• Czy Chełm, tak bardzo zakorzeniony w historii i tradycji żydowskiej, może się stać ważnym punktem ich turystyki sentymentalnej do naszego kraju?

- Myślę, że już jest, a z biegiem czasu będzie się rozwijał. Każdego roku Chełm odwiedza wielu Żydów z całego świata, aby pokłonić się prochom swoich przodków, odmówić za nich kadisz na miejscowym cmentarzu, położyć kamień i po ludzku, zwyczajnie zadumać się nad przeszłością.

Rozmawiał Waldemar Piasecki, Nowy Jork

Pozostałe informacje

390 Pudełek Szczęścia dla dzieci
WSPARCIE
galeria

390 Pudełek Szczęścia dla dzieci

We wtorek z okazji późnego Dnia Dziecka do małych pacjentów z Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego trafiło 390 Pudełek Szczęścia. Znalazły się w nich flamastry, kolorowanki, książeczki, paluszki i zdrowe smakołyki. Upominki przekazała dla dzieci Caritas Archidiecezji Lubelskiej. W przygotowaniu pomogli darczyńcy i wolontariusze.

Drogowcy przesunęli termin składania dokumentów przez potencjalnych wykonawców obwodnicy Tarnogrodu (zdjęcie ilustarcyjne)
OBWODNICA

Przesunęli Tarnogród, bo pytań było za dużo 

Nieco opóźni się rozpoczęcie budowy obwodnicy Tarnogrodu. A to za sprawą dużej liczby pytań ze strony potencjalnych wykonawców tej inwestycji.

Zmiany, które we mnie nastąpiły jest mi bardzo trudno opisać – tu i teraz słowami – dlatego opisałam to piosenką. Ale wciąż eksploruję te same wartości, a przynajmniej tak mi się wydaje - mówi Bovska
WYWIAD
film

Bovska: Mam teraz inną świadomość

Uwielbiam pisać w pociągach. Wtedy jestem jakby zawieszona w czasie i najlepiej mi się pisze. Zresztą, to właśnie w autobusie do Nieporętu powstało wiele tekstów na moją debiutancką płytę – o muzyce i nowym teledysku opowiada nam Bovska

Pierwszy dzwonek 25 lat temu. Dziś uczy się tu 1500 dzieci
JUBILEUSZ
galeria

Pierwszy dzwonek 25 lat temu. Dziś uczy się tu 1500 dzieci

Szkoła Podstawowa nr 51 im. Jana Pawła II w Lublinie świętowała ćwierć wieku swojego istnienia. Pierwszych 420 uczniów rozpoczęło swoją edukację we wrześniu 1999 roku. Obecnie w placówce uczy się 1500 dzieci.

Weekend na Słonecznym Wrotkowie
8 czerwca 2024, 10:00

Weekend na Słonecznym Wrotkowie

W najbliższą sobotę i niedzielę, na terenie Słonecznego Wrotkowa odbędzie się czwarta edycja Eko Pikniku. Eko Piknik to nie tylko wspólne dbanie o przyrodę, ale także mnóstwo fantastycznej zabawy i pro-ekologicznej edukacji.

To oni tworzyli zręby demokracji. Medale dla zasłużonych
LUBLIN
galeria

To oni tworzyli zręby demokracji. Medale dla zasłużonych

4 czerwca 1989 roku odbyły się pierwsze, częściowo wolne, wybory w Polsce po erze komunizmu. Z tej okazji w Lublinie odbyło się spotkanie poświęcone przedwyborczej działalności lubelskiego Komitetu Obywatelskiego „Solidarność”. Prezydent Lublina Krzysztof Żuk wręczył dwa medale Lublin Bohaterom.

Świdnik Air Festival: Komunikacją miejską lub pociągiem, żeby oglądać lotnicze pokazy
NASZ PATRONAT
15 czerwca 2024, 0:00

Świdnik Air Festival: Komunikacją miejską lub pociągiem, żeby oglądać lotnicze pokazy

Do największej imprezy lotniczej po tej stronie Wisły zostało zaledwie 10 dni. Organizatorzy zachęcają uczestników do korzystania z komunikacji miejskiej oraz pociągów.

Tak wyglądają parkingi na osiedlu Zamoyskiego w Zamościu. Jest nieciekawie. Studzienki nie są w stanie przyjąć takiej ilości wody
ZDJĘCIA, FILM
galeria

Potężna ulewa nad Zamościem. Zalane piwnice, podwórka, parkingi

Zaczęło padać ok. godz. 17 i z każdą minutą było coraz gorzej. Strażacy nie nadążali z odbieraniem telefonów i interwencjami. To było prawdziwe oberwanie chmury.

Nowi księża, nowi wikariusze, czyli roszady w Archidiecezji Lubelskiej
LISTA

Nowi księża, nowi wikariusze, czyli roszady w Archidiecezji Lubelskiej

Jak co roku w czerwcu w archidiecezji lubelskiej zachodzą zmiany w parafiach. Dołączyli także nowi kapłani.

Wystawa "Tamara Łempicka - ponad granicami" cieszy się dużym zainteresowaniem. W ramach Lubelskich Dni Seniora, mieszkańcy mogli obejrzeć wystawę i posłuchać ciekawostek z życia artystki.
ZDJĘCIA
galeria

Lubelscy seniorzy z wizytą u Tamary Łempickiej

Lubelskie Dni Seniora trwają w najlepsze. We wtorek mieszkańcy Lublina wybrali się na zamek i zapoznali się ze sztuką Tamary Łempickiej.

Korki są zmorą mieszkańców Niemiec (zdjęcie ilustracyjne)
CZAS NA BUDOWĘ

10 lat czekają na obwodnicę Niemiec. Dzieci już dorosły, a korki wciąż stoją

Minimum 30 minut trwa teraz przejazd przez Niemce. Olbrzymie korki rujnują codzienne życie i biznesy. Mieszkańcy mają dość i liczą na szybkie rozpoczęcie budowy obwodnicy. Urzędy wciąż tkwią w papierach, a politycy obiecują, że droga powstanie do 2026 roku.

LPEC wychodzi w miasto. Utrudnienia na ruchliwej ulicy
LUBLIN

LPEC wychodzi w miasto. Utrudnienia na ruchliwej ulicy

Lubelskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej rozpoczyna prace na jednej z ruchliwych ulic Lublina. Utrudnienia potrwają do końca września.

Zielony Ład: Rolnicy ostrzegają konsumentów przed "syfem"
PROTEST
galeria

Zielony Ład: Rolnicy ostrzegają konsumentów przed "syfem"

Nie chcemy przecież, żeby polski chleb zastąpił ten syf spoza Unii Europejskiej, który wjeżdża do Polski w niekontrolowany sposób – mówią rolnicy, którzy we wtorek przed Zielonym Ładem ostrzegali mieszkańców Białej Podlaskiej.

Państwo finansuje in vitro. Miasto swój program kończy
BIAŁA PODLASKA

Państwo finansuje in vitro. Miasto swój program kończy

Ruszył rządowy program in vitro. W związku z tym Biała Podlaska, która wprowadziła takie wsparcie w ubiegłym roku, swojego miejskiego projektu nie będzie kontynuować.

Burze narobiły szkód. Wóz strażacki w rowie
UWAGA

Burze narobiły szkód. Wóz strażacki w rowie

Grzmi, pada i zalewa. Strażacy mają dziś mnóstwo roboty z usuwaniem skutków burzy i intensywnych opadów. Woda wdarła się m.in. do szkoły podstawowej w Wojciechowie. Pędzący jej na ratunek wóz strażacki wpadł do rowu.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Różne -> Sprzedam

słupki ogrodzeniowe

lublin

30,00 zł

Nieruchomości -> Sprzedam -> Inne

stodoła drewniana

inne

0,00 zł

Nieruchomości -> Sprzedam -> Działki

działka budowlana

wyryki

0,00 zł

Hobby -> Antyki -> Kupię

kupię starocie i antyki

lublin

0,00 zł

Różne -> Inne

naprawa pomp wodnych

cała Polska

0,00 zł

Komunikaty