Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

4 września 2008 r.
16:19
Edytuj ten wpis

Bezpieczna droga do szkoły

Autor: Zdjęcie autora (pp)

Rozmowa z nadkomisarzem Sławomirem Goździem, szefem lubelskiej drogówki.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
• Panie nadkomisarzu, czy każdego ranka, odprowadzając dzieci do szkoły sprawdza pan, czy mają elementy odblaskowe?

- Nie muszę sprawdzać, bo tornistry, jakich używają moje dzieci, mają elementy odblaskowe. Wielu rodziców bagatelizuje te sprawy. A wystarczyłoby trochę rozsądku przy zakupach. Trzeba wybierać odzież, kierując się poczuciem estetyki, modą, ale także profilaktyką. Dzięki odblaskowi na ubraniu, butach czy tornistrze kierowca dostrzega nocą pieszego z odległości ok. 300 metrów. Bez tego elementu, z 50 metrów. Warto też pamiętać o właściwym oświetleniu roweru.

Przypominam także, że dzieci do 15 roku życia, poruszające się po zmroku w terenie niezabudowanym, muszą posiadać element odblaskowy.

• Nierzadko widzi się jak rodzice niemal przeciągają dziecko przez przejście dla pieszych na czerwonym świetle...

- I właśnie docieramy do sedna. Wszyscy dookoła żądają od instytucji państwowych działań na rzecz zwiększenia bezpieczeństwa, a tym czasem sami pokazują dzieciom zachowania nierozsądne. Bezpieczeństwo wynosi się z domu. Rodzice powinni pamiętać, że to oni są przed wszystkim odpowiedzialni za swoje dzieci. Dlatego powinni z nimi rozmawiać o prawidłowym zachowaniu się na drodze.

• Lubelskie to region rolniczy. Jesienią i zimą gros dzieciaków wraca do domu po południu, kiedy zapada zmrok, idąc poboczem ruchliwych tras. Co pan poradziłby młodym ludziom?

- Bardzo istotną sprawą jest zachowanie się pieszych uczestników ruchu drogowego, szczególnie przy głównych drogach 17, 12 i 19. Dzieci i dorośli muszą mieć świadomość, że samochód nie jest w stanie zatrzymać się w miejscu, a konfrontacja pieszego z jadącym pojazdem stawia go na z góry straconej pozycji, a także to, że na tej grupie uczestników ruchu drogowego również ciążą pewne obowiązki.

Przypominam zatem, że pieszy jest obowiązany korzystać z chodnika lub drogi dla pieszych, a w razie ich braku z pobocza. Pieszy, poruszając się po poboczu, jest obowiązany iść lewą stroną drogi. Przy przechodzeniu przez jezdnię, trzeba zachować szczególną ostrożność oraz korzystać z przejść.

Przechodzenie przez jezdnię poza przejściem dla pieszych jest dozwolone, gdy odległość od przejścia przekracza 100 m, jednak w tym przypadku jest dozwolone tylko pod warunkiem, że nie spowoduje zagrożenia bezpieczeństwa ruchu lub utrudnienia ruchu pojazdów.

Zgłoś zagrożenie przy Twojej szkole!

Jeżeli uważasz, że przy szkole, do której chodzi Twoje dziecko jest niebezpiecznie. Powiadom nas. Przyjedziemy na miejsce i spróbujemy wspólnie rozwiązać problem.

Na sygnały czekam pod telefonem 0 697 770 379, pod e-mailem:
puzio@dziennikwschodni.pl

Konkurs rysunkowy

Wspólne z Lubelskim Wojewódzkim Ośrodkiem Ruchu Drogowego” ogłaszamy konkurs rysunkowy dla szkól podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych pod hasłem "Moja bezpieczna droga do szkoły”.

Każda szkołą musi wytypować trzy prace plastyczne, technika dowolna, i przesłać pod nasz adres: Dziennik Wschodni, ul. Staszica 20, 20-081 Lublin. Na prace czekamy do 25 września br. Komisja konkursowa wybierze trzech najlepsze prace, które zostaną nagrodzone atrakcyjnymi upominkami - sprzętem RTV. Wyniki ogłosimy podczas festynu w dniu 5 października.

W razie wątpliwości służymy informacją pod numerem telefonu 0 697 770 379.

Zawsze pamiętaj!

1. Pamiętaj, aby Twoje dziecko zawsze było widoczne na drodze, nosiło odblaski.

2. Nie pozwalaj dziecku słuchać muzyki czy korzystać z telefonu komórkowego, gdy idzie pieszo do szkoły.

3. Zapoznaj dziecko z podstawowymi zasadami bezpieczeństwa ruchu drogowego (aby zachowało szczególną ostrożność na pasach, podczas przechodzenia przez ulicę czy na przystanku autobusowym)

4. Przypomnij dziecku, aby zawsze było skoncentrowane na otoczeniu.

Smutna statystyka

W okresie 7 miesięcy 2008 r. na drogach woj. lubelskiego nieletni do lat 14 spowodowali 68 wypadków drogowych, tj. o 5 mniej niż w analogicznym okresie 2007 r. (spadek o 6,8 proc.). Zmniejszeniu o 7, tj. o 4,1 proc., uległa liczba dzieci poszkodowanych w wypadkach. 

Dzieci do lat 14 były jako piesi ofiarami w 70 zdarzeniach, zginęło jedno dziecko, 69 odniosło rany. Jako rowerzyści i motorowerzyści dzieci do 14 lat uczestniczyły w 33 zdarzeniach, jedno dziecko zginęło, 32 odniosło rany, jako pasażerowie małoletni brali udział w 61 zdarzeniach, w których troje zginęło, 58 zostało rannych. 

Pozostałe informacje

16 lipca 2025: Przewodnicząca Komisji Europejskiej, Ursula von der Leyen przedstawia propozycję Wieloletnich Ram Finansowych (WRF) opiewającą na prawie dwa bilionów euro

Miliardy dla Polski. Będziemy największym beneficjentem w nowym budżecie UE?

Unijny komisarz ds. budżetu Piotr Serafin poinformował w środę, że Polska, mimo że przez ostatnie lata bardzo szybko się rozwijała, pozostanie największym beneficjentem narodowych programów w przyszłym wieloletnim budżecie Unii Europejskiej. Chodzi przede wszystkim o politykę spójności i rolnictwo.

Nazwisko nowego dyrektora CKF Stylowy w Zamościu powinniśmy poznać przed końcem wakacji

Będzie w kim wybierać. Siedmioro chętnych do kierowania kinem

Aż tylu kandydatów zgłosiło się do konkursu na stanowisko dyrektora Centrum Kultury Filmowej w Zamościu. Rozstrzygnięcie powinno nastąpić przed końcem wakacji.

Motor Lublin kontra Arka Gdynia. Kibicu, po meczu wróć autobusem

Motor Lublin kontra Arka Gdynia. Kibicu, po meczu wróć autobusem

Przed nami początek sezonu 2025/2026. W pierwszym meczu piłkarze Motoru Lublin przed swoimi kibicami zmierzą się z Arką Gdynia. Po spotkaniu do domu będzie można wrócić autobusem.

Nogi same rwą się do tańca. Przed nami potańcówka w Skansenie
19 lipca 2025, 19:30

Nogi same rwą się do tańca. Przed nami potańcówka w Skansenie

W zeszłym roku potańcówki w Skansenie były prawdziwym hitem. W tym roku organizatorzy również zapraszają na taneczny parkiet.

Ministrowie spraw zagranicznych Polski – Radosław Sikorski (w środku), Litwy – Kęstutis Budrys (z prawej strony) i Ukrainy – Andrij Sybiha podczas konferencji prasowej po spotkaniu z okazji obchodów 5. rocznicy powołania Trójkąta Lubelskiego
galeria

Sikorski: Trójkąt Lubelski udziela i będzie udzielał wsparcia bohatersko walczącej Ukrainie

Szef MSZ Radosław Sikorski podkreślił w środę w Lublinie, że Polska zapewniła Ukrainie już 45 pakietów różnego rodzaju uzbrojenia i amunicji. – Pracujemy nad kolejnymi dostawami – dodał minister.

Plażowicze nad Zalewem Zemborzyckim w pierwszych latach jego istnienia
STARE ZDJĘCIA
galeria

Zalew Zemborzycki ma już 51 lat. Wspomnienia z budowy i wielkiego otwarcia

Plany jego powstania pojawiły się już kilkanaście lat po II wojnie światowej, ale wtedy inne inwestycje miały pierwszeństwo. Jednak po wielkiej powodzi w latach 60. wrócono do nich. Ostatecznie budowę Zalewu Zemborzyckiego ukończono w lipcu 1974 roku i dziś to "lubelskie morze" kończy 51 lat.

Hrubieszów, liczący obecnie ponad 17 tys. mieszkańców to najdalej wysunięte na wschód miasto Polski. Jest położony nad Huczwą, dopływem Bugu, w odległości zaledwie 5 km od granicy z Ukrainą

Trzy lata na wydanie 80 mln. W mieście wiele się zmieni i sporo przybędzie

Łatwiej chyba powiedzieć, czego w Hrubieszowie nie będzie za trzy lata, niż wymienić długą listę przedsięwzięć zaplanowanych do realizacji z funduszy szwajcarskich. Projekt miasta został tak wysoko oceniony, że samorząd będzie miał do wydania ponad 80 mln zł.

Oficjalnie. Jan Urban selekcjonerem reprezentacji Polski

Oficjalnie. Jan Urban selekcjonerem reprezentacji Polski

Koniec oczekiwania na nowego selekcjonera. W środę Polski Związek Piłki Nożnej oficjalnie potwierdził, że naszą kadrę narodową poprowadzi Jan Urban

Festiwal Re:tradycja - Jarmark Jagielloński. Trzy dni pełne tańca
22 sierpnia 2025, 0:00

Festiwal Re:tradycja - Jarmark Jagielloński. Trzy dni pełne tańca

To jeden z największych festiwali kultury tradycyjnej w Polsce. W dniach od 22 do 24 sierpnia będą koncerty, warsztaty taneczne i muzyczne i wystawy z dziełami sztuki ludowej z różnych krajów. 19 edycja Festiwalu Re:tradycja - Jarmark Jagielloński będzie odsłoną związana z tańcem tradycyjnym.

Mała rzecz, a ucieszy działkowiczów. Czekanie na autobus będzie przyjemniejsze

Mała rzecz, a ucieszy działkowiczów. Czekanie na autobus będzie przyjemniejsze

Mała rzecz, a z pewnością ucieszy mieszkańców, zwłaszcza działkowiczów korzystających z przystanku w Styrzyńcu. Gmina postawi tu wiatę przystankową.

Na służbie. Wojewódzkie obchody Święta Policji w Lublinie
galeria

Na służbie. Wojewódzkie obchody Święta Policji w Lublinie

Były odznaczenia i awanse na wyższe stopnie, a 35 nowo przyjętych do służby funkcjonariuszy złożyło ślubowanie – tak w środę zakończyły się Wojewódzkie obchody Święta Policji w Lublinie.

Nielegalna broń i amunicja ukryta w gospodarstwie

Nielegalna broń i amunicja ukryta w gospodarstwie

29-latek z powiatu parczewskiego miał w pomieszczeniach gospodarczych arsenał broni i amunicji. Teraz grozi mu za to nawet 8 lat więzienia.

Konie z Końskowoli zatrzymane i doprowadzone na łąkę

Konie z Końskowoli zatrzymane i doprowadzone na łąkę

W środę rano na drodze między Końskowolą a Sielcami spacerowały sobie trzy konie. Za ich nie dopilnowanie właściciel dostał mandat.

Trójkąt Lubelski obraduje w Lublinie. Przede wszystkim o Ukrainie
galeria

Trójkąt Lubelski obraduje w Lublinie. Przede wszystkim o Ukrainie

W środę przed południem po centrum Lublina poruszało się kilka kolumn rządowych. Do miasta zjechali ministrowie spraw zagranicznych Polski, Litwy i Ukrainy, którzy spotkali się na lubelskim zamku w ramach 5. rocznicy powołania „Trójkąta Lubelskiego”.

zdjęcie ilustracyjne

Temat hejnału powróci. Radny proponuje konkurs, ale urząd go nie chce

Na ostatniej sesji rady temat hejnału miasta zdjęto z porządku obrad. Ale urząd pomysłu nie porzuca. Nie ogłosi jednak konkursu, jak sugerował radny Marek Dzyr.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium