Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

20 listopada 2008 r.
20:58
Edytuj ten wpis

Biegają i strzelają

Autor: Zdjęcie autora Fabian Plapis

Wrzesień 2011. Zaostrzający się konflikt z Koreą Północną przekształcił się w regularną wojnę. Społeczność międzynarodowa z napięciem obserwując wydarzenia, zdecydowała się na zbrojną interwencje. W kraju ogarniętym wojną, mimo pozornego ustabilizowania sytuacji, panuje olbrzymie napięcie mogące w konsekwencji doprowadzić do użycia broni masowego rażenia i rozprzestrzenienia konfliktu na cały region. Do akcji ruszają komandosi z Kraśnika.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Dotychczasowa obecność Niebieskich Hełmów, wojsk ONZ, nie doprowadza jednak do pokoju. Zacięta walka podjazdowa trwa; w dodatku jedna ze stron porwała zakładników i ekipę dziennikarzy CNN. Wojska drugiej strony biorą najemników...

Zabawa w wojsko

To nie scenariusz gry komputerowej ani wielkobudżetowej produkcji z Hollywood. To scenariusz jednej z wielu bitw, jakie odbywają się co jakiś czas w lasach wokół Kraśnika i wielu innych na terenie całej lubelszczyzny. Oczywiście, z tej potyczki zwycięsko wyszły wojska międzynarodowe, zakładnicy zostali uwolnieni, a dziennikarze przywieźli ciekawy materiał obrazujący oblicza konfliktu.

Ta bitwa była wyjątkowa. Wzięło w niej bowiem udział ponad 100 żołnierzy, przyjechali z całej lubelszczyzny i nie tylko. Ci żołnierze to na co dzień studenci, przedsiębiorcy i menedżerowie szukający odpoczynku i mocnych wrażeń w symulowanych działaniach wojennych. Wszystkich łączy jedno, pasja do ASG - Air Soft Gun. To zabawa w wojsko polegająca na symulowaniu bitew i potyczek wojennych.

Trochę podobne

- ASG podobne trochę jest do paintballa, bo strzelamy do siebie z karabinków. I w zasadzie na tym podobieństwa się kończą. W ASG używa się prawdziwych replik broni, prawdziwych i oryginalnych mundurów, no i strzelamy do siebie z plastykowych kulek, które nie zostawiają żadnych znaków na mundurach. Dlatego w tej zabawie bardzo liczy się fair play, ponieważ uczestnik, który będzie trafiony, musi się do tego przyznać - mówi Sebastian Polak, pseudonim "Polo” z Kraśnika. Jest członkiem działającej od niedawna w Kraśniku grupy SGSR Szybcy, a na co dzień prowadzi własny biznes.



Taktyka cieszy

Biegając po lesie i strzelając do siebie, nie tylko ładują akumulatory, ale również uczą się działań zespołowych. - Kręci mnie mundur i broń, nie każdy może iść do wojska. Poza tym, to doskonała nauka tego, jak działać drużynowo - podkreśla Juri, czyli Marcin Jurczyński z Kraśnika. - ASG nie jest zabawą dla osób, które nie potrafią grać w jednej drużynie.

- Przyjechał do mnie kiedyś przedstawiciel handlowy i powiedział, że jest taki sport. Postanowiłem spróbować i tak wpadłem w sidła - wspomina Sebastian. - Robię to dopiero od lutego tego roku i uważam, że ASG jest rewelacyjny. Najbardziej interesuje mnie taktyka. Nic tak nie cieszy człowieka, jak to, że wcześniej obrana taktyka się sprawdza. Poza tym, uważam, że ASG uczy dyscypliny, dążenia do celu i działania drużynowego - dodaje Sebastian, który… prawdziwego wojska nawet nie liznął.

Urazówka

- Jak chcieli mnie wziąć do wojska, to ja chciałem się uczyć i zdobywać doświadczenie. Dziś człowiek ma już zaciągnięty dług wobec społeczeństwa, rodzina, dzieci, własny interes. To za dużo, żeby iść do wojska. Owszem, gdybym był samotny, to wiem, że zostałbym zawodowym żołnierzem - podkreśla.
ASG należy do dość "kontuzyjnych” sportów. - Praktycznie nie ma zlotu, żeby ktoś z uczestników nie wylądował ze złamaniem, zwichnięciem albo raną postrzałową w szpitalu. Mnie, na szczęście, do tej pory udało się unikać poważniejszych urazów - mówi Sebastian.

Zdobyć mundur

Jak nie biegają po lesie, to przeglądają strony internetowe w poszukiwaniu wyposażenia. Nie jest bowiem łatwo zdobyć na własne wyposażenie prawdziwy mundur.

- Najtrudniejsze do zdobycia - a co za tym idzie, najdroższe - są rzeczy z rosyjskich służb specjalnych, czyli Spec Nazu. Najzwyklejsza koszulka kosztuje 80 zł. Za te pieniądze można mieć cały mundur żołnierza Bundeswehry - wylicza "Polo”.
Na początek - mundur, buty, gogle, broń i cały niezbędny ekwipunek - wystarczy tysiąc złotych. Potem można kupować coraz lepszy sprzęt.

Trzeba się ujawnić

Każda ich misja jest bardzo dobrze przygotowana. Nie tylko pod względem taktycznym i militarnym, ale także pod kątem odpowiedniego zabezpieczenia terenu i ludzi.

- Zawsze informujemy wszystkie służby o tym, że takie manewry będą się odbywać - policję, nadleśnictwo, właścicieli terenów - wyjaśnia Sebastian.
Ale nie wszystko da się przewiedzieć. Czasami w przygotowaną na przeciwników zasadzkę wpadnie przypadkowy grzybiarz. - Raz spotkaliśmy w lecie panią, która sobie spacerowała. Musieliśmy się ujawnić… Na początku była zaskoczona, tak większość na nas reaguje. Jednak po tym, jak daliśmy jej spróbować postrzelać z broni, to nas nawet pochwaliła, że nie stoimy pod sklepem.

Pozostałe informacje

16 lipca 2025: Przewodnicząca Komisji Europejskiej, Ursula von der Leyen przedstawia propozycję Wieloletnich Ram Finansowych (WRF) opiewającą na prawie dwa bilionów euro

Miliardy dla Polski. Będziemy największym beneficjentem w nowym budżecie UE?

Unijny komisarz ds. budżetu Piotr Serafin poinformował w środę, że Polska, mimo że przez ostatnie lata bardzo szybko się rozwijała, pozostanie największym beneficjentem narodowych programów w przyszłym wieloletnim budżecie Unii Europejskiej. Chodzi przede wszystkim o politykę spójności i rolnictwo.

Nazwisko nowego dyrektora CKF Stylowy w Zamościu powinniśmy poznać przed końcem wakacji

Będzie w kim wybierać. Siedmioro chętnych do kierowania kinem

Aż tylu kandydatów zgłosiło się do konkursu na stanowisko dyrektora Centrum Kultury Filmowej w Zamościu. Rozstrzygnięcie powinno nastąpić przed końcem wakacji.

Motor Lublin kontra Arka Gdynia. Kibicu, po meczu wróć autobusem

Motor Lublin kontra Arka Gdynia. Kibicu, po meczu wróć autobusem

Przed nami początek sezonu 2025/2026. W pierwszym meczu piłkarze Motoru Lublin przed swoimi kibicami zmierzą się z Arką Gdynia. Po spotkaniu do domu będzie można wrócić autobusem.

Nogi same rwą się do tańca. Przed nami potańcówka w Skansenie
19 lipca 2025, 19:30

Nogi same rwą się do tańca. Przed nami potańcówka w Skansenie

W zeszłym roku potańcówki w Skansenie były prawdziwym hitem. W tym roku organizatorzy również zapraszają na taneczny parkiet.

Ministrowie spraw zagranicznych Polski – Radosław Sikorski (w środku), Litwy – Kęstutis Budrys (z prawej strony) i Ukrainy – Andrij Sybiha podczas konferencji prasowej po spotkaniu z okazji obchodów 5. rocznicy powołania Trójkąta Lubelskiego
galeria

Sikorski: Trójkąt Lubelski udziela i będzie udzielał wsparcia bohatersko walczącej Ukrainie

Szef MSZ Radosław Sikorski podkreślił w środę w Lublinie, że Polska zapewniła Ukrainie już 45 pakietów różnego rodzaju uzbrojenia i amunicji. – Pracujemy nad kolejnymi dostawami – dodał minister.

Plażowicze nad Zalewem Zemborzyckim w pierwszych latach jego istnienia
STARE ZDJĘCIA
galeria

Zalew Zemborzycki ma już 51 lat. Wspomnienia z budowy i wielkiego otwarcia

Plany jego powstania pojawiły się już kilkanaście lat po II wojnie światowej, ale wtedy inne inwestycje miały pierwszeństwo. Jednak po wielkiej powodzi w latach 60. wrócono do nich. Ostatecznie budowę Zalewu Zemborzyckiego ukończono w lipcu 1974 roku i dziś to "lubelskie morze" kończy 51 lat.

Hrubieszów, liczący obecnie ponad 17 tys. mieszkańców to najdalej wysunięte na wschód miasto Polski. Jest położony nad Huczwą, dopływem Bugu, w odległości zaledwie 5 km od granicy z Ukrainą

Trzy lata na wydanie 80 mln. W mieście wiele się zmieni i sporo przybędzie

Łatwiej chyba powiedzieć, czego w Hrubieszowie nie będzie za trzy lata, niż wymienić długą listę przedsięwzięć zaplanowanych do realizacji z funduszy szwajcarskich. Projekt miasta został tak wysoko oceniony, że samorząd będzie miał do wydania ponad 80 mln zł.

Oficjalnie. Jan Urban selekcjonerem reprezentacji Polski

Oficjalnie. Jan Urban selekcjonerem reprezentacji Polski

Koniec oczekiwania na nowego selekcjonera. W środę Polski Związek Piłki Nożnej oficjalnie potwierdził, że naszą kadrę narodową poprowadzi Jan Urban

Festiwal Re:tradycja - Jarmark Jagielloński. Trzy dni pełne tańca
22 sierpnia 2025, 0:00

Festiwal Re:tradycja - Jarmark Jagielloński. Trzy dni pełne tańca

To jeden z największych festiwali kultury tradycyjnej w Polsce. W dniach od 22 do 24 sierpnia będą koncerty, warsztaty taneczne i muzyczne i wystawy z dziełami sztuki ludowej z różnych krajów. 19 edycja Festiwalu Re:tradycja - Jarmark Jagielloński będzie odsłoną związana z tańcem tradycyjnym.

Mała rzecz, a ucieszy działkowiczów. Czekanie na autobus będzie przyjemniejsze

Mała rzecz, a ucieszy działkowiczów. Czekanie na autobus będzie przyjemniejsze

Mała rzecz, a z pewnością ucieszy mieszkańców, zwłaszcza działkowiczów korzystających z przystanku w Styrzyńcu. Gmina postawi tu wiatę przystankową.

Na służbie. Wojewódzkie obchody Święta Policji w Lublinie
galeria

Na służbie. Wojewódzkie obchody Święta Policji w Lublinie

Były odznaczenia i awanse na wyższe stopnie, a 35 nowo przyjętych do służby funkcjonariuszy złożyło ślubowanie – tak w środę zakończyły się Wojewódzkie obchody Święta Policji w Lublinie.

Nielegalna broń i amunicja ukryta w gospodarstwie

Nielegalna broń i amunicja ukryta w gospodarstwie

29-latek z powiatu parczewskiego miał w pomieszczeniach gospodarczych arsenał broni i amunicji. Teraz grozi mu za to nawet 8 lat więzienia.

Konie z Końskowoli zatrzymane i doprowadzone na łąkę

Konie z Końskowoli zatrzymane i doprowadzone na łąkę

W środę rano na drodze między Końskowolą a Sielcami spacerowały sobie trzy konie. Za ich nie dopilnowanie właściciel dostał mandat.

Trójkąt Lubelski obraduje w Lublinie. Przede wszystkim o Ukrainie
galeria

Trójkąt Lubelski obraduje w Lublinie. Przede wszystkim o Ukrainie

W środę przed południem po centrum Lublina poruszało się kilka kolumn rządowych. Do miasta zjechali ministrowie spraw zagranicznych Polski, Litwy i Ukrainy, którzy spotkali się na lubelskim zamku w ramach 5. rocznicy powołania „Trójkąta Lubelskiego”.

zdjęcie ilustracyjne

Temat hejnału powróci. Radny proponuje konkurs, ale urząd go nie chce

Na ostatniej sesji rady temat hejnału miasta zdjęto z porządku obrad. Ale urząd pomysłu nie porzuca. Nie ogłosi jednak konkursu, jak sugerował radny Marek Dzyr.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium