Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

20 listopada 2008 r.
20:58
Edytuj ten wpis

Biegają i strzelają

Autor: Zdjęcie autora Fabian Plapis
0 7 A A

Wrzesień 2011. Zaostrzający się konflikt z Koreą Północną przekształcił się w regularną wojnę. Społeczność międzynarodowa z napięciem obserwując wydarzenia, zdecydowała się na zbrojną interwencje. W kraju ogarniętym wojną, mimo pozornego ustabilizowania sytuacji, panuje olbrzymie napięcie mogące w konsekwencji doprowadzić do użycia broni masowego rażenia i rozprzestrzenienia konfliktu na cały region. Do akcji ruszają komandosi z Kraśnika.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Dotychczasowa obecność Niebieskich Hełmów, wojsk ONZ, nie doprowadza jednak do pokoju. Zacięta walka podjazdowa trwa; w dodatku jedna ze stron porwała zakładników i ekipę dziennikarzy CNN. Wojska drugiej strony biorą najemników...

Zabawa w wojsko

To nie scenariusz gry komputerowej ani wielkobudżetowej produkcji z Hollywood. To scenariusz jednej z wielu bitw, jakie odbywają się co jakiś czas w lasach wokół Kraśnika i wielu innych na terenie całej lubelszczyzny. Oczywiście, z tej potyczki zwycięsko wyszły wojska międzynarodowe, zakładnicy zostali uwolnieni, a dziennikarze przywieźli ciekawy materiał obrazujący oblicza konfliktu.

Ta bitwa była wyjątkowa. Wzięło w niej bowiem udział ponad 100 żołnierzy, przyjechali z całej lubelszczyzny i nie tylko. Ci żołnierze to na co dzień studenci, przedsiębiorcy i menedżerowie szukający odpoczynku i mocnych wrażeń w symulowanych działaniach wojennych. Wszystkich łączy jedno, pasja do ASG - Air Soft Gun. To zabawa w wojsko polegająca na symulowaniu bitew i potyczek wojennych.

Trochę podobne

- ASG podobne trochę jest do paintballa, bo strzelamy do siebie z karabinków. I w zasadzie na tym podobieństwa się kończą. W ASG używa się prawdziwych replik broni, prawdziwych i oryginalnych mundurów, no i strzelamy do siebie z plastykowych kulek, które nie zostawiają żadnych znaków na mundurach. Dlatego w tej zabawie bardzo liczy się fair play, ponieważ uczestnik, który będzie trafiony, musi się do tego przyznać - mówi Sebastian Polak, pseudonim "Polo” z Kraśnika. Jest członkiem działającej od niedawna w Kraśniku grupy SGSR Szybcy, a na co dzień prowadzi własny biznes.



Taktyka cieszy

Biegając po lesie i strzelając do siebie, nie tylko ładują akumulatory, ale również uczą się działań zespołowych. - Kręci mnie mundur i broń, nie każdy może iść do wojska. Poza tym, to doskonała nauka tego, jak działać drużynowo - podkreśla Juri, czyli Marcin Jurczyński z Kraśnika. - ASG nie jest zabawą dla osób, które nie potrafią grać w jednej drużynie.

- Przyjechał do mnie kiedyś przedstawiciel handlowy i powiedział, że jest taki sport. Postanowiłem spróbować i tak wpadłem w sidła - wspomina Sebastian. - Robię to dopiero od lutego tego roku i uważam, że ASG jest rewelacyjny. Najbardziej interesuje mnie taktyka. Nic tak nie cieszy człowieka, jak to, że wcześniej obrana taktyka się sprawdza. Poza tym, uważam, że ASG uczy dyscypliny, dążenia do celu i działania drużynowego - dodaje Sebastian, który… prawdziwego wojska nawet nie liznął.

Urazówka

- Jak chcieli mnie wziąć do wojska, to ja chciałem się uczyć i zdobywać doświadczenie. Dziś człowiek ma już zaciągnięty dług wobec społeczeństwa, rodzina, dzieci, własny interes. To za dużo, żeby iść do wojska. Owszem, gdybym był samotny, to wiem, że zostałbym zawodowym żołnierzem - podkreśla.
ASG należy do dość "kontuzyjnych” sportów. - Praktycznie nie ma zlotu, żeby ktoś z uczestników nie wylądował ze złamaniem, zwichnięciem albo raną postrzałową w szpitalu. Mnie, na szczęście, do tej pory udało się unikać poważniejszych urazów - mówi Sebastian.

Zdobyć mundur

Jak nie biegają po lesie, to przeglądają strony internetowe w poszukiwaniu wyposażenia. Nie jest bowiem łatwo zdobyć na własne wyposażenie prawdziwy mundur.

- Najtrudniejsze do zdobycia - a co za tym idzie, najdroższe - są rzeczy z rosyjskich służb specjalnych, czyli Spec Nazu. Najzwyklejsza koszulka kosztuje 80 zł. Za te pieniądze można mieć cały mundur żołnierza Bundeswehry - wylicza "Polo”.
Na początek - mundur, buty, gogle, broń i cały niezbędny ekwipunek - wystarczy tysiąc złotych. Potem można kupować coraz lepszy sprzęt.

Trzeba się ujawnić

Każda ich misja jest bardzo dobrze przygotowana. Nie tylko pod względem taktycznym i militarnym, ale także pod kątem odpowiedniego zabezpieczenia terenu i ludzi.

- Zawsze informujemy wszystkie służby o tym, że takie manewry będą się odbywać - policję, nadleśnictwo, właścicieli terenów - wyjaśnia Sebastian.
Ale nie wszystko da się przewiedzieć. Czasami w przygotowaną na przeciwników zasadzkę wpadnie przypadkowy grzybiarz. - Raz spotkaliśmy w lecie panią, która sobie spacerowała. Musieliśmy się ujawnić… Na początku była zaskoczona, tak większość na nas reaguje. Jednak po tym, jak daliśmy jej spróbować postrzelać z broni, to nas nawet pochwaliła, że nie stoimy pod sklepem.

Pozostałe informacje

W Lublinie 23 nauczycieli ma nowe stopnie
EDUKACJA
galeria

W Lublinie 23 nauczycieli ma nowe stopnie

23 pedagogów z lubelskich szkół i placówek awansowało. Miasto uroczyście przyznało stopnie nauczycieli mianowanych.

Wycięli duży dąb. Teraz wreszcie rozpoczęli sadzenie drzew na osiedlu Poręba
LUBLIN

Wycięli duży dąb. Teraz wreszcie rozpoczęli sadzenie drzew na osiedlu Poręba

Na prywatnej działce przy ul. Bursztynowej i Perłowej, gdzie w 2021 roku wycięto duży dąb, w końcu rozpoczęło się sadzenie nowych drzew. Proces ten miał zostać zakończony do końca listopada 2024 roku, jednak pierwsze nasadzenia zobaczyliśmy dopiero dzisiaj.

Łukasz Łukawski (z piłką) to lider 4tego Piętra
NA PARKIECIE

Pod Koszami Dziennika Wschodniego: Problemy 4tego Piętra

4te Piętro miało potężne problemy z pokonaniem Quattro Tech w ramach kolejnej serii gier rozgrywek Pod koszami Dziennika Wschodniego im. Andrzeja Wawrzyckiego .

Daniel Obajtek zarekomendował mieszkańcom Puław fuzję miejscowego kombinatu z Orlenem, którym zarządzał w czasie rządów PiS. Obecne władze Grupy Azoty stanowczo odcinają się od takich sugestii, nazywając ich potencjalne skutki osłabianiem polskiej branży chemicznej
POMYSŁY i MILIARDY

Daniel Obajtek i jego pomysły na "Puławy". Grupa Azoty odpowiada

Daniel Obajtek skrytykował sposób zarządzania Grupą Azoty. Stwierdził, że porzucony po wyborach plan fuzji z Orlenem, byłby najlepszym rozwiązaniem dla Zakładów Azotowych. Na te słowa odpowiedziała rzecznik tarnowskiego przedsiębiorstwa.

Lublin jest jednym z dziewięciu miast w Polsce, które otrzymało zaproszenie do udziału w projekcie „Urban Lab – Miasto dla Młodych” oraz pierwszym z podpisaną umową na dofinansowanie.
URBAN LAB

Lublin to pierwsze takie miasto w Polsce. Miasto dla młodych

Miasto Lublin jako pierwsze miasto w Polsce podpisało umowę na dofinansowanie w ramach projektu „Urban Lab – Miasto dla Młodych”.

Szach i mat: Czas na Międzypokoleniowy Turniej Szachowy
GONIEC NA G7

Szach i mat: Czas na Międzypokoleniowy Turniej Szachowy

Kiedy? 14 grudnia. Gdzie? Arena Lublin. Będą pojedynki w najlepszej grze świata, będzie współpraca i będzie wsparcie dla potrzebujących.

Paweł Zdeb (w zielonym stroju) to jedna z legend amatorskiej koszykówki w naszym regionie

LNBA: Polski Cukier Rodmos wykorzystał osłabienie Alco i odniósł niespodziewane zwycięstwo

To była bardzo emocjonująca kolejka w Konferencji A. Najbardziej wyrównany mecz rozegrały zespoły Alco i Polskiego Cukru Rodmos. Alco przystąpiło do tego spotkania osłabione dyskwalifikacjami w związku z zamieszaniem z udziałem tej drużyny oraz Patobasketu w ostatniej kolejce.

Miasto otwiera nabór do Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego w Lublinie

Miasto otwiera nabór do Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego w Lublinie

Rozpoczął się nabór uczestników do nowej placówki przy ul. Poturzyńskiej 1 w Lublinie. Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne zapewni wsparcie 20 osobom z niepełnosprawnościami.

W trzeciej rundzie TAURON Pucharu Polski ChKS Chełm podejmie PZL Leonardo Avię Świdnik

ChKS Chełm znowu zagra z PZL Leonardo Avią Świdnik, tym razem w Tauron Pucharze Polski

ChKS Chełm zmierzy się z PZL Leonardo Avią Świdnik w trzeciej rundzie TAURON Pucharu Polski. Początek spotkania w środę o godzinie 19

Siedemdziesięciolatka jechała "na zderzaku" busa. Nie zdążyła wyhamować

Siedemdziesięciolatka jechała "na zderzaku" busa. Nie zdążyła wyhamować

Trzy osoby trafiły do szpitala po zdarzeniu drogowym w m. Szopinek w gminie Zamość. Kierująca toyotą 70-latka uderzyła w jadącego przed nią citroena. Jak wstępnie ustaliła policja, kobieta nie zachowała właściwej odległości od jadącego przed nią pojazdu.

Oskarżony nie był obecny na ogłoszeniu wyroku

Potrącił policjanta i uciekał przez całe miasto. Dzisiaj kibol usłyszał wyrok

Jechał samochodem, biegł i był w stanie zrobić wszystko, aby uciec przed wymiarem sprawiedliwości. W tle sprawy porachunki kibiców Motoru Lublin.

Po porażce z Ostrovią Ostrów Wielkopolski i Górnikiem Zabrze puławscy liczą, że ich drużyna w końcu wywalczy komplet punktów

Azoty Puławy kontra Gwardia Opole. Chcą w końcu wygrać u siebie

Rywalem Azotów Puławy będzie COROTOP Gwardia Opole. Środowe spotkanie w hali przy ul. Lubelskiej rozpocznie się o godzinie 18. Będzie to mecz drugiej kolejki rundy rewanżowej.

Trzy starsze panie zginęły w wypadku. Ruszył proces kierowców

Trzy starsze panie zginęły w wypadku. Ruszył proces kierowców

Koleżanki Wanda, Janina i Teresa z Poniatowej zginęły w sierpniu ubiegłego roku w wypadku samochodowym w Chodlu. W opolskim sądzie ruszył proces dwóch oskarżonych kierowców.

Policja w okresie przedświątecznym. Więcej patroli i walka z wakatami?
film

Policja w okresie przedświątecznym. Więcej patroli i walka z wakatami?

Okres przedświąteczny to czas wzmożonej pracy dla policji. Większy ruch na drogach, tłumy w galeriach handlowych i ryzyko kradzieży to wyzwania, z którymi mierzą się funkcjonariusze. Rzecznik Komendy Miejskiej Policji w Lublinie opowiada o planach na najbliższe tygodnie.

Radosław Muszyński prowadził Lewart od 27 września do 10 grudnia

Lewart Lubartów znowu zmienia trenera

Niespodziewane wieści z Lubartowa. Tamtejszy Lewart zdecydował się na kolejną zmianę trenera. Sezon na ławce rozpoczynał Grzegorz Białek, który wywalczył z drużyną awans do III ligi. Rundę kończył za to Radosław Muszyński. We wtorek działacze ekipy beniaminka poinformowali jednak, że zdecydowali się podziękować szkoleniowcowi.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium