Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

8 lutego 2008 r.
12:36
Edytuj ten wpis

Bogu oczu nie zamydlimy

0 1 A A

Rozmowa z ks. Tadeuszem Domżałem, duszpasterzem z parafii św. Andrzeja Boboli, redaktorem radia eR

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

• W środę popielcową księża sypali na głowy wiernych popiół. Na znak?

- Nietrwałości. Najpierw ludzkiego ciała, które rozsypuje się w proch. Ksiądz sypie proch na znak, że człowiek idzie jakąś drogą i na końcu jest proch. W Księdze Rodzaju napisano: "Prochem jesteś i w proch się obrócisz”. Te słowa towarzyszą chwili, kiedy na trumnę człowieka sypie się ziemię.


• Sypanie popiołu to stary zwyczaj?

- Z IV wieku. Na przełomie XVIII i XIX wieku w Polsce ksiądz sypał popiół na głowę ojca rodziny. I wsypywał mu dodatkową porcję między strony modlitewnika. Ten zanosił go do domu i posypywał głowę żony, dzieci.


• Popiół był wezwaniem do pokuty?

- Też. W średniowieczu ludzie nakładali pod suknie włosienicę. Rodzaj koszuli wykonanej ze stalowej plecionki. W ekstremalnych warunkach biczowali się.


• Dobry pan Bóg spoglądał z góry i co?

- Nie mogę odpowiedzieć za Pana Boga. Na innych ludziach musiało to robić wrażenie.

• A księża sami sobie sypią popiół na głowę?

- Kiedy w parafii jest kilku księży, na głowę celebransa popiół sypie inny ksiądz. Kiedy ksiądz sam odprawia nabożeństwo, najpierw sypie popiół na swoją głowę, potem na wiernych.


• Co ksiądz wtedy czuje?

- Prawie nic, bo tego popiołu jest niewiele. Ale wystarczy, żeby poczuć smak przemijania.


Co do tego przemijania: dlaczego jest tak, że żałujemy kogoś dopiero po pogrzebie. Jak żyje, to nie potrafimy docenić, wspomóc, cieszyć się, kochać. A jak odejdzie, to dopiero byśmy docenili, wsparli, kochali?


- Gorzka prawda, ale tak się zdarza. To też znak znikomości. Tym razem znikomości wsparcia, kochania. Nietrwałe to wszystko.


Podczas sypania ludzie zrobili sobie jakieś postanowienia. A ksiądz? Mniej jedzenia, wina?

- Rok temu w Środę Popielcową pojechałem do Kazimierza. Wszedłem na Górę Trzech Krzyży, popatrzyłem na świat z krzyżowej perspektywy. Pomodliłem się. W tym roku czas mi nie dał wyjechać. Ale postanowiłem sobie, że będę mniej bywał między ludźmi, ograniczę spotkania. I jak tylko się da, będę chodził do kościoła, żeby "popatrzeć” na Drogę Krzyżową.

• Co da takie popatrzenie?

- Różni artyści różnie przedstawiają umęczenie Chrystusa. Dają więcej czerwonej farby lub mniej. Nie potrzeba takiej ekspresji, żeby zamyśleć się nad bolesną drogą Jezusa. Zrozumieć to, co przeszedł Jezus. Jak był samotny, odtrącony i zbolały. kiedy oglądam stacje, zaglądam w twarze ludziom, którzy stali na tej drodze. Na jednych jest współczucie, na drugich niesmak, na innych niewdzięczność.


• Dlaczego w okresie Wielkiego Postu warto przyglądać się stacjom?

- Warto tam pójść, kiedy człowiekowi jest źle, dostał w kość, ktoś go zranił. Wtedy wystarczy spojrzenie na którąś ze scen, aby zrozumieć, że to co nas dotyka i boli, to zupełnie mała rzecz.

• Niby proste.

- Bardzo proste. Do mnie to trafia.


• Co jeszcze ksiądz sobie postanowił na post?

- Dziś podjadę do Kębła. Do kaplicy, gdzie stoi cudowna figura. Lubię to miejsce. Wpadają tam ludzie z drogi. Turyści, kierowcy ciężarówek, rolnicy... zwykli ludzie. Modlą się po swojemu. Bez zbędnych ceremonii. Często tam bywam: z pielgrzymką albo sam. Potrzeba mi takiego miejsca, gdzie można przyjść po spokój.


• Księdzu to chyba łatwiej...

- Chyba jednak nie. Może więcej musimy się wyrzec z przyjemności tego życia. A jesteśmy ulepieni z tej samej gliny. W Starym Testamencie napisano, że kobieta i mężczyzna to dopiero człowiek.


Ludzie gonią za pieniądzem. Coraz mniej mają czasu na zamyślenie w kościele. Czy w Wielkim Poście warto zwolnić?


- Warto, ale wyhamować taki bieg trudno. Szczególnie, kiedy ludzie gonią "z baletu na balet”. Za przyjemnością. A tym łatwo ulegam, bo są powabne. Bo są pokusą. A jeśli przyjemność jest zakazanym owocem, to jeszcze bardziej kusi.


• Czy w czasie postu warto odmawiać sobie przyjemności?

- Warto. Odmawianie ćwiczy silną wolę. Postanawiam, robię to. Bez zbędnych słów. Po męsku.


• Czasem ludzie robią to na pokaz. Żeby pokazać jacy to oni święci.

- Panu Bogu oczu nie zamydlą. Można też wyrzec się czegoś dobrego na korzyść czegoś jeszcze lepszego. Takie pozytywne wyrzeczenie. Ale myślę, że okres Wielkiego Postu to przede wszystkim czas, który Bóg nam daje w konkretnym celu.

• Jakim?

- Żeby się odnaleźć. Poskładać. Szukać swojej drogi. Postne wyciszenie bardzo się przydaje. Zostawiasz powaby życia z boku. Patrzysz. Szukasz - na przykład stałości w życiu.

•Co to jest stałość?

- Na przykład dom. Przez kilka lat byłem duszpasterzem w Paryżu. Poznałem tam wielu kloszardów. Jeden z nich powiedział mi prawdę, której nie zapomnę. Zapytał, czy wiem, co to znaczy, że on jest bezdomny. I zaraz rzucił, że to nie znaczy, że ma tylko ławkę i karton. Ale, że nie ma dokąd wrócić.


• Gorzkie?

- Gorzkie. Ludzie wracają do domu i nie potrafią się cieszyć, że mają gdzie i do kogo wrócić. Jak są młodzi, to narzekają, że mają zdrowie i czas, ale nie mają pieniędzy. Później, jak już mają pieniądze i zdrowie, to nie mają czasu. Jak się dorobią, to mówią, że mają pieniądze i czas, ale już nie mają zdrowia.

• A popiół czeka?

- Jak na tym zegarze w Wadowicach: Czas ucieka, wieczność czeka.

Pozostałe informacje

Z lewej prof. Sabina Bober z KUL, z prawej wicestarosta puławski, Piotr Rzetelski z PSL-u
Puławy

Problem z żydowską tablicą od marszałka. Zabrakło miejsca na pamięć

W przedwojennych Puławach żyło 3600 Żydów. Podczas wojny cała ta społeczność została z miasta wygnana przez Niemców, a żydowska dzielnica zniszczona. Dzisiaj lokalne władze miasta i powiatu puławskiego mają problem ze znalezieniem miejsca na tablicę poświęconą ich pamięci.

Kto dokończy puławską elektrociepłownię? Polimex zrywa kontrakt
Puławy

Kto dokończy puławską elektrociepłownię? Polimex zrywa kontrakt

Największa i jedna z bardziej pechowych inwestycji energetycznych na Lubelszczyźnie, nowy blok węglowy w Puławach, ma kolejny problem. Jej główny wykonawca - Polimex-Mostostal oświadczył, że odstępuje od kontraktu. Chodzi o zadanie warte 1,2 mld zł.

Aluron CMC Warta Zawiercie górą w Lublinie, Bogdanka LUK z drugą porażką u siebie
ZDJĘCIA
galeria

Aluron CMC Warta Zawiercie górą w Lublinie, Bogdanka LUK z drugą porażką u siebie

Znakomita atmosfera, ogromne emocje, pięć setów i jedyne czego zabrakło to wygrana. Po świetnym meczu Bogdanka LUK Lublin przegrała w hali Globus im. Tomasza Wojtowicza z Aluron CMC Wartą Zawiercie w hicie 16. kolejki.

Mikołajkowy półmetek
foto
galeria

Mikołajkowy półmetek

W nowo otwartym Klubie Paradox pojawił się Mikołaj ze śnieżynkami i rozkręcili grubą imprezę. Miał dużo prezentów muzycznych w klimacie latino i polskich hitów. Zobaczcie jak się bawi Lublin.

Imponujący powrót, czyli opinie po meczu Start Lublin - Zastal Zielona Góra
galeria

Imponujący powrót, czyli opinie po meczu Start Lublin - Zastal Zielona Góra

Start Lublin słabo zaczął, ale dużo lepiej zakończył piątkowy mecz z Zastalem Zielona Góra. Jak spotkanie oceniają gospodarze?

Obecnie w Lublinie Ruch zlikwidował wszystkie swoje kioski. W przeszłości takich punktów było łącznie 12.
MAGAZYN

Kioski Ruchu: to już koniec

Kiedyś były praktycznie na każdej ulicy, na każdym osiedlu. Dzisiaj w Lublinie nie ma już ani jednego.

Znęcał się nad rodzicami i groził im nożem. To nie pierwsza taka sytuacja

Znęcał się nad rodzicami i groził im nożem. To nie pierwsza taka sytuacja

Wyzywał, poniżał, popychał, nie pozwalał spać – schorowani rodzice 34-letniego mężczyzny nie mieli łatwego życia. O losie ich syna zdecyduje teraz sąd.

Camilla Herrem

ME piłkarek ręcznych: Norwegia i Dania zagrają w finale

Za nami pierwsze kluczowe rozstrzygnięcia trwających od 28 listopada mistrzostw Europy w piłce ręcznej kobiet. W piątkowych półfinałach rozegranych w Wiedniu triumfowały reprezentacje Norwegii i Danii, które w niedzielę zagrają o złoty medal. O najniższe stopień podium powalczą Francuzki i Węgierki.

Ptasia grypa zaczyna nowy sezon. Czy jest się czego obawiać?
ROZMOWA Z EKSPERTEM

Ptasia grypa zaczyna nowy sezon. Czy jest się czego obawiać?

Co roku zabija w Polsce miliony ptaków hodowlanych uderzając w rodzimy przemysł drobiarski. O ile zeszły sezon był pod względem spokojny, ten zaczął się o wiele gorzej. Na Lubelszczyźnie mamy już cztery ogniska: trzy w powiecie lubartowskim i jedno w ryckim. O tym skąd się wziął wirus H5N1, gdzie występuje najczęściej i czy może być groźny dla ludzi, rozmawiamy z prof. KrzysztofemŚmietanką z Państwowego Instytutu Weterynaryjnego w Puławach.

Mikołajki w Helium
foto
galeria

Mikołajki w Helium

Jeśli chcecie zobaczyć, jak się bawiliście na ostatniej imprezie w Helium Club, to zapraszamy do naszej fotogalerii. Tym razem fotki z cotygodniowego Ladies Night w Mikołajkowym wydaniu. Tak się bawi Lublin!

Zgubił narkotyki w sklepie. Wszystko nagrały kamery

Zgubił narkotyki w sklepie. Wszystko nagrały kamery

Do nietypowej sytuacji doszło w jednym ze sklepów spożywczych na terenie Świdnika. 20-latkowi wypadł woreczek strunowy, który szybko trafił wraz z właścicielem w ręce policji.

Wyprzedzanie zakończone tragedią. Nie żyje 39-latka

Wyprzedzanie zakończone tragedią. Nie żyje 39-latka

Kobieta próbowała wyprzedzić kilka samochodów na raz, ale jej jazda zakończyła się kraksą na drzewie. Razem z nią podróżowało dziecko.

Siała baba mak, nie wiedziała jak… więc zrobiła struclę makową!
DZIENNIK ZE SMAKIEM
film

Siała baba mak, nie wiedziała jak… więc zrobiła struclę makową!

Gdy zakwas na barszcz gotowy, a śledzie się marynują, warto pomyśleć o czymś słodkim na świąteczny stół.

The Analogs w Zgrzycie
koncert
14 grudnia 2024, 19:00

The Analogs w Zgrzycie

Dziś w Fabryce Kultury Zgrzyt będzie głośno i skocznie ponieważ wystąpi jeden z najbardziej znanych polskich zespołów street punkowych – The Analogs, którego koncerty są bardzo żywiołowe. Jako support zaprezentuje się Offensywa.

Jutro zrobimy zakupy. A jak będzie w następnym roku?
ZMIANY

Jutro zrobimy zakupy. A jak będzie w następnym roku?

Przed nami dwie niedziele handlowe. W następnym roku może być ich więcej, ale wszystko zależy od decyzji prezydenta.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium