Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

24 kwietnia 2008 r.
12:35
Edytuj ten wpis

Bokiem w obłokach dymu

Autor: Zdjęcie autora PAWEŁ PUZIO

300, 350, a nawet 400 koni mocy. Napęd tylko na tylne koła, bo inaczej samochód będzie jechał nie tak, jak trzeba - czyli prosto, a ma być bokiem.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Tak w skrócie wygląda drift. A już 2 i 3 maja do Lublina zjedzie cała polska czołówka, aby powalczyć w I rundzie Toyo Drifting Cup.

"Tokyo Drift” sympatycy driftingu na pewno pamiętają film o przygodach młodego Amerykanina, który ścigał się po ulicach i parkingach w Tokyo z młodymi rekinami z yakuzy. W tle dziewczyny i szybkie auta. Na Torze Lublin będzie podobnie, z małym wyjątkiem. Nie będzie nikogo z yakuzy.

Jaki piękny slizg

2 i 3 maja na Torze Lublin zamelduje się cała polska czołówka driftu, który zdobywa sobie co raz większą popularność w naszym kraju.

- Drift zaczął się w Japonii. A chodzi w nim po prostu o duży fun podczas jazdy bokiem - wyjaśnia Jacek Szewczak z lubelskiego Inbud Faro, wystawiającego w Toyo Drifting Cup dwójkę czołowych zawodników w ramach zespoły alufelgi.pl.

- Nie liczy się czas przejazdu, ale widowiskowość. Sztuka driftu polega na umiejętnym kierowaniu samochodem w zakręcie podczas wielkiego, pięknego ślizgu. Tak jak kiedyś, w dobrych czasach jeździły rajdówki z napędem na tylną oś. I co tak skutecznie zniszczyły auta WRC z napędem na cztery koła.

Na ręcznym

W drifcie nie liczy się tylko ogromna moc pojazdu, ale przede wszystkim technika prowadzącego. - Nierzadko kierowcy dysponujący samochodami o większej mocy, przegrywają ze słabszymi. Bo ktoś umie lepiej jeździć - dodaje Szewczak.

Ale nawet najlepszy kierowca do driftu musi się odpowiednio przygotować.
Auto musi mieć tylny napęd, silnik o mocy co najmniej 150 koni, odpowiednio mocne sprzęgło, skrzynia biegów i hamulec ręczny bez zapadki. Bardzo ważnym elementem jest szpera (blokada mechanizmu różnicowego, a bardzo często most zespawany na sztywno). Do tego trzeba dorzucić odpowiedni sztywne zawieszenie, felgi i duuuużo opon. Tak zestawionym autkiem można się wybrać na drift.

Najczęściej spotykane samochody w driftingu to nissan sylvia, skyline, toyota corolla AE86, supra, mazda RX-7. W Polsce jeździ też sporo BMW.

Bo to kwintesencja jazdy

Jednym z zawodników lubelskiej grupy drifterskiej alufelgi.pl jest warszawiak Maciej "Keepsake” Szlemiński. - Zacząłem od amatorskich zawodów KJS. Jednak zawsze najbardziej kręciły mnie poślizgi w zakrętach. A drift to właśnie jest to - kwintesencja jazdy. Poza tym koszt uprawania driftu jest nieporównywalny z rajdami czy wyścigami. A zabawa dwa razy większa - zachwala "Keepsake”, 7 zawodnik po ubiegłym sezonie.

Runda w Lublinie

2 maja odbędzie się zamknięty dla publiczności trening i eliminacje. - Tego dnia zostanie wyłonionych 30 najlepszych zawodników, którzy przejdą do decydującej fazy zawodów drugiego dnia - mówi Łukasz "Zwierzak” Wojtczak, drugi z zawodników lubelskiej grupy alufelgi.pl.

3 maja będzie już dla publiczności. - Zawodnicy jeżdżą indywidualnie po łuku. Sędziowie oceniaj wychylenie auta, technikę jazdy, prędkość oraz odległość przejazdu od ustawionych na łuku clipping pointów. Im bliżej tym lepiej - dodaje Wojtczak.

Będzie też drifting w parach. Tu chodzi o to, aby albo uciec, albo gonić. A Łukasz Wojtczak podkreśla, że czy jedno, czy drugie, to ma być jak najbardziej efektowne. - Z wychyleniem i dużą prędkością. Zwycięża ten kto lepiej panuje nad pojazdem i szybciej jeździ.

To nie koniec atrakcji. W wyznaczonych godzinach publiczność będzie mogła wejść do parków technicznych, a przyjazd do Lublina zapowiedział najlepszy polski drifter, Maciej Polody.

Techniki driftu

Lift Off Drift - tej techniki używa się przy dość dużych prędkościach i w dość łagodnych łukach. W trakcie wchodzenia w zakręt kierowca puszcza na chwilę gaz, co powoduje delikatną nadsterowność. Później poślizg jest kontrolowany poprzez kontrę kierownicą i operowanie gazem. Do tej techniki potrzeba dość neutralnie wyważonego samochodu.

Feint Drift - tzw. "rybka”. Kierowca przed zakrętem wykonuje skręt w odwrotnym do zakrętu kierunku, po czym nagłym ruchem zarzuca autem w prawidłową stronę. To powoduje zapoczątkowanie poślizgu.

Braking Drift - ta technika polega na przeniesieniu większości masy na przednią część samochodu poprzez krótkie, ale energiczne wciśnięcie hamulca podczas inicjacji zakrętu. Im bardziej nadsterowne auto, tym mniejsza powinna być siła nacisku na hamulec. Tylna oś traci w tym momencie przyczepność i rozpoczyna się poślizg.

Clutch Kick - w naszym języku będzie to po prostu strzał ze sprzęgła. W trakcie przechodzenia przez zakręt kierowca naciska na chwilę sprzęgło, by po chwili energicznie je odpuścić, co spowoduje "strzał” i nagłą utratę przyczepności.
Shift Lock - kierowca wciska sprzęgło przed zakrętem, zmniejszając nieco obroty. Często wykonywana jest wtedy redukcja na niższy bieg. W trakcie zakrętu sprzęgło jest odpuszczane, co daje efekt podobny do chwilowego zaciągnięcia hamulca ręcznego. Aby zminimalizować obciążenia, ta technika powinna być stosowana na bardziej śliskich nawierzchniach.

E-Brake Drift (Emergency Brake Drift, Side Brake Drift) - jedna z najprostszych i najłatwiejszych technik driftu. Chodzi oczywiście o zaciąganie hamulca ręcznego. Podczas zakrętu na wciśniętym sprzęgle zarzucamy na chwilę hamulec ręczny, co spowoduje chwilowe zblokowanie tylniej osi i zapoczątkuje poślizg samochodu.

Dirt Drop Drift - ta technika polega na wyjechaniu tylną osią poza tor, lub w miejsce o mniejszej przyczepności. To spowoduje zapoczątkowanie poślizgu, nie tracąc prędkości mocy.

Pozostałe informacje

Nazwisko nowego dyrektora CKF Stylowy w Zamościu powinniśmy poznać przed końcem wakacji

Będzie w kim wybierać. Siedmioro chętnych do kierowania kinem

Aż tylu kandydatów zgłosiło się do konkursu na stanowisko dyrektora Centrum Kultury Filmowej w Zamościu. Rozstrzygnięcie powinno nastąpić przed końcem wakacji.

Motor Lublin kontra Arka Gdynia. Kibicu, po meczu wróć autobusem

Motor Lublin kontra Arka Gdynia. Kibicu, po meczu wróć autobusem

Przed nami początek sezonu 2025/2026. W pierwszym meczu piłkarze Motoru Lublin przed swoimi kibicami zmierzą się z Arką Gdynia. Po spotkaniu do domu będzie można wrócić autobusem.

Nogi same rwą się do tańca. Przed nami potańcówka w Skansenie
19 lipca 2025, 19:30

Nogi same rwą się do tańca. Przed nami potańcówka w Skansenie

W zeszłym roku potańcówki w Skansenie były prawdziwym hitem. W tym roku organizatorzy również zapraszają na taneczny parkiet.

Ministrowie spraw zagranicznych Polski – Radosław Sikorski (w środku), Litwy – Kęstutis Budrys (z prawej strony) i Ukrainy – Andrij Sybiha podczas konferencji prasowej po spotkaniu z okazji obchodów 5. rocznicy powołania Trójkąta Lubelskiego
galeria

Sikorski: Trójkąt Lubelski udziela i będzie udzielał wsparcia bohatersko walczącej Ukrainie

Szef MSZ Radosław Sikorski podkreślił w środę w Lublinie, że Polska zapewniła Ukrainie już 45 pakietów różnego rodzaju uzbrojenia i amunicji. – Pracujemy nad kolejnymi dostawami – dodał minister.

Plażowicze nad Zalewem Zemborzyckim w pierwszych latach jego istnienia
STARE ZDJĘCIA
galeria

Zalew Zemborzycki ma już 51 lat. Wspomnienia z budowy i wielkiego otwarcia

Plany jego powstania pojawiły się już kilkanaście lat po II wojnie światowej, ale wtedy inne inwestycje miały pierwszeństwo. Jednak po wielkiej powodzi w latach 60. wrócono do nich. Ostatecznie budowę Zalewu Zemborzyckiego ukończono w lipcu 1974 roku i dziś to "lubelskie morze" kończy 51 lat.

Hrubieszów, liczący obecnie ponad 17 tys. mieszkańców to najdalej wysunięte na wschód miasto Polski. Jest położony nad Huczwą, dopływem Bugu, w odległości zaledwie 5 km od granicy z Ukrainą

Trzy lata na wydanie 80 mln. W mieście wiele się zmieni i sporo przybędzie

Łatwiej chyba powiedzieć, czego w Hrubieszowie nie będzie za trzy lata, niż wymienić długą listę przedsięwzięć zaplanowanych do realizacji z funduszy szwajcarskich. Projekt miasta został tak wysoko oceniony, że samorząd będzie miał do wydania ponad 80 mln zł.

Oficjalnie. Jan Urban selekcjonerem reprezentacji Polski

Oficjalnie. Jan Urban selekcjonerem reprezentacji Polski

Koniec oczekiwania na nowego selekcjonera. W środę Polski Związek Piłki Nożnej oficjalnie potwierdził, że naszą kadrę narodową poprowadzi Jan Urban

Festiwal Re:tradycja - Jarmark Jagielloński. Trzy dni pełne tańca
22 sierpnia 2025, 0:00

Festiwal Re:tradycja - Jarmark Jagielloński. Trzy dni pełne tańca

To jeden z największych festiwali kultury tradycyjnej w Polsce. W dniach od 22 do 24 sierpnia będą koncerty, warsztaty taneczne i muzyczne i wystawy z dziełami sztuki ludowej z różnych krajów. 19 edycja Festiwalu Re:tradycja - Jarmark Jagielloński będzie odsłoną związana z tańcem tradycyjnym.

Mała rzecz, a ucieszy działkowiczów. Czekanie na autobus będzie przyjemniejsze

Mała rzecz, a ucieszy działkowiczów. Czekanie na autobus będzie przyjemniejsze

Mała rzecz, a z pewnością ucieszy mieszkańców, zwłaszcza działkowiczów korzystających z przystanku w Styrzyńcu. Gmina postawi tu wiatę przystankową.

Na służbie. Wojewódzkie obchody Święta Policji w Lublinie
galeria

Na służbie. Wojewódzkie obchody Święta Policji w Lublinie

Były odznaczenia i awanse na wyższe stopnie, a 35 nowo przyjętych do służby funkcjonariuszy złożyło ślubowanie – tak w środę zakończyły się Wojewódzkie obchody Święta Policji w Lublinie.

Nielegalna broń i amunicja ukryta w gospodarstwie

Nielegalna broń i amunicja ukryta w gospodarstwie

29-latek z powiatu parczewskiego miał w pomieszczeniach gospodarczych arsenał broni i amunicji. Teraz grozi mu za to nawet 8 lat więzienia.

Konie z Końskowoli zatrzymane i doprowadzone na łąkę

Konie z Końskowoli zatrzymane i doprowadzone na łąkę

W środę rano na drodze między Końskowolą a Sielcami spacerowały sobie trzy konie. Za ich nie dopilnowanie właściciel dostał mandat.

Trójkąt Lubelski obraduje w Lublinie. Przede wszystkim o Ukrainie
galeria

Trójkąt Lubelski obraduje w Lublinie. Przede wszystkim o Ukrainie

W środę przed południem po centrum Lublina poruszało się kilka kolumn rządowych. Do miasta zjechali ministrowie spraw zagranicznych Polski, Litwy i Ukrainy, którzy spotkali się na lubelskim zamku w ramach 5. rocznicy powołania „Trójkąta Lubelskiego”.

zdjęcie ilustracyjne

Temat hejnału powróci. Radny proponuje konkurs, ale urząd go nie chce

Na ostatniej sesji rady temat hejnału miasta zdjęto z porządku obrad. Ale urząd pomysłu nie porzuca. Nie ogłosi jednak konkursu, jak sugerował radny Marek Dzyr.

Mieszkańcy odetchną z ulgą. Wreszcie zmienią windę, która była ich zmorą

Mieszkańcy odetchną z ulgą. Wreszcie zmienią windę, która była ich zmorą

Stara, awaryjna winda przy ul. Wyżynnej 16 przestanie uprzykrzać życie lokatorom. Pół roku temu mieszkańcy musieli pokonywać nawet dziesięć pięter po schodach. Nowa widna ma być gotowa najpóźniej za pół roku.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium