Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

27 września 2007 r.
16:45
Edytuj ten wpis

Broń wycelowana w raka

Autor: Zdjęcie autora EWA STĘPIEŃ
0 0 A A

Medycyna onkologiczna ma już lek skutecznie pomagający chorym z rakiem wątroby.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Wyniki badań dowodzące wysokiej skuteczności tzw. terapii celowanej przedstawiono na czerwcowym kongresie w Chicago. A w ostatni weekend zaprezentowano je w Polsce.
Wśród 33 tys. specjalistów z całego świata uczestniczących w chicagowskim kongresie byli także Polacy, m.in. prof. Andrzej Szawłowski, krajowy konsultant chirurgii onkologicznej.
- Rak wątroby jest jednym z najczęściej występujących nowotworów złośliwych na świecie - mówił w Warszawie. - Rozwija się podstępnie i w utajeniu. A we wczesnym stadium bez objawów. Niewielkie pobolewania w jamie brzusznej, wzdęcia, utrata apetytu i wagi są zwykle łączone z innymi przyczynami, A kiedy już wystąpią mocne bóle, gorączka i żółtaczka, bywa za późno. To bardzo ciężka choroba przeważnie prowadzącą do śmierci.
Na 100 chorych ledwie 20 ma szansę na skuteczną operację. Niewielu przeżywa 5 lat od wycięcia guza. Wielu umiera w ciągu roku od postawienia diagnozy.

Nowa broń

Tylko w 2000 na świecie zmarło z powodu raka wątroby 600 tys. ludzi. Do tej pory nie było czym ich leczyć. Nie istniały terapie, które znacząco wydłużyłyby życie chorego. Z powodu późnej wykrywalności tego nowotworu, tradycyjne metody (zabiegi chirurgiczne, chemioterapia i radioterapia) nie skutkowały.
Prof. Marek Krawczyk, kierownik Kliniki Chirurgii Ogólnej Transplantacyjnej i Wątroby Akademii Medycznej w Warszawie mówi, że do operacji nadaje się chory, który ma pojedyńczego guza mniejszego niż 5 cm oraz nie ma żółtaczki. - Albo taki, który ma guzy mnogie, ale nie większe niż 3 cm - zaznacza.
Transplantacja wątroby jest zaś kontrowersyjną metodą - stosowane po operacji leczenie immunosupersyjne zwykle powoduje szybki odrost guza w przeszczepionym narządzie.
Teraz pojawiła się nowa broń w walce z rakiem wątroby.

Terapia celowana

- Sorafenib wcześniej okazał się bardzo skuteczny w leczeniu raka nerki. To lek oszczędzający komórki zdrowe, uszkadzający nowotworowe. Daje szansę na dłuższe życie oraz dłużysz okres od nawrotu do nawrotu choroby - mówił o chicagowskim kongresie dr Jerzy Załuski, ordynator Oddziału Chemioterapii Wielkopolskiego Centrum Onkologii.
Badania nad rakiem wątrobowokomórkowym z użyciem sorafenibu prowadził zespół naukowców pod kierownictwem prof. Josepa Lloveta z Instytutu Badań Biomedycznych Augusa Pi i Szpitala Klinicznego Sunyera w Barcelonie. Lek podano 602 pacjentom z 21 krajów, w tym czterem z Polski. U wszystkich choroba była zawansowana. Wyniki przeszły najśmielsze oczekiwania badaczy.
- Wyniki badań dowodzą możliwości wydłużenia średnio o 44 proc. życia pacjentów cierpiących na raka wątroby - stwierdził dr Załuski.
Jak działa lek? Oddziałuje na komórki nowotworu hamując ich wzrost i uniemożliwiając tworzenie naczyń krwionośnych odżywiających guza.
Metoda należy do tzw. terapii celowanych - podana pacjentowi substancja atakuje prawie wyłącznie komórki raka. Nie można tego powiedzieć o standardowych terapiach nowotworowych, które wyniszczają także organizm pacjenta. Od 2 lat taka terapia dopuszczona jest do stosowania w leczeniu pacjentów z zaawansowanym rakiem nerki. Poddał się jej znany aktor Krzysztof Kolberger. Dziś przyznaje, że jego aktywność twórcza to tyleż efekt talentu, co sukces postępu medycyny.
Dr Janusz Meder, prezes Polskiej Unii Onkologii podkreśla, że każde przedłużenie życia daje szansę, że dożyjemy momentu, kiedy wynaleziony zostanie kolejny lek przedłużający życie o jeszcze większy okres czasu. - Tym sposobem rak przestanie być chorobą śmiertelną, a stanie się przewlekłą.
Nowy lek już na początku przyszłego roku powinien zostać zarejestrowany w Polsce.




Pozostałe informacje

MŚ w pływaniu: Kacper Stokowski za podium na 50 m stylem grzbietowym

MŚ w pływaniu: Kacper Stokowski za podium na 50 m stylem grzbietowym

Kacper Stokowski na pewno zaliczy mistrzostwa świata na krótkim basenie do udanych. Do tej pory zawodnik AZS UMCS wywalczył dwa brązowe medale. Jeden w sztafecie 4x100 metrów stylem dowolnym oraz indywidualnie na 100 m stylem grzbietowym. W piątek 25-latek znowu miał okazję wystąpić w finale. Tym razem na 50 m grzbietem. Niestety, musiał się zadowolić piątą lokatą.

Seria zwycięstw trwa. Start Lublin po bardzo dobrej drugiej połowie pokonał Zastal
ZDJĘCIA
galeria

Seria zwycięstw trwa. Start Lublin po bardzo dobrej drugiej połowie pokonał Zastal

Szósta wygrana w tym sezonie, a czwarta z rzędu. Start Lublin w piątkowy wieczór przedłużył dobrą passę podczas spotkania z Zastalem Zielona Góra. Gospodarze wygrali 91:82, ale znacznie lepiej spisali się w drugiej połowie. W tym czasie zdobyli 50 punktów, a stracili tylko 32.

Jaka szorowarka do dywanów – co trzeba wiedzieć o szorowarkach?

Jaka szorowarka do dywanów – co trzeba wiedzieć o szorowarkach?

Wybór odpowiedniej szorowarki do dywanów znacząco usprawnia czyszczenie i poprawia efektywność pracy. Warto więc znać różnice między urządzeniami domowymi a profesjonalnymi, by dostosować sprzęt do swoich potrzeb.

Jaki środek przeciw pleśni na ścianie wybrać?

Jaki środek przeciw pleśni na ścianie wybrać?

Jak usunąć pleśń ze ściany? To pytanie zadaje sobie wiele osób, których dotknął problem „niepożądanego gościa” w domu. Pleśń jest zarówno problemem estetycznym, jak i zdrowotnym. Warto wiedzieć, co robić, gdy już pojawi się na naszych ścianach oraz w jaki sposób skutecznie się jej pozbyć. Poznajcie sprawdzony środek na niepożądane plamy!

Koszmarny pożar w Idalinie. Zginął ojciec i trójka dzieci
zdjęcia
galeria
film

Koszmarny pożar w Idalinie. Zginął ojciec i trójka dzieci

W nocy z czwartku na piątek w niewielkiej miejscowości Idalin w gminie Józefów nad Wisłą doszło do tragicznego w skutkach pożaru. Z budynku uratowała się matka i czternastoletni syn. Ojciec rodziny i trójka pozostałych dzieci zginęli na miejscu. Sąsiedzi założyli internetową zbiórkę na nowy dom dla pogorzelców.

Oszust spędzi święta w więzieniu

Sukces puławskich policjantów. Oszust trafił do więzienia

Do tymczasowego aresztu trafił 24-latek podejrzany o szereg oszustw wobec seniorów z całej Polski, w tym z Puław. Został ustalony przez puławskich kryminalnych i zatrzymany we Wrocławiu przez tamtejszych policjantów.

Jedno zdjęcie, trzy słowa - rozpoznasz znanych lubelskich celebrytów?
QUIZ

Jedno zdjęcie, trzy słowa - rozpoznasz znanych lubelskich celebrytów?

Ich nazwiska zna cała Polska, pojawiają się na scenach, boiskach oraz szklanych ekranach. Mało kto wie, że są związani z województwem lubelskim.

Choinka za krew

Choinka za krew

Honorowi dawcy nie będą musieli kupować choinki. W najbliższą środę, leśnicy podarują drzewko każdemu, kto zdecyduje się oddać krew.

Ukradli skarbonkę z napiwkami. Słono za to zapłacą

Ukradli skarbonkę z napiwkami. Słono za to zapłacą

Zamojscy policjanci zatrzymali dwóch złodziei, którzy połasili się na napiwki jednej z restauracji. Grozi im kilka lat więzienia.

Muzyka, wino i śpiew - niedziela na zamku w Janowcu

Muzyka, wino i śpiew - niedziela na zamku w Janowcu

Świąteczne utwory wykonanywane na żywo, stoiska gastronomiczne, kramy z ozdobami, św. Mikołaj, warsztaty plastyczne, animacje z Magicznymi Ogrodami - to wszystko i wiele więcej czeka na wszystkich, którzy w sobotę i niedzielę wybiorą się do zamku w Janowcu.

Jak wyłączyć iPhone’a i go zresetować?

Jak wyłączyć iPhone’a i go zresetować?

Prawdopodobnie większość osób choć raz w życiu musiała zresetować swój telefon. Zazwyczaj użytkownik telefonu jest do tego zmuszony ze względu na to, że urządzenie nie odpowiada i nie można z nim nic zrobić. Smartfon warto jednak zresetować również wtedy, gdy przekazuje się go w użytkowanie innej osobie. Co muszą zrobić posiadacze iPhone’a, by zresetować swoje smartfony?

Nie idzie u siebie, to może pójdzie na wyjeździe? Azoty Puławy zagrają w Lubinie

Nie idzie u siebie, to może pójdzie na wyjeździe? Azoty Puławy zagrają w Lubinie

Trzy porażki z rzędu przed własną publicznością i na razie wystarczy. W niedzielę Azoty Puławy poszukają punktów w Lubinie. Tamtejsze Zagłębie to czwarta drużyna w tabeli Orlen Superligi, tyle że od końca. Spotkanie zaplanowano na godz. 16.

Kinga Linkiewicz idzie jak burza. Podbiła publiczność w Rydze

Kinga Linkiewicz idzie jak burza. Podbiła publiczność w Rydze

Wokalny talent Kingi Linkiewicz przekracza kolejne granice. Tym razem, 23-latka podbiła Rygę. To jej jedenasty międzynarodowy sukces.

Lublin ogłasza konkurs na realizację programu „Dzielnice Kultury”

Lublin ogłasza konkurs na realizację programu „Dzielnice Kultury”

Miasto Lublin ogłosiło konkurs na realizację zadań z zakresu kultury i sztuki w ramach programu „Dzielnice Kultury” na 2025 rok. Oferty można składać do 30 grudnia 2024 roku.

Eliminacje mistrzostw świata 2026 w piłce nożnej. Jedna z potęg w grupie z Polakami

Eliminacje mistrzostw świata 2026 w piłce nożnej. Jedna z potęg w grupie z Polakami

W piątek punktualnie w południe w siedzibie FIFA rozlosowano grupy eliminacji mistrzostw świata, które w 2026 roku odbędą się w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i Meksyku. Losowana z drugiego koszyka Polska trafiła do grupy G, gdzie zagra między innymi z jedną z europejskich potęg. Którą? Odpowiedź poznamy w przyszłym roku

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium