Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

27 listopada 2008 r.
21:25
Edytuj ten wpis

Co poseł ma we krwi?

Autor: Zdjęcie autora Rafał Panas
0 6 A A

Piją, palą, ćpają. Kto? Polscy politycy, posłowie i samorządowcy. Nie wszystkich spotka za to kara.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Elżbieta Kruk, poseł PiS z Lublina, na długo zapamięta zdarzenia z ubiegłego piątku. Otoczona przez dziennikarzy i kamerzystów odpowiadała, czy przyszła do sejmu pijana.

- Czy ja nie jestem w stuprocentowej formie? Czy jestem w stanie wskazującym? Proszę mnie zbadać alkomatem i będzie miała pani odpowiedź, a jak nie, to spotkamy się w sądzie.

Dopytywana przez dziennikarzy posłanka stwierdziła: Potrafię pracować dobrze, potrafię coś tam, coś tam. Dziwią mnie takie właśnie zachowania.

Na kilka dni w mediach rozgorzała dyskusja: poseł powinna być ukarana czy nie? Politycy mogą mieć chwilę słabości czy powinni być czyści jak łza? Dziennikarze dopuścili się linczu, czy działali jak w dobrej wierze?

Na razie wiadomo, że PiS nie zamierza ukarać posłanki, ani kierować sprawy do komisji etyki poselskiej. Sama zainteresowana telefonu zaś nie odbiera.

Poseł, pił, jechał i zginął

To, oczywiście, nie pierwszy przypadek, kiedy zachowanie polityka wskazuje na to, że wcześniej wypił niejeden kieliszek. Głośna była sprawa lidera lubelskiej Samoobrony, posła Józefa Żywca. Latem 2003 roku bawił się na imieninach u puławskiego działacza SLD. Pijany wsiadł do samochodu i rozbił się na drzewie w miejscowości Kolonia Góra Puławska. Miał we krwi 2,6 promila.

Więcej jest przypadków, kiedy notable są podejrzewani o pracę pod wpływem alkoholu. Były prezydent Aleksander Kwaśniewski chwiał się nad grobami polskich żołnierzy w Charkowie (dopiero po latach przyznał się, że przed uroczystością pił alkohol).

We wrześniu ubiegłego roku chwiał się i miał kłopoty z mówieniem podczas wykładu w Kijowie. Miesiąc później wyraźną niedyspozycję tłumaczył lekami na chorobę przywiezioną z Filipin.

Poseł Janusz Palikot (PO) domagał się spowiedzi od prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

To nie koniak, tylko herbata

Coś z naszego podwórka: podczas sesji rady miasta w Lublinie w wigilię sylwestra 2003/2004 r. Jacek Gallant, opozycyjny radny, zażądał przebadania ówczesnego prezydenta Andrzeja Pruszkowskiego.

- Jego swobodne zachowanie, chodzenie po sali, zagadywanie, kpienie z radnych wskazywało, że jest nietrzeźwy - tłumaczył. Pruszkowski wyszedł z budynku ratusza. Później tłumaczył, że zrobił to przed wnioskiem Gallanta, a zarzuty są bzdurne.

Kilka miesięcy temu dziennikarze "Gazety Wyborczej” przyłapali wicemarszałka Sławomira Sosnowskiego (PSL) w gabinecie w Urzędzie Marszałkowskim przy koniaku z dwoma radnymi wojewódzkimi. Sosnowski tłumaczył, że pili radni, a on miał w szklance herbatę. Marszałek Krzysztof Grabczuk (PO) upomniał słownie kolegę z zarządu.

Co zrobić z pijanym?

Kiedy zwykły śmiertelnik przyjdzie pijany do pracy i szef zauważy jego stan, sprawa jest jasna. - Jeśli pracodawca ma uzasadnione podejrzenie, że pracownik jest pod wpływem alkoholu, nie może dopuścić go do pracy. Pracownik dobrowolnie poddaje się badaniu na zawartość alkoholu we krwi. Jeśli odmówi, to pracodawca powinien zbierać inne dowody lub świadków jego zachowania. Pijanemu pracownikowi grozi upomnienie, nagana, kara pieniężna lub zwolnienie z pracy - szczegółowo wyjaśnia Marcin Obłoza, specjalista sekcji prawnej w Okręgowym Inspektoracie Pracy w Lublinie.

Osoba, która podejmuje pracę, będąc pod wpływem alkoholu popełnia wykroczenie. - Pracodawca może sam wnioskować do sądu grodzkiego o ukaranie, może też wezwać policjantów - mówi Janusz Wójtowicz, rzecznik prasowy komendanta wojewódzkiego policji w Lublinie.

Upadek jest bolesny

- Bezwzględnie przestrzegałem zasady: osoba, która przyszła do mojej firmy po alkoholu, była zwalniania dyscyplinarnie - stwierdza Janusz Palikot, kiedyś biznesmen (miał m.in. fabrykę win). Palikot twierdzi, że poseł Kruk powinna zrezygnować z mandatu. - Rozum powinien jej podpowiedzieć takie zachowanie.

Teraz przed każdymi wyborami dziennikarze będą przypominali jej, co robiła w sejmie. Doszło to niewyobrażalnej kompromitacji.

- Słabość mogła się przydarzyć każdemu. Człowiek może wypić kieliszek lub dwa bo ma słaby dzień. Jeśli to był jednorazowy przypadek, to przymknął bym na niego oko. Ja walczyłbym ze zjawiskiem, które jest coraz bardziej powszechne i groźne - mówi prof. Stanisław Michałowski z Wydziału Politologii UMCS. I tłumaczy: Posłom nie grozi odpowiedzialność karna za picie, ale wyborcy wyciągną konsekwencje. Tak zrobili z Lepperem i Samoobroną. Spaść z piedestału to chyba największa kara dla polityka. Dlatego media powinny nagłaśniać takie przypadki. W końcu od kogo mamy wymagać etycznego zachowania jak nie, od posłów?

Wyczyny Leppera w Lublinie

Największe konsekwencje picia alkoholu w Lublinie może ponieść Andrzej Lepper, dawny wicepremier i lider Samoobrony. W 2002 roku gościł w lubelskim ośrodku szkoleniowym Samoobrony. Według świadków, spotkanie z działaczami zakończyło się libacją. Pijany Lepper usiłował zmusić do seksu Agnieszkę K., ówczesną szefową lubelskiej młodzieżówki partii. Kobieta odmówiła. To m.in. dzięki jej zeznaniom Lepper został oskarżony w tzw. seksaferze.

Polityku zapal skręta, Polska będzie przyjemniejsza

Ale idzie nowe: kilka dni temu policjanci zatrzymali do rutynowej kontroli drogowej 32-letniego przewodniczącego zachodniopomorskiego sejmiku oraz o rok młodszego członka zarządu powiatu polickiego (obaj z PO). Okazało się, że samorządowcy mają w samochodzie marihuanę i amfetaminę, a jeden z nich prowadził naćpany. Usłyszeli prokuratorskie zarzuty i wylecieli z partii. Palikot mówił dziennikarzom: Sam mam inny stosunek do tego typu używek, lecz prawo obowiązuje.

Premier Donald Tusk w maju zdobył się na wyznania o nieznanych faktach ze swojego życiorysu. - Paliłem marihuanę, ale to był młodzieńczy wybryk - przyznał premier, po czym zaraz kategorycznie dodał: Wszystkie narkotyki są złem.

Tymczasem Palikot w wywiadzie dla lipcowego "Playboya” stwierdził, że trawkę "można by chyba zalegalizować”. Na tym nie koniec. Nieco wcześniej zdradził receptę na to, żeby Polska była bardziej przyjemna. - Kaczyński, Gosiewski, Macierewicz powinni codziennie zapalić skręta. Byłoby przyjemniej niż wtedy, kiedy oni zupełnie na trzeźwo komentują rzeczywistość w naszym kraju.

Komentarze 6

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
jaro / 28 listopada 2008 o 08:53
0
Lubelska pijaczka z PiS kompromituje nasze miasto. Pani Kruk powinna trafić na odwyk a nie do parlamentu!
Avatar
baton / 28 listopada 2008 o 08:49
0
zbulwersowany napisał:
Rozumiemy (jako obywatele), że mówiąc "potrafię coś tam, coś tam" Pani poseł miała na myśli picie wódy na przykład. Takie "coś tam, coś tam" to każdy deb*** potrafi, nawet żul na ulicy....

...W jakim Państwie żyjemy?
...W Państwie, w którym za woń alkoholu z byle butiku wywalają szarego człeka na zbity pysk, w Państwie gdzie Poseł pijany jest nietykalny.

Po tym jak zachowuje się szefostwo tej Partii, którą Pani reprezentuje na myśl nic innego nie przychodzi jak to, że PiS = Pijaństwo i Swawola

co za kołtuństwo każdy jest oburzony a za 4lata pójdziemy głosować na tych samych bo albo ci którzy w czasie kadencji narozrabiali pokażą się w spotach wyborczych jak leżą krzyżem, rozdają paczki dzieciom lub po prostu będą obiecywć gruszki na wierzbie i elektorat wybaczy
ote>
co za kołtuństwo każdy jest oburzony a za 4lata pójdziemy głosować na tych samych bo albo ci którzy w czasie kadencji narozrabiali pokażą się w spotach wyborczych jak leżą krzyżem, rozdają paczki dzieciom lub po prostu będą obiecywć gruszki na wierzbie i elektorat wybaczy rozwiń
Avatar
obłuda i fałsz małych bli / 28 listopada 2008 o 07:48
0
fałsz zionie od tych ***** braci.
pewnie ojciec tadzio nie kazał karać bo to przeciez "siostra" dpobroczynna
Avatar
antypisior / 28 listopada 2008 o 07:45
0
Polmos napisał:
Palikot zdaj mandat i nie kompromituj naszego regionu. Cała Polska z nas sie śmieje przez Twój idiotyzm.

polmos tępaku wypowiadaj sie za siebie. cała Polska znaczy pisiolubcy.?
pisz do swoich małych braci i pani kruczyny, oni ośmieszają Polskę.
Avatar
Polmos / 28 listopada 2008 o 07:16
0
Palikot zdaj mandat i nie kompromituj naszego regionu. Cała Polska z nas sie śmieje przez Twój idiotyzm.
Avatar
zbulwersowany / 28 listopada 2008 o 06:29
0
Rozumiemy (jako obywatele), że mówiąc "potrafię coś tam, coś tam" Pani poseł miała na myśli picie wódy na przykład. Takie "coś tam, coś tam" to każdy deb*** potrafi, nawet żul na ulicy....

...W jakim Państwie żyjemy?
...W Państwie, w którym za woń alkoholu z byle butiku wywalają szarego człeka na zbity pysk, w Państwie gdzie Poseł pijany jest nietykalny.

Po tym jak zachowuje się szefostwo tej Partii, którą Pani reprezentuje na myśl nic innego nie przychodzi jak to, że PiS = Pijaństwo i Swawola
Rozumiemy (jako obywatele), że mówiąc "potrafię coś tam, coś tam" Pani poseł miała na myśli picie wódy na przykład. Takie "coś tam, coś tam" to każdy deb*** potrafi, nawet żul na ulicy....

...W jakim Państwie żyjemy?
...W Państwie, w którym za woń alkoholu z byle butiku wywalają szarego człeka na zbity pysk, w Państwie gdzie Poseł pijany jest nietykalny.

Po tym jak zachowuje się szefostwo tej Partii, którą Pani reprezentuje na myśl nic innego nie przychodzi jak to, że rozwiń
Avatar
jaro / 28 listopada 2008 o 08:53
0
Lubelska pijaczka z PiS kompromituje nasze miasto. Pani Kruk powinna trafić na odwyk a nie do parlamentu!
Avatar
baton / 28 listopada 2008 o 08:49
0
zbulwersowany napisał:
Rozumiemy (jako obywatele), że mówiąc "potrafię coś tam, coś tam" Pani poseł miała na myśli picie wódy na przykład. Takie "coś tam, coś tam" to każdy deb*** potrafi, nawet żul na ulicy....

...W jakim Państwie żyjemy?
...W Państwie, w którym za woń alkoholu z byle butiku wywalają szarego człeka na zbity pysk, w Państwie gdzie Poseł pijany jest nietykalny.

Po tym jak zachowuje się szefostwo tej Partii, którą Pani reprezentuje na myśl nic innego nie przychodzi jak to, że PiS = Pijaństwo i Swawola

co za kołtuństwo każdy jest oburzony a za 4lata pójdziemy głosować na tych samych bo albo ci którzy w czasie kadencji narozrabiali pokażą się w spotach wyborczych jak leżą krzyżem, rozdają paczki dzieciom lub po prostu będą obiecywć gruszki na wierzbie i elektorat wybaczy
ote>
co za kołtuństwo każdy jest oburzony a za 4lata pójdziemy głosować na tych samych bo albo ci którzy w czasie kadencji narozrabiali pokażą się w spotach wyborczych jak leżą krzyżem, rozdają paczki dzieciom lub po prostu będą obiecywć gruszki na wierzbie i elektorat wybaczy rozwiń
Avatar
obłuda i fałsz małych bli / 28 listopada 2008 o 07:48
0
fałsz zionie od tych ***** braci.
pewnie ojciec tadzio nie kazał karać bo to przeciez "siostra" dpobroczynna
Avatar
antypisior / 28 listopada 2008 o 07:45
0
Polmos napisał:
Palikot zdaj mandat i nie kompromituj naszego regionu. Cała Polska z nas sie śmieje przez Twój idiotyzm.

polmos tępaku wypowiadaj sie za siebie. cała Polska znaczy pisiolubcy.?
pisz do swoich małych braci i pani kruczyny, oni ośmieszają Polskę.
Avatar
Polmos / 28 listopada 2008 o 07:16
0
Palikot zdaj mandat i nie kompromituj naszego regionu. Cała Polska z nas sie śmieje przez Twój idiotyzm.
Avatar
zbulwersowany / 28 listopada 2008 o 06:29
0
Rozumiemy (jako obywatele), że mówiąc "potrafię coś tam, coś tam" Pani poseł miała na myśli picie wódy na przykład. Takie "coś tam, coś tam" to każdy deb*** potrafi, nawet żul na ulicy....

...W jakim Państwie żyjemy?
...W Państwie, w którym za woń alkoholu z byle butiku wywalają szarego człeka na zbity pysk, w Państwie gdzie Poseł pijany jest nietykalny.

Po tym jak zachowuje się szefostwo tej Partii, którą Pani reprezentuje na myśl nic innego nie przychodzi jak to, że PiS = Pijaństwo i Swawola
Rozumiemy (jako obywatele), że mówiąc "potrafię coś tam, coś tam" Pani poseł miała na myśli picie wódy na przykład. Takie "coś tam, coś tam" to każdy deb*** potrafi, nawet żul na ulicy....

...W jakim Państwie żyjemy?
...W Państwie, w którym za woń alkoholu z byle butiku wywalają szarego człeka na zbity pysk, w Państwie gdzie Poseł pijany jest nietykalny.

Po tym jak zachowuje się szefostwo tej Partii, którą Pani reprezentuje na myśl nic innego nie przychodzi jak to, że rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze 6

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Po policjantach czas na nauczycieli. Chcą 1000 zł podwyżki. Pójdą na zwolnienia lekarskie?

Po policjantach czas na nauczycieli. Chcą 1000 zł podwyżki. Pójdą na zwolnienia lekarskie? 0 20

Nauczyciele, to kolejna grupa zawodowa domagająca się podwyżek – o 1000 zł. Pedagodzy rozważają masowo branie zwolnień lekarskich w trakcie egzaminów ósmoklasistów, gimnazjalnych i matur. Manewr z L4 przyniósł już sukces policjantom – dostali to, co chcieli

Cztery nowe karetki. Trafią do Chełma, Krasnegostawu i Włodawy

Cztery nowe karetki. Trafią do Chełma, Krasnegostawu i Włodawy 0 3

Wicemarszałek Sejmu Beata Mazurek i wojewoda lubelski Przemysław Czarnek osobiście przekazali chełmskiej Stacji Ratownictwa Medycznego cztery nowe karetki. Dwie zostaną w Chełmie, dwie trafią do Krasnegostawu i Włodawy

Podwyżki cen prądu mogą być nawet dwucyfrowe. O ile może podrożeć od 1 stycznia?

Podwyżki cen prądu mogą być nawet dwucyfrowe. O ile może podrożeć od 1 stycznia? 53 18

Wszyscy sprzedawcy energii elektrycznej złożyli już wnioski o wprowadzenie w nowym roku podwyżek dla klientów indywidualnych. Szczegóły są negocjowane z Urzędem Regulacji Energetyki, ale mówi się o wzroście od 20 do 40 procent.

Chełm: Remont odcinka krajowej dwunastki miał ruszyć, ale się opóźni

Chełm: Remont odcinka krajowej dwunastki miał ruszyć, ale się opóźni 0 3

Remont odcinka krajowej „dwunastki” w granicach miasta miał ruszyć jeszcze w tym miesiącu. Już jednak wiadomo, że drogowcy wejdą na plac budowy najwcześniej w lutym

Na Marszu Równości doszło do znieważenia godła państwowego? Sprawdza to policja

Na Marszu Równości doszło do znieważenia godła państwowego? Sprawdza to policja 79 7

Czy podczas Marszu Równości w Lublinie doszło do publicznego znieważania godła państwowego? To sprawdza policja. Chodzi o baner z orłem na tęczowym tle.

Śmiertelne potrącenie. 72-latka zginęła pod kołami auta

Śmiertelne potrącenie. 72-latka zginęła pod kołami auta 8 1

W miejscowości Struża (pow. świdnicki) doszło do tragicznego wypadku. Zginęła kobieta.

Grzegorz Krychowiak środkowym obrońcą w reprezentacji Polski? (wideo)
film

Grzegorz Krychowiak środkowym obrońcą w reprezentacji Polski? (wideo) 1 1

Piłkarska reprezentacja Polski ostatnio zawodzi. Biało-czerwoni nie wygrali jeszcze mecz za kadencji Jerzego Brzęczka, a szwankuje m.in. defensywa, która nie stanowi monolitu. Czy na środku obrony może zostać wypróbowany nominalny pomocnik Grzegorz Krychowiak?

Dotychczasowy zastępca prezydenta Żuka trafi do zarządu miejskiej spółki?

Dotychczasowy zastępca prezydenta Żuka trafi do zarządu miejskiej spółki? 25 41

Krzysztof Komorski, dotychczasowy zastępca prezydenta Lublina ds. kultury, sportu i relacji zewnętrznych ma dostać stanowisko w zarządzie Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji – dowiadujemy się nieoficjalnie.

Zielona energia. Lubelskie przoduje w pozyskiwaniu funduszy w tej dziedzinie

Zielona energia. Lubelskie przoduje w pozyskiwaniu funduszy w tej dziedzinie 12 6

W Lubelskim Parku Naukowo-Technologicznym trwa montaż instalacji fotowoltaicznej. Nasze województwo przoduje w pozyskiwaniu dofinansowania na cele związane z odnawialnymi źródłami energii

AMD Radeon RX 590: Nowe karty graficzne. Z 3 grami za darmo

AMD Radeon RX 590: Nowe karty graficzne. Z 3 grami za darmo 0 0

Sugerowana cena nowych kart AMD Radeon RX 590 to 279 dolarów. A w pakiecie dostaniemy jeszcze trzy gry: Resident Evil 2, Devil May Cry 5 oraz Tom Clancy’s The Division 2.

Wielki koncert w CSK. Kilkuset muzyków zagra dla Marysi, która walczy z nowotworem

Wielki koncert w CSK. Kilkuset muzyków zagra dla Marysi, która walczy z nowotworem 11 2

Lubelscy artyści włączają się w walkę o życie i zdrowie niespełna 3-letniej Marysi Szlązak ze Świdnika, chorej na nowotwór móżdżku. Podczas niedzielnego Wielkiego Koncertu Charytatywnego dla Marysi w Centrum Spotkania Kultur wystąpi kilkuset muzyków. Można już kupić bilety

Motor Lublin blisko awansu do Centralnej Ligi Juniorów U-17

Motor Lublin blisko awansu do Centralnej Ligi Juniorów U-17 12 1

Blisko promocji do Centralnej Ligi Juniorów U-17 są także piłkarze Motoru. Lublinianie w pierwszym starciu barażowym z SMS Jarosław pokonali rywali na ich boisku aż 5:1. A to stawia ich w bardzo dobrej sytuacji przed rewanżem

Krzysztof Jahns wystąpi w Puławach
23 listopada 2018, 19:00

Krzysztof Jahns wystąpi w Puławach 0 0

The Local w Puławach (ul. Kołłątaja 50a) zaprasza na stand-up w wykonaniu komika Krzysztofa Jahnsa. Wydarzenie odbędzie się 23 listopada o godz. 19.

Kierowcy ciężarówek utknęli na całą noc. Piaskarka nie przyjechała, sami kupili sól

Kierowcy ciężarówek utknęli na całą noc. Piaskarka nie przyjechała, sami kupili sól 2 19

Kierowcy 20 ciężarówek nie będą mile wspominać nocy z niedzieli na poniedziałek. Przez opady śniegu i brak reakcji drogowców utknęli na całą noc Tarnawce. Ciężarówki nie mogły podjechać pod ośnieżony podjazd na drodze 842. Piaskarek nie było, więc sami kupili sól.

Górnik Łęczna drugi raz ograł Orlęta Kielce i awansował do CLJ U-15

Górnik Łęczna drugi raz ograł Orlęta Kielce i awansował do CLJ U-15 0 0

Górnik Łęczna zagra w Centralnej Lidze Juniorów U-15. W ramach drugiego meczu barażowego o awans zielono-czarni znowu pokonali Orlęta Kielce. Tym razem u siebie 4:0. W dwumeczu drużyna Daniela Ruska rozbiła rywali aż 8:1

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!