Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

27 listopada 2008 r.
21:25
Edytuj ten wpis

Co poseł ma we krwi?

Autor: Zdjęcie autora Rafał Panas
0 6 A A

Piją, palą, ćpają. Kto? Polscy politycy, posłowie i samorządowcy. Nie wszystkich spotka za to kara.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Elżbieta Kruk, poseł PiS z Lublina, na długo zapamięta zdarzenia z ubiegłego piątku. Otoczona przez dziennikarzy i kamerzystów odpowiadała, czy przyszła do sejmu pijana.

- Czy ja nie jestem w stuprocentowej formie? Czy jestem w stanie wskazującym? Proszę mnie zbadać alkomatem i będzie miała pani odpowiedź, a jak nie, to spotkamy się w sądzie.

Dopytywana przez dziennikarzy posłanka stwierdziła: Potrafię pracować dobrze, potrafię coś tam, coś tam. Dziwią mnie takie właśnie zachowania.

Na kilka dni w mediach rozgorzała dyskusja: poseł powinna być ukarana czy nie? Politycy mogą mieć chwilę słabości czy powinni być czyści jak łza? Dziennikarze dopuścili się linczu, czy działali jak w dobrej wierze?

Na razie wiadomo, że PiS nie zamierza ukarać posłanki, ani kierować sprawy do komisji etyki poselskiej. Sama zainteresowana telefonu zaś nie odbiera.

Poseł, pił, jechał i zginął

To, oczywiście, nie pierwszy przypadek, kiedy zachowanie polityka wskazuje na to, że wcześniej wypił niejeden kieliszek. Głośna była sprawa lidera lubelskiej Samoobrony, posła Józefa Żywca. Latem 2003 roku bawił się na imieninach u puławskiego działacza SLD. Pijany wsiadł do samochodu i rozbił się na drzewie w miejscowości Kolonia Góra Puławska. Miał we krwi 2,6 promila.

Więcej jest przypadków, kiedy notable są podejrzewani o pracę pod wpływem alkoholu. Były prezydent Aleksander Kwaśniewski chwiał się nad grobami polskich żołnierzy w Charkowie (dopiero po latach przyznał się, że przed uroczystością pił alkohol).

We wrześniu ubiegłego roku chwiał się i miał kłopoty z mówieniem podczas wykładu w Kijowie. Miesiąc później wyraźną niedyspozycję tłumaczył lekami na chorobę przywiezioną z Filipin.

Poseł Janusz Palikot (PO) domagał się spowiedzi od prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

To nie koniak, tylko herbata

Coś z naszego podwórka: podczas sesji rady miasta w Lublinie w wigilię sylwestra 2003/2004 r. Jacek Gallant, opozycyjny radny, zażądał przebadania ówczesnego prezydenta Andrzeja Pruszkowskiego.

- Jego swobodne zachowanie, chodzenie po sali, zagadywanie, kpienie z radnych wskazywało, że jest nietrzeźwy - tłumaczył. Pruszkowski wyszedł z budynku ratusza. Później tłumaczył, że zrobił to przed wnioskiem Gallanta, a zarzuty są bzdurne.

Kilka miesięcy temu dziennikarze "Gazety Wyborczej” przyłapali wicemarszałka Sławomira Sosnowskiego (PSL) w gabinecie w Urzędzie Marszałkowskim przy koniaku z dwoma radnymi wojewódzkimi. Sosnowski tłumaczył, że pili radni, a on miał w szklance herbatę. Marszałek Krzysztof Grabczuk (PO) upomniał słownie kolegę z zarządu.

Co zrobić z pijanym?

Kiedy zwykły śmiertelnik przyjdzie pijany do pracy i szef zauważy jego stan, sprawa jest jasna. - Jeśli pracodawca ma uzasadnione podejrzenie, że pracownik jest pod wpływem alkoholu, nie może dopuścić go do pracy. Pracownik dobrowolnie poddaje się badaniu na zawartość alkoholu we krwi. Jeśli odmówi, to pracodawca powinien zbierać inne dowody lub świadków jego zachowania. Pijanemu pracownikowi grozi upomnienie, nagana, kara pieniężna lub zwolnienie z pracy - szczegółowo wyjaśnia Marcin Obłoza, specjalista sekcji prawnej w Okręgowym Inspektoracie Pracy w Lublinie.

Osoba, która podejmuje pracę, będąc pod wpływem alkoholu popełnia wykroczenie. - Pracodawca może sam wnioskować do sądu grodzkiego o ukaranie, może też wezwać policjantów - mówi Janusz Wójtowicz, rzecznik prasowy komendanta wojewódzkiego policji w Lublinie.

Upadek jest bolesny

- Bezwzględnie przestrzegałem zasady: osoba, która przyszła do mojej firmy po alkoholu, była zwalniania dyscyplinarnie - stwierdza Janusz Palikot, kiedyś biznesmen (miał m.in. fabrykę win). Palikot twierdzi, że poseł Kruk powinna zrezygnować z mandatu. - Rozum powinien jej podpowiedzieć takie zachowanie.

Teraz przed każdymi wyborami dziennikarze będą przypominali jej, co robiła w sejmie. Doszło to niewyobrażalnej kompromitacji.

- Słabość mogła się przydarzyć każdemu. Człowiek może wypić kieliszek lub dwa bo ma słaby dzień. Jeśli to był jednorazowy przypadek, to przymknął bym na niego oko. Ja walczyłbym ze zjawiskiem, które jest coraz bardziej powszechne i groźne - mówi prof. Stanisław Michałowski z Wydziału Politologii UMCS. I tłumaczy: Posłom nie grozi odpowiedzialność karna za picie, ale wyborcy wyciągną konsekwencje. Tak zrobili z Lepperem i Samoobroną. Spaść z piedestału to chyba największa kara dla polityka. Dlatego media powinny nagłaśniać takie przypadki. W końcu od kogo mamy wymagać etycznego zachowania jak nie, od posłów?

Wyczyny Leppera w Lublinie

Największe konsekwencje picia alkoholu w Lublinie może ponieść Andrzej Lepper, dawny wicepremier i lider Samoobrony. W 2002 roku gościł w lubelskim ośrodku szkoleniowym Samoobrony. Według świadków, spotkanie z działaczami zakończyło się libacją. Pijany Lepper usiłował zmusić do seksu Agnieszkę K., ówczesną szefową lubelskiej młodzieżówki partii. Kobieta odmówiła. To m.in. dzięki jej zeznaniom Lepper został oskarżony w tzw. seksaferze.

Polityku zapal skręta, Polska będzie przyjemniejsza

Ale idzie nowe: kilka dni temu policjanci zatrzymali do rutynowej kontroli drogowej 32-letniego przewodniczącego zachodniopomorskiego sejmiku oraz o rok młodszego członka zarządu powiatu polickiego (obaj z PO). Okazało się, że samorządowcy mają w samochodzie marihuanę i amfetaminę, a jeden z nich prowadził naćpany. Usłyszeli prokuratorskie zarzuty i wylecieli z partii. Palikot mówił dziennikarzom: Sam mam inny stosunek do tego typu używek, lecz prawo obowiązuje.

Premier Donald Tusk w maju zdobył się na wyznania o nieznanych faktach ze swojego życiorysu. - Paliłem marihuanę, ale to był młodzieńczy wybryk - przyznał premier, po czym zaraz kategorycznie dodał: Wszystkie narkotyki są złem.

Tymczasem Palikot w wywiadzie dla lipcowego "Playboya” stwierdził, że trawkę "można by chyba zalegalizować”. Na tym nie koniec. Nieco wcześniej zdradził receptę na to, żeby Polska była bardziej przyjemna. - Kaczyński, Gosiewski, Macierewicz powinni codziennie zapalić skręta. Byłoby przyjemniej niż wtedy, kiedy oni zupełnie na trzeźwo komentują rzeczywistość w naszym kraju.

Komentarze 6

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
jaro / 28 listopada 2008 o 08:53
0
Lubelska pijaczka z PiS kompromituje nasze miasto. Pani Kruk powinna trafić na odwyk a nie do parlamentu!
Avatar
baton / 28 listopada 2008 o 08:49
0
zbulwersowany napisał:
Rozumiemy (jako obywatele), że mówiąc "potrafię coś tam, coś tam" Pani poseł miała na myśli picie wódy na przykład. Takie "coś tam, coś tam" to każdy deb*** potrafi, nawet żul na ulicy....

...W jakim Państwie żyjemy?
...W Państwie, w którym za woń alkoholu z byle butiku wywalają szarego człeka na zbity pysk, w Państwie gdzie Poseł pijany jest nietykalny.

Po tym jak zachowuje się szefostwo tej Partii, którą Pani reprezentuje na myśl nic innego nie przychodzi jak to, że PiS = Pijaństwo i Swawola

co za kołtuństwo każdy jest oburzony a za 4lata pójdziemy głosować na tych samych bo albo ci którzy w czasie kadencji narozrabiali pokażą się w spotach wyborczych jak leżą krzyżem, rozdają paczki dzieciom lub po prostu będą obiecywć gruszki na wierzbie i elektorat wybaczy
ote>
co za kołtuństwo każdy jest oburzony a za 4lata pójdziemy głosować na tych samych bo albo ci którzy w czasie kadencji narozrabiali pokażą się w spotach wyborczych jak leżą krzyżem, rozdają paczki dzieciom lub po prostu będą obiecywć gruszki na wierzbie i elektorat wybaczy rozwiń
Avatar
obłuda i fałsz małych bli / 28 listopada 2008 o 07:48
0
fałsz zionie od tych ***** braci.
pewnie ojciec tadzio nie kazał karać bo to przeciez "siostra" dpobroczynna
Avatar
antypisior / 28 listopada 2008 o 07:45
0
Polmos napisał:
Palikot zdaj mandat i nie kompromituj naszego regionu. Cała Polska z nas sie śmieje przez Twój idiotyzm.

polmos tępaku wypowiadaj sie za siebie. cała Polska znaczy pisiolubcy.?
pisz do swoich małych braci i pani kruczyny, oni ośmieszają Polskę.
Avatar
Polmos / 28 listopada 2008 o 07:16
0
Palikot zdaj mandat i nie kompromituj naszego regionu. Cała Polska z nas sie śmieje przez Twój idiotyzm.
Avatar
zbulwersowany / 28 listopada 2008 o 06:29
0
Rozumiemy (jako obywatele), że mówiąc "potrafię coś tam, coś tam" Pani poseł miała na myśli picie wódy na przykład. Takie "coś tam, coś tam" to każdy deb*** potrafi, nawet żul na ulicy....

...W jakim Państwie żyjemy?
...W Państwie, w którym za woń alkoholu z byle butiku wywalają szarego człeka na zbity pysk, w Państwie gdzie Poseł pijany jest nietykalny.

Po tym jak zachowuje się szefostwo tej Partii, którą Pani reprezentuje na myśl nic innego nie przychodzi jak to, że PiS = Pijaństwo i Swawola
Rozumiemy (jako obywatele), że mówiąc "potrafię coś tam, coś tam" Pani poseł miała na myśli picie wódy na przykład. Takie "coś tam, coś tam" to każdy deb*** potrafi, nawet żul na ulicy....

...W jakim Państwie żyjemy?
...W Państwie, w którym za woń alkoholu z byle butiku wywalają szarego człeka na zbity pysk, w Państwie gdzie Poseł pijany jest nietykalny.

Po tym jak zachowuje się szefostwo tej Partii, którą Pani reprezentuje na myśl nic innego nie przychodzi jak to, że rozwiń
Avatar
jaro / 28 listopada 2008 o 08:53
0
Lubelska pijaczka z PiS kompromituje nasze miasto. Pani Kruk powinna trafić na odwyk a nie do parlamentu!
Avatar
baton / 28 listopada 2008 o 08:49
0
zbulwersowany napisał:
Rozumiemy (jako obywatele), że mówiąc "potrafię coś tam, coś tam" Pani poseł miała na myśli picie wódy na przykład. Takie "coś tam, coś tam" to każdy deb*** potrafi, nawet żul na ulicy....

...W jakim Państwie żyjemy?
...W Państwie, w którym za woń alkoholu z byle butiku wywalają szarego człeka na zbity pysk, w Państwie gdzie Poseł pijany jest nietykalny.

Po tym jak zachowuje się szefostwo tej Partii, którą Pani reprezentuje na myśl nic innego nie przychodzi jak to, że PiS = Pijaństwo i Swawola

co za kołtuństwo każdy jest oburzony a za 4lata pójdziemy głosować na tych samych bo albo ci którzy w czasie kadencji narozrabiali pokażą się w spotach wyborczych jak leżą krzyżem, rozdają paczki dzieciom lub po prostu będą obiecywć gruszki na wierzbie i elektorat wybaczy
ote>
co za kołtuństwo każdy jest oburzony a za 4lata pójdziemy głosować na tych samych bo albo ci którzy w czasie kadencji narozrabiali pokażą się w spotach wyborczych jak leżą krzyżem, rozdają paczki dzieciom lub po prostu będą obiecywć gruszki na wierzbie i elektorat wybaczy rozwiń
Avatar
obłuda i fałsz małych bli / 28 listopada 2008 o 07:48
0
fałsz zionie od tych ***** braci.
pewnie ojciec tadzio nie kazał karać bo to przeciez "siostra" dpobroczynna
Avatar
antypisior / 28 listopada 2008 o 07:45
0
Polmos napisał:
Palikot zdaj mandat i nie kompromituj naszego regionu. Cała Polska z nas sie śmieje przez Twój idiotyzm.

polmos tępaku wypowiadaj sie za siebie. cała Polska znaczy pisiolubcy.?
pisz do swoich małych braci i pani kruczyny, oni ośmieszają Polskę.
Avatar
Polmos / 28 listopada 2008 o 07:16
0
Palikot zdaj mandat i nie kompromituj naszego regionu. Cała Polska z nas sie śmieje przez Twój idiotyzm.
Avatar
zbulwersowany / 28 listopada 2008 o 06:29
0
Rozumiemy (jako obywatele), że mówiąc "potrafię coś tam, coś tam" Pani poseł miała na myśli picie wódy na przykład. Takie "coś tam, coś tam" to każdy deb*** potrafi, nawet żul na ulicy....

...W jakim Państwie żyjemy?
...W Państwie, w którym za woń alkoholu z byle butiku wywalają szarego człeka na zbity pysk, w Państwie gdzie Poseł pijany jest nietykalny.

Po tym jak zachowuje się szefostwo tej Partii, którą Pani reprezentuje na myśl nic innego nie przychodzi jak to, że PiS = Pijaństwo i Swawola
Rozumiemy (jako obywatele), że mówiąc "potrafię coś tam, coś tam" Pani poseł miała na myśli picie wódy na przykład. Takie "coś tam, coś tam" to każdy deb*** potrafi, nawet żul na ulicy....

...W jakim Państwie żyjemy?
...W Państwie, w którym za woń alkoholu z byle butiku wywalają szarego człeka na zbity pysk, w Państwie gdzie Poseł pijany jest nietykalny.

Po tym jak zachowuje się szefostwo tej Partii, którą Pani reprezentuje na myśl nic innego nie przychodzi jak to, że rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze 6

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Prezydent Zamościa złamał prawo wyborcze? Jest reakcja komisarza wyborczego

Prezydent Zamościa złamał prawo wyborcze? Jest reakcja komisarza wyborczego 4 2

Komisarz wyborczy w Zamościu uznał, że niezgodne z prawem jest prezentowanie na bilbordach Andrzeja Wnuka raz jako kandydata na prezydenta, a raz jako osoby popierającej kandydata do Rady Miasta.

Irena Vrancić (Pszczółka Polski Cukier AZS UMCS): Chciałabym zagrać w finale

Irena Vrancić (Pszczółka Polski Cukier AZS UMCS): Chciałabym zagrać w finale 0 0

Rozmową z Ireną Vrancic, koszykarką Pszczółki Polski Cukier AZS UMCS Lublin

Czy nagranie z wideorejestratora policji jest wiarygodne? Sprawa wraca do sądu

Czy nagranie z wideorejestratora policji jest wiarygodne? Sprawa wraca do sądu 5 7

Sprawa dotycząca stosowania przez drogówkę wideorejestratorów PolCam wróci na wokandę. W pierwszym procesie sąd uznał, że pomiary wykonane tym sprzętem są niewiarygodne i uniewinnił zatrzymanego przez policję kierowcę. Uniewinnienie było przedwczesne – oceniła wczoraj sędzia Anna Samulak z Sądu Okręgowego w Lublinie. – Jak można było to zrobić, skoro obwiniony sam przyznał zatrzymującym policjantom, że przekroczył prędkość.

Kandydat Kukiz'15 wyzwał konkurenta na pojedynek. Jest odpowiedź

Kandydat Kukiz'15 wyzwał konkurenta na pojedynek. Jest odpowiedź 7 12

Kandydat Kukiz 15 na prezydenta Chełma wyzywa swojego rywala na sportowy pojedynek. – To ośmieszanie naszego miasta – komentuje Dariusz Grabczuk, kandydat PO i Nowoczesnej

Tomasz Wójtowicz świętował jubileusz 65-lecia na sportowo

Tomasz Wójtowicz świętował jubileusz 65-lecia na sportowo 1 0

Największe triumfy święcił w latach 70. i na stałe wpisał się do annałów światowej siatkówki. Tomasz Wójtowicz świętował swoje 65. urodziny w hali Globus razem z kibicami podczas meczu Asseco Resovii Rzeszów z Cerrad Czarnymi Radom.

130 terytorialsów złoży przysięgę na pl. Zamkowym w Lublinie

130 terytorialsów złoży przysięgę na pl. Zamkowym w Lublinie 0 2

W najbliższą niedzielę 130 terytorialsów złoży przysięgę na placu Zamkowym w Lublinie, w przededniu 100. rocznicy urodzin patrona mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora”. Ceremonia rozpocznie się w samo południe.

Wybory w Lublinie. Propozycje Komitetu "Miasto dla Ludzi - Lubelski Ruch Miejski"

Wybory w Lublinie. Propozycje Komitetu "Miasto dla Ludzi - Lubelski Ruch Miejski" 36 17

O godz. 14 swoje pomysły dla osób niepełnosprawnych ogłosili kandydaci ruchu miejskiego. – Musimy zadbać o to, żeby nasze miasto było faktycznie dostępne – mówi Magdalena Długosz, kandydatka na prezydenta. – Musimy zadbać o tych, którzy w tym momencie nie są w stanie dotrzeć do oferty miasta i do usług publicznych.

Zamiast do rolnika, zadzwonił do dziennikarza o tym samym nazwisku. Teraz ma kłopoty

Zamiast do rolnika, zadzwonił do dziennikarza o tym samym nazwisku. Teraz ma kłopoty 51 25

„Podłożyć od kogoś, czy będziemy się szarpać?” – miał zapytać swojego rozmówcę lekarz weterynarii. Chodziło o próbkę krwi od świni z rejonu zagrożonego ASF. Weterynarz sądził, że rozmawia z rolnikiem, ale przez pomyłkę zadzwonił do dziennikarza

Tydzień innowacji w Lublinie. Leczenie światłem i samochody bez kierowcy
galeria

Tydzień innowacji w Lublinie. Leczenie światłem i samochody bez kierowcy 0 2

W każdej sekundzie do internetu podłączana jest setka urządzeń. Nasze mózgi w ciągu roku przetwarzają tyle danych, co mózgi naszych dziadków w ciągu całego życia. Materiały przyszłości to te, które można dalej przetwarzać i łatwo utylizować. A po autach elektrycznych, napędzanych wodorem, na drogi wyjechały samochody bez kierowcy.

Wydarzenia sportowe w Lubelskiem: 21-23 września

Wydarzenia sportowe w Lubelskiem: 21-23 września 5 0

Najbliższy weekend to przede wszystkim rewanżowy mecz o awans do żużlowej ekstraligi. Speed Car Motor musi odrobić aż 14 punktów straty do ROW Rybnik. Po porażce z Hutnikiem Kraków 3:5 chcą się także zrehabilitować piłkarze Motoru

Beata Szydło w Lublinie. Awantura i przepychanki na placu Litewskim [zdjęcia, wideo]
aktualizacja
galeria
film

Beata Szydło w Lublinie. Awantura i przepychanki na placu Litewskim [zdjęcia, wideo] 37 82

Na plac Litewski w Lublinie przyszli zwolennicy i przeciwnicy wicepremier Beaty Szydło. Nad tłumem latały na zmianę okrzyki: Beata, złodzieje, dobra zmiana, oddaj kasę.

Wypadek w Uściążu. Zginął motocyklista, miał 26 lat

Wypadek w Uściążu. Zginął motocyklista, miał 26 lat 2 7

26-letni motocyklista zginął w wypadku w miejscowości Uściąż w powiecie opolskim. Mężczyzna nie miał prawa jazdy

Marcin Gortat i Alicja kupili konie w Janowie Podlaskim. Co się stanie ze zwierzętami?

Marcin Gortat i Alicja kupili konie w Janowie Podlaskim. Co się stanie ze zwierzętami? 0 6

W Janowie Podlaskim Marcin Gortat z Alicją Bachleda-Curuś pojawili się jakiś czas temu. Znany koszykarz sprezentował ukochanej dwa konie arabskie. Co stanie się z piękną klaczą i ogierem, po tym jak para się rozstała?

Wystawa malarstwa Mieczysława Maławskiego
28 września 2018, 18:00

Wystawa malarstwa Mieczysława Maławskiego 1 0

Co Gdzie Kiedy. W piątek, 28 września o godz. 18 w Galerii Krańcowej DDK Bronowice (ul. Krańcowa 106) odbędzie się wernisaż wystawy malarstwa Mieczysława Maławskiego.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!