Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

17 lutego 2011 r.
14:32
Edytuj ten wpis

Gimnazjaliści z Kalinówki rozmawiają o mordowaniu Żydów

0 10 A A
Uczniowie z Kalinówki <br />
już zapowiadają, że wezmą udział w trzeciej edycji konkursu dotyczącego histo
Uczniowie z Kalinówki
już zapowiadają, że wezmą udział w trzeciej edycji konkursu dotyczącego histo

Prababcia Patrycji trafiła do getta, bo jej ojciec ukrywał Żyda. Dziadek Emilii cudem uniknął śmierci. Szedł do szkoły, kiedy jeden z nazistów kazał mu dołączyć do transportu Żydów.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Więźniowie zginęli w krępieckim lesie. – Szosa była czerwona od krwi – relacjonuje ciocia Aleksandry.

Las w pobliżu miejscowości Krępiec niedaleko Lublina stał się miejscem masowych egzekucji dokonywanych przez nazistów podczas II wojny światowej. Pierwsze egzekucje miały miejsce w 1940 r. a później w 1941 r., kiedy zabito przywiezionych do lasu więźniów zamku lubelskiego. Do największego nasilenia egzekucji doszło jednak w 1942 roku. – 22 i 23 kwietnia rozstrzelano ok. 2,5 tysiąca Żydów z getta lubelskiego – informuje Robert Kuwałek z Państwowego Muzeum na Majdanku.

Z relacji świadków wynika, że ofiary były przywożone do lasu krępieckiego samochodami. Niemcy prowadzili Żydów w głąb lasu. Rozstrzeliwania wykonywano w pobliżu wcześniej wykopanych dołów. W sierpniu i wrześniu, kiedy na terenie obozu koncentracyjnego na Majdanku panowała epidemia tyfusu do Krępca przywożono chorych więźniów. Na przełomie 1942 i 1943 r. na podwoziach samochodowych palono ciała zamordowanych w komorach gazowych.

Historia zobowiązuje

Wydarzenia sprzed lat stały się inspiracją do działań gimnazjalistów z podlubelskiej miejscowości. Pięcioro uczniów z Zespołu Szkół w Kalinówce wzięło udział w konkursie "Koledzy ze szkoły, znajomi z sąsiedztwa”, organizowanym przez Muzeum Historii Żydów Polskich. Jego celem było zachęcenie młodych ludzi, aby nagrali rozmowę z osobami pamiętającymi żydowskich sąsiadów.

– Położenie naszej szkoły jest specyficzne, między Muzeum na Majdanku, gdzie był obóz koncentracyjny, a lasem krępieckim, w którym odbywały się masowe egzekucje – tłumaczy Małgorzata Guellard, dyrektorka Zespołu Szkół w Kalinówce koło Lublina. – To zobowiązuje. Poza tym, żyją jeszcze ludzie, którzy pamiętają tamte wydarzenia. To ostatni moment, aby te wspomnienia uwiecznić.

Wywiady

Uczniów z Kalinówki nie trzeba było długo namawiać. – Dość szybko udało mi się przekonać ich do udziału w tym konkursie. To są tematy bardzo silnie oddziałujące na emocje – mówi Grażyna Piórkowska, nauczycielka historii, która pracowała razem z uczestnikami konkursu.
Większość wywiadów powstała w wakacje. – Mój dziadek od razu się zgodził – mówi Barbara Klepcarz, uczennica z Kalinówki. – W dzieciństwie chodził z żydowskimi dziećmi do szkoły.

Relacje przygotowane przez gimnazjalistów zyskały uznanie jury konkursu. Cała "piątka” w styczniu bieżącego roku została wyróżniona podczas uroczystej gali w Warszawie, w Kancelarii Prezesa rady Ministrów.

Pięć filmów, pięć historii

Bohaterowie pięciu minireportaży to w większości dziadkowie uczniów lub ktoś z ich rodziny. Uczniowie zadawali im przygotowane wcześniej pytania: czy pamiętają Żydów, jakie ci ludzie mieli zwyczaje, czy znają osoby, które im pomagały i czy spotkali Polaków, którzy źle ich traktowali. – Ja rozmawiałam z moją ciocią, która podczas wojny mieszkała w Krępcu – opowiada Aleksandra Ryś, jedna z nagrodzonych uczennic: Trudno było jej wracać do tych strasznych czasów.

Szosa, którą przywozili Żydów, była czerwona od krwi. A dym z palonych ciał, który wydobywał się z lasu krępieckiego, był nie do zniesienia. Strasznie śmierdziało. Nie można było otworzyć okna… Pamiętam, jak któregoś dnia poszłam z ojcem, stryjem i stryjenką do lasu, w miejsce gdzie rozstrzeliwano Żydów. To było nad ranem. Zobaczyliśmy postrzelone osoby – kobietę i mężczyznę. Żyli. Siedzieli wśród trupów.
Stanisława Rodak, data urodzenia 1933 r.

Bose dziecko

– Bardzo podziwiam tych ludzi, sami mogli zginąć, a mimo to pomagali Żydom – mówi Michał Misztal, który rozmawiał z mamą jednej z nauczycielek ze szkoły. W pamięci utkwiła mi historia o żydowskim dziecku. Dziewczynka, którą spotkała moja bohaterka, było prawie naga, konająca. Dziecko razem z matką ukrywało się w piwnicy jednego z domów. – Ta pani opowiadała o wydarzeniach sprzed lat, ale brzmiało to tak jakby wydarzyły się one wczoraj – dodaje chłopiec.

Dziewczynka była w podobnym wieku do mnie. Miała około 8 lat, była ubrana w nocną koszulę, miała gołe stopy. Była zmarznięta i bardzo głodna. Siedziała razem z matką w piwnicy między kartoflami. Przyniosłam im ze swoją mamą jedzenie i ubrania. Pamiętam, jak dałem jej swoją najlepszą sukienkę, palto i buty, żeby boso nie szła do lasu. Miały jeszcze do nas przyjść, ale nigdy więcej ich już nie spotkałam. Pewnie zostały zastrzelone.
Halina Dyzma data urodzenia 1937 r., mieszkała w Wilczopolu

Odkrywanie historii

Gimnazjaliści nie tylko utrwalili relacje świadków. Sami dowiedzieli się też czegoś o swojej rodzinie. – Pierwszy raz usłyszałam o tym, że moja prababcia była w getcie. Została przewieziona tam ze swoją 7-osobową rodziną, bo ukrywali Żyda relacjonuje Patrycja Rejmak. – Udało im się stamtąd uciec.
Jej koleżanka rozmawiała ze swoim 80-letnim dziadkiem – Opowiadał o tym, co wydarzyło się w lesie krępieckim – mówi Emila Klimek.

Szedłem do szkoły, a musiałem iść do niej ok. 200 metrów przy głównej drodze. W tym czasie Niemcy prowadzili Żydów do lasu krępieckiego na rozstrzelanie. Wtedy jeden z hitlerowców pchnął mnie między idących Żydów. Krzyczał, żebym z nimi szedł. I ja szedłem i płakałem. Przeszliśmy jakieś 400 może 500 metrów, kiedy zobaczył mnie dróżnik, który pracował przy szosie. Zapytał mnie, gdzie idę. Odpowiedziałem, że do szkoły. Zwrócił się wtedy do Niemca i wyjaśnił, że ja jestem Polakiem i idę do szkoły. Niemiec do mnie podszedł, wziął za ramię i kilka razy powtórzył słowo"szkoła” i ja poszedłem do szkoły.
Bogusław Klimek
data urodzenia 1931 r., podczas wojny mieszkał w Kazimierzówce

Pochwały

Działania gimnazjalistów chwalą historycy. – To bardzo dobrze, że młodzi ludzie interesują się tą historią. Wiem, że mieszkańcy i władze gminy Mełgiew opiekują się pomnikiem upamiętniającym zbrodnie w lesie krępieckim – mówi Robert Kuwałek. – Niestety, jakoś to miejsce nie funkcjonuje w świadomości lublinian. Częściej pytają o nie obywatele Izraela.

Pełni uznania dla działań młodzieży są też pracownicy Ośrodka Brama Grodzka – Teatr NN, którzy wiedzą o działaniach szkoły. – Interesujące jest to, że młode pokolenie odkrywa dla siebie swoich dziadków czy pradziadków. Inspirują się tym tematem. Ogromna jest też życzliwość ze strony grona pedagogicznego – podkreśla Witold Dąbrowski, wicedyrektor ośrodka. – Tych świadków jest bardzo mało, ale ci uczniowie się tym nie zrażają i łapią te ślady. Można odmówić dziennikarzowi, wnukowi się nie odmawia. I to jest kapitalne doświadczenie.

Ciąg dalszy nastąpi

Młodzi ludzie już przygotowują się do III edycji konkursu. Prawdopodobnie pracownicy Ośrodka Brama Grodzka – Teatr NN zorganizują dla młodzieży warsztaty filmowe, podczas których będą mogli nabrać umiejętności dotyczących m.in. montażu materiałów.

W kwietniu zaplanowano w szkole akademię, podczas której nagrane przez uczniów filmy obejrzą rodzice.

Komentarze 10

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
KK / 25 lutego 2011 o 15:51
0
Propaganda narodu pokrzywdzonego trwa a prawda jest taka że sami mordują i uciskają naród palestyński od lat nie umieją żyć z sąsiadami w pokoju a status quo opierają na słabnącym USA .
Avatar
ster / 22 lutego 2011 o 11:43
0
Nie wciskajcie ciemnoty młodzieży i czytelnikom! Jacy naziści? Niemcy! Oczywiście kierujący się "nazizmem", realizujacy jako naród swój odwieczny "drang nach osten"! Później bedziecie się cieszyć, że młodzież nie zna historii. Do niedawna Moskwa uczyła nas historii, a dziś Berlin! Jakim prawem?
Avatar
jon / 20 lutego 2011 o 22:01
0
[quote name='John' timestamp='1298222226' post='440142']
Raczej mało osób wie... Wogóle to śmieszna akcja nieco - młode pokolenia Żydów w Izraelu są przed przyjazdem do Polski "nakręcane" na nas, uczą ich nienawiści. Przedstawia się nas jako oprawców - wyciekł nawet do internetu jeden ciekawy filmik na ten temat. Oni ciągle nakręcają spiralę nienawiści. Ciekawe rzeczy wyczyniają w trakcie takich wycieczek u nas w hotelach i innych miejscach, nie ponosząc za to konsekwencji.
Natomiast nasze dzieci non stop uczy się jacy Żydzi byli poszkodowani i prześladowani... Nie wspomina się z koleii wiele (albo wcale) właśnie o tym, że po II Wojnie Światowej, mnóstwo Żydów brało udział w aresztowaniach, torturach i zabójstwach naszych rodaków, należących do opozycji, mających inne zdanie niż uwczesna władza...
[/quote]
nie zgadzam się. młode pokolenie taką prawdę ma wsyssaną z mlekiem matki, jak żydokomuna niszczyła polaków. natomiast kolaborcja polaków z niemcami ( granatowa policja ), pomijane jest unikami i milczeniem . dowodem min. twój wpis
[quote name='John' timestamp='1298222226' post='440142']
Raczej mało osób wie... Wogóle to śmieszna akcja nieco - młode pokolenia Żydów w Izraelu są przed przyjazdem do Polski "nakręcane" na nas, uczą ich nienawiści. Przedstawia się nas jako oprawców - wyciekł nawet do internetu jeden ciekawy filmik na ten temat. Oni ciągle nakręcają spiralę nienawiści. Ciekawe rzeczy wyczyniają w trakcie takich wycieczek u nas w hotelach i innych miejscach, nie ponosząc za to konsekwencji.
Natomiast nasze dzieci... rozwiń
Avatar
John / 20 lutego 2011 o 18:17
0
[quote name='jon' timestamp='1298218191' post='440122']
nie trzeba, o tym wszyscy wiedzą
[/quote]

Raczej mało osób wie... Wogóle to śmieszna akcja nieco - młode pokolenia Żydów w Izraelu są przed przyjazdem do Polski "nakręcane" na nas, uczą ich nienawiści. Przedstawia się nas jako oprawców - wyciekł nawet do internetu jeden ciekawy filmik na ten temat. Oni ciągle nakręcają spiralę nienawiści. Ciekawe rzeczy wyczyniają w trakcie takich wycieczek u nas w hotelach i innych miejscach, nie ponosząc za to konsekwencji.
Natomiast nasze dzieci non stop uczy się jacy Żydzi byli poszkodowani i prześladowani... Nie wspomina się z koleii wiele (albo wcale) właśnie o tym, że po II Wojnie Światowej, mnóstwo Żydów brało udział w aresztowaniach, torturach i zabójstwach naszych rodaków, należących do opozycji, mających inne zdanie niż uwczesna władza...
[quote name='jon' timestamp='1298218191' post='440122']
nie trzeba, o tym wszyscy wiedzą
[/quote]

Raczej mało osób wie... Wogóle to śmieszna akcja nieco - młode pokolenia Żydów w Izraelu są przed przyjazdem do Polski "nakręcane" na nas, uczą ich nienawiści. Przedstawia się nas jako oprawców - wyciekł nawet do internetu jeden ciekawy filmik na ten temat. Oni ciągle nakręcają spiralę nienawiści. Ciekawe rzeczy wyczyniają w trakcie takich wycieczek u nas w hotelach i innych miejscach, n... rozwiń
Avatar
fiuhigdurfhi / 20 lutego 2011 o 17:21
0
Norman Davies autor "Powstanie 44"


"Wiele czasu poświęcano także kwestii żydowskiej. Obszerny raport z października 1945 roku przedstawia sytuację w ogólnych zarysach. Zaczyna się, nieco tendencyjnie, od stwierdzenia: „Wrogi stosunek do Żydów był stałym zjawiskiem w ciągu całej historii istnienia Polski" . Omówiwszy kwestię odrodzenia się partii i organizacji żydowskich w powojennej Polsce, autor raportu przechodzi do podsumowania udziału Żydów w rozmaitych jednostkach służb rządowych:
W Ministerstwie Bezpieczeństwa Publicznego pracuje 18,7 procent Żydów. 50 procent stanowisk kierowniczych zajmują Żydzi.
W I Departamencie tego Ministerstwa pracuje 27 procent Żydów. Zajmują oni wszystkie stanowiska kierownicze.
W Wydziale Personalnym - 23 procent Żydów; na stanowiskach kierowniczych - 7 osób.
W Wydziale do spraw Funkcjonariuszy (inspekcja specjalna) -33,3 procent Żydów, wszyscy zajmują odpowiedzialne stanowiska.
W Wydziale Sanitarnym MBP - 49,1 procent Żydów, w Wydziale Finansowym - 29,4 procent.
W centralnym aparacie Wydziału Kontroli Prasy pracuje do 50 procent Żydów, w urzędzie radomskim - 82,3 procent .
„Sytuacja ta - konkluduje autor raportu - wywołuje gwałtowne niezadowolenie Polaków" . W gruncie rzeczy tak wysoki procent Żydów w okrytej złą sławą instytucji Radkiewicza nie byłby aż tak podejrzany, gdyby komunistyczne władze regularnie nie zaprzeczały, że w ogóle zatrudniają Żydów."
rozwiń
Avatar
uhieuhrifgurehi / 20 lutego 2011 o 17:17
0
Yuri Slezkine (http://en.wikipedia.org/wiki/Yuri_Slezkine ) autor książki "Wiek Żydów".

Fragmenty:

Kiedy z końcem epoki NEP-u zaczęto prześladować, pozbawiać majątku, aresztować i wyrzucać z domów resztę prywatnych przedsiębiorców, na czele z żydowskimi "ojcami", większość kierujących operacją funkcjonariuszy OGPU (łącznie z szefem wydziału "twardej waluty" w Zarządzie Przestępczości Gospodarczej OGPU, Markiem Isajewiczem Gajem [Sztokliandem]) stanowili Żydzi.
W 1934 roku, kiedy organ ten włączono do NKWD, funkcjonariusze "narodowości żydowskiej" stanowili w "kierowniczych kadrach" radzieckiej bezpieki najliczniejszą grupę etniczną (37 Żydów, 30 Rosjan, 7 Łotyszy, 5 Ukraińców, 4 Polaków, 3 Gruzinów, 3 Białorusinów, 2 Niemców i 5 innych narodowości). Dwunastoma kluczowymi wydziałami i zarządami NKWD, w tym ds. milicji robotniczo-chłopskiej, obozów pracy (Gułagu), kontrwywiadu, inwigilacji i szkodnictwa gospodarczego kierowali Żydzi poza dwoma pochodzący z dawnej strefy osiedlenia. Ludowym komisarzem spraw wewnętrznych był Gienrich Grigorijewicz (Henoch Herszenowicz) Jagoda.
Ze wszystkich rosyjskich rewolucji, ta w żydowskim wydaniu (do roku 1934) była najbezwzględniejsza i najbardziej skuteczna.[/quote]

Wśród członków założycieli powstałego w 1929 roku Towarzystwa Walczących Materialistów Dialektycznych Żydzi stanowili 53,8 procent (7 na 13); stanowili też połowę (23 osoby) wybranych na plenarnym posiedzeniu w czerwcu 1930 roku członków zwyczajnych i członków korespondentów Akademii Nauk.
Wśród delegatów na I Zjazd Pisarzy Radzieckich w 1934 roku Żydami było 19,4 procent (za Rosjanami z 34,5 procent, a przed Gruzinami z 4,8 procent i Ukraińcami z 4,3 procent) i aż 32,6 procent delegacji moskiewskiej.
W latach 1935-1940 stanowili 34,8 procent moskiewskiego oddziału związku pisarzy.


[quote]
Bezpieka - nienaruszalne jądro reżimu, po 1934 roku znane jako NKWD - była jedną z najbardziej żydowskich instytucji ZSRR.
W przededniu Wielkiego Terroru, w styczniu 1937 roku, wśród 111 najwyższych funkcjonariuszy NKWD było 42 Żydów, 35 Rosjan, 8 Łotyszy i 26 osób innej narodowości.
Z dwudziestu zarządów NKWD dwunastoma (60 procent; w tym zarządami do spraw bezpieczeństwa państwowego, milicji, obozów pracy i przesiedleń) kierowali funkcjonariusze uważający się za etnicznych Żydów.
Najbardziej ekskluzywną i kluczową jednostkę organizacyjną NKWD, Główny Zarząd Bezpieczeństwa Państwowego, tworzyło dziesięć wydziałów, a szefami siedmiu z nich (operacyjnego, kontrwywiadu, tajnych operacji politycznych, do zadań specjalnych [kontrwywiad w wojsku], zagranicznego, do spraw archiwów i więziennictwa) byli przybysze z dawnej strefy osiedlenia.
Służba dyplomatyczna była specjalnością niemal wyłącznie żydowską (podobnie jak szpiegostwo na rzecz Związku Radzieckiego w Europie Zachodniej i zwłaszcza Stanach Zjednoczonych).
Gułagiem, czyli Głównym Zarządem Poprawczych Obozów Pracy, Osiedli Pracy i Miejsc Uwięzienia, od utworzenia w roku 1930 do końca listopada roku 1938, kiedy wygasał Wielki Terror - kierowali etniczni Żydzi.
Babel (swego czasu pracownik tajnych służb, przyjaciel kilku jej funkcjonariuszy-katów, w końcu przyznający się do winy "terrorysta" i "szpieg") tak opisywał jednego ze swoich bohaterów, o przezwisku "półtora Żyda": "Tartakowski ma duszę zbója, ale on jest nasz. On wyszedł spośród nas. To nasza krew".
rozwiń
Avatar
jon / 20 lutego 2011 o 17:09
0
[quote name='Patriota' timestamp='1298216873' post='440115']
Do tego tematu należałoby dorzucić jeszcze mordowanie Polaków po wojnie przez NKWD i UB, w którym przede wszystkim byli Żydzi komuniści.
[/quote]
nie trzeba, o tym wszyscy wiedzą
Avatar
Patriota / 20 lutego 2011 o 16:47
0
Do tego tematu należałoby dorzucić jeszcze mordowanie Polaków po wojnie przez NKWD i UB, w którym przede wszystkim byli Żydzi komuniści.
Avatar
Franek 19 / 20 lutego 2011 o 16:42
0
Witam!
Piękna idea!Popieram.Chciałbym zachęcić do rozszerzenia tematyki wspomnień onastępujące tematy dotyczące:
1),Okres przed wojną
2).Wojna: Niemcy,Rosjanie,partyzanci
3).Okres po wojnie-np do roku 60-go
Trzeba pytać,słuchać bo za "chwilę" nie będzie do kogo skierować tych pytań.
Avatar
jon / 20 lutego 2011 o 16:38
0
jak się chce rzetelnie uczyć historii, to trzeba wspomnieć też o tej ciemniejszej stronie, łapaniu żydów czy uczestniczeniu granatowej policji w likwidacji żydów.
wujka mojego taty ( 21 lat, polak ) zastrzelił granatowy policjant
Avatar
KK / 25 lutego 2011 o 15:51
0
Propaganda narodu pokrzywdzonego trwa a prawda jest taka że sami mordują i uciskają naród palestyński od lat nie umieją żyć z sąsiadami w pokoju a status quo opierają na słabnącym USA .
Avatar
ster / 22 lutego 2011 o 11:43
0
Nie wciskajcie ciemnoty młodzieży i czytelnikom! Jacy naziści? Niemcy! Oczywiście kierujący się "nazizmem", realizujacy jako naród swój odwieczny "drang nach osten"! Później bedziecie się cieszyć, że młodzież nie zna historii. Do niedawna Moskwa uczyła nas historii, a dziś Berlin! Jakim prawem?
Avatar
jon / 20 lutego 2011 o 22:01
0
[quote name='John' timestamp='1298222226' post='440142']
Raczej mało osób wie... Wogóle to śmieszna akcja nieco - młode pokolenia Żydów w Izraelu są przed przyjazdem do Polski "nakręcane" na nas, uczą ich nienawiści. Przedstawia się nas jako oprawców - wyciekł nawet do internetu jeden ciekawy filmik na ten temat. Oni ciągle nakręcają spiralę nienawiści. Ciekawe rzeczy wyczyniają w trakcie takich wycieczek u nas w hotelach i innych miejscach, nie ponosząc za to konsekwencji.
Natomiast nasze dzieci non stop uczy się jacy Żydzi byli poszkodowani i prześladowani... Nie wspomina się z koleii wiele (albo wcale) właśnie o tym, że po II Wojnie Światowej, mnóstwo Żydów brało udział w aresztowaniach, torturach i zabójstwach naszych rodaków, należących do opozycji, mających inne zdanie niż uwczesna władza...
[/quote]
nie zgadzam się. młode pokolenie taką prawdę ma wsyssaną z mlekiem matki, jak żydokomuna niszczyła polaków. natomiast kolaborcja polaków z niemcami ( granatowa policja ), pomijane jest unikami i milczeniem . dowodem min. twój wpis
[quote name='John' timestamp='1298222226' post='440142']
Raczej mało osób wie... Wogóle to śmieszna akcja nieco - młode pokolenia Żydów w Izraelu są przed przyjazdem do Polski "nakręcane" na nas, uczą ich nienawiści. Przedstawia się nas jako oprawców - wyciekł nawet do internetu jeden ciekawy filmik na ten temat. Oni ciągle nakręcają spiralę nienawiści. Ciekawe rzeczy wyczyniają w trakcie takich wycieczek u nas w hotelach i innych miejscach, nie ponosząc za to konsekwencji.
Natomiast nasze dzieci... rozwiń
Avatar
John / 20 lutego 2011 o 18:17
0
[quote name='jon' timestamp='1298218191' post='440122']
nie trzeba, o tym wszyscy wiedzą
[/quote]

Raczej mało osób wie... Wogóle to śmieszna akcja nieco - młode pokolenia Żydów w Izraelu są przed przyjazdem do Polski "nakręcane" na nas, uczą ich nienawiści. Przedstawia się nas jako oprawców - wyciekł nawet do internetu jeden ciekawy filmik na ten temat. Oni ciągle nakręcają spiralę nienawiści. Ciekawe rzeczy wyczyniają w trakcie takich wycieczek u nas w hotelach i innych miejscach, nie ponosząc za to konsekwencji.
Natomiast nasze dzieci non stop uczy się jacy Żydzi byli poszkodowani i prześladowani... Nie wspomina się z koleii wiele (albo wcale) właśnie o tym, że po II Wojnie Światowej, mnóstwo Żydów brało udział w aresztowaniach, torturach i zabójstwach naszych rodaków, należących do opozycji, mających inne zdanie niż uwczesna władza...
[quote name='jon' timestamp='1298218191' post='440122']
nie trzeba, o tym wszyscy wiedzą
[/quote]

Raczej mało osób wie... Wogóle to śmieszna akcja nieco - młode pokolenia Żydów w Izraelu są przed przyjazdem do Polski "nakręcane" na nas, uczą ich nienawiści. Przedstawia się nas jako oprawców - wyciekł nawet do internetu jeden ciekawy filmik na ten temat. Oni ciągle nakręcają spiralę nienawiści. Ciekawe rzeczy wyczyniają w trakcie takich wycieczek u nas w hotelach i innych miejscach, n... rozwiń
Avatar
fiuhigdurfhi / 20 lutego 2011 o 17:21
0
Norman Davies autor "Powstanie 44"


"Wiele czasu poświęcano także kwestii żydowskiej. Obszerny raport z października 1945 roku przedstawia sytuację w ogólnych zarysach. Zaczyna się, nieco tendencyjnie, od stwierdzenia: „Wrogi stosunek do Żydów był stałym zjawiskiem w ciągu całej historii istnienia Polski" . Omówiwszy kwestię odrodzenia się partii i organizacji żydowskich w powojennej Polsce, autor raportu przechodzi do podsumowania udziału Żydów w rozmaitych jednostkach służb rządowych:
W Ministerstwie Bezpieczeństwa Publicznego pracuje 18,7 procent Żydów. 50 procent stanowisk kierowniczych zajmują Żydzi.
W I Departamencie tego Ministerstwa pracuje 27 procent Żydów. Zajmują oni wszystkie stanowiska kierownicze.
W Wydziale Personalnym - 23 procent Żydów; na stanowiskach kierowniczych - 7 osób.
W Wydziale do spraw Funkcjonariuszy (inspekcja specjalna) -33,3 procent Żydów, wszyscy zajmują odpowiedzialne stanowiska.
W Wydziale Sanitarnym MBP - 49,1 procent Żydów, w Wydziale Finansowym - 29,4 procent.
W centralnym aparacie Wydziału Kontroli Prasy pracuje do 50 procent Żydów, w urzędzie radomskim - 82,3 procent .
„Sytuacja ta - konkluduje autor raportu - wywołuje gwałtowne niezadowolenie Polaków" . W gruncie rzeczy tak wysoki procent Żydów w okrytej złą sławą instytucji Radkiewicza nie byłby aż tak podejrzany, gdyby komunistyczne władze regularnie nie zaprzeczały, że w ogóle zatrudniają Żydów."
rozwiń
Avatar
uhieuhrifgurehi / 20 lutego 2011 o 17:17
0
Yuri Slezkine (http://en.wikipedia.org/wiki/Yuri_Slezkine ) autor książki "Wiek Żydów".

Fragmenty:

Kiedy z końcem epoki NEP-u zaczęto prześladować, pozbawiać majątku, aresztować i wyrzucać z domów resztę prywatnych przedsiębiorców, na czele z żydowskimi "ojcami", większość kierujących operacją funkcjonariuszy OGPU (łącznie z szefem wydziału "twardej waluty" w Zarządzie Przestępczości Gospodarczej OGPU, Markiem Isajewiczem Gajem [Sztokliandem]) stanowili Żydzi.
W 1934 roku, kiedy organ ten włączono do NKWD, funkcjonariusze "narodowości żydowskiej" stanowili w "kierowniczych kadrach" radzieckiej bezpieki najliczniejszą grupę etniczną (37 Żydów, 30 Rosjan, 7 Łotyszy, 5 Ukraińców, 4 Polaków, 3 Gruzinów, 3 Białorusinów, 2 Niemców i 5 innych narodowości). Dwunastoma kluczowymi wydziałami i zarządami NKWD, w tym ds. milicji robotniczo-chłopskiej, obozów pracy (Gułagu), kontrwywiadu, inwigilacji i szkodnictwa gospodarczego kierowali Żydzi poza dwoma pochodzący z dawnej strefy osiedlenia. Ludowym komisarzem spraw wewnętrznych był Gienrich Grigorijewicz (Henoch Herszenowicz) Jagoda.
Ze wszystkich rosyjskich rewolucji, ta w żydowskim wydaniu (do roku 1934) była najbezwzględniejsza i najbardziej skuteczna.[/quote]

Wśród członków założycieli powstałego w 1929 roku Towarzystwa Walczących Materialistów Dialektycznych Żydzi stanowili 53,8 procent (7 na 13); stanowili też połowę (23 osoby) wybranych na plenarnym posiedzeniu w czerwcu 1930 roku członków zwyczajnych i członków korespondentów Akademii Nauk.
Wśród delegatów na I Zjazd Pisarzy Radzieckich w 1934 roku Żydami było 19,4 procent (za Rosjanami z 34,5 procent, a przed Gruzinami z 4,8 procent i Ukraińcami z 4,3 procent) i aż 32,6 procent delegacji moskiewskiej.
W latach 1935-1940 stanowili 34,8 procent moskiewskiego oddziału związku pisarzy.


[quote]
Bezpieka - nienaruszalne jądro reżimu, po 1934 roku znane jako NKWD - była jedną z najbardziej żydowskich instytucji ZSRR.
W przededniu Wielkiego Terroru, w styczniu 1937 roku, wśród 111 najwyższych funkcjonariuszy NKWD było 42 Żydów, 35 Rosjan, 8 Łotyszy i 26 osób innej narodowości.
Z dwudziestu zarządów NKWD dwunastoma (60 procent; w tym zarządami do spraw bezpieczeństwa państwowego, milicji, obozów pracy i przesiedleń) kierowali funkcjonariusze uważający się za etnicznych Żydów.
Najbardziej ekskluzywną i kluczową jednostkę organizacyjną NKWD, Główny Zarząd Bezpieczeństwa Państwowego, tworzyło dziesięć wydziałów, a szefami siedmiu z nich (operacyjnego, kontrwywiadu, tajnych operacji politycznych, do zadań specjalnych [kontrwywiad w wojsku], zagranicznego, do spraw archiwów i więziennictwa) byli przybysze z dawnej strefy osiedlenia.
Służba dyplomatyczna była specjalnością niemal wyłącznie żydowską (podobnie jak szpiegostwo na rzecz Związku Radzieckiego w Europie Zachodniej i zwłaszcza Stanach Zjednoczonych).
Gułagiem, czyli Głównym Zarządem Poprawczych Obozów Pracy, Osiedli Pracy i Miejsc Uwięzienia, od utworzenia w roku 1930 do końca listopada roku 1938, kiedy wygasał Wielki Terror - kierowali etniczni Żydzi.
Babel (swego czasu pracownik tajnych służb, przyjaciel kilku jej funkcjonariuszy-katów, w końcu przyznający się do winy "terrorysta" i "szpieg") tak opisywał jednego ze swoich bohaterów, o przezwisku "półtora Żyda": "Tartakowski ma duszę zbója, ale on jest nasz. On wyszedł spośród nas. To nasza krew".
rozwiń
Avatar
jon / 20 lutego 2011 o 17:09
0
[quote name='Patriota' timestamp='1298216873' post='440115']
Do tego tematu należałoby dorzucić jeszcze mordowanie Polaków po wojnie przez NKWD i UB, w którym przede wszystkim byli Żydzi komuniści.
[/quote]
nie trzeba, o tym wszyscy wiedzą
Avatar
Patriota / 20 lutego 2011 o 16:47
0
Do tego tematu należałoby dorzucić jeszcze mordowanie Polaków po wojnie przez NKWD i UB, w którym przede wszystkim byli Żydzi komuniści.
Avatar
Franek 19 / 20 lutego 2011 o 16:42
0
Witam!
Piękna idea!Popieram.Chciałbym zachęcić do rozszerzenia tematyki wspomnień onastępujące tematy dotyczące:
1),Okres przed wojną
2).Wojna: Niemcy,Rosjanie,partyzanci
3).Okres po wojnie-np do roku 60-go
Trzeba pytać,słuchać bo za "chwilę" nie będzie do kogo skierować tych pytań.
Avatar
jon / 20 lutego 2011 o 16:38
0
jak się chce rzetelnie uczyć historii, to trzeba wspomnieć też o tej ciemniejszej stronie, łapaniu żydów czy uczestniczeniu granatowej policji w likwidacji żydów.
wujka mojego taty ( 21 lat, polak ) zastrzelił granatowy policjant
Zobacz wszystkie komentarze 10

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 19 lipca 2018 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 19 lipca 2018 r. 0 0

Lekkoatletyczni Mistrzowie Lublina w Centrum Historii Sportu [zdjęcia]
galeria

Lekkoatletyczni Mistrzowie Lublina w Centrum Historii Sportu [zdjęcia] 1 0

Wernisaż wystawy "Lekkoatletyczni Mistrzowie Lublina" odbył się w środę w Centrum Historii Sportu w Lublinie.

Lubelskie wojsko sprzedaje stary sprzęt. Co można kupić? [zdjęcia]
galeria

Lubelskie wojsko sprzedaje stary sprzęt. Co można kupić? [zdjęcia] 24 4

Tarpany, ciężarówki star z chłodniami i inne wojskowe skarby czekają na chętnych w ostatnim w te wakacje przetargu Agencji Mienia Wojskowego, która zarabia w ten sposób na modernizację polskiej armii.

Pan Janusz jedzie dla Bianki. Spotyka życzliwych ludzi

Pan Janusz jedzie dla Bianki. Spotyka życzliwych ludzi 0 2

Janusz Kobyłka jedzie dookoła Polski dla chorej Bianki. W trasę wyruszył z Lubartowa 30 czerwca. Wczoraj był już Lubuskiem. Do domu wróci w połowie sierpnia

Historyczne odkrycie przed Bramą Krakowską w Lublinie. Jak będzie wyglądać "okno czasu"?
galeria
film

Historyczne odkrycie przed Bramą Krakowską w Lublinie. Jak będzie wyglądać "okno czasu"? 24 9

Przed Bramą Krakowską zaczęły się prace przy zabezpieczaniu studni odkrytej podczas wymiany nawierzchni pl. Łokietka. Betonowy krąg ma wzmocnić konstrukcję i umożliwić późniejsze zamontowanie „okna czasu”, przez które zajrzymy w 22-metrową otchłań. Już w czwartek możemy poznać szczegóły tej nowej atrakcji.

"Zdrowych świń nie powinno się wybijać". Wyrok na zwierzęta odroczony

"Zdrowych świń nie powinno się wybijać". Wyrok na zwierzęta odroczony 12 7

Po wtorkowej blokadzie rolników, inspekcja weterynaryjna wstrzymała akcję wybijania świń w miejscowości Dawidy (gm. Jabłoń).

Są już bilety na Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi 2018

Są już bilety na Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi 2018 1 0

Co Gdzie Kiedy. Można już kupić bilety na wydarzenia 12. Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi, który zaczyna się 28 lipca.

Po kontroli w Lubelskiem: Margaryna zamiast masła, a żółty ser wcale nie był serem

Po kontroli w Lubelskiem: Margaryna zamiast masła, a żółty ser wcale nie był serem 34 15

Z białego sera ciekła granatowa serwatka, obiecywane przez jadłospis masło leżało w magazynie, a na talerzach lądowała margaryna, zaś żółty ser wcale nie był serem. Na takie ciekawostki natknęli się kontrolerzy w firmach dostarczających posiłki m.in. do szkół, przedszkoli, żłobków oraz szpitala.

Wisła Puławy pokonała w sparingu Chełmiankę 2:1

Wisła Puławy pokonała w sparingu Chełmiankę 2:1 10 0

Wisła Puławy wygrała w środę z Chełmianką 2:1. W sobotę podopieczni Jacka Magnuszewskiego zagrają w Kozienicach z tamtejszą Energią. Mecz rozpocznie się o godz. 11

Właściciel Stokrotek wygrywa z fiskusem. Emperia nie musi płacić 200 mln zł podatku

Właściciel Stokrotek wygrywa z fiskusem. Emperia nie musi płacić 200 mln zł podatku 20 7

Emperia, czyli właściciel ogólnopolskiej sieci supermarketów Stokrotka, nie musi płacić około 200 milionów złotych podatku – uznał we wtorek Wojewódzki Sądu Administracyjny w Warszawie i uchylił decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej.

Avia zremisowała w sparingu z KSZO. Powrót Mateusza Jarzynki?

Avia zremisowała w sparingu z KSZO. Powrót Mateusza Jarzynki? 3 0

Piłkarze ze Świdnika mają za sobą mecz kontrolny z kolejnym mocnym rywalem. W sobotę przegrali z Radomiakiem 0:2, a w środę zremisowali bezbramkowo z KSZO Ostrowiec Świętokrzyski

Urszula Dudziak w Filharmonii Lubelskiej
9 września 2018, 19:00

Urszula Dudziak w Filharmonii Lubelskiej 3 0

Co Gdzie Kiedy. 9 września o godz. 19 w Filharmonii Lubelskiej (ul. Curie-Skłodowskiej 5) wystąpi legenda polskiej sceny muzycznej - Urszula Dudziak. Artystka wystąpi z koncertem pt. Wyśpiewam wam więcej.

Została Miss Lubelszczyzny Nastolatek. Pracowała już w Mediolanie i Paryżu [zdjęcia]
galeria

Została Miss Lubelszczyzny Nastolatek. Pracowała już w Mediolanie i Paryżu [zdjęcia] 14 5

Karolina Wojtiuk, która została pierwszą wicemiss Lubelszczyzny 2018, będzie reprezentować nasze województwo podczas gali finałowej Miss Polski 2018. Impreza odbędzie się w grudniu w Krynicy Zdroju.

Przy ośrodku dla cudzoziemców w Białej Podlaskiej powstanie punkt przedszkolny

Przy ośrodku dla cudzoziemców w Białej Podlaskiej powstanie punkt przedszkolny 0 1

Przy ośrodku dla cudzoziemców w Białej Podlaskiej powstanie punkt przedszkolny. Władze miasta udzieliły już pozwolenia na budowę.

Zaginęła 65-latka z Kocka. Może potrzebować pilnej pomocy

Zaginęła 65-latka z Kocka. Może potrzebować pilnej pomocy 25 0

3 lipca w Kocku (pow. lubartowski) zaginęła Maria Krystyna Nowicka.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.