Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

17 lutego 2011 r.
14:32
Edytuj ten wpis

Gimnazjaliści z Kalinówki rozmawiają o mordowaniu Żydów

0 10 A A
Uczniowie z Kalinówki <br />
już zapowiadają, że wezmą udział w trzeciej edycji konkursu dotyczącego histo
Uczniowie z Kalinówki
już zapowiadają, że wezmą udział w trzeciej edycji konkursu dotyczącego histo

Prababcia Patrycji trafiła do getta, bo jej ojciec ukrywał Żyda. Dziadek Emilii cudem uniknął śmierci. Szedł do szkoły, kiedy jeden z nazistów kazał mu dołączyć do transportu Żydów.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Więźniowie zginęli w krępieckim lesie. – Szosa była czerwona od krwi – relacjonuje ciocia Aleksandry.

Las w pobliżu miejscowości Krępiec niedaleko Lublina stał się miejscem masowych egzekucji dokonywanych przez nazistów podczas II wojny światowej. Pierwsze egzekucje miały miejsce w 1940 r. a później w 1941 r., kiedy zabito przywiezionych do lasu więźniów zamku lubelskiego. Do największego nasilenia egzekucji doszło jednak w 1942 roku. – 22 i 23 kwietnia rozstrzelano ok. 2,5 tysiąca Żydów z getta lubelskiego – informuje Robert Kuwałek z Państwowego Muzeum na Majdanku.

Z relacji świadków wynika, że ofiary były przywożone do lasu krępieckiego samochodami. Niemcy prowadzili Żydów w głąb lasu. Rozstrzeliwania wykonywano w pobliżu wcześniej wykopanych dołów. W sierpniu i wrześniu, kiedy na terenie obozu koncentracyjnego na Majdanku panowała epidemia tyfusu do Krępca przywożono chorych więźniów. Na przełomie 1942 i 1943 r. na podwoziach samochodowych palono ciała zamordowanych w komorach gazowych.

Historia zobowiązuje

Wydarzenia sprzed lat stały się inspiracją do działań gimnazjalistów z podlubelskiej miejscowości. Pięcioro uczniów z Zespołu Szkół w Kalinówce wzięło udział w konkursie "Koledzy ze szkoły, znajomi z sąsiedztwa”, organizowanym przez Muzeum Historii Żydów Polskich. Jego celem było zachęcenie młodych ludzi, aby nagrali rozmowę z osobami pamiętającymi żydowskich sąsiadów.

– Położenie naszej szkoły jest specyficzne, między Muzeum na Majdanku, gdzie był obóz koncentracyjny, a lasem krępieckim, w którym odbywały się masowe egzekucje – tłumaczy Małgorzata Guellard, dyrektorka Zespołu Szkół w Kalinówce koło Lublina. – To zobowiązuje. Poza tym, żyją jeszcze ludzie, którzy pamiętają tamte wydarzenia. To ostatni moment, aby te wspomnienia uwiecznić.

Wywiady

Uczniów z Kalinówki nie trzeba było długo namawiać. – Dość szybko udało mi się przekonać ich do udziału w tym konkursie. To są tematy bardzo silnie oddziałujące na emocje – mówi Grażyna Piórkowska, nauczycielka historii, która pracowała razem z uczestnikami konkursu.
Większość wywiadów powstała w wakacje. – Mój dziadek od razu się zgodził – mówi Barbara Klepcarz, uczennica z Kalinówki. – W dzieciństwie chodził z żydowskimi dziećmi do szkoły.

Relacje przygotowane przez gimnazjalistów zyskały uznanie jury konkursu. Cała "piątka” w styczniu bieżącego roku została wyróżniona podczas uroczystej gali w Warszawie, w Kancelarii Prezesa rady Ministrów.

Pięć filmów, pięć historii

Bohaterowie pięciu minireportaży to w większości dziadkowie uczniów lub ktoś z ich rodziny. Uczniowie zadawali im przygotowane wcześniej pytania: czy pamiętają Żydów, jakie ci ludzie mieli zwyczaje, czy znają osoby, które im pomagały i czy spotkali Polaków, którzy źle ich traktowali. – Ja rozmawiałam z moją ciocią, która podczas wojny mieszkała w Krępcu – opowiada Aleksandra Ryś, jedna z nagrodzonych uczennic: Trudno było jej wracać do tych strasznych czasów.

Szosa, którą przywozili Żydów, była czerwona od krwi. A dym z palonych ciał, który wydobywał się z lasu krępieckiego, był nie do zniesienia. Strasznie śmierdziało. Nie można było otworzyć okna… Pamiętam, jak któregoś dnia poszłam z ojcem, stryjem i stryjenką do lasu, w miejsce gdzie rozstrzeliwano Żydów. To było nad ranem. Zobaczyliśmy postrzelone osoby – kobietę i mężczyznę. Żyli. Siedzieli wśród trupów.
Stanisława Rodak, data urodzenia 1933 r.

Bose dziecko

– Bardzo podziwiam tych ludzi, sami mogli zginąć, a mimo to pomagali Żydom – mówi Michał Misztal, który rozmawiał z mamą jednej z nauczycielek ze szkoły. W pamięci utkwiła mi historia o żydowskim dziecku. Dziewczynka, którą spotkała moja bohaterka, było prawie naga, konająca. Dziecko razem z matką ukrywało się w piwnicy jednego z domów. – Ta pani opowiadała o wydarzeniach sprzed lat, ale brzmiało to tak jakby wydarzyły się one wczoraj – dodaje chłopiec.

Dziewczynka była w podobnym wieku do mnie. Miała około 8 lat, była ubrana w nocną koszulę, miała gołe stopy. Była zmarznięta i bardzo głodna. Siedziała razem z matką w piwnicy między kartoflami. Przyniosłam im ze swoją mamą jedzenie i ubrania. Pamiętam, jak dałem jej swoją najlepszą sukienkę, palto i buty, żeby boso nie szła do lasu. Miały jeszcze do nas przyjść, ale nigdy więcej ich już nie spotkałam. Pewnie zostały zastrzelone.
Halina Dyzma data urodzenia 1937 r., mieszkała w Wilczopolu

Odkrywanie historii

Gimnazjaliści nie tylko utrwalili relacje świadków. Sami dowiedzieli się też czegoś o swojej rodzinie. – Pierwszy raz usłyszałam o tym, że moja prababcia była w getcie. Została przewieziona tam ze swoją 7-osobową rodziną, bo ukrywali Żyda relacjonuje Patrycja Rejmak. – Udało im się stamtąd uciec.
Jej koleżanka rozmawiała ze swoim 80-letnim dziadkiem – Opowiadał o tym, co wydarzyło się w lesie krępieckim – mówi Emila Klimek.

Szedłem do szkoły, a musiałem iść do niej ok. 200 metrów przy głównej drodze. W tym czasie Niemcy prowadzili Żydów do lasu krępieckiego na rozstrzelanie. Wtedy jeden z hitlerowców pchnął mnie między idących Żydów. Krzyczał, żebym z nimi szedł. I ja szedłem i płakałem. Przeszliśmy jakieś 400 może 500 metrów, kiedy zobaczył mnie dróżnik, który pracował przy szosie. Zapytał mnie, gdzie idę. Odpowiedziałem, że do szkoły. Zwrócił się wtedy do Niemca i wyjaśnił, że ja jestem Polakiem i idę do szkoły. Niemiec do mnie podszedł, wziął za ramię i kilka razy powtórzył słowo"szkoła” i ja poszedłem do szkoły.
Bogusław Klimek
data urodzenia 1931 r., podczas wojny mieszkał w Kazimierzówce

Pochwały

Działania gimnazjalistów chwalą historycy. – To bardzo dobrze, że młodzi ludzie interesują się tą historią. Wiem, że mieszkańcy i władze gminy Mełgiew opiekują się pomnikiem upamiętniającym zbrodnie w lesie krępieckim – mówi Robert Kuwałek. – Niestety, jakoś to miejsce nie funkcjonuje w świadomości lublinian. Częściej pytają o nie obywatele Izraela.

Pełni uznania dla działań młodzieży są też pracownicy Ośrodka Brama Grodzka – Teatr NN, którzy wiedzą o działaniach szkoły. – Interesujące jest to, że młode pokolenie odkrywa dla siebie swoich dziadków czy pradziadków. Inspirują się tym tematem. Ogromna jest też życzliwość ze strony grona pedagogicznego – podkreśla Witold Dąbrowski, wicedyrektor ośrodka. – Tych świadków jest bardzo mało, ale ci uczniowie się tym nie zrażają i łapią te ślady. Można odmówić dziennikarzowi, wnukowi się nie odmawia. I to jest kapitalne doświadczenie.

Ciąg dalszy nastąpi

Młodzi ludzie już przygotowują się do III edycji konkursu. Prawdopodobnie pracownicy Ośrodka Brama Grodzka – Teatr NN zorganizują dla młodzieży warsztaty filmowe, podczas których będą mogli nabrać umiejętności dotyczących m.in. montażu materiałów.

W kwietniu zaplanowano w szkole akademię, podczas której nagrane przez uczniów filmy obejrzą rodzice.

Komentarze 10

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
KK / 25 lutego 2011 o 15:51
0
Propaganda narodu pokrzywdzonego trwa a prawda jest taka że sami mordują i uciskają naród palestyński od lat nie umieją żyć z sąsiadami w pokoju a status quo opierają na słabnącym USA .
Avatar
ster / 22 lutego 2011 o 11:43
0
Nie wciskajcie ciemnoty młodzieży i czytelnikom! Jacy naziści? Niemcy! Oczywiście kierujący się "nazizmem", realizujacy jako naród swój odwieczny "drang nach osten"! Później bedziecie się cieszyć, że młodzież nie zna historii. Do niedawna Moskwa uczyła nas historii, a dziś Berlin! Jakim prawem?
Avatar
jon / 20 lutego 2011 o 22:01
0
[quote name='John' timestamp='1298222226' post='440142']
Raczej mało osób wie... Wogóle to śmieszna akcja nieco - młode pokolenia Żydów w Izraelu są przed przyjazdem do Polski "nakręcane" na nas, uczą ich nienawiści. Przedstawia się nas jako oprawców - wyciekł nawet do internetu jeden ciekawy filmik na ten temat. Oni ciągle nakręcają spiralę nienawiści. Ciekawe rzeczy wyczyniają w trakcie takich wycieczek u nas w hotelach i innych miejscach, nie ponosząc za to konsekwencji.
Natomiast nasze dzieci non stop uczy się jacy Żydzi byli poszkodowani i prześladowani... Nie wspomina się z koleii wiele (albo wcale) właśnie o tym, że po II Wojnie Światowej, mnóstwo Żydów brało udział w aresztowaniach, torturach i zabójstwach naszych rodaków, należących do opozycji, mających inne zdanie niż uwczesna władza...
[/quote]
nie zgadzam się. młode pokolenie taką prawdę ma wsyssaną z mlekiem matki, jak żydokomuna niszczyła polaków. natomiast kolaborcja polaków z niemcami ( granatowa policja ), pomijane jest unikami i milczeniem . dowodem min. twój wpis
[quote name='John' timestamp='1298222226' post='440142']
Raczej mało osób wie... Wogóle to śmieszna akcja nieco - młode pokolenia Żydów w Izraelu są przed przyjazdem do Polski "nakręcane" na nas, uczą ich nienawiści. Przedstawia się nas jako oprawców - wyciekł nawet do internetu jeden ciekawy filmik na ten temat. Oni ciągle nakręcają spiralę nienawiści. Ciekawe rzeczy wyczyniają w trakcie takich wycieczek u nas w hotelach i innych miejscach, nie ponosząc za to konsekwencji.
Natomiast nasze dzieci... rozwiń
Avatar
John / 20 lutego 2011 o 18:17
0
[quote name='jon' timestamp='1298218191' post='440122']
nie trzeba, o tym wszyscy wiedzą
[/quote]

Raczej mało osób wie... Wogóle to śmieszna akcja nieco - młode pokolenia Żydów w Izraelu są przed przyjazdem do Polski "nakręcane" na nas, uczą ich nienawiści. Przedstawia się nas jako oprawców - wyciekł nawet do internetu jeden ciekawy filmik na ten temat. Oni ciągle nakręcają spiralę nienawiści. Ciekawe rzeczy wyczyniają w trakcie takich wycieczek u nas w hotelach i innych miejscach, nie ponosząc za to konsekwencji.
Natomiast nasze dzieci non stop uczy się jacy Żydzi byli poszkodowani i prześladowani... Nie wspomina się z koleii wiele (albo wcale) właśnie o tym, że po II Wojnie Światowej, mnóstwo Żydów brało udział w aresztowaniach, torturach i zabójstwach naszych rodaków, należących do opozycji, mających inne zdanie niż uwczesna władza...
[quote name='jon' timestamp='1298218191' post='440122']
nie trzeba, o tym wszyscy wiedzą
[/quote]

Raczej mało osób wie... Wogóle to śmieszna akcja nieco - młode pokolenia Żydów w Izraelu są przed przyjazdem do Polski "nakręcane" na nas, uczą ich nienawiści. Przedstawia się nas jako oprawców - wyciekł nawet do internetu jeden ciekawy filmik na ten temat. Oni ciągle nakręcają spiralę nienawiści. Ciekawe rzeczy wyczyniają w trakcie takich wycieczek u nas w hotelach i innych miejscach, n... rozwiń
Avatar
fiuhigdurfhi / 20 lutego 2011 o 17:21
0
Norman Davies autor "Powstanie 44"


"Wiele czasu poświęcano także kwestii żydowskiej. Obszerny raport z października 1945 roku przedstawia sytuację w ogólnych zarysach. Zaczyna się, nieco tendencyjnie, od stwierdzenia: „Wrogi stosunek do Żydów był stałym zjawiskiem w ciągu całej historii istnienia Polski" . Omówiwszy kwestię odrodzenia się partii i organizacji żydowskich w powojennej Polsce, autor raportu przechodzi do podsumowania udziału Żydów w rozmaitych jednostkach służb rządowych:
W Ministerstwie Bezpieczeństwa Publicznego pracuje 18,7 procent Żydów. 50 procent stanowisk kierowniczych zajmują Żydzi.
W I Departamencie tego Ministerstwa pracuje 27 procent Żydów. Zajmują oni wszystkie stanowiska kierownicze.
W Wydziale Personalnym - 23 procent Żydów; na stanowiskach kierowniczych - 7 osób.
W Wydziale do spraw Funkcjonariuszy (inspekcja specjalna) -33,3 procent Żydów, wszyscy zajmują odpowiedzialne stanowiska.
W Wydziale Sanitarnym MBP - 49,1 procent Żydów, w Wydziale Finansowym - 29,4 procent.
W centralnym aparacie Wydziału Kontroli Prasy pracuje do 50 procent Żydów, w urzędzie radomskim - 82,3 procent .
„Sytuacja ta - konkluduje autor raportu - wywołuje gwałtowne niezadowolenie Polaków" . W gruncie rzeczy tak wysoki procent Żydów w okrytej złą sławą instytucji Radkiewicza nie byłby aż tak podejrzany, gdyby komunistyczne władze regularnie nie zaprzeczały, że w ogóle zatrudniają Żydów."
rozwiń
Avatar
uhieuhrifgurehi / 20 lutego 2011 o 17:17
0
Yuri Slezkine (http://en.wikipedia.org/wiki/Yuri_Slezkine ) autor książki "Wiek Żydów".

Fragmenty:

Kiedy z końcem epoki NEP-u zaczęto prześladować, pozbawiać majątku, aresztować i wyrzucać z domów resztę prywatnych przedsiębiorców, na czele z żydowskimi "ojcami", większość kierujących operacją funkcjonariuszy OGPU (łącznie z szefem wydziału "twardej waluty" w Zarządzie Przestępczości Gospodarczej OGPU, Markiem Isajewiczem Gajem [Sztokliandem]) stanowili Żydzi.
W 1934 roku, kiedy organ ten włączono do NKWD, funkcjonariusze "narodowości żydowskiej" stanowili w "kierowniczych kadrach" radzieckiej bezpieki najliczniejszą grupę etniczną (37 Żydów, 30 Rosjan, 7 Łotyszy, 5 Ukraińców, 4 Polaków, 3 Gruzinów, 3 Białorusinów, 2 Niemców i 5 innych narodowości). Dwunastoma kluczowymi wydziałami i zarządami NKWD, w tym ds. milicji robotniczo-chłopskiej, obozów pracy (Gułagu), kontrwywiadu, inwigilacji i szkodnictwa gospodarczego kierowali Żydzi poza dwoma pochodzący z dawnej strefy osiedlenia. Ludowym komisarzem spraw wewnętrznych był Gienrich Grigorijewicz (Henoch Herszenowicz) Jagoda.
Ze wszystkich rosyjskich rewolucji, ta w żydowskim wydaniu (do roku 1934) była najbezwzględniejsza i najbardziej skuteczna.[/quote]

Wśród członków założycieli powstałego w 1929 roku Towarzystwa Walczących Materialistów Dialektycznych Żydzi stanowili 53,8 procent (7 na 13); stanowili też połowę (23 osoby) wybranych na plenarnym posiedzeniu w czerwcu 1930 roku członków zwyczajnych i członków korespondentów Akademii Nauk.
Wśród delegatów na I Zjazd Pisarzy Radzieckich w 1934 roku Żydami było 19,4 procent (za Rosjanami z 34,5 procent, a przed Gruzinami z 4,8 procent i Ukraińcami z 4,3 procent) i aż 32,6 procent delegacji moskiewskiej.
W latach 1935-1940 stanowili 34,8 procent moskiewskiego oddziału związku pisarzy.


[quote]
Bezpieka - nienaruszalne jądro reżimu, po 1934 roku znane jako NKWD - była jedną z najbardziej żydowskich instytucji ZSRR.
W przededniu Wielkiego Terroru, w styczniu 1937 roku, wśród 111 najwyższych funkcjonariuszy NKWD było 42 Żydów, 35 Rosjan, 8 Łotyszy i 26 osób innej narodowości.
Z dwudziestu zarządów NKWD dwunastoma (60 procent; w tym zarządami do spraw bezpieczeństwa państwowego, milicji, obozów pracy i przesiedleń) kierowali funkcjonariusze uważający się za etnicznych Żydów.
Najbardziej ekskluzywną i kluczową jednostkę organizacyjną NKWD, Główny Zarząd Bezpieczeństwa Państwowego, tworzyło dziesięć wydziałów, a szefami siedmiu z nich (operacyjnego, kontrwywiadu, tajnych operacji politycznych, do zadań specjalnych [kontrwywiad w wojsku], zagranicznego, do spraw archiwów i więziennictwa) byli przybysze z dawnej strefy osiedlenia.
Służba dyplomatyczna była specjalnością niemal wyłącznie żydowską (podobnie jak szpiegostwo na rzecz Związku Radzieckiego w Europie Zachodniej i zwłaszcza Stanach Zjednoczonych).
Gułagiem, czyli Głównym Zarządem Poprawczych Obozów Pracy, Osiedli Pracy i Miejsc Uwięzienia, od utworzenia w roku 1930 do końca listopada roku 1938, kiedy wygasał Wielki Terror - kierowali etniczni Żydzi.
Babel (swego czasu pracownik tajnych służb, przyjaciel kilku jej funkcjonariuszy-katów, w końcu przyznający się do winy "terrorysta" i "szpieg") tak opisywał jednego ze swoich bohaterów, o przezwisku "półtora Żyda": "Tartakowski ma duszę zbója, ale on jest nasz. On wyszedł spośród nas. To nasza krew".
rozwiń
Avatar
jon / 20 lutego 2011 o 17:09
0
[quote name='Patriota' timestamp='1298216873' post='440115']
Do tego tematu należałoby dorzucić jeszcze mordowanie Polaków po wojnie przez NKWD i UB, w którym przede wszystkim byli Żydzi komuniści.
[/quote]
nie trzeba, o tym wszyscy wiedzą
Avatar
Patriota / 20 lutego 2011 o 16:47
0
Do tego tematu należałoby dorzucić jeszcze mordowanie Polaków po wojnie przez NKWD i UB, w którym przede wszystkim byli Żydzi komuniści.
Avatar
Franek 19 / 20 lutego 2011 o 16:42
0
Witam!
Piękna idea!Popieram.Chciałbym zachęcić do rozszerzenia tematyki wspomnień onastępujące tematy dotyczące:
1),Okres przed wojną
2).Wojna: Niemcy,Rosjanie,partyzanci
3).Okres po wojnie-np do roku 60-go
Trzeba pytać,słuchać bo za "chwilę" nie będzie do kogo skierować tych pytań.
Avatar
jon / 20 lutego 2011 o 16:38
0
jak się chce rzetelnie uczyć historii, to trzeba wspomnieć też o tej ciemniejszej stronie, łapaniu żydów czy uczestniczeniu granatowej policji w likwidacji żydów.
wujka mojego taty ( 21 lat, polak ) zastrzelił granatowy policjant
Avatar
KK / 25 lutego 2011 o 15:51
0
Propaganda narodu pokrzywdzonego trwa a prawda jest taka że sami mordują i uciskają naród palestyński od lat nie umieją żyć z sąsiadami w pokoju a status quo opierają na słabnącym USA .
Avatar
ster / 22 lutego 2011 o 11:43
0
Nie wciskajcie ciemnoty młodzieży i czytelnikom! Jacy naziści? Niemcy! Oczywiście kierujący się "nazizmem", realizujacy jako naród swój odwieczny "drang nach osten"! Później bedziecie się cieszyć, że młodzież nie zna historii. Do niedawna Moskwa uczyła nas historii, a dziś Berlin! Jakim prawem?
Avatar
jon / 20 lutego 2011 o 22:01
0
[quote name='John' timestamp='1298222226' post='440142']
Raczej mało osób wie... Wogóle to śmieszna akcja nieco - młode pokolenia Żydów w Izraelu są przed przyjazdem do Polski "nakręcane" na nas, uczą ich nienawiści. Przedstawia się nas jako oprawców - wyciekł nawet do internetu jeden ciekawy filmik na ten temat. Oni ciągle nakręcają spiralę nienawiści. Ciekawe rzeczy wyczyniają w trakcie takich wycieczek u nas w hotelach i innych miejscach, nie ponosząc za to konsekwencji.
Natomiast nasze dzieci non stop uczy się jacy Żydzi byli poszkodowani i prześladowani... Nie wspomina się z koleii wiele (albo wcale) właśnie o tym, że po II Wojnie Światowej, mnóstwo Żydów brało udział w aresztowaniach, torturach i zabójstwach naszych rodaków, należących do opozycji, mających inne zdanie niż uwczesna władza...
[/quote]
nie zgadzam się. młode pokolenie taką prawdę ma wsyssaną z mlekiem matki, jak żydokomuna niszczyła polaków. natomiast kolaborcja polaków z niemcami ( granatowa policja ), pomijane jest unikami i milczeniem . dowodem min. twój wpis
[quote name='John' timestamp='1298222226' post='440142']
Raczej mało osób wie... Wogóle to śmieszna akcja nieco - młode pokolenia Żydów w Izraelu są przed przyjazdem do Polski "nakręcane" na nas, uczą ich nienawiści. Przedstawia się nas jako oprawców - wyciekł nawet do internetu jeden ciekawy filmik na ten temat. Oni ciągle nakręcają spiralę nienawiści. Ciekawe rzeczy wyczyniają w trakcie takich wycieczek u nas w hotelach i innych miejscach, nie ponosząc za to konsekwencji.
Natomiast nasze dzieci... rozwiń
Avatar
John / 20 lutego 2011 o 18:17
0
[quote name='jon' timestamp='1298218191' post='440122']
nie trzeba, o tym wszyscy wiedzą
[/quote]

Raczej mało osób wie... Wogóle to śmieszna akcja nieco - młode pokolenia Żydów w Izraelu są przed przyjazdem do Polski "nakręcane" na nas, uczą ich nienawiści. Przedstawia się nas jako oprawców - wyciekł nawet do internetu jeden ciekawy filmik na ten temat. Oni ciągle nakręcają spiralę nienawiści. Ciekawe rzeczy wyczyniają w trakcie takich wycieczek u nas w hotelach i innych miejscach, nie ponosząc za to konsekwencji.
Natomiast nasze dzieci non stop uczy się jacy Żydzi byli poszkodowani i prześladowani... Nie wspomina się z koleii wiele (albo wcale) właśnie o tym, że po II Wojnie Światowej, mnóstwo Żydów brało udział w aresztowaniach, torturach i zabójstwach naszych rodaków, należących do opozycji, mających inne zdanie niż uwczesna władza...
[quote name='jon' timestamp='1298218191' post='440122']
nie trzeba, o tym wszyscy wiedzą
[/quote]

Raczej mało osób wie... Wogóle to śmieszna akcja nieco - młode pokolenia Żydów w Izraelu są przed przyjazdem do Polski "nakręcane" na nas, uczą ich nienawiści. Przedstawia się nas jako oprawców - wyciekł nawet do internetu jeden ciekawy filmik na ten temat. Oni ciągle nakręcają spiralę nienawiści. Ciekawe rzeczy wyczyniają w trakcie takich wycieczek u nas w hotelach i innych miejscach, n... rozwiń
Avatar
fiuhigdurfhi / 20 lutego 2011 o 17:21
0
Norman Davies autor "Powstanie 44"


"Wiele czasu poświęcano także kwestii żydowskiej. Obszerny raport z października 1945 roku przedstawia sytuację w ogólnych zarysach. Zaczyna się, nieco tendencyjnie, od stwierdzenia: „Wrogi stosunek do Żydów był stałym zjawiskiem w ciągu całej historii istnienia Polski" . Omówiwszy kwestię odrodzenia się partii i organizacji żydowskich w powojennej Polsce, autor raportu przechodzi do podsumowania udziału Żydów w rozmaitych jednostkach służb rządowych:
W Ministerstwie Bezpieczeństwa Publicznego pracuje 18,7 procent Żydów. 50 procent stanowisk kierowniczych zajmują Żydzi.
W I Departamencie tego Ministerstwa pracuje 27 procent Żydów. Zajmują oni wszystkie stanowiska kierownicze.
W Wydziale Personalnym - 23 procent Żydów; na stanowiskach kierowniczych - 7 osób.
W Wydziale do spraw Funkcjonariuszy (inspekcja specjalna) -33,3 procent Żydów, wszyscy zajmują odpowiedzialne stanowiska.
W Wydziale Sanitarnym MBP - 49,1 procent Żydów, w Wydziale Finansowym - 29,4 procent.
W centralnym aparacie Wydziału Kontroli Prasy pracuje do 50 procent Żydów, w urzędzie radomskim - 82,3 procent .
„Sytuacja ta - konkluduje autor raportu - wywołuje gwałtowne niezadowolenie Polaków" . W gruncie rzeczy tak wysoki procent Żydów w okrytej złą sławą instytucji Radkiewicza nie byłby aż tak podejrzany, gdyby komunistyczne władze regularnie nie zaprzeczały, że w ogóle zatrudniają Żydów."
rozwiń
Avatar
uhieuhrifgurehi / 20 lutego 2011 o 17:17
0
Yuri Slezkine (http://en.wikipedia.org/wiki/Yuri_Slezkine ) autor książki "Wiek Żydów".

Fragmenty:

Kiedy z końcem epoki NEP-u zaczęto prześladować, pozbawiać majątku, aresztować i wyrzucać z domów resztę prywatnych przedsiębiorców, na czele z żydowskimi "ojcami", większość kierujących operacją funkcjonariuszy OGPU (łącznie z szefem wydziału "twardej waluty" w Zarządzie Przestępczości Gospodarczej OGPU, Markiem Isajewiczem Gajem [Sztokliandem]) stanowili Żydzi.
W 1934 roku, kiedy organ ten włączono do NKWD, funkcjonariusze "narodowości żydowskiej" stanowili w "kierowniczych kadrach" radzieckiej bezpieki najliczniejszą grupę etniczną (37 Żydów, 30 Rosjan, 7 Łotyszy, 5 Ukraińców, 4 Polaków, 3 Gruzinów, 3 Białorusinów, 2 Niemców i 5 innych narodowości). Dwunastoma kluczowymi wydziałami i zarządami NKWD, w tym ds. milicji robotniczo-chłopskiej, obozów pracy (Gułagu), kontrwywiadu, inwigilacji i szkodnictwa gospodarczego kierowali Żydzi poza dwoma pochodzący z dawnej strefy osiedlenia. Ludowym komisarzem spraw wewnętrznych był Gienrich Grigorijewicz (Henoch Herszenowicz) Jagoda.
Ze wszystkich rosyjskich rewolucji, ta w żydowskim wydaniu (do roku 1934) była najbezwzględniejsza i najbardziej skuteczna.[/quote]

Wśród członków założycieli powstałego w 1929 roku Towarzystwa Walczących Materialistów Dialektycznych Żydzi stanowili 53,8 procent (7 na 13); stanowili też połowę (23 osoby) wybranych na plenarnym posiedzeniu w czerwcu 1930 roku członków zwyczajnych i członków korespondentów Akademii Nauk.
Wśród delegatów na I Zjazd Pisarzy Radzieckich w 1934 roku Żydami było 19,4 procent (za Rosjanami z 34,5 procent, a przed Gruzinami z 4,8 procent i Ukraińcami z 4,3 procent) i aż 32,6 procent delegacji moskiewskiej.
W latach 1935-1940 stanowili 34,8 procent moskiewskiego oddziału związku pisarzy.


[quote]
Bezpieka - nienaruszalne jądro reżimu, po 1934 roku znane jako NKWD - była jedną z najbardziej żydowskich instytucji ZSRR.
W przededniu Wielkiego Terroru, w styczniu 1937 roku, wśród 111 najwyższych funkcjonariuszy NKWD było 42 Żydów, 35 Rosjan, 8 Łotyszy i 26 osób innej narodowości.
Z dwudziestu zarządów NKWD dwunastoma (60 procent; w tym zarządami do spraw bezpieczeństwa państwowego, milicji, obozów pracy i przesiedleń) kierowali funkcjonariusze uważający się za etnicznych Żydów.
Najbardziej ekskluzywną i kluczową jednostkę organizacyjną NKWD, Główny Zarząd Bezpieczeństwa Państwowego, tworzyło dziesięć wydziałów, a szefami siedmiu z nich (operacyjnego, kontrwywiadu, tajnych operacji politycznych, do zadań specjalnych [kontrwywiad w wojsku], zagranicznego, do spraw archiwów i więziennictwa) byli przybysze z dawnej strefy osiedlenia.
Służba dyplomatyczna była specjalnością niemal wyłącznie żydowską (podobnie jak szpiegostwo na rzecz Związku Radzieckiego w Europie Zachodniej i zwłaszcza Stanach Zjednoczonych).
Gułagiem, czyli Głównym Zarządem Poprawczych Obozów Pracy, Osiedli Pracy i Miejsc Uwięzienia, od utworzenia w roku 1930 do końca listopada roku 1938, kiedy wygasał Wielki Terror - kierowali etniczni Żydzi.
Babel (swego czasu pracownik tajnych służb, przyjaciel kilku jej funkcjonariuszy-katów, w końcu przyznający się do winy "terrorysta" i "szpieg") tak opisywał jednego ze swoich bohaterów, o przezwisku "półtora Żyda": "Tartakowski ma duszę zbója, ale on jest nasz. On wyszedł spośród nas. To nasza krew".
rozwiń
Avatar
jon / 20 lutego 2011 o 17:09
0
[quote name='Patriota' timestamp='1298216873' post='440115']
Do tego tematu należałoby dorzucić jeszcze mordowanie Polaków po wojnie przez NKWD i UB, w którym przede wszystkim byli Żydzi komuniści.
[/quote]
nie trzeba, o tym wszyscy wiedzą
Avatar
Patriota / 20 lutego 2011 o 16:47
0
Do tego tematu należałoby dorzucić jeszcze mordowanie Polaków po wojnie przez NKWD i UB, w którym przede wszystkim byli Żydzi komuniści.
Avatar
Franek 19 / 20 lutego 2011 o 16:42
0
Witam!
Piękna idea!Popieram.Chciałbym zachęcić do rozszerzenia tematyki wspomnień onastępujące tematy dotyczące:
1),Okres przed wojną
2).Wojna: Niemcy,Rosjanie,partyzanci
3).Okres po wojnie-np do roku 60-go
Trzeba pytać,słuchać bo za "chwilę" nie będzie do kogo skierować tych pytań.
Avatar
jon / 20 lutego 2011 o 16:38
0
jak się chce rzetelnie uczyć historii, to trzeba wspomnieć też o tej ciemniejszej stronie, łapaniu żydów czy uczestniczeniu granatowej policji w likwidacji żydów.
wujka mojego taty ( 21 lat, polak ) zastrzelił granatowy policjant
Zobacz wszystkie komentarze 10

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 19 lipca 2018 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 19 lipca 2018 r. 0 0

Lekkoatletyczni Mistrzowie Lublina w Centrum Historii Sportu [zdjęcia]
galeria

Lekkoatletyczni Mistrzowie Lublina w Centrum Historii Sportu [zdjęcia] 1 0

Wernisaż wystawy "Lekkoatletyczni Mistrzowie Lublina" odbył się w środę w Centrum Historii Sportu w Lublinie.

Lubelskie wojsko sprzedaje stary sprzęt. Co można kupić? [zdjęcia]
galeria

Lubelskie wojsko sprzedaje stary sprzęt. Co można kupić? [zdjęcia] 24 4

Tarpany, ciężarówki star z chłodniami i inne wojskowe skarby czekają na chętnych w ostatnim w te wakacje przetargu Agencji Mienia Wojskowego, która zarabia w ten sposób na modernizację polskiej armii.

Pan Janusz jedzie dla Bianki. Spotyka życzliwych ludzi

Pan Janusz jedzie dla Bianki. Spotyka życzliwych ludzi 0 2

Janusz Kobyłka jedzie dookoła Polski dla chorej Bianki. W trasę wyruszył z Lubartowa 30 czerwca. Wczoraj był już Lubuskiem. Do domu wróci w połowie sierpnia

Historyczne odkrycie przed Bramą Krakowską w Lublinie. Jak będzie wyglądać "okno czasu"?
galeria
film

Historyczne odkrycie przed Bramą Krakowską w Lublinie. Jak będzie wyglądać "okno czasu"? 24 9

Przed Bramą Krakowską zaczęły się prace przy zabezpieczaniu studni odkrytej podczas wymiany nawierzchni pl. Łokietka. Betonowy krąg ma wzmocnić konstrukcję i umożliwić późniejsze zamontowanie „okna czasu”, przez które zajrzymy w 22-metrową otchłań. Już w czwartek możemy poznać szczegóły tej nowej atrakcji.

"Zdrowych świń nie powinno się wybijać". Wyrok na zwierzęta odroczony

"Zdrowych świń nie powinno się wybijać". Wyrok na zwierzęta odroczony 12 7

Po wtorkowej blokadzie rolników, inspekcja weterynaryjna wstrzymała akcję wybijania świń w miejscowości Dawidy (gm. Jabłoń).

Są już bilety na Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi 2018

Są już bilety na Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi 2018 1 0

Co Gdzie Kiedy. Można już kupić bilety na wydarzenia 12. Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi, który zaczyna się 28 lipca.

Po kontroli w Lubelskiem: Margaryna zamiast masła, a żółty ser wcale nie był serem

Po kontroli w Lubelskiem: Margaryna zamiast masła, a żółty ser wcale nie był serem 34 15

Z białego sera ciekła granatowa serwatka, obiecywane przez jadłospis masło leżało w magazynie, a na talerzach lądowała margaryna, zaś żółty ser wcale nie był serem. Na takie ciekawostki natknęli się kontrolerzy w firmach dostarczających posiłki m.in. do szkół, przedszkoli, żłobków oraz szpitala.

Wisła Puławy pokonała w sparingu Chełmiankę 2:1

Wisła Puławy pokonała w sparingu Chełmiankę 2:1 10 0

Wisła Puławy wygrała w środę z Chełmianką 2:1. W sobotę podopieczni Jacka Magnuszewskiego zagrają w Kozienicach z tamtejszą Energią. Mecz rozpocznie się o godz. 11

Właściciel Stokrotek wygrywa z fiskusem. Emperia nie musi płacić 200 mln zł podatku

Właściciel Stokrotek wygrywa z fiskusem. Emperia nie musi płacić 200 mln zł podatku 20 7

Emperia, czyli właściciel ogólnopolskiej sieci supermarketów Stokrotka, nie musi płacić około 200 milionów złotych podatku – uznał we wtorek Wojewódzki Sądu Administracyjny w Warszawie i uchylił decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej.

Avia zremisowała w sparingu z KSZO. Powrót Mateusza Jarzynki?

Avia zremisowała w sparingu z KSZO. Powrót Mateusza Jarzynki? 3 0

Piłkarze ze Świdnika mają za sobą mecz kontrolny z kolejnym mocnym rywalem. W sobotę przegrali z Radomiakiem 0:2, a w środę zremisowali bezbramkowo z KSZO Ostrowiec Świętokrzyski

Urszula Dudziak w Filharmonii Lubelskiej
9 września 2018, 19:00

Urszula Dudziak w Filharmonii Lubelskiej 3 0

Co Gdzie Kiedy. 9 września o godz. 19 w Filharmonii Lubelskiej (ul. Curie-Skłodowskiej 5) wystąpi legenda polskiej sceny muzycznej - Urszula Dudziak. Artystka wystąpi z koncertem pt. Wyśpiewam wam więcej.

Została Miss Lubelszczyzny Nastolatek. Pracowała już w Mediolanie i Paryżu [zdjęcia]
galeria

Została Miss Lubelszczyzny Nastolatek. Pracowała już w Mediolanie i Paryżu [zdjęcia] 14 5

Karolina Wojtiuk, która została pierwszą wicemiss Lubelszczyzny 2018, będzie reprezentować nasze województwo podczas gali finałowej Miss Polski 2018. Impreza odbędzie się w grudniu w Krynicy Zdroju.

Przy ośrodku dla cudzoziemców w Białej Podlaskiej powstanie punkt przedszkolny

Przy ośrodku dla cudzoziemców w Białej Podlaskiej powstanie punkt przedszkolny 0 1

Przy ośrodku dla cudzoziemców w Białej Podlaskiej powstanie punkt przedszkolny. Władze miasta udzieliły już pozwolenia na budowę.

Zaginęła 65-latka z Kocka. Może potrzebować pilnej pomocy

Zaginęła 65-latka z Kocka. Może potrzebować pilnej pomocy 25 0

3 lipca w Kocku (pow. lubartowski) zaginęła Maria Krystyna Nowicka.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!