Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

4 września 2008 r.
15:00
Edytuj ten wpis

Gudzowaty: Wszyscy zapominamy o tolerancji

0 16 A A

Rozmowa z Aleksandrem Gudzowatym, pomysłodawcą i fundatorem Monumentu Tolerancji.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
• W Jerozolimie poinformowano o uroczystości otwarcia Monumentu Tolerancji. Pańska idea ostatecznie się finalizuje. Refleksja?

- No cóż... Wypełnia się bardzo ważna rzecz w moim życiu. Otrzymałem możliwość powiedzenie czegoś ważnego w miejscu ważnym dla bardzo wielu ludzi. Artystycznym wykonawcą idei stał się prof. Czesław Dźwigaj. Abym jednak mógł to powiedzieć, aby ten pomnik mógł zaistnieć, wymagał specjalnego traktowania. Potrzebna była przychylność i Żydów i Palestyńczyków. Tak się też stało. To wspaniałe.

• Na kiedy zaplanowano uroczystość?

- Uroczystość odsłonięcie Monumentu Tolerancji zaplanowana jest na poniedziałek, 15 września o godzinie 19:45 w obecności zastępcy sekretarza generalnego ONZ, burmistrza Jerozolimy i prezesa Fundacji Jerozolimskiej.

• Kto w niej będzie uczestniczyć? Czy przybędzie Pański przyjaciel Szimon Peres? Czy będzie prezydent Autonomii Palestyńskiej, Mahmud Abbas?

- To jest uroczystość jerozolimska, nie państwowa. Zmierzanie w kierunku upolityczniania mogłoby nieść zagrożenia, które nie są nikomu potrzebne, zwłaszcza przy takiej okazji. Oczywiście, będą uczestniczyć izraelscy i palestyńscy politycy, działacze społeczni, duchowni różnych religii i wyznań, mieszkańcy Jerozolimy, a także kilkuset gości zagranicznych.

W tej liczbie kilkudziesięciu burmistrzów miast z całego świata, które podpisały umowy współpracy i przyjaźni z Jerozolimą. Liczymy na ich zaangażowanie w realizację idei nazwanej "impulsem jerozolimskim”.

• Na czym ma on polegać?

- Na tym, iż część z tych miast wystawi u siebie monumenty tolerancji...

• Liczy pan na masowe poparcie idei. Kiedyś wspominał pan o... Pekinie. Czy oni na takie przesłanie o potrzebie tolerancji są gotowi? Jak byłaby na to reakcja laureata Pokojowej Nagrody Nobla, Dalajlamy?

- Być może jestem nadmiernym optymistą, ale... wierzę. "Impuls jerozolimski” jest ideą tak bogatą w treści i chwytającą za serce, iż ma szanse na spontaniczne poparcie wielu społeczeństw. Niestety, w Pekinie nasz zamiar nie został zrozumiany. Nie wiem, jaka byłaby reakcja Dalajlamy, ale myślę, że pozytywna.

• Monument miały odsłaniać dzieci żydowskie i palestyńskie: czteroletni chłopiec i czteroletnia dziewczynka.

- Ta koncepcja została wzbogacona o uczestnictwo dodatkowo 600 dzieci: żydowskich, muzułmańskich i chrześcijańskich. Uroczystość odbywać się będzie przy dźwiękach specjalnie skomponowanej muzyki przez prof. Zygmunta Krazuego na tę okazję utworu muzycznego "Fanfary Monumentu Tolerancji”. Jestem wdzięczny temu wybitnemu kompozytorowi, że zechciał pochylić się na tym wyzwaniem.

• Pomnik miał zostać odsłonięty już przed rokiem. Skąd opóźnienie?

- To prawda. Przesunięcie to splot okoliczności, z których najważniejszą była niechęć dla pomysłu organizacji "zielonych”, kwestionujących m.in. jego formę i... wysokość.

• Podobno z Warszawy leci na otwarcie Monumentu Tolerancji samolot specjalny z zacnym gronem gości?

- Proszę nie oczekiwać, że będę wymieniał nazwiska...

• Czy idea Monumentu Tolerancji autorstwa Polaka, miała poparcie polskiej ambasady? Jeden z dziennikarzy izraelskich opowiadał, że kiedy tam zadzwonił, aby dowiedzieć się czegoś na ten temat, usłyszał, że oni... nic o takim pomniku nie wiedzą.

- Z mojej wiedzy wynika, że w polskiej ambasadzie panowało przekonanie, że Monument Tolerancji, w swej istocie, nie ma związku z pracą tej placówki i dlatego ta nie udzieli mu swojego zainteresowania. No comments.
• Jakie pańskie osobiste marzenia, aspiracje i plany spełnia Monument?

- Jestem reprezentantem starszego pokolenia. Za trzy tygodnie kończę 70 lat. Nie ukrywam, że patrzę na świat bardzo krytycznie, oczyma lat minionych. XX wiek był strasznym czasem dla ludzi. Być może w ogóle najstraszliwszym w dziejach. To epoka porażającego braku tolerancji i oszalałego, "nieludzkiego” postępu technicznego; głownie na rzecz wojen i wyniszczania ludzi.

O tolerancji wiemy wszyscy, zgadzamy się, że jest potrzebna, ale... wszyscy o niej zapominamy. Znajdujemy mnóstwo powodów do ingerencji w czyjeś myślenie, zachowanie i obyczaje.

• Ma pan na to jakieś wytłumaczenie?

- Jesteśmy przerażeni - jak ktoś to pięknie ujął - "swą niewielką skalą”. Bo nie umiemy być tolerancyjni, nie chcemy. Oceniamy innych, ale nie siebie. Brniemy w nicość. O kulturze narodów świadczy właśnie umiejętność tolerancji i gotowość na nią. Jej brak upokarza. Uniemożliwia sięganie szczytów. Naprawdę nie musimy się na to godzić. Ja się nie godzę. Dlatego stawiam ten pomnik w Jerozolimie.

Rozmawiał: Waldemar Piasecki

Komentarze 16

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Dunin / 10 września 2008 o 15:42
0
Polski dar dla Jerozolimy i Ziemi Świętej ma swoją głęboka symbolikę, choćby to, że został zaakceptowany zarówno przez Izraele, jaki i Autonomię Palestyńską, a odsłanić będzie izraelski chłopiec i palestyńska dziewczynka. Naprawde jest mało okazji, kide te oba narody mogą w jakiejś sprawie mówić jednym głosem. Jeżeli to się udaje zrobić Gudzowatemu, chylę czoło...
Avatar
chris / 10 września 2008 o 14:20
0
Monument Tolerancji pozostanie o wiele dłużej na swoim miejscu, a jego pomysłodawca w pamięci, niż ślad po tych,
co próbują to zdieło kwoestionawać. Spokojna głowa.
Avatar
Jola / 10 września 2008 o 14:13
0
Madry gest e k u m e n i c z n y. Jak jakieś barany nie pojmują - trudno.
Avatar
falkowski / 10 września 2008 o 14:09
0
No i proszę już "Prawdziwi Polacy" daja głos...
Avatar
Gość / 10 września 2008 o 09:56
0
Panie Piasecki! komu służą te obeliski i puste zewnętrzne gesty, Jerozolima miała pozostać wolnym miastem dla wszystkich, kultur i religii a jest zdominjowana przez pobratymców, zauważalna ekspansja budwnictwa osiedli żydowskich pozostałym daje jedynie margines podobnie i Nepal tylko że historie troche inne, czy autor terminował w Sztandarze L a później wsród swoich w USA
Avatar
lola / 6 września 2008 o 11:23
0
TOLERANCJA DLA NOSOROŻCY !!!
Avatar
kola / 5 września 2008 o 23:55
0
TOLERANCJA DLA PSÓW!!!!!
Avatar
Leon / 5 września 2008 o 19:37
0
BRAWO! POLAK POTRAFI! A innych pewnie szlag trafi. W odróżnieniu od tych - pożal się Boże - polskich 'elyt' biznesu, Gudzowaty ma jakiś odjazd. Czegoś szuka, coś chce powiedzieć, coś po sobie pozostawić innego niż napchane konta, o które po śmierci rodzina stoczy walkę do upadłego...
Avatar
Avi / 5 września 2008 o 16:59
0
Pomnik już stoi i robi na wszystkich wrażenie. To jest taki element pajzażu, jak Wieża Eiffla w Paryżu czy Pałac Kultury w Wraszawie, albo Empire State Building w Nowym Jorku. Po otwarciu to będzie obowiązkowy punkt wycieczkowy. Fakt, że Polak tak się zapisał w Jerozolimie po prostu zostaje na zawsze. Czapka z głowy.
Avatar
Kuba / 5 września 2008 o 16:53
0
Pomnik wody sodowej to nich se stawia ten lubelski facio z Zadębia, co ją produkował.
Avatar
Dunin / 10 września 2008 o 15:42
0
Polski dar dla Jerozolimy i Ziemi Świętej ma swoją głęboka symbolikę, choćby to, że został zaakceptowany zarówno przez Izraele, jaki i Autonomię Palestyńską, a odsłanić będzie izraelski chłopiec i palestyńska dziewczynka. Naprawde jest mało okazji, kide te oba narody mogą w jakiejś sprawie mówić jednym głosem. Jeżeli to się udaje zrobić Gudzowatemu, chylę czoło...
Avatar
chris / 10 września 2008 o 14:20
0
Monument Tolerancji pozostanie o wiele dłużej na swoim miejscu, a jego pomysłodawca w pamięci, niż ślad po tych,
co próbują to zdieło kwoestionawać. Spokojna głowa.
Avatar
Jola / 10 września 2008 o 14:13
0
Madry gest e k u m e n i c z n y. Jak jakieś barany nie pojmują - trudno.
Avatar
falkowski / 10 września 2008 o 14:09
0
No i proszę już "Prawdziwi Polacy" daja głos...
Avatar
Gość / 10 września 2008 o 09:56
0
Panie Piasecki! komu służą te obeliski i puste zewnętrzne gesty, Jerozolima miała pozostać wolnym miastem dla wszystkich, kultur i religii a jest zdominjowana przez pobratymców, zauważalna ekspansja budwnictwa osiedli żydowskich pozostałym daje jedynie margines podobnie i Nepal tylko że historie troche inne, czy autor terminował w Sztandarze L a później wsród swoich w USA
Avatar
lola / 6 września 2008 o 11:23
0
TOLERANCJA DLA NOSOROŻCY !!!
Avatar
kola / 5 września 2008 o 23:55
0
TOLERANCJA DLA PSÓW!!!!!
Avatar
Leon / 5 września 2008 o 19:37
0
BRAWO! POLAK POTRAFI! A innych pewnie szlag trafi. W odróżnieniu od tych - pożal się Boże - polskich 'elyt' biznesu, Gudzowaty ma jakiś odjazd. Czegoś szuka, coś chce powiedzieć, coś po sobie pozostawić innego niż napchane konta, o które po śmierci rodzina stoczy walkę do upadłego...
Avatar
Avi / 5 września 2008 o 16:59
0
Pomnik już stoi i robi na wszystkich wrażenie. To jest taki element pajzażu, jak Wieża Eiffla w Paryżu czy Pałac Kultury w Wraszawie, albo Empire State Building w Nowym Jorku. Po otwarciu to będzie obowiązkowy punkt wycieczkowy. Fakt, że Polak tak się zapisał w Jerozolimie po prostu zostaje na zawsze. Czapka z głowy.
Avatar
Kuba / 5 września 2008 o 16:53
0
Pomnik wody sodowej to nich se stawia ten lubelski facio z Zadębia, co ją produkował.
Zobacz wszystkie komentarze 16

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Wstęp na aukcję Pride of Poland dla osób z grubym portfelem. Wysokie ceny zaproszeń

Wstęp na aukcję Pride of Poland dla osób z grubym portfelem. Wysokie ceny zaproszeń 3 0

Każdy kto w tym roku będzie chciał zobaczyć aukcję Pride of Poland będzie musiał zapłacić za zaproszenie. I to nie mało. Organizatorzy właśnie podali, że zaproszenie kosztować będzie 450 zł.

Ciężarówka zaczęła się palić w trakcie jazdy. Strażacy musieli ją najpierw dogonić
Alarm 24

Ciężarówka zaczęła się palić w trakcie jazdy. Strażacy musieli ją najpierw dogonić 17 2

Do zdarzenia doszło w Zemborzycach Tereszyńskich na drodze krajowej nr 19 pod Lublinem.

"Szewcy" z Krakowa w Teatrze Starym w Lublinie
22 września 2018, 16:00

"Szewcy" z Krakowa w Teatrze Starym w Lublinie 1 0

Co Gdzie Kiedy. W sobotę, 22 września o godz. 16 i 20 w Teatrze Starym (ul. Jezuicka) wystąpią artyści z Narodowego Starego Teatru w Krakowie ze spektaklem Szewcy.

Grzegorz Bonin w Motorze Lublin!

Grzegorz Bonin w Motorze Lublin! 63 10

To prawdziwy hit tego lata! Kontrakt z żółto-biało-niebieskimi podpisał były zawodnik Górnika Łęczna, Grzegorz Bonin

Dwa nowe żądła Górnika Łęczna

Dwa nowe żądła Górnika Łęczna 0 0

PIŁKARSKA II LIGA W sobotę Górnik Łęczna rozegra pierwszy mecz nowego sezonu gdzie w Wejherowie zagra z tamtejszym Gryfem. Na kilka dni przed tym spotkaniem do klubu dołączyło dwóch zawodników, którzy mają stanowić o sile ofensywnej zielono-czarnych

Plantacje malin na Ukrainie zniszczą polskie rolnictwo? Ministerstwo wsparło, marszałek już nie patronuje
film

Plantacje malin na Ukrainie zniszczą polskie rolnictwo? Ministerstwo wsparło, marszałek już nie patronuje 23 15

Czy 10 jednohektarowych plantacji ekologicznych malin na Ukrainie zniszczy polskie rolnictwo? Poseł Jarosław Sachajko twierdzi, że tak właśnie się stanie. I wypomina marszałkowi objęcie tej inicjatywy honorowym patronatem.

Biała Podlaska: Parkowanie w tym miejscu będzie płatne

Biała Podlaska: Parkowanie w tym miejscu będzie płatne 0 2

Miasto chce wprowadzić szlabany na nowo powstałym parkingu przy urzędzie miasta.

Budowa szkoły w Kazimierzu Dolnym wraca do prokuratury. "Decyzja o umorzeniu była przedwczesna"
galeria

Budowa szkoły w Kazimierzu Dolnym wraca do prokuratury. "Decyzja o umorzeniu była przedwczesna" 3 2

Prokuratura ponownie zbada sprawę budowy szkoły w Kazimierzu Dolnym. Chodzi o nieprawidłowości przy przetargu oraz zabezpieczeniu pobliskiej skarpy. Pierwsze postępowanie w tej sprawie umorzono.

"Włóczęgi" i "Dwie korony". Projekcje filmów przy Królewskiej 3
20 lipca 2018, 21:00

"Włóczęgi" i "Dwie korony". Projekcje filmów przy Królewskiej 3 1 0

Co Gdzie Kiedy. W piątek i sobotę (20-21 lipca, godz. 21) w kinie plenerowym przy ul. Królewskiej 3 odbędą się projekcje filmów Włóczęgi i Dwie korony.

Koniec popularnej kawiarni w centrum Lublina. Przedsiębiorca oskarża wiceprezydenta

Koniec popularnej kawiarni w centrum Lublina. Przedsiębiorca oskarża wiceprezydenta 7 20

Doniesienie do prokuratury składa przedsiębiorca, któremu Centrum Kultury wypowiedziało umowę najmu pomieszczeń na lokal gastronomiczny „Szklarnia”. Sugeruje, że stał za tym zastępca prezydenta. – Nie było takich nacisków – mówi dyrektor CK. I tłumaczy, że przedsiębiorca po prostu naruszył zasady współpracy

Koncert przebojów Anny Jantar w Nałęczowie
20 lipca 2018, 19:00

Koncert przebojów Anny Jantar w Nałęczowie 0 0

W piątek, 20 lipca o godz. 19 w Zabytkowych Podziemiach w Nałęczowie (ul. Lipowa 27) odbędzie się wyjątkowy koncert przebojów Anny Jantar z udziałem Anny Kostkiewicz i Fryderyka Pieńkosia.

Biegał nago po ulicy w Lublinie. Chciał udowodnić dziewczynie, że ją kocha

Biegał nago po ulicy w Lublinie. Chciał udowodnić dziewczynie, że ją kocha 135 4

Mężczyzna, który biegał nago po al. Tysiąclecia usłyszał prokuratorskie zarzuty. 32-latek odpowie za posiadanie narkotyków. Biegając bez ubrania po ulicy chciał zaimponować swojej dziewczynie.

Kobieta najechała na inny samochód. 6-letnie dziecko w szpitalu

Kobieta najechała na inny samochód. 6-letnie dziecko w szpitalu 2 0

Trzy osoby trafiły do szpitala po wypadku do którego doszło w Dąbrowie. Wśród nich jest 6-letnie dziecko.

Dawali pożyczki, wyłudzali mieszkania. Proces nie ruszył, były policjant nie melduje się na komisariacie

Dawali pożyczki, wyłudzali mieszkania. Proces nie ruszył, były policjant nie melduje się na komisariacie 2 3

Znów nie udało się rozpocząć procesu byłego policjanta i trzech jego kolegów oskarżonych o wyłudzenia. Panowie nie stawili się w sądzie, a były mundurowy – mimo że ma taki obowiązek – nie melduje się regularnie na komisariacie

Nie tylko policjanci chcą podwyżek. Inni mundurowi też. Ile zarabia strażnik graniczny?

Nie tylko policjanci chcą podwyżek. Inni mundurowi też. Ile zarabia strażnik graniczny? 22 20

Rozszerza się protest służb mundurowych. Do policjantów dołączyli strażnicy graniczni, celnicy, strażacy oraz strażnicy więzienni. – Jest bardzo mało kandydatów do służby i mnóstwo wakatów. Niewielu chce narażać zdrowie i życie za 2 tys. zł – mówi szef związków zawodowych w Straży Granicznej

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!