Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

15 kwietnia 2011 r.
10:47
Edytuj ten wpis

Jak sobie radzi marszałek Krzysztof Hetman

Autor: Zdjęcie autora Rafał Panas
0 14 A A
Marszałek Krzysztof Hetman (Bartek Żurawski)
Marszałek Krzysztof Hetman (Bartek Żurawski)

Odwołanie i powołanie partyjnego kolegi, walka o trasę na Warszawę, wysyłanie urzędników do domu – podsumowujemy początek rządów marszałka województwa Krzysztofa Hetmana.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Krzysztof Hetman – szef PSL w województwie i były wiceminister rozwoju regionalnego – rządzi samorządem województwa od grudnia. Najwyższa pora, żeby przyjrzeć się początkowi rządów jego i kolegów z zarządu województwa. Tym bardziej że nawet opozycyjne PiS i SLD traktują marszałka bardzo łaskawie.

Sprawa z Sosnowskim

Okręt sterowany przez Hetmana nie rozbił się o górę lodową, jaką okazała się sprawa oświadczeń majątkowych. CBA kontrolując oświadczenia, doszukało się złamania prawa u Sławomira Sosnowskiego, wicemarszałka województwa i jednego z najbardziej wpływowych polityków PSL. Sosnowski złamał ustawę antykorupcyjną, bo zasiadał w komisji rewizyjnej spółdzielni Eko-tucz.

Radni wojewódzcy odwołali Sosnowskiego, ale po chwili – dzięki rekomendacji marszałka – wybrali go ponownie na wicemarszałka. Wystarczyło, że Sosnowski zrezygnował z funkcji w Eko-tuczu. Choć cała sytuacja była groteskowa, to Hetman wzmocnił swoją pozycję w PSL, rzucił koło ratunkowe partyjnemu koledze, ale przy okazji sprzedał mu kuksańca publicznie mówiąc, jak to Sosnowski, doświadczony samorządowiec, najadł się wstydu, bo nie zna prawa.

Przy okazji okazało się, że w Urzędzie Marszałkowskim nikt nie przykładał się do sprawdzenia oświadczeń majątkowych dyrektorów. Hetman zarządził kontrolę. Ta wykazała, że przepisy naruszyło dwoje dyrektorów. Dla nich nie było litości i stracili posady.

Marszałek bez wizji

Artur Soboń, radny wojewódzki PiS, najpierw wylicza szanse Hetmana na odniesienie sukcesu: dobre relacje z minister rozwoju regionalnego oraz współpraca z prezydentem Lublina. Zauważa jednak, że marszałek powinien mieć polityczną wyobraźnię, zaproponować wizję rozwoju regionu, która porwie różne środowiska. Tymczasem np. w przypadku sprawy Sosnowskiego nie potrafił wyrwać się z partyjnego podejścia.

– Inny przykład to brak wizji budowy tożsamości kulturalnej miasta i regionu. W Teatrze Osterwy nie powinien być pokazywany antykościelny spektakl "Zamknęły się oczy Ziemi” Pawła Huelle, dzieło w stylu Palikota, które pasuje do prowincjonalnego francuskiego miasteczka, a nie Lublina – mówi Soboń.

– Nie chodzi o ręczne układanie repertuaru, tylko budowę oryginalnej tożsamości miasta i województwa. Lublina nie rozsławi sztuka naśmiewająca się z kazimierskiego klasztoru betanek, której nie chciano pokazać w Gdańsku.

Teatr wciąż w budowie

Dokończenie Teatru w Budowie i wyczarowanie z niego Centrum Spotkania Kultur to inwestycja najbardziej kłopotliwa dla władz województwa. Dokumentację projektową miała dostarczyć jeszcze latem pracownia architektoniczna Stelmach i Partnerzy. Jednak architekci poróżnili się z urzędnikami. Bolesław Stelmach twierdził, że nie da się unowocześnić Teatru Muzycznego i filharmonii w Lublinie (są częścią gmachu Teatru w Budowie) za 30 mln zł, jak chce urząd.

Hetman i jego koledzy z zarządu województwa postraszyli Stelmacha: jeśli nie dostarczy do lutego pełnej dokumentacji, to poszukamy innego wykonawcy. – Mnie interesuje tylko to, żeby zrealizować inwestycję – podkreślał Hetman. Architekci dowieźli tomy dokumentów do urzędu, a kilka dni temu przekazali poprawki. Teraz pochyli się nad nimi zarząd województwa. Później zostanie ogłoszony przetarg na wykonawcę inwestycji.

Bez widocznych problemów powstaje lotnisko pod Świdnikiem oraz nowa siedziba urzędu przy ulicy Grottgera.

Dzięki komu region wstaje z kolan

– Zapewne region powstaje z kolan, jak mówił marszałek, ale to dorobek i zasługa wszystkich samorządowców, także tych, którzy wcześniej przygotowywali inwestycje czy lobbowali za nimi – ocenia Jacek Czerniak, szef klubu radnych SLD. Dodaje, że Hetman musi poznać mechanizmy działania samorządu, bo teraz często patrzy z punktu widzenia wiceministra.

Przypomina, jak radny Jan Frania zapytał o przygotowania województwa do prezydencji Polski w UE, a Hetman lekko się śmiejąc stwierdził, że wszystko jest na dobrej drodze. – Radny ma prawo pytać i dowiadywać się – podkreśla Czerniak. Na plus zapisuje marszałkowi zimną krew, zachowanie spokoju w trudnych sytuacjach i unikanie udziału w politycznych bijatykach.

– Widzę kontynuację tego, co ja robiłem będąc marszałkiem. Marszałek może jeszcze usprawnić funkcjonowanie samorządu województwa – stwierdza Krzysztof Grabczuk, teraz wicemarszałek i szef radnych PO.

Innowator

Hetman próbuje wprowadzić w Urzędzie Marszałkowskim nowoczesne rozwiązania. Takim jest pomysł z telepracą. Na czym polega? Część urzędników może pracować z domu, przy użyciu otrzymanych od firmy laptopów. Urząd Marszałkowski wyliczył, że jeśli 10 proc. pracowników z 900 zatrudnionych, zostanie w domu to rocznie zaoszczędzi 500 000 zł (osoba pracująca w urzędzie kosztuje miesięcznie 10 tys. zł, a wykonująca obowiązki za pośrednictwem telepracy tylko 1800 zł).
– Skoro z telepracy można korzystać w wielu krajowych i zagranicznych prywatnych firmach, to można też w urzędzie – argumentował Hetman. Chciał rozliczać swoich pracowników z zadań, a nie z czasu, jaki spędzili w gmachu przy ul. Lubomelskiej.

Pomysł na razie nie porwał urzędników. Jedni bali się, że to wstęp do zwolnień, u innych wygrało przyzwyczajenie i chęć trzymania ręki na pulsie urzędowych spraw. Na telepracę zdecydowało się 11 osób, a pięć przybędzie najprawdopodobniej w najbliższych dniach. – To proces. Trzeba przekonać mentalnie nie tylko urzędników, ale i dyrektorów – mówi Krzysztof Prybuła, rzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego.

Władze województwa szykują reorganizację Urzędu Marszałkowskiego. M. in. Departament Strategii i Rozwoju będzie podzielony na jednostkę zajmującą się tylko funduszami unijnymi i departament planujący, jak będzie wyglądało województwo za kilka lat.
Walka o "siedemnastkę”

Pod koniec ubiegłego roku mieszkańcy całego województwa walczyli o jak najszybszą budowę ekspresówki S-17 Kurów–Lublin (wraz z obwodnicą miasta). Rząd planował odłożenie ważnej inwestycji na lata po 2013 roku. A wtedy najpewniej stracilibyśmy unijne dofinansowanie.

Przedsiębiorcy i związkowcy pikietowali w Warszawie przed kancelarią premiera, w stolicy stanęły billboardy broniące "siedemnastki”, a rząd zasypały e-maile i listy wysyłane przez mieszkańców. Hetman wspólnie z Krzysztofem Żukiem (PO), prezydentem Lublina, organizowali konferencje prasowe, na których popierali te działania, zapewniali o nieformalnym nacisku na rządzących, straszyli rząd złożeniem skargi do Komisji Europejskiej. Obaj samorządowcy sprawiali wrażenie bardziej zaangażowanych w walkę o inwestycję niż zdecydowana większość posłów. Choć wbrew obietnicom marszałek nie pojechał protestować przed siedzibą rządu.

Hetmana doceniła Rada Przedsiębiorczości Lubelszczyzny i przyznała mu nagrodę polityka najbardziej dbającego w ubiegłym roku o rozwój gospodarczy regionu. Przedsiębiorcy dostrzegli jego pracę jako wiceministra rozwoju regionalnego, ale niewątpliwie swoją rolę odegrała sprawa "siedemnastki”.

Sprawa Contbusa

Krzysztof Hetman i jego urzędnicy ponieśli prestiżową klęskę w sporze z największym przewoźnikiem jeżdżącym na trasie Lublin–Warszawa. Wojewódzka Inspekcja Transportu Drogowego wyśledziła w ubiegłym roku, że busy Contbusa "notorycznie” przekraczają dozwoloną prędkość o 10 km lub więcej. W sylwestra Urząd Marszałkowski cofnął zezwolenia przewoźnikowi na przewóz pasażerów do stolicy. Ostatecznie, Contbus nie stracił zezwolenia, bo okazało się, że wówczas marszałek nie miał prawa go zabrać.

Urząd Marszałkowski musiał również ustąpić w sprawie rozkładów jazdy. Kilka dni temu zgodził się, żeby w południe i wieczorem busy mogły jechać do stolicy w 2 godz. 50 minut, a nie jak wcześniej w ponad 3 godz.

Gracz

Krzysztof Hetman uchodzi za zręcznego gracza. W ubiegłym roku został szefem lubelskiego PSL (po śmierci posła Edwarda Wojtasa w smoleńskiej katastrofie), choć mieli na to ochotę jego starsi i bardziej doświadczeni koledzy. Kilka miesięcy później został marszałkiem województwa. Na tym stanowisku bardzo zależało lubelskiej Platformie. Obeszła się jednak smakiem, bo obsadę samorządów województwa w kraju ustalili w Warszawie Donald Tusk i Waldemar Pawlak.

– Hetman pokazał się jako wirtuoz. Gdyby moi byli koledzy z PO mieli stalowe nerwy, to Grabczuk byłby dalej marszałkiem, a Hetman wiceprezydentem Lublina. To była tak naprawdę kwestia wytrzymania 24-godzinnego straszenia przez Tuska i Grabarczyka, że się wyleci z PO – komentował niedawno Janusz Palikot, niegdyś lider lubelskiej Platformy, a teraz szef Ruchu Poparcia.

Komentarze 14

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 19 kwietnia 2011 o 12:39
0
jakis laurkowy ten artykuł panie redaktorze Panas!
Avatar
Gość / 16 kwietnia 2011 o 22:26
0
[quote name='Erato' timestamp='1302982450' post='466025']
Trzeba wierzyć w ludzi.Bo nie zawsze jest łatwo podejmować tak ciężkie i odważne decyzje jak P.Hetman, ponieważ niosą za sobą wiele konsekwencji a czasem nawet krytyki ze strony ludzi. Z czasem na pewno będzie coraz łatwiej,ale tzreba wspierać P.Hetmana i wierzyć w zmiany jakie nadchodzą.
[/quote]
"Płynie się zawsze do źródeł, pod prąd, z prądem płyną śmiecie. I czy się dopłynie, czy nie dopłynie, kształci to, wyrabia mięśnie". - Zbigniew Herbert
[quote name='Erato' timestamp='1302982450' post='466025']
Trzeba wierzyć w ludzi.Bo nie zawsze jest łatwo podejmować tak ciężkie i odważne decyzje jak P.Hetman, ponieważ niosą za sobą wiele konsekwencji a czasem nawet krytyki ze strony ludzi. Z czasem na pewno będzie coraz łatwiej,ale tzreba wspierać P.Hetmana i wierzyć w zmiany jakie nadchodzą.
[/quote]
"Płynie się zawsze do źródeł, pod prąd, z prądem płyną śmiecie. I czy się dopłynie, czy nie dopłynie, kształci to, wyrabia mięśnie&quo... rozwiń
Avatar
jajec / 16 kwietnia 2011 o 22:23
0
[quote name='Erato' timestamp='1302982450' post='466025']
Trzeba wierzyć w ludzi.Bo nie zawsze jest łatwo podejmować tak ciężkie i odważne decyzje jak P.Hetman, ponieważ niosą za sobą wiele konsekwencji a czasem nawet krytyki ze strony ludzi. Z czasem na pewno będzie coraz łatwiej,ale tzreba wspierać P.Hetmana i wierzyć w zmiany jakie nadchodzą.
[/quote]
ale Ty jesteś mądry ,
Avatar
Erato / 16 kwietnia 2011 o 21:34
0
Trzeba wierzyć w ludzi.Bo nie zawsze jest łatwo podejmować tak ciężkie i odważne decyzje jak P.Hetman, ponieważ niosą za sobą wiele konsekwencji a czasem nawet krytyki ze strony ludzi. Z czasem na pewno będzie coraz łatwiej,ale tzreba wspierać P.Hetmana i wierzyć w zmiany jakie nadchodzą.
Avatar
polak / 16 kwietnia 2011 o 20:55
0
Marszałek taki jaka demokracja. Coś za coś. Układ czyli zakładnik układu.
Manipulant czyli nieodpowiedzialny,nie szanujący prawa.
Manipulacja z Sosnowskim przekonała że ustawą można manipulować,a odprawę 85000 zł można dać szanując prawo.
Polska paranoja czy zwykłe k......two.
Pokaż czlowieku ,że szanujesz prawo.
Avatar
Gość / 16 kwietnia 2011 o 20:30
0
Wieś rządzi Lublinem , ciekawe co z tego rządzenia wyjdzie?????????????
Avatar
Brytyjczyk / 16 kwietnia 2011 o 15:11
0
To nowoczesny polityk, na skale amerykańska. Przeskoczyl towarzyszy z PSL, wykiwal z łatwością Grabczuka, a lokalni Pruszkowscy i reszta to wogole nie jego liga.
Buduje swój potencjał gospodarczy,firmy i spółki. Nauczył sie w Warszawie ze tylko mając dużo środków może pozwolić sobie na niezależność. Narazie zadbał o siebie ( to i tak dobrze) teraz czekamy aż zadba o nas.
Avatar
gawron / 16 kwietnia 2011 o 14:19
0
Pomnik Kaczyńskich w kazdej miejscowości.Przebić ich ilością JPII i to dopiero będzie spełnienie władz samorządowych.Inaczej to władza nic nie warta.
Avatar
parmezan / 16 kwietnia 2011 o 14:08
0
"Marszałek bez wizji"

Po co nam kolejni samorządowcy w wizją/misją jak na tym ich "bajkopisarstwo" się kończy.. lepiej taki, który coś robi, a takim kimś jest Pan Hetman.
Avatar
Staś / 16 kwietnia 2011 o 14:05
0
Najlepiej, żeby sam podał się do dymisji. Z każdym dniem. coraz bardziej szkoda Lubelszczyzny.
Avatar
Gość / 19 kwietnia 2011 o 12:39
0
jakis laurkowy ten artykuł panie redaktorze Panas!
Avatar
Gość / 16 kwietnia 2011 o 22:26
0
[quote name='Erato' timestamp='1302982450' post='466025']
Trzeba wierzyć w ludzi.Bo nie zawsze jest łatwo podejmować tak ciężkie i odważne decyzje jak P.Hetman, ponieważ niosą za sobą wiele konsekwencji a czasem nawet krytyki ze strony ludzi. Z czasem na pewno będzie coraz łatwiej,ale tzreba wspierać P.Hetmana i wierzyć w zmiany jakie nadchodzą.
[/quote]
"Płynie się zawsze do źródeł, pod prąd, z prądem płyną śmiecie. I czy się dopłynie, czy nie dopłynie, kształci to, wyrabia mięśnie". - Zbigniew Herbert
[quote name='Erato' timestamp='1302982450' post='466025']
Trzeba wierzyć w ludzi.Bo nie zawsze jest łatwo podejmować tak ciężkie i odważne decyzje jak P.Hetman, ponieważ niosą za sobą wiele konsekwencji a czasem nawet krytyki ze strony ludzi. Z czasem na pewno będzie coraz łatwiej,ale tzreba wspierać P.Hetmana i wierzyć w zmiany jakie nadchodzą.
[/quote]
"Płynie się zawsze do źródeł, pod prąd, z prądem płyną śmiecie. I czy się dopłynie, czy nie dopłynie, kształci to, wyrabia mięśnie&quo... rozwiń
Avatar
jajec / 16 kwietnia 2011 o 22:23
0
[quote name='Erato' timestamp='1302982450' post='466025']
Trzeba wierzyć w ludzi.Bo nie zawsze jest łatwo podejmować tak ciężkie i odważne decyzje jak P.Hetman, ponieważ niosą za sobą wiele konsekwencji a czasem nawet krytyki ze strony ludzi. Z czasem na pewno będzie coraz łatwiej,ale tzreba wspierać P.Hetmana i wierzyć w zmiany jakie nadchodzą.
[/quote]
ale Ty jesteś mądry ,
Avatar
Erato / 16 kwietnia 2011 o 21:34
0
Trzeba wierzyć w ludzi.Bo nie zawsze jest łatwo podejmować tak ciężkie i odważne decyzje jak P.Hetman, ponieważ niosą za sobą wiele konsekwencji a czasem nawet krytyki ze strony ludzi. Z czasem na pewno będzie coraz łatwiej,ale tzreba wspierać P.Hetmana i wierzyć w zmiany jakie nadchodzą.
Avatar
polak / 16 kwietnia 2011 o 20:55
0
Marszałek taki jaka demokracja. Coś za coś. Układ czyli zakładnik układu.
Manipulant czyli nieodpowiedzialny,nie szanujący prawa.
Manipulacja z Sosnowskim przekonała że ustawą można manipulować,a odprawę 85000 zł można dać szanując prawo.
Polska paranoja czy zwykłe k......two.
Pokaż czlowieku ,że szanujesz prawo.
Avatar
Gość / 16 kwietnia 2011 o 20:30
0
Wieś rządzi Lublinem , ciekawe co z tego rządzenia wyjdzie?????????????
Avatar
Brytyjczyk / 16 kwietnia 2011 o 15:11
0
To nowoczesny polityk, na skale amerykańska. Przeskoczyl towarzyszy z PSL, wykiwal z łatwością Grabczuka, a lokalni Pruszkowscy i reszta to wogole nie jego liga.
Buduje swój potencjał gospodarczy,firmy i spółki. Nauczył sie w Warszawie ze tylko mając dużo środków może pozwolić sobie na niezależność. Narazie zadbał o siebie ( to i tak dobrze) teraz czekamy aż zadba o nas.
Avatar
gawron / 16 kwietnia 2011 o 14:19
0
Pomnik Kaczyńskich w kazdej miejscowości.Przebić ich ilością JPII i to dopiero będzie spełnienie władz samorządowych.Inaczej to władza nic nie warta.
Avatar
parmezan / 16 kwietnia 2011 o 14:08
0
"Marszałek bez wizji"

Po co nam kolejni samorządowcy w wizją/misją jak na tym ich "bajkopisarstwo" się kończy.. lepiej taki, który coś robi, a takim kimś jest Pan Hetman.
Avatar
Staś / 16 kwietnia 2011 o 14:05
0
Najlepiej, żeby sam podał się do dymisji. Z każdym dniem. coraz bardziej szkoda Lubelszczyzny.
Zobacz wszystkie komentarze 14

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Sound'n'Grace & Filip Lato na Zamku w Kazimierzu
20 lipca 2018, 20:30

Sound'n'Grace & Filip Lato na Zamku w Kazimierzu 1 0

W piątek, 20 lipca o godz. 20.30 na Zamku w Kazimierzu Dolnym odbędzie się koncert Sound'n'Grace & Filip Lato.

Pani Anna ma 30 lat, ale w internecie udaje 14-letnią Kamilkę. Ma ważny cel [wideo]
film

Pani Anna ma 30 lat, ale w internecie udaje 14-letnią Kamilkę. Ma ważny cel [wideo] 8 1

Pani Anna ma 30 lat. W internecie funkcjonuje jako 14-latka i od półtora roku odpowiada na ogłoszenia mężczyzn, oferujących dzieciom seks. Dzięki niej, policja zatrzymała już 40 pedofili.

Setki tysięcy drzew może pójść pod topór. "Po wycince kierowcy zawsze jeżdżą szybciej"

Setki tysięcy drzew może pójść pod topór. "Po wycince kierowcy zawsze jeżdżą szybciej" 16 12

Setki tysięcy przydrożnych drzew w całym kraju może pójść pod topór. Szykuje się zmiana w prawie ułatwiająca wycinkę. Ekolodzy protestują, a fachowcy od bezpieczeństwa na drogach są w tej sprawie podzieleni.

Michałek ma marzenie: Pójść do zerówki. Możesz mu w tym pomóc

Michałek ma marzenie: Pójść do zerówki. Możesz mu w tym pomóc 19 0

6-letni Michałek z Jedlanki urodził się z wadą genetyczną lewej nogi. Chłopczyk marzy aby we wrześniu pójść do zerówki. Będzie to możliwe, jeżeli dziecko przejdzie operację ratującą staw kolanowy i wyskakujące biodro. Ale potrzeba na to 176 tys. zł

Lublin: Zamkną ul. Staszica

Lublin: Zamkną ul. Staszica 0 0

Z powodu awarii kanalizacji burzowej zamknięty dla ruchu będzie we wtorek fragment ul. Staszica.

Lawina krytyki nad pomnikiem Lecha Kaczyńskiego w Kraśniku. Autor odpowiada
galeria
film

Lawina krytyki nad pomnikiem Lecha Kaczyńskiego w Kraśniku. Autor odpowiada 73 14

Postać Lecha Kaczyńskiego z pomnika smoleńskiego w Kraśniku zdaniem internautów i specjalistów przypomina raczej Maliniaka z „Czterdziestolatka” albo hobbita z trylogii Tolkiena niż tragicznie zmarłego prezydenta. Niektórzy wskazują też, że umieszczony na monumencie napis jest błędny.

Wege Festiwal znów w Lublinie
21 lipca 2018, 12:00

Wege Festiwal znów w Lublinie 4 0

Co Gdzie Kiedy. Klub Radość (ul. Bernardyńska 15) zaprasza na wakacyjną odsłonę Wege Festiwalu. Wydarzenie odbędzie się 21 lipca o godz. 12.

Nietypowe znalezisko po ulewie w Lublinie. Wystarczyła większa kałuża
film

Nietypowe znalezisko po ulewie w Lublinie. Wystarczyła większa kałuża 27 1

Po ulewie jaka przeszła w poniedziałek nad Lublinem tylko w jednym miejscu aż kilkunastu kierowców zgubiło tablice rejestracyjne.

Nowy pomysł na pomoc dla sadowników z woj. lubelskiego. Wojewoda winą obarcza PSL

Nowy pomysł na pomoc dla sadowników z woj. lubelskiego. Wojewoda winą obarcza PSL 61 95

Lubelski Rynek Hurtowy w Elizówce chce wydzierżawiać zakład produkcyjny w Poniatowej i jak najszybciej rozpocząć skup interwencyjny oraz produkcję. Ma to pomóc w fatalnej sytuacji na rynku owoców miękkich.

Najlepsze z najgorszych: "Turecki Rambo" w Centrum Kultury w Lublinie
19 lipca 2018, 21:00

Najlepsze z najgorszych: "Turecki Rambo" w Centrum Kultury w Lublinie 2 0

Co Gdzie Kiedy. W ramach cyklu filmowego Najlepsze z najgorszych w Centrum Kultury w Lublinie (ul. Peowiaków 12) będzie można zobaczyć film Turecki Rambo. Projekcja odbędzie się 19 lipca o godz. 21.

Moje codzienne, dorosłe życie jest proste. Potomek królewskiego rodu Poniatowskich na południowym Podlasiu

Moje codzienne, dorosłe życie jest proste. Potomek królewskiego rodu Poniatowskich na południowym Podlasiu 0 2

Hrabia Guillaume de Louvencourt Poniatowski, potomek królewskiego rodu Poniatowskich od ponad dziesięciu lat odwiedza Polskę. Ostatnio był na południowym Podlasiu. Uczestniczył we mszy świętej w Sanktuarium Matki Bożej Leśniańskiej w Leśnej Podlaskiej.

Udane starty lubelskich żużlowców

Udane starty lubelskich żużlowców 1 0

Zawodnik lubelskiego Speed Car Motoru Robert Lambert wygrał II rundę Tauron SEC

Coraz ostrzejszy konflikt w puławskich Azotach. Poważne oskarżenia ze strony związkowców

Coraz ostrzejszy konflikt w puławskich Azotach. Poważne oskarżenia ze strony związkowców 19 21

Związkowcy zakładowej Solidarności zapowiadają ogólnopolską pikietę przed siedzibą Zakładów Azotowych Puławy. Zamierzają protestować przeciwko łamaniu swoich praw. Jednocześnie narasta konflikt między organizacjami działającymi w firmie.

Zaginęła 13-latka z Lublina. Policjanci znaleźli ją w krzakach

Zaginęła 13-latka z Lublina. Policjanci znaleźli ją w krzakach 6 9

W niedzielę wieczorem policjanci z VII komisariatu w Lublinie otrzymali zgłoszenie o zaginięciu nastolatki.

Dachowanie volkswagena w Kolonii Trębaczów. Kobieta ranna
galeria

Dachowanie volkswagena w Kolonii Trębaczów. Kobieta ranna 0 0

Do wypadku doszło w poniedziałek przed godziną 2 w nocy na drodze krajowej nr 82, w miejscowości Kolonia Trębaczów (gm. Łęczna).

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.