Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

17 października 2009 r.
17:05
Edytuj ten wpis

Japonia Wajdy i Zachwatowicz

0 3 A A

Tej pasji Andrzeja Wajdy trudno domyślić się oglądając jego słynne filmy fabularne. Ale dla naszego wybitnego reżysera równie ważna jak polska historia i współczesność oraz wielka europejska literatura jest kultura japońska.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Fascynacja Krajem Kwitnącej Wiśni spełniła się w podróżach na te azjatyckie wyspy, w rysunkach i ufundowaniu Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej "Manggha” w Krakowie.

Pierwsze spotkanie z japońską sztuką Wajda przeżył w czasie II wojny światowej w Krakowie. – Dowiedziałem się, że w Sukiennicach jest wystawa sztuki japońskiej. Nie wiedziałem, skąd te zbiory pochodzą, kto je tutaj w Krakowie zgromadził. Japonia była sprzymierzeńcem Niemców w czasie wojny i Generalny Gubernator Frank, który urzędował na Wawelu, postanowił zrobić wystawę ku czci Japonii i właśnie wykorzystał te zbiory... to była przygoda zupełnie niesamowita. Do dzisiejszego dnia pamiętam tę wystawę ze wszystkimi szczegółami – opowiadał Wajda w filmie autobiograficznym "Kredyt i debet”.

Eksponaty z kolekcji Feliksa Jasieńskiego, którą wykorzystali w 1944 roku Niemcy, wywarły na osiemnastoletnim Wajdzie ogromne wrażenie, otworzyły przed nim nowy świat doznań.

Po latach, kiedy osobiście dotarł do świata ze swoich młodzieńczych marzeń, by odebrać Nagrodę Kyoto przyznaną mu w uznaniu jego twórczości filmowej i teatralnej, reżyser wspominał tamtą wystawę: "Tyle jasności, światła, ładu i poczucia harmonii nie widziałem nigdy przedtem. Było to moje pierwsze spotkanie z prawdziwą sztuką. Najsilniejsze w naszym życiu są uczucia i zachwyty doznawane w młodości. Dlatego właśnie odbierając Nagrodę Kyoto wracam do tej chwili i chciałbym, aby i inni byli tak szczęśliwi, jak ja byłem wówczas, oglądając po raz pierwszy arcydzieła dawnej sztuki japońskiej”.

Nagroda, którą przed Wajdą otrzymał kompozytor francuski Olivier Messiaen, a po nim m.in. Witold Lutosławski i Akira Kurosawa, przekładała się na dużą kwotę w mocnej walucie. – Dostałem strasznie dużo pieniędzy. 340 tys. dolarów to dla mnie była po prostu niewyobrażalna suma. Całe życie nigdy nie zarabiałem na polskich filmach tylu pieniędzy i pomyślałem, że to jest dobry moment, żebyśmy pomyśleli o Japonii w Krakowie – wspominał reżyser w dokumencie "Kredyt i debet”.

Wajda postanowił całą kwotę przeznaczyć na założenie fundacji, której celem było wzniesienie budynku przeznaczonego dla kolekcji Jasieńskiego, ale i prezentacji współczesnej sztuki i techniki japońskiej. Inicjatywę poparły władze Krakowa i województwa krakowskiego i przekazały fundacji działkę w szczególnie eksponowanym miejscu nad Wisłą – na przeciw Zamku Królewskiego na Wawelu.

30 listopada 1994 roku otwarto Centrum Sztuki i Techniki Japońskiej "Manggha”. Projekt budynku wykonany został przez wybitnego japońskiego architekta Aratę Isozakiego i ofiarowany fundacji. Oprócz dawnej sztuki japońskiej i współczesnej techniki z Kraju Kwitnącej Wiśni można w Manggha oglądać rysunki Andrzeja Wajdy i fotografie Krystyny Zachwatowicz, będące artystycznym zapisem ich pobytów w Japonii w latach 80. i 90.

Te prace absolwentów Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie przywołują dawny świat wyspiarskiego kraju. – Chłonęliśmy z szeroko otwartymi oczami ten świat tak wyrafinowany i doskonały, który dawna Japonia ofiarowuje każdemu, kto potrafi zachwycać się jej pięknem. Bym mógł wykonać moje rysunkowe notatki, Krystyna musiała wziąć na siebie niewdzięczną rolę powstrzymywania naszych pośpiesznych zwiedzań. Z konieczności wybrała więc aparat fotograficzny, notując równolegle wiele wydarzeń towarzyszących naszym podróżom – wspomina Wajda.

Rysunki Wajdy przenoszą oglądającego do świątyń, ogrodów cesarskich i teatru. – Śledziłem głównie szczegóły tak inne, tak odrębne od naszych. Kształt drzew i sposób ich podparcia. Utrwaliłem modlitewne kartki zawieszone na kwitnących gałązkach wiśni, buddyjskich mnichów, aktorów teatru NO i kabuki, budowle Kioto. Wszystko to narysowane jest w pośpiechu, z natury w czasie zwiedzania z jednym tylko zamiarem, aby uchwycić istotę uciekających sprzed oczu piękności – opowiada reżyser.

Teraz te interesujące prace będzie można zobaczyć w Lublinie. Około 100 rysunków Andrzeja Wajdy i kilkanaście fotografii Krystyny Zachwatowicz pokaże Galeria Sztuki "Wirydarz” (ul. Narutowicza 8) na wystawie zatytułowanej "Nasza Japonia”. Ekspozycja, która będzie czynna od 19 października do 30 listopada, jest organizowana we współpracy z Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej "Manggha” w Krakowie.

Pozostałe informacje

Rockowy Beret
foto
galeria

Rockowy Beret

Zapraszamy do obejrzenia fotogalerii z Beretu w rockowym klimacie lat 80's! T.Love, Elektryczne Gitary, Kazik i Kult, Lady Pank itd. – tak pokrótce można streścić listę rockowych zespołów, przy których bawili się goście. Zobaczcie, jak się bawił Lublin!

Tragedia w sokolej rodzinie. "Najprawdopodobniej został otruty"

Tragedia w sokolej rodzinie. "Najprawdopodobniej został otruty"

Po perypetiach w sokolim gnieździe na Wrotkowie myśleliśmy że zapanowała sielanka. Niestety w piątek po południu znaleziono Czarta. Ptak padł, ornitolodzy podejrzewają otrucie.

SPSK Nr 4 w Lublinie: Jest nowy dyrektor

SPSK Nr 4 w Lublinie: Jest nowy dyrektor

Michał Szabelski, pracujący do tej pory na stanowisku zastępcy dyrektora ds. Finansów i Rozwoju Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego Nr 4 w Lublinie został nowym dyrektorem placówki.

W nocy ściśnie mróz. IMGW ostrzega
ALERT POGODOWY

W nocy ściśnie mróz. IMGW ostrzega

W piątek termometry w województwie lubelskim przekroczyły barierę 10 stopni Celsjusza. Jednak w nocy pogoda się zmieni i nadejdą przygruntowe przymrozki.

Liczba Polaków zwiększyła się o 24
galeria

Liczba Polaków zwiększyła się o 24

W piątek w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim wojewoda wręczył obywatelstwa. Wśród nich jest czworo dzieci.

Chornobyl Liquidators: Promieniowanie, trudne decyzje i Likwidatorzy (wideo)
film

Chornobyl Liquidators: Promieniowanie, trudne decyzje i Likwidatorzy (wideo)

26 kwietnia 1986 roku do eksplozji i zniszczenia reaktora nr 4 Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej. Przy usuwaniu skutków katastrofy z narażeniem życia pracowali Likwidatorzy, I to im poświęcona jest polska gra Chornobyl Liquidators.

MKS FunFloor Lublin coraz bliżej srebra, w sobotę mecz w Gnieźnie

MKS FunFloor Lublin coraz bliżej srebra, w sobotę mecz w Gnieźnie

W sobotę MKS FunFloor zmierzy się na wyjeździe z MKS URBiS Gniezno. To jedno z kluczowych spotkań w wyścigu o srebrny medal.

Udawali prokuratora i policjanta, a kobieta straciła 60 000 złotych

Udawali prokuratora i policjanta, a kobieta straciła 60 000 złotych

Gmina Krasnystaw: 66-letnia kobieta padła ofiarą oszustów. Jeden podawał się za prokuratora, drugi za policjanta. Obaj wmawiali jej udział w policyjnej akcji.

Szturm i dywersanci. Co lubelscy terytorialsi ćwiczyli w mieście?

Szturm i dywersanci. Co lubelscy terytorialsi ćwiczyli w mieście?

Dywersanci planowali szturm i zamach terrorystyczny w pobliżu jednego z zakładów produkcyjnych w Lublinie – to główny punkt ćwiczeń żołnierzy z 21 Lubelskiego Batalionu Lekkiej Piechoty z Lublina.

Mieszkańcy Białej Podlaskiej jeżdżą Boltem

Mieszkańcy Białej Podlaskiej jeżdżą Boltem

Od 24 kwietnia mieszkańcy Białej Podlaskiej mogą korzystać z aplikacji do zamawiania przejazdów taksówkowych

Polski Cukier Start Lublin chce uniknąć wyższej matematyki

Polski Cukier Start Lublin chce uniknąć wyższej matematyki

W sobotę o godz. 17.30 Polski Cukier Start Lublin podejmie w hali Globus Legię Warszawa. Ten mecz zadecyduje o tym, czy podopieczni Artura Gronka awansują do fazy play-off

Koniec ewakuacji w Białej Podlaskiej. Bomby usunięte

Koniec ewakuacji w Białej Podlaskiej. Bomby usunięte

Ewakuowani rano mieszkańcy mogą bezpiecznie wrócić do domu. Saperzy pracujący na miejscu sprawnie usunęli zagrożenie.

Wokół pełno ludzi, a na pomoc ruszyli policjanci
LUBLIN/WIDEO
film

Wokół pełno ludzi, a na pomoc ruszyli policjanci

Lubelscy policjanci pomogli 39-letniej kobiecie, która nie dawała oznak życia. Wokół byli inni przechodnie.

Bez goli, ale z dużą dynamiką czyli opinie po meczu Górnika Łęczna z GKS Katowice

Bez goli, ale z dużą dynamiką czyli opinie po meczu Górnika Łęczna z GKS Katowice

W czwartek na zakończenie 29. kolejki Fortuna I Ligi bezbramkowo zremisował w Katowicach z tamtejszym GKS. Jak spotkanie oceniają szkoleniowcy obu ekip?

Lublin zadba o cyberbezpieczeństwo

Lublin zadba o cyberbezpieczeństwo

Lublin otrzymał grant w wysokości ponad 900 tysięcy zł z funduszy europejskich i państwowych na wdrożenie rozwiązań informatycznych z zakresu cyberbezpieczeństwa. Szkoły w mieście otrzymają dostęp do bezpiecznej sieci bezprzewodowej, a infrastruktura sieciowa Urzędu Miasta będzie lepiej chroniona.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!