Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

24 marca 2018 r.
14:42

Jutrzejszy deszcz wypiją nasze wnuki. Co warto wiedzieć o lubelskiej wodzie?

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
0 1 A A

Myślicie, że w lany poniedziałek wodociągowcy mają więcej pracy niż zwykle? Skądże znowu! To jeden z najspokojniejszych dni w tym fachu. A wiecie, ile czasu trzeba, by deszczówka stała się kranówką? Zapraszamy na wycieczkę po wodociągach od kuchni. Zaczynamy od chmury, kończymy w umywalce.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Co najmniej 15 lat trwa zamiana deszczówki w kranówkę. Bywa, że trwa to o wiele dłużej, bo nawet 60 lat. Przez ten czas deszczówka powoli przesiąka przez glebę i skały do miejsca nazywanego fachowo warstwą wodonośną. Czyli tam, skąd ją wydobywamy. To dość głęboko, bo nawet 116 metrów pod ziemią.

– Podczas tej wędrówki woda oczyszcza się i mineralizuje – wyjaśnia Elżbieta Kuzioła, kierownik Wydziału Produkcji Wody w lubelskich wodociągach.

Wydobywana spod ziemi woda, bez względu na porę roku, ma stałą temperaturę około 10 stopni Celsjusza i więcej minerałów od najtańszych butelkowanych wód źródlanych (nie mylić z mineralnymi), bo średnio 607 miligramów składników mineralnych na litr, tymczasem najsłabsze „sklepówki” mają tylko połowę tej wartości. Lubelska kranówka wygrywa też ceną, bo w przeliczeniu na półtoralitrową butelkę kosztuje zaledwie… 0,5 grosza, a wydobywana jest przecież tak samo, spod ziemi.

Wydobyciem zajmują się elektryczne pompy zużywające w ciągu miesiąca średnio 248 000 kilowatogodzin prądu. Niby dużo, ale zwykłe trolejbusy są bardziej żarłoczne. Nasz system komunikacji trolejbusowej skonsumowałby taką ilość energii w ciągu 10 dni. Pompy muszą pracować bez ustanku. A co, jeżeli prądu zabraknie? – Część obiektów jest wyposażona w agregaty prądotwórcze   zapewnia Radosław Janik, kierownik Działu Hydrogeologii w lubelskich wodociągach. Poza tym można wyłączoną studnię zastąpić inną.

Wszystkich studni mamy 66 a najwięcej, bo aż 16 jest… Zgadniecie? W lesie Dąbrowa. Tu działa ujęcie Prawiedniki i to stąd (oraz z ośmiu studni ujęcia Wilczopole) woda płynie do największej w Lublinie stacji wodociągowej Zemborzycka. Zaopatruje ona w wodę ponad 50 procent miasta. Takich stacji mamy w sumie 8 i to tam woda wtłaczana jest w rury, którymi dopływa do naszych mieszkań. Zanim to nastąpi poddawana jest dezynfekcji. Po co? – Profilaktycznie – wyjaśnia Kuzioła. – Woda często ma do przebycia długą drogę, podczas której może być narażona na zanieczyszczenie bakteriologiczne.

Do dezynfekcji używany jest chlor, którego dawkę można zmniejszyć sięgając po promieniowanie ultrafioletowe, co sprawdza się dobrze przy przesyle na małe odległości. Promienie UV stosowane są w stacjach wodociągowych: na Dziesiątej i na Felinie. Natomiast w 2 innych stacjach (Sławinek i Centralna) konieczne jest jeszcze uzdatnianie wody, bo zawiera ona za dużo żelaza. Nawiasem mówiąc, dzięki jego zawartości na Sławinku działało niegdyś uzdrowisko.

Po wszystkich tych zabiegach woda gotowa jest do wtłoczenia w sieć wodociągową, która ma 1006,8 kilometrów długości, a korzysta z niej 98,66 proc. mieszkańców miasta. W ciągu doby zużywają przeciętnie 47 169 000 litrów kranówki. Najmniej zużywamy wody w święta, a zwłaszcza w Wielkanoc. W tę zeszłoroczną zanotowano najniższe w całym roku zużycie wody, zaledwie 36 269 000 litrów. Dzień później nie było dużo większe, więc dla lubelskich wodociągowców lany poniedziałek wcale nie jest aż taki lany.

Za to przed świętami wodomierze pracują jak szalone. Pięć dni przed ostatnią Wigilią pobraliśmy z sieci aż 51 633 000 litrów. To nic zaskakującego, bo przed świętami sprzątamy, zmywamy, gotujemy. Za to w święta zostawiamy zlew w spokoju, zasiadamy przy stołach, wychodzimy na spacer lub zalegamy przed telewizorami.

A skoro już o mowa o telewizji, to wodociągowcy mogą ją oglądać… na wodomierzu. I niewiele jest w tym przesady, bo jeśli zaczyna się ważny mecz, to zużycie wody gwałtownie spada. A jeśli w meczu jest przerwa, wodomierze nagle się kręcą.

Czytaj więcej o:

Pozostałe informacje

Nowatorskie leczenie migotania przedsionków. Lubelscy lekarze pionierami w kraju
Foto/Wideo
galeria
film

Nowatorskie leczenie migotania przedsionków. Lubelscy lekarze pionierami w kraju

Kardiolodzy ze szpitala przy ul. Jaczewskiego przeprowadzili małoinwazyjną ablację techniką PFA. To pierwsze takie zabiegi w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej.

MKS FunFloor Lublin uciekł spod topora podczas meczu z Piotrcovią [zdjęcia]
galeria

MKS FunFloor Lublin uciekł spod topora podczas meczu z Piotrcovią [zdjęcia]

MKS FunFloor Lublin pokonał MKS Piotrcovia Piotrków Trybunalski 30:27 po bardzo zaciętym spotkaniu.

Bulla papieska z XVIII wieku i prawosławna ikona znalezione na Lubelszczyźnie
galeria

Bulla papieska z XVIII wieku i prawosławna ikona znalezione na Lubelszczyźnie

Wojewódzki konserwator zabytków pochwalił się kolejnymi cennymi znaleziskami z terenów naszego województwa . Jedno z nich należało do papieża, a drugie reprezentuje prawosławnych staroobrzędowców.

1,5 promila i parkowanie na przejściu. Wszystko w drodze na komendę

1,5 promila i parkowanie na przejściu. Wszystko w drodze na komendę

Pod komendę policji w Krasnymstawie przyjechał 49-latek, na którego był nałożony dozór policyjny. Zaparkował na wprost komendy. Na przejściu dla pieszych. Nie był trzeźwy.

Skrzydłowy Motoru wraca do gry

Skrzydłowy Motoru wraca do gry

Jacques Ndiaye będzie mógł pojawić się już na boisku podczas czwartkowego meczu Motoru Lublin z Chrobrym Głogów (godz. 18, na Arenie Lublin). Skrzydłowy z Senegalu, z powodu kontuzji pauzował od ponad miesiąca.

Agresja wśród młodzieży. Jak reagować i jak przeciwdziałać?

Agresja wśród młodzieży. Jak reagować i jak przeciwdziałać?

Stop agresji wśród młodzieży – to temat konferencji poświęconej sposobom zapobiegania sytuacjom konfliktowym w środowisku młodych osób. Spotkanie w piątek, 26 kwietnia, o godzinie 9 w siedzibie Urzędu Miasta Lublin przy ul. Spokojnej 2.

CSK zaprasza na spektakl „Z kapelusza”
28 kwietnia 2024, 18:00

CSK zaprasza na spektakl „Z kapelusza”

W najbliższą niedzielę na scenie Sali Operowej w lubelskim CSK z okazji Międzynarodowego Dnia Tańca odbędzie się przedstawienie „Z kapelusza”.

Gabinety historii naturalnej Lublina. Nowa wystawa w Muzeum Józefa Czechowicza
25 kwietnia 2024, 18:00

Gabinety historii naturalnej Lublina. Nowa wystawa w Muzeum Józefa Czechowicza

Gabinety historii naturalnej Lublina to tytuł wystawy nawiązuje do ducha oświeceniowych gabinetów historii naturalnej i osobliwości przyrody. Otwarcie wystawy odbędzie się 25 kwietnia o godzinie 18 w lubelskim Muzeum Józefa Czechowicza.

Jak zdrowo się starzeć? O tym już w piątek na międzynarodowej konferencji
Patronat Dziennika Wschodniego
26 kwietnia 2024, 9:00

Jak zdrowo się starzeć? O tym już w piątek na międzynarodowej konferencji

Profilaktyka, choroby metaboliczne, rehabilitacja i zdrowe żywienie - takie tematy poruszą specjaliści podczas międzynarodowej konferencji „Healthy Aging”.

Od jutra zmiany w organizacji ruchu na Wallenroda

Od jutra zmiany w organizacji ruchu na Wallenroda

Od czwartku, 25 kwietnia, część ulicy Wallenroda zostanie zamknięta. Wszystko przez rozpoczęcie kolejnego etapu prac remontowych.

Aż 11 niewybuchów w Białej Podlaskiej. Saperzy jeszcze tu wrócą
pilne

Aż 11 niewybuchów w Białej Podlaskiej. Saperzy jeszcze tu wrócą

Przy ulicy Sidorskiej w Białej Podlaskiej znaleziono aż 11 niewybuchów. Saperzy zakończyli dziś pracę o godz. 16.30. Ale powrócą tu w piątek. Wówczas ponownie mieszkańcy będą ewakuowani.

Noc Kultury 2024: Neurony Miasta ożywią Lublin
galeria

Noc Kultury 2024: Neurony Miasta ożywią Lublin

Tegoroczna, 18. już edycja festiwalu Nocy Kultury odbędzie się w nocy z soboty na niedzielę 1 i 2 czerwca. Poznaliśmy program tej imprezy. Będą się na niego składały projekty zgłoszone w otwartym naborze oraz wydarzenia specjalne Warsztatów Kultury.

Marta Wcisło jedynką z Lubelskiego do Europarlamentu. Dwójka dla Krzysztofa Grabczuka

Marta Wcisło jedynką z Lubelskiego do Europarlamentu. Dwójka dla Krzysztofa Grabczuka

Platforma Obywatelska przedstawiła swoich kandydatów do europarlamentu. Wśród nich jest Borys Budka, Dariusz Joński oraz lubelska posłanka, Marta Wcisło.

Bakterie coli w popularnym tatarze

Bakterie coli w popularnym tatarze

Główny Inspektorat Sanitarny wydał ostrzeżenie dotyczące obecności bakterii Escherichia coli w partii tatara wołowego łukowskiej firmy

Kawa. Fakty i mity
WIDEO
film

Kawa. Fakty i mity

Wokół kawy narosło wiele mitów. Z pomocą dietetyka Macieja Pokarowskiego postanowiliśmy sprawdzić co z nich jest prawdą, a co nie.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium