Quantcast

Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

28 sierpnia 2001 r.
15:24
Edytuj ten wpis

Miejsce dla kobiety

Autor: Zdjęcie autora Ewa Dziadosz
0 0 A A

Biznes i polityka nie mają płci, podobnie jak globalna sieć komputerowa. Na całym œwiecie kobiety pytane o ulubione serwisy internetowe wymieniają te same co mężczyŸni. A jednak...

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Mimo uznania przez Polskę praw kobiet i zaciągnięcia wielu zobowiązań dotyczących dążenia do likwidacji ich dyskryminacji, w Polsce nie istnieją mechanizmy ich dochodzenia. – Choć nikt już nie odważy się powiedzieć, że kobiety i mężczyŸni nie są sobie równi i nie powinni być równo traktowani, elity polityczne nie są zainteresowane eliminowaniem praktyk dyskryminacyjnych wobec kobiet – przypomina Agata Teutsch z Przedwyborczej Koalicji Kobiet.
Przestrzeganie praw człowieka
wobec polskich kobiet budzi obawy międzynarodowych organizacji odpowiedzialnych za dbałoœć o ich respektowanie. Znalazło to wyraz w przekazanych rządowi polskiemu Uwagach Komitetu Praw Człowieka ONZ. W dokumencie tym komitet wyraża zaniepokojenie:
• Brakiem jakiegokolwiek mechanizmu, który stwarzałby możliwoœć ustosunkowania się w sposób systematyczny do opinii komitetu oraz wprowadzałby w życie jego rekomendacje.
• Licznymi formami dyskryminacji kobiet, zarówno w społeczeństwie polskim, jak i w krajowym systemie prawnym.
• Z zaniepokojeniem odnotowuje: surowe prawo dotyczące aborcji, ograniczony dostęp kobiet do œrodków antykoncepcyjnych, wyłączenie z programu szkolnego edukacji seksualnej, niedostatek powszechnych programów planowania rodziny.
• Komitet jest również zaniepokojony brakiem równoœci płci w sektorze zatrudnienia, przykładowo:
a) niewielka jest liczba kobiet na wysokich stanowiskach technicznych, menedżerskich i politycznych przy stosunkowo dużej liczbie kobiet na gorzej płatnych posadach,
b) œrednia płaca kobiet sięga zaledwie 70 proc. zarobków mężczyzn,
c) nie ma równej płacy dla kobiet za równą (z mężczyznami) pracę, wœród pracodawców utrzymuje się tendencja do żądania testów ciążowych.
Komitet jest zaniepokojony
skutkami polskiego systemu emerytalnego, który poprzez utrzymanie różnego wieku emerytalnego dla mężczyzn i kobiet prowadzi do niższych emerytur dla kobiety; zauważa przy tym, że przysługująca kobiecie teoretycznie możliwoœć przejœcia na emeryturę póŸniej niż w wieku 60 lat nie ma odzwierciedlenia w praktyce, a ponieważ wysokoœć emerytury jest bezpoœrednio związana z liczbą lat pracy, skutkiem będą niższe emerytury dla kobiet.
Tymczasem reprezentacja kobiet we władzach ustawodawczych jest bardzo nikła. W wyniku wyborów w 1997 roku kobiety zajęły 13 proc. miejsc w Sejmie i 12 proc. w Senacie. Natomiast w Szwecji kobiety stanowią 44 proc. członków parlamentu, w Danii – 38 proc., Finlandii – 37 proc., Holandii – 32,4 proc., Niemczech – 29,8 proc., w Austrii i Hiszpanii – 27,1 proc., w Belgii – 24 proc., w Chorwacji – 20,5 proc., w Estonii – 17,5 proc., na Litwie – 17,2 proc., na Łotwie i w Wielkiej Brytanii – 7 proc.
Demokracja parytetowa
zakłada, że kobiety i mężczyŸni, aby móc w pełni i na równych zasadach korzystać z przysługujących im praw, muszą mieć równą reprezentację w politycznych gremiach decyzyjnych. Oznacza to, że reprezentacja jednej z płci we władzy i w procesach podejmowania decyzji nie powinna być niższa niż 40–50 proc.
W wielu krajach np. w Belgii, Danii, Finlandii, Francji, Holandii, Niemczech, Norwegii i we Włoszech wprowadzono różne systemy kwotowe. Także liczne partie polityczne krajów należących do UE wprowadziły systemy kwotowe dotyczące zarówno władz partii, jak i list kandydatów w wyborach powszechnych. W przypadku list kandydatów najczęœciej stosowany jest tzw. system suwakowy, co oznacza, że po pierwsze, partia gwarantuje np. minimum 40-procentowy udział każdej z grup (kobiety, mężczyŸni), po drugie nazwiska na listach są umieszczane naprzemiennie: kobieta–mężczyzna–kobieta–mężczyzna itd. W Niemczech niemal wszystkie partie wprowadziły systemy kwotowe: w CDU kobiety mają zagwarantowany 30-procentowy udział we władzach partii i na listach, w SPD – 40-procentowy, w Partii Zielonych i PDS – 50-procentowy.
Skomentuj i udostępnij na Facebooku

Komentarze 0

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.
Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Żużlowiec Motoru Lublin mistrzem świata juniorów!

Żużlowiec Motoru Lublin mistrzem świata juniorów!

Mateusz Cierniak został indywidualnym mistrzem świata juniorów. Żużlowiec Motoru Lublin złoto zapewnił sobie zajmując trzecie miejsce w finałowej rundzie Grand Prix 2 w Toruniu. Drugi był inny zawodnik lubelskiej drużyny Wiktor Lampart, który może mówić o sporym pechu, bo medal przegrał zaledwie o włos.

Nawet milion przejechanych kilometrów i dalej wożą ludzi. MPK Kraśnik na zakręcie

Nawet milion przejechanych kilometrów i dalej wożą ludzi. MPK Kraśnik na zakręcie

Sytuacja jest „trudna”, „bardzo ciężka”. Te słowa padały zarówno z ust przedstawiciela pracowników MPK Kraśnik, prezesa spółki jak i miejskich radnych. – Skoro o podwyżkach nie ma mowy, skoro przed nami jest widmo bankructwa naszej spółki, to jaką mamy mieć motywację do pracy? – dopytywał radnych przewodniczący zakładowej „Solidarności” Witold Bielski. Czy dojdzie do strajku pracowników?

Trzy lata temu zaczynali jako hurtownia. Teraz Sunprofi ma większe plany co do OZE

Trzy lata temu zaczynali jako hurtownia. Teraz Sunprofi ma większe plany co do OZE

Wszyscy zdajemy sobie sprawę, że konieczne jest zwiększenie udziału OZE w polskim miksie energetycznym. Ostatnie wydarzenia m.in. za naszą wschodnią granicą pokazały, że OZE to już nie tylko ekologia i rachunek ekonomiczny, a gwarancja bezpieczeństwa - rozmowa z Piotrem Droździewiczem, wiceprezesem firmy Sunprofi.

Kayah i Viki Gabor zaśpiewają w Teatrze Muzycznym
7 października 2022, 18:00

Kayah i Viki Gabor zaśpiewają w Teatrze Muzycznym

"Słyszę Cię" to tytuł wyjątkowego koncertu charytatywnego, który Teatr Muzyczny w Lublinie zrealizuje w ramach pomocy na rzecz młodych ludzi zmagających się z problemami psychicznymi. Gwiazdami wydarzenia będą Viki Gabor i Kayah. Koncert odbędzie się już 7 października o godz. 18.

Jest 57 mln tabletek jodku potasu. Wiceminister:  Musimy być przygotowani na różne warianty

Jest 57 mln tabletek jodku potasu. Wiceminister: Musimy być przygotowani na różne warianty

Okazuje się, że Państwowa Agencja Atomistyki już przeprowadziła symulacje pod kątem rosyjskich ataków na ukraińskie elektrownie atomowe.

Open City 2022. Inwazja artystów na Lublin. Będzie 3-metrowe niemowlę
zdjęcia
1 października 2022, 16:00
galeria

Open City 2022. Inwazja artystów na Lublin. Będzie 3-metrowe niemowlę

Artystów jest dwudziestu, miejsc gdzie pojawią się ich prace: 25. W sobotę rozpoczyna się Festiwal Sztuki w Przestrzeni Publicznej Open City 2022.

Koncert dla Seniorów w Puławach
4 października 2022, 17:00

Koncert dla Seniorów w Puławach

4 października o godz. 17 w Puławskim Ośrodku Kultury Dom Chemika (ul. Wojska Polskiego 4) wystąpi Lubelska Federacja Bardów. Koncert odbędzie się w ramach VIII Puławskiej Senioriady.

Październik w Centrum Kultury w Lublinie i przestrzeń tańca
wideo
film

Październik w Centrum Kultury w Lublinie i przestrzeń tańca

Słowo „przestrzeń” nie pada tu przypadkowo, ale równie ważne jest to, że w październiku miłośnicy tańca będą zadowoleni.

Miasto Lublin musi zwrócić spory kawałek ziemi. Miała być szkoła, ale nie powstała

Miasto Lublin musi zwrócić spory kawałek ziemi. Miała być szkoła, ale nie powstała

Miasto przegrało sądowe spory o własność gruntów położonych między ul. Jana Pawła II a wąwozem. Władze Lublina muszą zwrócić tę ziemię spadkobiercom dawnych właścicieli. Wydane przedwczoraj wyroki są już prawomocne.

Pod koszami Dziennika Wschodniego im. Andrzeja Wawrzyckiego. W niedzielę rusza kolejny sezon najstarszych w naszym regionie rozgrywek

Pod koszami Dziennika Wschodniego im. Andrzeja Wawrzyckiego. W niedzielę rusza kolejny sezon najstarszych w naszym regionie rozgrywek

Tytułu broni zespół 4-tego Piętra. O jego sile stanowili w poprzednim sezonie głównie gracze podkoszowi jak Marcin Ożga, Łukasz Łukawski czy Marek Macieszczuk. Drugie miejsce zajęło The Reds Iglo-Klima, a podium uzupełnił Symbit

Bridget Jones wraca.  Program TV 30 września - 2 października 2022
30 września 2022, 20:00

Bridget Jones wraca. Program TV 30 września - 2 października 2022

W najbliższy weekend w telewizji będzie można zobaczyć m.in. festiwalowy "Portret kobiety w ogniu". Nie zabraknie też rozrywki w postaci takich filmów, jak "Alita: battle Angel" czy "Krzyk". Poniżej prezentuję kilka wybranych opcji filmowych na weekend.

Puławska Spółdzielnia Mieszkaniowa buduje nowe drogi. To strategiczna kwestia bezpieczeństwa

Puławska Spółdzielnia Mieszkaniowa buduje nowe drogi. To strategiczna kwestia bezpieczeństwa

Zgodnie wytycznymi straży pożarnej, zarządcy osiedli mieszkaniowych muszą poprawić dojazd do wskazanych budynków wielorodzinnych. Chodzi o to, by w razie zagrożenia, strażacy mogli szybko dotrzeć pod każdy adres. Nowych dróg pożarowych najszybciej przybywa na os. Niwa.

Już jutro zmiany na przystankach w Lublinie. Nowy rozkład komunikacji miejskiej

Już jutro zmiany na przystankach w Lublinie. Nowy rozkład komunikacji miejskiej

Od soboty będą obowiązywać nowe rozkłady jazdy autobusów i trolejbusów.

LUK Lublin zaczyna sezon od meczu z Cerrad Enea Czarnymi Radom

LUK Lublin zaczyna sezon od meczu z Cerrad Enea Czarnymi Radom

Cerrad Enea Czarni Radom będą przeciwnikiem LUK Lublin w pierwszej kolejce nowego sezonu. Mecz rozegrany zostanie w hali Globus, w sobotę, o godz 20.30. Transmisja w Polsacie Sport Extra

Jak czas spędzają przedszkolaki w Chełmie? Np. z robotami

Jak czas spędzają przedszkolaki w Chełmie? Np. z robotami

Eko-warsztaty, nauka robotyki oraz zajęcia z ratownikami dotyczące bezpieczeństwa – takie atrakcje czekały na młodych mieszkańców i mieszkanki Chełma oraz okolic podczas tegorocznego „Lata z CEMEX”. W warsztatach, zabawach integracyjnych i wycieczkach uczestniczyło w sumie ponad 180 dzieci. Organizatorami wydarzenia byli: CEMEX Polska oraz Młodzieżowy Dom Kultury w Chełmie.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium