Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

4 lipca 2009 r.
12:15
Edytuj ten wpis

Moi prawnicy czuwają

0 7 A A

Rozmowa ze Sławomirem Świerzyńskim, liderem zespołu Bayer Full

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
• Za nami opolski festiwal; jak zawsze bez disco polo. Dla TVP jesteście zbyt obciachowi?

- A nie jest obciachowy zespół roku, który leci taką rąbanką: pu pu pu pu puuuu?! Jestem zawiedziony tym festiwalem, ale wcale nie dlatego, że nas tam nie było, bo już dawno straciliśmy nadzieję, że disco polo kiedykolwiek do Opola zaproszą. TVP ma swoje gwiazdy, trzech wykonawców na krzyż, im wręcza Superjedynki i każe się nam nimi zachwycać. A według mnie najlepsze w tym roku w Opolu były chłopaki z "Rancza”.

• Do eliminacji na Eurowizję zgłosiliście się sami i też klapa.

- I pojechała Lidia Kopania i już w przedbiegach przepadła. Dla mnie to jest wyrzucanie pieniędzy z abonamentu, których telewizja publiczna i tak podobno ma niewiele. My zgłosiliśmy piosenkę, ale chyba nawet nikomu nie chciało się jej ocenić, z automatu została odrzucona. A już na samym festiwalu bardzo podobny utwór zespołu Arash z Azerbejdżanu zajął trzecie miejsce. Na Eurowizji podobają się lekkie, skoczne piosenki, ale widać w polskim jury zasiadają jakieś dziwolągi, które pojęcia nie mają, czego ludzie chcą słuchać, do jakich melodii tańczyć. Zgoda, jest muzyka poważna, jest marszowa... Marszową gramy w Iraku, Chopina w Żelazowej Woli, a na festynach gramy disco polo.

• Dajecie po 20 koncertów w miesiącu, płyty sprzedajecie w milionowych nakładach. Jak to możliwe, skoro telewizja i radio was ignoruje?

- Każdy od czasu do czasu chciałby sobie coś zanucić przy piwku i grillu na działce. A do tego potrzebne są piosenki, które mają melodyjną zwrotkę i refren, który łatwo wpada w ucho. My mamy na koncertach i po 10 tysięcy ludzi. Wystarczą plakaty, że Bayer Full przyjeżdża i impreza sprzedana. Przy naszym zespole zarabia na życie jeszcze około 50-60 osób. To nasi agenci, firmy nagłaśniające itd. I oni dbają o to, żeby koncert się sprzedał, bo to jest też ich chleb. Więc zastanawiam się, dlaczego takie wytwórnie jak Sony, BMG, czy polska telewizja mając takiego konia pociągowego, jakim my jesteśmy, nie chcą z tego skorzystać.

• I do jakich wniosków pan doszedł?

- Że albo są ślepi, albo chcieliby sami i to od razu ten tort cały zjeść. A my jemy srebrną małą łyżeczką powolutku, bilety na nasze koncerty są po 40, ale i po 25 zł, są też plenery, gdzie lokalne władze płacą, a ludzie mają darmochę. Idziemy cały czas do przodu i 25 lat w tym roku nam już stuka.

• Złoty wiek disco polo to były lata 90. Wtedy, jak grzyby po deszczu, zwłaszcza na wschodniej ścianie, wyrastały dyskoteki, w których królowała tylko taka muzyka. A dziś, kto przychodzi na wasze koncerty?

- Nastolatki, takie piętnastki i siedemnastki, ale są też czterdziestki i trochę starsze, czyli roczniki, które ja podrywałem. Na nastolatkach to ja już nie robię wrażenia, ale ze mną występuje moich dwóch synów, jeden ma 25 lat, drugi 20 i widzę ten wzrok skierowany w ich stronę.

• A po koncercie poza fankami, nikt was nie nagabuje? Pytam, bo swego czasu tajemnicą poliszynela było, że w promocję disco polo zaangażowała się mafia pruszkowska. Podobno w latach 95-97 mafiosi kontrolowali niemal 70 proc. tego rynku.

- Było tak, ale oni położyli łapę na discopolowych firmach fonograficznych, wchodzili do tych wielkich dyskotek. My, jako zespół, w żadnych przepychankach nie uczestniczyliśmy, żadnych haraczy nie płaciliśmy. I w ogóle to już przeszłość.

• Wtedy też uśmiechali się do was politycy. Kwaśniewski i Pawlak w kampanii wyborczej podpierali się piosenkami disco polo.

- Owszem i nasza przyjaźń z politykami PSL trwa do dzisiaj, sam należę do tej partii. Jesteśmy ze wsi, mieszkamy na wsiach, więc naturalną koleją rzeczy uważamy, że tam przede wszystkim jest nasz odbiorca. To się nie dzieje ot, tak sobie, bez naszej korzyści, bo PSL jest mocny w samorządach.


- Dlatego PSL-owi nigdy nie odmawiamy. Chociaż były też zespoły discopolowe, które angażowały się w kampanię SLD, a dla Samoobrony tańczył i śpiewał Michał Wiśniewski.

• Zdaje się, że akurat w tej ostatniej sprawie też ma pan swój udział?

- To nie tak. Mam firmę fonograficzną i tylko przyjąłem zlecenie na wydanie miliona płyt z piosenką Ich Troje. Na tym się skończyło.

• Chyba nie, bo Wiśniewski publicznie ogłosił, że jest pan oszustem, bo nie oddał mu 100 tysięcy.

- Nie chcę tego już rozdrapywać, najlepiej jak się niektórych rzeczy nie dotyka, to one po pewnym czasie przestają istnieć. Dawno ma to zapłacone. Ja mam na wszystko kwity, a że z nim się jego przyjaciele nie podzielili, to już nie moja sprawa. Jakby co, moi prawnicy czuwają. W tym fachu trzeba ich zawsze mieć pod ręką: ostatnio zapłaciłem 6 tysięcy zł kary za to, że zaśpiewałem piosenkę, której - jak uznał sąd - nie powinienem śpiewać. Poszło o "Koniczynkę”. Pierwszy raz wykonałem ją 18 lat temu, teraz znów tę piosenkę zaśpiewałem i raptem zaprotestował jej autor, że nie dał mi na to zgody.

• A "Majteczki w kropeczki” może pan śpiewać bezkarnie?

- Ta jest moja od początku do końca, od wypicia pierwszego kieliszka do kaca na drugi dzień. Miałem dół, zacząłem wspominać moją młodość, napiłem się wódki i w jakieś 15 minut powstał przebój. Ta piosenka to taka moja biografia…

• Tabloidy wam nie odpuszczają. Rozkręciły aferę z Wiśniewskim, rozpisywały się o dramacie lidera Bayer Full, kiedy porwano panu syna. Jakiś czas temu był pan gościem Kuby Wojewódzkiego razem z Tomaszem Lisem wydawał się trochę spięty.

- Kiedyś byłem w programie, który się nazywał "Rower Błażeja” bodajże. Zaproszono mnie i pana Bogusława Kaczyńskiego. Też na początku był spięty, pewnie myślał: co ja tu robię, nie ten poziom, nie ta półka. Ale jak się okazało, że jestem stroicielem fortepianów i potrafię w 27 minut instrument nastroić, to się nagle miękko zrobiło. Z Lisem było podobnie. Poza kamerą powiedział mi, że jeśli ludziom podobają się moje piosenki, to ok.

• Teraz disco polo przeżywa renesans, ale był czas, kiedy ludzie nie chcieli was już słuchać. Polsat wtedy zdjął swój Disco Relax.

- Nie, powód był inny: przyszedł Michnik do Rywina. Po prostu chodziło o sprzedanie stacji i był warunek, że najpierw pewne programy muszą z anteny zniknąć. Teraz, jak na to patrzę, myślę, że dobrze się stało, bo na polu boju zostało kilkanaście zespołów, w tym kilka topowych: Bayer Full, Boys, Akcent, Classic, może jeszcze Skaner. Wcześniej naszym największym konkurentem była grupa Milano. Teraz o palmę pierwszeństwa walczymy z zespołem Boys. Razem wódkę pijemy, przyjaźnimy się, wspólnie bawimy, ale scena to co innego, mamy mieć przeboje i walczyć o publiczność.

• I zarabiać kolejne miliony. Podobno najwięksi krezusi to liderzy disco polo. Tylko ile można korzystać z życia?

- Oj, można. Jakbym pani powiedział, ile mój jacht pali na godzinę, to by pani nie uwierzyła. Ale nie powiem, bo cyfra jest porażająca, nie chcę nikogo drażnić.

Komentarze 7

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 9 lipca 2009 o 21:04
0
...................
Avatar
Gość / 6 lipca 2009 o 22:36
0
plejbek napisał:
szczery może jest

tandeciarz wieśniak i beztalencie

kto cie słucha człowieczku



A ja Go słucham i mi się bardzo podoba , fajny facet i do tego przystojny i kulturalny . Miło na gościa patrzeć .
Własnie to Ty jesteś wiesniak i tandeciarz , zazdrośniku jeden , spadaj z forum .
Avatar
bennet / 5 lipca 2009 o 13:34
0
plejbek napisał:
szczery może jest

tandeciarz wieśniak i beztalencie

kto cie słucha człowieczku

Największym głupcem jest ten, kto sądzi,że poza nim wszyscy są głupcami...Prawda miastowy człowieczku ?Pochwal się swoim talentem...Potrafisz coś więcej , niż oczerniać innych????? Nie sądzę. Zresztą widać to wyrażnie po toku Twojego myślenia... Jeszcze jedno- NIGDY nie wypowiadaj się za innych... Mów za siebie--człowieczku...
ieczku ?Pochwal się swoim talentem...Potrafisz coś więcej , niż oczerniać innych????? Nie sądzę. Zresztą widać to wyrażnie po toku Twojego myślenia... Jeszcze jedno- NIGDY nie wypowiadaj się za innych... Mów za siebie--człowieczku... rozwiń
Avatar
plejbek / 5 lipca 2009 o 06:33
0
szczery może jest

tandeciarz wieśniak i beztalencie

kto cie słucha człowieczku
Avatar
TW Edek / 4 lipca 2009 o 21:38
0
No i na co Cię jeszcze stać? Jesteś bardziej tandetny od tego gościa. On przynajmniej jest szczery: dostarcza produkt którego chcą ludzie i z tego żyje. Za to go cenię.

rock napisał:
W USA plebs slucha Jacksona a w Polsce disco polo, lol


Taki bogacz a uzywana lodeczke kupiona gdzies na gieldzie rzeczy zlomowanych w USA

nie jestem krolem disco polo a stac mnie na nowa lodeczke a nie jakis zdezelowany ze zlomu ktory sie popsul przy pierwszej podrozy hi hi
rozwiń
Avatar
rock / 4 lipca 2009 o 19:57
0
W USA plebs slucha Jacksona a w Polsce disco polo, lol


Taki bogacz a uzywana lodeczke kupiona gdzies na gieldzie rzeczy zlomowanych w USA

nie jestem krolem disco polo a stac mnie na nowa lodeczke a nie jakis zdezelowany ze zlomu ktory sie popsul przy pierwszej podrozy hi hi
Avatar
TW Edek / 4 lipca 2009 o 18:57
0
A więc przedsiębiorstwo PSL się kręci...
Avatar
Gość / 9 lipca 2009 o 21:04
0
...................
Avatar
Gość / 6 lipca 2009 o 22:36
0
plejbek napisał:
szczery może jest

tandeciarz wieśniak i beztalencie

kto cie słucha człowieczku



A ja Go słucham i mi się bardzo podoba , fajny facet i do tego przystojny i kulturalny . Miło na gościa patrzeć .
Własnie to Ty jesteś wiesniak i tandeciarz , zazdrośniku jeden , spadaj z forum .
Avatar
bennet / 5 lipca 2009 o 13:34
0
plejbek napisał:
szczery może jest

tandeciarz wieśniak i beztalencie

kto cie słucha człowieczku

Największym głupcem jest ten, kto sądzi,że poza nim wszyscy są głupcami...Prawda miastowy człowieczku ?Pochwal się swoim talentem...Potrafisz coś więcej , niż oczerniać innych????? Nie sądzę. Zresztą widać to wyrażnie po toku Twojego myślenia... Jeszcze jedno- NIGDY nie wypowiadaj się za innych... Mów za siebie--człowieczku...
ieczku ?Pochwal się swoim talentem...Potrafisz coś więcej , niż oczerniać innych????? Nie sądzę. Zresztą widać to wyrażnie po toku Twojego myślenia... Jeszcze jedno- NIGDY nie wypowiadaj się za innych... Mów za siebie--człowieczku... rozwiń
Avatar
plejbek / 5 lipca 2009 o 06:33
0
szczery może jest

tandeciarz wieśniak i beztalencie

kto cie słucha człowieczku
Avatar
TW Edek / 4 lipca 2009 o 21:38
0
No i na co Cię jeszcze stać? Jesteś bardziej tandetny od tego gościa. On przynajmniej jest szczery: dostarcza produkt którego chcą ludzie i z tego żyje. Za to go cenię.

rock napisał:
W USA plebs slucha Jacksona a w Polsce disco polo, lol


Taki bogacz a uzywana lodeczke kupiona gdzies na gieldzie rzeczy zlomowanych w USA

nie jestem krolem disco polo a stac mnie na nowa lodeczke a nie jakis zdezelowany ze zlomu ktory sie popsul przy pierwszej podrozy hi hi
rozwiń
Avatar
rock / 4 lipca 2009 o 19:57
0
W USA plebs slucha Jacksona a w Polsce disco polo, lol


Taki bogacz a uzywana lodeczke kupiona gdzies na gieldzie rzeczy zlomowanych w USA

nie jestem krolem disco polo a stac mnie na nowa lodeczke a nie jakis zdezelowany ze zlomu ktory sie popsul przy pierwszej podrozy hi hi
Avatar
TW Edek / 4 lipca 2009 o 18:57
0
A więc przedsiębiorstwo PSL się kręci...
Zobacz wszystkie komentarze 7

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Tygodniowo z Lublina na Ukrainę wyjeżdża 650 autokarów. Dlaczego loty się nie przyjmują?
galeria

Tygodniowo z Lublina na Ukrainę wyjeżdża 650 autokarów. Dlaczego loty się nie przyjmują? 0 0

Połączenie do Kijowa zostanie szybko przywrócone – deklaruje Ireneusz Dylczyk, dyrektor handlowy Portu Lotniczego Lublin. Dodaje również, że połączenia realizowane przez Wizz Air będą realizowane większym samolotem.

Kobieta wynajęła znajomej mieszkanie, a ta z wdzięczności... ją okradła

Kobieta wynajęła znajomej mieszkanie, a ta z wdzięczności... ją okradła 1 1

46-latka nadużyła gościnności swojej znajomej. Z wynajmowanego od niej mieszkania ukradła pieniądze, biżuterię i akcesoria komputerowe. Teraz odpowie przed sądem.

W weekendy w Lublinie pojedzie więcej nocnych autobusów

W weekendy w Lublinie pojedzie więcej nocnych autobusów 0 0

Już w tym tygodniu zmieni się rozkład jazdy nocnych linii autobusowych N1, N2 i N3.

Wybuch gazu w kamienicy na Starym Mieście w Lublinie. Lokatorzy nadal nie mogą tu wrócić

Wybuch gazu w kamienicy na Starym Mieście w Lublinie. Lokatorzy nadal nie mogą tu wrócić 1 1

Uszkodzona po wybuchu gazu staromiejska kamienica przy ul. Rybnej przejdzie gruntowny remont pod nadzorem konserwatora zabytków. Miasto zarezerwowało już pieniądze na projekt przebudowy. Konieczna jest naprawa dachu i wymiana zalanych stropów.

Po wichurach w Lubelskiem. Drzewo przygniotło samochód, w środku jechało czterech mężczyzn

Po wichurach w Lubelskiem. Drzewo przygniotło samochód, w środku jechało czterech mężczyzn 4 6

Volkswagen, który w poniedziałek rano przejeżdżał ul. Piwną w Chełmie, został przygnieciony przez drzewo. Jeden z pasażerów trafił ranny do szpitala.

Lublin z własną kryptowalutą? Pomysły kandydata na prezydenta

Lublin z własną kryptowalutą? Pomysły kandydata na prezydenta 0 9

Pomysły na wykorzystanie nowych technologii w życiu miasta przedstawiał we wtorek poseł Jakub Kulesza, kandydat na prezydenta Lublina z komitetu „Kukiz, Wolność, Lubelscy Patrioci i Ruchy Miejskie”.

Lubartów: Kwartet smyczkowy zagrał na otwarciu oczyszczalni ścieków
film

Lubartów: Kwartet smyczkowy zagrał na otwarciu oczyszczalni ścieków 0 3

Kwartet smyczkowy OFF and BACH przygrywał na otwarciu zmodernizowanej oczyszczalni ścieków w Lubartowie. Największa inwestycja w historii miasta kosztowała ponad 58 mln zł.

Mezoterapia twarzy, szyi i dekoltu – recepta na zatrzymanie czasu

Mezoterapia twarzy, szyi i dekoltu – recepta na zatrzymanie czasu 0

Zależy ci na tym, aby twoja skóra zachowała młodość na dłużej? W takim razie odpowiednia pielęgnacja skóry to za mało – oprócz niej warto skorzystać z zabiegów mezoterapii, dzięki którym możemy uzyskać jeszcze lepsze efekty. Na czym dokładnie polega mezoterapia i ile musimy za nią zapłacić?

Lubelskie: Śmierć nastolatki i jej chłopaka. Dilerzy zatrzymani

Lubelskie: Śmierć nastolatki i jej chłopaka. Dilerzy zatrzymani 12 2

Zatrzymano dwóch dilerów narkotyków, którzy mają być powiązani ze śmiercią młodych ludzi w Biskupicach. 17-latka i jej chłopak zmarli najprawdopodobniej po przedawkowaniu środków odurzających – ustalili śledczy. Nie wykluczają, że były to dopalacze.

Lublin: UMCS ma problem z kampusem zachodnim

Lublin: UMCS ma problem z kampusem zachodnim 2 6

UMCS ma poważny problem z budową nowych siedzib Wydziału Politologii i Instytutu Psychologii. Do przetargu na roboty budowlane stanęły cztery firmy, ale wszystkie oferty przekraczają kwotę, którą gotowa jest wydać uczelnia.

XX-lecie zespołu Coma w Domu Kultury w Lublinie
7 grudnia 2018, 18:00

XX-lecie zespołu Coma w Domu Kultury w Lublinie 1 0

Co Gdzie Kiedy. W tym roku zespół Coma świętuje swoje XX-lecie. Z tej okazji formacja wyruszyła w urodzinową trasę koncertową, w ramach której zawita również do Lublina. Koncert odbędzie się 7 grudnia o godz. 18 w klubie Dom Kultury (Krakowskie Przedmieście 19).

Chcą porzucić Sejm dla samorządu. Sprawdziliśmy aktywność lubelskich posłów
galeria

Chcą porzucić Sejm dla samorządu. Sprawdziliśmy aktywność lubelskich posłów 12 24

Jarosław Sachajko to lider w liczbie wystąpień na posiedzeniach Sejmu (240) i złożonych interpelacji (707). Na przeciwległym biegunie jest Sylwester Tułajew, który na swoim koncie ma zaledwie 5 interpelacji.

Tak będą wyglądać nowe dowody osobiste. Jest już wzór
galeria

Tak będą wyglądać nowe dowody osobiste. Jest już wzór 0 4

Wiosną 2019 r. ma się zmienić wygląd dowodu osobistego> Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji pokazało jego wzór.

Lubelskie: 13-latek na motorowerze wjechał wprost pod samochód
galeria

Lubelskie: 13-latek na motorowerze wjechał wprost pod samochód 11 1

Do wypadku doszło w poniedziałek około godz. 17 między miejscowościami Andrzejówka i Bukowa (pow. biłgorajski).

Zderzenie toyoty i skody na skrzyżowaniu ul. Skłodowskiej i Akademickiej w Lublinie
galeria

Zderzenie toyoty i skody na skrzyżowaniu ul. Skłodowskiej i Akademickiej w Lublinie 4 3

Do zdarzenia doszło tuż przed godz. 8 na skrzyżowaniu ul. Skłodowskiej i Akademickiej w Lublinie.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!