Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

25 maja 2012 r.
14:38
Edytuj ten wpis

Nie ma dzieci, są ludzie: Rozmowa z rzecznikiem praw dziecka

 (Jacek Świerczyński)
(Jacek Świerczyński)

Jeśli dziecko zostało przez nauczyciela uderzone, szturchnięte czy poniżone, a komisja dyscyplinarna umarza to albo co najwyżej daje karę nagany, ja mam w nosie taką naganę – mówi Marek Michalak, który przyjechał w tym tygodniu do Lublina na konferencję pt. "O prawie dziecka do popełniania błędów”. Rozmowa z Markiem Michalakiem, rzecznikiem praw dziecka.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Dość przewrotny tytuł konferencji…

– Nie jest przypadkowy. W 2009 r. przyjechały do mojego biura dzieci z woj. świętokrzyskiego z petycją, żeby do konwencji o prawach dziecka wpisać ich prawo do popełniania błędów. Jeśli dzieci artykułują to wprost, nawet organizują się, żeby zebrać podpisy, złożyć do rzecznika taki wniosek, to jest to temat wart zauważenia. Szczególnie w Roku Janusza Korczaka, kiedy jestem autorem 16 konferencji we wszystkich województwach. Chcę, żebyśmy na każdej z nich rozważali konkretny temat, który dzieci dotyczy i je interesuje.

• Do jakich błędów dzieci mają prawo?

– Najróżniejszych. My chcielibyśmy, żeby one zawsze były wyjątkowe, żeby odpowiadały na nasze pytania, używamy sformułowania: "żeby były grzeczne”. Nie zawsze słowo "grzeczny” dorosłego i "grzeczny” dziecka jest tożsame. Kiedy pytam dzieci, co dla nich znaczy, że są grzeczne, odpowiadają, że wtedy, kiedy nie mają jakichś nadpobudliwych ruchów, nie odzywają się, mają takie samo zdanie, jak osoby dorosłe. No nie daj Boże! Właśnie o to chodzi, żeby nasze dzieci były kreatywne. Żeby potrafiły powiedzieć "nie”, gdy ktoś je krzywdzi, kiedy się nie zgadzają. Mają prawo się nie zgadzać. Tylko równolegle musimy pamiętać, żeby mówić i swoim przykładem pokazywać – bo mówienie bez przykładu też nie ma większego sensu – co to jest kultura osobista, kultura dyskusji. Jakże często nam dorosłym tego brakuje. Kiedy włączamy telewizor albo radio i widzimy osoby, które przerywają sobie i ubliżają. Nie jest to dobry przekaz dla młodych ludzi. A chcielibyśmy, żeby oni byli "grzeczni”.

• Czyli te błędy kształtują osobowość dziecka?

– Poniekąd tak. Proszę zauważyć, że my też popełniamy błędy. Potem panicznie boimy się przyznać, próbujemy na kogoś zrzucić winę. A gdzie odwaga cywilna – nie w cenie, nie w modzie? A gdzie możliwość dyskusji, wytłumaczenia? Czasami nasz zwierzchnik nie daje takiej możliwości. Ale on się też gdzieś tego nauczył. Jeśli my dzisiaj z dzieckiem rozmawiamy, omawiamy sytuację, ewentualny błąd, który popełniło i pokazujemy, że można było coś zrobić inaczej, pytamy: a co ty na ten temat myślisz, jakbyś to zrobił drugi raz, to jest właściwa droga. Dzieciom, z którymi się spotkałem w Lublinie, życzyłem, żeby tych błędów popełniały jak najmniej. Żeby uczyły się przede wszystkim na błędach cudzych. Ale także, żeby nie wpadały w depresję, że coś się nie udało, niech nie mają poczucia niskiej wartości. Człowiek, który podejmuje jakąkolwiek aktywność, odnosi sukcesy, ale też popełnia błędy.

• Dobrze ujęła to Dorota Zawadzka (społeczny doradca rzecznika praw dziecka, znana z telewizji jako "Super Niania” – red.). Powiedziała, że musimy traktować dzieci tak, jak byśmy traktowali samych siebie.

– Chcemy, żeby dzieci były w stosunku do nas otwarte, umiały z nami rozmawiać, przychodziły ze swoimi problemami i konstruktywnie te problemy rozwiązywały. Żeby nie wykazywały agresji wobec innych, żeby szanowały nauczycieli, rodziców i innych dorosłych. Nie ma innej drogi, jak nauczenie tego poprzez własny przykład. Zawsze mówię dzieciom, żeby traktowały innych tak, jak same chciałyby być traktowane. Kiedy pytam, kto z nich chciałby być bity, kto lubi być poniżany, kto lubi, jak o nim plotkują, nikt nie podnosi ręki. To trzeba im uświadomić. Pokazać, jakie są ich prawa i nauczyć odpowiedzialności za traktowanie drugiego człowieka, za egzekwowanie własnych praw.

• Tak, jak powiedział Korczak: Nie ma dzieci, są ludzie.

– A jak! O innej skali pojęć, innym odczuwaniu, innych możliwościach na danym etapie. Ale to są ludzie! Nie "zadatki na człowieka”, jak kiedyś usłyszałem. Zawsze się oburzam, kiedy dzieciom mówi się: kiedyś z was wyrosną porządni ludzie. Ja bardzo przepraszam, ale dzieci dzisiaj są ludźmi. I tak naprawdę, jeśli mielibyśmy mierzyć poziom przyzwoitości i porządności, to na pewno u dzieci będzie on większy niż u dorosłych.

• Po jednej z pańskich ostatnich interwencji w Ministerstwie Edukacji Narodowej można wnioskować, że oburzyła pana również rosnąca liczba przypadków złego traktowania dzieci w szkołach.

– Ależ, oczywiście. Kiedy my wprowadzamy, przy ogromnym oporze społecznym, zakaz bicia dzieci w naszym państwie, co jest absolutnie potrzebne, a z drugiej strony dostaję informacje z placówek opiekuńczo-wychowawczych, edukacyjnych, że tu dziecko zostało uderzone, tam szturchnięte, tam poniżone, a komisja dyscyplinarna umarza to albo co najwyżej daje karę nagany, ja mam w nosie taką naganę. Czego to ma nauczyć? Jaki to daje sygnał młodemu człowiekowi, który jest pod opieką państwa, ale ma poczucie, że to państwo go nie chroni? Państwo polskie jest bardzo daleko w ochronie praw dziecka. Nasze mechanizmy ochronne są duże. Tylko że komisje dyscyplinarne są niejako sędzią we własnej sprawie. Analizując tę sprawę, zgłaszając do poszczególnych wojewodów, do ministra, ale też przedstawiając w parlamencie, jestem coraz większym przeciwnikiem kierowania spraw do takich komisji. Uważam, że sprawami, które mają posmak przestępczy, a bicie człowieka jest przestępstwem w naszym kraju, powinien zajmować się niezawisły sąd, który ma konkretne kompetencje i możliwości.

• To rada dla rodziców, co zrobić, gdy ich dziecko spotka np. w szkole coś złego.

– Rodzice zawsze powinni mówić "nie” takim sytuacjom. Nie patrzeć na to, że dorosły ma większe możliwości. Właśnie dlatego trzeba bardziej chronić dziecko. Ale tu mówimy o dzieciach, które mają rodziców. A te, które nie mają? A te, których rodzice się nimi nie interesują? Jeśli drugi wychowawca albo ktoś, kto jest obserwatorem, nie podejmie działań, to dziecko może pozostać samo. Dlatego bardzo ważne jest, żeby każde polskie dziecko wiedziało, że są instytucje zobowiązane do jego ochrony: kurator oświaty, organ prowadzący, wymiar sprawiedliwości, organy ścigania. Ale gdyby którakolwiek z tych instytucji nie zadziałała tak, jak trzeba, to jest rzecznik praw dziecka, który podejmie interwencję i na pewno stanie po stronie dzieci.

• Problem z nauczycielami może rozwiązać kodeks etyki zawodowej, podobny do tego u lekarzy czy prawników?

– Zaproponowałem taką formę. Być może nazwalibyśmy pewne rzeczy po imieniu. Być może poprzez zawstydzenie, pobudzenie pewnej empatii i etosu, wiele osób zwróciłoby uwagę na problem. Aczkolwiek to jest tylko działanie równoległe. Bo winni, którzy popełnili przestępstwo, powinni ponieść jego konsekwencje. Nie mówię, że trzeba kogoś postawić pod pręgierz. Ale nie można też pozostawić z poczuciem, że to znikoma szkodliwość społeczna, brak interesu społecznego, żeby ścigać takie przestępstwa. To są bardzo poważne przestępstwa wymierzone na szkodę najbardziej bezbronnych obywateli.

Pozostałe informacje

Rekordowe zakupy sprzętu do szpitalnych oddziałów i poradni

Rekordowe zakupy sprzętu do szpitalnych oddziałów i poradni

Bialski szpital szykuje się do dużych zakupów nowego sprzętu, który trafi na blok operacyjny, do poradni i na wiele oddziałów. Skorzystają m.in. pacjenci z nowotworem.

43 nowych policjantów zasiliło lubelski garnizon

43 nowych policjantów zasiliło lubelski garnizon

„Ja obywatel Rzeczypospolitej Polskiej świadom podejmowanych obowiązków policjanta...” - to początek roty ślubowania wypowiedzianej przez policyjnych adeptów podczas uroczystej zbiórki. Wśród nich jest 33 mężczyzn i 10 kobiet.

Flaga Ukrainy znowu wisi na Urzędzie Miasta

Flaga Ukrainy znowu powiewa na ratuszu. Incydent badać będzie prokuratura

Flaga Ukrainy znowu powiewa na budynku ratusza w Białej Podlaskiej. Z kolei, policja przekazała w poniedziałek materiały dotyczące incydentu z udziałem Grzegorza Brauna do prokuratury.

Mamy ARKUSZE maturalne z języka polskiego. Co było na tegorocznym egzaminie?

Mamy ARKUSZE maturalne z języka polskiego. Co było na tegorocznym egzaminie?

Źródła nadziei w życiu lub wpływ błędnej oceny na życie człowieka - tak wyglądały tematy maturalnej rozprawki. Pytania zamknięte dotyczyły "Tanga" Sławomira Mrożka, "Rozmowy Mistrza Polikarpa ze śmiercią", fragmentu "Dziadów" Mickiewicza oraz wierszy Jana Kochanowskiego i Zbigniewa Herberta.

Policjantów zainteresowało niesprawne oświetlenie. Okazało się, że to nie jedyne przewinienie

Policjantów zainteresowało niesprawne oświetlenie. Okazało się, że to nie jedyne przewinienie

Policjanci z krasnostawskiej drogówki zatrzymali do kontroli auto, które poruszało się po drodze z niesprawnymi światłami. Okazało się że kierowca był pod wpływem alkoholu.

Frassati Fajsławice nie zaliczy weekendu do udanych

Bug Hanna rozgromił GKS Łopiennik. Wyniki chełmskiej klasy okręgowej

Unia Rejowiec lepsza od Spółdzielcy Siedliszcze. Brat Siennica Nadolna wywiózł trzy punkty z terenu Włodawianki Włodawa. Zwycięstwo Bugu Hanna nad GKS Łopiennik 10:1. Siedem goli na boisku w Żółkiewce

Matura 2025: Było okej, przygotowujemy się na następne egzaminy
SONDA
galeria
film

Matura 2025: Było okej, przygotowujemy się na następne egzaminy

Część uczniów egzamin z języka polskiego ma już za sobą. Jak było? Co po wszystkich egzaminach? O to zapytaliśmy uczniów II LO w Lublinie.

Impreza go zmęczyła i zasnął za kierownicą

Impreza go zmęczyła i zasnął za kierownicą

Włodawscy policjanci otrzymali zgłoszenie o aucie, które zakończyło jazdę na ogrodzeniu posesji. Jak się okazało, kierowca wracał z imprezy i był pod wpływem alkoholu. Natomiast w gminie Urszulin 65-latek z dwoma promilami alkoholu w organizmie wjechał do rowu.

Międzynarodowy Konkurs Fotograficzny promujący sztukę osób niepełnosprawnych już niedługo
NASZ PATRONAT

Międzynarodowy Konkurs Fotograficzny promujący sztukę osób niepełnosprawnych już niedługo

W dniach 8-11 maja w Lublinie odbędzie się 16. Międzynarodowy Konkurs Fotografii realizowany w ramach jubileuszowego XXXV Międzynarodowego Przeglądu Teatrów Osób Niepełnosprawnych, znany także jako Spotkania Artystów Nieprzetartego Szlaku.

Stacja kolejowa Zamość Starówka

Inwestycja na torach. Pociąg przez Zamość nie pojedzie

Trwa budowa lokalnego centrum sterowania ruchem w Zawadzie koło Zamościa. A to oznacza utrudnienia dla podróżnych. Kolejne mają być odczuwalne od dzisiejszego (5 maja) wieczora.

ŁKS Łazy w weekendowej kolejce stracił trzy punkty

ŁKS Łazy przegrał z Unią Żabików. Wyniki bialskiej klasy okręgowej

Rezerwy Podlasia Biała Podlaska minimalnie lepsze od zespołu Az-Bud Komarówka Podlaska. Sokół Adamów wygrał drugi mecz z rzędu. Cenne zwycięstwo Absolwenta Domaszewnica nad LZS Sielczyk. Unia Żabików ograła ŁKS Łazy

Strategie SEO dla startupów – jak zaistnieć w sieci od zera?

Strategie SEO dla startupów – jak zaistnieć w sieci od zera?

Jesteś na początku drogi. Masz produkt, usługę, plan, ambicję. Nie masz jednak zasięgów. Google Cię nie zna, nikt nie wchodzi na stronę. A przecież startup bez widoczności w zasadzie nie ma prawa bytu. Dlatego dziś konkretnie: jak startup może skutecznie rozkręcić SEO, nie przepalając budżetu i nie ginąc w tłumie?

Dziecięcy festiwal tańców i przyśpiewek ludowych: “Lublin tańcem malowany”
NASZ PATRONAT

Dziecięcy festiwal tańców i przyśpiewek ludowych: “Lublin tańcem malowany”

Po raz szósty w Lublinie rozpocznie się dziecięcy festiwal: „Lublin tańcem malowany”. W wydarzeniu 10 maja w auli zespołu szkół nr 13 przy ul. Berylowej 7 weźmie udział około 800 dzieci z 40 przedszkoli z Lublina i województwa lubelskiego.

Zaatakował nożem i uciekł z miejsca zdarzenia. Grozi mu nawet dożywocie

Zaatakował nożem i uciekł z miejsca zdarzenia. Grozi mu nawet dożywocie

Zamojscy policjanci zatrzymali 24-letniego mężczyznę podejrzanego o usiłowanie zabójstwa. Mężczyźnie grozi nawet dożywocie.

Piłkarze LKS Kamionka (w żółto-niebieskich strojach) już w niedzielę wrócą po wielomiesięcznej tułaczce do swojej miejscowości

Szalony mecz w Gołębiu. Wyniki lubelskiej klasy okręgowej

Tamtejszy Hetman przegrywał z LKS Kamionka już trzema bramkami, ale zdołali doprowadzić do remisu

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium