Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

4 lutego 2011 r.
16:57
Edytuj ten wpis

Nie masz konta na FB = Nie istniejesz

0 12 A A
Facebook
Facebook

Matka zostawiła kilkuletnie dzieci, a po 20 latach zapytała je na Facebooku, czy chcą być w gronie jej znajomych. Syryjscy działacze z Niezależnego Bloku Islamskiego na Facebooku organizują zwolenników opozycji i zwołują na sobotę wielką demonstrację na ulicach Damaszku. O co chodzi z tym Facebookiem?

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Udostępnij na Facebook


Wszechobecna intymność (ambient intimacy), to termin, który stosuje Leisa Reichelt, brytyjska badaczka sieci. – Wszechobecna intymność, to możliwość bycia w regularnym kontakcie z osobami, z którymi zazwyczaj nie byłoby takiej możliwości ze względu na bariery czasowe i przestrzenne – uważa Reichelt, która dowodzi, że zalety wszechobecnej intymności są znaczące. – Sprawia ona, że internauci to osoby otwarte na innych, mające więcej znajomych i szersze horyzonty niż osoby, które z sieci nie korzystają.

Ilu masz znajomych

– Mam na Facebooku 585 znajomych, to nie jest dużo – uważa Alex, studentka prawa na Columbia University w Nowym Jorku. – Większość z nich pojawiła się w czasie pierwszego i drugiego roku moich wcześniejszych studiów w Waszyngtonie na Georgetown University. Teraz, w Nowym Jorku był drugi wysyp. Konto założył mi chłopak, jak tylko zostałam studentką, bo w 2006 roku Facebook był jeszcze międzyuczelniany i tylko studenci mieli na nim swoje konta. Czuję się pionierem Facebooka – śmieje się przyszła prawniczka.

Pytana, dlaczego założyła konto odpowiada: Bo wszyscy znajomi mieli! – Z dawnych, wewnątrzuczelnianych czasów zostało to, że większość osób jest na tym portalu pod swoimi nazwiskami. Dlatego mam na Facebooku ludzi, których tylko tak mogłam odnaleźć w sieci. Choć z tymi na prawdę bliskimi zwykle kontaktuję się mejlowo. Nie jestem niewolnikiem tego miejsca w sieci, tygodniowo na Facebooku spędzam góra godzinę.

Nie zamierzam istnieć

– Znajomi, znajomi, jacy znajomi? – irytuje się Zbyszek Michowicz, handlowiec z Lublina. – Moja szwagierka ma hopla na punkcie Facebooka, wypytuje na każdej rodzinnej i towarzyskiej imprezie, kto ma ile znajomych. A jak pytam, skąd zna tego czy tamtego, to się okazuje, że raz kontaktowała się służbowo, bo podpisywała kwity w kancelarii, albo była z kimś na dwóch lekcjach francuskiego, a później zmieniła grupę i kontaktu brak. I tacy to jej znajomi. Ja się częściej widuję ze sprzedawcą na stacji benzynowej. Mam poszukać go w sieci – wzrusza ramionami 37-letni Zbyszek, który na Skypie i liście mejlowej ma kilkanaście osób, z którymi kontaktuje się dwa–trzy razy w tygodniu. I na Facebooku nie zamierza istnieć.

Być czy nie być

Amerykańska studentka z Nowego Jorku kilka dni temu uczestniczyła w dyskusji na temat "być czy nie być na Facebooku”.

– Mój przyjaciel stwierdził, że nigdy się tam nie zaloguje, bo potem są same kłopoty. Był niedawno z dziewczyną na Karaibach, zrobili sobie wakacje. Podczas wyjazdu dziewczyna sprawdzała, co na Facebooku, okazało się, że che ją zaprosić do swoich znajomych jej… matka. No i powstał problem, co ona ma zrobić, bo wiele lat temu matka porzuciła męża i dwie kilkuletnie wówczas córki i zniknęła. Dziewczynki wychowywał ojciec. Teraz kobieta na Facebooku znalazła je obie. Siostra zdecydowała się na kontakt, dziewczyna przyjaciela nie.

e-telenowela

Historia jak z telenoweli jest jednym z aspektów korzystania z najpopularniejszego na świecie portalu.
– We wtorek mieliśmy na uniwersytecie spotkanie z dziekanem – opowiada Aleks – zalecił nam usuniecie wszystkich zdjęć z naszych profili, które nie pasują do prawników studiujących na takiej uczelni jak nasza. Żeby nikt zainteresowany naszym podaniem o pracę nie znalazł w sieci kompromitujących zdjęć – opowiada studentka Columbia University.

Jak się szacuje, teraz w USA zwolennikami i użytkownikami Facebooka są głównie nastolatki i kobiety po "40”. Obie te grupy spędzają na tym społecznościowym portalu najwięcej czasu.

Jak to przetłumaczyć

Irlandka Aoife Lenihan jest doktorantką uniwersytetu w Limerick. W swojej pracy bada rolę oddolnych strategii w rozwoju języka – i za takie uważa właśnie tłumaczenie Facebooka. Według pięciostopniowej skali UNESCO, oceniającej stopień zagrożenia języka, irlandzki jest "zdecydowanie zagrożony” wymarciem. Oznacza to, że posługuje się nim przede wszystkim pokolenie rodziców i starsze.

Od jesieni 2008 roku dostępna jest irlandzka wersja Facebooka. Serwis nie zatrudnia tłumaczy, ale oddaje tłumaczenia w ręce samych użytkowników. Doktorantka dowodzi, że podczas tłumaczenia poszczególnych stron serwisu, użytkownicy prowadzą między sobą zaciekłe dyskusje na temat poszczególnych słów czy całych wyrażeń. Internauci tłumaczący Facebooka na język irlandzki nie mogą np. zgodzić się w temacie, które określenie na telefon komórkowy powinno być stosowane w oficjalnym tłumaczeniu serwisu.

Zbiór jednostek

Przykład irlandzkiego Facebooka był modelowy dla Edwarda J. Valauskasa, amerykańskiego bibliotekarza, pedagoga i publicysty internetowego, który określa "społeczność internetową” jako zbiór jednostek, które używają komputerów, oprogramowań oraz innych środków, aby transcendentalnie (poza czasem i przestrzenią) dyskutować o wspólnych zainteresowaniach.

Manuel Castells, hiszpański socjolog, uważa natomiast, że pojęcie "społeczności internetowej” powstało, aby zwrócić uwagę na to, że w obrębie nowej technologii, jaką jest Internet, powstała platforma, umożliwiająca kontakty międzyludzkie.

– Najbardziej mnie śmieszy, jak moi znajomi używający Facebooka mówią o tym miejscu "społeczność”. Jaka społeczność – zastanawia się Marta Piskorczyk z Lublina, geograf z wykształcenia. – Już mnie raz nawet przekonali, żeby sobie profil założyć, ale przeczytałam w gazecie artykuł o handlowaniu kliknięciami "to lubię”. Firma firmie odsprzedaje "lubiących”. Albo obiecuje: poprzyj nas na Facebooku, a damy ci rabat albo wygrasz coś do testowania. No i mi przeszła ochota na rejestrację. To marketingowe miejsce, a nie społeczność.

Tu się organizujemy

Socjolodzy Internetu uważają, że społeczność internetowa tworzy się wówczas, gdy członkowie oprócz korzystania z sieci skupiają się nad wspólnymi im celami i wartościami, realizowanymi – między innymi lub wyłącznie – za pomocą wykorzystywanej technologii.

Tak się właśnie dzieje. W sobotę, 5 lutego, ma być w Damaszku wielka demonstracja popierająca ruchy wolnościowe w Tunezji i Egipcie.

W ciągu ostatniego tygodnia działacze syryjscy używali Facebooka, żeby wezwać do masowego protest w Syrii nazywając to "Dniem gniewu”. Na stronach Facebooka, stworzonych specjalnie w tym celu, członkowie wzywali społeczeństwo syryjskie, by jutro wyszli na ulice. Pokazują obrazy i wideo ostro krytykujące syryjskiego prezydenta Baszara Al-Assasa i popierające protest przeciwko jego rządom.
Organizatorzy planowanych demonstracji w Damaszku i Aleppo wyliczyli żądania: poprawa warunków życia, respektowanie praw człowieka, wolność słowa dla wszystkich obywateli Syrii i większe wpływy dla młodzieży syryjskiej. Poprosili, by protestujący przychodzili wyłącznie z flagami syryjskimi i transparentami wyrażającymi ich żądania.

Korzystałam z informacji z bloga Marty Klimowicz, socjologa Internetu http.://klimowicz.blox.pl

Komentarze 12

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
NIE NAWIDZĘ FACEBOOKA / 11 czerwca 2011 o 09:00
0
Przeczytajcie ten artykuł (zwracam się do posiadaczy konta na facebooku) to wam szczęki opadną, co z ludźmi robi facebook!

http://www.focus.pl/cywilizacja/zobacz/publikacje/jak-nas-psuje-facebog/
Avatar
jon / 12 lutego 2011 o 17:43
0
tylko w imię czego, pani Agnieszka Dybek wmawia niedojrzałym emocjonalnie małolato , " Nie masz konta na FB = Nie istniejesz " ?
media niestety kreuję wiele , nie najmądrzejszych mód , delikatnie mówiąc, robiąc ludziom w głowach siano
Avatar
Mariusz / 11 lutego 2011 o 18:30
0
Była nasza-klasa później Facebook a później będą inne "pierdziawki" na które społeczność i tak się zarejestruje niczym do lekarza podczas choroby , chwaląc się wakacjami a przede wszystkim swoja nieokiełznaną głupotą :-). Pozdrawiam użytkowników tych pseudo społecznych portali.
Ps.
dla uzależnionych :po usunięciu konta można dalej normalnie żyć a nawet lepiej :-)
byłem ich niewolnikiem lecz w porę się obudziłem i nie marnuję już czasu na przeglądanie tych bzdur.
Pozdrawiam
Avatar
marta / 9 lutego 2011 o 09:22
0
NIE MIAŁAM, NIE MAM I NIE BĘDĘ MIAŁA KONTA NA FB
ANI NA NASZEJ KLASIE
BO CHCĘ ŻYĆ W REALU I KONTAKTOWAĆ SIĘ Z LUDŹMI, A NIE Z OBRAZKAMI NA EKRANIE KOMPUTERA
DLA MNIE TEGO TYPU PORTALE SĄ PRZEDE WSZYSTKIM TWORAMI KOMERCYJNYMI (HANDLOWANIE LUBI TO NA FB, CO ZA POMYSŁ!)
ALE JEDNOCZEŚNIE POWSTAJĄ GŁÓWNIE DLA OSÓB SAMOTNYCH - PRZYJACIELE Z SIECI TWORZĄ ZŁUDZENIE PRZYNALEŻENIA DO JAKIEJŚ SPOŁECZNOŚCI
WIĘC WYCHODZI NA TO, ŻE W XXI WIEK WESZLIŚMY Z JAKO BUSZUJĄCY PO SIECI SAMOTNICY
I JEST SMUTEK...
Avatar
marcin / 6 lutego 2011 o 21:08
0
WOW

czyli likwidując konto sam się zabiłem
Avatar
monika / 6 lutego 2011 o 20:33
0
Może jednak jakoś to przeżyję.
Avatar
jp / 6 lutego 2011 o 20:06
0
[quote name='jatoja' timestamp='1297005163' post='434002']
jakoś istnieję mimo, że nie mam konta ani na naszej klasie, ani na FB.Głupotą niektórych jest wywlekanie całej swojej prywatności na tych kontach , darmowe informacje i baza danych.
[/quote]


Podzielam Twoje zdanie.
Avatar
Zenobi / 6 lutego 2011 o 18:08
0
Ale jaja!!! Nie istnieję!!!
Avatar
czyt / 6 lutego 2011 o 18:00
0
Podobnie jak przedmówcy mam fece coś tam w .... Tam to mam
Avatar
xxxxxxx / 6 lutego 2011 o 17:45
0
nie istnieję
Avatar
NIE NAWIDZĘ FACEBOOKA / 11 czerwca 2011 o 09:00
0
Przeczytajcie ten artykuł (zwracam się do posiadaczy konta na facebooku) to wam szczęki opadną, co z ludźmi robi facebook!

http://www.focus.pl/cywilizacja/zobacz/publikacje/jak-nas-psuje-facebog/
Avatar
jon / 12 lutego 2011 o 17:43
0
tylko w imię czego, pani Agnieszka Dybek wmawia niedojrzałym emocjonalnie małolato , " Nie masz konta na FB = Nie istniejesz " ?
media niestety kreuję wiele , nie najmądrzejszych mód , delikatnie mówiąc, robiąc ludziom w głowach siano
Avatar
Mariusz / 11 lutego 2011 o 18:30
0
Była nasza-klasa później Facebook a później będą inne "pierdziawki" na które społeczność i tak się zarejestruje niczym do lekarza podczas choroby , chwaląc się wakacjami a przede wszystkim swoja nieokiełznaną głupotą :-). Pozdrawiam użytkowników tych pseudo społecznych portali.
Ps.
dla uzależnionych :po usunięciu konta można dalej normalnie żyć a nawet lepiej :-)
byłem ich niewolnikiem lecz w porę się obudziłem i nie marnuję już czasu na przeglądanie tych bzdur.
Pozdrawiam
Avatar
marta / 9 lutego 2011 o 09:22
0
NIE MIAŁAM, NIE MAM I NIE BĘDĘ MIAŁA KONTA NA FB
ANI NA NASZEJ KLASIE
BO CHCĘ ŻYĆ W REALU I KONTAKTOWAĆ SIĘ Z LUDŹMI, A NIE Z OBRAZKAMI NA EKRANIE KOMPUTERA
DLA MNIE TEGO TYPU PORTALE SĄ PRZEDE WSZYSTKIM TWORAMI KOMERCYJNYMI (HANDLOWANIE LUBI TO NA FB, CO ZA POMYSŁ!)
ALE JEDNOCZEŚNIE POWSTAJĄ GŁÓWNIE DLA OSÓB SAMOTNYCH - PRZYJACIELE Z SIECI TWORZĄ ZŁUDZENIE PRZYNALEŻENIA DO JAKIEJŚ SPOŁECZNOŚCI
WIĘC WYCHODZI NA TO, ŻE W XXI WIEK WESZLIŚMY Z JAKO BUSZUJĄCY PO SIECI SAMOTNICY
I JEST SMUTEK...
Avatar
marcin / 6 lutego 2011 o 21:08
0
WOW

czyli likwidując konto sam się zabiłem
Avatar
monika / 6 lutego 2011 o 20:33
0
Może jednak jakoś to przeżyję.
Avatar
jp / 6 lutego 2011 o 20:06
0
[quote name='jatoja' timestamp='1297005163' post='434002']
jakoś istnieję mimo, że nie mam konta ani na naszej klasie, ani na FB.Głupotą niektórych jest wywlekanie całej swojej prywatności na tych kontach , darmowe informacje i baza danych.
[/quote]


Podzielam Twoje zdanie.
Avatar
Zenobi / 6 lutego 2011 o 18:08
0
Ale jaja!!! Nie istnieję!!!
Avatar
czyt / 6 lutego 2011 o 18:00
0
Podobnie jak przedmówcy mam fece coś tam w .... Tam to mam
Avatar
xxxxxxx / 6 lutego 2011 o 17:45
0
nie istnieję
Zobacz wszystkie komentarze 12

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Nie tylko policjanci chcą podwyżek. Inni mundurowi też. Ile zarabia strażnik graniczny?

Nie tylko policjanci chcą podwyżek. Inni mundurowi też. Ile zarabia strażnik graniczny? 0 0

Rozszerza się protest służb mundurowych. Do policjantów dołączyli strażnicy graniczni, celnicy, strażacy oraz strażnicy więzienni. – Jest bardzo mało kandydatów do służby i mnóstwo wakatów. Niewielu chce narażać zdrowie i życie za 2 tys. zł – mówi szef związków zawodowych w Straży Granicznej

TBV Start szykuje się do kolejnego sezonu w elicie

TBV Start szykuje się do kolejnego sezonu w elicie 1 1

Energa Basket Liga Siedemnaście klubów zgłosiło się do udziału w rozgrywkach. Komisja Weryfikacyjna PLK SA dokona wstępnej analizy dokumentacji. Zarząd PLK SA decyzję w sprawie przyznania licencji podejmie najpóźniej do 27 lipca

Pijacka szarża 23-latka. Wpadł dwa razy w ciągu jednej nocy

Pijacka szarża 23-latka. Wpadł dwa razy w ciągu jednej nocy 6 6

23-latek wpadł w ręce policjantów dwa razy w ciągu jednej nocy. Najpierw po pijanemu szarżował samochodem po cudzym polu, a potem doprowadził do zderzenia z innym autem i pchał je przez ok. 200 metrów.

210 mln zł na drogi powiatowe w Lubelskiem. Gdzie wyremontują i zbudują?

210 mln zł na drogi powiatowe w Lubelskiem. Gdzie wyremontują i zbudują? 8 10

120 milionów złotych na modernizację i budowę ponad 200 kilometrów dróg trafiło do wszystkich powiatów z województwa lubelskiego. Całkowita wartość inwestycji realizowanych w ramach tzw. megaprojektu drogowego wyniesie ok. 210 mln zł

Dzień z Harrym Potterem w MBP
27 lipca 2018, 11:00

Dzień z Harrym Potterem w MBP 1 0

Co Gdzie Kiedy. W piątek, 27 lipca o godz. 11 w Filii nr 26 MBP im. H. Łopacińskiego w Lublinie (ul. Leonarda 18) odbędzie się Dzień z Harrym Potterem. To gratka dla wszystkich miłośników prozy J.K. Rowling.

Graffiti psuje krajobraz? Bolesław Stelmach chce by je zamalować i posadzić bluszcz

Graffiti psuje krajobraz? Bolesław Stelmach chce by je zamalować i posadzić bluszcz 34 33

Zamalowania graffiti na murach wzdłuż al. Solidarności koło skansenu i ogrodu botanicznego domaga się Rada Kultury Przestrzeni. Zamiast malowideł z zeszłorocznej imprezy Meeting of Styles wolałaby tu zieloną ścianę z bluszczu. Ratusz zapowiada jednak, że w sierpniu… powstanie tu nowe graffiti

Powrót Granicy, zmiana trenera w Łazach

Powrót Granicy, zmiana trenera w Łazach 2 0

Granica Terespol wygrała rywalizację w grupie I bialskiej klasy A i wywalczyła awans do bialskiej klasy okręgowej

Przedszkolak wybierze sobie przyszły zawód. Nowy pomysł MEN

Przedszkolak wybierze sobie przyszły zawód. Nowy pomysł MEN 2 7

Dzieci w przedszkolach będą miały zajęcia z doradztwa zawodowego – wynika z projektu rozporządzenia przygotowanego przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Przyszły zawód dzieci mają wybierać przez zabawę

Pracownicy Aldika grożą strajkiem. Rozmowy ostatniej szansy

Pracownicy Aldika grożą strajkiem. Rozmowy ostatniej szansy 10 5

30 lipca przedstawiciele komisji zakładowej NSZZ Solidarność spotkają się z przedstawicielami sieci Aldik. Będą rozmawiać o podwyżkach. Jeśli nie usłyszą konkretów, nie wykluczają rozpoczęcia strajku.

Sprzedaż mieszkań zaczyna zwalniać

Sprzedaż mieszkań zaczyna zwalniać 0 2

W drugim kwartale tego roku Polacy kupili mniej nowych mieszkań niż rok wcześniej. W statystykach GUS widać pierwsze symptomy spadku aktywności deweloperów – oceniają eksperci. Liczba nowych pozwoleń na budowę rośnie, ale wolniej niż kiedyś.

Koncert w Kaplicy Trójcy Świętej na Zamku
22 lipca 2018, 17:00

Koncert w Kaplicy Trójcy Świętej na Zamku 1 0

Co Gdzie Kiedy. Trwa Festiwal Fresków w Lublinie. W najbliższą niedzielę, 22 lipca o godz. 17 w Kaplicy Trójcy Świętej na Zamku odbędzie się koncert Szymona Krzemiania i Grzegorza Siedlaczka.

Jej mąż miotał się z bólu, ale nie chcieli go przyjąć do szpitala. Zmarł kilka dni później

Jej mąż miotał się z bólu, ale nie chcieli go przyjąć do szpitala. Zmarł kilka dni później 124 16

Ostry ból głowy, 40-stopniowa gorączka, wymioty. – Stan męża się pogarszał, dosłownie miotał się z bólu, a ja byłam bezsilna – opowiada Katarzyna Gnaś. Mimo to, 26-latek nie został przyjęty do szpitala w Poniatowej. Kilka dni później zmarł

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 18 lipca 2018 roku

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 18 lipca 2018 roku 0 0

Legia – Cork City 3:0. Pewny awans mistrzów Polski

Legia – Cork City 3:0. Pewny awans mistrzów Polski 7 2

W rewanżowym meczu I rundy eliminacji do Ligi Mistrzów zespół z Warszawy pokonał na swoim stadionie niżej notowanego rywala z Irlandii i awansował do dalszej fazy rozgrywek

Ponad miesiąc temu zmienili ruch na rondzie. Kolejna stłuczka

Ponad miesiąc temu zmienili ruch na rondzie. Kolejna stłuczka 4 1

Kolejna stłuczka na rondzie Wyszyńskiego w Zamościu. Od 6 czerwca obowiązuje tu ruch okrężny a kierowcy nadal mają problemy

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.