Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

20 marca 2008 r.
14:55
Edytuj ten wpis

No bo ty się boisz myszy

Pan Jan, lat 70: nie muszę iść rano do kiosku. Pani Barbara na emeryturze: wyślę wnuczce emotikona i ona już wie, jaki mam humor.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Pani Irena, lat 62: kupiłam sobie laptopa!

Jak wyliczają fachowcy, w Internecie buszuje ponad 800 tysięcy seniorów. Osoby po 50 roku życia stanowią najmniej liczną, ale szybko powiększającą się, grupę wśród polskich internautów. Według danych Megapanel PBI/Gemius tylko w ciągu dwóch lat - 2005 i 2006 - liczba starszych internatów wzrosła z 315,7 tys. do 793,4 tys.

Technika oswajania techniki

- Przez wiele lat pracowałam w lubelskich kinach, ostatnio przed emeryturą w Bajce. Może dlatego urządzenia techniczne mnie nie przerażają - uśmiecha się Danuta Połoncarz, która nie wyobraża sobie wieczora bez uruchomienia laptopa i zobaczenia, co ciekawego w sieci. - Miałam komórkę, gdy to jeszcze była rzadkość. Przyszła pora na komputer - dodaje pani Danuta, która wspomina, że jej pierwszy kontakt z tym urządzeniem miała w Domu Kultury na Czechowie, gdzie pracuje do dziś. - Szefowa domu Basia Kotowska pokazywała mi, jak się pisze, poznawałam podstawy obsługi, wie pani takie najprostsze rzeczy, jak to, gdzie jest "enter” i po co on jest.

Następnym krokiem było podłączenie internetu.

- Ale nie potrafiłam z niego dobrze korzystać. Dlatego zdecydowałam się na kurs komputerowy. Teraz mam laptopa, internetowe stałe łącze, małe biureczko z lampką i zostałam internautą - opowiada jedna z 90 osób, które mają certyfikat ukończenia kursu w ramach Akademii e-Seniora. Szkolenie organizował operator telewizyjnej sieci kablowej UPC z Domem Kultury na Czechowie.


Gonimy młodych

- Już mamy na liście 30 osób, które czekają na majowe szkolenie - mówi Barbara Kotowska, dyrektorka domu kultury przy ul. Kiepury. - To osoby, które powinny być przeszkolone w grudniu ale nie było już podręczników i kursy będą wiosną. Jest także lista rezerwowa - dodaje pani dyrektor, która uważa, że ludzie powyżej "50” poznający komputery i Internet to dobry pomysł. - Oni przecierają szlaki i nadrabiają zaległości w poznawaniu urządzenia, które dla młodych ludzi jest czymś codziennym. Myślę, że my będziemy już zupełnie innymi seniorami.

Senior wzorcowy

Seniorzy, którzy korzystają z Internetu, znacznie odbiegają od stereotypowego obrazu osoby starszej, przedstawianej jako ktoś niezamożny, mało sprawny, samotny i nieaktywny. Typowy polski internauta w wieku powyżej 55 lat to mężczyzna z wykształceniem wyższym, mieszkający w mieście z miesięcznym dochodem od 1000 do 2000 złotych netto. Uroki sieci poznaje zwykle na emeryturze lub rencie. Polski internetowy senior nie jest sieciowym nowicjuszem. Z Internetu korzysta przeważnie już od 2-5 lat, używając sieci codziennie lub prawie codziennie.
Pod względem internetowej aktywności nie ustępuje znacznie młodszym kolegom.

Senior rzeczywisty

- Starszy syn, który biegle posługuje się komputerem, bardzo chwalił moje zainteresowanie kursem i decyzję kupna laptopa - opowiada Danuta Połoncarz. - I nawet gdy raz go wezwałam, bo się komputer zawiesiła żartobliwie dogadywał, że pewnie, jak się czyta blogi w sieci, to się sprzęt zawiesza. Na kursie najważniejszą dla mnie rzeczą było pokonanie strachu przed manipulowaniem myszą. W laptopie miałam to okienko do stukania w nie palcem, ale mysz jest o wiele wygodniejsza. Ale dopiero na szkoleniu nauczyłam się jej używać.

Strach przed myszą i stres "oj coś popsuję” to podstawowe problemy seniorów poznających komputer.

- Trzeba dwóch, trzech spotkań, żeby uczestnicy się oswoili z klawiaturą, poznali, jak działa mysz - opowiada Konrad Gąsior, instruktor, który prowadzi z seniorami zajęcia w pracowni w Domu Kultury na Czechowie. - Wystarczy, by spróbowali zagrać w jakąś prostą grę i zapominają, że mysz to nowe narzędzie, bo skupiają się na ekranie i już. Starszym osobom trudniej przychodzi oswojenie się z komputerem, bo przewidują, co może się stać, gdy wykonają jakąś złą operację. Dzieci traktują komputer bezstresowo.


Starszy klient nasz pan

Jak wyliczają demografowie, osoby po "50” stanowią ogromną, powiększającą się rzeszę konsumentów: dziś to 32 proc. społeczeństwa, a w 2020 r. będzie ich już 38 procent. Wiele firm zaczyna zauważać, że osoby starsze - o ile korzystają już z Internetu - są częstymi i regularnymi użytkownikami. I coraz więcej firm zaczyna o nich myśleć. Powstały portale skierowane do osób 50 + (senior.pl; intersenior.pl; klubseniora.org). Seniorzy w sieci szukają przede wszystkim informacji związanych z prawem, gospodarką, nieruchomościami, budownictwem, ubezpieczeniami, turystyką i motoryzacją. Dużą popularnością wśród seniorów cieszą się także witryny instytucji rządowych oraz prasa on-line.

Ale seniorzy w znacznie mniejszym stopniu niż młodzi wykorzystują Internet do komunikowania się (poczta elektroniczna, komunikatory, e-kartki), choć takie narzędzia pełnią ważną rolę w życiu seniorów, bo ułatwiając kontakt z rodziną.

Mysz zamiast papieru

Seniorzy spędzają w Internecie średnio 19 godzin miesięcznie. Dla porównania 15-24-latkowie - 33 godziny, a 25-34-latkowie - 26 godzin. Starsi internauci najwięcej z tych 19 godzin poświęcają lekturze prasy on-line, a najmniej na odwiedzanie witryn związanych z telewizją czy radiem. Co czytają w sieci seniorzy? Zaglądają na witrynę "Naszego Dziennika”, "Gazety Polskiej”, "Nie”, Trybuny”, "Newsweeka”, "Przekroju”, "Polityki” i "Życia Warszawy” (w kolejności popularności). Popularne są elettery.pl (bezpłatne porady ekspertów z rachunkowości, finansów i podatków), strony banków, dilerów samochodowych. Z badań wynika, że starsi ludzie padają ofiarami korzystania z wyszukiwarek. Popularny jest bowiem adres ostrebabcie.pl, który jest niczym innym tylko erotycznym portalem z hard porno.

Koniecznie spróbuj

- Jeśli komuś zdrowie pozwala, nie ma kłopotów ze wzrokiem, niech koniecznie pozna komputery i Internet, naprawdę warto - chwali sieć pani Danuta. - Umiem wysyłać e-maile, siedzę na skypie z kuzynami w Czechach, ale jeszcze czegoś bym się o Internecie dowiedziała. Taki kurs dla bardziej zaawansowanych by mi się przydał.

Pozostałe informacje

16 lipca 2025: Przewodnicząca Komisji Europejskiej, Ursula von der Leyen przedstawia propozycję Wieloletnich Ram Finansowych (WRF) opiewającą na prawie dwa bilionów euro

Miliardy dla Polski. Będziemy największym beneficjentem w nowym budżecie UE?

Unijny komisarz ds. budżetu Piotr Serafin poinformował w środę, że Polska, mimo że przez ostatnie lata bardzo szybko się rozwijała, pozostanie największym beneficjentem narodowych programów w przyszłym wieloletnim budżecie Unii Europejskiej. Chodzi przede wszystkim o politykę spójności i rolnictwo.

Nazwisko nowego dyrektora CKF Stylowy w Zamościu powinniśmy poznać przed końcem wakacji

Będzie w kim wybierać. Siedmioro chętnych do kierowania kinem

Aż tylu kandydatów zgłosiło się do konkursu na stanowisko dyrektora Centrum Kultury Filmowej w Zamościu. Rozstrzygnięcie powinno nastąpić przed końcem wakacji.

Motor Lublin kontra Arka Gdynia. Kibicu, po meczu wróć autobusem

Motor Lublin kontra Arka Gdynia. Kibicu, po meczu wróć autobusem

Przed nami początek sezonu 2025/2026. W pierwszym meczu piłkarze Motoru Lublin przed swoimi kibicami zmierzą się z Arką Gdynia. Po spotkaniu do domu będzie można wrócić autobusem.

Nogi same rwą się do tańca. Przed nami potańcówka w Skansenie
19 lipca 2025, 19:30

Nogi same rwą się do tańca. Przed nami potańcówka w Skansenie

W zeszłym roku potańcówki w Skansenie były prawdziwym hitem. W tym roku organizatorzy również zapraszają na taneczny parkiet.

Ministrowie spraw zagranicznych Polski – Radosław Sikorski (w środku), Litwy – Kęstutis Budrys (z prawej strony) i Ukrainy – Andrij Sybiha podczas konferencji prasowej po spotkaniu z okazji obchodów 5. rocznicy powołania Trójkąta Lubelskiego
galeria

Sikorski: Trójkąt Lubelski udziela i będzie udzielał wsparcia bohatersko walczącej Ukrainie

Szef MSZ Radosław Sikorski podkreślił w środę w Lublinie, że Polska zapewniła Ukrainie już 45 pakietów różnego rodzaju uzbrojenia i amunicji. – Pracujemy nad kolejnymi dostawami – dodał minister.

Plażowicze nad Zalewem Zemborzyckim w pierwszych latach jego istnienia
STARE ZDJĘCIA
galeria

Zalew Zemborzycki ma już 51 lat. Wspomnienia z budowy i wielkiego otwarcia

Plany jego powstania pojawiły się już kilkanaście lat po II wojnie światowej, ale wtedy inne inwestycje miały pierwszeństwo. Jednak po wielkiej powodzi w latach 60. wrócono do nich. Ostatecznie budowę Zalewu Zemborzyckiego ukończono w lipcu 1974 roku i dziś to "lubelskie morze" kończy 51 lat.

Hrubieszów, liczący obecnie ponad 17 tys. mieszkańców to najdalej wysunięte na wschód miasto Polski. Jest położony nad Huczwą, dopływem Bugu, w odległości zaledwie 5 km od granicy z Ukrainą

Trzy lata na wydanie 80 mln. W mieście wiele się zmieni i sporo przybędzie

Łatwiej chyba powiedzieć, czego w Hrubieszowie nie będzie za trzy lata, niż wymienić długą listę przedsięwzięć zaplanowanych do realizacji z funduszy szwajcarskich. Projekt miasta został tak wysoko oceniony, że samorząd będzie miał do wydania ponad 80 mln zł.

Oficjalnie. Jan Urban selekcjonerem reprezentacji Polski

Oficjalnie. Jan Urban selekcjonerem reprezentacji Polski

Koniec oczekiwania na nowego selekcjonera. W środę Polski Związek Piłki Nożnej oficjalnie potwierdził, że naszą kadrę narodową poprowadzi Jan Urban

Festiwal Re:tradycja - Jarmark Jagielloński. Trzy dni pełne tańca
22 sierpnia 2025, 0:00

Festiwal Re:tradycja - Jarmark Jagielloński. Trzy dni pełne tańca

To jeden z największych festiwali kultury tradycyjnej w Polsce. W dniach od 22 do 24 sierpnia będą koncerty, warsztaty taneczne i muzyczne i wystawy z dziełami sztuki ludowej z różnych krajów. 19 edycja Festiwalu Re:tradycja - Jarmark Jagielloński będzie odsłoną związana z tańcem tradycyjnym.

Mała rzecz, a ucieszy działkowiczów. Czekanie na autobus będzie przyjemniejsze

Mała rzecz, a ucieszy działkowiczów. Czekanie na autobus będzie przyjemniejsze

Mała rzecz, a z pewnością ucieszy mieszkańców, zwłaszcza działkowiczów korzystających z przystanku w Styrzyńcu. Gmina postawi tu wiatę przystankową.

Na służbie. Wojewódzkie obchody Święta Policji w Lublinie
galeria

Na służbie. Wojewódzkie obchody Święta Policji w Lublinie

Były odznaczenia i awanse na wyższe stopnie, a 35 nowo przyjętych do służby funkcjonariuszy złożyło ślubowanie – tak w środę zakończyły się Wojewódzkie obchody Święta Policji w Lublinie.

Nielegalna broń i amunicja ukryta w gospodarstwie

Nielegalna broń i amunicja ukryta w gospodarstwie

29-latek z powiatu parczewskiego miał w pomieszczeniach gospodarczych arsenał broni i amunicji. Teraz grozi mu za to nawet 8 lat więzienia.

Konie z Końskowoli zatrzymane i doprowadzone na łąkę

Konie z Końskowoli zatrzymane i doprowadzone na łąkę

W środę rano na drodze między Końskowolą a Sielcami spacerowały sobie trzy konie. Za ich nie dopilnowanie właściciel dostał mandat.

Trójkąt Lubelski obraduje w Lublinie. Przede wszystkim o Ukrainie
galeria

Trójkąt Lubelski obraduje w Lublinie. Przede wszystkim o Ukrainie

W środę przed południem po centrum Lublina poruszało się kilka kolumn rządowych. Do miasta zjechali ministrowie spraw zagranicznych Polski, Litwy i Ukrainy, którzy spotkali się na lubelskim zamku w ramach 5. rocznicy powołania „Trójkąta Lubelskiego”.

zdjęcie ilustracyjne

Temat hejnału powróci. Radny proponuje konkurs, ale urząd go nie chce

Na ostatniej sesji rady temat hejnału miasta zdjęto z porządku obrad. Ale urząd pomysłu nie porzuca. Nie ogłosi jednak konkursu, jak sugerował radny Marek Dzyr.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium