Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

25 listopada 2017 r.
11:24

Nowe muzeum. W lubelskiej jesziwie

0 13 A A

Dźwięk wiertarek, szlifierek i innych budowlanych narzędzi słychać w jesziwie od kilku tygodni. Prace są już na finiszu – wielkie otwarcie muzeum poświęconemu największej uczelni talmudycznej na świecie już 7 grudnia. – To będzie jedyne takie miejsce w Polsce –podkreślają jego twórcy

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Pomysł, by przy lubelskiej jesziwie (gdzie dziś mieści się hotel Ilan i synagoga) powstało muzeum, wyszedł od Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie. Zadania podjęła się Grażyna Pawlak, inicjatorka powstania w Warszawie Muzeum Historii Żydów Polskich Polin. – Miałam zaledwie tydzień, by napisać projekt do Narodowego Centrum Kultury – wspomina.

Udało się - dotacja (100 tys. zł) została przyznana. Pieniądze na remont pomieszczeń przy synagodze wyłożył też hotel Ilan. Dofinansowanie obiecało też miasto.

– Projekt ekspozycji zrobił lubelski architekt Michał Fronk, z którym od razu znaleźliśmy wspólny język. Zależało mi, by był to ktoś z Lublina – podkreśla Pawlak.

Lekcje lepsze niż w stolicy

Lubelskie muzeum, podobnie jak stołeczne Polin, nie skupi się na II wojnie światowej i Holocauście. Ma jednocześnie pełnić rolę muzeum i centrum edukacyjnego.

– To będzie jedyne takie miejsce w Polsce. Na nauczyciela, który przyjdzie tu z uczniami, będą czekały „karty pracy”, na podstawie których będzie mógł, tu na miejscu, poprowadzić lekcję. Takiej możliwości nie ma nawet w Polin – tłumaczy Pawlak.

Na klatce schodowej „oś czasu” czyli historia lubelskich Żydów w datach. Na korytarzu Bramy do Judaizmu i kalendarz w formie szuflad. A w każdej z nich opisy żydowskich świąt i codziennych zwyczajów.

W pierwszym pomieszczeniu rząd wąskich ścianek działowych. Gdy farba wyschnie pojawią się na nich m.in. zdjęcia przedwojennej ulicy Lubartowskiej, które robił Stefan Kiełsznia. To część ekspozycji pt. Historia Jesziwy

Największa sala to Pokój Rabina Meira Szapiry. Na ścianach w kształcie zwojów Tory zawisną m.in. dwa lightboksy. Gdy zbliżymy się do jednego z nich, czujnik ruchu włączy muzykę. Zabrzmi jedna z dziesięciu pieśni rabina.

– Docelowo w środku będzie wygodny puf. Jestem za tym, by muzea degustować, a nie po nich biegać – mówi Pawlak.

Wspomnienie książek i miejsc

Biblioteka, z której przed wojną słynęła lubelska jesziwa (rabin Szapira przez kilka lat zbierał po całym świecie nie tylko fundusze na budowę obiektu, ale też książki), dziś nie ma czym się chwalić. Dlatego docelowo ma tu funkcjonować także czytelnia i archiwum. W dawny klimat wprowadzą nas duże czarno-białe zdjęcia. Na jednym z nich grupa studentów jesziwy siedzi przy dużym stole. Łudząco podobnym do tego, który dziś stoi w bibliotece.

– Chcemy, by było jak najwięcej empatii dla tego miejsca. A do tego potrzebna jest wiedza – podkreśla Pawlak. I dodaje: – Żydzi z całego świata dowiadują się, że coś takiego powstaje i dają nam materiały. Sezam się otworzył. To fascynujący projekt.

Na digitalizację czekają też dokumenty zgromadzone w Archiwum Państwowym. – Jak 2,5 tysiąca telegramów, które przyszły na otwarcie jesziwy w 1930 r. – mówi Pawlak. – Chciałabym, by ludzie odwiedzający muzeum znaleźli wśród nich te pochodzące z ich miast. Tak jak ja znalazłam telegram ze Złoczewa, mojej rodzinnej miejscowości.

W zbiorach jest też 600 kwestionariuszy – pytań i odpowiedzi przyszłych studentów Lubelskiej Szkoły Mędrców. Na wystawie zobaczymy jeden – młodego chłopca, który się do jesziwy nie dostał. Ale znane są jego dalsze, tragiczne losy – zginął w Treblince.

Wizjonerzy i myśliciele

Twórca lubelskiej jesziwy, Rabin Majer Szapira, był pierwszym ortodoksyjnym posłem żydowskim na Sejm II Rzeczypospolitej (w latach 1922-1927), świetnym mówcą i autorem metody nauczania Daf Jomi.

– Każdego dnia Żydzi na całym świecie studiują jedna kartę Talmudu. Taki cykl trwa 7,5 roku – tłumaczy Pawlak. I dodaje: – Polscy Żydzi zasługują na takie miejsce. Miejsce, które pokazuje wizjonerstwo i nowoczesne myślenie rabina Szapiry.

 

Jeszywas Chachmej Lublin (Lubelska Szkoła Mędrców)

Z ideą wybudowania w Lublinie nowoczesnego gmachu jesziwy, gdzie zdobywanie wiedzy będzie wolne od trosk materialnych (w budynku miał być internat), rabin Meir Szapira wystąpił w 1923 r. na światowym kongresie Żydów ortodoksyjnych w Wiedniu. Przez kilka lat rabin jeździł po Europie i Stanach Zjednoczonych prosząc o wsparcie finansowe społeczność żydowską. Pieniądze zdobył i w roku 1930 r. największa uczelnia talmudyczna na świecie została otwarta.

Chlubą lubelskiej jesziwy był księgozbiór liczący 22 tys. książek, głównie literatury rabinicznej, i 10 tys. czasopism. wiele starodruków i cennych rękopisów. Do dziś nie wiadomo co się nim stało.

Po wojnie budynek przejął UMCS, a następnie Akademia Medyczna. Gmach został zwrócony Gminie Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie jesienią 2003 r. W 2007 r. została ponownie otwarta synagoga, a od 2013 r. w gmachu Jeszywas Chahchmej Lublin mieści się Hotel Ilan.

Pozostałe informacje

Nowatorskie leczenie migotania przedsionków. Lubelscy lekarze pionierami w kraju
Foto/Wideo
galeria
film

Nowatorskie leczenie migotania przedsionków. Lubelscy lekarze pionierami w kraju

Kardiolodzy ze szpitala przy ul. Jaczewskiego przeprowadzili małoinwazyjną ablację techniką PFA. To pierwsze takie zabiegi w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej.

MKS FunFloor Lublin uciekł spod topora podczas meczu z Piotrcovią [zdjęcia]
galeria

MKS FunFloor Lublin uciekł spod topora podczas meczu z Piotrcovią [zdjęcia]

MKS FunFloor Lublin pokonał MKS Piotrcovia Piotrków Trybunalski 30:27 po bardzo zaciętym spotkaniu.

Bulla papieska z XVIII wieku i prawosławna ikona znalezione na Lubelszczyźnie
galeria

Bulla papieska z XVIII wieku i prawosławna ikona znalezione na Lubelszczyźnie

Wojewódzki konserwator zabytków pochwalił się kolejnymi cennymi znaleziskami z terenów naszego województwa . Jedno z nich należało do papieża, a drugie reprezentuje prawosławnych staroobrzędowców.

1,5 promila i parkowanie na przejściu. Wszystko w drodze na komendę

1,5 promila i parkowanie na przejściu. Wszystko w drodze na komendę

Pod komendę policji w Krasnymstawie przyjechał 49-latek, na którego był nałożony dozór policyjny. Zaparkował na wprost komendy. Na przejściu dla pieszych. Nie był trzeźwy.

Skrzydłowy Motoru wraca do gry

Skrzydłowy Motoru wraca do gry

Jacques Ndiaye będzie mógł pojawić się już na boisku podczas czwartkowego meczu Motoru Lublin z Chrobrym Głogów (godz. 18, na Arenie Lublin). Skrzydłowy z Senegalu, z powodu kontuzji pauzował od ponad miesiąca.

Agresja wśród młodzieży. Jak reagować i jak przeciwdziałać?

Agresja wśród młodzieży. Jak reagować i jak przeciwdziałać?

Stop agresji wśród młodzieży – to temat konferencji poświęconej sposobom zapobiegania sytuacjom konfliktowym w środowisku młodych osób. Spotkanie w piątek, 26 kwietnia, o godzinie 9 w siedzibie Urzędu Miasta Lublin przy ul. Spokojnej 2.

CSK zaprasza na spektakl „Z kapelusza”
28 kwietnia 2024, 18:00

CSK zaprasza na spektakl „Z kapelusza”

W najbliższą niedzielę na scenie Sali Operowej w lubelskim CSK z okazji Międzynarodowego Dnia Tańca odbędzie się przedstawienie „Z kapelusza”.

Gabinety historii naturalnej Lublina. Nowa wystawa w Muzeum Józefa Czechowicza
25 kwietnia 2024, 18:00

Gabinety historii naturalnej Lublina. Nowa wystawa w Muzeum Józefa Czechowicza

Gabinety historii naturalnej Lublina to tytuł wystawy nawiązuje do ducha oświeceniowych gabinetów historii naturalnej i osobliwości przyrody. Otwarcie wystawy odbędzie się 25 kwietnia o godzinie 18 w lubelskim Muzeum Józefa Czechowicza.

Jak zdrowo się starzeć? O tym już w piątek na międzynarodowej konferencji
Patronat Dziennika Wschodniego
26 kwietnia 2024, 9:00

Jak zdrowo się starzeć? O tym już w piątek na międzynarodowej konferencji

Profilaktyka, choroby metaboliczne, rehabilitacja i zdrowe żywienie - takie tematy poruszą specjaliści podczas międzynarodowej konferencji „Healthy Aging”.

Od jutra zmiany w organizacji ruchu na Wallenroda

Od jutra zmiany w organizacji ruchu na Wallenroda

Od czwartku, 25 kwietnia, część ulicy Wallenroda zostanie zamknięta. Wszystko przez rozpoczęcie kolejnego etapu prac remontowych.

Aż 11 niewybuchów w Białej Podlaskiej. Saperzy jeszcze tu wrócą
pilne

Aż 11 niewybuchów w Białej Podlaskiej. Saperzy jeszcze tu wrócą

Przy ulicy Sidorskiej w Białej Podlaskiej znaleziono aż 11 niewybuchów. Saperzy zakończyli dziś pracę o godz. 16.30. Ale powrócą tu w piątek. Wówczas ponownie mieszkańcy będą ewakuowani.

Noc Kultury 2024: Neurony Miasta ożywią Lublin
galeria

Noc Kultury 2024: Neurony Miasta ożywią Lublin

Tegoroczna, 18. już edycja festiwalu Nocy Kultury odbędzie się w nocy z soboty na niedzielę 1 i 2 czerwca. Poznaliśmy program tej imprezy. Będą się na niego składały projekty zgłoszone w otwartym naborze oraz wydarzenia specjalne Warsztatów Kultury.

Marta Wcisło jedynką z Lubelskiego do Europarlamentu. Dwójka dla Krzysztofa Grabczuka

Marta Wcisło jedynką z Lubelskiego do Europarlamentu. Dwójka dla Krzysztofa Grabczuka

Platforma Obywatelska przedstawiła swoich kandydatów do europarlamentu. Wśród nich jest Borys Budka, Dariusz Joński oraz lubelska posłanka, Marta Wcisło.

Bakterie coli w popularnym tatarze

Bakterie coli w popularnym tatarze

Główny Inspektorat Sanitarny wydał ostrzeżenie dotyczące obecności bakterii Escherichia coli w partii tatara wołowego łukowskiej firmy

Kawa. Fakty i mity
WIDEO
film

Kawa. Fakty i mity

Wokół kawy narosło wiele mitów. Z pomocą dietetyka Macieja Pokarowskiego postanowiliśmy sprawdzić co z nich jest prawdą, a co nie.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium