Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

8 czerwca 2019 r.
18:37

Miejski Konserwator Zabytków: Pamiętajmy o ogrodach. Zwłaszcza w mieście

23 14 A A
W Lublinie zachowany, jako ogród użytkowy, wciąż częściowo uprawiany, jest ogród przy dawnym klasztorze brygidek, obecnie urszulanek.
W Lublinie zachowany, jako ogród użytkowy, wciąż częściowo uprawiany, jest ogród przy dawnym klasztorze brygidek, obecnie urszulanek. (fot. Łukasz Dudkowski)

W średniowieczu małe ogrody towarzyszyły zamkom i klasztorom. Ogrody ozdobne upowszechniają się w XVI wieku. W znaczącej części miast, przy każdej z rezydencji, był ogród. Zieleń publiczną zaczęto wprowadzać w miastach od końca XVIII wieku. Zdano sobie sprawę, jak bardzo jest potrzebna. Planując rozwój miasta, planowano ogrody, nasadzenia drzew i krzewów - rozmowa z Hubertem Mącikiem, Miejskim Konserwatorem Zabytków

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

• Wsiadamy do wehikuł czasu i przenosimy się do średniowiecza. W Lublinie na wzgórzu zamkowym stoi gród, już z murowaną wieżą. Jak wygląda wzgórze staromiejskie?

- Mamy do czynienia z bliżej nieznaną organizacją przestrzeni na wzgórzu staromiejskim, a w momencie lokacji powstaje układ urbanistyczny Lublina. Podobnie dzieje się w innych miastach, wówczas lokowanych w Europie. Nasz region jest o tyle ciekawy, że mamy sporo miast z XVI wieku. Średniowiecznych nie za wiele (na tle Śląska czy Wielkopolski), ale z tego względu, że dzisiejsza Lubelszczyzna leżała na pograniczu Małopolski i Rusi, była pograniczem, to najbardziej intensywna akcja urbanizacyjna ma miejsce nie tyle w średniowieczu (choć w wieku XIV i XV kilkanaście miast tu powstaje), ale w wieku XVI. Od unii z Litwą i wstąpienia na polski tron Władysława Jagiełły mamy do czynienia z obszarem bezpiecznym, dobrą koniunkturą gospodarczą, stąd intensyfikacja osadnictwa.

• Na jakich zasadach prawnych zakładano miasta?

- Na prawie niemieckim, najczęściej w jego odmianie magdeburskiej. Podstawą układu urbanistycznego takiego miasta zawsze był plac rynkowy. Dzieląc miasto, wyznaczano plac rynkowy, sieć dróg, działki mieszczan oraz działkę pod kościół. Kiedy kościół był wcześniej, adoptowano go do układu. Mówimy tu o lokacji prawnej, która wymagała przywileju królewskiego i o tzw. lokacji przestrzennej, która była realizacją przywileju królewskiego w terenie.

• Były miasta królewskie i prywatne?

- Tak. Miasto było nie tylko oznaką prestiżu, ale przede wszystkim było organizmem gospodarczym, można powiedzieć: inwestycją gospodarczą. 

• Czy miasto wówczas przynosiło zyski?

- Przynosiło duże zyski, dawało także duże możliwości rozwoju. Dawało możliwość obrotu dobrami wytwarzanymi we wsiach, będących własnością szlachcica, który miasto chciał lokować. Dawało możliwość dalekosiężnego handlu, szczególnie kiedy było położone na ważnych szlaku handlowym. Jednym z nich był na naszym terenie szlak wschód-zachód; z Rusi do Niemiec. Na tym szlaku odbywała się wielka towarowa wymiana między wschodem i zachodem Europy. Ale też miasto dawało możliwość produkcji rzemieślniczej. Stąd starano się miasta zaludniać rzemieślnikami, których do miasta zapraszano.

• Jak ten biznes działał w praktyce?

- Takie miasto otrzymywało najpierw tzw. wolniznę, czyli zwolnienia podatkowe, żeby ci ludzie mogli się zagospodarować.

• Strefa gospodarcza?

- W pewnym stopniu moglibyśmy to - upraszczając - porównać do współczesnych, specjalnych stref ekonomicznych. Po zagospodarowaniu rzemieślnicy odprowadzali podatki do właściciela, który miał z tego tytułu dochody - i do skarbu królewskiego. Z założeniem miasta wiązały się przywileje handlowe.

• Jakie?

- Możliwość cotygodniowych targów i rzadszych, ale większych jarmarków.

• Miejscem targowym był rynek?

- Dokładnie. Mamy XIX-wieczne ilustracje, które pokazują kramy przy kościele św. Ducha, na wcześniejszych planach miasta są zaznaczone kramy i ławy, z których sprzedawano różne materiały. Z czasem powstawała stała zabudowa handlowa. Jak na przykład czworobok we Włodawie (to wprawdzie dawna Litwa, dzisiaj Lubelszczyzna) czy sutki w Hrubieszowie.

• Czy w średniowieczu były w miastach ogrody?

- W miastach przed końcem XVIII wieku rzadko była zieleń publiczna przyuliczna, ale trzeba pamiętać, że były to ośrodki dużo mniejsze niż dziś, a dookoła nich było znacznie więcej lasów niż obecnie. Ogrody były, jeszcze małe, tzw. hortus conclusus, towarzyszące zamkom, klasztorom. Ogrody ozdobne upowszechniają się w miastach w XVI wieku.

• Ja jestem szczęśliwy, że Lublinie zachowały się ogrody powizytkowskie.

- To jest jeden z najciekawszych fragmentów przestrzeni miasta. Właściwie wszystkie pozostałe przestrzenie zostały zniszczone w końcu XIX wieku po kasatach klasztorów i parcelacji ich terenów. W Lublinie było dużo klasztorów, rezydencji, pałaców i zawsze towarzyszyły im ogrody. Należy o tym pamiętać.

• Pamiętajmy o ogrodach, bo nawet Plac Litewski był ogrodem?

- Częściowo. Ogród był częścią rezydencji Firlejów, później Lubomirskich, Czartoryskich - to część wschodnia dzisiejszego placu, natomiast na całym placu wprowadzono nasadzenia później.

• Mówimy o ogrodach prywatnych, udostępnianych mieszkańcom. Kiedy powstaje zieleń publiczna?

- Zieleń publiczną zaczęto wprowadzać w polskich miastach od końca XVIII wieku.

• Dlaczego powstaje zieleń miejska?

- To jest moment, w którym zdano sobie sprawę, że zieleń jest potrzebna w mieście. Spojrzano inaczej na higienę. Wyprowadzono cmentarze spod kościołów na obrzeża miast. Warto zauważyć, że także założenia cmentarne traktowano jako założenia ogrodowe. I ogrody spacerowe (Łyczaków, nasz cmentarz przy Lipowej).

• Jaki jest najstarszy, zachowany ogród miejski na Ziemi Lubelskiej?

- Najprawdopodobniej jest to teren Nowego Miasta w Janowie Lubelskim, chociaż dzisiejsze nasadzenia które tam się znajdują są młodsze. Zachowały się plany tego miasta z lat dwudziestych XIX wieku, na których zaznaczona jest kompozycja ogrodu. To oznacza, że planując rozwój miasta, planowano ogrody, nasadzenia drzew i krzewów. Najstarszym o zachowanym w części drzewostanie jest nasz Ogród Saski.

• W jakich jeszcze miastach taka zieleń się zachowała?

- W znaczącej części miast, przy każdej z rezydencji był ogród. Ale to nie były ogrody miejskie, tylko pałacowe. Takie założenia ogrodowe znajdziemy w Puławach, Lubartowie czy Kocku. W Lublinie świadectwem troski projektantów o miejską zieleń jest Ogród Saski, dziś jest w Polsce jeden z najcenniejszych przykładów zachowania się miejskich ogrodów publicznych.

• Wymieńmy miejsce, gdzie istniały w Lublinie ogrody.

- Przy klasztorze Wizytek (obecne Centrum Kultury), w dużym stopniu zachowany do dziś. Ten, który istniał przy klasztorze kapucynów, został po kasacie zabudowany. Przy klasztorze karmelitanek na Staszica - niestety drobne pozostałości. Za to zachowany, jako ogród użytkowy, wciąż częściowo uprawiany, jest ogród przy dawnym klasztorze brygidek, obecnie urszulanek. W zasadzie każdy klasztor w Lublinie takim ogrodem dysponował.

• A ogrody pałacowe?

- Możemy zobaczyć ich kompozycje choćby na mapach, sporządzonych przez Austriaków na początku XIX wieku. Na portalu: mapire.eu możemy znaleźć XVIII wieczne mapy Lublina, na których widać zieleń w kluczowych miejscach miasta. Z tych ogrodów niewiele się zachowało, mówimy o tradycji miejsca.

• Czy ogrody były częścią urody miasta i częścią jego harmonii?

- Tak. Z troską o urodę miasta wiązały się nasadzenia drzew, które widać na dawnych rycinach. W przypadku Lublina zieleń widać choćby na XIX wiecznym obrazie „Wjazd generała Zajączka do Lublina” z pięknymi szpalerami topól, które miały imitować cyprysy, nie rosnące w naszym klimacie.

• Czy ogrody i drzewa to taka sama część tkanki kulturowej miasta, jak świątynie, pałace, kamienice czy pomniki?

- Oczywiście, że tak. Krajobraz kulturowy jest integralny. Jest złożony zarówno z ukształtowania terenu, z pokrywy roślinnej jak i z zabudowy. Wszystkie te elementy harmonizują ze sobą.

• Kiedy dziś człowiek wyburzy zabytek, powstaje rana. Pustka. Kiedy wytnie drzewa...

- Tak samo. Ale trzeba mieć świadomość, że kiedy mówimy o drzewach, mówimy o organizmach żywych, które trawi czas i przemijanie. Drzewa zamierają i pewne decyzje są nieuniknione. Natomiast czym innym jest sytuacja, kiedy drzewo umiera śmiercią naturalną, czym innym, kiedy jest niepotrzebnie usuwane.

• W Parczewie konserwator daje zgodę na wycięcie wszystkich drzew, bo urosną nowe. O tym przypadku już mówi się w całej Polsce.

- Nie znam tej sytuacji dokładnie, znam ją tylko z doniesień medialnych. Nasuwa się pytanie o stan zdrowotny tych drzew. Problem polega na tym, że część środowisk konserwatorskich tkwi w przekonaniu sprzed kilku dekad.

• Jakim przekonaniu?

- Że należy przywracać rynkom miast jak najwcześniejszą formę historyczną, kiedy drzew było mało, rynek miał funkcję handlową, nie rekreacyjną. Kiedy zaczęto zmieniać funkcję rynków, celowo wprowadzano w nich kompozycje zieleni, dla mieszkańców, a dziś nie mamy już targowisk na rynkach.

• W ślady Parczewa chce iść Włodawa. A jeśli te praktyki przerodzą się w wirus, który zainfekuje inne miasta w naszym regionie. Jeśli dodać do tego budowanie w zabytkowej tkance nowoczesnych form?

- Chodzi o to, żeby nowe budowle, które są potrzebne dla rozwoju miasta, harmonizowały z całością. A widzimy, że wyrastają budynki, które są dysharmonijne. Przez kolejne inwestycje tracimy historyczny krajobraz. I niestety przy tych inwestycjach ginie bardzo dużo drzew. Krajobrazy miast i miasteczek tracą na tym strasznie. Mamy jeden Kazimierz i Nałęczów, zabudowy innych miast nie są specjalnie atrakcyjne, więc zieleń zaprojektowana przed dawnych urbanistów jest niejednokrotnie najbardziej malowniczym akcentem miasta. Kilkanaście lat temu wycięto drzewa na rynku w Kurowie i oczom ludzi ukazała się licha, niespecjalnie ciekawa zabudowa, która właściwie nie ma żadnych walorów krajobrazowych.

• Na całe szczęście udało się ocalić historyczną zieleń na Placu Litewskim, podświetlony plac z kościołem kapucynów wygląda zjawiskowo.

- Dokładnie tak. Warto pamiętać, że w 2011 roku, w konkursie, planowano znacznie większe wycinki. W trakcie opracowywania projektów pilnowaliśmy, żeby zostawić na Placu jak najwięcej drzew, proszę zauważyć też, jak dużo nowych posadzono - i to sporych, nie małych sadzonek. A opinie są różne, już po rewaloryzacji jeden z przewodników wystąpił do mnie z zapytaniem, dlaczego zabroniłem wycięcia mirabelek przy pomniku Konstytucji 3 Maja, bo zasłaniają pomnik.

• I co pan na to?

- Nigdy w życiu. Te drzewa są piękne i malownicze, zwłaszcza, gdy kwitną wiosną. Owszem, trzeba sprzątać liście, a w przypadku drzew owocowych owoce, ale to niewiele w stosunku do tego, co nam dają drzewa w mieście - i pod względem klimatu, i jakości powietrza, którym oddychamy.

• Pamiętajmy o ogrodach?

- Tak.

Hubert Mącik
e-Wydanie

Komentarze 14

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 8 czerwca 2019 o 22:12
+16
Chciałbym podkreślić, że nie mamy dylematu drzewo czy rozwój miasta - uciął wszelkie wątpliwości prezydent Żuk
Avatar
słowa na wiatr / 8 czerwca 2019 o 19:23
+9
Ciekawa sytuacja: ratuszowy człowiek w tym interwju głosi peany na rzecz roli zieleni w średniowieczu, ale nie ma nic do powiedzenia w temacie nadchodzącego wielkiego rąbania na racławickich i lipowej, jak i w/s poprzednich ekscesów ratuszowego rębajły, np. na kalinowszczyźnie.
Avatar
Gość / 8 czerwca 2019 o 19:18
+9
W Lublinie buduje się blok przy bloku. Nie ma miejsca na zieleń a za to dużo betonu. Czas na opamietanie decydentów, planistów i deweloperów
Avatar
Gość / 9 czerwca 2019 o 10:51
+8
Mając dylemat - posada dla Komorskiego za 16 tys miesięcznie czy walka z długiem miasta - odpowiedź jest według Żuka jasna.
Avatar
Kasa / 9 czerwca 2019 o 13:27
+7
Nie mamy dylematu drzewo, czy interes zaprzyjaźnionego dewelopera.
Avatar
Gość / 9 czerwca 2019 o 10:07
+5
W Lublinie prezydencik lubi beton i nie cierpi drzew.
Avatar
Gość / 8 czerwca 2019 o 18:47
+5
Czy w średniowieczu w Kozim Grodzie byli deweloperzy? Nie, byli tylko Tatarzy, którzy też plądrowali miasto, ale nie wycinali przy tej okazji drzew.
Avatar
Szok ! Prowincjonalny / 9 czerwca 2019 o 08:47
+3
Hahahaha !!!! Konserwator od siedmiu boleści
Avatar
Gość / 8 czerwca 2019 o 20:25
+3
90% - jak nie więcej - wycinek drzew to wynik nowych inwestycji drogowych, przebudów starych dróg, tworzenia nowych miejsc parkingowych na żądanie mieszkańców. Poza miastem tną też na potęgę wszystkie spółdzielnie mieszkaniowe (często na żądanie członków), i uniwersytety pod nowe inwestycje (np. "Kambodża" przy Pagi). Na BIP-ie i na Ekoportalu można sobie sprawdzić kto składa najwięcej wniosków o wycinki. Większość to spółdzielnie i urząd miasta. Wycinki pod inwestycje deweloperskie to śladowa część wszystkich wycinek, ale forumowa czerwona stonka musi jak zwykle się popienić gniewem klasowym.
90% - jak nie więcej - wycinek drzew to wynik nowych inwestycji drogowych, przebudów starych dróg, tworzenia nowych miejsc parkingowych na żądanie mieszkańców. Poza miastem tną też na potęgę wszystkie spółdzielnie mieszkaniowe (często na żądanie członków), i uniwersytety pod nowe inwestycje (np. "Kambodża" przy Pagi). Na BIP-ie i na Ekoportalu można sobie sprawdzić kto składa najwięcej wniosków o wycinki. Większość to spółdzielnie i urząd miasta. Wycinki pod inwestycje deweloperskie to śladowa część wszystkich wycinek, ale forumow... rozwiń
Avatar
KL / 8 czerwca 2019 o 19:08
+1
Widzę dużo miejsca na apartamenty? Gdzie jest to miejsce z fotografii?
Avatar
ksawyer / 12 czerwca 2019 o 12:33
-1
"Chodzi o to, żeby nowe budowle, które są potrzebne dla rozwoju miasta, harmonizowały z całością. A widzimy, że wyrastają budynki, które są dysharmonijne. Przez kolejne inwestycje tracimy historyczny krajobraz. I niestety przy tych inwestycjach ginie bardzo dużo drzew" - proszę o konkretne przykłady, bez owijania w bawełnę.
Avatar
Kasa / 9 czerwca 2019 o 13:27
+7
Nie mamy dylematu drzewo, czy interes zaprzyjaźnionego dewelopera.
Avatar
Gość / 9 czerwca 2019 o 10:51
+8
Mając dylemat - posada dla Komorskiego za 16 tys miesięcznie czy walka z długiem miasta - odpowiedź jest według Żuka jasna.
Avatar
Gość / 9 czerwca 2019 o 10:07
+5
W Lublinie prezydencik lubi beton i nie cierpi drzew.
Avatar
Szok ! Prowincjonalny / 9 czerwca 2019 o 08:47
+3
Hahahaha !!!! Konserwator od siedmiu boleści
Avatar
Gość / 8 czerwca 2019 o 22:12
+16
Chciałbym podkreślić, że nie mamy dylematu drzewo czy rozwój miasta - uciął wszelkie wątpliwości prezydent Żuk
Avatar
Gość / 8 czerwca 2019 o 20:34
-1
Pan tania sensacja smaga nie wziął tematu ?? A no tak, pan darmowa wyżerka sulisz.... był kiedyś gościem w mojej knajpie i ku jemu wielkiemu zdziwieniu musiał zapłacić....
Avatar
wolnorynkowiec / 8 czerwca 2019 o 20:32
-8
W Lublinie buduje się blok przy bloku. Nie ma miejsca na zieleń a za to dużo betonu. Czas na opamietanie decydentów, planistów i deweloperów
Wyjaśnijmy sobie coś. Budowa budynku mieszkalnego to sytuacja pomiędzy dwiema stronami: "producentem" towaru w postaci mieszkania i tego towaru nabywcą. Jeżeli nabywca nie potrzebuje więcej zieleni dookoła bloku niż przewiduje deweloper (polecam sobie przypomnieć jak wyglądały Czuby albo LSM zaraz po wybudowaniu - jakie były gołe i zabetonowane) to jego święte prawo kupić takie mieszkanie. Nie wiem jakim to zasmarkanym prawem jakiś cwaniaczek uważa, że ma jakiekolwiek prawo ingerować w relacje handlowe innych osób, które go w ogóle nie dotyczą. To jest miasto, tu się buduje. Jeżeli ktoś ma fobię na punkcie "bętonu" to zawsze może kupić mieszkanie w wielkiej płycie i przeżyć swoje lata ciesząc się zaciemnieniem z liści dookoła. Wolna wola.
Wyjaśnijmy sobie coś. Budowa budynku mieszkalnego to sytuacja pomiędzy dwiema stronami: "producentem" towaru w postaci mieszkania i tego towaru nabywcą. Jeżeli nabywca nie potrzebuje więcej zieleni dookoła bloku niż przewiduje deweloper (polecam sobie przypomnieć jak wyglądały Czuby albo LSM zaraz po wybudowaniu - jakie były gołe i zabetonowane) to jego święte prawo kupić takie mieszkanie. Nie wiem jakim to zasmarkanym prawem jakiś cwaniaczek uważa, że ma jakiekolwiek prawo ingerować w relacje handlowe innych osób, k... rozwiń
Avatar
Gość / 8 czerwca 2019 o 20:25
+3
90% - jak nie więcej - wycinek drzew to wynik nowych inwestycji drogowych, przebudów starych dróg, tworzenia nowych miejsc parkingowych na żądanie mieszkańców. Poza miastem tną też na potęgę wszystkie spółdzielnie mieszkaniowe (często na żądanie członków), i uniwersytety pod nowe inwestycje (np. "Kambodża" przy Pagi). Na BIP-ie i na Ekoportalu można sobie sprawdzić kto składa najwięcej wniosków o wycinki. Większość to spółdzielnie i urząd miasta. Wycinki pod inwestycje deweloperskie to śladowa część wszystkich wycinek, ale forumowa czerwona stonka musi jak zwykle się popienić gniewem klasowym.
90% - jak nie więcej - wycinek drzew to wynik nowych inwestycji drogowych, przebudów starych dróg, tworzenia nowych miejsc parkingowych na żądanie mieszkańców. Poza miastem tną też na potęgę wszystkie spółdzielnie mieszkaniowe (często na żądanie członków), i uniwersytety pod nowe inwestycje (np. "Kambodża" przy Pagi). Na BIP-ie i na Ekoportalu można sobie sprawdzić kto składa najwięcej wniosków o wycinki. Większość to spółdzielnie i urząd miasta. Wycinki pod inwestycje deweloperskie to śladowa część wszystkich wycinek, ale forumow... rozwiń
Avatar
Motyl co żre liście / 8 czerwca 2019 o 19:42
-6
Nawet tego nie czytam, bo ulewa mi się jak widzę kolejny temat na tym portalu dotyczący drzew....
Zobacz wszystkie komentarze 14

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

To urokliwe miejsce wkrótce może zniknąć. Popularne stawy wysychają, turystów coraz mniej
Lubelskie
galeria

To urokliwe miejsce wkrótce może zniknąć. Popularne stawy wysychają, turystów coraz mniej 5 5

Najpierw zginą ryby, później wyniosą się ptaki wodne. To nie jest scenariusz rozpisany na lata. Stawy Echo wysychają już. Cała nadzieja w mokrej jesieni i śnieżnej zimie. Letnie, nawet największe ulewy, nic nie zmienią

Sukces Diany Flak na mistrzostwach Polski w podnoszeniu ciężarów

Sukces Diany Flak na mistrzostwach Polski w podnoszeniu ciężarów 0 0

Jeden złoty, sześć srebrnych i cztery brązowe – tyle medali wywalczyli przedstawiciele naszego regionu podczas rozegranych w Ciechanowie mistrzostw Polski w podnoszeniu ciężarów

Koszmar życia na budowie. Mieszkańcy i kierowcy mają dość ciągnącej się inwestycji

Koszmar życia na budowie. Mieszkańcy i kierowcy mają dość ciągnącej się inwestycji 0 16

Od jesieni ubiegłego roku twa przebudowa ulic przy starym rynku w Końskowoli. Uciążliwa inwestycja denerwuje kierowców. Tymczasem samorządowcy przyznają, że mają kłopoty z wykonawcą robót. Grożą zerwaniem umowy z wyłonioną w przetargu firmą

Walka o górki czechowskie: Wynik głosowania coraz bardziej przesądzony
galeria

Walka o górki czechowskie: Wynik głosowania coraz bardziej przesądzony 19 138

Coraz bardziej przesądzony jest wynik czwartkowego głosowania rozstrzygającego o losie górek czechowskich. Podczas głosowań w komisjach większość radnych opowiada się za prezydenckim projektem studium przestrzennego, które ma umożliwić budowę osiedli mieszkaniowych na 25 ha dawnego poligonu

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego 26.06.2019

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego 26.06.2019 0 0

Wieczorny protest przeciw zabudowie górek czechowskich. Wezwano policję
galeria

Wieczorny protest przeciw zabudowie górek czechowskich. Wezwano policję 108 96

Nietypowy happening zorganizowali we wtorek wieczorem przeciwnicy budowy bloków mieszkalnych na górkach czechowskich. Ich akcję próbowała udaremnić Straż Miejska

Lublin: Ruszyła budowa peronu na nowym przystanku kolejowym. W lipcu utrudnienia na ul. Diamentowej

Lublin: Ruszyła budowa peronu na nowym przystanku kolejowym. W lipcu utrudnienia na ul. Diamentowej 11 10

Zaczęła się budowa peronu na nowym przystanku kolejowym Lublin Zachód w ciągu odnawianej linii do Warszawy. Pociągi mają tutaj wrócić pod koniec września. Tymczasem już w lipcu kolejarze zafundują lubelskim kierowcom dość duże utrudnienia w ruchu

Puławy: Skazani na zimny prysznic przez wymianę sieci

Puławy: Skazani na zimny prysznic przez wymianę sieci 18 4

Znaczna część mieszkańców północno-wschodniej części Puław w poniedziałek została odcięta od dostępu do ciepłej wody. Nie ma jej w ponad 70 budynkach wielorodzinnych. To skutek wymiany starej sieci ciepłowniczej.

Marsz Równości kontra radny. Zeznawał wojewoda

Marsz Równości kontra radny. Zeznawał wojewoda 0 8

We wtorek wojewoda lubelski Przemysław Czarnek zeznawał w procesie o zniesławienie, jaki miejskiemu radnemu i doradcy wojewody Tomaszowi Pitusze wytoczył organizator manifestacji

Lublin: Była radna PiS kontra synowie premiera Mazowieckiego

Lublin: Była radna PiS kontra synowie premiera Mazowieckiego 12 23

Za dwa tygodnie zapadnie wyrok w sprawie byłej lubelskiej radnej PiS Anny Jaśkowskiej, która nazwała Tadeusza Mazowieckiego „stalinowcem, komunistą i agentem NKWD”. O zniesławienie pozwali ją synowie byłego premiera

Nowy blok na Czubach w ramach "lex deweloper". Po czyjej stronie staną radni

Nowy blok na Czubach w ramach "lex deweloper". Po czyjej stronie staną radni 19 30

W czwartek ma zapaść decyzja w sprawie 13-piętrowego bloku na terenie dawnego parkingu strzeżonego przy ul. Jutrzenki. Taką budowę planuje inwestor, który chce stawiać blok o wysokości 43,5 m, chociaż plan zagospodarowania pozwala na maksymalnie 26 m. Decyzja należy do Rady Miasta

Kosmetyki naturalne - ich właściwości i pozytywne działanie

Kosmetyki naturalne - ich właściwości i pozytywne działanie 0 1

Kosmetyki naturalne coraz częściej pojawiają się na drogeryjnych półkach. W związku z tym nasuwa się pewne bardzo ważne pytanie. Czy działają? Jakie mają właściwości?

Piłkarze Górnika Łęczna w środę zagrają sparing ze Zniczem Pruszków

Piłkarze Górnika Łęczna w środę zagrają sparing ze Zniczem Pruszków 0 0

Piłkarze z Łęcznej już drugi tydzień ciężko trenują, a w środę i niedzielę rozegrają kolejne mecze kontrolne. Ich rywalami będą zespoły Znicza Pruszków i Sokoła Adamów

Świece sojowe - ekologiczna alternatywa

Świece sojowe - ekologiczna alternatywa 0 0

Nawet, gdy jesteśmy osobami szanującymi środowisko i dbającymi o ekologię, niestety nie zawsze mamy wpływ na jakość produktów, które są wyposażeniem naszego domu. Czasami niektóre rzeczy muszą być wyprodukowane z nie do końca ekologicznych tworzyw, inaczej ich działanie będzie stało pod znakiem zapytania.

Kolejne urodziny w ZOO w Zamościu

Kolejne urodziny w ZOO w Zamościu 1 1

Miało być cesarskie cięcie, ale obyło się bez niego. W zamojskim Ogrodzie Zoologicznym im. Stefana Millera urodził się daniel. To potomek pary podarowanej w 2014 roku przez prezydenta Bronisława Komorowskiego.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.