Quantcast

Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

30 lipca 2022 r.
16:51

Polska armia kupuje z rozmachem od Amerykanów i Koreańczyków. Stać nas na to?

24 21 A A
Śmigłowce AW149 trafią do Wojska Polskiego z PZL-Świdnik
Śmigłowce AW149 trafią do Wojska Polskiego z PZL-Świdnik (fot. Piotr Michalski)

Jestem za tym, żeby modernizować armię, wyposażyć ją w najnowsze technologie. Natomiast ja patrzę też jako Polak i podatnik na to, czy nas będzie stać, żeby z takim rozmachem realizować program modernizacji – rozmowa z gen. Waldemarem Skrzypczakiem, byłym doradcą ministra obrony narodowej Tomasza Siemoniaka, podsekretarzem stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej w latach 2012-13, generałem broni i dowódcą Wojsk Lądowych RP, ekspertem Fundacji im. Kazimierza Pułaskiego.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
  • Jak odbiera pan doniesienia o zakupach dla polskiej armii, które ostatnimi czasy słyszymy bardzo często?

– Polskiej armii jest potrzebna modernizacja i to bardzo głęboka modernizacja. Wojska pancerne szczególnie wymagają wymiany, bo mieliśmy czołgi poradzieckie. Od wielu lat zabiegaliśmy o to, żeby się pozbyć tych czołgów. Tak samo bojowe wozy piechoty, które zostały częściowo zastąpione przez Rosomaki (transportery opancerzone – dop. aut.) i będą zastąpione przez Borsuki (bojowy, pływający wóz piechoty – dop. aut.).

Natomiast nie mieliśmy czołgów. Rodzime programy pancerne, które mieliśmy były zarzucane z winy polityków i wojskowych. Nie było żadnych postępów i nie byliśmy w stanie wyjść z tego pata. W związku z czym wydaje się, że te decyzje o zakupie Abramsów, jak i K2 (południowokoreańskie czołgi – dop. aut.), są uzasadnione ekonomicznie i wojskowo. Tym jednym ruchem pozbywamy się starego sprzętu pancernego poprzedniej generacji. Jeśli dojdzie z Koreańczykami do takiego porozumienia, że przyniosą nam technologię do Polski, to będziemy mogli swój czołg produkować w Polsce. Ale to daleka i trudna droga.

  • Musi pan przyznać, że tempo kolejnych takich ogłoszeń jest zawrotne.

– Tempo jest niesamowicie zawrotne, to jest ewenement na skalę światową. Nie wiem, z czego to wynika. Czy z przekonania, że są pieniądze, ale te pieniądze musi podatnik wypracować. W dobie kryzysu, a nadchodzi on wielkimi krokami, trudno będzie wypracować takie PKB, żeby można było lekką ręką oddać 3 proc. PKB na zbrojenie armii. To budzi moje obawy.

Jestem za tym, żeby modernizować armię, wyposażyć ją w najnowsze technologie. Natomiast ja patrzę też jako Polak i podatnik na to, czy nas będzie stać, żeby z takim rozmachem realizować program modernizacji. Nawet nam, wojskowym, tym patriotom, którym zależy na armii, pali się z tyłu głowy czerwona lampka, czy nas na to będzie stać, czy nie dojdzie do takiej sytuacji, jaka była w 1939 roku, gdzie lwią część PKB pochłonęła armia, a na wsiach i w miastach była katastrofalna bieda.

Gen. Waldemar Skrzypczak (fot. Wikipedia)
  • Mówi się o zakupach czołgów, pojazdów opancerzonych, wyrzutni rakiet, śmigłowców, okrętów podwodnych. Wynika z tego, że polska armia potrzebuje gruntownych zmian sprzętowych.

– Skoro takie idą przedsięwzięcia, skoro takie są plany, to wynika z tego, że wszystkie obszary są zaniedbane. Ja nie wiem, czy rzeczywiście jest taka analiza, która potwierdza to, co powiedziałem. Powiem tak, kupimy wszystko, tylko że uruchomienie produkcji czołgów nie trwa cztery lata, jak mówią politycy, tylko to jest o wiele więcej lat – żeby całą technologię przywieźć do Polski i ją tutaj zaadaptować.

Jest wiele obszarów, gdzie jesteśmy mocni. W artylerii mamy Kraby (armatohaubice – dop. aut.). Mamy też kupić Kraby od Koreańczyków, a to wpłynie na poziom zakupów polskich Krabów, to ja się na to nie zgadzam. Uważam, że polska zbrojeniówka powinna budować Kraby, a jeżeli moce produkcyjne są zbyt małe, to trzeba je zwiększyć. Nie kupować pod stołem Kraby z Korei, bo dla mnie to jest zagłada polskiej zbrojeniówki.

Po pierwsze: zakupy powinny wynikać z potrzeb, jakie ma armia. Po drugie, ze środków, jakimi dysponujemy. Nie ma takich pieniędzy, które by pozwoliły kupić to wszystko, co oni mówią. Chyba że nie będziemy robili w Polsce nic poza zbrojeniem armii. Polska nie jest wcale w dobrej kondycji finansowej.

  • Zakładając, że udałoby się zrealizować wszystkie zamówienia od Koreańczyków, to staliby się oni drugim największym dostawcą uzbrojenia dla polskiej armii.

– K9 – podwozie do Kraba kupiłem jako wiceminister obrony narodowej. Prowadziłem też zaawansowane rozmowy z Koreańczykami w sprawie Doosana, wozu bojowego. To nie jest odkryty rynek, tylko że kiedy rozmawialiśmy z Koreańczykami, to nasze oczekiwania były dużo skromniejsze niż teraz. Technologie, które oni mają są bardzo zaawansowane i w wielu aspektach nawet lepsze niż amerykańskie. Korea dysponuje nowoczesnymi systemami walki.

Uważam, że jeżeli to się rzeczywiście zrealizuje, to pozwoli nam być – przy założeniu, że przeniesiemy produkcję do Polski – potentatem zbrojeniowym w Europie, który na pewno przerośnie Niemcy.

  • O jak długiej perspektywie czasowej rozmawiamy, bo tak dużych zamówień – na przykład kilkuset czołgów czy haubic – nie da się zrealizować w ciągu zaledwie kilku lat?

– Na pewno nie jest tak, że fabryki tylko czekają, żeby produkować sprzęt dla Polski, bo zamówienia mają z całego świata. Polska nie jest wcale tym państwem, które jest priorytetem. Wszystkie te kwestie związane z transferem i adaptacją technologii to są lata ciężkiej pracy. To nie są dwa, trzy czy cztery lata, tylko znacznie więcej. Ci wszyscy, którzy zajmowali się problematyką zbrojeniową, to wiedzą, że taki poziom zaawansowania technologicznego, który mają Koreańczycy czy Amerykanie, wymaga restrukturyzacji całej polskiej zbrojeniówki. Podkreślam: restrukturyzacji całej polskiej zbrojeniówki. Od strefy zarządczej, u nas jest polityczne kierowanie zbrojeniówką, poprzez poszczególne spółki, które trzeba pewnie głęboko zrestrukturyzować i przygotować technologicznie do tego, żeby mogły wejść bezproblemowo w adaptację takiej technologii.

  • Czy Polska ma wystarczające moce przerobowe, żeby chociaż część z tego sprzętu produkować w kraju?

– Nie. Już od dawna postulowaliśmy, że polska zbrojeniówka wymaga rewolucji technologicznej. Dopóki tego nie będzie, to będziemy mówili ludziom tylko, że się dzieje, a będziemy i tak kupować gotowe za granicą.

  • Polska armia dysponuje sprzętem poradzieckim, z USA, Izraela czy nawet ze Słowacji. Czy takie zróżnicowanie nie jest kłopotliwe, jeśli chodzi o jego utrzymanie i naprawy?

– To jest problem, że na przykład czeskie haubice Dana modernizowały firmy czeskie, ale pod przykrywką polskich firm. Polskie nie miały takich możliwości. Tak jest ze wszystkim, co nie jest nasze. Tak będzie ze wszystkim, dopóki nie dokonamy rewolucji w polskiej zbrojeniówce. Będziemy cały czas skazani na to, że pieniądze będą wypływały poza Polskę. Pieniądze polskiego podatnika będą szły na utrzymanie francuskiego, niemieckiego, amerykańskiego czy koreańskiego robotnika.

  • Już kilka tygodni temu Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej, porozumiał się z PZL-Świdnik w sprawie zakupu śmigłowców AW149 dla polskiej armii. Jednocześnie pojawił się znak zapytania, że nie był to helikopter sprawdzony w akcji. Czy polska armia może sobie pozwolić na takie eksperymenty?

– Nie jestem pewien, czy nie były sprawdzone w akcji, bo z tego co pamiętam, to chyba była mowa o nich w Afganistanie. Przynajmniej częściowo zostało to już więc sprawdzone. Natomiast polska armia nie sprawdzała tego na bojowo. W tym przypadku jestem zwolennikiem tego, żeby to było przeprowadzone zgodnie z ustawą o zamówieniach publicznych, czyli kupujemy cokolwiek i jest to jak najbardziej transparentne.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 21

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Janusz_Paliwas / 6 dni temu o 16:05
cyt. ,,to ja wykończyłem carcale'' po czym spier... do usa.
Avatar
___K___ / 1 sierpnia 2022 r. o 07:37
 Gdyby nie 2015 jaki zesłała na Polskę Opatrzność, ten renegat tuskowy, by nas całkowicie rozbroił. Pozostałyby w armii jedynie francuskie nieloty, samoloty bezgłowe, Tablice Mendelejewa i drzwi od stodoły, a resztki wojska bez broni i amunicji łowiłyby ryby w Odrze.  
Tuman90, co to są samoloty bezgłowe? Francuskie samoloty i śmigłowce są bardzo dobre. Zresztą każde są lepsze od tych, których nie zapewnił nam PiS. Możesz sobie wierzyć w zapewnienia PiSowskich działaczy, ale czyny za tymi zapewnieniami nie idą praktycznie żadne. WOT można śmiechem zabić, a regularna armia jest realnie w takim stanie, że nic, tylko siąść i płakać. A rok 2015 po prostu nadszedł i nie ma w tym zasług nieistniejącej zresztą Opatrzności.
Tuman90, co to są samoloty bezgłowe? Francuskie samoloty i śmigłowce są bardzo dobre. Zresztą każde są lepsze od tych, których nie zapewnił nam PiS. Możesz sobie wierzyć w zapewnienia PiSowskich działaczy, ale czyny za tymi zapewnieniami nie idą praktycznie żadne. WOT można śmiechem zabić, a regularna armia jest realnie w takim stanie, że nic, tylko siąść i płakać. A rok 2015 po prostu nadszedł i nie ma w tym zasług nieistniejącej zresztą Opatrzności. rozwiń
Avatar
___K___ / 1 sierpnia 2022 r. o 07:36
Gdyby nie 2015 roku jaki zesłała na Polskę Opatrzność, ten renegat tuskowy, by nas całkowicie rozbroił. Pozostałyby w armii jedynie francuskie nieloty, samoloty bezgłowe, Tablice Mendelejewa i drzwi od stodoły, a resztki wojska bez broni i amunicji łowiłyby ryby w Odrze.
Tuman90, co to są samoloty bezgłowe? Francuskie samoiloty i śmigłowce są bardzo dobre. Zresztą każde są lepsze od tych, których nie zapewnił nam PiS. Możesz sobie wierzyć w zapewnienia PiSowskich działaczay, ale czyny za tymi zapewnieniami nie idą praktycznie żadne. WOT można śmiechem zabić, a regularna armia jest realnie w takim stanie, że nic, tylko siąść i płakać.
Jełop, który "dla żartu" zmienia podpis rozmówcy, z którym się nie zgadza, tak się rozemocjonował, że sam dwa babony w jednym wpisie popełnił. Ale przecież to przedstawiciel tych, co zwykłych ludzi określają jako "motłoch", "ciemnotę" i "piśdzielcow".
Zreztą ty ostatni powinieneś komukolwiek wytykać jakiekolwiek epitety, bo w twoich wpisach aż roi się od wyzwisk pod adresem oponentów.
Zreztą ty ostatni powinieneś komukolwiek wytykać jakiekolwiek epitety, bo w twoich wpisach aż roi się od wyzwisk pod adresem oponentów. rozwiń
Avatar
___K___ / 1 sierpnia 2022 r. o 07:35
Gdyby nie 2015 roku jaki zesłała na Polskę Opatrzność, ten renegat tuskowy, by nas całkowicie rozbroił. Pozostałyby w armii jedynie francuskie nieloty, samoloty bezgłowe, Tablice Mendelejewa i drzwi od stodoły, a resztki wojska bez broni i amunicji łowiłyby ryby w Odrze.
Tuman90, co to są samoloty bezgłowe? Francuskie samoiloty i śmigłowce są bardzo dobre. Zresztą każde są lepsze od tych, których nie zapewnił nam PiS. Możesz sobie wierzyć w zapewnienia PiSowskich działaczay, ale czyny za tymi zapewnieniami nie idą praktycznie żadne. WOT można śmiechem zabić, a regularna armia jest realnie w takim stanie, że nic, tylko siąść i płakać.
Jełop, który "dla żartu" zmienia podpis rozmówcy, z którym się nie zgadza, tak się rozemocjonował, że sam dwa babony w jednym wpisie popełnił. Ale przecież to przedstawiciel tych, co zwykłych ludzi określają jako "motłoch", "ciemnotę" i "piśdzielcow".
To nie są błedy, to literówki. Ale jak się skończyło podstawówkę na szóstej klasie, to co się ma wiedzieć na temat języka polskiego, co nie, poker?
To nie są błedy, to literówki. Ale jak się skończyło podstawówkę na szóstej klasie, to co się ma wiedzieć na temat języka polskiego, co nie, poker? rozwiń
Avatar
___K___ / 1 sierpnia 2022 r. o 07:33
  Koniecznie powinno być jak za platformersów zamykać jednostki wojskowe, wspomagać niemców i ruskich kacapów podporządkować się im podlegle :) W tym kontekście absolutnie nas nie stać - możemy tylko łożyć na wojsko i gospodarkę niemiecką i ruską, ue, budować NS1 NS2 i ruski gaz, OZE - jak tuski, nowaki, grodzkie, nemany, kasta i lewacka złodziejska ferajna ;)  
 Tuman90, ty nawet wypowiedzieć się po polsku poprawnie nie potrafisz, więc daj sobie spokój z tymi wrzutkami.
Avatar
poker / 31 lipca 2022 r. o 22:36
Gdyby nie 2015 roku jaki zesłała na Polskę Opatrzność, ten renegat tuskowy, by nas całkowicie rozbroił. Pozostałyby w armii jedynie francuskie nieloty, samoloty bezgłowe, Tablice Mendelejewa i drzwi od stodoły, a resztki wojska bez broni i amunicji łowiłyby ryby w Odrze.
Tuman90, co to są samoloty bezgłowe? Francuskie samoiloty i śmigłowce są bardzo dobre. Zresztą każde są lepsze od tych, których nie zapewnił nam PiS. Możesz sobie wierzyć w zapewnienia PiSowskich działaczay, ale czyny za tymi zapewnieniami nie idą praktycznie żadne. WOT można śmiechem zabić, a regularna armia jest realnie w takim stanie, że nic, tylko siąść i płakać.
 Jełop, który "dla żartu" zmienia podpis rozmówcy, z którym się nie zgadza, tak się rozemocjonował, że sam dwa babony w jednym wpisie popełnił. Ale przecież to przedstawiciel tych, co zwykłych ludzi określają jako "motłoch", "ciemnotę" i "piśdzielcow". 
 Jełop, który "dla żartu" zmienia podpis rozmówcy, z którym się nie zgadza, tak się rozemocjonował, że sam dwa babony w jednym wpisie popełnił. Ale przecież to przedstawiciel tych, co zwykłych ludzi określają jako "motłoch", "ciemnotę" i "piśdzielcow".  rozwiń
Avatar
Gaitan / 31 lipca 2022 r. o 19:14
Zakłamany pisowski rząd ma gęby wypchane patriotycznymi frazesami, jednocześnie kupując zagraniczne uzbrojenie z pominięciem polskiego przemysłu. Nie przeprowadzili ani jednego uczciwego przetargu na uzbrojenie, wszystko kupując po zawyżonych cenach "z półki". Jakby celowo chcieli pozbawić polskich robotników pracy, a przemysł nowoczesnych technologii. Polska będzie, co najwyżej (jeśli i tu PiS-u znowu nie wydymają) serwisownią amerykańskiego i koreańskiego sprzętu. Wszystkie kluczowe nowoczesne technologie pozostaną zastrzeżone w krajach macierzystych. Żeby chociaż wszystkie te zakupy były sensowne. Tymczasem te koreańskie FA-50 to totalne dziadostwo gorsze nie tylko od F-16 kupionych 20 lat temu przez SLD, ale nawet od MiG-29 z czasów Jaruzelskiego. Z kolei Abramsy, o ile są czołgami bardzo dobrymi, to jednocześnie nie przystosowanymi do polskich warunków (waga, system calowy) i przede wszystkim potwornie drogimi w użytkowaniu, co szybko da o sobie znać poprzez coroczne pochłanianie budżetu wojskowego. Jeśli chodzi o śmigłowce, to też Caracale nie były wtedy wymysłem PO, ale wojska (to był ostatni przetarg wojskowy zgodny z procedurami), które uważało te śmigłowce za najlepszy wybór dla Polski ze względu na możliwości i uniwersalność. I co ważne te śmigłowce już od dawna by latały nad Polską, zamiast jak wszystkie te obecne pisowskie zakupy, gdy po 7 latach sabotowania polskiej armii obudzili się z ręką w nocniku.
Zakłamany pisowski rząd ma gęby wypchane patriotycznymi frazesami, jednocześnie kupując zagraniczne uzbrojenie z pominięciem polskiego przemysłu. Nie przeprowadzili ani jednego uczciwego przetargu na uzbrojenie, wszystko kupując po zawyżonych cenach "z półki". Jakby celowo chcieli pozbawić polskich robotników pracy, a przemysł nowoczesnych technologii. Polska będzie, co najwyżej (jeśli i tu PiS-u znowu nie wydymają) serwisownią amerykańskiego i koreańskiego sprzętu. Wszystkie kluczowe nowoczesne technologie pozostaną zastrzeżone w ... rozwiń
Avatar
Janusz_Paliwas / 31 lipca 2022 r. o 16:33
antypolskie wuje jak zwykle na POsterunku
 Nawet stanowią większość sejmową...
Avatar
_andy_ / 31 lipca 2022 r. o 15:24
antypolskie wuje jak zwykle na POsterunku
Avatar
___K___ / 31 lipca 2022 r. o 13:01
Gdyby nie 2015 roku jaki zesłała na Polskę Opatrzność, ten renegat tuskowy, by nas całkowicie rozbroił. Pozostałyby w armii jedynie francuskie nieloty, samoloty bezgłowe, Tablice Mendelejewa i drzwi od stodoły, a resztki wojska bez broni i amunicji łowiłyby ryby w Odrze.
Tuman90, co to są samoloty bezgłowe? Francuskie samoiloty i śmigłowce są bardzo dobre. Zresztą każde są lepsze od tych, których nie zapewnił nam PiS. Możesz sobie wierzyć w zapewnienia PiSowskich działaczay, ale czyny za tymi zapewnieniami nie idą praktycznie żadne. WOT można śmiechem zabić, a regularna armia jest realnie w takim stanie, że nic, tylko siąść i płakać.
Tuman90, co to są samoloty bezgłowe? Francuskie samoiloty i śmigłowce są bardzo dobre. Zresztą każde są lepsze od tych, których nie zapewnił nam PiS. Możesz sobie wierzyć w zapewnienia PiSowskich działaczay, ale czyny za tymi zapewnieniami nie idą praktycznie żadne. WOT można śmiechem zabić, a regularna armia jest realnie w takim stanie, że nic, tylko siąść i płakać. rozwiń
Avatar
Janusz_Paliwas / 6 dni temu o 16:05
cyt. ,,to ja wykończyłem carcale'' po czym spier... do usa.
Avatar
___K___ / 1 sierpnia 2022 r. o 07:37
 Gdyby nie 2015 jaki zesłała na Polskę Opatrzność, ten renegat tuskowy, by nas całkowicie rozbroił. Pozostałyby w armii jedynie francuskie nieloty, samoloty bezgłowe, Tablice Mendelejewa i drzwi od stodoły, a resztki wojska bez broni i amunicji łowiłyby ryby w Odrze.  
Tuman90, co to są samoloty bezgłowe? Francuskie samoloty i śmigłowce są bardzo dobre. Zresztą każde są lepsze od tych, których nie zapewnił nam PiS. Możesz sobie wierzyć w zapewnienia PiSowskich działaczy, ale czyny za tymi zapewnieniami nie idą praktycznie żadne. WOT można śmiechem zabić, a regularna armia jest realnie w takim stanie, że nic, tylko siąść i płakać. A rok 2015 po prostu nadszedł i nie ma w tym zasług nieistniejącej zresztą Opatrzności.
Tuman90, co to są samoloty bezgłowe? Francuskie samoloty i śmigłowce są bardzo dobre. Zresztą każde są lepsze od tych, których nie zapewnił nam PiS. Możesz sobie wierzyć w zapewnienia PiSowskich działaczy, ale czyny za tymi zapewnieniami nie idą praktycznie żadne. WOT można śmiechem zabić, a regularna armia jest realnie w takim stanie, że nic, tylko siąść i płakać. A rok 2015 po prostu nadszedł i nie ma w tym zasług nieistniejącej zresztą Opatrzności. rozwiń
Avatar
___K___ / 1 sierpnia 2022 r. o 07:36
Gdyby nie 2015 roku jaki zesłała na Polskę Opatrzność, ten renegat tuskowy, by nas całkowicie rozbroił. Pozostałyby w armii jedynie francuskie nieloty, samoloty bezgłowe, Tablice Mendelejewa i drzwi od stodoły, a resztki wojska bez broni i amunicji łowiłyby ryby w Odrze.
Tuman90, co to są samoloty bezgłowe? Francuskie samoiloty i śmigłowce są bardzo dobre. Zresztą każde są lepsze od tych, których nie zapewnił nam PiS. Możesz sobie wierzyć w zapewnienia PiSowskich działaczay, ale czyny za tymi zapewnieniami nie idą praktycznie żadne. WOT można śmiechem zabić, a regularna armia jest realnie w takim stanie, że nic, tylko siąść i płakać.
Jełop, który "dla żartu" zmienia podpis rozmówcy, z którym się nie zgadza, tak się rozemocjonował, że sam dwa babony w jednym wpisie popełnił. Ale przecież to przedstawiciel tych, co zwykłych ludzi określają jako "motłoch", "ciemnotę" i "piśdzielcow".
Zreztą ty ostatni powinieneś komukolwiek wytykać jakiekolwiek epitety, bo w twoich wpisach aż roi się od wyzwisk pod adresem oponentów.
Zreztą ty ostatni powinieneś komukolwiek wytykać jakiekolwiek epitety, bo w twoich wpisach aż roi się od wyzwisk pod adresem oponentów. rozwiń
Avatar
___K___ / 1 sierpnia 2022 r. o 07:35
Gdyby nie 2015 roku jaki zesłała na Polskę Opatrzność, ten renegat tuskowy, by nas całkowicie rozbroił. Pozostałyby w armii jedynie francuskie nieloty, samoloty bezgłowe, Tablice Mendelejewa i drzwi od stodoły, a resztki wojska bez broni i amunicji łowiłyby ryby w Odrze.
Tuman90, co to są samoloty bezgłowe? Francuskie samoiloty i śmigłowce są bardzo dobre. Zresztą każde są lepsze od tych, których nie zapewnił nam PiS. Możesz sobie wierzyć w zapewnienia PiSowskich działaczay, ale czyny za tymi zapewnieniami nie idą praktycznie żadne. WOT można śmiechem zabić, a regularna armia jest realnie w takim stanie, że nic, tylko siąść i płakać.
Jełop, który "dla żartu" zmienia podpis rozmówcy, z którym się nie zgadza, tak się rozemocjonował, że sam dwa babony w jednym wpisie popełnił. Ale przecież to przedstawiciel tych, co zwykłych ludzi określają jako "motłoch", "ciemnotę" i "piśdzielcow".
To nie są błedy, to literówki. Ale jak się skończyło podstawówkę na szóstej klasie, to co się ma wiedzieć na temat języka polskiego, co nie, poker?
To nie są błedy, to literówki. Ale jak się skończyło podstawówkę na szóstej klasie, to co się ma wiedzieć na temat języka polskiego, co nie, poker? rozwiń
Avatar
___K___ / 1 sierpnia 2022 r. o 07:33
  Koniecznie powinno być jak za platformersów zamykać jednostki wojskowe, wspomagać niemców i ruskich kacapów podporządkować się im podlegle :) W tym kontekście absolutnie nas nie stać - możemy tylko łożyć na wojsko i gospodarkę niemiecką i ruską, ue, budować NS1 NS2 i ruski gaz, OZE - jak tuski, nowaki, grodzkie, nemany, kasta i lewacka złodziejska ferajna ;)  
 Tuman90, ty nawet wypowiedzieć się po polsku poprawnie nie potrafisz, więc daj sobie spokój z tymi wrzutkami.
Avatar
poker / 31 lipca 2022 r. o 22:36
Gdyby nie 2015 roku jaki zesłała na Polskę Opatrzność, ten renegat tuskowy, by nas całkowicie rozbroił. Pozostałyby w armii jedynie francuskie nieloty, samoloty bezgłowe, Tablice Mendelejewa i drzwi od stodoły, a resztki wojska bez broni i amunicji łowiłyby ryby w Odrze.
Tuman90, co to są samoloty bezgłowe? Francuskie samoiloty i śmigłowce są bardzo dobre. Zresztą każde są lepsze od tych, których nie zapewnił nam PiS. Możesz sobie wierzyć w zapewnienia PiSowskich działaczay, ale czyny za tymi zapewnieniami nie idą praktycznie żadne. WOT można śmiechem zabić, a regularna armia jest realnie w takim stanie, że nic, tylko siąść i płakać.
 Jełop, który "dla żartu" zmienia podpis rozmówcy, z którym się nie zgadza, tak się rozemocjonował, że sam dwa babony w jednym wpisie popełnił. Ale przecież to przedstawiciel tych, co zwykłych ludzi określają jako "motłoch", "ciemnotę" i "piśdzielcow". 
 Jełop, który "dla żartu" zmienia podpis rozmówcy, z którym się nie zgadza, tak się rozemocjonował, że sam dwa babony w jednym wpisie popełnił. Ale przecież to przedstawiciel tych, co zwykłych ludzi określają jako "motłoch", "ciemnotę" i "piśdzielcow".  rozwiń
Avatar
Gaitan / 31 lipca 2022 r. o 19:14
Zakłamany pisowski rząd ma gęby wypchane patriotycznymi frazesami, jednocześnie kupując zagraniczne uzbrojenie z pominięciem polskiego przemysłu. Nie przeprowadzili ani jednego uczciwego przetargu na uzbrojenie, wszystko kupując po zawyżonych cenach "z półki". Jakby celowo chcieli pozbawić polskich robotników pracy, a przemysł nowoczesnych technologii. Polska będzie, co najwyżej (jeśli i tu PiS-u znowu nie wydymają) serwisownią amerykańskiego i koreańskiego sprzętu. Wszystkie kluczowe nowoczesne technologie pozostaną zastrzeżone w krajach macierzystych. Żeby chociaż wszystkie te zakupy były sensowne. Tymczasem te koreańskie FA-50 to totalne dziadostwo gorsze nie tylko od F-16 kupionych 20 lat temu przez SLD, ale nawet od MiG-29 z czasów Jaruzelskiego. Z kolei Abramsy, o ile są czołgami bardzo dobrymi, to jednocześnie nie przystosowanymi do polskich warunków (waga, system calowy) i przede wszystkim potwornie drogimi w użytkowaniu, co szybko da o sobie znać poprzez coroczne pochłanianie budżetu wojskowego. Jeśli chodzi o śmigłowce, to też Caracale nie były wtedy wymysłem PO, ale wojska (to był ostatni przetarg wojskowy zgodny z procedurami), które uważało te śmigłowce za najlepszy wybór dla Polski ze względu na możliwości i uniwersalność. I co ważne te śmigłowce już od dawna by latały nad Polską, zamiast jak wszystkie te obecne pisowskie zakupy, gdy po 7 latach sabotowania polskiej armii obudzili się z ręką w nocniku.
Zakłamany pisowski rząd ma gęby wypchane patriotycznymi frazesami, jednocześnie kupując zagraniczne uzbrojenie z pominięciem polskiego przemysłu. Nie przeprowadzili ani jednego uczciwego przetargu na uzbrojenie, wszystko kupując po zawyżonych cenach "z półki". Jakby celowo chcieli pozbawić polskich robotników pracy, a przemysł nowoczesnych technologii. Polska będzie, co najwyżej (jeśli i tu PiS-u znowu nie wydymają) serwisownią amerykańskiego i koreańskiego sprzętu. Wszystkie kluczowe nowoczesne technologie pozostaną zastrzeżone w ... rozwiń
Avatar
Janusz_Paliwas / 31 lipca 2022 r. o 16:33
antypolskie wuje jak zwykle na POsterunku
 Nawet stanowią większość sejmową...
Avatar
_andy_ / 31 lipca 2022 r. o 15:24
antypolskie wuje jak zwykle na POsterunku
Avatar
___K___ / 31 lipca 2022 r. o 13:01
Gdyby nie 2015 roku jaki zesłała na Polskę Opatrzność, ten renegat tuskowy, by nas całkowicie rozbroił. Pozostałyby w armii jedynie francuskie nieloty, samoloty bezgłowe, Tablice Mendelejewa i drzwi od stodoły, a resztki wojska bez broni i amunicji łowiłyby ryby w Odrze.
Tuman90, co to są samoloty bezgłowe? Francuskie samoiloty i śmigłowce są bardzo dobre. Zresztą każde są lepsze od tych, których nie zapewnił nam PiS. Możesz sobie wierzyć w zapewnienia PiSowskich działaczay, ale czyny za tymi zapewnieniami nie idą praktycznie żadne. WOT można śmiechem zabić, a regularna armia jest realnie w takim stanie, że nic, tylko siąść i płakać.
Tuman90, co to są samoloty bezgłowe? Francuskie samoiloty i śmigłowce są bardzo dobre. Zresztą każde są lepsze od tych, których nie zapewnił nam PiS. Możesz sobie wierzyć w zapewnienia PiSowskich działaczay, ale czyny za tymi zapewnieniami nie idą praktycznie żadne. WOT można śmiechem zabić, a regularna armia jest realnie w takim stanie, że nic, tylko siąść i płakać. rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze 21

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Prokuratura domagała się wyższej kary dla Beaty Kozidrak. Jest decyzja warszawskiego sądu

Prokuratura domagała się wyższej kary dla Beaty Kozidrak. Jest decyzja warszawskiego sądu

Sąd Okręgowy w Warszawie utrzymał w mocy wyrok sądu pierwszej instancji, skazujący Beatę Kozidrak za jazdę pod wpływem alkoholu. Ten wyrok jest prawomocny, co oznacza, że wokalistka będzie musiała nie tylko zapłacić, ale także rozstać się z prowadzeniem samochodu na kilka lat

Było morderstwo w Orient Expressie, a teraz jest włamanie do wagonu w Okunince [zdjęcia]
galeria

Było morderstwo w Orient Expressie, a teraz jest włamanie do wagonu w Okunince [zdjęcia]

Nie była to akcja może tak spektakularna, ale polała się krew. Włodawscy policjanci musieli jechać do Okuninki, żeby poskromić włamywacza. Mężczyzna nie wytłumaczył im, z jakiego powodu wszedł bez pytania do wagonu pocztowego. Efekt jest taki, że czeka go długa odsiadka. Pod uwagę będzie brany jeden, dosyć istotny szczegół

Zajęcia dla dzieci z Warsztatami Kultury
11 sierpnia 2022, 17:00

Zajęcia dla dzieci z Warsztatami Kultury

W czwartek, 11 sierpnia o godz. 17 na placu Litewskim odbędą się zajęcia modowe dla dzieci, które zorganizują Warsztaty Kultury.

Lublin: Urzędnicy sprawdzą kamieniarzy. Ale nie zrobią tego z zaskoczenia

Lublin: Urzędnicy sprawdzą kamieniarzy. Ale nie zrobią tego z zaskoczenia

Na koniec sierpnia zaplanowano pomiar hałasu przy zakładzie kamieniarskim spędzającym sen z powiek sąsiadom. Kontrola ma wykazać, czy zakład działa za głośno, ale nie odbędzie się z zaskoczenia. Urząd tłumaczy, że nie może działać bez zapowiedzi.

Plenerowe kino w Nałęczowie: "Urwis" i "Slumdog"
12 sierpnia 2022, 20:30

Plenerowe kino w Nałęczowie: "Urwis" i "Slumdog"

W najbliższy weekend odbędą się kolejne pokazy kina plenerowego w Nałęczowie. W dniach 12-13 sierpnia o godz. 20.30 na placu przed UM w Nałęczowie (ul. Lipowa 3) będzie można zobaczyć filmy "Urwis" i "Slumdog".

Pociągiem do Lublina dotrzemy w błogiej ciszy. Co to oznacza?

Pociągiem do Lublina dotrzemy w błogiej ciszy. Co to oznacza?

Od 4 września na polskich torach przybędzie pociągów, w których wyznaczona jest strefa ciszy. Wśród nich będą też składy kursujące do Lublina. Zapowiedziała to oficjalnie spółka PKP Intercity obsługująca większość polskich połączeń dalekobieżnych

Kibice w Świdniku będą mogli zobaczyć zespoły z PlusLigi

Kibice w Świdniku będą mogli zobaczyć zespoły z PlusLigi

W pierwszy weekend września – 3 i 4 – zostanie rozegrany silnie obsadzony Memoriał Tragicznie Zmarłych Siatkarzy Avii Świdnik

Kolejne atrakcje na Centralnym Placu Zabaw
14 sierpnia 2022, 12:00

Kolejne atrakcje na Centralnym Placu Zabaw

W niedzielę, 14 sierpnia, wystartują kolejne warsztaty w ramach Centralnego Placu Zabaw. W nadchodzącym tygodniu organizatorzy szykują wiele atrakcji.

Będzie nowy dyrektor pogotowia w Lublinie.  "Pewniakiem" zaufany człowiek marszałka
Tylko u nas

Będzie nowy dyrektor pogotowia w Lublinie. "Pewniakiem" zaufany człowiek marszałka

Szykuje się zmiana dyrektora Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Lublinie. Następca odchodzącego na emeryturę Zdzisława Kuleszy ma zostać wyłoniony w drodze konkursu, ale w Urzędzie Marszałkowskim można już usłyszeć o mocnej kandydaturze do objęcia tej funkcji.

Kreml manipuluje nie tylko w Rosji. Jak to robi za granicą?
Reportaż Uwagi! TVN
film

Kreml manipuluje nie tylko w Rosji. Jak to robi za granicą?

Kreml od lat, za pomocą kanału Russia Today, fabryk trolli oraz influencerów, manipuluje zagraniczną opinią publiczną. Jak to robi? W dzisiejszej Uwadze! reportaż w cyklu „Tu mówi Moskwa”.

Milionerów w Lubelskiem przybywa. Jeden miał do zapłacenia 15,6 mln zł podatku

Milionerów w Lubelskiem przybywa. Jeden miał do zapłacenia 15,6 mln zł podatku

Mimo pandemicznego roku w Lubelskim przybyło milionerów. Z naszych zeznań wynika też, że dużo więcej zapłaciliśmy podatków, byliśmy też bardziej hojni i bardzo, ale to bardzo polubiliśmy ulgę, dzięki której możemy zaoszczędzić na wymianie okien, drzwi, czy pieca.

Kiedy pojedziemy nowym mostem na Wieprzu?

Kiedy pojedziemy nowym mostem na Wieprzu?

Przebudowa drogi wojewódzkiej nr 801 w Dęblinie zbliża się do końca. Jej otwarcie przewidziane jest na wiosnę przyszłego roku. W planach jest również budowa nowego mostu na Wieprzu w Borowej oraz rozbiórka istniejącej przeprawy.

Kino Perła: "Pianista"
12 sierpnia 2022, 21:00

Kino Perła: "Pianista"

Słynny film Romana Polańskiego, "Pianista", będzie można zobaczyć na początek kolejnego weekendu w Kinie Perła (ul. Bernardyńska 15).

Misja Dubaj za miliony złotych. Efekty znikome, nagrody urzędnikom wypłacone
Pierwsza strona dziennika
galeria

Misja Dubaj za miliony złotych. Efekty znikome, nagrody urzędnikom wypłacone

Ponad 2,2 mln złotych kosztowała prezentacja naszego regionu podczas tygodnia lubelskiego na Expo 2020 w Dubaju. Mimo braku wymiernych gospodarczych efektów tej misji, 13 pracowników Urzędu Marszałkowskiego otrzymało nagrody uznaniowe.

 Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 8 sierpnia 2022 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 8 sierpnia 2022 r.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium