Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

2 maja 2019 r.
18:52

Polska marynarka czeka na AW101. "Ta umowa daje szanse rozwoju PZL-Świdnik"

Autor: Zdjęcie autora Paweł Puzio
0 24 A A

Cztery AW101 nie załatają braków sprzętowych w Wojsku Polskim, ale są krokiem w dobrym kierunku. Piloci wojskowi z niecierpliwością czekają na nowe maszyny

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Z wielką pompą rząd podpisał 26 kwietnia kontrakt na zakupu czterech helikopterów AW101 dla Marynarki Wojennej. W Świdniku nie zabrakło premiera Morawieckiego, ministra Błaszczaka i kandydatek do Europarlamentu. Zakontraktowane śmigłowce przeznaczone są do zwalczania okrętów podwodnych (ZOP) i działań poszukiwawczo-ratowniczych w warunkach bojowych (CSAR).

- Podpisaliśmy umowę, która daje szanse rozwoju PZL-Świdnik. Bardzo się cieszę z tego, że przed Świdnikiem stoją perspektywy rozwoju, że zamówienia związane z modernizacją Wojska Polskiego są kierowane do zakładów produkujących w Polsce - mówił w Świdniku Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej. 

Wartość umowy wynosi 1,65 miliarda złotych brutto, a terminy dostaw śmigłowców zostały przewidziane do końca 2022 roku.

Polityka z wirnika

Deklaracje ministra Błaszczaka o kierowaniu zamówień do polskich zakładów niekoniecznie pokrywają się z rzeczywistością. AW101 przylecą do Polski z Anglii. Jest to oczywiste, bo Leonardo nie uruchomi w Świdniku linii montażowej dla czterech maszyn. To się porostu nie opłaca.

Co zatem ze słynnym offsetem?

Przypomnijmy, że w przypadku Caracali był to jeden z punktów zapalnych, czynnik który zadecydował o zerwaniu umowy z Francuzami.
Głównym offsetobiorcą są Wojskowe Zakłady Lotnicze Nr 1 w Łodzi oraz Centrum Morskich Technologii Militarnych Politechniki Gdańskiej. Wartość transferu technologii wynosi 395 mln 882 tys. 751 zł i obejmuje 9 zobowiązań offsetowych.

Najważniejszym z nich będzie utworzenie w WZL-1, licencjonowanego Centrum Wsparcia Eksploatacji Śmigłowców, w którym realizowana będzie pełna obsługa techniczna, serwisy i naprawy nowych maszyn.

Umowa pozwoli również na wykonywanie przez offsetobiorców prowadzenia kompletnych czynności obsługiwania technicznego zakupionych śmigłowców oraz pozyskanie technologii i know-how związanych z obsługą techniczną. Niestety, to nie ma nic wspólnego z wytwarzaniem podzespołów do helikopterów przy wykorzystaniu nowoczesnych technologii.

Co kupiliśmy?

Zawarta umowa dotyczy dostawy czterech śmigłowców AW101 przeznaczonych do zwalczania okrętów podwodnych (ZOP) wyposażonych dodatkowo w sprzęt medyczny pozwalający na prowadzenie misji CSAR: bojowego poszukiwania i ratownictwa.
Nowe śmigłowce będą przystosowane do realizacji misji zwalczania okrętów podwodnych, zapewnienia żeglowności morskich szlaków komunikacyjnych, ochrony portów i osłony jednostek nawodnych. Śmigłowce zdolne będą także do prowadzenia akcji bojowego poszukiwania i ratownictwa CSAR.

AW101 to śmigłowiec napędzany trzema turbowałowymi silnikami poruszającymi jeden wirnik nośny o średnicy ponad 18 m i czterołopatowe śmigło ogonowe. Kadłub został wykonany w konstrukcji metalowej z wykorzystaniem elementów kompozytowych.
Niewątpliwie to dobry, ale drogi sprzęt. AW101 jest najbardziej wszechstronnym 15,6-tonowym śmigłowcem, który sprawdził się w najbardziej ekstremalnych warunkach środowiskowych na świecie, od Arktyki po Antarktydę, w całym spektrum misji.

Posiada trzy silniki turbowałowe GE CT7-8E o dużej mocy z systemem cyfrowego sterowania (FADEC), które zapewniają doskonałe osiągi w wysokich temperaturach i na dużych wysokościach oraz w warunkach awarii jednego silnika (OEI).

AW101 oferuje znacznie wyższy stosunek mocy do masy (zarówno w przypadku pracy wszystkich silników, jak i w sytuacji awarii jednego z trzech silników) niż jakikolwiek inny śmigłowiec w jego klasie, zapewniając lepsze osiągi w wysokich temperaturach i na dużej wysokości oraz właściwości podczas awarii jednego silnika.

W przypadku awarii silnika, śmigłowiec AW101 może kontynuować misję (nawet w wysokiej temperaturze i na dużej wysokości) z bezpiecznym powrotem do bazy. Większość śmigłowców w takiej sytuacji musiałaby przerwać misję i niezwłocznie lądować bez względu na warunki, co jest szczególnie niebezpieczne w obszarach miejskich. Dwóch pilotów siedzi za sterami AW101 plus załoga odpowiadająca za obsługę urządzeń i uzbrojenia pokładowego.

Silniki działają nawet przez 30 minut po wycieku oleju, zapewniając ciągłą pracę w przypadku całkowitej utraty smarowania. Posiada bezpieczne - w razie zderzenia - samouszczelniające się zbiorniki paliwowe, systemy pływakowe, integralne tratwy ratunkowe i duże okna umożliwiające szybką ewakuację. Konstrukcja śmigłowca umożliwia mu pozostawanie na wodzie w celu umożliwienia ewakuacji nawet przy mocno wzburzonym morzu.

Dla ratowników

Historia realizacji działań SAR obejmuje misje realizowane nad wodą i w górach, ewakuacje medyczne i misje transportu pacjentów na duże odległości, włącznie z najdłuższą misją bez tankowania przeprowadzoną przez Portugalskie Siły Powietrzne, w czasie której śmigłowiec pokonał 726 mil morskich (1340 km).

AW101 świetnie sprawdził się w kanadyjskich i portugalskich zespołach SAR, przy czym wiele misji, w których wziął udział, było prowadzonych w ekstremalnych warunkach, w których inne śmigłowce nie mogłyby być eksploatowane.

„Kiler” okrętów podwodnych 

AW101 do zwalczania okrętów może być wyposażona w sonar zanurzeniowy, do 4 torped lub 2 pociski do zwalczania celów nawodnych. Niezależne zdolności ZOP śmigłowca AW101 umożliwiają operacje z wielu rodzajów jednostek pływających, między innymi fregat, niszczycieli, lotniskowców czy jednostek pomocniczych floty.

Niestety MON nie podało choćby przybliżonego wyposażenia wersji SAR i ZOP.

Nie wiadomo też, czy każdy zamówiony helikopter będzie mógł pełnić misje ratownicze i bojowe, czy też kupiliśmy po dwa śmigłowce do walki z okrętami podwodnymi i do ratownictwa morskiego. Warto dodać, że połączenie funkcji ZAR i SOP w jednej maszynie jest bardzo rzadko spotykane.

Umowa została zawarta z Wytwórnią Sprzętu Komunikacyjnego „PZL-Świdnik” S.A, która dostarczy dla Wojska Polskiego śmigłowce wraz z pakietem logistycznym i szkoleniowym. W skład pakietu logistycznego wchodzi zapas części zamiennych i eksploatacyjnych oraz sprzęt na potrzeby obsługi naziemnej śmigłowców. Pakiet szkoleniowy obejmuje z kolei kompleksowe szkolenie pilotów i personelu technicznego.

AW101


Średni śmigłowiec wielozadaniowy.
Ma 19,53 metra długości, 18,59 metra średnicy wirnika głównego, 6,62 metra wysokości oraz 14,6 tony maksymalnej masy startowej.
Napędzany jest trzema silnikami turbowałowymi Rolls-Royce Turbomeca RTM322-01, General Electric T-700-GE-T6A1 lub General Electric CT7-8E (zależnie od wersji). Załogę stanowi 3-4 lotników, a ładowność to 5520 kg lub 45 żołnierzy.
• Prędkość maksymalna: 309 km/h
• Prędkość przelotowa: 278 km/h
• Zasięg 833 km
• Pułap 4575 metrów

e-Wydanie

Komentarze 24

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 3 maja 2019 o 07:57
+19
Sprawa śmigłowców pokazuje dobitnie jak to jest gdy rząd zamiast realizować interes kraju i Armii chodzi na pasku Solidarności i realizuje interesy kacyków związkowych z zakładów w Mielcu, świdniku i Łodzi. Chociaż sami związkowcy tez chyba w duchu są rozczarowani bo miało być 50 śmigłowców (wcześniej nawet 70) a teraz żeby wszystkich zadowolić to kupiono 8 sztuk w Mielcu, 4 sztuki w swidniku, które i tak w 95% będą wyprodukowane i zmontowane w UK no i Łódź dostała serwis tych 4 śmigłowców. Czyli obrazując to: miał być suty zestaw powiększony z Mc Donaldsa dla jednego zwycięskiego zakładu a teraz wszyscy dostali po porcji małych frytek, w dodatku bez soli i keczupu.
Sprawa śmigłowców pokazuje dobitnie jak to jest gdy rząd zamiast realizować interes kraju i Armii chodzi na pasku Solidarności i realizuje interesy kacyków związkowych z zakładów w Mielcu, świdniku i Łodzi. Chociaż sami związkowcy tez chyba w duchu są rozczarowani bo miało być 50 śmigłowców (wcześniej nawet 70) a teraz żeby wszystkich zadowolić to kupiono 8 sztuk w Mielcu, 4 sztuki w swidniku, które i tak w 95% będą wyprodukowane i zmontowane w UK no i Łódź dostała serwis tych 4 śmigłowców. Czyli obrazując to: miał być suty zestaw powiększon... rozwiń
Avatar
lll / 3 maja 2019 o 09:57
+18
Cieszcie się chłopaki ze Świdnika. W końcu wywalczyliście sukces. Załatwiliście przekazanie technologii i serwis do Łodzi. Załatwiliście centrum badawcze technologii śmigłowcowej dla Politechniki Gdańskiej. W końcu ciężko wywalczyliście robotę dla fabryk we Włoszech i w Anglii. To dzięki wam i waszemu poczuciu obywatelskości możecie wspierać rządowy plan zrównoważonego rozwoju. Przecież nie może być tak, aby w jednym miejscu, w jednej fabryce była możliwość zaprojektowania i uruchomienia produkcji śmigłowca a później jego serwisowania. Trzeba umieć się pięknie dzielić. Dzięki wam i waszemu wpływowemu posłowi wasze marzenia się spełniają. Tylko czy jak już wszystko wszędzie przekażecie to nie okaże się, że jesteście nikomu do niczego niepotrzebni, was zwolnią a wasz zakład zamkną lub zamienią na hurtownię tanich majtek z Bangladeszu. W wasz poseł ze zgrają swoich przydupasów nie będzie sobie mógł przypomnieć, czy kiedykolwiek był w Świdniku.
Cieszcie się chłopaki ze Świdnika. W końcu wywalczyliście sukces. Załatwiliście przekazanie technologii i serwis do Łodzi. Załatwiliście centrum badawcze technologii śmigłowcowej dla Politechniki Gdańskiej. W końcu ciężko wywalczyliście robotę dla fabryk we Włoszech i w Anglii. To dzięki wam i waszemu poczuciu obywatelskości możecie wspierać rządowy plan zrównoważonego rozwoju. Przecież nie może być tak, aby w jednym miejscu, w jednej fabryce była możliwość zaprojektowania i uruchomienia produkcji śmigłowca a później jego serwisowania. Trze... rozwiń
Avatar
kuba / 3 maja 2019 o 08:31
+18
Chciałbym zapytać o szanse dla Świdnika. Skoro wszystko jest robione we Włoszech i W. Brytanii a w Świdniku tylko owiewki to co Świdnik zyska na zakupionych czterech sztukach?
Avatar
Adam z Lublina / 3 maja 2019 o 02:08
+17
Ale żenada, PO chciała kupić 50 śmigłowców , a po 4 latach po przetargu PiS w końcu podpisał umowę na 4 sztuki ( słownie: cztery ) i propaganda ogłosiła wielki sukces ! W dodatku kupili drożej jak wynegocjowali poprzednicy. I myślą, że kolejny raz "ciemny " lud to kupi ! Otóż tym razem nie kupi !!!!
Avatar
mic / 3 maja 2019 o 00:09
+16
Brawo dla Świdnika i Lublina! Ale ogólnie dla polskiego przemysłu, w porównaniu do "uwalonych" Caracali to lipa. I mało, i brak inwestycji w ośrodek rozwojowy, i do tego pioruńsko drogo, i jeszcze do końca nie wiadomo co kupiliśmy - ratownicze, przeciw okrętom podwonym, czy ratowniczo-bojowe. Praktycznie polski w tym śmigłowcu ma być tylko serwis. No bo przecież jakiemu producentowi opłaca się rozbudowywać zakład dla 4-ch śmigłowców. Znowu wstaliśmy z kolan i walneliśmy się głową o parapet, ale ostro twierdzimy, że nic nam się nie stało i jesteśmy dumni, bo mamy najnowszą i najdroższą zabawkę w piaskownicy. Eh...
Brawo dla Świdnika i Lublina! Ale ogólnie dla polskiego przemysłu, w porównaniu do "uwalonych" Caracali to lipa. I mało, i brak inwestycji w ośrodek rozwojowy, i do tego pioruńsko drogo, i jeszcze do końca nie wiadomo co kupiliśmy - ratownicze, przeciw okrętom podwonym, czy ratowniczo-bojowe. Praktycznie polski w tym śmigłowcu ma być tylko serwis. No bo przecież jakiemu producentowi opłaca się rozbudowywać zakład dla 4-ch śmigłowców. Znowu wstaliśmy z kolan i walneliśmy się głową o parapet, ale ostro twierdzimy, że nic nam się nie ... rozwiń
Avatar
Ja / 2 maja 2019 o 19:39
+14
Ten model nie jest składany w Świdniku więc jaka to ma być rozwój dla Świdnika?
Avatar
Gość / 2 maja 2019 o 20:04
+11
Cztery śmigłowce "GOŁE" /szukać w slangu lotniczym/montowane na wyspach/ za 1,65MLN, zamiast 50 sztuk za 13MLN. Czy PiS elektorat potrafi liczyć?! Najdroższa kiełbasina wyborcza PiSu o jakiej na razie słyszałem.
Avatar
Gość / 2 maja 2019 o 21:59
+10
PIS kupił drożej za sztukę niż Caracale, ale głośno krytykowali PO za tamtą umowę. Brawo PIS.
Avatar
aaa / 2 maja 2019 o 19:34
+9
4 helikoptery mają dać szanse rozwoju? PROPAGANDA
Avatar
wkrótce wesoły emeryt ... / 2 maja 2019 o 19:28
+8
.....tragedia goni tragedię, ale lud pisowski niepotrafiący czytać ze zrozumieniem nadal uważa, że w Świdniku realizuje się polską myśl inżynierską.
Avatar
Gość / 3 maja 2019 o 11:53
+3
i co te pisory chcą nam wmówić?że ma być jakiś sukces ?czy oni wszyscy sie zarazili choroba umysłową od macierewicza?ile jeszcze do pazdziernika szkód narobią zanim dostana kopa wyborczego na du.pe?
Avatar
Jaś / 3 maja 2019 o 10:53
-1
Daj spokój z tymi Caracalami, z których nawet nie korzysta państwo, w którym je produkują. Fakt model ok ale po dwa śmigłowce na każde zadanie to ciut za mało.
Avatar
lll / 3 maja 2019 o 09:57
+18
Cieszcie się chłopaki ze Świdnika. W końcu wywalczyliście sukces. Załatwiliście przekazanie technologii i serwis do Łodzi. Załatwiliście centrum badawcze technologii śmigłowcowej dla Politechniki Gdańskiej. W końcu ciężko wywalczyliście robotę dla fabryk we Włoszech i w Anglii. To dzięki wam i waszemu poczuciu obywatelskości możecie wspierać rządowy plan zrównoważonego rozwoju. Przecież nie może być tak, aby w jednym miejscu, w jednej fabryce była możliwość zaprojektowania i uruchomienia produkcji śmigłowca a później jego serwisowania. Trzeba umieć się pięknie dzielić. Dzięki wam i waszemu wpływowemu posłowi wasze marzenia się spełniają. Tylko czy jak już wszystko wszędzie przekażecie to nie okaże się, że jesteście nikomu do niczego niepotrzebni, was zwolnią a wasz zakład zamkną lub zamienią na hurtownię tanich majtek z Bangladeszu. W wasz poseł ze zgrają swoich przydupasów nie będzie sobie mógł przypomnieć, czy kiedykolwiek był w Świdniku.
Cieszcie się chłopaki ze Świdnika. W końcu wywalczyliście sukces. Załatwiliście przekazanie technologii i serwis do Łodzi. Załatwiliście centrum badawcze technologii śmigłowcowej dla Politechniki Gdańskiej. W końcu ciężko wywalczyliście robotę dla fabryk we Włoszech i w Anglii. To dzięki wam i waszemu poczuciu obywatelskości możecie wspierać rządowy plan zrównoważonego rozwoju. Przecież nie może być tak, aby w jednym miejscu, w jednej fabryce była możliwość zaprojektowania i uruchomienia produkcji śmigłowca a później jego serwisowania. Trze... rozwiń
Avatar
Karol / 3 maja 2019 o 09:48
+7
jak zachęcał do sprzedaży WSK Majewski - " Silny partner pomoże Świdnikowi dołączyć do czołówki producentów przygotowujących międzynarodowe programy rozwoju transportu lotniczego" Rozwój już nastąpił, z zakładu produkującego wyrób finalny WSK stał się jednym z czołowych dostawców podłóg, paneli, drzwiczek i nosków. p.s. na jakiej podstawie w DW działa cenzura ?
Avatar
zxc / 3 maja 2019 o 08:40
+7
Jeszcze jak kupimy od USA nielatające F-35 to będziemy jedynym na świecie państwem mającym najdroższe nielatające siły powietrzne.
Avatar
kuba / 3 maja 2019 o 08:31
+18
Chciałbym zapytać o szanse dla Świdnika. Skoro wszystko jest robione we Włoszech i W. Brytanii a w Świdniku tylko owiewki to co Świdnik zyska na zakupionych czterech sztukach?
Avatar
Gość / 3 maja 2019 o 07:57
+19
Sprawa śmigłowców pokazuje dobitnie jak to jest gdy rząd zamiast realizować interes kraju i Armii chodzi na pasku Solidarności i realizuje interesy kacyków związkowych z zakładów w Mielcu, świdniku i Łodzi. Chociaż sami związkowcy tez chyba w duchu są rozczarowani bo miało być 50 śmigłowców (wcześniej nawet 70) a teraz żeby wszystkich zadowolić to kupiono 8 sztuk w Mielcu, 4 sztuki w swidniku, które i tak w 95% będą wyprodukowane i zmontowane w UK no i Łódź dostała serwis tych 4 śmigłowców. Czyli obrazując to: miał być suty zestaw powiększony z Mc Donaldsa dla jednego zwycięskiego zakładu a teraz wszyscy dostali po porcji małych frytek, w dodatku bez soli i keczupu.
Sprawa śmigłowców pokazuje dobitnie jak to jest gdy rząd zamiast realizować interes kraju i Armii chodzi na pasku Solidarności i realizuje interesy kacyków związkowych z zakładów w Mielcu, świdniku i Łodzi. Chociaż sami związkowcy tez chyba w duchu są rozczarowani bo miało być 50 śmigłowców (wcześniej nawet 70) a teraz żeby wszystkich zadowolić to kupiono 8 sztuk w Mielcu, 4 sztuki w swidniku, które i tak w 95% będą wyprodukowane i zmontowane w UK no i Łódź dostała serwis tych 4 śmigłowców. Czyli obrazując to: miał być suty zestaw powiększon... rozwiń
Avatar
Adam z Lublina / 3 maja 2019 o 02:08
+17
Ale żenada, PO chciała kupić 50 śmigłowców , a po 4 latach po przetargu PiS w końcu podpisał umowę na 4 sztuki ( słownie: cztery ) i propaganda ogłosiła wielki sukces ! W dodatku kupili drożej jak wynegocjowali poprzednicy. I myślą, że kolejny raz "ciemny " lud to kupi ! Otóż tym razem nie kupi !!!!
Avatar
mic / 3 maja 2019 o 00:09
+16
Brawo dla Świdnika i Lublina! Ale ogólnie dla polskiego przemysłu, w porównaniu do "uwalonych" Caracali to lipa. I mało, i brak inwestycji w ośrodek rozwojowy, i do tego pioruńsko drogo, i jeszcze do końca nie wiadomo co kupiliśmy - ratownicze, przeciw okrętom podwonym, czy ratowniczo-bojowe. Praktycznie polski w tym śmigłowcu ma być tylko serwis. No bo przecież jakiemu producentowi opłaca się rozbudowywać zakład dla 4-ch śmigłowców. Znowu wstaliśmy z kolan i walneliśmy się głową o parapet, ale ostro twierdzimy, że nic nam się nie stało i jesteśmy dumni, bo mamy najnowszą i najdroższą zabawkę w piaskownicy. Eh...
Brawo dla Świdnika i Lublina! Ale ogólnie dla polskiego przemysłu, w porównaniu do "uwalonych" Caracali to lipa. I mało, i brak inwestycji w ośrodek rozwojowy, i do tego pioruńsko drogo, i jeszcze do końca nie wiadomo co kupiliśmy - ratownicze, przeciw okrętom podwonym, czy ratowniczo-bojowe. Praktycznie polski w tym śmigłowcu ma być tylko serwis. No bo przecież jakiemu producentowi opłaca się rozbudowywać zakład dla 4-ch śmigłowców. Znowu wstaliśmy z kolan i walneliśmy się głową o parapet, ale ostro twierdzimy, że nic nam się nie ... rozwiń
Avatar
katol homofob / 2 maja 2019 o 22:11
-19
WYCIE LEWACKIEJ OJROTARGOWICY - UWIELBIAM :)
Zobacz wszystkie komentarze 24

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Łowcy burz nagrali tornado. Trąba powietrzna uszkodziła kilkanaście domów
Stany Zjednoczone
film

Łowcy burz nagrali tornado. Trąba powietrzna uszkodziła kilkanaście domów 0 0

McCook, Nebraska, USA. Łowcy burz nagrali tornado w amerykańskim stanie Nebraska. O możliwości pojawienia się tornada ostrzegały służby meteorologiczne.

BMW uderzyło w latarnię

BMW uderzyło w latarnię 0 0

Do zdarzenia doszło dzisiaj ok. godz. 10 na al. Gen. Andersa w Lublinie, na wysokości sklepu Carrefour. Osoba kierująca BMW zjechała na pas zieleni i uderzyła przodem w słup oświetleniowy.

Coraz mniej czasu na pomoc 13-latkowi. "Jeśli się nie uda, to Kacper nie przeżyje"
APEL O POMOC

Coraz mniej czasu na pomoc 13-latkowi. "Jeśli się nie uda, to Kacper nie przeżyje" 58 8

Pisarze, malarze, muzycy, ludzie kultury, samorządowcy – jednym słowem znani i lubiani. Dziesiątki ludzi dobrej woli walczą o życie 13-lateniego Kacpra Drzazgi ze Świdnika. Pomóc możesz i Ty!

Niedziela ciepła i burzowa. Kolejne dni wciąż z deszczem
film

Niedziela ciepła i burzowa. Kolejne dni wciąż z deszczem 0 0

W niedzielę w całym kraju będą pojawiały się przelotne opady deszczu oraz burze.

Monster Truck Show w Puławach. W programie m.in. przejazd przez ścianę ognia
22 maja 2019, 18:00

Monster Truck Show w Puławach. W programie m.in. przejazd przez ścianę ognia 0 3

Już 22 maja w Puławach wystąpią najlepsi europejscy kaskaderzy podczas Monster Truck Show. W programie elementy pirotechniczne, świetlne i muzyczne. Start o godz. 18 przy na parkingach przy ul. Słowackiego.

Czy Jagiełło jadł gruszki w Kraśniku?

Czy Jagiełło jadł gruszki w Kraśniku? 1 5

Królowa Jadwiga lubiła poziomki i jabłka. Król Władysław Jagiełło jabłek nie lubił, uwielbiał za to gruszki. Oboje lubili śliwki. Owoce w kuchni mają w naszym regionie specjalnie miejsce. Jabłka lubelskie robią furorę w Polsce, w restauracjach znów pojawiają się pierogi ze śliwkami, naleśniki z jabłkami i cynamonem, a słynna kraśnicka szarytka w marynacie stoi w słojach w warszawskich restauracjach.

Trwa remont strażackiej remizy. Rozebrany został już stary dach

Trwa remont strażackiej remizy. Rozebrany został już stary dach 4 6

Trwają prace remontowe strażnicy Ochotniczej Straży Pożarnej w Wąwolnicy, która pełni jednocześnie funkcję wiejskiej świetlicy. Rozebrany został już stary dach, który wkrótce zastąpi nowe poszycie.

Victoria Żmudź – Powiślak Końskowola 2:1. Siódmy mecz bez porażki

Victoria Żmudź – Powiślak Końskowola 2:1. Siódmy mecz bez porażki 0 0

Dobrej formy zespołu ze Żmudzi ciąg dalszy. W sobotę Victoria zanotowała trzecie zwycięstwo z rzędu. Tym razem z Powiślakiem Końskowola (2:1). Co więcej, drużyna Piotra Molińskiego nie przegrała już od siedmiu kolejek

Odmłodzona Stal Kraśnik minimalnie gorsza od Podhala Nowy Targ

Odmłodzona Stal Kraśnik minimalnie gorsza od Podhala Nowy Targ 0 3

W końcówce sezonu Stal Kraśnik nie musi się martwić o utrzymanie, dlatego koncentruje się na zbieraniu punktów w klasyfikacji Pro Junior System. W sobotę niebiesko-żółci w podstawowym składzie wystawili aż siedmiu młodzieżowców. Mimo to powalczyli z liderem tabeli i przegrali w Nowym Targu „tylko” 0:1.

Noc Muzeów 2019: Nocne zwiedzanie i oglądanie w Lublinie [zdjęcia]
galeria

Noc Muzeów 2019: Nocne zwiedzanie i oglądanie w Lublinie [zdjęcia] 0 1

Tradycja nocnego zwiedzania muzealnych zakamarków przyszła z Berlina. To tam w 1997 roku odbyła się pierwsza Noc Muzeów. Dziś to impreza, w której żadnym szanującym się muzeom i galeriom sztuki nie wypada nie brać udziału.

Kłos Chełm – Lublinianka 2:0. Walczyli o każde źdźbło trawy

Kłos Chełm – Lublinianka 2:0. Walczyli o każde źdźbło trawy 0 1

Kłos Chełm znowu złapał formę. Piłkarze Roberta Tarnowskiego nie pozwolili na wiele Lubliniance i pokonali wyżej notowanego rywala 2:0

Soła Oświęcim – Podlasie Biała Podlaska 0:2. Jeszcze się nie poddają!

Soła Oświęcim – Podlasie Biała Podlaska 0:2. Jeszcze się nie poddają! 0 0

To był mecz o być albo nie być dla Podlasia w III lidze. Bialczanie przed pierwszym gwizdkiem starcia w Oświęcimiu tracili do rywali siedem punktów. Łatwo policzyć, że w przypadku porażki nie byliby w stanie już prześcignąć Soły. Spotkanie potoczyło się jednak po myśli biało-zielonych, którzy wygrali 2:0 i zdecydowanie poprawili swoją sytuację w tabeli

Leon Madsen triumfuje w SGP w Warszawie. Dobry występ Roberta Lamberta

Leon Madsen triumfuje w SGP w Warszawie. Dobry występ Roberta Lamberta 0 1

Znakomite widowisko stworzyli żużlowcy podczas inauguracyjnej rundy Speedway Grand Prix. Przy wypełnionych niemal do ostatniego miejsca trybunach PGE Stadionu Narodowego w Warszawie najszybszy w finale był debiutujący Duńczyk Leon Madsen

65 nosów na tropie narkotyków i broni. Jak pracują psy w Straży Granicznej?
galeria

65 nosów na tropie narkotyków i broni. Jak pracują psy w Straży Granicznej? 9 4

Jest ich 65. Funkcjonariusze na czterech łapach codziennie skutecznie walczą z przemytem narkotyków i papierosów. Wykonują również szczególne zadania, tropiąc osoby, szukając materiałów wybuchowych oraz broni. Niestety nie mają programu emerytalnego

Avia Świdnik – Wisła Puławy 2:2. Wojciech Białek ciągle strzela

Avia Świdnik – Wisła Puławy 2:2. Wojciech Białek ciągle strzela 0 1

Ciekawy mecz w Świdniku. Avia jako pierwsza zdobyła gola, ale jeszcze przed przerwą przegrywała z Wisłą Puławy 1:2. Ostatecznie derby zakończyły się jednak remisem 2:2

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.