Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

23 września 2011 r.
15:16
Edytuj ten wpis

Powstanie druga część Kulinarnej Mapy Lubelszczyzny

0 0 A A
Kevin Armstrong jeden z najlepszych gitarzystów europejskich”. Jak polska kuchnia to tylko na Lubels
Kevin Armstrong jeden z najlepszych gitarzystów europejskich”. Jak polska kuchnia to tylko na Lubels

Grał z Davidem Bowie, Massive Attack, Sinéad O'Connor i Moya Brennan z Clannad. W Lublinie Kevin Armstrong zagrał z Franką de Mille. I spróbował naszej regionalnej kuchni. Teraz wie, że tu, na Lubelszczyźnie Polska smakuje najlepiej.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Po ogromnym powodzeniu "Kulinarnej mapy Lubelszczyzny”, wspólnego przedsięwzięcia Dziennika Wschodniego i Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego postanowiliśmy przygotować drugą część. Jeszcze ciekawszą, jeszcze bardziej intrygującą i bogatszą w przepisy.

Podobnie jak w części pierwszej, zaprezentujemy dziesięć rozdziałów, pokazując nowe smaki, miejsca, gdzie można ich skosztować i zabytki, które przed dobrym obiadem warto zobaczyć. Książka będzie bogato i starannie ilustrowana, zostanie wydana na papierze kredowym.

W części drugiej książki pojawi się Franka de Mille, charyzmatyczna wokalistka z Londynu, Kevin Armstrong, jeden z najlepszych gitarzystów europejskich, Stan Borys, który w Lublinie obchodził urodziny, Małgorzata Kalicińska, autorka "Domu nad rozlewiskiem” oraz Paweł Loroch z "Pytania na śniadanie” i "Kuchnia TV”. Chcemy w niej pokazać zdrową, ekologiczną kuchnię Lubelszczyzny. Co przeczytacie w drugiej części Kulinarnej mapy Lubelszczyzny?

Odświętny smak

Zaczynamy od kuchni Bożego Narodzenia. – Jakie to piękne, że karp po żydowsku zdobi polski stół Bożego Narodzenia – mówi Robert Makłowicz, który w trzech odcinkach swoich "Podróży kulinarnych Roberta Makłowicza” nie mógł nacieszyć się zdrową, ekologiczną kuchnią Lubelszczyzny. W pierwszej części naszej kulinarnej mapy opisaliśmy barwną kuchnię Biłgoraja i Janowa Lubelskiego z wszechobecnym gryczakiem.

W drugiej części powrócimy w tamte strony. W rozdziale "Smak Bożego Narodzenia” pokażemy odmienność naszej kuchni na tle Polski. Nie zabraknie akcentów prawosławnych. W rozdziale "Smak postu i karnawału” przedstawimy barwną, wielopokoleniową kuchnię postną, w której Polacy byli mistrzami. Podamy także przepisy na kuchnię wielkanocną. Smaczną, pachnącą wędzonką i chrzanówką. Będzie także przedwojenny smak karnawału.

Co jadł Leśmian, a co Czechowicz?

Zapomniana kuchnia Lubelszczyzny silnie splata się z literaturą i teatrem. W rozdziale "Papieski smak” przedstawimy ulubione potrawy Karola Wojtyły z czasów, kiedy był profesorem na KUL-u i papieskie przysmaki z Watykanu. W tym receptura na słynny piernik, makarony, kaszę, włoską zupę i ryby.
W rozdziale "Smak Hrubieszowa” opiszemy przysmaki Bolesława Leśmiana, kulinarne anegdoty, przepisy przedwojennej kuchni. Leśmian kochał życie. Potrafił je smakować na całego. Na literackich ucztach spotykał się z Józefem Czechowiczem. Zachował się opis jednej z nich, która odbyła się w Hrubieszowie.

Zapomniana lubelska kuchnia to także świat wielkich gwiazd muzycznych i teatralnych: Hanki Ordonówny, Juliusza Osterwy, Stanisława Mikulskiego, Włodzimierza Wiszniewskiego, Jerzego Rogalskiego. Czym doprawią naszą kuchnię?
Paweł Loroch poleca figi Marysieńki

Tegoroczna edycja Europejskiego Festiwalu Smaku poświęcona była osobie króla Jana III Sobieskiego i Marysieńki. W rodziale "Królewski smak Jana III Sobieskiego i Marysieńki” pokażemy barokowy smak staropolskich stołów, sekrety kuchni barokowej. W tym rozdziale do akcji wkroczy Paweł Loroch z "Pytania na śniadanie”, który poda receptury na ulubione omlety Marysieńki. Po Piotrze Bikoncie i Robercie Makłowiczu będzie naszym kolejnym kulinarnym ekspertem.

W rozdziale "Tatarski smak Markuszowa” poznacie legendę o tatarskich naleśnikach na ostro, będą receptury na "nalestniki”, krokiety bocianie i bociany. Zdradzimy także sekrety pysznych, domowych wędlin.

W rozdziale "Wiejski smak sjesty” polecimy przepisy na zdrową, ekologiczną i wiejską kuchnię. Będą także wegetariańskie specjały. – Wiejska kuchnia może być lekka i przyjemna – mówi Grzegorz Ostrowski, kucharz portalu MniamMniam.pl, który na Europejskim Festiwalu Smaku odtworzył włoską kuchnię Leonarda da Vinci. Polecimy także przysmaki Małgorzaty Kalicińskiej, autorki słynnej powieści "Dom nad rozlewiskiem”.

Zaginione Atlantydy

Tu zaczynamy od rozdziału "Litewski smak”, w którym zaprezentujemy zapomniany smak sztufady, kresowej kuchni, leśnych grzybów i domowych przetworów. Znów wrócimy na zaczarowane Polesie, sięgając do smaków Podlasia. Litewski smak dziś najpiękniej odbija się w Kodniu, gdzie Danuta Pietrasik przyrządza litewskie wędliny według XIX wiecznych receptur.

Niespodzianką będzie szwedzka kuchnia z Motycza. – W mojej rodzinie z pokolenia na pokolenie robi się pierogi, które według legendy oparte są na recepturze z czasów potopu szwedzkiego – mówi Jan Łopata z Motycza. Po raz pierwszy pokażemy tajemniczą i zagadkową kuchnię polskich Olendrów. Osiedlali się w gminach Hanna i Sławatycze, zostawili po sobie przepisy na olenderskie pierogi i słynny ser żółty. Dziś Stary Olender może być przebojem w Europie. Oraz zupełnie nieobecną kuchnię polskich Hucułów. Na skraju Lubelszczyzny można spotkać ich domy, gdzieniegdzie na polanie pasie się huculski konik. – Ludzi nie ma. Została pamięć tamtych potraw – mówi Agnieszka Filiks, szefowa restauracji "Siwy dym” z Celejowa.

Niespodzianek będzie więcej. W kulinarną podróż po Lubelszczyźnie wyruszamy ze Stanem Borysem, który zasiadł za kierownicą czerwonego kabrioletu BMW Jana Milczka. – Nikomu nie daję prowadzić auta. Nawet Grażynie Szapołowskiej, którą woziłem w jednym z filmów. Ale dla Stana zrobiłem wyjątek.
Muzycznych gwiazd będzie więcej. – Ze zdumieniem odkryłam, że na Lubelszczyźnie są restauracje, gdzie dania robi się z warzyw, które rosną w przyrestauracyjnym ogrodzie i można zjeść pstrągi z potoku, nie z hodowli. W Anglii ani o tym pomarzyć – mówi Franka de Mille, która jest zwolennikiem zdrowej, ekologicznej i wegetariańskiej kuchni.

Pozostałe informacje

Pijana matka wiozła córkę do szkoły. Policja przeprowadziła działania „NURD” w Lublinie

Pijana matka wiozła córkę do szkoły. Policja przeprowadziła działania „NURD” w Lublinie

Podczas wczorajszych działań „NURD” w Lublinie policjanci ujawnili 177 wykroczeń, w tym przypadek 29-letniej kobiety, która wiozła swoje dziecko do szkoły, mając 2 promile alkoholu w organizmie.

Wyjątkowa okazja na świąteczne prezenty. Sprawunki już w najbliższą niedzielę

Wyjątkowa okazja na świąteczne prezenty. Sprawunki już w najbliższą niedzielę

Ponad 30 twórców z całego regionu lubelskiego, oryginalne rękodzieło, ekologiczne produkty i inspiracje na święta. Sprawunki – Targi Wyjątkowych Rzeczy powracają w Warsztatach Kultury w Lublinie już w najbliższą niedzielę.

Marcin Romanowski

Prokurator wystawił list gończy za Marcinem Romanowskim

Prokurator wystawił w czwartek list gończy za Marcinem Romanowskim, co do którego sąd zdecydował o trzymiesięcznym areszcie – poinformował rzecznik PK prok. Przemysław Nowak. Poseł PiS, b. wiceszef MS, jest podejrzany m.in. o ustawianie konkursów na wielomilionowe dotacje z Funduszu Sprawiedliwości.

Przewierty horyzontalne w praktyce. Jak oszczędzać czas i pieniądze w trudnym terenie?

Przewierty horyzontalne w praktyce. Jak oszczędzać czas i pieniądze w trudnym terenie?

Realizacja skomplikowanych projektów infrastrukturalnych w trudnym terenie często stawia przed inżynierami wyzwania, które wydają się nie do pokonania.

Jak poprawić bezpieczeństwo na ulicy Roztocze? Miasto rozważa spowolnienie ruchu

Jak poprawić bezpieczeństwo na ulicy Roztocze? Miasto rozważa spowolnienie ruchu

Mieszkańcy dzielnicy Węglin Południowy domagają się zmian na ulicy Roztocze, która – ich zdaniem – stała się miejscem o zwiększonym ryzyku dla pieszych i kierowców. W odpowiedzi na ich apele radni Anna Glijer i Jarosław Pakuła skierowali do prezydenta miasta interpelację w sprawie poprawy bezpieczeństwa w tej lokalizacji.

Promocja zbioru legend w Janowskim Ośrodku Kultury

Promocja zbioru legend w Janowskim Ośrodku Kultury

Kilkadziesiąt osób pojawiło się 5 grudnia w Janowskim Ośrodku Kultury na promocji Najpiękniejszych legend ziemi janowskiej. Zbiór autorstwa Angeliki Moskal opublikowało Wydawnictwo Regis. Ilustracje do książki wykonała Agnieszka Adamik.

Chełm nie poddaje się i zamierza wywalczyć sprawiedliwość przed sądem, aby Muzeum Ofiar Rzezi Wołyńskiej mogło powstać.

Spór o Muzeum Rzezi Wołyńskiej – czy projekt doczeka się realizacji?

W Chełmie miało powstać pierwsze muzeum w Polsce poświęcone wołyńskiemu ludobójstwu. Projekt został wstrzymany przez wycofanie się resortu kultury z finansowania inwestycji, jednak nowe deklaracje Ukrainy rzucają inne światło na przyszłość przedsięwzięcia.

Nie ma brzydkiej sali, jest źle dobrana dekoracja
DO ŚLUBU Z DZIENNIKIEM
film

Nie ma brzydkiej sali, jest źle dobrana dekoracja

W dzisiejszym odcinku zapytaliśmy wedding plannerki o trendy w nadchodzącym sezonie ślubnym 2025. Jakie dekoracje najlepiej pasują do Pary Młodej? Czym kierować się przy ich wyborze? Sprawdźcie sami!

Kalesony, a może kombinezon pilota? Wojsko proponuje nietypowe pomysły na prezenty

Kalesony, a może kombinezon pilota? Wojsko proponuje nietypowe pomysły na prezenty

Agencja Mienia Wojskowego zaprasza na przedświąteczne zakupy. Można zaopatrzyć się w zimowe kalesony i inne „pakiety przetrwania”.

Samowolnie opuścił SOR w Lublinie. Teraz pana Andrzeja szuka policja

Samowolnie opuścił SOR w Lublinie. Teraz pana Andrzeja szuka policja

42-latek samowolnie opuścił szpital w Lublinie. Teraz poszukuje go policja.

zdjęcie ilustracyjne

Trudny piątek na drogach. Rolnicy zorganizują protesty na dwóch mostach

To będzie trudny piątek na drogach w Lubelskiem. W dwóch miejscach rolnicy organizują protesty.

Kolejne wyróżnienie dla gracza Startu Lublin

Kolejne wyróżnienie dla gracza Startu Lublin

Świetna postawa koszykarzy Startu Lublin podczas meczu z mistrzami Polski - Treflem Sopot doceniona. Courtney Ramey został wybrany MVP 9. kolejki.

Zespół Bayer Full ma wystąpić na Sylwestrze w Chełmie

Telewizja Republika robi Sylwestra w Lubelskiem. Będą gwiazdy disco-polo

W tym roku imprezy sylwestrowe Polsatu czy TVP będą miały konkurencję. Telewizja Republika wkracza do gry i planuje huczne świętowanie w Chełmie.

Powiat blisko Ukrainy. Lekarz weterynarii każe szczepić koty

Powiat blisko Ukrainy. Lekarz weterynarii każe szczepić koty

Wprawdzie w powiecie chełmskim nie stwierdzono żadnego przypadku wścieklizny, ale powiatowy lekarz weterynarii zdecydował o obowiązkowym szczepieniu kotów. Za niedostosowanie się do poleceń, grozi mandat.

Poszukiwania Marcina Romanowskiego. Jest list gończy

Poszukiwania Marcina Romanowskiego. Jest list gończy

Komenda Stołeczna Policji wystąpiła do Prokuratury Krajowej z wnioskiem o wydanie listu gończego wobec byłego wiceministra sprawiedliwości Marcina Romanowskiego - poinformował w czwartek rzecznik MSWiA Jacek Dobrzyński.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium