Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

4 maja 2012 r.
16:12
Edytuj ten wpis

Śmigłowce AW149 ze Świdnika dla polskiej armii?

4 12 A A
 (Jacek Świerczyński)
(Jacek Świerczyński)

Za tydzień mija termin składania aplikacji na dostawę wielozadaniowych śmigłowców, które już od 2015 roku mają służyć Siłom Zbrojnym RP. PZL-Świdnik do walki o miliardowy kontrakt wystawia nowy wojskowy śmigłowiec AW149. – Ma on szansę otworzyć nowy rozdział w historii polskiego przemysłu lotniczego – mówią władze spółki

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Sokoły dla VIP-ów

Końcówka ubiegłego roku okazała się wyjątkowo pomyślna dla świdnickiego zakładu. Nie ogłoszono, co prawda, oczekiwanego przetargu na dostawę 26 śmigłowców, ale za to władze PZL-Świdnik podpisały z Ministerstwem Obrony Narodowej kontrakty na łączną kwotę ok. 380 mln zł. Fabryka dostarczy do polskiego wojska pięć nowych śmigłowców W-3WA Sokół do przewozu VIP-ów i zmodernizuje 14 kolejnych śmigłowców na potrzeby armii.

Śmigłowiec W-3WA Sokół w konfiguracji VIP będzie służyć Siłom Powietrznym RP do transportu personelu wojskowego i rządowego wyższego szczebla. Dostawy zostaną zrealizowane do końca 2013 roku. Oddzielne umowy podpisano na modernizację 14 kolejnych śmigłowców, które już są w dyspozycji MON.

Cztery z nich to śmigłowce W-3 Sokół, które zostaną skonfigurowane do standardu W-3PL Głuszec. Kolejne umowy obejmują remont i modernizację ośmiu śmigłowców Mi-2 oraz modernizację dwóch śmigłowców W-3VIP, które też są już w polskiej armii.

Lecimy na Filipiny

2012 rok potwierdził, że PZL-Świdnik to poważny i liczący się na świecie gracz na rynku śmigłowców. Na Filipiny zostały przekazane cztery Sokoły wyprodukowane specjalnie dla tamtejszych sił powietrznych. To pierwsza partia dostarczona dla filipińskiej armii w ramach umowy, która obejmuje w sumie osiem śmigłowców wraz z wyposażeniem naziemnym, częściami zamiennymi, wsparciem technicznym i szkoleniami dla załóg i mechaników. Świdnickie Sokoły wejdą do służby w siłach powietrznych Filipin jako śmigłowce do wykonywania licznych operacji wojskowych, w tym do transportu żołnierzy.

Nowe Sokoły filipińskich sił powietrznych wyposażone są w nowoczesne systemy nawigacji i awioniki, w tym kokpit kompatybilny z systemem Night Vision Goggle, który pozwala im wykonywać operacje wojskowe w dzień i w nocy oraz w każdych warunkach pogodowych.

6-tonowy śmigłowiec może przewozić do 11 żołnierzy w kabinie lub może podnieść do 2100 kg, wykorzystując zewnętrzny hak ładunkowy. Może utrzymywać się w powietrzu przez ponad 4 godziny, wykorzystując do tego celu paliwo ze swoich standardowych zbiorników.

– To początek ścisłej współpracy pomiędzy świdnickimi zakładami a siłami powietrznymi Filipin – mówił prezes Mieczysław Majewski podczas uroczystości przekazania Sokołów.

Ogłosili

Marzec przyniósł też wreszcie długo oczekiwany przetarg MON. Resort ogłosił, że chce kupić 26 wielozadaniowych śmigłowców, w tym 16 śmigłowców w wersji wielozadaniowej-transportowej dla wojsk lądowych, 3 śmigłowce wersji poszukiwania i ratownictwa dla sił powietrznych, 3 śmigłowce w wersji poszukiwania i ratownictwa dla lotnictwa marynarki wojennej oraz 4 śmigłowce w wersji zwalczania okrętów podwodnych dla lotnictwa marynarki wojennej. Dostawy mają się rozpocząć już w listopadzie 2015 roku, a ostatnia będzie zrealizowana do końca listopada 2017 roku.

Na reakcję PZL-Świdnik nie trzeba było długo czekać. W kwietniu na specjalnych pokazach w Dęblinie, Warszawie i Świdniku zaprezentowano najnowszy wojskowy śmigłowca AW149. – Najnowocześniejszy śmigłowiec AW149 to najlepsze rozwiązanie dla Sił Zbrojnych RP. Śmigłowiec ten ma szansę otworzyć nowy rozdział w historii polskiego przemysłu lotniczego i świdnickich zakładów, będących jedynymi polskimi wytwórcami OEM z dziesiątkami lat doświadczenia w projektowaniu i produkcji śmigłowców – zachwalał dyrektor zarządzający Nicola Bianco.

"Nowoczesny, w rozsądnej cenie”

Co wiemy o nowej maszynie, która ma podbić polską armię? Jak informują producenci, AW149 to wielozadaniowy, średni śmigłowiec nowej generacji, do zadań wojskowych oraz rządowych "w rozsądnej cenie”. Został zaprojektowany tak, aby spełniać wymogi "pola walki XXI wieku”. Ma to gwarantować odporna na rozbicie konstrukcja obejmująca do osiemnastu pochłaniających energię foteli, jak również łatwe wejście na pokład i jego opuszczenie.

Dwa silniki zapewniają wysokie osiągi w warunkach wysokiej temperatury i na dużych wysokościach. 4-osiowy cyfrowy autopilot oraz zaawansowana awionika pozwalają na zmniejszenie obciążenia pilotów. – Jest wielozadaniowy, bezpieczny i bardzo odporny. Łączy w sobie najnowocześniejszą konstrukcję z doskonałymi osiągami, dzięki czemu sprawdza się w najbardziej wymagających, trudnych warunkach eksploatacji, w wysokich temperaturach i na dużych wysokościach – zachwalają konstruktorzy.

AW149 może być wsparciem na polu walki, prowadzić działania SAR w warunkach bojowych, przeprowadzać misje rozpoznawcze i obserwacyjne. Został zaprojektowany tak, by prowadzić także ewakuację medyczną, misje poszukiwawczo-ratownicze oraz działania w zakresie dowodzenia i kontroli.

Testujemy i aplikujemy

Program AW149 jest w tej chwili w fazie testów. 3 prototypy wykonały już prawie 600 godzin lotu, czwarty śmigłowiec jest w fazie produkcji. Przewidywany termin otrzymania kwalifikacji wojskowej to połowa 2013 roku. Zgodnie z pierwotnym ogłoszeniem MON, aplikacje potwierdzające udział w przetargu na dostawę 26 śmigłowców należało składać do 7 maja. Termin został przedłużony do 14 maja.

Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że PZL-Świdnik złoży swoją aplikację. Czy AW149, o ile spełni szczegołówe wymogi zamówienia, będzie czarnym koniem tego przetargu? – To najlepsze polskie rozwiązanie dla Sił Zbrojnych RP – nie ma wątpliwości Nicola Bianco.

Komentarze 12

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
mak / 28 września 2012 o 09:15
0
Może nie w temacie ale KTO rosomak od chwili zakupu do wersji afgańskiej przeszedł 200 zmian konstrukcyjnych słownie ,dwieście" jeżeli tak będzie wyglądał przetarg na śmigłowiec to Boże chroń Polske i tyle w temacie.
Avatar
cos / 6 maja 2012 o 15:47
0
Najlepsze rozwiazanie to zamówić bez przetargu 4 kursy transportowego Rusłana AN 124 ( każdy po 4 nowe odpowiedniej wielkosći dla wojska Mi17 bezpośrednio od producenta ). Wymieni sie tym samym najstarsze egzemplarze Mi8. Przetarg zrobić tylko na śmigłowce ZOP.
Avatar
reet / 5 maja 2012 o 23:43
0
przecież w tym śmigłowcu nie ma NIC ze Swidnika !!!
Avatar
alek / 5 maja 2012 o 20:55
0
Wybór Aw-149 będzie niespodzianką. DUŻĄ. Podejrzaną niespodzianką. Sikorsky produkuje śmigłowce. AW się dopiero uczy.
Avatar
lotnik / 5 maja 2012 o 19:43
0
[quote name='Pol' timestamp='1336237537' post='627679']
To samo mówiono o AMV, czyli naszych Rosomakach. Nowe, niesprawdzone, bla, bla. Teraz mamy jedne z najnowocześniejszych transporterów opancerzonych na świecie. Ale gdybym miał interes w sprzedaży Blackhawka to sam bym wspierał takie puste gadanie. Odwalacie za kogoś czarną robotę.
[/quote]

Interes ? Jaki interes ? Żadna z tych firm nie jest polską firmą Żaden ze śmigłowców nie jest polskim śmigłowcem.
Nie ma tutaj żadnych podtekstów politycznych z pewnością. Licza się wyłącznie kwestie techniczne.

Czarna robota ? Mało kto wierzy w zwycięstwo włoskiego śmigłowca w tym przetargu. Może kiedyś ten prototyp będzie doskonały ale dzisiaj jest niesprawdzony i tyle.
[quote name='Pol' timestamp='1336237537' post='627679']
To samo mówiono o AMV, czyli naszych Rosomakach. Nowe, niesprawdzone, bla, bla. Teraz mamy jedne z najnowocześniejszych transporterów opancerzonych na świecie. Ale gdybym miał interes w sprzedaży Blackhawka to sam bym wspierał takie puste gadanie. Odwalacie za kogoś czarną robotę.
[/quote]

Interes ? Jaki interes ? Żadna z tych firm nie jest polską firmą Żaden ze śmigłowców nie jest polskim śmigłowcem.
Nie ma tutaj żadnych podtekst... rozwiń
Avatar
Pol / 5 maja 2012 o 19:05
0
To samo mówiono o AMV, czyli naszych Rosomakach. Nowe, niesprawdzone, bla, bla. Teraz mamy jedne z najnowocześniejszych transporterów opancerzonych na świecie. Ale gdybym miał interes w sprzedaży Blackhawka to sam bym wspierał takie puste gadanie. Odwalacie za kogoś czarną robotę.
Avatar
jon / 5 maja 2012 o 18:22
0
[quote name='Marek' timestamp='1336225401' post='627648']
lepiej kupić sprawdzony BlackHawk który się sprawdza na wojnie a ten AW 149 to nowość i nie wiadomo co to warte jest.
[/quote]
każdy dobry śmigłowiec sprawdza się do momentu , kiedy zostaje zestrzelony ...
nawet najlepszy
Avatar
lotnik / 5 maja 2012 o 16:45
0
Do phi: Twoim zdaniem zatem niesprawdzony i naszpikowany elektroniką AW149 będzie się w trudnych warunkach sprawował lepiej niż sprawdzony i naszpikowany elektroniką S-70i chociażby ? Interesująca logika...
Avatar
lotnik / 5 maja 2012 o 16:34
0
Jeśli ktoś uważa, że Agusta ma szanse na zwycięstwo to jest ogrooomnym wręcz optymistą
Śmigłowiec, który nie jst nawet produkowany seryjnie nie ma szan ze starym ale jarym blackhawkiem.
Avatar
phi / 5 maja 2012 o 15:54
0
BlackHawk się sprawdza? To najbardziej rozdmuchany marketingowo śmigłowiec. Coś w rodzaju późnego Huey'a. Gdy był prosty jak cep, to był rewelacyjny i odporny, ale naszpikowanie elektroniką i wspomagaczami latania zrobiło z niego zawodną maszynę.
Poczytaj jak BlackHowk sprawuje się w kurzu Afganistanu i Iraku. Mało jest informacji o tym dzięki działaniom propagandowym.
Avatar
mak / 28 września 2012 o 09:15
0
Może nie w temacie ale KTO rosomak od chwili zakupu do wersji afgańskiej przeszedł 200 zmian konstrukcyjnych słownie ,dwieście" jeżeli tak będzie wyglądał przetarg na śmigłowiec to Boże chroń Polske i tyle w temacie.
Avatar
cos / 6 maja 2012 o 15:47
0
Najlepsze rozwiazanie to zamówić bez przetargu 4 kursy transportowego Rusłana AN 124 ( każdy po 4 nowe odpowiedniej wielkosći dla wojska Mi17 bezpośrednio od producenta ). Wymieni sie tym samym najstarsze egzemplarze Mi8. Przetarg zrobić tylko na śmigłowce ZOP.
Avatar
reet / 5 maja 2012 o 23:43
0
przecież w tym śmigłowcu nie ma NIC ze Swidnika !!!
Avatar
alek / 5 maja 2012 o 20:55
0
Wybór Aw-149 będzie niespodzianką. DUŻĄ. Podejrzaną niespodzianką. Sikorsky produkuje śmigłowce. AW się dopiero uczy.
Avatar
lotnik / 5 maja 2012 o 19:43
0
[quote name='Pol' timestamp='1336237537' post='627679']
To samo mówiono o AMV, czyli naszych Rosomakach. Nowe, niesprawdzone, bla, bla. Teraz mamy jedne z najnowocześniejszych transporterów opancerzonych na świecie. Ale gdybym miał interes w sprzedaży Blackhawka to sam bym wspierał takie puste gadanie. Odwalacie za kogoś czarną robotę.
[/quote]

Interes ? Jaki interes ? Żadna z tych firm nie jest polską firmą Żaden ze śmigłowców nie jest polskim śmigłowcem.
Nie ma tutaj żadnych podtekstów politycznych z pewnością. Licza się wyłącznie kwestie techniczne.

Czarna robota ? Mało kto wierzy w zwycięstwo włoskiego śmigłowca w tym przetargu. Może kiedyś ten prototyp będzie doskonały ale dzisiaj jest niesprawdzony i tyle.
[quote name='Pol' timestamp='1336237537' post='627679']
To samo mówiono o AMV, czyli naszych Rosomakach. Nowe, niesprawdzone, bla, bla. Teraz mamy jedne z najnowocześniejszych transporterów opancerzonych na świecie. Ale gdybym miał interes w sprzedaży Blackhawka to sam bym wspierał takie puste gadanie. Odwalacie za kogoś czarną robotę.
[/quote]

Interes ? Jaki interes ? Żadna z tych firm nie jest polską firmą Żaden ze śmigłowców nie jest polskim śmigłowcem.
Nie ma tutaj żadnych podtekst... rozwiń
Avatar
Pol / 5 maja 2012 o 19:05
0
To samo mówiono o AMV, czyli naszych Rosomakach. Nowe, niesprawdzone, bla, bla. Teraz mamy jedne z najnowocześniejszych transporterów opancerzonych na świecie. Ale gdybym miał interes w sprzedaży Blackhawka to sam bym wspierał takie puste gadanie. Odwalacie za kogoś czarną robotę.
Avatar
jon / 5 maja 2012 o 18:22
0
[quote name='Marek' timestamp='1336225401' post='627648']
lepiej kupić sprawdzony BlackHawk który się sprawdza na wojnie a ten AW 149 to nowość i nie wiadomo co to warte jest.
[/quote]
każdy dobry śmigłowiec sprawdza się do momentu , kiedy zostaje zestrzelony ...
nawet najlepszy
Avatar
lotnik / 5 maja 2012 o 16:45
0
Do phi: Twoim zdaniem zatem niesprawdzony i naszpikowany elektroniką AW149 będzie się w trudnych warunkach sprawował lepiej niż sprawdzony i naszpikowany elektroniką S-70i chociażby ? Interesująca logika...
Avatar
lotnik / 5 maja 2012 o 16:34
0
Jeśli ktoś uważa, że Agusta ma szanse na zwycięstwo to jest ogrooomnym wręcz optymistą
Śmigłowiec, który nie jst nawet produkowany seryjnie nie ma szan ze starym ale jarym blackhawkiem.
Avatar
phi / 5 maja 2012 o 15:54
0
BlackHawk się sprawdza? To najbardziej rozdmuchany marketingowo śmigłowiec. Coś w rodzaju późnego Huey'a. Gdy był prosty jak cep, to był rewelacyjny i odporny, ale naszpikowanie elektroniką i wspomagaczami latania zrobiło z niego zawodną maszynę.
Poczytaj jak BlackHowk sprawuje się w kurzu Afganistanu i Iraku. Mało jest informacji o tym dzięki działaniom propagandowym.
Zobacz wszystkie komentarze 12

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 23 lipca 2018 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 23 lipca 2018 r. 0 0

Związkowcy kontra związkowcy w puławskich Azotach. Wysyłają listy i apele
galeria

Związkowcy kontra związkowcy w puławskich Azotach. Wysyłają listy i apele 26 8

Z jednej strony mobilizacja do uczestnictwa w pikiecie i referendum strajkowym, z drugiej oskarżenia o działanie „godzące w dobre imię spółki”. Związki zawodowe w puławskich Azotach już dawno nie były ze sobą tak skłócone.

Strajk pilotów linii Ryanair, problem pasażerów. Jak duże można dostać odszkodowanie?
Alarm 24

Strajk pilotów linii Ryanair, problem pasażerów. Jak duże można dostać odszkodowanie? 8 2

Setki rejsów zostały odwołane z powodu strajku pilotów linii Ryanair. Chodzi także o loty z Polski i do Polski. Pechowi pasażerowie mają prawo do odszkodowania od linii lotniczych. Pieniędzy można żądać także wtedy, gdy lot opóźni się o co najmniej dwie godziny.

Wisła zbyt wysoka. Prom z Kazimierza Dolnego do Janowca nie kursuje

Wisła zbyt wysoka. Prom z Kazimierza Dolnego do Janowca nie kursuje 24 1

Z powodu wysokiego stanu Wisły nie działa przeprawa promowa z Kazimierza Dolnego do Janowca.

Święcenie samochodów w lubelskich kościołach. Żeby kierowcy zawsze używali ich mądrze
Zdjęcia
galeria

Święcenie samochodów w lubelskich kościołach. Żeby kierowcy zawsze używali ich mądrze 144 16

Na samochody dla misjonarzy zbierano w niedzielę pieniądze w lubelskich kościołach, a obok nich można było poświęcić swój pojazd. Tak zaczął się 18. Ogólnopolski Tydzień św. Krzysztofa.

Polscy strażacy pomagają Szwedom gasić pożary lasów. Niesamowita reakcja mieszkańców [wideo]
film

Polscy strażacy pomagają Szwedom gasić pożary lasów. Niesamowita reakcja mieszkańców [wideo] 395 16

W związku z pożarami lasów w środkowej części Szwecji, polski rząd podjął decyzję o udzieleniu wsparcia. W sobotę ze Świnoujścia wyruszyła grupa prawie 140 strażaków, którzy mają pomóc szwedzkim ratownikom. Do Szwecji pojechał również 44 wozy ratowniczo-gaśnicze.

Cheap Tobacco wystąpi w Radiu Lublin
27 lipca 2018, 19:00

Cheap Tobacco wystąpi w Radiu Lublin 3 0

Co Gdzie Kiedy. Radio Lublin (ul. Obrońców Pokoju 2) zaprasza na koncert formacji Cheap Tobacco. Wydarzenie odbędzie się 27 lipca o godz. 19.

Przedsmak Carnavalu Sztumistrzów. Po Lublinie krąży już Cyrk Podwórkowy [zdjęcia]
galeria

Przedsmak Carnavalu Sztumistrzów. Po Lublinie krąży już Cyrk Podwórkowy [zdjęcia] 7 1

Po lubelskich dzielnicach krąży już Cyrk Podwórkowy, który co roku jest oznaką zbliżającego się Carnavalu Sztukmistrzów.

Nowa galeria handlowa w woj. lubelskim. Pieniądze zainwestuje belgijski deweloper
galeria

Nowa galeria handlowa w woj. lubelskim. Pieniądze zainwestuje belgijski deweloper 25 10

Nie jedna, a dwie firmy zbudują razem pierwszą w Chełmie dużą galerię handlową. Prace budowlane mają się rozpocząć jeszcze w tym roku.

Ten Typ Mes wystąpi w Plenerze
27 lipca 2018, 20:00

Ten Typ Mes wystąpi w Plenerze 1 0

Co Gdzie Kiedy. 27 lipca o godz. 20 w klubie Plener (Park Ludowy) wystąpi popularny raper i wokalista Ten Typ Mes. Artysta rozkręci soundsystemową imprezę z udziałem producenta Stasiaka oraz DJ'ów Black Belta Grega i Raz Dwa.

Łączy ich wspólna praca w policji. Oto najlepsze w woj. lubelskim psy służbowe i ich przewodnicy
galeria
film

Łączy ich wspólna praca w policji. Oto najlepsze w woj. lubelskim psy służbowe i ich przewodnicy 8 4

W piątek zakończyły się wojewódzkie eliminacje do XVIII finału Kynologicznych Mistrzostw Policji Sułkowice 2018. Zwyciężył pies IBAR i jego przewodnik st. sierż. Artur Lipski z KMP w Zamościu.

Poseł mówi o pobiciu demonstrantów w Warszawie. Policja odpowiada
film

Poseł mówi o pobiciu demonstrantów w Warszawie. Policja odpowiada 0 3

Poseł Nowoczesnej Piotr Misiło zapowiada złożenie zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez policję podczas piątkowej demonstracji przed Sejmem.

74 lata temu zlikwidowano niemiecki obóz koncentracyjny Majdanek. Pamięć o ofiarach
galeria

74 lata temu zlikwidowano niemiecki obóz koncentracyjny Majdanek. Pamięć o ofiarach 20 6

W niedzielę minęły 74 lata od ostatecznej likwidacji niemieckiego obozu koncentracyjnego Majdanek, który działał przez blisko trzy lata.

Miasto movie analogowo: Terminator w Warsztatach Kultury
25 lipca 2018, 21:00

Miasto movie analogowo: Terminator w Warsztatach Kultury 3 0

Co Gdzie Kiedy. Przed nami ostatnie lipcowe spotkanie w ramach cyklu Miasto movie analogowo w Warsztatach Kultury (ul. Grodzka 5a). W środę, 25 lipca o godz. 21 w tamtejszej Próbie Cafe wyświetlony zostanie kultowy Terminator.

94 PZLA MP. Złoto Pauliny Guby na zakończenie zmagań w Lublinie

94 PZLA MP. Złoto Pauliny Guby na zakończenie zmagań w Lublinie 0 0

Zawodniczka AZS UMCS Lublin Paulina Guba bez najmniejszych problemów wywalczyła złoty medal w pchnięciu kulą. Lubelska zawodniczka uzyskała rezultat 18.82 i nad drugą w klasyfikacji zawodniczką miała blisko dwa metry

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.