Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

17 czerwca 2011 r.
15:46
Edytuj ten wpis

Stan Borys: Smakuj życie!

0 0 A A
Stan Borys legenda polskiej piosenki, będzie gwiazdą na III Europejskim Festiwalu Smaku w Lublinie 9
Stan Borys legenda polskiej piosenki, będzie gwiazdą na III Europejskim Festiwalu Smaku w Lublinie 9

Konkurs "Smaki Lubelszczyzny”, barokowa kuchnia Jana III Sobieskiego, warsztaty smaku, koncerty, wystawy, teatr i dobra literatura. We wrześniu Lublin będzie europejską stolicą staropolskiej kuchni.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Po ubiegłorocznym koncercie muzyków Gorana Bregovica o Europejskim Festiwalu Smaku w Lublinie zrobiło się głośno w Polsce. – To bardzo dobre połączenie dobrego smaku w sztuce i życiu – mówi Janusz Opryński, dyrektor artystyczny Centrum Kultury w Lublinie.

Tegoroczna edycja w całości podporządkowana jest Smakom Lubelszczyzny i ich staropolskim korzeniom. Organizatorzy – Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego, Miasto Lublin, Kresowa Akademia Smaku w Lublinie, Polska Akademia Smaku z Poznania i Dziennik Wschodni – chcą pokazać, że na Lubelszczyźnie nie została przerwana kulinarna ciągłość narodu.

Trzy dni na konkurs

W piątek 9 września uczniowie szkół gastronomicznych odtworzą i twórczo zinterpretują staropolskie dania według receptur przygotowanych przez prof. Jarosława Dumanowskiego. W sobotę siedem najlepszych restauracji Lubelszczyzny przygotowuje stoły staropolskie według receptur prof. Dumanowskiego, który na Zamku Lubelskim wygłosi wykład o staropolskich korzeniach kuchni Lubelszczyzny.

W niedzielę do konkursu "Smaki Lubelszczyzny” staną duety złożone z lubelskich Vip-ów oraz kucharzy ze Stowarzyszenia Kucharzy i Cukierników. Na Scenie Smaku przygotują staropolskie danie z kapłona, które dostarczy Waldemar Birk, przedsiębiorca i organizator hodowli kapłonów.

Jeszcze więcej koncertów

W piątek zagra Michał Hochman z Nowego Jorku, wykonawca "Konika na biegunach” jednego z największych przebojów wszechczasów w Polsce. "Piosenki żydowskie & najważniejsze” to sentymentalna podróż do kraju dzieciństwa.

Następnie na scenę wyjdzie Alfred Schreyer, polski skrzypek i śpiewak, ostatni, żyjący uczeń Brunona Schulza. Zaprezentuje tradycyjne pieśni polskie, ukraińskie i żydowskie. W czasie koncertu usłyszymy piosenki w czterech językach: polskim, ukraińskim, jidysz i niemieckim. Artyście towarzyszą ukraińscy muzycy.

W sobotę dla młodych widzów zagra zespół Dagdana. Ich wielki przebój "Tango. A teraz kiedy śpisz…” porywa młodych na całym świecie. Po Dagadanie na scenę, ustawioną na Placu Po Farze, wyjdzie londyńska piosenkarka i malarka Franka de Mille, która sama znalazła stronę festiwalu i chce przyjechać do Lublina. – Świetnie się tego słucha. W dobie plastikowych tworów i muzyki sztucznej, to wystarczający powód by z jej płytą się zaprzyjaźnić i nie dziwię się, że zyskała artystce tylu fanów– napisał Wojciech Ossowski z radiowej Trójki.

Na niedzielę zaplanowano koncert Stana Borysa, legendy polskie piosenki. Artysta jest w świetnej formie fizycznej: nie pije, nie pali, dba o kondycję grając w tenisa i uprawiając jogę. Wiele czasu poświęca medytacji i ekologii. Usłyszymy największe przeboje: "Anna”, "Spacer dziką plażą”, "Jaskółka uwięziona”...
Wystawy, teatr, literatura

W piątek zobaczycie wystawę Bartłomieja Michałowskiego "Świat zaginiony. Od Drohobycza do Kazimierza i Piask” w klasztorze Dominikanów. W sobotę w Muzeum Lubelskim odbędzie się wernisaż wystawy "Polaków portret własny od kuchni”. Pokażemy staropolskie, barokowe korzenie Smaków Lubelszczyzny. W niedzielę w Bramie Grodzkiej odbędzie się wernisaż wystawy dedykowanej rybom i Czesławowi Miłoszowi. Wystawa "Ryba w sztuce i nie tylko” odwołuje się do barokowej kuchni. W XVI i XVII wieku Polacy byli mistrzami w przyrządzaniu ryb. Europa uczyła się od Polaków dobrej wysmakowanej kuchni.

Po raz pierwszy na festiwalu będą spektakle teatralne. Spotkanie z kultowym Studenckim Teatrem Satyryków: "Śpiewnik STS-u” zaplanowano na piątek. W sobotę spektakl Teatru NN "Sztukmistrz w Lublina” – Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby do tego zestawu dołożyć nasze widowisko plenerowe "Trzej muszkieterowie” – dodaje Arkadiusz Klucznik, dyrektor Teatru Andersena.

Podczas festiwalu odbędą się promocje książek, do Lublina ma przyjechać Małgorzata Kalicińska, autorka głośnej powieści "Dom nad rozlewiskiem”. Spotkania z literaturą odbędą się w Centrum Promocji Lubelszczyzny.

Jarmark św. Jacka

Przez trzy dni na Starym Mieście będzie trwał Jarmark św. Jacka z tradycyjnymi produktami regionalnymi z Polski i Europy. – Nowością będzie "Aleja dobrego sera” – mówi Janusz Dwornicki z Biura Promocji "Promedia”.

Podczas warsztatów w restauracji Hades-Szeroka dostępnych dla wszystkich, będzie można poznać wielokturowe Smaki Lubelszczyzny w praktyce. Gienio Mientkiewicz, niestrudzony odkrywca polskich serów zagrodowych, poprowadzi warsztaty "Siedem serów głównych”. Hieronim Błażejak, mistrz polskich nalewek poprowadzi warsztaty nalewek. Do Lublina zapowiedzieli się także górale z Łącka z degustacją śliwowicy. – Pokażemy historię słynnej śliwowicy – mówi Leszek Hortwath z portalu Potrawy regionalne. Będą też warsztaty z przyrządzania dziczyzny po staropolsku i warsztaty kulinarne dla dzieci.

Europejska stolica staropolskiej kuchni

Tak jak przed rokiem na Scenie Smaku zaprezentują się mistrzowie kuchni z Polski. Pokażą lekkie potrawy z kuchni Europy, inspirowane staropolską kuchnią baroku. Będzie kuchnia hiszpańskich mistyczek, kuchnia organiczna i "Pytanie na śniadanie od kuchni” – Udział w festiwalu potwierdził Paweł Loroch, który niestrudzenie walczy na froncie kulinarnym w porannym "Pytaniu na Śniadanie” w TVP2 – mówi Jan Babczyszyn z Polskiej Akademii Smaku.

Tradycyjnie na Scenie Smaku zaprezentują się wiekulturowe gminy Lubelszczyzny. Część z nich odwoła się do smaków Jana III Sobieskiego.

– Na festiwalu pokazujemy staropolskie korzenie "Smaków Lubelszczyzny”. Pokazujemy, że w XVI i XVII wieku Europa uczyła się od Polski dobrego smaku – mówi prof. Jarosław Dumanowski. Wtedy także w Lublinie odbywały się słynne jarmarki, ściągające kupców z całej Europy i Wschodu.

Pozostałe informacje

Napad na lombard. Policja poszukuje sprawców

Napad na lombard. Policja poszukuje sprawców

W poniedziałkowy wieczór doszło do napadu na jeden z biłgorajskich lombardów. Policja szuka sprawców.

Targi motoryzacyjne – Moto Session 2024
20 kwietnia 2024, 10:00

Targi motoryzacyjne – Moto Session 2024

20 i 21 kwietnia w Targach Lublin odbędą się mocno oczekiwane targi motoryzacyjne połączone z emocjonującymi pokazami. Szykuje się prawdziwe święto dla fanów motoryzacji.

Agencja Mienia Wojskowego zaprasza na wiosenną wyprzedaż

Agencja Mienia Wojskowego zaprasza na wiosenną wyprzedaż

AMW w Lublinie na jeden dzień otwiera swoje drzwi i zaprasza na wiosenną wyprzedaż. Na nowych właścicieli czeka towar z wojskowych magazynów – łopaty, mundury, skrzynie i wiele innych. Zyski ze sprzedaży wesprą Fundusz Wsparcia Sił Zbrojnych.

Nowe sale operacyjne dla pacjentów ze schorzeniami serca, głowy i kręgosłupa

Nowe sale operacyjne dla pacjentów ze schorzeniami serca, głowy i kręgosłupa

Szpital przy al. Kraśnickiej w Lublinie wkrótce wyremontuje stary trakt operacyjny i zakupi specjalistyczny sprzęt. W pięciu nowych salach będą operować neurochirurdzy i kardiolodzy.

GIS ostrzega: jeśli masz w domu te produkty, natychmiast oddaj do sklepu

GIS ostrzega: jeśli masz w domu te produkty, natychmiast oddaj do sklepu

Główny Inspektorat Sanitarny ostrzega przed trzeba produktami zawierającymi niedozwolone substancje. Komunikaty dotyczą herbat i sprzętu kuchennego.

Popołudniowe pożary w Lublinie. Czy w mieście grasuje podpalacz?

Popołudniowe pożary w Lublinie. Czy w mieście grasuje podpalacz?

Ogień pojawił się na ulicy Radzyńskiej oraz Kiepury. Na miejscu pracują służby

Lublin upamiętnił 84. rocznicę zbrodni katyńskiej
galeria

Lublin upamiętnił 84. rocznicę zbrodni katyńskiej

Uroczystości rozpoczęły się przed pomnikiem Ofiar Katynia, przy ulicy Głębokiej. Młodzież, rodziny ofiar, przedstawiciele władz: samorządowych, wojewódzkich i delegacje, uczcili pamięć ofiar zamordowanych w Katyniu.

Kryminalny czwartek w Radio Lublin
18 kwietnia 2024, 18:00

Kryminalny czwartek w Radio Lublin

18 kwietnia o godz. 18.00 w Studio im. Zbigniewa Stepka Radia Lublin odbędzie się kolejne spotkanie w ramach - Kryminalne czwartki w Lublinie. Tym razem gościem będzie Tomasz Duszyński.

PiS podsumowało wybory samorządowe w regionie. Czarnek ogłosił decyzję dotyczącą startu do Europarlamentu
Wideo

PiS podsumowało wybory samorządowe w regionie. Czarnek ogłosił decyzję dotyczącą startu do Europarlamentu

Prawo i Sprawiedliwość podsumowało jakże udane dla siebie wybory samorządowe w Lubelskiem. PiS z poparciem ponad 47 proc. zdobyło w Sejmiku Województwa aż 21 mandatów z 33. – Po prostu jesteśmy wiarygodni – mówi o zwycięstwie poseł Przemysław Czarnek. Lider lubelskich struktur partii Jarosława Kaczyńskiego zapowiedział, że do kolejnych wyborów do Parlamentu Europejskiego ugrupowanie, podobnie jak do Sejmiku wystawi na Lubelszczyźnie najsilniejszą listę w historii. Zdradził też czy w gronie 10 nazwisk, które znajdą się na liście będzie także i jego.

Najpopularniejszy polski bluesman – Sławek Wierzcholski z Nocną Zmianą Bluesa w Teatrze Starym
17 kwietnia 2024, 19:00

Najpopularniejszy polski bluesman – Sławek Wierzcholski z Nocną Zmianą Bluesa w Teatrze Starym

Program koncertu wypełnią najstarsze i najbardziej znane utwory, jak i te z najnowszej płyty. Nie zabraknie takich hitów jak: „Szósta zero dwie”, „Blues mieszka w Polsce”, „John Lee Hooker” czy śpiewany razem z publicznością „Chory na bluesa", będący kulminacją każdego występu. Koncert odbędzie się w środę (17 kwietnia).

Nie żyje prof. Jadwiga Staniszkis. Miała 81 lat

Nie żyje prof. Jadwiga Staniszkis. Miała 81 lat

Była wybitnym socjologiem i analitykiem politycznym. Przez pewien czas sympatyzowała również z jedną z partii politycznych

Weekendowa plaga pijanych kierowców

Weekendowa plaga pijanych kierowców

Ostatnie dni, niestety, należały do kierowców wsiadających za kółko na podwójnym gazie. Po piętach deptała im jednak policja i inni uczestnicy ruchu

Boccia  zintegruje środowisko akademickie

Boccia zintegruje środowisko akademickie

Przed nami VII Akademicki Turniej o Puchar Rektora UMCS „Boccia Cup 2024”. To sportowa rywalizacja, ale też lekcja wzajemnego poszanowania

Bracia Waglewscy pożegnają się koncertowo z „Balladami i Protestami”
21 kwietnia 2024, 20:00

Bracia Waglewscy pożegnają się koncertowo z „Balladami i Protestami”

Po dwóch latach od premiery bestsellerowej płyty „Ballady i Protesty” nadszedł czas na koncertowe pożegnanie się z tym albumem. Pożegnalny koncert odbędzie się 21 kwietnia w Radio Lublin.

Grillowanie na legalu. Gdzie można to zrobić, by nie dostać mandatu?

Grillowanie na legalu. Gdzie można to zrobić, by nie dostać mandatu?

Niedługo w powietrzu czuć będzie zapach węgla i pieczonej kiełbaski. Ale co zrobić jeśli nie mamy domu z ogródkiem, gdzie można rozpalić grilla? Na uciechę mieszkańców blokowisk, jest kilka takich miejsc w Lublinie.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium