Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

20 czerwca 2008 r.
9:31
Edytuj ten wpis

Tańcz miły, tańcz!

Wyjątki się zdarzają. Jednym z nich jest Szymek Koziński z Poniatowej. Ma osiem lat i bardzo lubi tańczyć disco dance.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
To, że Szymek zaczął w ogóle stawiać kroki na parkiecie zawdzięcza swoim koleżankom z klasy Indze i Paulinie, które przyprowadziły go na pierwsze zajęcia do Studia Tańca Grawitan. I tak od trzech lat po kilka godzin w tygodniu szlifuje kroki i układy.

- Chciałbym być zawodowym tancerzem, bo taniec sprawia mi ogromną przyjemność. Dlatego pójdę do jakiejś szkoły tanecznej - zapowiada ośmiolatek.

Szymek i jego mama nie przejmują się tym, co mówią koledzy, że taniec to strata czasu. - Na razie to go bawi i cieszy, i tylko to się liczy - mówi pani Iza. Kilkanaście dni temu po raz pierwszy dostał się do turnieju finałowego mistrzostw okręgu lubelskiego w tańcach dyskotekowych. Przez kilka tygodni w pocie czoła ćwiczył solówki. W grupie maluchów zajął piąte miejsce, choć liczył na wygraną.

Chłopaki nie tańczą

Disco należy do dziewcząt. - Chłopców trudno jest zmobilizować do tańca dyskotekowego, tym bardziej że solówki i duety wymagają naprawdę dużej śmiałości - twierdzi Michał Gawron, sędziujący turnieje taneczne. A poza tym, okazuje się, że chłopaki - niezależnie od stylu - są znacznie mniej wytrwali w szlifowaniu swych umiejętności.

- Kilka lat temu, kiedy breakdance pojawił się w naszym mieście, było sporo chętnych do nauki. Niestety, i ten taniec podobnie jak dico dance jest bardzo trudny i wymaga żelaznej dyscypliny - opowiada Wojciech Boryca, właściciel i jednocześnie instruktor Studia Tańca Grawitan.

Najważniejszy jest luz

Doskonale o tym wie dziesięciolatek z Zamościa. Miłosz Ziemiński tańczy odkąd skończył cztery lata. Teraz pląsa różne style taneczne. Disco, hip-hop, electric boogie. Planuje zapisać się na breakdance. Koledzy śmieją się z niego, że tańczy babskie dico.

- Najwidoczniej zazdroszczą mi zwycięstw, jakie odnoszę - przyznaje aktualny mistrz Lubelszczyzny w tańcach dyskotekowych w kategorii dzieci. Największą frajdę Miłoszowi sprawia jednak hip-hop. - W tym tańcu najfajniejszy jest luz - mówi. Hip-hop uchodzi za styl mniej wymagający i łatwiejszy do nauki. Dlatego też bardzo często wybierają go chłopcy. Dla dziewcząt, które tańczą disco jest to jednoznaczne:
Oni idą na łatwiznę.

Disco kontra reszta

Trendy w tańcach zmieniają się jak w kalejdoskopie. - Kiedyś było tango i walce - wspomina czasy swojej młodości Lucyna Jakubaszek z Poniatowej, babcia Szymka. - Ale teraz to te wszystkie tańce wygibańce są na czasie.

Disco dance traci jednak na popularności. Instruktorzy winny upatrują między innymi w telewizyjnym programie "You Can Dance”, który promuje wśród dzieci i młodzieży inne style taneczne. Jazz, hip-hop, musical dance. Taniec dyskotekowy do łatwych, wbrew temu co mogłoby się wydawać, nie należy.

- Wymaga od zawodnika bardzo dobrej kondycji fizycznej. Tancerz podczas swojego występu praktycznie cały czas skacze, gdyż ten styl uprawia się do muzyki, która ma do 140 uderzeń na minutę - wyjaśnia Grażyna Boryca, która siedem lat temu postanowiła, że w Poniatowej zajmie się tańcem i stworzyła Grawitan, którego stery w ostatnim czasie przejął najmłodszy syn Wojtek.

Akrobacja konserwacja

W Grawitanie dzieci i młodzież trenują tańce dyskotekowe i rozwijają umiejętności akrobatyczne. Czasami do studia zaglądają dorośli. Ale oni preferują tańce towarzyskie. Przychodzą też panie, które chcą poprawić swoją sylwetkę.

W Grawitanie króluje jednak disco i dziewczęta. Chłopców jest tylko pięciu. Na zajęcia disco dance, podczas których bardzo dużo ćwiczeń wykonuje się w technice tańca jazzowego, przychodzi ponad 50 osób.

- Ten styl zapewnia wszechstronny rozwój. Siłę, elastyczność, dynamikę i umiejętność izolowania ruchu - fachowo tłumaczy Wojtek Boryca, który pierwsze kroki na parkiecie stawiał w wieku siedmiu lat. Dziś uczy młodszych. - Taniec jest bardzo przyjemną formą aktywności.

Pomimo dużego wysiłku, jakim jest profesjonalna nauka tańca, ci, którzy się już na to zdecydują, trenują systematycznie przez długie lata, rezygnując często z innych form spędzenia wolnego czasu - przyznaje. Powszechnie wiadomo, że taniec konserwuje, czyli skutecznie ujmuje lat. Ale dla Wojtka jest przede wszystkim pasją; czymś, co nadaje sens jego życiu.

Disco odkrywa wdzięki

Odważne stroje, mocny makijaż, wdzięk i subtelne ruchy. Disco dance najbardziej odsłania kobiece piękno i stąd jest tak popularny wśród dziewcząt. Np. takich jak Monika Kasprzak, która od kilku już lat tańczy w lubelskim zespole tańca nowoczesnego Etezja. - Moje życie kręci się wokół tańca. Potrafię iść ulicą i tańczyć.

- To jest nasze hobby, nasza miłość. Tańcząc wyrażamy swoje emocje - dodają jej koleżanki Aleksandra Jóźwik, Kaja Salamon, Ewa Prządka i Aleksandra Walczyńska.
Żeby osiągać sukcesy, dziewczyny ćwiczą gdzie się da. W domu, pod blokiem; nawet w lesie.

- Czasami w sobotę rano wychodzę do lasu, aby tam poćwiczyć na świeżym powietrzu - opowiada Paulina Rosińska z małej grupy Grawitan.

Jej dziewięcioletniej klubowej koleżance Weronice Mirosław największą radość sprawia jednak jak tańczy, gdy tata słucha muzyki. Ma wtedy publiczność. Obydwie dziewczynki wspólnie z koleżankami wywalczyły tytuł mistrzowski. Ale przyznają, że to nie oznacza, że już wszystko potrafią.

Agnieszka Ciekot

Pozostałe informacje

16 lipca 2025: Przewodnicząca Komisji Europejskiej, Ursula von der Leyen przedstawia propozycję Wieloletnich Ram Finansowych (WRF) opiewającą na prawie dwa bilionów euro

Miliardy dla Polski. Będziemy największym beneficjentem w nowym budżecie UE?

Unijny komisarz ds. budżetu Piotr Serafin poinformował w środę, że Polska, mimo że przez ostatnie lata bardzo szybko się rozwijała, pozostanie największym beneficjentem narodowych programów w przyszłym wieloletnim budżecie Unii Europejskiej. Chodzi przede wszystkim o politykę spójności i rolnictwo.

Nazwisko nowego dyrektora CKF Stylowy w Zamościu powinniśmy poznać przed końcem wakacji

Będzie w kim wybierać. Siedmioro chętnych do kierowania kinem

Aż tylu kandydatów zgłosiło się do konkursu na stanowisko dyrektora Centrum Kultury Filmowej w Zamościu. Rozstrzygnięcie powinno nastąpić przed końcem wakacji.

Motor Lublin kontra Arka Gdynia. Kibicu, po meczu wróć autobusem

Motor Lublin kontra Arka Gdynia. Kibicu, po meczu wróć autobusem

Przed nami początek sezonu 2025/2026. W pierwszym meczu piłkarze Motoru Lublin przed swoimi kibicami zmierzą się z Arką Gdynia. Po spotkaniu do domu będzie można wrócić autobusem.

Nogi same rwą się do tańca. Przed nami potańcówka w Skansenie
19 lipca 2025, 19:30

Nogi same rwą się do tańca. Przed nami potańcówka w Skansenie

W zeszłym roku potańcówki w Skansenie były prawdziwym hitem. W tym roku organizatorzy również zapraszają na taneczny parkiet.

Ministrowie spraw zagranicznych Polski – Radosław Sikorski (w środku), Litwy – Kęstutis Budrys (z prawej strony) i Ukrainy – Andrij Sybiha podczas konferencji prasowej po spotkaniu z okazji obchodów 5. rocznicy powołania Trójkąta Lubelskiego
galeria

Sikorski: Trójkąt Lubelski udziela i będzie udzielał wsparcia bohatersko walczącej Ukrainie

Szef MSZ Radosław Sikorski podkreślił w środę w Lublinie, że Polska zapewniła Ukrainie już 45 pakietów różnego rodzaju uzbrojenia i amunicji. – Pracujemy nad kolejnymi dostawami – dodał minister.

Plażowicze nad Zalewem Zemborzyckim w pierwszych latach jego istnienia
STARE ZDJĘCIA
galeria

Zalew Zemborzycki ma już 51 lat. Wspomnienia z budowy i wielkiego otwarcia

Plany jego powstania pojawiły się już kilkanaście lat po II wojnie światowej, ale wtedy inne inwestycje miały pierwszeństwo. Jednak po wielkiej powodzi w latach 60. wrócono do nich. Ostatecznie budowę Zalewu Zemborzyckiego ukończono w lipcu 1974 roku i dziś to "lubelskie morze" kończy 51 lat.

Hrubieszów, liczący obecnie ponad 17 tys. mieszkańców to najdalej wysunięte na wschód miasto Polski. Jest położony nad Huczwą, dopływem Bugu, w odległości zaledwie 5 km od granicy z Ukrainą

Trzy lata na wydanie 80 mln. W mieście wiele się zmieni i sporo przybędzie

Łatwiej chyba powiedzieć, czego w Hrubieszowie nie będzie za trzy lata, niż wymienić długą listę przedsięwzięć zaplanowanych do realizacji z funduszy szwajcarskich. Projekt miasta został tak wysoko oceniony, że samorząd będzie miał do wydania ponad 80 mln zł.

Oficjalnie. Jan Urban selekcjonerem reprezentacji Polski

Oficjalnie. Jan Urban selekcjonerem reprezentacji Polski

Koniec oczekiwania na nowego selekcjonera. W środę Polski Związek Piłki Nożnej oficjalnie potwierdził, że naszą kadrę narodową poprowadzi Jan Urban

Festiwal Re:tradycja - Jarmark Jagielloński. Trzy dni pełne tańca
22 sierpnia 2025, 0:00

Festiwal Re:tradycja - Jarmark Jagielloński. Trzy dni pełne tańca

To jeden z największych festiwali kultury tradycyjnej w Polsce. W dniach od 22 do 24 sierpnia będą koncerty, warsztaty taneczne i muzyczne i wystawy z dziełami sztuki ludowej z różnych krajów. 19 edycja Festiwalu Re:tradycja - Jarmark Jagielloński będzie odsłoną związana z tańcem tradycyjnym.

Mała rzecz, a ucieszy działkowiczów. Czekanie na autobus będzie przyjemniejsze

Mała rzecz, a ucieszy działkowiczów. Czekanie na autobus będzie przyjemniejsze

Mała rzecz, a z pewnością ucieszy mieszkańców, zwłaszcza działkowiczów korzystających z przystanku w Styrzyńcu. Gmina postawi tu wiatę przystankową.

Na służbie. Wojewódzkie obchody Święta Policji w Lublinie
galeria

Na służbie. Wojewódzkie obchody Święta Policji w Lublinie

Były odznaczenia i awanse na wyższe stopnie, a 35 nowo przyjętych do służby funkcjonariuszy złożyło ślubowanie – tak w środę zakończyły się Wojewódzkie obchody Święta Policji w Lublinie.

Nielegalna broń i amunicja ukryta w gospodarstwie

Nielegalna broń i amunicja ukryta w gospodarstwie

29-latek z powiatu parczewskiego miał w pomieszczeniach gospodarczych arsenał broni i amunicji. Teraz grozi mu za to nawet 8 lat więzienia.

Konie z Końskowoli zatrzymane i doprowadzone na łąkę

Konie z Końskowoli zatrzymane i doprowadzone na łąkę

W środę rano na drodze między Końskowolą a Sielcami spacerowały sobie trzy konie. Za ich nie dopilnowanie właściciel dostał mandat.

Trójkąt Lubelski obraduje w Lublinie. Przede wszystkim o Ukrainie
galeria

Trójkąt Lubelski obraduje w Lublinie. Przede wszystkim o Ukrainie

W środę przed południem po centrum Lublina poruszało się kilka kolumn rządowych. Do miasta zjechali ministrowie spraw zagranicznych Polski, Litwy i Ukrainy, którzy spotkali się na lubelskim zamku w ramach 5. rocznicy powołania „Trójkąta Lubelskiego”.

zdjęcie ilustracyjne

Temat hejnału powróci. Radny proponuje konkurs, ale urząd go nie chce

Na ostatniej sesji rady temat hejnału miasta zdjęto z porządku obrad. Ale urząd pomysłu nie porzuca. Nie ogłosi jednak konkursu, jak sugerował radny Marek Dzyr.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium