Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

29 stycznia 2009 r.
12:59
Edytuj ten wpis

Trzymaj się, Tereska!

0 9 A A

Rok temu dowiedziała się, że Cukrownia Lublin, w której przepracowała 30 lat przestanie istnieć. Myślała, że wraz z końcem zakładu skończy się jej życie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Ale po miesiącach rozpaczy przyszła refleksja: przecież trzeba wciąż żyć, choćby dla dzieci. Zaczęła działać. Jutro otwiera swój własny sklep.

Kwiecień 2008 roku. Siedzimy w stołówce Cukrowni "Lublin”. 47-letnia Tereska Młynarczyk zostawiła na moment swoje obowiązki sprzątaczki i przyszła porozmawiać. O przeszłości i przyszłości; że przeszłość była spokojna i bezpieczna, a przyszłość wygląda jak głęboka, czarna przepaść.

Za kilka miesięcy cukrownia zostanie zlikwidowana. Po 30-latach pracy Teresa nie będzie wiedziała, co ze sobą począć. Jak żyć?

- Czy ja w ogóle mam jeszcze jakieś marzenie? - Teresa zamyśla się. Z oczu płyną łzy. - Żeby ludziom się jakoś ułożyło, żeby się odnaleźli poza cukrownią. A dla siebie? No jest jedno skryte marzenie... Malutki sklepik. Własny, tylko mój. Bo jakoś nie widzę się w innym zakładzie. Cukrownia była pierwsza i ostatnia.

Jestem z domu dziecka

Tereska uśmiecha się do tych wspomnień sprzed prawie roku. Choć wtedy do śmiechu jej nie było. - Bałam się. Bałam się, jak nigdy wcześniej - opowiada. - A o tym sklepie to powiedziałam ot tak, żeby coś powiedzieć. W ogóle w to nie wierzyłam. Nawet się trochę zawstydziłam przed innymi. Że ja, taka zwykła Tereska, mogę mieć takie odważne marzenia. Kim ja jestem, żeby się tak porywać? Zawsze myślałam, że nikim. No, nikim nadzwyczajnym.

Tereska urodziła w Michowie pod Lublinem. Była najmłodsza z całej szóstki rodzeństwa. Ojciec zmarł, gdy miała półtora roku. Mama ciężko chorowała, dlatego dzieci powędrowały do domu dziecka w Kozłówce. - Mam stamtąd same dobre wspomnienia - uśmiecha się. - Dom był mały, kameralny, dookoła lasy. Czułam jak się tam, jak w prawdziwej rodzinie.

Gdy Tereska ma 15 lat dom dziecka w Kozłówce zostaje zlikwidowany. Razem z dwiema siostrami przenosi się do Lublina; do domu dziecka. Po skończonej podstawówce idzie do szkoły zawodowej na Narutowicza. - Miasto mnie uwierało - opowiada. - Nie dla mnie były te ulice asfaltowe, te bloki betonowe, ten hałas. Ciągnęło mnie do wsi, do korzeni. Jakoś tu swojej przyszłości nie widziałam.

Ojciec dyrektor i książeczka

22 marca 1979 roku Tereska kończy 18 lat. Dwa tygodnie wcześniej, 8 marca, woła ją do siebie pani dyrektor domu dziecka. - Uśmiechaj się i bądź miła - mówi tajemniczo. - Zaraz się z kimś spotkasz.

Tym "kimś” okazuje się dyrektor Cukrowni Lublin. Ma dla Tereski prezent od zakładu. To książeczka mieszkaniowa. Na nową, dorosłą drogę życia dla wychowanki domu dziecka. Do tych wspomnień Tereska też się uśmiecha: - Strasznie się denerwowałam przed tym spotkaniem. A tu taka niespodzianka... Nerwy mi puściły. Zaczęłam bardzo płakać. Ze szczęścia.

To dopiero początek przygody Tereski z lubelską cukrownią. Kilka miesięcy później dyrektor cukrowni proponuje jej pracę na pakowni. - Wszyscy się na mnie z góry patrzyli, a ja tak się denerwowałam... Taki był jeszcze zwyczaj, żeby się "wkupić”. No, wiadomo, o co chodzi, trzeba było kupić pół litra i napić się wspólnie. A ja nie miałam pieniędzy. Dyrektor się dowiedział, to ustawił towarzystwo i przestali na mnie naciskać. Był dla mnie - przez te wszystkie lata - jak ojciec.

Solidarni z Tereską

Na balu w cukrowni w 1981 roku Tereska poznaje Mariana, który pracuje w FSC. Po 8 miesiącach jest ślub, a w `82 rodzi się pierwszy syn Michał. Rok później na świat przychodzi Tomasz, a w `89 Małgosia. Wszyscy sprowadzają się do mieszkania, które Tereska dostała z książeczki od cukrowni. - Wszystko byłoby dobrze, gdyby nie to, że mąż już wtedy bardzo pił. Po pijaku mówił, że jestem taką przybłędą z sierocińca, upokarzał przy dzieciach. Gdy byłam w ciąży rzucił we mnie nożem. Rozstaliśmy się, gdy córka miała 8 miesięcy, a synowie po 6 i 7 lat.

Po cukrowni szybko rozchodzi się wieść o matce samotnie wychowującej trójkę dzieci. Do drzwi Tereski pukają cukrownicy. Na stole kładą pieniądze, pytają czego jeszcze potrzeba. Nigdy, powtarza Tereska, nigdy przez te 30 lat nie została pozostawiona sama sobie. Zawsze mogła liczyć na czyjąś pomoc. - To była taka ludzka solidarność, żeby biednego nie zostawić w potrzebie. Dzięki temu mogłam wychować dzieci, nie bałam się, że zabraknie nam na chleb. Byłam bezpieczna.

Likwidujemy

To poczucie bezpieczeństwa Tereska straci dwa razy. Pierwszy raz, gdy jej syn będzie miał nowotwór. Operacja ratuje mu życie. Tereska dziękuje Bogu i ludziom. Wierzy, że każde cierpienie ma sens, do czegoś prowadzi. Że trzeba żyć dalej.

Drugi raz, gdy w grudniu 2007 pada hasło: Cukrownia Lublin do likwidacji. Razem z innymi cukrownikami przystępuje do okupacji zakładu. Odkłada na bok wiadra, szczotki, ściereczki - swoje narzędzia pracy, bo ostatnie lata jest sprzątaczką - i idzie na wojnę z zarządem Krajowej Spółki Cukrowej, który chce zamknąć lubelski zakład. - Byliśmy gotowi nie jeść, nie spać, byle to tylko dało jakiś efekt - wspomina Tereska.

Strajk pracowników nie przynosi żadnego efektu. Na wiosnę 2008 roku zapada ostateczna decyzja: likwidacja. - Straciłam wszystko, co miałam. Uczucie straszne, żadnej nadziei na przyszłość.

Tereska wylicza: Cukrownia dała mi mieszkanie, pracę, przyjaciół. - To było całe moje życie. Czy można zaczynać życie od nowa w wieku 47 lat? Wiedziałam, że nie pójdę do innego zakładu, bo już się tam nie odnajdę. Więc co ze sobą zrobić? No, coś własnego najlepiej zacząć.

\"U Tereski”

Tereska przebąkuje o malutkim sklepie. Nieśmiało, po cichu, bez wielkiej wiary. Przed kolegami wstydzi się swoich - zbyt odważnych, jak sądzi - marzeń. Ale gdy 30 września opuszcza raz na zawsze cukrownię, wie, że nie ma wyjścia. Musi coś zrobić ze swoim życiem. Jeśli nie dla siebie, to dla dzieci. Dla syna, którym opiekuje się po operacji nowotworu. Rejestruje się w urzędzie pracy. Koleżanka podpowiada: nie czekaj na oferty, tylko zaczynaj na swoim. Do odważnych świat należy.

Tereska nabiera odwagi. Rejestruje działalność, wyrabia pieczątkę. Znajduje lokal na sklep, szuka dostawców. Już wie, co chce robić: sprzedawać modne ubrania. Ładne i niedrogie: biustonosze, majteczki i bluzeczki.

Wciąż jednak nie wie, jak nazwać swój sklep. Pomaga córka kolegi znana z dobrych marketingowych pomysłów. - Nie znam tej pani, ale intuicja mi podpowiada, że nazwa "U Tereski” to jest to - radzi dziewczyna, a jej ojciec natychmiast przekazuje pomysł. - Skoro intuicja jej tak podpowiedziała, to nie miałam wątpliwości, że tak nazwę swój sklepik - śmieje się Tereska.

Zaczynam od nowa

Otwarcie jutro. Uroczyście, z pompą. Tereska zaprosiła przyjaciół z cukrowni. Każdemu chce podziękować i podarować upominek. Wszystko sobie nawet spisała na kartce: komu za co jest wdzięczna, kto jej w czym pomógł.

"Panie Dyrektorze Świetlicki, dziękuję za książeczkę mieszkaniową, którą mi Pan dał w 1979 roku i że mi Pan pomagał w każdej sytuacji...”, "Kierowniku Sochan, chcę Panu podziękować za tyle dobra, gdy miałam problemy ze zdrowiem i nie miałam na chleb, to mi Pan pomagał...

Podziękowań jest więcej: dla Jasia, Rysia, Gosi, Sławka i wielu innych.
- Wiem, że moi niektórzy koledzy załamali się po odejściu z cukrowni. Nie mieli siły walczyć, wciąż nie mogą się podnieść. Rozsypali się, jak ten nasz cukier. Chcę im powiedzieć, że można zacząć wszystko od nowa. Skoro mnie, takiej zwykłej Teresce się udało, to może się udać każdemu. Trzymajcie za mnie kciuki.
Skomentuj i udostępnij na Facebooku

Komentarze 9

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
tez z CL / 26 lutego 2009 r. o 23:32
0
trzymaj sie Teresa...
Avatar
kolega / 2 lutego 2009 r. o 10:19
0
Jesteśmy z tobą Tereska, powodzenia !!!
Kolega z byłej cukrowni .
Avatar
~gość~ / 31 stycznia 2009 r. o 17:22
0
Powodzenia Tereska, trzymaj Się i walcz o przyszłość. Kolega z Opola Lubelskiego.
Avatar
grzesiek / 30 stycznia 2009 r. o 20:55
0
trzymamy kciuki za powodzenie w nowym biznesie.Trzymaj tak dalej Tereska! .Twój kolega ze strajku i z autobusu 45.
Avatar
KK / 30 stycznia 2009 r. o 15:52
0
KOMUNA JEDNAK COŚ DAWAŁA ,MIESZKANIE I CO NIECO A TERAZ TA PSEŁDO DEMOKRACJA USTRÓJ DLA ZŁODZIEI ZABIERA .MOŻE NIE PRAWDA .TO SĄ FAKTY .POCZYTAJCIE SOBIE TEN ARTYKUŁ TOWARZYSZE TYM RAZEM NIE Z PZPR A PIS ,PO I CWANIACZKI Z PSL-U.ALE ZAPOMNIAŁEM WY PRZECIEŻ NIE MACIE NATO CZASU ZAJĘCI JESTEŚCIE WSADZANIEM WŁASNYCH DUP NA STOŁKI I PRZYCZEPIANIE DO KORYTA
Avatar
obserwator / 30 stycznia 2009 r. o 14:01
0
Teresko wierzę ,że Ci się powiedzie twoja rozpoczęta dzialalność gospodarcza Uwierz sama w siebie ,bądz dzielna.Dla życia nie ma większego znaczenia gdzie Ty się wychowywalaś. Ja mam od 9 lat synową też z domu dziecka i tym bardziej ją kocham . Mieszkam w niedalekiej odleglości od niej bardzo się lubimy i pomagamy sobie wzajemnie.Ja bardzo lubię ladne stroje i chętnie Twój sklep odwiedzę podaj swój adres.Michów to miejscowość w której spędzalam wakacje u Wujka.

Bądz dzielna
Trzymam kciuki
Avatar
1945 / 30 stycznia 2009 r. o 12:22
0
Niech BÓG Pani błogosławi, a ludzie życzliwi dalej pomagają.
Avatar
~Jarek~ / 30 stycznia 2009 r. o 11:09
0
"Zwykła" niezwykła pani Tereso. Trzymam kciuki i niech pani Bóg błogosławi
Avatar
gala / 30 stycznia 2009 r. o 10:12
0
Wzruszyłam się!
Avatar
tez z CL / 26 lutego 2009 r. o 23:32
0
trzymaj sie Teresa...
Avatar
kolega / 2 lutego 2009 r. o 10:19
0
Jesteśmy z tobą Tereska, powodzenia !!!
Kolega z byłej cukrowni .
Avatar
~gość~ / 31 stycznia 2009 r. o 17:22
0
Powodzenia Tereska, trzymaj Się i walcz o przyszłość. Kolega z Opola Lubelskiego.
Avatar
grzesiek / 30 stycznia 2009 r. o 20:55
0
trzymamy kciuki za powodzenie w nowym biznesie.Trzymaj tak dalej Tereska! .Twój kolega ze strajku i z autobusu 45.
Avatar
KK / 30 stycznia 2009 r. o 15:52
0
KOMUNA JEDNAK COŚ DAWAŁA ,MIESZKANIE I CO NIECO A TERAZ TA PSEŁDO DEMOKRACJA USTRÓJ DLA ZŁODZIEI ZABIERA .MOŻE NIE PRAWDA .TO SĄ FAKTY .POCZYTAJCIE SOBIE TEN ARTYKUŁ TOWARZYSZE TYM RAZEM NIE Z PZPR A PIS ,PO I CWANIACZKI Z PSL-U.ALE ZAPOMNIAŁEM WY PRZECIEŻ NIE MACIE NATO CZASU ZAJĘCI JESTEŚCIE WSADZANIEM WŁASNYCH DUP NA STOŁKI I PRZYCZEPIANIE DO KORYTA
Avatar
obserwator / 30 stycznia 2009 r. o 14:01
0
Teresko wierzę ,że Ci się powiedzie twoja rozpoczęta dzialalność gospodarcza Uwierz sama w siebie ,bądz dzielna.Dla życia nie ma większego znaczenia gdzie Ty się wychowywalaś. Ja mam od 9 lat synową też z domu dziecka i tym bardziej ją kocham . Mieszkam w niedalekiej odleglości od niej bardzo się lubimy i pomagamy sobie wzajemnie.Ja bardzo lubię ladne stroje i chętnie Twój sklep odwiedzę podaj swój adres.Michów to miejscowość w której spędzalam wakacje u Wujka.

Bądz dzielna
Trzymam kciuki
Avatar
1945 / 30 stycznia 2009 r. o 12:22
0
Niech BÓG Pani błogosławi, a ludzie życzliwi dalej pomagają.
Avatar
~Jarek~ / 30 stycznia 2009 r. o 11:09
0
"Zwykła" niezwykła pani Tereso. Trzymam kciuki i niech pani Bóg błogosławi
Avatar
gala / 30 stycznia 2009 r. o 10:12
0
Wzruszyłam się!
Zobacz wszystkie komentarze 9

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Koncert na Dzień Kobiet w Filharmonii
7 marca 2021, 11:00

Koncert na Dzień Kobiet w Filharmonii

W ramach cyklu Niedzielne Poranki Muzyczne, Filharmonia Lubelska (ul. Curie-Skłodowskiej 5) zaprosi 7 marca o godz. 11 na wyjątkowy koncert z okazji Dnia Kobiet.

Atak zimy podniesie rachunki za ogrzewanie. Odczują to nasze portfele

Atak zimy podniesie rachunki za ogrzewanie. Odczują to nasze portfele

Rosnące ceny źródeł ciepła to niejedyny problem, który uderza nas po kieszeni. Atak zimy spowodował bowiem, że najniższy rachunek za ogrzewanie może być nawet o 10-30 proc. wyższy.

1261 przestępstw i 294 pożary. A gdzie najczęściej dochodziło do wypadków w pow. kraśnickim?

1261 przestępstw i 294 pożary. A gdzie najczęściej dochodziło do wypadków w pow. kraśnickim?

W ubiegłym roku na terenie powiatu kraśnickiego doszło do 65 wypadków drogowych i 651 kolizji. Najwięcej wypadków było w piątki, najmniej w niedzielę. Na ostatniej sesji Rady Powiatu Kraśnickiego komendanci powiatowi policji i straży pożarnej przestawili statystyki za ubiegły rok.

Radzyń Podlaski: Stawy przy pałacu Potockich bez trzciny

Radzyń Podlaski: Stawy przy pałacu Potockich bez trzciny

Stawy przy pałacu Potockich już bez trzciny. Udało się je usunąć dzięki zimowej aurze. Ale problem z konserwacją akwenów nadal istnieje.

Lublin: Oświetlą chodniki w dzielnicy Szerokie

Lublin: Oświetlą chodniki w dzielnicy Szerokie

Jesienią gotowe powinno być oświetlenie trzech chodników w dzielnicy Szerokie.

Pszczółka Start Lublin – PGE Spójnia 87:86. Emocje w końcówce [zdjęcia, wideo]
galeria
film

Pszczółka Start Lublin – PGE Spójnia 87:86. Emocje w końcówce [zdjęcia, wideo]

Emocji nie brakowało, ale ostatecznie z wygranej cieszyli się koszykarze z Lublina. Pszczółka Start pokonała we wtorek PGE Spójnię Stargard 87:86.

Powstające Muzeum Badań Polarnych w Puławach ma już swojego dyrektora

Powstające Muzeum Badań Polarnych w Puławach ma już swojego dyrektora

Andrzej Piotrowski został dyrektorem powstającego Muzeum Badań Polarnych w Puławach. To będzie nowa placówka podlegająca samorządowi województwa

Na rondzie pod prąd. Takie rzeczy w Łukowie

Na rondzie pod prąd. Takie rzeczy w Łukowie

25-latek za kierownicą skody jechał na rondzie pod prąd. Prawie doprowadził do wypadku.

Tulipanowy Jarmark Lubelski
6 marca 2021, 7:30

Tulipanowy Jarmark Lubelski

6 marca w godz. 7.30-13 na hali przy ul. Lubartowskiej 77 zostanie zorganizowany Tulipanowy Jarmark Lubelski z okazji zbliżającego się Dnia Kobiet.

Kobieta z Włodawy uwierzyła w internetowe oszustwo. Kosmetyki za darmo

Kobieta z Włodawy uwierzyła w internetowe oszustwo. Kosmetyki za darmo

W internecie przeczytała, że może otrzymać za darmo kosmetyki. To było oszustwo.

Świnki, wilk i leśniczy czekają na widzów. Spektakl Teatru Andersena dla najmłodszych [zdjęcia]
galeria

Świnki, wilk i leśniczy czekają na widzów. Spektakl Teatru Andersena dla najmłodszych [zdjęcia]

Dzisiaj twórcy z Teatru Andersena zaprosili na pokaz spektaklu „Wilk i trzy świnki, oraz leśniczy co strzeże dziczy”. Jego premierę zaplanowano na najbliższą sobotę.

Ostatni „wyklęty” bez swojej ulicy? Młodzieżówka partii Razem nie chce upamiętniać Józefa Franczaka

Ostatni „wyklęty” bez swojej ulicy? Młodzieżówka partii Razem nie chce upamiętniać Józefa Franczaka

Zmiany nazwy ulicy Józefa Franczaka „Lalka” chcą członkowie młodzieżówki partii Razem. – Nie zgadzamy się na takie gloryfikowanie i nagradzanie antysemityzmu oraz zbrodni – tłumaczą, powołując się na niedawną publikację naukową o najdłużej ukrywającym się „żołnierzu wyklętym”

150 róż. Zamość pamięta o urodzinach Róży Luksemburg

150 róż. Zamość pamięta o urodzinach Róży Luksemburg

– Choć mieszkała w Zamościu zaledwie kilka najwcześniejszych lat i pewnie niewiele z niego zapamiętała, świat do dziś pamięta, że urodziła się w naszym mieście – zauważają organizatorzy 150. urodzin Róży Luksemburg. Chcą rozdać w piątek 150 czerwonych róż

Matka Boska z tęczową aureolą. Młoda Nowoczesna zadowolona z wyroku

Matka Boska z tęczową aureolą. Młoda Nowoczesna zadowolona z wyroku

To konstytucja gwarantuje nam swobody obywatelskie. Nie ksiądz, nie imam, nie ojciec dyrektor – mówią młodzi działacze Nowoczesnej, komentując wyrok sądu, dotyczący obrazu Matki Boskiej z tęczową aureolą.

Kurier Lubelski w rękach Orlenu. Umowa podpisana

Kurier Lubelski w rękach Orlenu. Umowa podpisana

Orlen podpisał umowę przejęcia grupy Polska Press. To oznacza, że paliwowa spółka stała się także właścicielem Kuriera Lubelskiego.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.