Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

2 lipca 2021 r.
19:31

Tu nie o zdrowie chodzi, tylko o twoje pieniądze. Prawda o akcji LUBELSKIE DBA O ZDROWIE

0 6 A A

Dostałem zaproszenie na spotkanie w sprawie czwartej fali epidemii koronawirusa. Miało być o tym jak dbać o zdrowie. Na miejscu okazało się, że jest to sprzedaż garnków i odkurzaczy za kilka tysięcy złotych. Była interwencja ochroniarzy i zarzuty, że oczerniam hotel, w którym jakaś firma namawia lubelskich seniorów na bardzo drogie zakupy.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Mój telefon ostrzega mnie przed telemarketerami. Zawsze jednak ciekawość bierze górę. Chcę wiedzieć co tym razem dostanę za darmo, co wygrałem, albo gdzie zostałem zaproszony. Coraz częściej niestety dzwonią „roboty”, z którymi rozmowa jest bardzo męcząca. W słuchawce mechanicznie odczytywane komendy informują o spotkaniu zdrowotnym w środę 30 czerwca o godzinie 10 w hotelu Focus przy al. Kraśnickiej w Lublinie. Każdy obecny ma dostać pulsoksymetr, czyli urządzenie służące do pomiaru wysycenia krwi tlenem.

Mam w środę wolne przedpołudnie. Oczywiście mam świadomość, że cała akcja to tylko namawianie do kupna jakichś produktów. Ale mimo że już przeszedłem COVID-19, to pulsoksymetr rzeczywiście może się jeszcze przydać. Informuję „robota”, że przyjdę.
Następnego dnia dzwoni już nie robot a człowiek. Kobieta o miłym głosie szybko skraca dystans co chwilę wymawiając moje imię: Panie Pawle to, panie Pawle tamto… Pyta czy mam świadomość, że czwarta fala epidemii może niedługo nadejść. Podaje też nazwę akcji: „Lubelskie dba o zdrowie”. Pyta czy kiedyś używałem pulskosymetru. – Pewnie uprawia pan sport, bo słyszę młody głos w słuchawce – prawi mi komplementy.

Kobieta namawia jeszcze, żebym przyprowadził żonę. Mówię, że niestety będzie w pracy. No to może mamę albo tatę. Albo nawet kogoś znajomego. – Nikt nie będzie sprawdzał pokrewieństwa – przekonuje kobieta.

Po kilku godzinach dostaję przypomnienie SMSem:

„Panie Pawle, z przyjemnoscia potwierdzam uczestnictwo w akcji LUBELSKIE DBA O ZDROWIE, tym samym zapraszam po odbior nieodplatnego pulsoksymetru napalcowego dnia 30.06 o 10:00 w HOTEL FOCUS al.Krasnicka 80 Lublin. Pozdrawiam Katarzyna Wos” (pisownia oryginalna).

Miejsca dla pana nie ma

W dniu akcji spóźniam się do hotelu o kilka minut. Sala konferencyjna już zamknięta, a przed drzwiami czeka jeszcze trójka starszych osób. Na ubraniach mają przyklejone imiona.

– Chyba już nie ma miejsc – mówi mężczyzna. – Ale niech pan wejdzie i spyta.

Wchodzę. W głębi tłum ludzi słucha prowadzącego spotkanie. Ale w oczy rzucają się dwie starsze osoby, wyciągnięte tuż za drzwiami na leżankach.

Młody mężczyzna z firmy organizującej akcję, kiedy tylko mnie widzi, od razu wyprasza na zewnątrz i prowadzi przed recepcję hotelową. Okazuje się, że na spotkanie już wejść nie mogę.

– Kiedy kurier może do pana przyjechać z pulsoksymetrem? – pyta mężczyzna.

Jestem zaskoczony, bo zgodnie z zaproszeniem sprzęt miałem dostać na miejscu. Mówię o swoich wątpliwościach. Mężczyzna przekonuje, że pomyłka zaszła po stronie firmy zewnętrznej zapraszającej na spotkanie.

Wskazuję godzinę kiedy kurier może przyjechać. Mężczyzna zachwala, że pulsoksymetr kosztuje 139 złotych, a ja mogę go mieć za darmo pod warunkiem, że przetestuję i po tygodniu podzielę się wrażeniami np. o… designie. Ostatecznie się zgadzam. Po powrocie do domu sprawdzam model w internecie. Na Allegro można go dostać za 15,99 zł.

Czego pan jeszcze oczekuje?

Po chwili z pulsoksymetrem w dłoni mija mnie starszy mężczyzna spotkany już wcześniej przed salą konferencyjną. Wracam więc żeby się poskarżyć, bo czuję że scenariusz z kurierem został wymyślony tylko po to, żeby mnie zbyć. Po drodze na schodach spotykam dwie starsze kobiety, które także wychodzą z urządzeniami.

Wchodzę ponownie do sali. Na wielkim ekranie trwa prezentacja, wokół grupa starszych osób. Znowu jestem szybko wyproszony. Kiedy dopominam się obiecanego urządzenia, dostaję bez szemrania. Ale dopytuję dlaczego nie mogę wejść do środka. Zaczyna się robić niemiło.

– Dostał pan pulsoksymetr od Urzędu Miasta, czego pan jeszcze oczekuje? – mężczyzna przedstawiający się jako Bartosz K. zaczyna się irytować.

Jestem zaskoczony słowami o urzędzie, więc dopytuję, ale nie otrzymuję żadnej sensownej odpowiedzi. Okazuje się, że nie mogło jej być, bo to kolejne tego dnia usłyszane przeze mnie kłamstwo.

– Urząd Miasta Lublin ze środków własnych nie kupował pulsoksymetrów, ani nie dystrybuował ich do podmiotów zewnętrznych. Jako miasto nie braliśmy również udziału w żadnej akcji w zakresie udostępniania tych urządzeń – odpowiada stanowczo Katarzyna Duma, rzecznik prasowy prezydenta Lublina.

Nazwa firmy ściśle tajna

W trakcie rozmowy z panem Bartoszem przedstawiam się, że jestem dziennikarzem.

– To proszę o jakąś legitymację.

Kiedy pokazuję, nerwowy pan nagle staje się miły.

– Bartek, ale ty nie musisz z panem rozmawiać – rzuca kolega z firmy.

Mimo to pan Bartosz decyduje się porozmawiać.

– Dobrze to chodźmy gdzie indziej – prowadzi mnie do ogródka hotelowej restauracji.

Po drodze wyciągam dyktafon, na co pan Bartosz się oburza. Twierdzi, że może porozmawiać ze mną, ale tylko prywatnie. Odmawiam. Pan Bartosz już nie chce podać nawet nazwy firmy, która organizuje akcję „LUBELSKIE DBA O ZDROWIE”. Rozmowa się kończy.

Nazwę firmy próbuję poznać w recepcji.

– Proszę nie oczerniać hotelu – odpowiada kobieta siedząca za biurkiem.

• Dlaczego od razu oczerniać?

– Nie możemy udzielać informacji o tym, kto wynajmuje salę, zabrania tego umowa.

Kobiety znajdujące się w recepcji nie chcą się przedstawić. Nie wiem więc nawet, czy pracują w hotelu, czy w firmie organizującej pokaz.

Nie daliśmy się wrobić

Skoro nie mogłem wejść na pokaz, postanawiam przed hotelem poczekać na uczestników. Po ponad godzinie wychodzi małżeństwo z Lublina.

– Było bardzo miło, sympatycznie. Z tym, że myśmy się nie dali wrobić w kupno – opowiada kobieta.

• W kupno czego? Jakichś sprzętów medycznych?

– Nie. Odkurzacze, garnki, wyciskarki do owoców, odświeżacze powietrza – wylicza mężczyzna.

• W jakich cenach?

– Różnych. Ponad 5 tysięcy, 7 tysięcy.

Kiedy rozmawiam z małżeństwem nagle z boku wyrasta młody mężczyzna.

– Do niczego was nie zmuszali – wtrąca stanowczo. Kiedy kobieta potwierdza, mężczyzna szeroko się uśmiecha i wychodzi.

• Kim pan jest?

– Gościem hotelowym – odpowiada rozbawiony.

A małżeństwo po cichu potwierdza, że to kolejny pracownik firmy, która oferowała sprzedaż.

Na parkingu też być nie wolno

Handel chyba idzie, bo o 11.10 do zaparkowanego przed hotelem dostawczaka podchodzi pan Bartosz, otwiera bagażnik i wyciąga duże pudło, które niesie z powrotem na salę.

Po kolejnej rozmowie podchodzi do mnie pracownica hotelu i zarzuca, że zaczepiam ich gości. Po kilkunastu minutach na miejscu są ochroniarze i wypraszają mnie z parkingu hotelowego. Pokazuję zaproszenie w telefonie, ale panowie są nieugięci. Kiedy przestawiam auto, jeden z uczestników spotkania jeszcze pali przy swoim samochodzie.

• Kupił pan coś?

– A coś pan, tu frajera chyba trzeba by było – wybucha śmiechem.

Już za bramą hotelu spotykam trzy osoby: kobieta w wieku około 40 lat, jej matka i mała dziewczynka. – Nic nie kupiłyśmy. Wszystko bardzo drogie.

• Czy idąc tutaj spodziewały się panie, że idą na zakupy?

– Powiedzieli nam, że będzie konsultacja z lekarzem.

• A był jakiś lekarz?

– Nie.

• Co można było kupić?

– Była sokowirówka, odkurzacz, garnek do gotowania wszystkiego.

• Konkurencyjne ceny?

– Mówili, że taki garnek u Philipiaka też można kupić. A cena tego gara tutaj to 4780 zł.

Jak nie garnek to osiem drogich maści

Okazuje się, że panie przeczuwały, że na spotkaniu coś może być nie tak.

– Dowód zostawiłyśmy w samochodzie, żeby przez przypadek nie wyciągnąć i żebyśmy nie zgodziły się na coś. Mamie powiedziałam, żeby wzięła legitymację emerycką, żeby nie było na niej PESEL-u – opowiada młodsza kobieta.

I opowiadają o „losowaniu” podczas spotkania.

– Było tak: jeden mówi, jaka dzisiaj liczba, no 3 dodać 6 to 9. Kto ma liczbę 9 w dowodzie osobistym i kto ma jej najwięcej ten będzie miał w prezencie coś tam – opowiada starsza.

Nie wiedzą, czy ktoś z uczestników w końcu kupił jakiś sprzęt.

– Osoby „wylosowane” podchodziły do osobnych stolików i tam spisywały wszystko indywidualnie – mówi jedna z pań.

Ja też nie widziałem nikogo z dużymi pudłami. Ale kobiety opowiadają, że niektórzy skorzystali z promocji na maść rozgrzewającą.

– Powiedzieli, że ona kosztuje 130 ileś euro. Na polskie 130 zł, ale my sprzedajemy za 95, ale jak sprzedamy 8 to wyjdzie mniej niż 40 złotych. I ludzie brali po 8 tych maści – opowiada starsza kobieta.

Wyjaśnia się też sprawa seniorów na leżankach. Te maty masujące również były na sprzedaż.

– Jedna rzecz mi się jeszcze nie podobała. Pan powiedział, że maseczki można zdjąć, bo ten odświeżacz powietrza tu jest. A maseczki to nic nie dają – kończy starsza kobieta.

Hotel wezwał na miejsce ochroniarzy, którzy wyprosili mnie z parkingu (fot. Paweł Buczkowski)

UOKiK ostrzega

W styczniu tego roku Urząd Ochrony Konkurencji informował o karach nałożonych na sześć firm z całej Polski zajmujących się sprzedażą podczas pokazów handlowych. „Firmy zwabiają konsumentów, najczęściej seniorów, pod pretekstem np. bezpłatnych badań medycznych czy kusząc drogimi prezentami” – informował UOKiK, który ukarał wtedy firmy karami w wysokości 3,5 mln zł.

Jakie praktyki były zakwestionowane?

* Wprowadzanie w błąd co do celu spotkania. W zaproszeniach przedsiębiorcy używali różnych pretekstów, aby zwabić konsumentów na pokazy. Przykładowo jako główny cel spotkania podawali: bezpłatne badania czy premierę nowości w profilaktyce zdrowotnej, podczas gdy prawdziwym było zaprezentowanie stałej oferty firmy i sprzedaż jej produktów.

* Sugerowanie fikcyjnej korzyści cenowej. Przedsiębiorcy wprowadzali konsumentów w błąd co do faktycznej ceny produktów.

* Wprowadzanie w błąd co do prezentów. Konsumenci byli zapewniani, że za sam udział w spotkaniu otrzymają atrakcyjne prezenty np. wielofunkcyjny robot kuchenny, odkurzacz parowy lub voucher na pobyt w hotelu. W rzeczywistości upominki okazywały się skromniejsze od zapowiadanych, stanowiły element kupowanych zestawów lub wymagały dopłaty.

* Wprowadzanie w błąd co do organizacji pokazu. Zdarzało się, że firma podawała nieprawdziwe informacje, które miały zbudować jej wiarygodność i wzbudzić zaufanie konsumentów, np. że spotkanie sfinansował nieistniejący „sponsor”. Nierzetelnie były przedstawiane także zasady organizacji losowania.

* Ograniczanie prawa do odstąpienia od umowy. Konsument, który zrobił zakupy podczas pokazu, ma prawo odstąpić od umowy w ciągu 14 dni. Ukarani przedsiębiorcy wprowadzali konsumentów w błąd, aby ich do tego zniechęcić.

* Opóźnienie w zwrocie pieniędzy. Zgodnie z przepisami sprzedawca ma obowiązek zwrócić pieniądze niezwłocznie, nie później niż w terminie 14 dni od otrzymania oświadczenia o odstąpieniu od umowy, może się ewentualnie wstrzymać do momentu odesłania przez konsumenta zakupów.

* Ograniczanie prawa do reklamacji. Zdarzały się też próby wprowadzania w błąd co do zasad reklamacji, np. że konsument jest zobowiązany zawiadomić sprzedawcę o niezgodności towaru z umową przed upływem dwóch miesięcy od jej stwierdzenia. Tymczasem zgodnie z przepisami sprzedawca co do zasady odpowiada z tytułu rękojmi, jeżeli wada fizyczna zostanie stwierdzona przed upływem dwóch lat i w tym czasie nie można ograniczać konsumentom terminu na zgłoszenie wady.

Źródło: UOKiK

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 6

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Janusz_Paliwas / 2 lipca 2021 r. o 20:51
+75
Z tego jeden wniosek - nie polecam nikomu hotelu Focus.
Avatar
AaronSzechter / 4 lipca 2021 r. o 07:57
+20
Najgorsze jest to że żadna firma-oszust tych kar nie zapłaciła
Avatar
Gutek / 5 lipca 2021 r. o 11:02
+10
Przez prawie 6 lat rządów mając spolegliwą prokuraturę nie zrobiono nic , aby utrudnić funkcjonowanie firmom żyjącym z jawnego oszustwa . Dziwię się też firmom wynajmującym pomieszczenia oszustom , a później krzyczącym , że ktoś szkaluje ich wizerunek .
Avatar
Komentator / 5 lipca 2021 r. o 14:50
+2
Te firmy są tak wiarygodne jak opozycja. Nabierają ludzi a ludzie niestety nie myślą i później płacz.
piss już nie jest w opozycji. np. Moja żona nie zasiada w żadnej - deklaruje poseł Krzysztof Sobolewski z piss. Przeczą temu jednak dane na stronach internetowych spółek i w KRS-ie w trzech spółkach skarbu państwa.
W uzupełnieniu dla inteligentnych bezobjawowo ,, TOTALNA OPOZYCJA ". Zrozumiał Pan Janusz ? Na wszelki wypadek dużymi literami.
 Milion samochodów elektrycznych... nowe helikoptery dla wojska, nowe czołgi dla wojska... program promów morskich... 100 tys. mieszkań w programie mieszkanie+... 100 obwodnic... 22 mosty... nowe okręty podwodne... kwota wolna od podatku 30 tys. DLA WSZYSTKICH... czy chociażby odebranie wraku (SIC!) i wiele innych. Do tego "koniec z nepotyzmem" (obecne podejście to już kolejny ruch na niby), "silna polityka zagraniczna"... Rzeczywiście... wiarygodny ten PiS.
 Milion samochodów elektrycznych... nowe helikoptery dla wojska, nowe czołgi dla wojska... program promów morskich... 100 tys. mieszkań w programie mieszkanie+... 100 obwodnic... 22 mosty... nowe okręty podwodne... kwota wolna od podatku 30 tys. DLA WSZYSTKICH... czy chociażby odebranie wraku (SIC!) i wiele innych. Do tego "koniec z nepotyzmem" (obecne podejście to już kolejny ruch na niby), "silna polityka zagraniczna"... Rzeczywiście... wiarygodny ten PiS. rozwiń
Avatar
Janusz_Paliwas / 5 lipca 2021 r. o 07:40
0
Te firmy są tak wiarygodne jak opozycja. Nabierają ludzi a ludzie niestety nie myślą i później płacz.
 piss już nie jest w opozycji. np. Moja żona nie zasiada w żadnej - deklaruje poseł Krzysztof Sobolewski z piss. Przeczą temu jednak dane na stronach internetowych spółek i w KRS-ie w trzech spółkach skarbu państwa.
Avatar
Kroll / 2 lipca 2021 r. o 20:34
-17
Nie przesadzajmy. Obecnie wszystkie siły aparatu ministra Zero-Zero są zajęte w udowodnienie winy Pana od Zegarka. Przecież nikt nie zajmie się kolegami od garnków, kołder i innych rzeczy sprzedawanych po to by pobudzić gospodarkę. Przecież na każdy pokaz dla suwerena nie wyślemy prokuratora i milicjantem. Że co? No tak . Milicjanci są zajęci ochroną daczy wicepremiera od bezpieczeństwa.
Avatar
Komentator / 5 lipca 2021 r. o 14:50
+2
Te firmy są tak wiarygodne jak opozycja. Nabierają ludzi a ludzie niestety nie myślą i później płacz.
piss już nie jest w opozycji. np. Moja żona nie zasiada w żadnej - deklaruje poseł Krzysztof Sobolewski z piss. Przeczą temu jednak dane na stronach internetowych spółek i w KRS-ie w trzech spółkach skarbu państwa.
W uzupełnieniu dla inteligentnych bezobjawowo ,, TOTALNA OPOZYCJA ". Zrozumiał Pan Janusz ? Na wszelki wypadek dużymi literami.
 Milion samochodów elektrycznych... nowe helikoptery dla wojska, nowe czołgi dla wojska... program promów morskich... 100 tys. mieszkań w programie mieszkanie+... 100 obwodnic... 22 mosty... nowe okręty podwodne... kwota wolna od podatku 30 tys. DLA WSZYSTKICH... czy chociażby odebranie wraku (SIC!) i wiele innych. Do tego "koniec z nepotyzmem" (obecne podejście to już kolejny ruch na niby), "silna polityka zagraniczna"... Rzeczywiście... wiarygodny ten PiS.
 Milion samochodów elektrycznych... nowe helikoptery dla wojska, nowe czołgi dla wojska... program promów morskich... 100 tys. mieszkań w programie mieszkanie+... 100 obwodnic... 22 mosty... nowe okręty podwodne... kwota wolna od podatku 30 tys. DLA WSZYSTKICH... czy chociażby odebranie wraku (SIC!) i wiele innych. Do tego "koniec z nepotyzmem" (obecne podejście to już kolejny ruch na niby), "silna polityka zagraniczna"... Rzeczywiście... wiarygodny ten PiS. rozwiń
Avatar
Gutek / 5 lipca 2021 r. o 11:02
+10
Przez prawie 6 lat rządów mając spolegliwą prokuraturę nie zrobiono nic , aby utrudnić funkcjonowanie firmom żyjącym z jawnego oszustwa . Dziwię się też firmom wynajmującym pomieszczenia oszustom , a później krzyczącym , że ktoś szkaluje ich wizerunek .
Avatar
Janusz_Paliwas / 5 lipca 2021 r. o 07:40
0
Te firmy są tak wiarygodne jak opozycja. Nabierają ludzi a ludzie niestety nie myślą i później płacz.
 piss już nie jest w opozycji. np. Moja żona nie zasiada w żadnej - deklaruje poseł Krzysztof Sobolewski z piss. Przeczą temu jednak dane na stronach internetowych spółek i w KRS-ie w trzech spółkach skarbu państwa.
Avatar
AaronSzechter / 4 lipca 2021 r. o 07:57
+20
Najgorsze jest to że żadna firma-oszust tych kar nie zapłaciła
Avatar
Janusz_Paliwas / 2 lipca 2021 r. o 20:51
+75
Z tego jeden wniosek - nie polecam nikomu hotelu Focus.
Avatar
Kroll / 2 lipca 2021 r. o 20:34
-17
Nie przesadzajmy. Obecnie wszystkie siły aparatu ministra Zero-Zero są zajęte w udowodnienie winy Pana od Zegarka. Przecież nikt nie zajmie się kolegami od garnków, kołder i innych rzeczy sprzedawanych po to by pobudzić gospodarkę. Przecież na każdy pokaz dla suwerena nie wyślemy prokuratora i milicjantem. Że co? No tak . Milicjanci są zajęci ochroną daczy wicepremiera od bezpieczeństwa.
Zobacz wszystkie komentarze 6

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Koronawirus 22 września. Kolejny wzrost zakażeń. Najwięcej przypadków i zgonów w Lubelskiem

Koronawirus 22 września. Kolejny wzrost zakażeń. Najwięcej przypadków i zgonów w Lubelskiem

882 nowe przypadki zakażenia koronawirusem i 20 ofiar śmiertelnych - Ministerstwo Zdrowia podało dzisiaj o godz. 10.30 najnowszy raport na temat sytuacji epidemiologicznej w Polsce. W woj. lubelskim są 152 zakażenia i 5 zgonów - najwięcej w całym kraju

Ruszyły rozgrywki Pod koszami Dziennika Wschodniego im. Andrzeja Wawrzyckiego. The Reds lepsi od Symbitu

Ruszyły rozgrywki Pod koszami Dziennika Wschodniego im. Andrzeja Wawrzyckiego. The Reds lepsi od Symbitu

W najciekawszym meczu inauguracyjnej kolejki The Reds IGLO-KLIMA pokonali Symbit. To była konfrontacja aktualnego mistrza rozgrywek z poważnym pretendentem do tytułu.

Więcej firm w Janowskiej Strefie Inwestycji. Ma powstać "duży zakład pracy"

Więcej firm w Janowskiej Strefie Inwestycji. Ma powstać "duży zakład pracy"

Przybywa firm w Janowskiej Strefie Inwestycji. Jeden z inwestorów kupił 15 ha gruntu „pod budowę dużego zakładu pracy” – poinformował za pośrednictwem mediów społecznościowych burmistrz Krzysztof Kołtyś. Już teraz swój zakład buduje firma zajmująca się przerobem zbóż i produkcją kasz

W gminie Opole Lubelskie ledy zastąpią stare lampy

W gminie Opole Lubelskie ledy zastąpią stare lampy

W gminie Opole Lubelskie wymienią oświetlenie uliczne. Ledy zastąpią starego typu lampy sodowe. Przyniesie to spore oszczędności – nawet pół miliona złotych rocznie

Zielony Festyn w Parku na Górkach Czechowskich
26 września 2021, 13:00

Zielony Festyn w Parku na Górkach Czechowskich

W najbliższą niedzielę, 26 września w godz. 13-17 na Górkach Czechowskich odbędzie się Zielony Festyn, czyli propozycja spędzenia czasu dla całych rodzin.

Kierowcy ominą Szczebrzeszyn, jadąc obwodnicą. "Przez środek miasta przetacza się cała masa ciężarówek"

Kierowcy ominą Szczebrzeszyn, jadąc obwodnicą. "Przez środek miasta przetacza się cała masa ciężarówek"

Obwodnica Szczebrzeszyna ma powstać do 2029 roku. Właśnie podpisano umowę na wykonanie m.in. studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego inwestycji.

W Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi czekają na filmy o rolnikach

W Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi czekają na filmy o rolnikach

Młodzi mieszkańcy wsi, którzy nie boją się kamery, mają szanse na pieniądze. Wystarczy, że nakręcą krótkie wideo, na którym opowiedzą o swoim życiu, otoczeniu i planach na przyszłość. Najlepsze materiały otrzymają nagrody finansowe od resortu rolnictwa

Spotkanie z Edytą Bystroń w DDK Czuby Południowe
20 września 2021, 12:00

Spotkanie z Edytą Bystroń w DDK Czuby Południowe

Edyta Bystroń będzie gościem kolejnej odsłony cyklu "Komiksiary" w DDK Czuby Południowe (ul. Wyżynna 16). Spotkanie odbędzie się 26 września o godz. 12.

Fortuna Puchar Polski: Motor kontra Podbeskidzie, Orlęta Spomlek grają z Lechią Zielona Góra

Fortuna Puchar Polski: Motor kontra Podbeskidzie, Orlęta Spomlek grają z Lechią Zielona Góra

W lidze piłkarzom Motoru idzie ostatnio całkiem nieźle. W środę podopieczni Marka Saganowskiego będą mogli za to sprawdzić się na tle pierwszoligowego Podbeskidzia Bielsko-Biała w ramach pierwszej rundy Fortuna Pucharu Polski. Początek spotkania na Arenie Lublin o godz. 19.

Biała Podlaska: Czy mieszkańcy pojadą za darmo autobusami? Biała Samorządowa o to wnioskuje

Biała Podlaska: Czy mieszkańcy pojadą za darmo autobusami? Biała Samorządowa o to wnioskuje

Biała Samorządowa wnioskuje o uruchomienie bezpłatnej komunikacji w mieście. To jedna z 10 propozycji radnych tego klubu do przyszłorocznego budżetu. Wcześniej swoje wnioski prezentowali już radni Zjednoczonej Prawicy. Prezydent ma zaprosić kluby do rozmów.

Lublin: Chodnik dopiero co powstał, a już są z nim problemy. Szwankuje też oświetlenie
Alarm24

Lublin: Chodnik dopiero co powstał, a już są z nim problemy. Szwankuje też oświetlenie

To miało być wygodne, bezpieczne dojście do przystanku kolejowego – pisze do nas Czytelniczka z Węglina, która martwi się o stan zbudowanego niedawno chodnika. Część została podmyta przez wodę, a przy schodach nie świeci większość latarni

Nowa wystawa w muzeum, poświęcona "ravensbruczankom". "Do obozu pojechały z wyrokami śmierci"
Zdjęcia
galeria

Nowa wystawa w muzeum, poświęcona "ravensbruczankom". "Do obozu pojechały z wyrokami śmierci"

Historię 74 Polek, poddanych eksperymentom pseudomedycznym w czasie II wojny światowej, opowiada wystawa „Więźniarki w KL Ravensbruck” w nowej części Muzeum Martyrologii „Pod Zegarem”

Lekcje przedsiębiorczości dla uczniów z Kraśnika. Chętnych nie brakuje

Lekcje przedsiębiorczości dla uczniów z Kraśnika. Chętnych nie brakuje

Uczniowie klas 6 i 7 szkół podstawowych w Kraśniku od tego roku szkolnego mogą brać udział w lekcjach przedsiębiorczości. Listy uczestników nie są jeszcze zamknięte

"Osiecka" w Puławach. Koncert zespołu STARsi
28 września 2021, 18:00

"Osiecka" w Puławach. Koncert zespołu STARsi

We wtorek, 28 września o godz. 18 w Puławskim Domu Chemika (ul. Wojska Polskiego 4) odbędzie się koncert "Osiecka" w wykonaniu zespołu STARsi.

9-letni Filip zginął po potrąceniu przez samochód. Mieszkańcy Krężnicy Jarej organizują protest
Pierwsza strona Dziennika
galeria

9-letni Filip zginął po potrąceniu przez samochód. Mieszkańcy Krężnicy Jarej organizują protest

Mieszkańcy Krężnicy Jarej mają dość piratów drogowych. Śmierć 9-letniego Filipa wstrząsnęła jego rówieśnikami i lokalną społecznością. We wsi odbędzie się akcja protestacyjna.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.