Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

10 kwietnia 2008 r.
16:09
Edytuj ten wpis

Uczeń przerósł Mistrza

Miał 10 lat, gdy pierwszy raz wystartował w Mistrzostwach Świata w trialu rowerowym.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Dziś 20-letni Karol Serwin ze Świdnika walczy o Puchar Świata z elitą zawodników o międzynarodowej sławie. Widzę w nim trochę siebie sprzed lat - mówi jego ojciec i trener - Tylko w znacznie ulepszonej postaci.

Historia motocyklowo-rowerowych pasji w rodzinie Serwinów zaczęła się dobrych kilkadziesiąt lat temu. - Pierwszy raz wsiadłem na motocykl już w podstawówce - wspomina Krzysztof Serwin. - A potem to już samo się potoczyło. Przy WSK Świdnik, gdzie pracowałem działał klub Avia Świdnik. Tam trenowałem. Byłem w tzw. zespole fabrycznym, którego zadaniem było reprezentowanie WSK na zawodach motocyklowych. To była moja praca.

15 razy na podium

Praca szybko zaczęła przynosić owoce. W 1984 roku Serwin zostaje wicemistrzem świata w rajdach Enduro. - Enduro to nic innego jak jazda motocyklem w bardzo ciężkich warunkach, po górach, kamieniach, uskokach. Potrzeba do tego siły, wytrzymałości, no i techniki - tłumaczy.

W latach 1975-88 Serwin 15 razy staje na podium w Mistrzostwach Polski. Dziewięciokrotnie jedzie w tzw. "sześciodniówkach”. To najtrudniejsze ze wszystkich rajdów Enduro, w których zawodnicy mają do pokonania każdego dnia po 300 km. W możliwie najtrudniejszym terenie. - W Alpach, Pirenejach. Tam gdzie jest naprawdę ekstremalnie. Codziennie inna trasa, której się wcześniej nie zna.

Dociska się gaz do dechy, a nie wiadomo, co wyskoczy za zakrętem - mówi Krzysztof. I dodaje: - To trudniejsze niż Dakar. I bez wątpienia niebezpieczne.

Karol wsiada na rower

W 1988 roku Krzysztof przestaje wyczynowo jeździć, trenuje reprezentację Polski do rajdów Enduro. Rok później na świat przychodzi Karol. Krzysztof od małego zabiera syna na motocyklowe przejażdżki. I uczy go jazdy na rowerze. - Miał do tego dryg - opowiada. - Już trzykołowym rowerkiem przerzucał na wszystkie strony. Serce mi rosło, gdy na to patrzyłem. Będą z niego ludzie, myślałem.

Gdy Karol ma 10 lat ojciec montuje mu pierwszy "dorosły” rower. - Przystosowany do treningów w trudnym terenie. Lekki i wytrzymały - zaznacza. - Pomyślałem, że skoro ja zaczynałem od trialu motocyklowego, to może Karol zająłby się trialem rowerowym?

Trial to jazda po przeszkodach, skakanie z kamienia na kamień, po skałach, wyskokach. W górę i w dół, nawet 3-4 metry. - Pierwsze treningi nie były lekkie. Karol był strasznie ambitny. Płakał, gdy coś mu nie wychodziło.

Ale też wtedy po raz pierwszy z ust 10-letniego Karola padają słowa: Będę Mistrzem Świata.

Mały mistrz

Jeszcze w tym samym roku Karol startuje w swoich pierwszych Mistrzostwach Świata w trialu rowerowym. Jest pod wrażeniem atmosfery zawodów, czuje smak adrenaliny. Chce walczyć i wygrywać. - To był niesamowity widok. Te dzieci skakały rowerami po kamieniach w rwącym potoku, jak małpki - wspomina Krzysztof. - Żadnego strachu, żadnych oporów. Z taką determinacją jak dorośli zawodnicy.

Rok później Karol zajmuje III miejsce w Mistrzostwach Świata na Słowacji. W wieku 12 lat regularnie bierze udział w najważniejszych zawodach na świecie. I staje na podium.

Cały dzień ma wypełniony po brzegi. Pod okiem ojca trenuje każdego dnia po kilka godzin. Oprócz tego gra w koszykówkę, która jest jego drugą pasją. I nie zaniedbuje nauki - do domu przynosi świadectwa z czerwonym paskiem. Jest zdyscyplinowany i zacięty. Pilnuje diety, która pozwala mu utrzymywać doskonałą formę. - Czasem to mu się nawet dziwiłem, że tyle w nim uporu, konsekwencji, dążenia do celu - mówi ojciec. - Każdy przecież pozwala sobie czasem na chwilę słabości, zwyczajnie odpuszcza. Karol nigdy.

Tylko dla wytrwałych

Zawody w trialu rowerowym trwają 6-7 godzin. Zawodnicy mają do pokonania 20 sekcji, każda z nich rozciąga się na długości od 30 do 50 metrów. Trzeba ją pokonać w ciągu 2 minut. - Rower odbija się od podłoża i przeskakuje na kolejną przeszkodę. Do tego potrzeba nieprawdopodobnej siły i techniki. Ciało musi idealnie współgrać z rowerem - wyjaśnia Krzysztof.

W 2003 roku Karol Serwin zostaje wicemistrzem świata w kategorii "kadetów”. Dwa lat później - wicemistrzem świata w kategorii "juniorów”. W styczniu tego roku zajmuje III miejsce w Pucharze Świata. - Elitarnej, prestiżowej imprezie, w której startują najlepsi zawodnicy na świecie - mówi z dumą Krzysztof.

Karol zamienił niedawno rodzinny Świdnik na Kraków. Tu studiuje AWF i oczywiście trenuje trial. - Kraków to nieprzypadkowy wybór. Tu jest najwięcej kamieniołomów. Nawet zamieszkał w takim miejscu, żeby mieć jak najbliżej do kamieniołomu. Bo tam się najlepiej trenuje.

Widzę w nim siebie

Dziś Karol wsiądzie do samolotu, którym poleci do Barcelony. Będzie walczył w drugiej rundzie Pucharu Świata w trialu rowerowym. - Dopóki nie zostanie mistrzem świata nie odpuści - mówi Krzysztof. - Taki już ma charakter. Widzę w nim trochę siebie sprzed lat. Ale w lepszej wersji. Wręcz doskonalej. I właściwie nie mam wątpliwości, że niedługo zobaczę go na najwyższym podium.



Pozostałe informacje

Motor Lublin kontra Arka Gdynia. Kibicu, po meczu wróć autobusem

Motor Lublin kontra Arka Gdynia. Kibicu, po meczu wróć autobusem

Przed nami początek sezonu 2025/2026. W pierwszym meczu piłkarze Motoru Lublin przed swoimi kibicami zmierzą się z Arką Gdynia. Po spotkaniu do domu będzie można wrócić autobusem.

Nogi same rwą się do tańca. Przed nami potańcówka w Skansenie
19 lipca 2025, 19:30

Nogi same rwą się do tańca. Przed nami potańcówka w Skansenie

W zeszłym roku potańcówki w Skansenie były prawdziwym hitem. W tym roku organizatorzy również zapraszają na taneczny parkiet.

Ministrowie spraw zagranicznych Polski – Radosław Sikorski (w środku), Litwy – Kęstutis Budrys (z prawej strony) i Ukrainy – Andrij Sybiha podczas konferencji prasowej po spotkaniu z okazji obchodów 5. rocznicy powołania Trójkąta Lubelskiego
galeria

Sikorski: Trójkąt Lubelski udziela i będzie udzielał wsparcia bohatersko walczącej Ukrainie

Szef MSZ Radosław Sikorski podkreślił w środę w Lublinie, że Polska zapewniła Ukrainie już 45 pakietów różnego rodzaju uzbrojenia i amunicji. – Pracujemy nad kolejnymi dostawami – dodał minister.

Plażowicze nad Zalewem Zemborzyckim w pierwszych latach jego istnienia
STARE ZDJĘCIA
galeria

Zalew Zemborzycki ma już 51 lat. Wspomnienia z budowy i wielkiego otwarcia

Plany jego powstania pojawiły się już kilkanaście lat po II wojnie światowej, ale wtedy inne inwestycje miały pierwszeństwo. Jednak po wielkiej powodzi w latach 60. wrócono do nich. Ostatecznie budowę Zalewu Zemborzyckiego ukończono w lipcu 1974 roku i dziś to "lubelskie morze" kończy 51 lat.

Hrubieszów, liczący obecnie ponad 17 tys. mieszkańców to najdalej wysunięte na wschód miasto Polski. Jest położony nad Huczwą, dopływem Bugu, w odległości zaledwie 5 km od granicy z Ukrainą

Trzy lata na wydanie 80 mln. W mieście wiele się zmieni i sporo przybędzie

Łatwiej chyba powiedzieć, czego w Hrubieszowie nie będzie za trzy lata, niż wymienić długą listę przedsięwzięć zaplanowanych do realizacji z funduszy szwajcarskich. Projekt miasta został tak wysoko oceniony, że samorząd będzie miał do wydania ponad 80 mln zł.

Oficjalnie. Jan Urban selekcjonerem reprezentacji Polski

Oficjalnie. Jan Urban selekcjonerem reprezentacji Polski

Koniec oczekiwania na nowego selekcjonera. W środę Polski Związek Piłki Nożnej oficjalnie potwierdził, że naszą kadrę narodową poprowadzi Jan Urban

Festiwal Re:tradycja - Jarmark Jagielloński. Trzy dni pełne tańca
22 sierpnia 2025, 0:00

Festiwal Re:tradycja - Jarmark Jagielloński. Trzy dni pełne tańca

To jeden z największych festiwali kultury tradycyjnej w Polsce. W dniach od 22 do 24 sierpnia będą koncerty, warsztaty taneczne i muzyczne i wystawy z dziełami sztuki ludowej z różnych krajów. 19 edycja Festiwalu Re:tradycja - Jarmark Jagielloński będzie odsłoną związana z tańcem tradycyjnym.

Mała rzecz, a ucieszy działkowiczów. Czekanie na autobus będzie przyjemniejsze

Mała rzecz, a ucieszy działkowiczów. Czekanie na autobus będzie przyjemniejsze

Mała rzecz, a z pewnością ucieszy mieszkańców, zwłaszcza działkowiczów korzystających z przystanku w Styrzyńcu. Gmina postawi tu wiatę przystankową.

Na służbie. Wojewódzkie obchody Święta Policji w Lublinie
galeria

Na służbie. Wojewódzkie obchody Święta Policji w Lublinie

Były odznaczenia i awanse na wyższe stopnie, a 35 nowo przyjętych do służby funkcjonariuszy złożyło ślubowanie – tak w środę zakończyły się Wojewódzkie obchody Święta Policji w Lublinie.

Nielegalna broń i amunicja ukryta w gospodarstwie

Nielegalna broń i amunicja ukryta w gospodarstwie

29-latek z powiatu parczewskiego miał w pomieszczeniach gospodarczych arsenał broni i amunicji. Teraz grozi mu za to nawet 8 lat więzienia.

Konie z Końskowoli zatrzymane i doprowadzone na łąkę

Konie z Końskowoli zatrzymane i doprowadzone na łąkę

W środę rano na drodze między Końskowolą a Sielcami spacerowały sobie trzy konie. Za ich nie dopilnowanie właściciel dostał mandat.

Trójkąt Lubelski obraduje w Lublinie. Przede wszystkim o Ukrainie
galeria

Trójkąt Lubelski obraduje w Lublinie. Przede wszystkim o Ukrainie

W środę przed południem po centrum Lublina poruszało się kilka kolumn rządowych. Do miasta zjechali ministrowie spraw zagranicznych Polski, Litwy i Ukrainy, którzy spotkali się na lubelskim zamku w ramach 5. rocznicy powołania „Trójkąta Lubelskiego”.

zdjęcie ilustracyjne

Temat hejnału powróci. Radny proponuje konkurs, ale urząd go nie chce

Na ostatniej sesji rady temat hejnału miasta zdjęto z porządku obrad. Ale urząd pomysłu nie porzuca. Nie ogłosi jednak konkursu, jak sugerował radny Marek Dzyr.

Mieszkańcy odetchną z ulgą. Wreszcie zmienią windę, która była ich zmorą

Mieszkańcy odetchną z ulgą. Wreszcie zmienią windę, która była ich zmorą

Stara, awaryjna winda przy ul. Wyżynnej 16 przestanie uprzykrzać życie lokatorom. Pół roku temu mieszkańcy musieli pokonywać nawet dziesięć pięter po schodach. Nowa widna ma być gotowa najpóźniej za pół roku.

Przemysław Banaszak odchodzi z Górnika Łęczna, ale zostaje w Betclic I Lidze

Przemysław Banaszak odchodzi z Górnika Łęczna, ale zostaje w Betclic I Lidze

O odejściu Przemysława Banaszaka z Górnika Łęczna mówiło się już od ponad tygodnia. W środę, na dwa dni przed inauguracją rozgrywek w PKO BP Ekstraklasie i Betclic I Lidze kibice zielono-czarnych oficjalnie dowiedzieli się o odejściu napastnika do Śląska Wrocław

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium