Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

18 czerwca 2008 r.
14:52
Edytuj ten wpis

Wąwolnica pije, Matka Boska płacze

0 20 A A

Rano piją. W południe piją. Wieczór piją. A turyści patrzą. Z całej Polski jadą i widzą, jak Wąwolnica na rynku pije.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Przyjedźcie, sfotografujcie i dajcie do gazety. Niech wreszcie coś u nas się zmieni. Pojechaliśmy na prośbę mieszkańców. Jak było? - Wąwolnica pije, Matka Boska płacze. A wójt z księdzem rozkładają ręce - usłyszeliśmy na miejscu.

W czwartek o 8.30 rano słońce łagodnie rozświetlało Wąwolnicę. Do 9 w sklepie spożywczym nazywanym przez miejscowych "u fotografa” - poszły cztery "mózgotrzepy”.

Po 3 zł za butelkę. Ile zejdzie do wieczora? Zakłopotana ekspedientka odpowiedziała, że może dwie skrzynki. Albo cztery. W skrzynce jest dwanaście butelek najtańszego wina, zwanego koktajlem.

Na skwerku

W centralnym miejscu Wąwolnic jest park. Zwany skwerkiem. W centrum skwerku jest coś w rodzaju studni. W pobliżu studni stoi szachownica, na której można ułożyć kapsle.

O 9.15 przy szachownicy siedzą miejscowi. Jest pan Olo, jest pan Czacza. Grupki mężczyzn siedzą na ławkach. Dyskutują. Spoglądają w niebo, czy deszcz nie spadnie. Dyskretnie poproszą o 50 groszy. Nawet 10 groszy ratuje sytuację.

O 9.30 liczą kasę. Nagle jeden z nich w poplamionej koszuli i rozczochranej czuprynie - odłącza się od grupy i bierze kurs na sklep. Za chwilę wychodzi z zawiniątkiem. Siada przy szachownicy. Wyciąga butelkę. Przekłada do kieszeni.

Idzie za kiosk. Błyskawicznie przykłada flaszkę do spragnionych ust. Słychać gul, gul, westchnienie, cmokanie. Wraca, siada. Ostre rysy jego zmęczonej twarzy łagodnieją. Wstaje następny. Powtarza kurs za kiosk. Kiedy mnie mija, czuć jego zapoconą, brudną koszulę.

- Zaczynają po piątej, jak ludzie stoją na przystanku. O, w tym sklepie sprzedają im piwo jeszcze przed otwarciem. Piją do południa. Jak słońce przygrzeje, rozchodzą się na drzemkę. Na wieczór wracają. Do starych dołącza młodzież, która pije przed "Groszkiem” - mówi spotkana przy fotografie kobieta. Zamyśla się i dodaje - Może sołtys wie, dlaczego tak się dzieje?

U sołtysa

- Pójdziecie prosto. Za tym dwoma. Idą pić do sadu. Będą przechodzić koło domu sołtysa - instruuje nas kolejna mieszkanka Wąwolnicy. Nawet nie chce podać imienia. - Niech pan Bóg broni, jeszcze się dowiedzą, że z wami rozmawiałam i kłopot gotowy - rzuca krótko.

Jest dom z tabliczką "Sołtys”. Siadamy w ogrodzie. Kątem oka widzę dwóch, jak chowają się za płotem.

- Piją. Codziennie. Ale jest ich coraz mniej - uśmiecha się Anna Mańturz, która sołtysuje drugi rok. Wcześniej sołtysem przez dwie kadencje był jej mąż, Stanisław.
• Dlaczego jest ich mniej?

- Wykruszają się - mówi Mańturz.
• Co policja na to?

- Czasem przejadą samochodem. Ukarają mandatem. Może za mało zaglądają na skwer - zastanawia się sołtysowa. Zamyśla się i dodaje: Tylko co z tego, że się ich na chwilę ze skwerku przegoni? Wrócą. No, bo jaką oni mają alternatywę?

Alternatywa

O alternatywę pytam sprzedawcę w kiosku, który stoi obok przystanku.
- Pan pójdzie ze mną, to pokażę alternatywę - mówi Sławomi Głuski. Zamyka kiosk i prowadzi w kierunku spożywczego kiosku. Obok stoisko z kwiatami. - Pan idzie ze mną za sklep - mówi z uśmiechem. Idę i oczom nie wierzę. Podwórko, skarpa z kwiatami, ławki, oczko wodne.

- Moja żona pracuje w sklepie. Poszedłem do gminy, dostałem zgodę na czasową sprzedaż alkoholu. Nawiozłem cztery wywrotki ziemi, zrobiłem skarpę, oczko. Zbudowałem altankę, toaletę. Chcesz pić, możesz przyjść tu i kulturalnie wypić piwo. I jeszcze ptaki ci zaśpiewają - mówi z dumą Głuski.

Prosi, żeby usiąść. Idzie na zaplecze. Za chwilę z drzew rozchodzi się śpiew ptaków.
- Od znajomego ornitologa dostałem płyty. Na jednej mam śpiew 42 ptaków. W tle szemrze woda - śmieje się Sławomir. Na ścianie sklepu wisi plakat z piwem. I napisem: Bez pośpiechu w Wąwolnicy.

Schodzą się goście.
- Tym ze skwerku potrzebny psycholog. Albo jakiś pasjonat, co się nimi zajmie - mówi Stanisław Łuka.

- Państwo daje zasiłek, to piją. A tu trzeba dać wędkę. Chcesz jeść, złap sobie rybę - mówi Sławomir Głuski.

Panie wójcie, zapraszam do klubu

O 11 na skwerze robi się ruch.
Przy studni bawi się mały Adaś Lenartowicz.

- Przechodzę tu. Mały patrzy. Duzi piją. Ze trzy lata temu studnia była zasłonięta płytą. Dzieciaki ją odsunęły. Jedna z matek poszła do gminy. I usłyszała, że trzeba sobie dzieci pilnować - mówi Agnieszka Lenartowicz. Do Adasia dołącza się mała dziewczynka, która przyszła z babcią. Chce pocałować chłopczyka. Adaś się peszy. Sielankę przerywają brutalne słowa od strony siedzących przy szachownicy.

Idziemy do wójta. Waldemar Pietrak prosi do gabinetu Barbarę Kruk, szefową gminnej komisji do spraw rozwiązywania problemów alkoholowych.
• Czy sprawę pijących na skwerku da się rozwiązać?

- Premiujemy tych, co wyszli z alkoholu. Wspieramy klub anonimowych alkoholików. To straszna choroba. Ale już kilkunastu wyszło - mówi Krukowa.

- Sytuacja z pijącymi na skwerku się zmieni, jak zrobimy nową aranżację parku - dodaje wójt Waldemar Pietrak.

• A kiedy to się stanie?
- Takie sprawy wolno idą - rozkłada ręce wójt.
• Panie wójcie, był pan w klubie, gdzie można kupić alkohol i wypić w spokoju?

- Nie.
• To zapraszamy na spacer. Pójdziecie?

Idziemy w kierunku rynku. Po prawej stronie jedyny zrujnowany domek z zawalonym dachem. Wchodzimy na tył domu. W trawie sterty małych butelek po wódce...

Wąwolnica pije, Matka Boska płacze

Zbliża się południe.
W kaplicy cudownej Madonny tłum rozmodlonych młodych ludzi.
W kościele msza św. I kazanie.

- Jest taki jeden przyjaciel, który nigdy was nie zawiedzie. Nie opuści. To Jezus. Czy o tym pamiętacie? - pytał ksiądz.
Przed kościołem trzy autokary.

Na pożegnanie zaglądam do alternatywy za sklepem. Tłoczno. Siedzi dwóch ze skwerku. Siadam. Milczymy. Pytam, czemu nie mogą pić tu. W zaciszu? A nie na oczach wszystkich. Turyści patrzą.

- To jest nasza giełda pracy. Siedzimy. Czekamy. Podjedzie samochód. Zabierze. za dzień wykopów 100 zł leci - mówi Leszek Ścibor. Pociąga łyk piwa.
Panie Leszku, co jest najważniejsze w życiu?Milczenie.
- Dla mnie już nic nie jest ważne - mówi gorzko. Albo się mylę, albo w głosie słyszę łzy.

Wychodzę. Z sanktuarium dochodzi śpiew rozmodlonej młodzieży.
- Wąwolnica pije, Matka Boska płacze - słyszę na pożegnanie od jednej z mieszkanek.

Powtarzam te słowa ks. proboszczowi Jerzemu Ważnemu, kustoszowi sanktuarium Matki Bożej Kębelskiej. - Modlę się tych ludzi. Za rok chcę postawić rodzaj świetlicy, wtedy będą mieli swoje miejsce...
Komentarze 20

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
mieszkaniec / 20 czerwca 2008 o 22:48
0
w pełni zgadzam się z opinią Neviusa a w szczególności z ostatnim zdaniem [, jak i cała Polska ma problem z alkoholizmem, tego nikt, ani nic nie może niestety zmienic...
jeśli chodzi o poprzednią wypowiedź to po pierwsze nie zadam sobie trudu tłumaczyć czym różni się mówienie o sobie w osobie trzeciej od wypowiadania się anonimowo (widocznie dla niektórych 97% obecności w szkole to za mało)
po drugie albo świrku nie chcesz albo nie potrafisz zrozumieć tytułu artykułu. Jeśli stawia się w nim tezę, że Matka Boska płacze z powodu pijaństwa Wąwolnicy to nie ma znaczenia czy Twój ojciec zrobił ogródek japoński, chiński czy mongolski. Tak jak nie ma znaczenia w jakim miejscu "śmietanka" Wąwolnicy się upija.
Podsumowując: jedni o gruszce inni o pietruszce
w pełni zgadzam się z opinią Neviusa a w szczególności z ostatnim zdaniem [, jak i cała Polska ma problem z alkoholizmem, tego nikt, ani nic nie może niestety zmienic...
jeśli chodzi o poprzednią wypowiedź to po pierwsze nie zadam sobie trudu tłumaczyć czym różni się mówienie o sobie w osobie trzeciej od wypowiadania się anonimowo (widocznie dla niektórych 97% obecności w szkole to za mało)
po drugie albo świrku nie chcesz albo nie potrafisz zrozumieć tytułu artykułu. Jeśli stawia się w nim tezę, że Matka Boska płacze z powodu pi... rozwiń
Avatar
Świrek / 20 czerwca 2008 o 06:10
0
Chciałbym zwrócić uwagę, że nigdzie nie wspomniałem, że mój ojciec propaguje abstynencję, a jeśli nie masz pojęcia o różnicy między "chińskim domkiem"(chatka za ojca sklepem) a skwerkiem, to oznacza, ze nie masz pojęcia o czym piszesz.

Wracając do baru. Tak są 3 co do wypowiedzi wyżej:)

A jesli sądzisz, że będą uczniem z 97% obecnością w szkole, bycie 3 dni w tygodniu w mexyku to mało, no o to nie masz pojęcia.

Pozdrawiam jakiegoś tajemniczego nieznajomego, postanowiłem sie nie ukrywać, po co pisać w 3 osobie cos co moge jako ja czyli w pierwszej:)

A co do kartek, to widzisz, nie kłamałem prawda?


Pozdrawiam Forumowiczów.
Chciałbym zwrócić uwagę, że nigdzie nie wspomniałem, że mój ojciec propaguje abstynencję, a jeśli nie masz pojęcia o różnicy między "chińskim domkiem"(chatka za ojca sklepem) a skwerkiem, to oznacza, ze nie masz pojęcia o czym piszesz.

Wracając do baru. Tak są 3 co do wypowiedzi wyżej:)

A jesli sądzisz, że będą uczniem z 97% obecnością w szkole, bycie 3 dni w tygodniu w mexyku to mało, no o to nie masz pojęcia.

Pozdrawiam jakiegoś tajemniczego nieznajomego, postanowiłem sie nie ukrywać, po co ... rozwiń
Avatar
Nevius-Wąwolnica / 19 czerwca 2008 o 23:21
0
Janek napisał:
Brawo z pubem. NI eboisz się Wąwolnicy? Dlaczegoo nie ma tam kawiarniu, pubu, restauracji? Tylko chlanie na skwerku?Dlaczego w tym temacie wypowiadają się osoby które nie mają pojęcia o realiach Wąwolnicy? Drogi janku- w Wąwolnicy (vel. mexyku) są 3 miejsca gdzie można wypić piwo, zjeść itp. Otóż w pizzeri na rynku, oraz nieopodal w 2 barach...
Dlaczego chlanie na skwerku? Cóż, kłania się umiejętność logicznego myślenia... W barach piwo kosztuje 4 zł, za to wypicie taniego wina jest niemożliwe... Za 2 piwa w barze, można mieć 3 wina na skwerku...
Pytanie do pana redaktora? Co pan chciał pokazać, lub może zmienić w życiu tych ludzi?
Czy na prawdę myślicie że człowiek który pije od 40 lat nagle przestanie pić po jakimś artykule w podżędnej gazecie? Błąd...

Irku ( wnioskuje ze to ty) plakat ktory zerwały jakieś osoby, sam z powrotem przyczepiałem na tablicę ogłoszeń, z wielkim uśmiechem na twarzy

Wąwolnica, jak i cała Polska ma problem z alkoholizmem, tego nikt, ani nic nie może niestety zmienic...Dlaczego w tym temacie wypowiadają się osoby które nie mają pojęcia o realiach Wąwolnicy? Drogi janku- w Wąwolnicy (vel. mexyku) są 3 miejsca gdzie można wypić piwo, zjeść itp. Otóż w pizzeri na rynku, oraz nieopodal w 2 barach...
Dlaczego chlanie na skwerku? Cóż, kłania się umiejętność logicznego myślenia... W barach piwo kosztuje 4 zł, za to wypicie taniego wina jest niemożliwe... Za 2 piwa w barze, można mieć 3 wina na skwerku...
Pytanie do pana redaktora? Co pan chciał pokazać, lub może zmi... rozwiń
Avatar
mieszkaniec / 19 czerwca 2008 o 22:31
0
Syniu, jak dla mnie to możesz ze swojego ojca nawet zrobić naczelnego propagatora abstynencji ale widocznie to Ty za rzadko bywasz w Wąwolnicy.
Avatar
mieszkaniec / 19 czerwca 2008 o 22:26
0
Syniu, jak dla mnie to możesz ze swojego ojca nawet zrobić naczelnego propagatora abstynencji ale widocznie to Ty za rzadko bywasz w Wąwolnicy.
Avatar
Świrek / 19 czerwca 2008 o 21:36
0
Witam wszystkich.
Często bywam w Wąwolnicy, bo właśnie tam pracują moi rodzice.
Widziałem wypowiedź kogoś wyżej na temat sklepu Pana Głuskiego.
Otóż, Pan Sławek, to mój ojciec i stwierdzam, że gdyby ten użytkownik przyjechał i popatrzył na (jak to nazwano) "Skwerek" a u nas za sklep, to rzeczywiście jest różnica. Każda osoba nietrzeźwa lub robiąca hałas głośno przeklinająca itd itp jest wypraszana. Sprzedajemy tylko piwo, czyli artykuły mało procentowe, a atmosfera jest naprawdę całkiem inna. Oczywiście ludzie często Ci sami ale atmosfera się zmienia, zapewniam. I jeśli chodzi jeszcze o tytuł, to był idealnie dobrany bo Wąwolnica to taka mała miejscowość(jedna z wielu) gdzie KAŻDY boi się cokolwiek powiedzieć księdzu a wiara(często na pokaz) jest najważniejsza. Nie wiem czy wiecie, ale po rozwieszeniu plakatów z tym tytułem Ortodoksyjne i Ortodoksyjni wyznawcy Moherowych Beretów(i pochodnych) pozrywali te plakaty z taką złością za jaką w kościele się spowiadać trzeba, poza tym trzeba wspomnieć, że widziałem to na własne oczy i nikt mi nie wmówi, ze tak nie było. Jeżeli chcecie się wypowiadać na temat Mego ojca sklepu(nie występuje w osobie rodzinnej, tylko prywatnie) to proszę najpierw przyjechać 2/3 razy do Wąwolnicy na skwerek, i tyle samo za sklep. To tyle z mojej strony,

Pozdrawiam Wszystkich Forumowiczów

Świrek!
Witam wszystkich.
Często bywam w Wąwolnicy, bo właśnie tam pracują moi rodzice.
Widziałem wypowiedź kogoś wyżej na temat sklepu Pana Głuskiego.
Otóż, Pan Sławek, to mój ojciec i stwierdzam, że gdyby ten użytkownik przyjechał i popatrzył na (jak to nazwano) "Skwerek" a u nas za sklep, to rzeczywiście jest różnica. Każda osoba nietrzeźwa lub robiąca hałas głośno przeklinająca itd itp jest wypraszana. Sprzedajemy tylko piwo, czyli artykuły mało procentowe, a atmosfera jest naprawdę całkiem inna. Oczywiście ludzie czę... rozwiń
Avatar
Janek / 19 czerwca 2008 o 21:10
0
Brawo z pubem. NI eboisz się Wąwolnicy? Dlaczegoo nie ma tam kawiarniu, pubu, restauracji? Tylko chlanie na skwerku?
Avatar
Lubliniak / 19 czerwca 2008 o 16:06
0
A ja chciałbym otworzyć kawiarnię albo pub w Wąwolnicy tyl;ko nie wiem ilu jest tam ludzi na poziomie??Ilu internautów - czy wogóle ktos to czyta z Wąwolniczan??
Avatar
Agata z Wąwolnicy / 19 czerwca 2008 o 15:26
0
Wąwolnica pije to mało powiedziane, Wąwolnica pije na umór. Dobrze, że choć ksiądz ma pomysł na zbudowanie świetlicy. A czy pomyśleliście, że panowei ze skweru to mężowie, ojcowie???
Avatar
koli / 19 czerwca 2008 o 12:23
0
Co to Wąwolnica to mały pkuś,Czestochowa i Jasna Góra to dopiero wstyd na cały świat.
Avatar
mieszkaniec / 20 czerwca 2008 o 22:48
0
w pełni zgadzam się z opinią Neviusa a w szczególności z ostatnim zdaniem [, jak i cała Polska ma problem z alkoholizmem, tego nikt, ani nic nie może niestety zmienic...
jeśli chodzi o poprzednią wypowiedź to po pierwsze nie zadam sobie trudu tłumaczyć czym różni się mówienie o sobie w osobie trzeciej od wypowiadania się anonimowo (widocznie dla niektórych 97% obecności w szkole to za mało)
po drugie albo świrku nie chcesz albo nie potrafisz zrozumieć tytułu artykułu. Jeśli stawia się w nim tezę, że Matka Boska płacze z powodu pijaństwa Wąwolnicy to nie ma znaczenia czy Twój ojciec zrobił ogródek japoński, chiński czy mongolski. Tak jak nie ma znaczenia w jakim miejscu "śmietanka" Wąwolnicy się upija.
Podsumowując: jedni o gruszce inni o pietruszce
w pełni zgadzam się z opinią Neviusa a w szczególności z ostatnim zdaniem [, jak i cała Polska ma problem z alkoholizmem, tego nikt, ani nic nie może niestety zmienic...
jeśli chodzi o poprzednią wypowiedź to po pierwsze nie zadam sobie trudu tłumaczyć czym różni się mówienie o sobie w osobie trzeciej od wypowiadania się anonimowo (widocznie dla niektórych 97% obecności w szkole to za mało)
po drugie albo świrku nie chcesz albo nie potrafisz zrozumieć tytułu artykułu. Jeśli stawia się w nim tezę, że Matka Boska płacze z powodu pi... rozwiń
Avatar
Świrek / 20 czerwca 2008 o 06:10
0
Chciałbym zwrócić uwagę, że nigdzie nie wspomniałem, że mój ojciec propaguje abstynencję, a jeśli nie masz pojęcia o różnicy między "chińskim domkiem"(chatka za ojca sklepem) a skwerkiem, to oznacza, ze nie masz pojęcia o czym piszesz.

Wracając do baru. Tak są 3 co do wypowiedzi wyżej:)

A jesli sądzisz, że będą uczniem z 97% obecnością w szkole, bycie 3 dni w tygodniu w mexyku to mało, no o to nie masz pojęcia.

Pozdrawiam jakiegoś tajemniczego nieznajomego, postanowiłem sie nie ukrywać, po co pisać w 3 osobie cos co moge jako ja czyli w pierwszej:)

A co do kartek, to widzisz, nie kłamałem prawda?


Pozdrawiam Forumowiczów.
Chciałbym zwrócić uwagę, że nigdzie nie wspomniałem, że mój ojciec propaguje abstynencję, a jeśli nie masz pojęcia o różnicy między "chińskim domkiem"(chatka za ojca sklepem) a skwerkiem, to oznacza, ze nie masz pojęcia o czym piszesz.

Wracając do baru. Tak są 3 co do wypowiedzi wyżej:)

A jesli sądzisz, że będą uczniem z 97% obecnością w szkole, bycie 3 dni w tygodniu w mexyku to mało, no o to nie masz pojęcia.

Pozdrawiam jakiegoś tajemniczego nieznajomego, postanowiłem sie nie ukrywać, po co ... rozwiń
Avatar
Nevius-Wąwolnica / 19 czerwca 2008 o 23:21
0
Janek napisał:
Brawo z pubem. NI eboisz się Wąwolnicy? Dlaczegoo nie ma tam kawiarniu, pubu, restauracji? Tylko chlanie na skwerku?Dlaczego w tym temacie wypowiadają się osoby które nie mają pojęcia o realiach Wąwolnicy? Drogi janku- w Wąwolnicy (vel. mexyku) są 3 miejsca gdzie można wypić piwo, zjeść itp. Otóż w pizzeri na rynku, oraz nieopodal w 2 barach...
Dlaczego chlanie na skwerku? Cóż, kłania się umiejętność logicznego myślenia... W barach piwo kosztuje 4 zł, za to wypicie taniego wina jest niemożliwe... Za 2 piwa w barze, można mieć 3 wina na skwerku...
Pytanie do pana redaktora? Co pan chciał pokazać, lub może zmienić w życiu tych ludzi?
Czy na prawdę myślicie że człowiek który pije od 40 lat nagle przestanie pić po jakimś artykule w podżędnej gazecie? Błąd...

Irku ( wnioskuje ze to ty) plakat ktory zerwały jakieś osoby, sam z powrotem przyczepiałem na tablicę ogłoszeń, z wielkim uśmiechem na twarzy

Wąwolnica, jak i cała Polska ma problem z alkoholizmem, tego nikt, ani nic nie może niestety zmienic...Dlaczego w tym temacie wypowiadają się osoby które nie mają pojęcia o realiach Wąwolnicy? Drogi janku- w Wąwolnicy (vel. mexyku) są 3 miejsca gdzie można wypić piwo, zjeść itp. Otóż w pizzeri na rynku, oraz nieopodal w 2 barach...
Dlaczego chlanie na skwerku? Cóż, kłania się umiejętność logicznego myślenia... W barach piwo kosztuje 4 zł, za to wypicie taniego wina jest niemożliwe... Za 2 piwa w barze, można mieć 3 wina na skwerku...
Pytanie do pana redaktora? Co pan chciał pokazać, lub może zmi... rozwiń
Avatar
mieszkaniec / 19 czerwca 2008 o 22:31
0
Syniu, jak dla mnie to możesz ze swojego ojca nawet zrobić naczelnego propagatora abstynencji ale widocznie to Ty za rzadko bywasz w Wąwolnicy.
Avatar
mieszkaniec / 19 czerwca 2008 o 22:26
0
Syniu, jak dla mnie to możesz ze swojego ojca nawet zrobić naczelnego propagatora abstynencji ale widocznie to Ty za rzadko bywasz w Wąwolnicy.
Avatar
Świrek / 19 czerwca 2008 o 21:36
0
Witam wszystkich.
Często bywam w Wąwolnicy, bo właśnie tam pracują moi rodzice.
Widziałem wypowiedź kogoś wyżej na temat sklepu Pana Głuskiego.
Otóż, Pan Sławek, to mój ojciec i stwierdzam, że gdyby ten użytkownik przyjechał i popatrzył na (jak to nazwano) "Skwerek" a u nas za sklep, to rzeczywiście jest różnica. Każda osoba nietrzeźwa lub robiąca hałas głośno przeklinająca itd itp jest wypraszana. Sprzedajemy tylko piwo, czyli artykuły mało procentowe, a atmosfera jest naprawdę całkiem inna. Oczywiście ludzie często Ci sami ale atmosfera się zmienia, zapewniam. I jeśli chodzi jeszcze o tytuł, to był idealnie dobrany bo Wąwolnica to taka mała miejscowość(jedna z wielu) gdzie KAŻDY boi się cokolwiek powiedzieć księdzu a wiara(często na pokaz) jest najważniejsza. Nie wiem czy wiecie, ale po rozwieszeniu plakatów z tym tytułem Ortodoksyjne i Ortodoksyjni wyznawcy Moherowych Beretów(i pochodnych) pozrywali te plakaty z taką złością za jaką w kościele się spowiadać trzeba, poza tym trzeba wspomnieć, że widziałem to na własne oczy i nikt mi nie wmówi, ze tak nie było. Jeżeli chcecie się wypowiadać na temat Mego ojca sklepu(nie występuje w osobie rodzinnej, tylko prywatnie) to proszę najpierw przyjechać 2/3 razy do Wąwolnicy na skwerek, i tyle samo za sklep. To tyle z mojej strony,

Pozdrawiam Wszystkich Forumowiczów

Świrek!
Witam wszystkich.
Często bywam w Wąwolnicy, bo właśnie tam pracują moi rodzice.
Widziałem wypowiedź kogoś wyżej na temat sklepu Pana Głuskiego.
Otóż, Pan Sławek, to mój ojciec i stwierdzam, że gdyby ten użytkownik przyjechał i popatrzył na (jak to nazwano) "Skwerek" a u nas za sklep, to rzeczywiście jest różnica. Każda osoba nietrzeźwa lub robiąca hałas głośno przeklinająca itd itp jest wypraszana. Sprzedajemy tylko piwo, czyli artykuły mało procentowe, a atmosfera jest naprawdę całkiem inna. Oczywiście ludzie czę... rozwiń
Avatar
Janek / 19 czerwca 2008 o 21:10
0
Brawo z pubem. NI eboisz się Wąwolnicy? Dlaczegoo nie ma tam kawiarniu, pubu, restauracji? Tylko chlanie na skwerku?
Avatar
Lubliniak / 19 czerwca 2008 o 16:06
0
A ja chciałbym otworzyć kawiarnię albo pub w Wąwolnicy tyl;ko nie wiem ilu jest tam ludzi na poziomie??Ilu internautów - czy wogóle ktos to czyta z Wąwolniczan??
Avatar
Agata z Wąwolnicy / 19 czerwca 2008 o 15:26
0
Wąwolnica pije to mało powiedziane, Wąwolnica pije na umór. Dobrze, że choć ksiądz ma pomysł na zbudowanie świetlicy. A czy pomyśleliście, że panowei ze skweru to mężowie, ojcowie???
Avatar
koli / 19 czerwca 2008 o 12:23
0
Co to Wąwolnica to mały pkuś,Czestochowa i Jasna Góra to dopiero wstyd na cały świat.
Zobacz wszystkie komentarze 20

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Milczenie w Annopolu, marsz przeciw nienawiści w Chełmie. Mieszkańcy solidarni z Gdańskiem [zdjęcia]
galeria

Milczenie w Annopolu, marsz przeciw nienawiści w Chełmie. Mieszkańcy solidarni z Gdańskiem [zdjęcia] 63 3

Społeczność Chełma włączyła się ogólnopolskich marszów przeciwko agresji i nienawiści. We wtorek przed godziną 18, by uczcić pamięć zamordowanego prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza zebrali się na deptaku przy ul. Lwowskiej, skąd przemaszerowali na pl. Łuczkowskiego. Kilkadziesiąt osób zebrało się także w Annopolu

Rekordowo niskie ceny paliw. Jak długo się utrzymają?

Rekordowo niskie ceny paliw. Jak długo się utrzymają? 0 5

Rekordowe niskie ceny paliw cieszą kierowców. Jak zwykle najtaniej w Lublinie, a zarazem w regionie, kupimy paliwa na stacji przy jednym z dużych marketów.

Głosowanie nad Brexitem. Umowa z UE odrzucona przez Wielką Brytanię!

Głosowanie nad Brexitem. Umowa z UE odrzucona przez Wielką Brytanię! 22 7

We wtorek wieczorem odbyło się głosowanie w Izbie Gmin w sprawie umowy brexitowej.

Ile faktycznie zarabiają nauczyciele? Pokazali nam paski ze swoimi zarobkami
pensje w edukacji

Ile faktycznie zarabiają nauczyciele? Pokazali nam paski ze swoimi zarobkami 91 65

– Gdybym nie był nauczycielem z powołania, poszedłbym pracować do hipermarketu. To bardziej opłacalna fucha – stwierdza nauczycielka kontraktowa z Lublina. W szkole pracuje od 6 lat, zarabia 1845 zł „na rękę”. Paski swoich wypłat zdecydowało się pokazać nam wielu pedagogów z całego województwa

Kajetan Ostrowski (UKS Akademia Szermierki): Ten sport uszlachetnia

Kajetan Ostrowski (UKS Akademia Szermierki): Ten sport uszlachetnia 0 0

ROZMOWA z Kajetanem Ostrowskim, instruktorem w sekcji UKS Akademia Szermierki Lublin

Oficjalnie: W sobotę pogrzeb zamordowanego Pawła Adamowicza

Oficjalnie: W sobotę pogrzeb zamordowanego Pawła Adamowicza 0 4

W sobotę zostanie pochowany tragicznie zmarły Paweł Adamowicz. Data została oficjalnie potwierdzona. W dniu pogrzebu prezydenta Gdańska w całym kraju ma obowiązywać żałoba narodowa.

Lublinianie uczczą pamięć Pawła Adamowicza. Ułożą serce ze świec

Lublinianie uczczą pamięć Pawła Adamowicza. Ułożą serce ze świec 35 12

Mieszkańcy polskich miast i miasteczek, by uczcić pamięć zamordowanego prezydenta Gdańska, ułożą w środę na placach "Największe Serce Świata".

Kolejne zatrzymania za groźby w internecie. "Widać, że to dyspozycja polityczna"
film

Kolejne zatrzymania za groźby w internecie. "Widać, że to dyspozycja polityczna" 13 11

Policja zatrzymała już cztery osoby, które w internecie zamieszczały wpisy nawołujące do nienawiści lub zawierające groźby pod adresem prezydentów miast. Prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz otrzymał policyjną ochronę, ponieważ w ocenie policji groźby, które kierował wobec niego 24-letni internauta, były realne. Mężczyzna został zatrzymany.

"Musimy zatrzymać nienawiść w Polsce i w Europie". Unijni politycy o śmierci Adamowicza
film

"Musimy zatrzymać nienawiść w Polsce i w Europie". Unijni politycy o śmierci Adamowicza 0 8

Najważniejsi politycy Unii Europejskiej wspominają Pawła Adamowicza. Jean-Claude Juncker i Frans Timmermans podkreślają, że śmierć prezydenta Gdańska to strata dla całej Europy.

Otwierają najnowocześniejszy SOR w Lubelskiem. Dziennie trafiają tu dziesiątki pacjentów
galeria

Otwierają najnowocześniejszy SOR w Lubelskiem. Dziennie trafiają tu dziesiątki pacjentów 316 24

Nawet o dwie godziny krócej niż dotychczas mają czekać pacjenci na nowym szpitalnym oddziale ratunkowym szpitala wojewódzkiego przy al. Kraśnickiej - zapowiadał we wtorek podczas oficjalnego otwarcia jego szef. Pierwsi chorzy będą to mogli sprawdzić już w środę

Lubelscy naukowcy "zeskanowali" muzułmański zabytek [zdjęcia]
galeria

Lubelscy naukowcy "zeskanowali" muzułmański zabytek [zdjęcia] 0 0

Lubelscy naukowcy dokumentowali portal słynnej medresy Sher Dor, czyli muzułmańskiej szkoły teologicznej w Samarkandzie w Uzbekistanie. Zeskanowali elementy skanerem laserowym. Uzyskane w ten sposób dane pomogą w renowacji tego XVII-wiecznego zabytku

Rolnicy zaniepokojeni przebiegiem polowań na dziki

Rolnicy zaniepokojeni przebiegiem polowań na dziki 16 5

Na konferencji poświęconej walce z wirusem ASF w Państwowym Instytucie Weterynaryjnym w Puławach, padło wiele pytań od hodowców trzody zaniepokojonych przebiegiem polowań. Rolnicy oczekują m.in. większej kontroli działań myśliwych

Lubelskie escape roomy skontrolowane. 81 uchybień, ale mandatów nie ma

Lubelskie escape roomy skontrolowane. 81 uchybień, ale mandatów nie ma 0 5

Lubelscy strażacy skontrolowali wszystkie pokoje zagadek działające w Lubelskiem. Wykryli 81 uchybień. Nikomu jednak nie dali mandatu.

Górnik Łęczna wrócił do treningów

Górnik Łęczna wrócił do treningów 11 0

We wtorek drużyna z Łęcznej rozpoczęła przygotowania do rundy wiosennej. Zielono-czarni na nadchodzące półrocze mają jeden cel – walkę o awans na zaplecze Lotto Ekstraklasy

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.