Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

16 czerwca 2016 r.
9:58

Poławiacze Pereł Improv Teatr: Improwizacja nas otworzyła

0 0 A A

- Przez pięć dni ciągaliśmy ptaka po wrocławskim rynku - rozmowa z Poławiaczami Pereł Improv Teatrem z Lublina

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

• Jak było we Wrocławiu?

Przemysław Buksiński: Choć nie wszyscy głośno o tym mówią, to z tak zwaną kurą jarmarczną zrobiliśmy tam kawał dobrej roboty.

Łukasz Szymanek: Byliśmy jedynymi lubelskimi artystami, z Lublin Street Bandem i sztukmistrzami, którzy nie bali się wyjść na rynek we Wrocławiu.

Mirosław Urban: Ciągaliśmy ptaka po Rynku przez pięć dni.

• Słyszałam, że wcale nie było łatwo zabrać kurę z Warsztatów Kultury…

P. Buksiński: Wymagało to kilku telefonów, które w końcu ktoś odebrał. I interwencji, która była tak silna, że zaowocowała podstawieniem przyczepy na kurę. I tak kura pojechała do Wrocka.

Michał Łysiak: Zrobiła tam furorę, wszyscy chcieli sobie z nią zdjęcia robić. Mieliśmy nawet parę fajnych haseł zachęcających do tego.

• Tak, słyszałam. „Wejdź na ptaka za piątaka”.

Remigiusz Jankowski: Tym kupowaliśmy serca, ludzie się zatrzymywali.

• Zatrzymywali, ale do wejścia na ptaka trzeba było zachęcać. Gdy kura pojawia się w Lublinie, to jest wręcz rozrywana.

M. Łysiak: W Lublinie kura pojawia się przy okazji Jarmarku Jagiellońskiego, gdzie ludzie są przygotowani na takie wydarzenia. Tam było inaczej, ludzie na rynku nie wiedzieli, że coś się dzieje na ul. Szajnochy.

P. Buksiński: We Wrocławiu mieliśmy dwa biura festiwalowe. Jedno stacjonarne i jedno mobilne - urządzenie jarmarczne. Wielka, na kółkach, jeszcze gdacze, wiec przyciągała uwagę.

Ł. Szymanek: Przyciągnęła też uwagę naszego prezydenta Krzysztofa Żuka, który nam buchnął flagę. Ale fakt, szybko oddał i napisał na swoim profilu na Facebooku, że co złego to nie on.

• Opowiecie o tym, jak wjechaliście kurą do kościoła?

P. Buksiński: Nie potwierdzamy i nie zaprzeczamy. Niech zostanie to legendą Wrocławia, że kura w Boże Ciało wjeżdżała do Św. Katarzyny... Oprócz ciągania kury zrobiliśmy jeszcze dwa spektakle improwizowane. „Legendy dawnego miasta”, który był próbą łączenia lubelskiego projektu z historia Wrocławia. I w „W nowym kinie” przy współpracy z Kinoteatr Projekt. Te rzeczy też bardzo się sprawdziły.

• I posypały się propozycje, że teraz nie wiecie którą wybrać?

Ł. Szymanek: Z tymi propozycjami jest tak, że się sypią, ale inne...

M. Łysiak: Dla nas prezentacja Lublina w ramach Koalicji Miast to był ważny czas, bo we Wrocławiu pojawiło się sporo ludzi związanych z lubelska kulturą. To była świetna okazja, żeby i spotkać i zobaczyć co robią. Tu w mieście często nie ma na to czasu.

• Skąd się wzięło impro w Lublinie?

P. Buksiński: Improwizację do Lublina przywieźli Arek Ziętek i Mike Hughes. To było jakieś 16 lat temu. Przyjechali, zaszczepili, zrobili warsztat. Jako jedyny założyłem wtedy swoją grupę, zresztą jedną z pierwszych w Polsce. Tak zacząłem zajmować się tą formą zawodowo, kształcąc ludzi, aktorów. I tworząc programy dla TVN. Wydarzenia 10 kwietnia nie pozwoliły jednak na emisję programu. Okazał się być za bardzo obrazoburczy i zbyt mocno polityczny. Tak się zakończyła sytuacja z telewizją. A ja się skupiłem na szkoleniu ludzi, którzy mają pasję, niekoniecznie teatralną, czy aktorska, ale chcą się rozwijać.

Ł. Szymanek: Minęło kilka lat i powstali Poławiacze Pereł.

P. Buksiński: Skład dosyć mocno dojrzały. Wszyscy jesteśmy po 30., żonaci, mamy dzieci.

Ł. Szymanek: Skupiamy się więc na pracy.

P. Buksiński: A nie na pierdołach.

Marcin Wąsowski: Czerpiemy doświadczenia z tego, czym zajmujemy się poza Poławiaczami. Każdy z nas jest związany z szeroko rozumianym showbiznesem. Remek jest aktorem w teatrze w Warszawie. Łukasz jest aktorem uniwersalnym i fajnym konferansjerem. Mirek jest trenerem.

M. Urban: Ja jestem z wykształcenia psychologiem, couchem i sztukmistrzem.

P. Buksiński: A Michał i Marcin zajmują się kabaretem Świerszczychrząszcz.

Marcin Wąsowski: Ci, którzy przychodzą na spektakle nasze i innych grup, widzą tę różnicę. Doświadczenia, dojrzałości podejmowanych tematów.

R. Jankowski: Bo my jesteśmy smutni, rozgoryczeni, różne rzeczy nas dotykają.

Ł. Szymanek: Nie jakieś głupotki, ale ból istnienia.

• Jaki jest wasz przepis na porwanie tłumu? Bo potraficie ściągnąć na swoje występy setki ludzi i jeszcze przeprowadzić je z jednego miejsca w mieście na drugie.

M.Urban: Myślę, że otwartość na człowieka.

M. Urban: My lubimy ludzi. I lubimy siebie. Dobrze się w naszej grupie czujemy i dlatego możemy nie tylko ludzi, ale i góry przenosić.

M. Urban: Nie boimy się eksperymentować. Nie boimy się publiczności wyprzytulać czy poprzesadzać.

P. Buksiński: Nie ma tu typowej konwencji pokazu, gdzie improwizator jest na scenie, czarna krecha się rysuje, a widz sobie siedzi u siebie wygodnie i czeka na „teraz mnie baw”.

Ł. Szymanek: Widz widzi, że jesteśmy normalni. Że można z nami pogadać.

R. Jankowski: Normalni? Naprawdę?

P. Buksiński: Nie ma tu żadnego gwiazdorstwa czy liderstwa. Tutaj gwiazdami stają się widzowie.

M. Urban: Widza zdobywamy szczerością.

• Są pewnie łatwiejsze i trudniejsze publiczności?

P. Buksiński: Publiczność powinno się traktować po równo: i tę młodszą, i tę starszą. Nie ogłupiać ani jednej, ani drugiej. Startujemy z tego samego pułapu, wszyscy są równi. Tylko w tematyce wystąpień trzeba uważać w jakim widz jest wieku.

Ł. Szymanek: Ale trzeba też przyznać, że jak widz przychodzi na nas specjalnie, to czego innego oczekuje. A jak ma nas narzuconych, np. na jakiś imprezach, to tak łatwo nie włącza się w zabawę.

• I co wtedy?

Ł. Szymanek: Trzeba się bardziej starać.

P. Buksiński: Nawet w zawodowym aktorstwie jak ktoś nie zważa widza i ciągnie swoje do końca, to potem mamy recenzje lepsze albo mniej lepsze... A tutaj jest tak, że na maksa go słuchamy. I możemy się dopasować, nie ogłupiając przy tym siebie. Nie chodzi też o to, by za każdym razem wypruwać sobie flaki. Jak ktoś konsekwentnie mówi „nie”, to sytuacja się kończy. Nie będziemy się przecież z nikim bić.

• Zdarzyło się, że mimo tych waszych starań nie wyszło?

P. Buksiński: Zdarzyło się. To jest wpisane w improwizację. Czujesz, że jest kiepsko, słabo, to kończysz temat i pokornie mówisz sobie „ok. dziś było tak, jutro będzie lepiej”. Na tym też impro polega: żeby się jakoś nie podłamać tym, co się wydarzyło.

• Przed pokazem rozdajecie karteczki, na których ludzie notują swoje sugestie. Co piszą?

P. Buksiński: Niesamowita była sytuacja z więźniami w Zakładzie Karnym w Opolu Lubelskim czy w Areszcie Śledczym w Lublinie. W otwartym holu, ale mimo wszystko zamkniętym budynku razem z klawiszami obok. Na karteczkach z sugestiami pojawiły się zdania tak sensowne, dojrzałe, świadome.

Ł. szymanek: Jedno mi najbardziej zapadło w pamięć. „Każdy ma prawo do szczęścia, ale nie każdy ma szczęście do prawa”.

M. Wąsowski: Spodziewaliśmy się jakichś blokad, a to było niesamowicie emocjonalne. O miłości, o wolności, o tęsknocie, o domu rodzinnym.

Ł. Szymanek: Zostaliśmy na tyle docenieni przez tych więźniów, że jeden z nich dał nam statek zrobiony z odpadów. Stoi w pubie Dom Złotnika na Starym Mieście.

M. Łysiak: Między nimi są sytuacje poustalane, jest hierarchia. I oni starają się w tym jakoś odnaleźć, a z drugiej strony piszą sugestie, które wymagają otwartości, szczerości.

Ł. Szymanek: Daliśmy im trochę jakiegoś światełka. Potem słyszeliśmy, że grali w nasze gry w celach.

M. Wąsowski: Ogromnym zaufaniem wykazali się ci, którzy wpuścili nas do więzienia.

P. Buksiński: Bo repertuarowy spektakl jest w jakiś sposób ukierunkowany. Wiadomo, jakie emocje może wyzwolić. Tu jest inaczej – nic nie wiadomo. Zaraz po pokazie rozmawialiśmy o tym, czy nie mogłaby powstać taka grupa w ZK, która mogłaby grać przed więźniami, przed odwiedzającymi.

• I powstanie?

P. Buksiński: Zmienił się minister i podobno wszystkie projekty zostały wstrzymane. Słyszałem, że nawet bibliotekę chcą zamknąć w Zakładzie Karnym w Opolu. Ale to polityka. A my eksperymentujemy. Z różnymi odbiorcami, w różnych sytuacjach. Nie jest to klasyczna forma pokazywania improwizowanych skeczy, my wchodzimy w sytuacje ludyczne, performatywne dokładając do tego formy literackie czy muzyczne. Ostatnia Noc Kultury też pokazała, jak można się tym bawić.

• Co zrobiliście?

P. Buksiński: Pokazaliśmy w galerii Piękno Panie na ul. Jezuickiej Barber Shop. W czasie golenia i strzyżenia klientów opowiadaliśmy różne historie i przy okazji czytaliśmy „Hamleta”. Akurat tam leżał.

M. Wąsowski: Całe wnętrze było zaaranżowane na zakład fryzjerski. Były trzy fotele fryzjerskie, lustra. Zaczęliśmy od tego, że my jesteśmy klientami. A potem miejsca na fotelach zajęli ludzie.

P. Buksiński: Jest taki pomysł Jarka Cymermana i Muzeum Czechowicza na stworzenie takiej otwartej sytuacji poetów lubelskich, którzy spotykają się w kawiarni i czytając prasę improwizują ze swojej perspektywy rzeczy współczesne. To wisi w powietrzu, ale może wreszcie ruszy.

Ł. Szymanek: Podstawę do takiego przeglądu prasy mamy co tydzień w Radiu Lublin, gdzie się w środy o godz. 10.40 spotykamy się w programie Agnieszki Krawiec.

P. Buksiński: Konfabulujemy tam historie, których nie ma.

M. Wąsowski: Mieliśmy też program na żywo w Telewizji Lublin. 12 odcinków podczas poranku z Panoramą. Ale już nie mamy.

P. Buksiński: Dobra zmiana.

• Czego uczy improwizacja?

M. Łysiak: Ludzie mają niesamowitą frajdę z tego, że w tak krótkim czasie nabyli tyle umiejętności. Mogą wyjść na scenę i się nie spalić.

M. Wąsowski: Możemy pojechać na szkolenie i po trzech godzinach warsztatów zagrać z ludźmi godzinny spektakl.

M. Urban: Gramy dla grup 10-osobowych i 150-osobowych. Korporacje czasami są genialne. To są niesamowite doświadczenia. Nas też to wiele uczy.

M. Urban: Pokazy pokazami, ale my się też bardzo mocno specjalizujemy w warsztatach. Mogą one dotyczyć integracji, komunikacji, kreatywności, otwartości, rozwiązywania problemów, reakcji na zmiany czy na nowe sytuacje. Możemy w ten sposób rozwiązać jakiś problem osobowy w firmie.

M. Wąsowski: Albo zintegrować grupę uczniów, którzy wyjeżdżają na zieloną szkołę. Z takiej wycieczki wraca fajna, zgrana brygada.

P. Buksiński: Chciałbym zrobić dla policji, dla prokuratury taką właśnie improwizację-integrację. Może też dla urzędników Wydziału Kultury czy Kancelarii Prezydenta. W takie instytucje i w takich ludzi celujemy. Po tych kilkunastu latach od startu improwizacji w Polsce trochę się spłaszcza sytuację samej metody. Jest to forma ludyczna, ale jest w niej dużo dramaturgii, teatralnego reformatorstwa. Jedni będą się śmiać, inni będą dumni, że uczą kogoś czegoś za pomocą tej metody. Nam zależy na tym drugim. Żeby też nie spłaszczyć tematu samego impro.

• Firma chce by im zrobić takie warsztaty. Ile to kosztuje?

P. Buksiński: To zależy co to za firma, czy prywatna czy korporacja. I od tego, jakie są oczekiwania. Chciałbym np. nauczyć ludzi pewnej błyskotliwości, bo niektórzy się z nią rodzą, a inni muszą ją ćwiczyć. Jeszcze inni chcą mieć spotkanie integracyjne i chcą się na nim świetnie pobawić. Ale jeśli ktoś, szef, prezes, chciałby zmienić siebie, swoje podejście, to takie rzeczy też jesteśmy w stanie zrobić.

M. Łysiak: Patrząc na to, co się na imprezy integracyjne proponuje i ile to kosztuje, to jeśli ktoś nas zaprosi, to są bardzo dobrze wykorzystane pieniądze. Takie mamy informacje zwrotne.

M. Urban: Czasami za mniejsze pieniądze możemy zagrać dla grupy, dla której uważamy, że warto zagrać. A czasami zagramy za duże pieniądze dla grupy, która ma nas w nosie.

• To bardziej kabaret czy terapia?

M. Wąsowski: Impro przeważnie kojarzy się z tym, że wychodzi na scenę kilku gości i rozśmiesza. Rozśmieszamy, ale to jest tylko jeden malutki element całego impro. Można tu mówić o całej filozofii. To też jakiś styl życia.

M. Urban: Ludziom podoba się to, że nie wymyślamy jakichś abstrakcyjnych rzeczy, tylko korzystamy z prawdziwych doświadczenie. Nie, że przyleciało UFO i teraz szukamy...

P. Buksiński: … dla niego lokum. Trzeba zacząć myśleć o tej metodzie jako o metodzie o wszystkich. Społecznościowo impro wejdzie wszędzie, nikogo nie skrzywdzi, każdemu daje szansę. Mamy też poczucie, że to jest metoda, która w Polsce nie ma takiej racji bytu jaką mieć powinna. Powinna być w przedszkolach i szkołach jako element nauczania. Tak jak to ma miejsce w niektórych krajach na zachodzie. Niech improwizacja wreszcie przestanie być niszową rzeczą. Niech stanie się poważnym programem, który naprawdę przez te kilkanaście lat wielu ludziom w tym kraju pomógł i nadal pomaga.

M. Wąsowski: Zostałem wpuszczony do gimnazjum, do trzech klas. Miałem cztery godziny. I oni po tych czterech godzinach byli zdolni wyjść i zagrać przed swoimi kolegami.

P. Buksiński: Sytuacja kolejna – wszedłem z improwizacją w struktury teatru niepełnosprawnych „Nieprzetarty szlak”. Większość ćwiczeń jest logiczna, umysłowa i dodatkowo fizyczna. Razem z opiekunami tych osób stworzyliśmy warianty gier i ćwiczeń, które od razu weszły w strukturę nauczania i pracy z tymi ludźmi. Dla mnie osobiście to był fenomen. Powstaje coś całkiem nowego, ogromnie świeżego, niepełnosprawni to ćwiczą i są tego efekty.

M. Wąsowski: Jeśli mam małe dzieciaki w domu, to zabawa przy wykorzystaniu improwizacji jest po prostu genialna. Świetnie w to wchodzą i starsi, i młodsi,.

P. Buksiński: Można to robić wszędzie - w pociągu, u lekarza, w samochodzie.

M. Wąsowski: Uczymy jak słuchać ludzi, jak z nimi rozmawiać, jak przechodzić w rozmowie do spraw trudniejszych.

P. Buksiński: Czasem trzeba zaryzykować, uczymy więc umiejętności podejmowania takiego ryzyka. Nie podejmujesz ryzyka, to nie ma zabawy.

• Idealna metoda dla każdego?

M. Urban: Ja wykorzystuję wiele gier do szkoleń biznesowych czy rozwojowych, kreatywności czy wystąpień publicznych, zarządzania zmianą, reagowania na sytuacje kryzysowe. Ta technika w metaforyczny sposób uczy ludzi jak postępować, jak reagować. Mnie improwizacja bardzo rozwinęła. Mam o wiele mniej obaw, obiekcji i o wiele więcej odwagi i chęci do eksperymentowania.

Ł. Szymanek: Improwizacja nas otworzyła.

• Płacicie mandaty? Czy jesteście tak wygadani, że zagadacie każdego policjanta?

M. Wąsowski: Kiedyś ochrzaniłem policjantów, że palą w radiowozie, b to – moim zdaniem – jest miejsce publiczne. Zapytali czy naprawdę chcę iść z nimi do sądu. Nie chciałem.

P. Buksiński: Mieliśmy ładną sytuację we Wrocławiu, kiedy używaliśmy sygnałów dźwiękowych z krzykaczek. Panowie policjanci delikatnie zwrócili nam uwagę. Też chyba byli zaaferowali tym, że to wszystko lata, hula, jeździ, krzyczy. W odróżnieniu do pewnych sytuacji w Lublinie na ul. Złotej nikt nam nie wlepił żadnego mandatu.

• Nawet jak wyszliście z orkiestrą o 4 godz. rano?

P. Buksiński: Nawet. Mieliśmy asystę radiowozu, który pilnował, by nikt nie wychodził na ulice.

 

Mecz Polska-Niemcy. Na żywo komentują Poławiacze Pereł

Centrum Kultury (ul. Peowiaków 12) zaprasza na wspólne oglądanie czwartkowych zmagań. Mecz reprezentacji Polski z reprezentacją Niemiec rozgrywany w ramach Euro 2016 we Francji na żywo będą komentować Poławiacze Pereł Impro Teatr.

- W zwariowanym i innym od wszystkich Studiu Improv zasiądą wybitni znawcy tematu. Wprowadzą w meandry futbolu, błysną erudycją w temacie historii potyczek obu ekip, wnikliwie przeanalizują obie połowy, a przede wszystkim wytłumaczą o co chodzi z tym spalonym. Wydarzenie w szczególności dedykowane jest wszystkim paniom – zachęcają organizatorzy.

Czwartek, 16 czerwca 2016, godz. 20:30, wirydarz CK. Wstęp wolny.

Komentarze 0

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.
Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Gastronomia na deptaku. Już wiadomo ile trzeba zapłacić za miejsce

Gastronomia na deptaku. Już wiadomo ile trzeba zapłacić za miejsce 0 0

Na 400 zł została ustalona stawka za jedno miejsce pod wózek gastronomiczny na odnowionym deptaku.

MKS Perła Lublin wraca do treningów

MKS Perła Lublin wraca do treningów 0 0

MKS Lublin dzisiaj wraca do treningów. Zespół mistrzyń Polski wzmocniło aż pięć nowych zawodniczek

Duże zmiany i nowa inwestycja na giełdzie w Elizówce. Są wiaty, będzie biurowiec
Tylko u nas
galeria

Duże zmiany i nowa inwestycja na giełdzie w Elizówce. Są wiaty, będzie biurowiec 2 2

Na terenie Lubelskiego Rynku Hurtowego ma powstać Centrum Obsługi Rolnictwa. – Chcemy sprowadzić do Elizówki jak najwięcej instytucji związanych z rolnictwem – zapowiada prezes największej rolno-spożywczej giełdy w regionie.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 16 lipca 2018

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 16 lipca 2018 0 0

Duże zamieszanie z kolorowymi pojemnikami na śmieci w Lublinie

Duże zamieszanie z kolorowymi pojemnikami na śmieci w Lublinie 22 11

Do dziś na lubelskich osiedlach powinny się pojawić kolorowe pojemniki do segregacji śmieci, ale mało gdzie je widać. Tylko właśnie do niedzieli miał trwać „okres przejściowy” w dzielnicach, które przechodzą na nowy system segregacji odpadów, ale okazuje się, że zamieszanie jeszcze może potrwać.

Końskowola bawiła się podczas Święta Róż [zdjęcia]
galeria

Końskowola bawiła się podczas Święta Róż [zdjęcia] 16 0

Miłośnicy kwiatów z całego województwa lubelskiego w niedzielę przybyli do Końskowoli, żeby zrobić zakupy podczas Święta Róż. To jedna z najlepszych okazji do zaopatrzenia się w sadzonki, kwiaty, a także lokalne, zdrowe produkty żywnościowe. Na scenie zagrały m.in. zespoły taneczne.

Folwark w Łęcznej się zmienia. "Park z miesiąca na miesiąc pięknieje"

Folwark w Łęcznej się zmienia. "Park z miesiąca na miesiąc pięknieje" 0 5

Mieszkańcy coraz częściej odwiedzają folwark w łęczyńskim Podzamczu. Kibicują inwestycji, która odmienia ten dawniej zapuszczony fragment Łęcznej.

Wacław Golonka na Festiwalu Muzyki Organowej w Puławach
16 lipca 2018, 19:00

Wacław Golonka na Festiwalu Muzyki Organowej w Puławach 0 0

Przed nami trzeci koncert w ramach tegorocznej edycji Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej w Puławach. W poniedziałek, 16 lipca o godz. 19 w Kościele pw. św. Brata Alberta wystąpi Wacław Golonka.

Lublin: Bez przejazdu przez ul. Dunikowskiego

Lublin: Bez przejazdu przez ul. Dunikowskiego 0 3

W poniedziałek zacznie się kolejny etap przebudowy sieci gazowej w rejonie powstającej drogi, która pobiegnie od Kunickiego do Wrotkowskiej.

Rolnicy zagłuszyli premiera Morawieckiego w Kraśniku. Antyrządowa manifestacja pod pomnikiem smoleńskim
Wideo, zdjęcia
galeria
film

Rolnicy zagłuszyli premiera Morawieckiego w Kraśniku. Antyrządowa manifestacja pod pomnikiem smoleńskim 514 49

Przy dźwiękach syren i okrzykach wściekłych rolników przemawiał w niedzielę w Kraśniku premier Mateusz Morawiecki. Uroczystość odsłonięcia pomnika smoleńskiego zamieniła się w antyrządowy protest przeciwko niskim cenom malin, agrestu, porzeczek i wiśni.

MUNDIAL 2018. Francja mistrzem świata 2018!
film

MUNDIAL 2018. Francja mistrzem świata 2018! 2 0

MUNDIAL 2018 Trójkolorowi wygrali w finale z Chorwacją 4:2 po kapitalnym spotkaniu na moskiewskich Łużnikach i zdobyli drugi w historii Puchar Świata. To ogromny sukces dla selekcjonera Didiera Deschampsa, który zdobył to trofeum zarówno jako piłkarz jak i trener

Jeden kierowca zginął, drugi był ranny. Policjanci szukają świadków wypadków

Jeden kierowca zginął, drugi był ranny. Policjanci szukają świadków wypadków 8 0

Lubelscy policjanci szukają świadków dwóch wypadków drogowych, do których doszło na początku lipca.

Alarm 24: Podwodna mogiła na dnie zalewu? Film czytelnika
film

Alarm 24: Podwodna mogiła na dnie zalewu? Film czytelnika 18 10

Co znajdowało się na niewielkim wzgórzu zalanym podczas budowy Zalewu Zemborzyckiego?

Zdradziło go dziwne zachowanie. Policjanci odkryli gdzie znikały rowery

Zdradziło go dziwne zachowanie. Policjanci odkryli gdzie znikały rowery 3 0

W piątkowe południe dyżurny łukowskiej komendy policji otrzymał telefoniczną informację o młodym mężczyźnie, którego zachowanie wskazywało, że chce ukraść rower. Zawiadamiający opisując jego wygląd, informował dyżurnego o trasie ucieczki młodzieńca.

Megaprojekt drogowy w powiecie lubelskim. Dwie duże inwestycje

Megaprojekt drogowy w powiecie lubelskim. Dwie duże inwestycje 19 10

Rozpoczęła się przebudowa drogi Krężnica Jara - Strzeszkowice w powiecie lubelskim. To jedna z dwóch inwestycji, realizowanych przez samorząd powiatowy w ramach megaprojektu drogowego, w którym biorą udział także pozostałe powiaty ziemskie województwa lubelskiego.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.