Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

20 marca 2008 r.
15:41
Edytuj ten wpis

Za wszystko, za nic, za cokolwiek

0 2 A A

Ta drobna, delikatna twarz zapada w pamięć. Zmiażdżony nos, blizny głębokie aż do kości. Wzrok, w którym jest tylko strach.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Nie było dnia, nie było nocy, żeby nie została skopana, uderzona, pocięta nożem. Tak przez 23 lata.

Miała 19 lat, wielki apetyt na życie i żadnych doświadczeń z mężczyznami. Adam był sanitariuszem w szpitalu w Lublinie, do którego trafiła z podejrzeniem zapalenia wyrostka. Cztery lata starszy, wygadany, pewny siebie. - Miły, zawsze uśmiechnięty - mówi Jola. - Taki ładny chłopak był z niego.

Kilka miesięcy znajomości, ciąża, szybki ślub. Ostrzeżenia matki: "On nie jest dla ciebie, jeszcze będziesz przez niego płakać”. - Nie dałam sobie przetłumaczyć. Chyba tak go kochałam... - próbuje uśmiechnąć się Jola. Ale zaraz w jej oczach widać łzy.

Bo wesele nie jest już wcale takie wesołe. Co Jola z kimś zatańczy, to zaraz obok jest Adam: "Do łóżka chcesz z nim pójść, k... jedna, kochanka masz!” - krzyczy i szarpie ich wspólnego kolegę. Ledwo hamuje się, żeby nie uderzyć swojej świeżo poślubionej żony.

Goście w popłochu uciekają z przyjęcia, a Jola przytula się do Adama, powtarza, że go kocha. Myśli, że jej ukochany po prostu jest zazdrosny.

Że to wszystko jej wina.

Za co? Za chęć do życia

Złudzenia pryskają rok po ślubie. Trzymała na kolanach kilkunastomiesięczną Agnieszkę, gdy pierwszy raz oberwała pięścią w twarz. - Bo źle się odezwałam - tłumaczy i zaraz się poprawia: Za to, że w ogóle się odezwałam.
Jola nie może nic mówić w obecności męża ("bo gadasz bez sensu i tylko mnie wnerwiasz”).

Nie może wrócić do pracy krawcowej ("bo zaraz znajdziesz tam sobie kochanka”).

Nie może spotykać się z koleżankami ("bo wszystkie kobiety to szmaty i tylko patrzą, jak się puścić”).

Nie dostaje od Adama pieniędzy ("bo przepuścisz na gachów”). - Siedziałam w domu i skulona ze strachu czekałam, aż wróci. Jak słyszałam kroki na schodach, to robiłam się sztywna. Nie mogłam się ruszyć. Czekałam na pierwszy cios.

Podchodził i bach! W twarz, w brzuch, w głowę. Butem, nożem, butelką, metalowym stołkiem. Albo o ścianę, żeby od razu stracić przytomność. "Za co?” pytałam na początku. "Za chęć do życia”.

Potem było: za kochanków, za lenistwo, za głupotę, za to, że jesteś. Za wszystko. Za nic. Nieważne, czy to dzień, czy noc. Poniedziałek, czy Boże Narodzenie. W tym domu bicie staje się codziennym rytuałem. - Pogotowie i policja były u nas nonstop. Opatrywali mnie jego koledzy z pracy, bo Adam pracował w pogotowiu. Śmiali się: ale z niego babski bokser. Lekarze się dziwili: ładnie panią znów urządził. A w pracy to taki spokojny człowiek.

Na oczach dzieci

Pięć lat po najstarszej Agnieszce na świat przychodzi Andrzej, dwa lata później Asia, potem niemal rok po roku Ewa, Piotruś i Adaś. Tylko o Agnieszce Jola mówi, że to "owoc miłości”. - Nie chciałam z nim spać, bo go nienawidziłam za to, że mnie bił. Więc za to też mnie bił. - Jola się czerwieni. Chowa twarz w dłoniach. -

Przycisnął, ogłuszył i swoje zrobił...

Dzieci nie odstępują matki na krok. Boją się, że umrze. Niemal każdego dnia widzą ją nieprzytomną, zalaną krwią, wijącą się z bólu. Biegną na ulicę, wzywają pomocy. Wspólnie uciekają z domu w środku nocy. Na ich podwórku stoi namiot. Tam chowają się przed agresją ojca.

- Pewnej nocy był tak rozszalały, że wypadł za nami z kosą. Dzieci siedziały już w namiocie, ja jeszcze nie. A on ta kosą przeciął namiot na pół. Śmiał się przy tym jak wariat. Cudem ich nie zabił..., cudem,... cudem... - mamrocze Jola.

Wtedy pierwszy raz pomyślała, że trzeba uciekać, żeby ratować życie. Drugi raz, gdy kopniakiem złamał jej nos, który już zawsze będzie zniekształcony. Trzeci raz, gdy metalowym stołkiem zrobił jej ranę aż do kości. Centymetr obok oka.

Te rany, mimo upływu lat, widać wyraźnie na delikatnej twarzy.

Uciec, ale dokąd?

W końcu Jola idzie do opieki społecznej w gminie. Prosi o pomoc. Dostaje pokój, przez 2 tygodnie żyją normalnie. Potem przyjeżdża Adam i błaga o szansę, obiecuje poprawę. Pani z opieki społecznej przekonuje Jolę, żeby zaufała mężowi i wróciła do domu. Dla dobra rodziny.

I Jola wraca

- Już następnego dnia ściągnął mnie z wersalki i tak skopał, że straciłam przytomność. Dzieci myślały, że nie żyję, bo nie mogły mnie docucić.

Okazja, żeby uciec na dobre nadarza się, gdy Adam trafia do więzienia za znęcanie się nad rodziną. Jola przeprowadza rozwód. Gdy Adam wraca i znów ją bije, Jola idzie do jego kuratora. Adam znowu trafia za kratki, a ona dostaje skierowanie do Specjalistycznego Ośrodka Wsparcia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie w Lublinie.

29 sierpnia 2007 roku, po 23 latach piekła, Jola zaczyna w ośrodku nowe życie.

- Pierwszy miesiąc bałam się wyjść na ulicę. A w nocy zdawało mi się, że ktoś dobija się do drzwi, że Adam zaraz wpadnie i nas wszystkich zabije. Nie mogłam spać, czuwałam. Dopiero potem zaczęłam sobie powtarzać: przecież go nie ma, jesteśmy bezpieczni. Ale strach wciąż jest, będzie już zawsze.

Wystrzałowy chłopak

O tym strachu Jola potrafi już dziś otwarcie mówić. Zaczęło się od rozmów z psychologiem. Ale najważniejsze są te z Kasią, która mieszka w pokoju naprzeciwko w ośrodku. Uciekła od męża z córką. - Po 8 latach maltretowania i upokorzenia - mówi Kasia. - Gdybym tego nie zrobiła, już bym pewnie nie żyła.

Miała 20 lat, studiowała biologię na UMCS i marzyła o naukowej karierze. Wtedy na dyskotece poznała Jarka.

Przystojny, wysoki na prawie 2 metry. Dusza towarzystwa, przedsiębiorczy. I zakochany w niej do szaleństwa. Pierwszy raz pobił ją po roku znajomości, też na dyskotece. Rozmowę z kolegą przypłaciła złamaniem dwóch żeber, podbitym okiem, opuchniętą nogą i zdartymi do krwi kostkami u rąk.

- Kocha mnie jak wariat i zazdrosny jest jak wariat, tak wtedy myślałam - uśmiecha się gorzko Kasia. - Po ślubie na pewno się uspokoi.

Na weselu Jarek chlusnął jej wódką prosto w twarz. Za karę, bo poprosiła, żeby mniej pił. W jej obronie stanęła przyjaciółka. Wylądowała na ścianie, tak od niego oberwała. - Dziewczyno, szybko unieważnij ten ślub, błagali mnie rodzice. A ja na to: urodzi się dziecko, to Jarek złagodnieje. Bo już wtedy byłam w ciąży.

Gdy urodziła się Patrycja rozpoczęło się regularne bicie. - Lał mnie na okrągło. Za cokolwiek. Za nic. Boksował mnie, jakbym była facetem. A gdy leżałam jak ścierka, szedł spokojnie spać.

Nie mogę bez ciebie żyć

Kasia na trzecim roku musi przerwać studia. Wstydzi się przed wykładowcami siniaków. I boi męża, który uważa, że na uczelnię jeździ, żeby się "szmacić”. - Wracał do domu, a ja po jego wzroku widziałam, że zaraz się zacznie. Ty k..., syczał, zabiję cię. I jakby rósł w siłę. Zmieniała mu się twarz, głos, ramiona szły do góry. I już na głowę leciały mi kopniaki.

Kasia się nie broni. Nie wzywa policji. Raz spróbowała i wtedy dostała tak, że przez tydzień nie wstawała z łóżka. Rok po ślubie jest na skraju życia i śmierci. Za namową rodziców składa pozew o rozwód. - Błagał mnie, żebym go wycofała.

Obiecywał, że się zmieni. Mówił, że beze mnie nie wyobraża sobie życia.
Kasia mu uwierzyła.

Koszmar zaczyna się od początku. Ale Kasia już wie, kiedy czeka ją bicie. Wtedy łapie córkę i uciekają z domu. Błąkają się godzinami po ulicach, koczują u jej koleżanek. Czasem nie ma ich w domu po kilka tygodni. Ale w końcu przyjeżdża po nie Jarek i obiecuje poprawę. Wtedy znowu wracają.

Koniec uciekania

- Bije mnie tak, jak jego ojciec bił jego matkę. Tłukł nią o ścianę jak workiem kartofli - tłumaczy Kasia. - Tak był wychowany, ma to w genach, nie wie, że można żyć inaczej.

Ale inni wiedzą. Któregoś dnia Jarek zaprasza do domu kolegę policjanta. Razem piją wódkę. A potem - tradycyjnie - Jarek rzuca się do bicia Kasi. Nie bij mamusi, zanosi się płaczem Patrycja. - Kolega był w szoku. Następnego dnia zabrał nas potajemnie do ośrodka interwencji kryzysowej. Powiedział, że musimy się ratować.
Jednak minie wiele miesięcy, zanim Kasia powie: dość. - To było w listopadzie 2007 roku. Patrycja skończyła 6 lat. Dziecko idzie do szkoły, pomyślałam, potrzebuje spokoju i prawdziwego domu. Ile można uciekać? Ile można się kryć? To już koniec.

\"Proszę pani”

Kasia składa pozew rozwodowy i zawiadomienie do prokuratury o znęcaniu się. - Najgorsze było jednak pokonanie wstydu i poproszenie o pomoc obcych ludzi.

Przyznanie się do porażki. Ale dziś już wiem, że gorszym upokorzeniem jest zrobienie z siebie treningowego worka.

Kasia od dwóch miesięcy mieszka z córką w Specjalistycznym Ośrodku Wsparcia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie w Lublinie. Mówi, że jest spokojna i szczęśliwa. Że zaczyna nowe życie. Ale w komórce wciąż trzyma zdjęcia Jarka. Odbiera jego telefony. Przeżywa, że wczoraj powiedział do niej: "Proszę pani”. - Jakbym nic dla niego nie znaczyła. Jakbym nie była jego żoną...

Ale za chwilę mówi z przekonaniem: Nie wrócę do niego. Nie wycofam się z rozwodu. Nigdy mu nie uwierzę. Bo wiem, że się nie zmieni, będzie mnie bił, aż w końcu zatłucze na śmierć. A ja muszę żyć, żeby wychować Patrycję.

Po prostu bym go zabił

Dlatego zaczęła szukać mieszkania, myśli o pracy, o samodzielnym życiu. Już widzi, że można żyć inaczej; bez lęku. - Zawsze myślałam, że sama nie dam sobie rady, że bez niego zginę. To pułapka, w której można tkwić latami. Ja wyrwałam się po 8 latach. To o 8 lat za późno, ale jeszcze nie najgorzej.

12-letni synek Joli, której zajęło to 23 lata, zaprzyjaźnił się w ośrodku z 7-letnią córką Kasi. Uwielbiają te same filmy, biegają po wspólnym korytarzu.

- Wolę nie myśleć o tym, co będzie, gdy Patrycja pójdzie na pierwszą randkę... - uśmiecha się smutno Kasia.

- Na pewno będę się o nią bała. Kiedyś, gdy Jarek mnie strasznie skatował, krzyknęłam do niego: Jak byś się czuł, gdyby jakiś chłopak tak bił twoją córkę?!
Po prostu bym go zabił, odpowiedział.

* imiona bohaterek zostały zmienione

Agnieszka Bujko

kierownik Ośrodka Wsparcia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie w Lublinie Fundacji SOS Ziemi Lubelskiej

Każda kobieta może być potencjalną ofiarą przemocy fizycznej i psychicznej w rodzinie. Nie ma znaczenia, czy mamy doktorat, czy jesteśmy gospodynią domową. Kasię i Jolę różni wszystko: od wykształcenia, przez wiek czy środowisko, w jakim się wychowały. Jednak obie latami tkwiły w toksycznych, patologicznych związkach, które niszczyły je same i ich dzieci.

Ten, kto myśli, że wyrwanie się z zaklętego kręgu przemocy jest proste, tkwi w wielkim błędzie. Kobiety, które do nas trafiają mają zaniżone poczucie własnej wartości, są przekonane, że - tak jak wmawiali im ich mężowie - nic nie znaczą, są zerem, nie poradzą sobie same. Wstydzą się przed znajomymi i rodziną. W pewnym momencie nie widzą już dla siebie żadnego ratunku. Przekonane, że takie życie jest im przeznaczone. U nas tego życia uczą się od początku. I to w każdym wymiarze. Po pierwsze pokazujemy, jak wyjść z tzw. wyuczonej bezradności. Gdzie szukać pomocy socjalnej, pracy, jak zdobyć zawód, podnieść swoje kwalifikacje, jak zorganizować dzieciom naukę, wolny czas, wreszcie jak gospodarować pieniędzmi. Bardzo ważne jest też wsparcie psychologiczne, budowanie od początku poczucia własnej wartości, wiary w siebie, szacunku dla własnej osoby. To wszystko wcześniej czy później procentuje. Kobiety stają samodzielnie na nogi. Nie są skazane na swojego kata. Mieliśmy niedawno w ośrodku upośledzoną dziewczynę z malutkiej wioski, którą mąż latami zamykał w pokoju i bił. Wyrwała się z tego piekła. Usamodzielniła się, dziś ma mieszkanie, rentę. My byliśmy tylko wstępem do jej nowego życia. Ale też szansą na to życie. Na spokój, bezpieczeństwo, po prostu normalność.

Dr Teresa Panas

mediator sądowy i terapeuta rodzinny

Dlaczego mężczyźni biją? Nie ma jednej odpowiedzi na to pytanie. Jest ich tyle, ile indywidualnych przypadków. Nie zależy to ani od wykształcenia, ani pochodzenia, czy statusu społecznego. Często jednak bywa tak, że sprawcy przemocy, to osoby, które wychowywały się w środowisku, gdzie przemoc była powszechnie obecna i akceptowana. Ci mężczyźni widzieli, jak ich ojcowie i dziadkowie znęcają się nad kobietami w rodzinie i powielają te zachowania. Ten łańcuch przemocy będzie ciągnął się tak długo, dopóki nie zostanie przerwany. A mogą go przerwać tylko kobiety, które są ofiarami tej przemocy. Im szybciej to zrobią, tym mniej krzywd zostanie wyrządzonych im i ich dzieciom.

Gdzie szukać pomocy

Specjalistyczny Ośrodek Wsparcia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie:
20-044 Lublin, ul. Bazylianówka 44, tel./fax (0-81) 740 36 77, tel. (0-81) 747 37 50

Stowarzyszenie Pomocy Rodzinie Zagrożonej Patologią Społeczną "Postis”, p lac Czechowicza 1, 20-303 Lublin tel./fax (081) 524 39 66, info@postis.lublin.pl

Dom Samotnej Matki "Doris”, 20-301 Lublin, ul. Bronowicka 3, tel./fax (0-81) 748 52 10, tel. (0-81) 746 41 04

Dom Samotnej Matki - filia, Lublin, ul. Romantyczna 1, tel. (0-81) 526 01 11, (0-81) 526 01 12

Jeśli chcesz pomóc

Kobiety, które wychodzą z ośrodka i zaczynają życie na własny rachunek, potrzebują wsparcia. Zadzwoń, jeśli możesz pomóc, tel. 081 747 37 50.

Komentarze 2

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 4 czerwca 2015 o 09:44
0
mialam 6 lat jak zostalam w rodzinie zastepczej ,ta rodzina nie byla rodzina to bylo pieklo dzisiaj przechodze o wiele gorsza sytuacje boje sie z kazda godzina o swoje dzieci mam o nie strach,nie wiem dlaczego zycie sie tak glupio uklada,ale ze strachem oczekiwanie sie coraz bardziej dluzy.chce by to wszysstko to pieklo na ziemi sie juz skonczylo chce juz ich przytulic i powiedziec dziekuje ze jestescie.kocham was i przepraszam za tate.
Avatar
Gość / 21 kwietnia 2009 o 10:23
0
Wiem jak to jest, czytajac to widze siebie, narazie mysle ze jest szansa. Moze sie uda! Mam nadzieje!
Avatar
Gość / 4 czerwca 2015 o 09:44
0
mialam 6 lat jak zostalam w rodzinie zastepczej ,ta rodzina nie byla rodzina to bylo pieklo dzisiaj przechodze o wiele gorsza sytuacje boje sie z kazda godzina o swoje dzieci mam o nie strach,nie wiem dlaczego zycie sie tak glupio uklada,ale ze strachem oczekiwanie sie coraz bardziej dluzy.chce by to wszysstko to pieklo na ziemi sie juz skonczylo chce juz ich przytulic i powiedziec dziekuje ze jestescie.kocham was i przepraszam za tate.
Avatar
Gość / 21 kwietnia 2009 o 10:23
0
Wiem jak to jest, czytajac to widze siebie, narazie mysle ze jest szansa. Moze sie uda! Mam nadzieje!
Zobacz wszystkie komentarze 2

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Program TV: Filmowy weekend 21-23 września. Co warto zobaczyć?
21 września 2018, 0:00

Program TV: Filmowy weekend 21-23 września. Co warto zobaczyć? 0 0

Co Gdzie Kiedy. W ten weekend w naziemnej telewizji cyfrowej znajdziemy kilka ciekawych produkcji, m.in. Incredible Hulk, czyli jeden z filmów otwierających kinowe uniwersum Marvela czy intrygującą, festiwalową Mamę Xaviera Dolana. Sprawdźcie, jakie filmy będzie można zobaczyć w ten weekend w telewizji.

Mateusz Mika (Asseco Resovia Rzeszów): Po prostu graliśmy dobrze w siatkówkę

Mateusz Mika (Asseco Resovia Rzeszów): Po prostu graliśmy dobrze w siatkówkę 0 0

Rosjanie wieźli haszysz wart miliony złotych [wideo, zdjęcia]
galeria
film

Rosjanie wieźli haszysz wart miliony złotych [wideo, zdjęcia] 0 0

Terespol. Na drogowym przejściu granicznym tamtejsze służby w samochodzie podróżnych z Rosji znaleźli 86 kg haszyszu. Rynkowa wartość przejętego narkotyku to ponad 4 mln zł.

Azoty Puławy chcą odzyskać fotel lidera

Azoty Puławy chcą odzyskać fotel lidera 4 1

Zespół trenera Bartosz Jureckiego zagra w sobotę w hali MOSiR z Chrobrym Głogów. Początek spotkania o godzinie 18

Pracownicy PZL Świdnik na klęczkach. O co chodzi? Firma odpowiada
film

Pracownicy PZL Świdnik na klęczkach. O co chodzi? Firma odpowiada 1 14

Pracownicy klęczący przy stołach montażowych – takie zdjęcie opublikował na facebooku Piotr Sadowski, przewodniczący Związku Zawodowego Inżynierów i Techników w PZL-Świdnik. I podniosła się wrzawa

Nabór wniosków w programie Czyste Powietrze. Jak dostać dopłatę na ocieplenie domu?

Nabór wniosków w programie Czyste Powietrze. Jak dostać dopłatę na ocieplenie domu? 18 1

Ruszyły nabory wniosków w ramach rządowego programu Czyste Powietrze. Przypomnijmy, że jego budżet to aż 103 miliardy złotych.

Duże inwestycje w lubelską edukację zawodową

Duże inwestycje w lubelską edukację zawodową 0

Współpraca szkół zawodowych z biznesem i uczelniami wyższymi, dostosowanie ich programu do wymogów rynku pracy oraz szkolenia dla nauczycieli – to jedynie część zmian, jakim poddana zostanie edukacja zawodowa w Lubelskiem.

Prezydent Zamościa złamał prawo wyborcze? Jest reakcja komisarza wyborczego

Prezydent Zamościa złamał prawo wyborcze? Jest reakcja komisarza wyborczego 5 6

Komisarz wyborczy w Zamościu uznał, że niezgodne z prawem jest prezentowanie na bilbordach Andrzeja Wnuka raz jako kandydata na prezydenta, a raz jako osoby popierającej kandydata do Rady Miasta.

Irena Vrancic (Pszczółka Polski Cukier AZS UMCS): Chciałabym zagrać w finale

Irena Vrancic (Pszczółka Polski Cukier AZS UMCS): Chciałabym zagrać w finale 0 0

Rozmową z Ireną Vrancic, koszykarką Pszczółki Polski Cukier AZS UMCS Lublin

Czy nagranie z wideorejestratora policji jest wiarygodne? Sprawa wraca do sądu

Czy nagranie z wideorejestratora policji jest wiarygodne? Sprawa wraca do sądu 5 8

Sprawa dotycząca stosowania przez drogówkę wideorejestratorów PolCam wróci na wokandę. W pierwszym procesie sąd uznał, że pomiary wykonane tym sprzętem są niewiarygodne i uniewinnił zatrzymanego przez policję kierowcę. Uniewinnienie było przedwczesne – oceniła wczoraj sędzia Anna Samulak z Sądu Okręgowego w Lublinie. – Jak można było to zrobić, skoro obwiniony sam przyznał zatrzymującym policjantom, że przekroczył prędkość.

Kandydat Kukiz'15 wyzwał konkurenta na pojedynek. Jest odpowiedź

Kandydat Kukiz'15 wyzwał konkurenta na pojedynek. Jest odpowiedź 158 16

Kandydat Kukiz 15 na prezydenta Chełma wyzywa swojego rywala na sportowy pojedynek. – To ośmieszanie naszego miasta – komentuje Dariusz Grabczuk, kandydat PO i Nowoczesnej

Tomasz Wójtowicz świętował jubileusz 65-lecia na sportowo

Tomasz Wójtowicz świętował jubileusz 65-lecia na sportowo 1 0

Największe triumfy święcił w latach 70. i na stałe wpisał się do annałów światowej siatkówki. Tomasz Wójtowicz świętował swoje 65. urodziny w hali Globus razem z kibicami podczas meczu Asseco Resovii Rzeszów z Cerrad Czarnymi Radom.

130 terytorialsów złoży przysięgę na pl. Zamkowym w Lublinie

130 terytorialsów złoży przysięgę na pl. Zamkowym w Lublinie 0 2

W najbliższą niedzielę 130 terytorialsów złoży przysięgę na placu Zamkowym w Lublinie, w przededniu 100. rocznicy urodzin patrona mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora”. Ceremonia rozpocznie się w samo południe.

Wybory w Lublinie. Propozycje Komitetu "Miasto dla Ludzi - Lubelski Ruch Miejski"

Wybory w Lublinie. Propozycje Komitetu "Miasto dla Ludzi - Lubelski Ruch Miejski" 39 20

O godz. 14 swoje pomysły dla osób niepełnosprawnych ogłosili kandydaci ruchu miejskiego. – Musimy zadbać o to, żeby nasze miasto było faktycznie dostępne – mówi Magdalena Długosz, kandydatka na prezydenta. – Musimy zadbać o tych, którzy w tym momencie nie są w stanie dotrzeć do oferty miasta i do usług publicznych.

Zamiast do rolnika, zadzwonił do dziennikarza o tym samym nazwisku. Teraz ma kłopoty

Zamiast do rolnika, zadzwonił do dziennikarza o tym samym nazwisku. Teraz ma kłopoty 56 27

„Podłożyć od kogoś, czy będziemy się szarpać?” – miał zapytać swojego rozmówcę lekarz weterynarii. Chodziło o próbkę krwi od świni z rejonu zagrożonego ASF. Weterynarz sądził, że rozmawia z rolnikiem, ale przez pomyłkę zadzwonił do dziennikarza

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.