Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

6 października 2017 r.
17:18

Żeby tylko ta śmierć była po coś. Rodzice tragicznie zmarłego Rafała walczą o sprawiedliwość

0 17 A A
Chłopiec przechodził przez oznakowane przejście dla pieszych na ul. Wyszyńskiego. Jadący z prędkością ok. 74 km/h (dopuszczalna prędkość w tym miejscu to 50 km/h) ford mondeo nie wyhamował
Chłopiec przechodził przez oznakowane przejście dla pieszych na ul. Wyszyńskiego. Jadący z prędkością ok. 74 km/h (dopuszczalna prędkość w tym miejscu to 50 km/h) ford mondeo nie wyhamował

W grudniu minie rok od śmierci 12-letniego Rafała Małysa, który zginął w wypadku wracając z obowiązkowych szkolnych zajęć na basenie. Rodzice chłopca wciąż walczą o ukaranie osób, które - jak twierdzą - współprzyczyniły się do tragedii.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Nie wiem, jak funkcjonowałem przez pierwsze trzy miesiące po jego śmierci. Niewiele pamiętam. Gdyby nie młodszy syn i to, że musiałem się nim zająć, pewnie poszedłbym za Rafałem – Grzegorz Małys nie może powstrzymać łez. Mówi, że z tamtego roku ma tylko przebłyski pamięci. Doskonale pamięta tylko chwilę, w której lekarze mówią mu, że orzekli śmierć mózgu jego dziecka i pytają, czy zgodzi się na pobranie narządów. Zgadza się. Potem już pustka.

Mgła rozwiewa się dopiero jakieś trzy miesiące później. Wtedy zrozpaczeni rodzice stwierdzili, że sprawą śmierci ich dziecka właściwie nikt się na poważnie nie zajmuje.

– A przecież to nie tylko wina kierowcy. Przecież byli inni winni – podkreśla z mocą ojciec chłopca i wylicza dyrektora szkoły, który pozwolił, by uczniowie klasy szóstej samodzielnie szli i wracali z obowiązkowych zajęć na basenie, choć musieli pokonać po drodze ruchliwą dwupasmówkę bez świateł oraz nauczycieli, którzy taki system od lat bezkrytycznie akceptowali. – Zaczęliśmy szukać sprawiedliwości, czyli ukarania tych wszystkich, którzy współprzyczynili się do dramatu, którego można było uniknąć. Chcemy, żeby już żaden rodzic nie czuł tego, co czujemy my odwiedzając grób Rafałka.

Wypadek

13 grudnia 2016 roku Rafał normalnie wyszedł rano na lekcje. Potem miał godzinne „okienko”. Wrócił do domu stojącego zaledwie 150 m. od szkoły. Ojciec namówił go, żeby się nie spieszył, tylko zjadł obiad.

Odwiózł go na Krytą Pływalnię Ośrodka Sportu i Rekreacji w Zamościu, która mieści się niecałe 2 kilometry od budynku szkoły. Dziecko zostało na zajęcia, a potem wracało do domu samo. Chłopiec przechodził przez oznakowane przejście dla pieszych na ul. Wyszyńskiego. Jadący z prędkością ok. 74 km/h (dopuszczalna prędkość w tym miejscu to 50 km/h) ford mondeo nie wyhamował.

– Po prostu przejechał po moim dziecku. Rafał zmarł w szpitalu dwa dni później – mówi zrozpaczony ojciec. – 18 października odbędzie się kolejna rozprawa tego kierowcy. Wszystko wskazuje na to, że zapadnie wyrok. Trudno tu mówić o wyroku satysfakcjonującym, bo w naszym życiu nic on nie zmieni. Chciałbym tylko, żeby był sprawiedliwy. Kierowca przyznał się do winy i wyraził skruchę, ale popełnił błąd. Jechał za szybko. Nie wyhamował. Biegły z całą pewnością stwierdził, że mógł wypadku uniknąć. Znał to miejsce, bo mieszka w pobliżu. Powinien uważać. Nie jestem żądny krwi, ale mam nadzieję, że usłyszy wyrok bezwzględnego więzienia. Chciał, czy nie chciał, ale zabił. Proponowany przez sąd wyrok, czyli rok pozbawienia wolności w zawieszeniu to kpina.

Rodzice chcą też surowych kar dla innych osób. Zwłaszcza dla dyrektora szkoły.

– Teraz wiem już, że przez zwykłe oszczędności nie zapewnił on dzieciom dowozu na basen. W szkole prowadzony był system akademicki. Dzieci słyszały: „Spotykamy się na miejscu. Obecność obowiązkowa”. Nie wiedzieliśmy, że syn chodzi na basen sam, a w tym czasie żaden z nauczycieli nie sprawuje nad nim opieki – twierdzi Grzegorz Małys.

Co innego wynika z dokumentów. Matka chłopca podpisała oświadczenie, w którym zgadza się na udział syna „w zajęciach na pływalni, samodzielnego przychodzenia i powrotów z krytej pływalni oraz udziału w zawodach sportowych”.

– Podczas zebrania z rodzicami uczniów klas I dyrektor powiedział, że uczniowie chodzą na basen piechotą w grupach z opiekunem. Zapewniał o pełnym bezpieczeństwie uczniów, wysokich kwalifikacjach kadry nauczycielskiej – podkreśla Beata Małys, mama Rafała. – Podpisując oświadczenie rozumiałam, że słowo „samodzielnie” w kontekście tych słów oznacza „na własnych nogach”, a nie bez opieki.

– Przecież woziłem go na inne zajęcia nieobowiązkowe – dodaje pan Grzegorz. – Dużo tego było: atletyka, piłka, angielski. Gdybym wiedział, że i na basen mam go wozić, to bym to robił. Nikt nam o tym jednak nie powiedział.

Szkoła

– Pan dyrektor nigdy nie wyraził skruchy. Nigdy nie powiedział, że mógł te zajęcia zorganizować inaczej. Nie poczuwał się do winy – uważa Małys. – Dlatego trzykrotnie zwracaliśmy się do prezydenta Zamościa o zawieszenie go w obowiązkach. Argumentowaliśmy, że szkoła latami łamała prawo, pozwalając na samodzielne powroty dzieci. Zderzyliśmy się jednak z murem nieprzychylności i nieuzasadnionym bronieniem osoby, która bezsprzecznie przyczyniła się do śmierci naszego dziecka.

Do podobnych wniosków doszedł Rzecznik Praw Dziecka. Napisał on: „Doszło do zaniedbań, które mogły naruszać prawa i dobro dziecka (...). Doszło do tragicznej śmierci ucznia. Dlatego organ prowadzący (miasto - przyp. aut.) miał obowiązek zawieszenia w pełnieniu obowiązków dyrektora”.
Takiej decyzji jednak nie podjęto.

– Prezydent Andrzej Wnuk odniósł się do tej sprawy na jednej z sesji Rady Miasta stwierdzając, że jego zdaniem pan dyrektor jest w tej sprawie niewinny. I właśnie to spowodowało taką jego decyzję – podkreśla Marek Gajewski, rzecznik prezydenta Zamościa.

31 sierpnia tego roku zakończyła się pięcioletnia kadencja dyrektora szkoły. W nowym konkursie już nie startował. Odszedł na emeryturę. Zanim to zrobił, zwrócił się o przyznanie mu odprawy emerytalnej w wysokości trzymiesięcznego wynagrodzenia. Wniosek został rozpatrzony pozytywnie.

Nie oznacza to jednak ewentualnego uniknięcia odpowiedzialności. Prokuratura powiadomiona przez Małysa o niedopełnieniu obowiązków dyrektora umorzyła postępowanie (jak podkreśla ojciec Rafała, podstawą umorzenia jest stwierdzenie, że dyrektor szkoły nie jest funkcjonariusze publicznym, w związku z tym nie odpowiada za swoje decyzje - przyp. aut.).

– Odwołałem się od decyzji o umorzeniu, bo była niesprawiedliwa – mówi Grzegorz Małys. – Decyzję, czy śledczy znowu się nią zajmą, sąd zajmie się już 11 października. Odpowiedzieć będzie musiał też pan dyrektor.

Po wypadku szkołę skontrolowała zamojska delegatura Kuratorium Oświaty. „Stwierdzono, że szkoła nie podejmuje wystarczających działań mających na celu zapewnienie bezpieczeństwa uczniom w czasie pobytu w szkole, jak również podczas zajęć organizowanych przez szkołę poza jej obiektami (…). Szkoła organizując obowiązkowe zajęcia wychowania fizycznego na krytej pływalni, nie zapewniła uczniom właściwej opieki nauczycieli i dyrektora podczas drogi dzieci na krytą pływalnię, przenosząc odpowiedzialność nad powierzonymi sobie uczniami na pracownika niepedagogicznego oraz rodzica”.

Wniosek

Na tej podstawie kuratorium złożyło wniosek do Rzecznika Dyscyplinarnego dla Nauczycieli przy Wojewodzie Lubelskim o wszczęcie postępowania wyjaśniającego w stosunku do dyrektora szkoły. Ten stwierdził z kolei, że dyrektor będący nauczycielem dyplomowanym z 30-letnim stażem pracy, który niewiele ponad rok wcześniej został oceniony jako „wyróżniający” uchybił godności zawodu i obowiązkom nauczyciela oraz dyrektora, ponieważ sposób organizacji przejścia na basen był niezgodny z przepisami prawa oświatowego, a zbieranie oświadczeń od rodziców nie zwalniało z obowiązku zapewnienia im opieki.
W związku z tym rzecznik wnosi o udzielenie mu kary nagany z ostrzeżeniem. Rozprawa dyscyplinarna odbędzie się już dziś.

– Zajęcia na pływalni pan dyrektor prowadził osobiście. Byli tam też dwaj inni nauczyciele – opowiada Małys. – Podobno teoretycznie jeden z nich miał przyprowadzać, a drugi odprowadzać dzieci. Teoretycznie ich drogę do szkoły miał monitorować woźny. Rzeczywistość wyglądała tak, że nauczyciel szedł sam. Dzieci się do niego nie zgłaszały, bo nie chciały, nie wiedziały, wstydziły się, nie chciały narażać się na ośmieszenie. Powodów mogło być milion. Efekt był taki, że wędrowały grupkami i pojedynczo, a wyznaczona osoba dorosła nie była zainteresowana stworzeniem grupy. Miała święty spokój.

Dlatego Małys w najbliższym czasie będzie chciał też pociągnąć do odpowiedzialności nauczycieli. Ci także nie mają sobie nic do zarzucenia: w maju tego roku Rada Pedagogiczna „Dwójki” bardzo negatywnie odniosła się do poruszania kwestii wypadku i związanej z nią odpowiedzialności na posiedzeniu Komisji Rewizyjnej Rady Miasta Zamość. W oficjalnym stanowisku na ten temat napisali: „efekty działalności szkoły publicznie, w naszej opinii, niesprawiedliwie i krzywdząco, oceniały osoby, które nie znają specyfiki pracy szkoły (…) nie akceptujemy zarzutów stawianych przez niektórych członków Komisji Rewizyjnej, czyniących nas odpowiedzialnymi za tragedię!”. Dalej przyznają, że obawiają się, iż omawianie spraw szkoły wpłynie negatywnie na nabór do klas pierwszych i zniweczy ich wieloletnie wysiłki widoczne m.in. w liczbie finalistów i laureatów olimpiad przedmiotowych oraz konkursów, czy wysyłania delegacji uczniów na spotkania szkół noszących imię Henryka Sienkiewicza.

– Nie jesteśmy rządni zemsty – podkreśla Grzegorz Małys. – Chcemy tylko, żeby ta beznadziejna śmierć była po coś. Żeby rodzice i nauczyciele zobaczyli, że nie można zasłaniać się jakimiś papierkami, jakimiś zgodami i oświadczeniami tylko myśleć, co zrobić żeby było dobrze i bezpiecznie. Żeby nikt nie spychał z siebie odpowiedzialności. Żeby nie szukać kilkuzłotowych śmiesznych oszczędności i myśleć, że jakoś to będzie. I żeby nie bać się interweniować, gdy widzi się coś złego, nawet jak błąd popełnia przełożony. Chcemy, żeby ta śmierć otworzyła ludziom oczy. Spotkałem się osobiście z minister Anną Zalewską, która nie zgadzała się z uzasadnieniem umorzenia sprawy niedopełnienie obowiązków przez dyrektora. Rozmawialiśmy o tych głupich oświadczeniach. Niestety pochłonięta reformą oświaty pomimo deklaracji nic nie zrobiła w tej sprawie. Do dziś nie widać efektów.

To nie do końca prawda. – Od 1 września uczniowie klas szóstych chodzą na zajęcia na basenie pod opieką nauczyciela. W ten sam sposób wracają –mówi Dominika Gil, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 w Zamościu. – Nie ma też pobierania żadnych oświadczeń. Nie są potrzebne, bo zajęcia są obowiązkowe i odbywają się w ramach lekcji w-f.

Próbowaliśmy skontaktować się z byłym już dyrektorem szkoły. Ani rzecznik prezydenta Zamościa, ani wydział oświaty, ani jego była szkoła nie udostępniła nam takiej możliwości. W autoryzowanej rozmowie z „Tygodnikiem Zamojskim” przeprowadzonej niedługo po wypadku dyrektor podkreślał, że nie ma sobie nic do zarzucenia, bo wprowadził dyżury nauczycieli i pracowników obsługi, którzy mieli odprowadzać dzieci na basen. Rodzice uczniów akceptowali taki system od lat. Z ich strony „praktycznie zainteresowania nie było żadnego”. Jak mówił: „rodzice uznali, że dzieci są na tyle dorosłe, że sobie poradzą”.

Komentarze 17

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 28 stycznia 2018 o 08:44
0
Rozumiem żal rodziców Rafała, każdy z nas, gdyby dotknęła go taka tragedia, postąpiłby tak samo... Pracuję w oświacie i wiem, jak informacje przekazywane są rodzicom... to, niestety, wina dyrektora, bo to on zawsze daje wszelkie wytyczne, co mówić rodzicom i w jaki sposób... Zwykły, szary nauczyciel musi się podporządkować dyrekcji, bo jeśli się sprzeciwi, jest już "po nim"... Na bezpieczeństwo powinno się kłaść nacisk przede wszystkim, ale niektórzy tego nie rozumieją i nie zrozumieją, jeśli nie dojdzie do jakiejś tragedii. W szkole w K.......O..... od niepamiętnych czasów chodziło się "na miasto" po zakupy podczas przerw i , choć minęło wiele lat, ten proces trwa nadal, nadal można zobaczyć dzieci kupujące drobiazgi w Groszku czy Delikatesach Centrum w pawilonie oddalonym o jakieś 400 m. Wszyscy o tym wiedzą, rodzice, nauczyciele, dyrekcja i pracownicy gminy, bo ta mieści się od sklepów o 50 m. Może tam też czekają na tragedię, aby się ocknąć...
Rozumiem żal rodziców Rafała, każdy z nas, gdyby dotknęła go taka tragedia, postąpiłby tak samo... Pracuję w oświacie i wiem, jak informacje przekazywane są rodzicom... to, niestety, wina dyrektora, bo to on zawsze daje wszelkie wytyczne, co mówić rodzicom i w jaki sposób... Zwykły, szary nauczyciel musi się podporządkować dyrekcji, bo jeśli się sprzeciwi, jest już "po nim"... Na bezpieczeństwo powinno się kłaść nacisk przede wszystkim, ale niektórzy tego nie rozumieją i nie zrozumieją, jeśli nie dojdzie do jakiejś tragedii. W szko... rozwiń
Avatar
Gość / 11 października 2017 o 15:41
0
Najlepiej domagajcie się wyrzucenia wszystkich nauczycieli z pracy, dzieci będą głupie i niewykształcone w Zamościu! Ale za to będą cały czas wakacje, P. Grzegorz i Beata otrzymają order uśmiechu.
Avatar
Gość / 11 października 2017 o 15:37
0
Nauczyciele i dyrektor, kto dalej - prezydent miasta, komitet rodzicelski, katecheci, księża, policja drogowa, no panie Grzegorzu i Beato, na kogo następnego się wybieracie?
Avatar
Gość / 11 października 2017 o 15:29
0
Matka na wywiadówce na początku roku podpisała zobowiązanie rodziców do dowożenia i zabierania dziecka z zajęć na basenie. Rodzice nie dopełnili podpisanego obowiązku. Gdzie jest prokuratura i śledztwo wobeć rodziców za pozostawienie dziecka bez opieki po szkole, mimo podpisanego zobowiązania.
Avatar
Gość / 11 października 2017 o 15:24
0
Teraz pismaki brukowców zmieniają tonację, zamiast pluć na niewinnych nauczycieli,mówią o oddaniu organów zmarłego Rafała (patrz Tygodnik Zamojski). Ale i tak opinie czytelników są miażdżące dla zachowania Grzegorza i Beaty Małys- żadnej powagi w przeżywaniu żałoby, tylko zemsta i kasa się liczy.
Avatar
Gość / 7 października 2017 o 21:20
0
Chłopie daj sobie już spokój zajmij się pracą
Avatar
Gość / 7 października 2017 o 11:09
0
Rodzice podpisali zgodę na wywiadówce aby syn sam szedł na basen i wracał. A może prokuratura w Zamościu powinna podjąć śledztwo wobec Grzegorza i Beaty Małys o niedopełnienie podpisanych zobowiązań rodzicielskich i spowodowanie śmierci syna ?
Avatar
Gość / 7 października 2017 o 11:05
0
to o piątej czy szóstej po południu nauczyciele mają nadal pilnować dzieci? A gdzie są rodzice ???
Avatar
Gość / 7 października 2017 o 11:02
0
Czegoś nie rozumiem: to dyrektor szkoły dwójki jechał tym autem i zabił Rafała??? Pani red. kasperska, niech pani pisze jaśniej. O co się rozchodzi???
Avatar
Gość / 7 października 2017 o 10:54
0
Proponuję zobowiązać nauczycieli żeby pilnowali dzieci 24 godz na dobę. A mamy i tatusiowie bedą mieli wreszcie wolne. Papierosek z koleżanka, galeria handlowa, internecik, piwko- na to trzeba mieć czas. Wepchać nauczycielom całe wychowanie, oj fajnie by było !
Avatar
Gość / 28 stycznia 2018 o 08:44
0
Rozumiem żal rodziców Rafała, każdy z nas, gdyby dotknęła go taka tragedia, postąpiłby tak samo... Pracuję w oświacie i wiem, jak informacje przekazywane są rodzicom... to, niestety, wina dyrektora, bo to on zawsze daje wszelkie wytyczne, co mówić rodzicom i w jaki sposób... Zwykły, szary nauczyciel musi się podporządkować dyrekcji, bo jeśli się sprzeciwi, jest już "po nim"... Na bezpieczeństwo powinno się kłaść nacisk przede wszystkim, ale niektórzy tego nie rozumieją i nie zrozumieją, jeśli nie dojdzie do jakiejś tragedii. W szkole w K.......O..... od niepamiętnych czasów chodziło się "na miasto" po zakupy podczas przerw i , choć minęło wiele lat, ten proces trwa nadal, nadal można zobaczyć dzieci kupujące drobiazgi w Groszku czy Delikatesach Centrum w pawilonie oddalonym o jakieś 400 m. Wszyscy o tym wiedzą, rodzice, nauczyciele, dyrekcja i pracownicy gminy, bo ta mieści się od sklepów o 50 m. Może tam też czekają na tragedię, aby się ocknąć...
Rozumiem żal rodziców Rafała, każdy z nas, gdyby dotknęła go taka tragedia, postąpiłby tak samo... Pracuję w oświacie i wiem, jak informacje przekazywane są rodzicom... to, niestety, wina dyrektora, bo to on zawsze daje wszelkie wytyczne, co mówić rodzicom i w jaki sposób... Zwykły, szary nauczyciel musi się podporządkować dyrekcji, bo jeśli się sprzeciwi, jest już "po nim"... Na bezpieczeństwo powinno się kłaść nacisk przede wszystkim, ale niektórzy tego nie rozumieją i nie zrozumieją, jeśli nie dojdzie do jakiejś tragedii. W szko... rozwiń
Avatar
Gość / 11 października 2017 o 15:41
0
Najlepiej domagajcie się wyrzucenia wszystkich nauczycieli z pracy, dzieci będą głupie i niewykształcone w Zamościu! Ale za to będą cały czas wakacje, P. Grzegorz i Beata otrzymają order uśmiechu.
Avatar
Gość / 11 października 2017 o 15:37
0
Nauczyciele i dyrektor, kto dalej - prezydent miasta, komitet rodzicelski, katecheci, księża, policja drogowa, no panie Grzegorzu i Beato, na kogo następnego się wybieracie?
Avatar
Gość / 11 października 2017 o 15:29
0
Matka na wywiadówce na początku roku podpisała zobowiązanie rodziców do dowożenia i zabierania dziecka z zajęć na basenie. Rodzice nie dopełnili podpisanego obowiązku. Gdzie jest prokuratura i śledztwo wobeć rodziców za pozostawienie dziecka bez opieki po szkole, mimo podpisanego zobowiązania.
Avatar
Gość / 11 października 2017 o 15:24
0
Teraz pismaki brukowców zmieniają tonację, zamiast pluć na niewinnych nauczycieli,mówią o oddaniu organów zmarłego Rafała (patrz Tygodnik Zamojski). Ale i tak opinie czytelników są miażdżące dla zachowania Grzegorza i Beaty Małys- żadnej powagi w przeżywaniu żałoby, tylko zemsta i kasa się liczy.
Avatar
Gość / 7 października 2017 o 21:20
0
Chłopie daj sobie już spokój zajmij się pracą
Avatar
Gość / 7 października 2017 o 11:09
0
Rodzice podpisali zgodę na wywiadówce aby syn sam szedł na basen i wracał. A może prokuratura w Zamościu powinna podjąć śledztwo wobec Grzegorza i Beaty Małys o niedopełnienie podpisanych zobowiązań rodzicielskich i spowodowanie śmierci syna ?
Avatar
Gość / 7 października 2017 o 11:05
0
to o piątej czy szóstej po południu nauczyciele mają nadal pilnować dzieci? A gdzie są rodzice ???
Avatar
Gość / 7 października 2017 o 11:02
0
Czegoś nie rozumiem: to dyrektor szkoły dwójki jechał tym autem i zabił Rafała??? Pani red. kasperska, niech pani pisze jaśniej. O co się rozchodzi???
Avatar
Gość / 7 października 2017 o 10:54
0
Proponuję zobowiązać nauczycieli żeby pilnowali dzieci 24 godz na dobę. A mamy i tatusiowie bedą mieli wreszcie wolne. Papierosek z koleżanka, galeria handlowa, internecik, piwko- na to trzeba mieć czas. Wepchać nauczycielom całe wychowanie, oj fajnie by było !
Zobacz wszystkie komentarze 17

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Związkowcy kontra związkowcy w puławskich Azotach. Wysyłają listy i apele
galeria

Związkowcy kontra związkowcy w puławskich Azotach. Wysyłają listy i apele 23 6

Z jednej strony mobilizacja do uczestnictwa w pikiecie i referendum strajkowym, z drugiej oskarżenia o działanie „godzące w dobre imię spółki”. Związki zawodowe w puławskich Azotach już dawno nie były ze sobą tak skłócone.

Strajk pilotów linii Ryanair, problem pasażerów. Jak duże można dostać odszkodowanie?
Alarm 24

Strajk pilotów linii Ryanair, problem pasażerów. Jak duże można dostać odszkodowanie? 4 2

Setki rejsów zostały odwołane z powodu strajku pilotów linii Ryanair. Chodzi także o loty z Polski i do Polski. Pechowi pasażerowie mają prawo do odszkodowania od linii lotniczych. Pieniędzy można żądać także wtedy, gdy lot opóźni się o co najmniej dwie godziny.

Wisła zbyt wysoka. Prom z Kazimierza Dolnego do Janowca nie kursuje

Wisła zbyt wysoka. Prom z Kazimierza Dolnego do Janowca nie kursuje 20 1

Z powodu wysokiego stanu Wisły nie działa przeprawa promowa z Kazimierza Dolnego do Janowca.

Święcenie samochodów w lubelskich kościołach. Żeby kierowcy zawsze używali ich mądrze
Zdjęcia
galeria

Święcenie samochodów w lubelskich kościołach. Żeby kierowcy zawsze używali ich mądrze 118 11

Na samochody dla misjonarzy zbierano w niedzielę pieniądze w lubelskich kościołach, a obok nich można było poświęcić swój pojazd. Tak zaczął się 18. Ogólnopolski Tydzień św. Krzysztofa.

Polscy strażacy pomagają Szwedom gasić pożary lasów. Niesamowita reakcja mieszkańców [wideo]
film

Polscy strażacy pomagają Szwedom gasić pożary lasów. Niesamowita reakcja mieszkańców [wideo] 340 14

W związku z pożarami lasów w środkowej części Szwecji, polski rząd podjął decyzję o udzieleniu wsparcia. W sobotę ze Świnoujścia wyruszyła grupa prawie 140 strażaków, którzy mają pomóc szwedzkim ratownikom. Do Szwecji pojechał również 44 wozy ratowniczo-gaśnicze.

Cheap Tobacco wystąpi w Radiu Lublin
27 lipca 2018, 19:00

Cheap Tobacco wystąpi w Radiu Lublin 1 0

Co Gdzie Kiedy. Radio Lublin (ul. Obrońców Pokoju 2) zaprasza na koncert formacji Cheap Tobacco. Wydarzenie odbędzie się 27 lipca o godz. 19.

Przedsmak Carnavalu Sztumistrzów. Po Lublinie krąży już Cyrk Podwórkowy [zdjęcia]
galeria

Przedsmak Carnavalu Sztumistrzów. Po Lublinie krąży już Cyrk Podwórkowy [zdjęcia] 4 1

Po lubelskich dzielnicach krąży już Cyrk Podwórkowy, który co roku jest oznaką zbliżającego się Carnavalu Sztukmistrzów.

Nowa galeria handlowa w woj. lubelskim. Pieniądze zainwestuje belgijski deweloper
galeria

Nowa galeria handlowa w woj. lubelskim. Pieniądze zainwestuje belgijski deweloper 20 9

Nie jedna, a dwie firmy zbudują razem pierwszą w Chełmie dużą galerię handlową. Prace budowlane mają się rozpocząć jeszcze w tym roku.

Ten Typ Mes wystąpi w Plenerze
27 lipca 2018, 20:00

Ten Typ Mes wystąpi w Plenerze 1 0

Co Gdzie Kiedy. 27 lipca o godz. 20 w klubie Plener (Park Ludowy) wystąpi popularny raper i wokalista Ten Typ Mes. Artysta rozkręci soundsystemową imprezę z udziałem producenta Stasiaka oraz DJ'ów Black Belta Grega i Raz Dwa.

Łączy ich wspólna praca w policji. Oto najlepsze w woj. lubelskim psy służbowe i ich przewodnicy
galeria
film

Łączy ich wspólna praca w policji. Oto najlepsze w woj. lubelskim psy służbowe i ich przewodnicy 7 4

W piątek zakończyły się wojewódzkie eliminacje do XVIII finału Kynologicznych Mistrzostw Policji Sułkowice 2018. Zwyciężył pies IBAR i jego przewodnik st. sierż. Artur Lipski z KMP w Zamościu.

Poseł mówi o pobiciu demonstrantów w Warszawie. Policja odpowiada
film

Poseł mówi o pobiciu demonstrantów w Warszawie. Policja odpowiada 0 3

Poseł Nowoczesnej Piotr Misiło zapowiada złożenie zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez policję podczas piątkowej demonstracji przed Sejmem.

74 lata temu zlikwidowano niemiecki obóz koncentracyjny Majdanek. Pamięć o ofiarach
galeria

74 lata temu zlikwidowano niemiecki obóz koncentracyjny Majdanek. Pamięć o ofiarach 16 6

W niedzielę minęły 74 lata od ostatecznej likwidacji niemieckiego obozu koncentracyjnego Majdanek, który działał przez blisko trzy lata.

Miasto movie analogowo: Terminator w Warsztatach Kultury
25 lipca 2018, 21:00

Miasto movie analogowo: Terminator w Warsztatach Kultury 3 0

Co Gdzie Kiedy. Przed nami ostatnie lipcowe spotkanie w ramach cyklu Miasto movie analogowo w Warsztatach Kultury (ul. Grodzka 5a). W środę, 25 lipca o godz. 21 w tamtejszej Próbie Cafe wyświetlony zostanie kultowy Terminator.

94 PZLA MP. Złoto Pauliny Guby na zakończenie zmagań w Lublinie

94 PZLA MP. Złoto Pauliny Guby na zakończenie zmagań w Lublinie 0 0

Zawodniczka AZS UMCS Lublin Paulina Guba bez najmniejszych problemów wywalczyła złoty medal w pchnięciu kulą. Lubelska zawodniczka uzyskała rezultat 18.82 i nad drugą w klasyfikacji zawodniczką miała blisko dwa metry

Czyj to pies? Policjanci szukają właściciela

Czyj to pies? Policjanci szukają właściciela 3 3

W czerwcu w lesie w miejscowości Rokitno (pow. bialski) przypadkowy świadek zauważył błąkające się w rejonie leśnej ścieżki zwierzę.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.