Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

23 grudnia 2011 r.
12:48
Edytuj ten wpis

Żegnaj Świdniczanko! Koniec znanej restauracji

0 7 A A
Restauracja Świdniczanka (Dorota Awiorko-Klimek)
Restauracja Świdniczanka (Dorota Awiorko-Klimek)

Menu: śledź w śmietanie z majonezem, żurek po świdnicku albo pieczeń wołowa z kluskami śląskimi i surówką z kiszonej kapusty. Do tego 60 lat tradycji, w już historycznym PRL-owskim wydaniu. Godziny otwarcia: tylko do końca roku.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Restauracja Świdniczanka przy ul. Niepodległości w Świdniku działa od lat 50.ubiegłego wieku. Lokal, który znajduje się w budynku wspólnoty mieszkaniowej, należy do tutejszego Urzędu Miasta. Od lat siedemdziesiątych restaurację prowadzą dwie kobiety. Lokal jest dwukrotnym laureatem plebiscytu "Srebrna Patelnia”. Ale to już historia.

Wraz z końcem roku Świdniczanka zostanie zamknięta. Dzierżawcy o powodach swojej decyzji nie chcą jednak rozmawiać. Nieoficjalnie mówi się, że lokal ma silną konkurencję w mieście. Wymaga też remontu.

Znani tu byli

Restaurację, której historia sięga jeszcze czasu PRL-u, odwiedzali znani Polacy, którzy przy różnych okazach byli w Świdniku.

– Pamiętam wizytę Wojciecha Młynarskiego, Jerzego Połomskiego. Był też Jerzy Waldorff i Zbigniew Wodecki – wspomina Zenon Dec, radny miejski, który od lat 60. pełnił funkcję przewodniczącego komitetu członkowskiego PSS "Społem” w restauracji "Świdniczanka”. – Byli też goście, którzy przyjeżdżali do WSK PZL Świdnik. Wszyscy stołowali się właśnie w Świdniczance. Jedli tu również członkowie kadry bokserskiej czy pływackiej.

Restauracja cieszyła się wówczas ogromnym powiedzeniem. – Żeby mieć stolik, trzeba była wcześniej zadzwonić i sobie zarezerwować miejsce, albo też wysłać gońca, którzy zrobiłby na miejscu taką rezerwację – wspomina Dec. Radny przygotowuje książkę na temat historii miasta i świdnickiego zakładu. Znajdą się w niej również wspomnienia związane z kończącą działalność restauracją.

Został smutek

Restauracja zatrudnia kilka osób. Jest wśród nich jest Zofia Chojnacka, kelnerka, która przepracowała w Świdniczance ponad 30 lat. To właśnie ona może pochwalić się najdłuższym stażem.

– Ogłoszenie o tym, że restauracja poszukuje do pracy kelnerki, było wywieszone w oknie lokalu – opowiada pani Zofia. – Zgłosiłam się i została przyjęta. To była moja pierwsza i ostatnia praca. Na razie nie myślę, co dalej będę robić. Po zamknięciu lokalu idę na urlop. Odpocznę.

Pani Zofii trudno jest myśleć o restauracji w czasie przeszłym. – Na razie jest taki ogromny żal i smutek, że to wszystko się już kończy. Szkoda mi tego miejsca. Tych wszystkich ludzi, z którymi pracowałam i których tu poznałam. Spędziłam tu najmilsze chwile w moim życiu. Praca w restauracji przynosiła mi wiele radości. Mieliśmy stałych klientów, którzy przychodzili do nas od wielu lat. Kiedy pojawiali się w drzwiach, wiedziałam, co będą jedli. Nawet nie prosili o kartę dań.

Na sprzedaż

Kobiety, które prowadziły lokal, wypowiedziały umowę PSS "Społem”, która dzierżawiła od miasta lokal. Podobną decyzję podjęła też spółdzielnia, która także chce zakończyć współpracę z miastem. Urzędnicy nie chcą już wynajmować lokalu tylko go sprzedać. W grę wchodzą pomieszczenia z piwnicą o łącznej powierzchni ponad 500 metrów kw.

– Na razie musimy się rozliczyć i uporządkować sprawy związane z najemcą – zapowiada Artur Soboń, sekretarz miasta. – Jeśli zapadnie decyzja o sprzedaży lokalu, to najprawdopodobniej transakcja dojdzie do skutku dopiero na wiosnę.

Urzędnicy zapowiadają, że ponieważ lokal mieści się w budynku wspólnoty mieszkaniowej, prawdopodobnie nie powstanie tu ani dyskoteka ani sklep nocny, który mógłby być uciążliwy dla mieszkańców.

Znami o Świdniczance

Jakub Osina, radny miejski

Oczywiście, że jest mi przykro, że restauracja będzie zamknięta. Po raz pierwszy byłem tu jakieś 13 lat temu. To było po pierwszej sesji Rady Miasta, w której uczestniczyłem jako radny. Jadłem wtedy golonkę i tatara. Szkoda że Świdnik traci porządną restaurację ze smacznym jedzeniem w centrum miasta. Niestety, tak to już jest, że jedno się kończy, a drugie zaczyna. Trudno, ale zostaną miłe wspomnienia związane z tym miejscem. Żałuję też tych pierogów, które można było kupić z "okienka”. Mam tylko nadzieję, że w tym miejscu nie powstanie kolejny bank czy apteka.

Krzysztof Żuk, prezydent Lublina

Ten lokal kojarzy mi się ze znakomitą kuchnią, zwłaszcza ukraińską, świetnym barszczem i pierogami. Ale kojarzy mi się także z obsługą, która trzymała się tradycyjnej, polskiej kuchni. To był lokal, który miał znakomitą renomę, jeśli chodzi o jakość potraw. Świdniczanka była restauracją, w której – gdy pełniłem funkcję przewodniczącego Rady Miejskiej w Świdniku – obradowaliśmy z komisjami i dyskutowaliśmy po sesjach. Szkoda że lokal nie wytrzymał presji rynku. Okres jego świetności przypadał na lata 80. i 90. ubiegłego wieku.

Jan Kondrak, Lubelska Federacja Bardów

Nie będę płakał po Świdniczance. Ten okropny gierkowski wystrój może mi tylko przypominać okres mojej młodości. Ostatnio byłem tam na stypach po śmierci moich teściów. To był lokal, który "Społem” zafundowała robotnikom.

Z relacji mojej żony wynika, że jej ojciec zostawił w tym lokalu pieniądze o równowartości dwóch samochodów osobowych średniej klasy. Ta restauracja nie budzi we mnie specjalnych sentymentów. Było to coś, co pojawiło się w na pewnym etapie rozwoju miasta, bo musiało się pojawić.

Był to odpowiednio drogie, więc budziło snobizm, ale nie w sensie finansowym, bo każdego było stać, żeby jeść w Świdniczance, tylko psychicznym. Poza tym, opinie o kuchni są grubo przesadzone.

Lubelskie legendy

Czarcia Łapa

W listopadzie 2007 r. Zarząd Nieruchomości Komunalnych i Kamienice Miasta wypowiedziały umowę na dzierżawę pomieszczeń dotychczasowym właścicielom legendarnej Czarciej Łapy. Ich zdaniem, w lokalu na Starym Mieście nic się nie działo, najemcy nie chcieli go remontować, nie byli też w stanie płacić wyższego czynszu.

Ówczesny prezydent Lublina Adam Wasilewski zdecydował, że nowego najemcę wyłoni przetarg. Tak się stało. Wygrali przedstawiciele firmy Tees. Zrobili w Czarciej prawdziwą rewolucję i w 2008 r. otworzyli tam zupełnie nową restaurację (zachowując jedynie nazwę). Rok temu Czarcia przeszła jeszcze jedną rewolucję – telewizyjną, w programie Magdy Gessler.

Karczma Słupska

Działająca wiele lat przy Al. Racławickich była znana z dancingów i wyrobów garmażeryjnych. Właściciele zdecydowali jednak w ub. roku o jej zamknięciu. – Brak klientów, wysokie opłaty i konkurencja pobliskich lokali – wyjaśniał na naszych łamach właściciel Ryszard Sierpiński. Przetarg na nową dzierżawę lokalu wygrała firma Seven. Latem uruchomiła tam restaurację pod nazwą Słupska (już bez słowa karczma).

W środku nie ma starej boazerii i słynnych boksów. Nowy wystrój to lekkie zasłony, miękkie sofy i krzesła, nowe stoły. Ale także specjalne stoisko z deserami własnej produkcji. Menu nawiązuje do tego w dawnej karczmie. Pierogi i inne wyroby będzie można zjeść na miejscu i kupić na wynos. Wszystko jest produkowane na miejscu. Są też dancingi, karaoke, a latem – ogródek.

(MB)

Komentarze 7

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Tomasz / 23 kwietnia 2012 o 10:27
0
Szkoda...byłem tam w 2009 będąc w Świdniku. Wystrój klimatyczny lata 70-80 tanie i dobre jedzenie i p. Zofię pamietam. Własnie będę odwiedzał Świdnik i już się cieszyłem że będę miał gdzie na obiady przyjść a tu d...pa
Avatar
Piotr / 26 grudnia 2011 o 21:45
0
Panie bardzie jest Pan żałosny.Uważa
Pan się za wielkiego barda ale znanego tylko tu na Lubelszczyżnie(głównie w naszym mieście
) a potrawy Świdniczanki ludzie wspominają długo w całej Polsce.Jak Pana teść przepił 2 auta to już problem pańskiej rodziny a nie temat do chwalenia się na forum.Wspominam ten lokal z jak najlepszej strony i znajomi też.Pozdrawiam :
Panie bardzie jest Pan żałosny.Uważa
Pan się za wielkiego barda ale znanego tylko tu na Lubelszczyżnie(głównie w naszym mieście
) a potrawy Świdniczanki ludzie wspominają długo w całej Polsce.Jak Pana teść przepił 2 auta to już problem pańskiej rodziny a nie temat do chwalenia się na forum.Wspominam ten lokal z jak najlepszej strony i znajomi też.Pozdrawiam : rozwiń
Avatar
polak / 26 grudnia 2011 o 20:25
0
Strategia Prezesa PSS A.D im gorzej tym lepiej dla..... znowu odniosła sukces.
Wielki Likwidator PSS w Świdniku pomimo życzliwej akceptacji UM nie potrafił zachować jak na warunki świdnickie
historyczny zakład.
Otoczony ludzmi bez polotu i wyobrażni pomimo sprzyjających warunków nie wymusił modernizacji zakładu i utrzymywał
b.kier H.B ,która nie potrafiła odnaleść sie i zmieniła lokal gastronomiczny na garmażerię.
A można było lepiej tylko nie stało wyobrażni,chęci i ....
A modlenie się do sukcesów lat 80 i patelni Światowida to odgrzewany kotlet Pani Halino.
A Antek się cieszy i szuka co można się pozbyć.
Strategia Prezesa PSS A.D im gorzej tym lepiej dla..... znowu odniosła sukces.
Wielki Likwidator PSS w Świdniku pomimo życzliwej akceptacji UM nie potrafił zachować jak na warunki świdnickie
historyczny zakład.
Otoczony ludzmi bez polotu i wyobrażni pomimo sprzyjających warunków nie wymusił modernizacji zakładu i utrzymywał
b.kier H.B ,która nie potrafiła odnaleść sie i zmieniła lokal gastronomiczny na garmażerię.
A można było lepiej tylko nie stało wyobrażni,chęci i ....
A modlenie się do sukcesów lat 80 ... rozwiń
Avatar
hjh / 26 grudnia 2011 o 18:06
0
Taka znana, że pierwszy raz słysze..
Avatar
Gość / 26 grudnia 2011 o 12:53
0
w świdniku solidarnościowcom przeszkadzało wszystko co komunistyczne a jeszcze mają taką resturację, dawno winno być wszystko co komunistyczne pozamykane, bo jak im 30 lat temu przeszkadzało, że kotlet raz na kilka lat zdrożał o parę groszy, to niech teraz mają codzienne podwyżki w sklepach, restauracjach itp. i żyją powietrzem
Avatar
jak to / 26 grudnia 2011 o 10:11
0
i znowu ten nierób soban, wszystko sprzedający swoim kolegom, teraz kolej na obiekty Avii?
czy w tym mieście trzeba wszystko sprzedać, całą historię i tradycję ludzi którzy ją budowali?! zostanie soban ijekson jako tworcy miasta...( dwuosobowa yoaleta i namiastka muszli koncert)
Avatar
gość / 26 grudnia 2011 o 08:58
0
wypowiedzial sie artysta za 3 grosze
prostak z federacji
Avatar
Tomasz / 23 kwietnia 2012 o 10:27
0
Szkoda...byłem tam w 2009 będąc w Świdniku. Wystrój klimatyczny lata 70-80 tanie i dobre jedzenie i p. Zofię pamietam. Własnie będę odwiedzał Świdnik i już się cieszyłem że będę miał gdzie na obiady przyjść a tu d...pa
Avatar
Piotr / 26 grudnia 2011 o 21:45
0
Panie bardzie jest Pan żałosny.Uważa
Pan się za wielkiego barda ale znanego tylko tu na Lubelszczyżnie(głównie w naszym mieście
) a potrawy Świdniczanki ludzie wspominają długo w całej Polsce.Jak Pana teść przepił 2 auta to już problem pańskiej rodziny a nie temat do chwalenia się na forum.Wspominam ten lokal z jak najlepszej strony i znajomi też.Pozdrawiam :
Panie bardzie jest Pan żałosny.Uważa
Pan się za wielkiego barda ale znanego tylko tu na Lubelszczyżnie(głównie w naszym mieście
) a potrawy Świdniczanki ludzie wspominają długo w całej Polsce.Jak Pana teść przepił 2 auta to już problem pańskiej rodziny a nie temat do chwalenia się na forum.Wspominam ten lokal z jak najlepszej strony i znajomi też.Pozdrawiam : rozwiń
Avatar
polak / 26 grudnia 2011 o 20:25
0
Strategia Prezesa PSS A.D im gorzej tym lepiej dla..... znowu odniosła sukces.
Wielki Likwidator PSS w Świdniku pomimo życzliwej akceptacji UM nie potrafił zachować jak na warunki świdnickie
historyczny zakład.
Otoczony ludzmi bez polotu i wyobrażni pomimo sprzyjających warunków nie wymusił modernizacji zakładu i utrzymywał
b.kier H.B ,która nie potrafiła odnaleść sie i zmieniła lokal gastronomiczny na garmażerię.
A można było lepiej tylko nie stało wyobrażni,chęci i ....
A modlenie się do sukcesów lat 80 i patelni Światowida to odgrzewany kotlet Pani Halino.
A Antek się cieszy i szuka co można się pozbyć.
Strategia Prezesa PSS A.D im gorzej tym lepiej dla..... znowu odniosła sukces.
Wielki Likwidator PSS w Świdniku pomimo życzliwej akceptacji UM nie potrafił zachować jak na warunki świdnickie
historyczny zakład.
Otoczony ludzmi bez polotu i wyobrażni pomimo sprzyjających warunków nie wymusił modernizacji zakładu i utrzymywał
b.kier H.B ,która nie potrafiła odnaleść sie i zmieniła lokal gastronomiczny na garmażerię.
A można było lepiej tylko nie stało wyobrażni,chęci i ....
A modlenie się do sukcesów lat 80 ... rozwiń
Avatar
hjh / 26 grudnia 2011 o 18:06
0
Taka znana, że pierwszy raz słysze..
Avatar
Gość / 26 grudnia 2011 o 12:53
0
w świdniku solidarnościowcom przeszkadzało wszystko co komunistyczne a jeszcze mają taką resturację, dawno winno być wszystko co komunistyczne pozamykane, bo jak im 30 lat temu przeszkadzało, że kotlet raz na kilka lat zdrożał o parę groszy, to niech teraz mają codzienne podwyżki w sklepach, restauracjach itp. i żyją powietrzem
Avatar
jak to / 26 grudnia 2011 o 10:11
0
i znowu ten nierób soban, wszystko sprzedający swoim kolegom, teraz kolej na obiekty Avii?
czy w tym mieście trzeba wszystko sprzedać, całą historię i tradycję ludzi którzy ją budowali?! zostanie soban ijekson jako tworcy miasta...( dwuosobowa yoaleta i namiastka muszli koncert)
Avatar
gość / 26 grudnia 2011 o 08:58
0
wypowiedzial sie artysta za 3 grosze
prostak z federacji
Zobacz wszystkie komentarze 7

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Wyższe opłaty za parkowanie w Międzyrzecu Podlaskim. Strefa też się powiększy?

Wyższe opłaty za parkowanie w Międzyrzecu Podlaskim. Strefa też się powiększy? 0 0

Wyższe stawki za parkowanie wprowadzi Międzyrzec Podlaski. Dotyczy to stref płatnego parkowania na placu Jana Pawła II i przy ul. Staromiejskiej.

W stronę sensacji: spotkanie z Robertem Kilenem
14 listopada 2019, 18:00

W stronę sensacji: spotkanie z Robertem Kilenem 0 0

W czwartek, 14 listopada o godz. 18 w Domu Słów (ul. Królewska 17) zostanie zorganizowane spotkanie z Robertem Kilenem, autorem książki "Czart".

Zmarł profesor Tadeusz Wijaszka, wieloletni dyrektor PIWet w Puławach

Zmarł profesor Tadeusz Wijaszka, wieloletni dyrektor PIWet w Puławach 1 0

W tym tygodniu zmarł wybitny lekarz weterynarii, znany wirusolog, były dyrektor Państwowego Instytutu Weterynaryjnego w Puławach, profesor Tadeusz Wijaszka. Miał 79 lat.

Jubileusz Marka Radulego w Radiu Lublin
15 listopada 2019, 19:00

Jubileusz Marka Radulego w Radiu Lublin 0 0

W piątek, 15 listopada o godz. 19 w siedzibie Radia Lublin (ul. Obrońców Pokoju 2) odbędzie się wyjątkowy koncert jubileuszowy Marka Radulego z okazji 40-lecia działalności artystycznej muzyka.

Spotkanie autorskie z Andrzejem Sosnowskim i Piotrem Śliwińskim w księgarni Dosłownej
15 listopada 2019, 18:00

Spotkanie autorskie z Andrzejem Sosnowskim i Piotrem Śliwińskim w księgarni Dosłownej 0 0

Księgarnia Dosłowna (Centrum Kultury, ul. Peowiaków 12) zaprasza w piątek, 15 listopada o godz. 18 na spotkanie z redaktorami dwóch antologii poezji polskiej - Andrzejem Sosnowskim i Piotrem Śliwińskim.

Pogrzeb lubelskiego fotoreportera Mirosława Trembeckiego
galeria

Pogrzeb lubelskiego fotoreportera Mirosława Trembeckiego 8 0

Rodzina i przyjaciele pożegnali w środę Mirosława Trembeckiego. Znany lubelski fotograf zmarł w wieku 65 lat. Spoczął na cmentarzu komunalnym na Majdanku.

Najbardziej rozpoznawalna dzielnicowa służy w policji od 12 lat. To ona dostała SMS od uprowadzonego 15-latka
Zdjęcia
galeria

Najbardziej rozpoznawalna dzielnicowa służy w policji od 12 lat. To ona dostała SMS od uprowadzonego 15-latka 13 3

Aspirant Renata Kosior z posterunku w Jastkowie to najbardziej rozpoznawalna dzielnicowa. Tak zdecydowali uczestnicy plebiscytu, który zorganizowaliśmy wspólnie z Komendą Miejską Policji w Lublinie. Kolejne miejsca zajęli dzielnicowi z Lublina i Bełżyc.

Tomasz Midzierski (Górnik Łęczna): Mecz z Legią będzie nagrodą

Tomasz Midzierski (Górnik Łęczna): Mecz z Legią będzie nagrodą 0 2

Rozmowa z Tomaszem Miedzierski, zawodnikiem Górnika Łęczna

Lubelskie: Wypadek na drodze krajowej nr 82. Siedem osób rannych

Lubelskie: Wypadek na drodze krajowej nr 82. Siedem osób rannych 0 2

Siedem osób zostało rannych w wypadku w miejscowości Turowola-Kolonia na drodze krajowej nr 82 między Łęczną a Puchaczowem. Są utrudnienia w ruchu.

Brutalne morderstwo. Zakrwawione ciało kobiety znaleziono w domu. Prokurator: "Rafał S. to zimny zabójca"
galeria

Brutalne morderstwo. Zakrwawione ciało kobiety znaleziono w domu. Prokurator: "Rafał S. to zimny zabójca" 7 5

Jest wyrok w sprawie 30-latka z Opola Lubelskiego, oskarżonego o brutalne zabójstwo żony. Rafał S. poderżnął kobiecie gardło. Został za to skazany na 25 lat więzienia.

Cosmopolitan, Playboy i CKM znikają z kiosków. Wydawca zwalnia 70 proc. załogi

Cosmopolitan, Playboy i CKM znikają z kiosków. Wydawca zwalnia 70 proc. załogi 1 4

Grudniowe wydania są ostatnimi numerami magazynów „CKM”, „Cosmopolitan”, „Esquire”, „Harper’s Bazaar”, „Joy” i „Playboy”. Powód? Wydawca - Marquard Media Polska - wycofuje się z rynku prasy.

Szymon Szymonowicz z Cementu-Gryfa Chełm startował w MŚ do 23 lat

Szymon Szymonowicz z Cementu-Gryfa Chełm startował w MŚ do 23 lat 0 1

Szymon Szymonowicz, uczeń Zespołu Szkół Technicznych w Chełmie, zajął w mistrzostwach świata do lat 23 w zapasach siódme miejsce. Impreza była rozgrywana na Węgrzech.