Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

23 grudnia 2011 r.
12:48
Edytuj ten wpis

Żegnaj Świdniczanko! Koniec znanej restauracji

0 7 A A
Restauracja Świdniczanka (Dorota Awiorko-Klimek)
Restauracja Świdniczanka (Dorota Awiorko-Klimek)

Menu: śledź w śmietanie z majonezem, żurek po świdnicku albo pieczeń wołowa z kluskami śląskimi i surówką z kiszonej kapusty. Do tego 60 lat tradycji, w już historycznym PRL-owskim wydaniu. Godziny otwarcia: tylko do końca roku.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Restauracja Świdniczanka przy ul. Niepodległości w Świdniku działa od lat 50.ubiegłego wieku. Lokal, który znajduje się w budynku wspólnoty mieszkaniowej, należy do tutejszego Urzędu Miasta. Od lat siedemdziesiątych restaurację prowadzą dwie kobiety. Lokal jest dwukrotnym laureatem plebiscytu "Srebrna Patelnia”. Ale to już historia.

Wraz z końcem roku Świdniczanka zostanie zamknięta. Dzierżawcy o powodach swojej decyzji nie chcą jednak rozmawiać. Nieoficjalnie mówi się, że lokal ma silną konkurencję w mieście. Wymaga też remontu.

Znani tu byli

Restaurację, której historia sięga jeszcze czasu PRL-u, odwiedzali znani Polacy, którzy przy różnych okazach byli w Świdniku.

– Pamiętam wizytę Wojciecha Młynarskiego, Jerzego Połomskiego. Był też Jerzy Waldorff i Zbigniew Wodecki – wspomina Zenon Dec, radny miejski, który od lat 60. pełnił funkcję przewodniczącego komitetu członkowskiego PSS "Społem” w restauracji "Świdniczanka”. – Byli też goście, którzy przyjeżdżali do WSK PZL Świdnik. Wszyscy stołowali się właśnie w Świdniczance. Jedli tu również członkowie kadry bokserskiej czy pływackiej.

Restauracja cieszyła się wówczas ogromnym powiedzeniem. – Żeby mieć stolik, trzeba była wcześniej zadzwonić i sobie zarezerwować miejsce, albo też wysłać gońca, którzy zrobiłby na miejscu taką rezerwację – wspomina Dec. Radny przygotowuje książkę na temat historii miasta i świdnickiego zakładu. Znajdą się w niej również wspomnienia związane z kończącą działalność restauracją.

Został smutek

Restauracja zatrudnia kilka osób. Jest wśród nich jest Zofia Chojnacka, kelnerka, która przepracowała w Świdniczance ponad 30 lat. To właśnie ona może pochwalić się najdłuższym stażem.

– Ogłoszenie o tym, że restauracja poszukuje do pracy kelnerki, było wywieszone w oknie lokalu – opowiada pani Zofia. – Zgłosiłam się i została przyjęta. To była moja pierwsza i ostatnia praca. Na razie nie myślę, co dalej będę robić. Po zamknięciu lokalu idę na urlop. Odpocznę.

Pani Zofii trudno jest myśleć o restauracji w czasie przeszłym. – Na razie jest taki ogromny żal i smutek, że to wszystko się już kończy. Szkoda mi tego miejsca. Tych wszystkich ludzi, z którymi pracowałam i których tu poznałam. Spędziłam tu najmilsze chwile w moim życiu. Praca w restauracji przynosiła mi wiele radości. Mieliśmy stałych klientów, którzy przychodzili do nas od wielu lat. Kiedy pojawiali się w drzwiach, wiedziałam, co będą jedli. Nawet nie prosili o kartę dań.

Na sprzedaż

Kobiety, które prowadziły lokal, wypowiedziały umowę PSS "Społem”, która dzierżawiła od miasta lokal. Podobną decyzję podjęła też spółdzielnia, która także chce zakończyć współpracę z miastem. Urzędnicy nie chcą już wynajmować lokalu tylko go sprzedać. W grę wchodzą pomieszczenia z piwnicą o łącznej powierzchni ponad 500 metrów kw.

– Na razie musimy się rozliczyć i uporządkować sprawy związane z najemcą – zapowiada Artur Soboń, sekretarz miasta. – Jeśli zapadnie decyzja o sprzedaży lokalu, to najprawdopodobniej transakcja dojdzie do skutku dopiero na wiosnę.

Urzędnicy zapowiadają, że ponieważ lokal mieści się w budynku wspólnoty mieszkaniowej, prawdopodobnie nie powstanie tu ani dyskoteka ani sklep nocny, który mógłby być uciążliwy dla mieszkańców.

Znami o Świdniczance

Jakub Osina, radny miejski

Oczywiście, że jest mi przykro, że restauracja będzie zamknięta. Po raz pierwszy byłem tu jakieś 13 lat temu. To było po pierwszej sesji Rady Miasta, w której uczestniczyłem jako radny. Jadłem wtedy golonkę i tatara. Szkoda że Świdnik traci porządną restaurację ze smacznym jedzeniem w centrum miasta. Niestety, tak to już jest, że jedno się kończy, a drugie zaczyna. Trudno, ale zostaną miłe wspomnienia związane z tym miejscem. Żałuję też tych pierogów, które można było kupić z "okienka”. Mam tylko nadzieję, że w tym miejscu nie powstanie kolejny bank czy apteka.

Krzysztof Żuk, prezydent Lublina

Ten lokal kojarzy mi się ze znakomitą kuchnią, zwłaszcza ukraińską, świetnym barszczem i pierogami. Ale kojarzy mi się także z obsługą, która trzymała się tradycyjnej, polskiej kuchni. To był lokal, który miał znakomitą renomę, jeśli chodzi o jakość potraw. Świdniczanka była restauracją, w której – gdy pełniłem funkcję przewodniczącego Rady Miejskiej w Świdniku – obradowaliśmy z komisjami i dyskutowaliśmy po sesjach. Szkoda że lokal nie wytrzymał presji rynku. Okres jego świetności przypadał na lata 80. i 90. ubiegłego wieku.

Jan Kondrak, Lubelska Federacja Bardów

Nie będę płakał po Świdniczance. Ten okropny gierkowski wystrój może mi tylko przypominać okres mojej młodości. Ostatnio byłem tam na stypach po śmierci moich teściów. To był lokal, który "Społem” zafundowała robotnikom.

Z relacji mojej żony wynika, że jej ojciec zostawił w tym lokalu pieniądze o równowartości dwóch samochodów osobowych średniej klasy. Ta restauracja nie budzi we mnie specjalnych sentymentów. Było to coś, co pojawiło się w na pewnym etapie rozwoju miasta, bo musiało się pojawić.

Był to odpowiednio drogie, więc budziło snobizm, ale nie w sensie finansowym, bo każdego było stać, żeby jeść w Świdniczance, tylko psychicznym. Poza tym, opinie o kuchni są grubo przesadzone.

Lubelskie legendy

Czarcia Łapa

W listopadzie 2007 r. Zarząd Nieruchomości Komunalnych i Kamienice Miasta wypowiedziały umowę na dzierżawę pomieszczeń dotychczasowym właścicielom legendarnej Czarciej Łapy. Ich zdaniem, w lokalu na Starym Mieście nic się nie działo, najemcy nie chcieli go remontować, nie byli też w stanie płacić wyższego czynszu.

Ówczesny prezydent Lublina Adam Wasilewski zdecydował, że nowego najemcę wyłoni przetarg. Tak się stało. Wygrali przedstawiciele firmy Tees. Zrobili w Czarciej prawdziwą rewolucję i w 2008 r. otworzyli tam zupełnie nową restaurację (zachowując jedynie nazwę). Rok temu Czarcia przeszła jeszcze jedną rewolucję – telewizyjną, w programie Magdy Gessler.

Karczma Słupska

Działająca wiele lat przy Al. Racławickich była znana z dancingów i wyrobów garmażeryjnych. Właściciele zdecydowali jednak w ub. roku o jej zamknięciu. – Brak klientów, wysokie opłaty i konkurencja pobliskich lokali – wyjaśniał na naszych łamach właściciel Ryszard Sierpiński. Przetarg na nową dzierżawę lokalu wygrała firma Seven. Latem uruchomiła tam restaurację pod nazwą Słupska (już bez słowa karczma).

W środku nie ma starej boazerii i słynnych boksów. Nowy wystrój to lekkie zasłony, miękkie sofy i krzesła, nowe stoły. Ale także specjalne stoisko z deserami własnej produkcji. Menu nawiązuje do tego w dawnej karczmie. Pierogi i inne wyroby będzie można zjeść na miejscu i kupić na wynos. Wszystko jest produkowane na miejscu. Są też dancingi, karaoke, a latem – ogródek.

(MB)

Komentarze 7

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Tomasz / 23 kwietnia 2012 o 10:27
0
Szkoda...byłem tam w 2009 będąc w Świdniku. Wystrój klimatyczny lata 70-80 tanie i dobre jedzenie i p. Zofię pamietam. Własnie będę odwiedzał Świdnik i już się cieszyłem że będę miał gdzie na obiady przyjść a tu d...pa
Avatar
Piotr / 26 grudnia 2011 o 21:45
0
Panie bardzie jest Pan żałosny.Uważa
Pan się za wielkiego barda ale znanego tylko tu na Lubelszczyżnie(głównie w naszym mieście
) a potrawy Świdniczanki ludzie wspominają długo w całej Polsce.Jak Pana teść przepił 2 auta to już problem pańskiej rodziny a nie temat do chwalenia się na forum.Wspominam ten lokal z jak najlepszej strony i znajomi też.Pozdrawiam :
Panie bardzie jest Pan żałosny.Uważa
Pan się za wielkiego barda ale znanego tylko tu na Lubelszczyżnie(głównie w naszym mieście
) a potrawy Świdniczanki ludzie wspominają długo w całej Polsce.Jak Pana teść przepił 2 auta to już problem pańskiej rodziny a nie temat do chwalenia się na forum.Wspominam ten lokal z jak najlepszej strony i znajomi też.Pozdrawiam : rozwiń
Avatar
polak / 26 grudnia 2011 o 20:25
0
Strategia Prezesa PSS A.D im gorzej tym lepiej dla..... znowu odniosła sukces.
Wielki Likwidator PSS w Świdniku pomimo życzliwej akceptacji UM nie potrafił zachować jak na warunki świdnickie
historyczny zakład.
Otoczony ludzmi bez polotu i wyobrażni pomimo sprzyjających warunków nie wymusił modernizacji zakładu i utrzymywał
b.kier H.B ,która nie potrafiła odnaleść sie i zmieniła lokal gastronomiczny na garmażerię.
A można było lepiej tylko nie stało wyobrażni,chęci i ....
A modlenie się do sukcesów lat 80 i patelni Światowida to odgrzewany kotlet Pani Halino.
A Antek się cieszy i szuka co można się pozbyć.
Strategia Prezesa PSS A.D im gorzej tym lepiej dla..... znowu odniosła sukces.
Wielki Likwidator PSS w Świdniku pomimo życzliwej akceptacji UM nie potrafił zachować jak na warunki świdnickie
historyczny zakład.
Otoczony ludzmi bez polotu i wyobrażni pomimo sprzyjających warunków nie wymusił modernizacji zakładu i utrzymywał
b.kier H.B ,która nie potrafiła odnaleść sie i zmieniła lokal gastronomiczny na garmażerię.
A można było lepiej tylko nie stało wyobrażni,chęci i ....
A modlenie się do sukcesów lat 80 ... rozwiń
Avatar
hjh / 26 grudnia 2011 o 18:06
0
Taka znana, że pierwszy raz słysze..
Avatar
Gość / 26 grudnia 2011 o 12:53
0
w świdniku solidarnościowcom przeszkadzało wszystko co komunistyczne a jeszcze mają taką resturację, dawno winno być wszystko co komunistyczne pozamykane, bo jak im 30 lat temu przeszkadzało, że kotlet raz na kilka lat zdrożał o parę groszy, to niech teraz mają codzienne podwyżki w sklepach, restauracjach itp. i żyją powietrzem
Avatar
jak to / 26 grudnia 2011 o 10:11
0
i znowu ten nierób soban, wszystko sprzedający swoim kolegom, teraz kolej na obiekty Avii?
czy w tym mieście trzeba wszystko sprzedać, całą historię i tradycję ludzi którzy ją budowali?! zostanie soban ijekson jako tworcy miasta...( dwuosobowa yoaleta i namiastka muszli koncert)
Avatar
gość / 26 grudnia 2011 o 08:58
0
wypowiedzial sie artysta za 3 grosze
prostak z federacji
Avatar
Tomasz / 23 kwietnia 2012 o 10:27
0
Szkoda...byłem tam w 2009 będąc w Świdniku. Wystrój klimatyczny lata 70-80 tanie i dobre jedzenie i p. Zofię pamietam. Własnie będę odwiedzał Świdnik i już się cieszyłem że będę miał gdzie na obiady przyjść a tu d...pa
Avatar
Piotr / 26 grudnia 2011 o 21:45
0
Panie bardzie jest Pan żałosny.Uważa
Pan się za wielkiego barda ale znanego tylko tu na Lubelszczyżnie(głównie w naszym mieście
) a potrawy Świdniczanki ludzie wspominają długo w całej Polsce.Jak Pana teść przepił 2 auta to już problem pańskiej rodziny a nie temat do chwalenia się na forum.Wspominam ten lokal z jak najlepszej strony i znajomi też.Pozdrawiam :
Panie bardzie jest Pan żałosny.Uważa
Pan się za wielkiego barda ale znanego tylko tu na Lubelszczyżnie(głównie w naszym mieście
) a potrawy Świdniczanki ludzie wspominają długo w całej Polsce.Jak Pana teść przepił 2 auta to już problem pańskiej rodziny a nie temat do chwalenia się na forum.Wspominam ten lokal z jak najlepszej strony i znajomi też.Pozdrawiam : rozwiń
Avatar
polak / 26 grudnia 2011 o 20:25
0
Strategia Prezesa PSS A.D im gorzej tym lepiej dla..... znowu odniosła sukces.
Wielki Likwidator PSS w Świdniku pomimo życzliwej akceptacji UM nie potrafił zachować jak na warunki świdnickie
historyczny zakład.
Otoczony ludzmi bez polotu i wyobrażni pomimo sprzyjających warunków nie wymusił modernizacji zakładu i utrzymywał
b.kier H.B ,która nie potrafiła odnaleść sie i zmieniła lokal gastronomiczny na garmażerię.
A można było lepiej tylko nie stało wyobrażni,chęci i ....
A modlenie się do sukcesów lat 80 i patelni Światowida to odgrzewany kotlet Pani Halino.
A Antek się cieszy i szuka co można się pozbyć.
Strategia Prezesa PSS A.D im gorzej tym lepiej dla..... znowu odniosła sukces.
Wielki Likwidator PSS w Świdniku pomimo życzliwej akceptacji UM nie potrafił zachować jak na warunki świdnickie
historyczny zakład.
Otoczony ludzmi bez polotu i wyobrażni pomimo sprzyjających warunków nie wymusił modernizacji zakładu i utrzymywał
b.kier H.B ,która nie potrafiła odnaleść sie i zmieniła lokal gastronomiczny na garmażerię.
A można było lepiej tylko nie stało wyobrażni,chęci i ....
A modlenie się do sukcesów lat 80 ... rozwiń
Avatar
hjh / 26 grudnia 2011 o 18:06
0
Taka znana, że pierwszy raz słysze..
Avatar
Gość / 26 grudnia 2011 o 12:53
0
w świdniku solidarnościowcom przeszkadzało wszystko co komunistyczne a jeszcze mają taką resturację, dawno winno być wszystko co komunistyczne pozamykane, bo jak im 30 lat temu przeszkadzało, że kotlet raz na kilka lat zdrożał o parę groszy, to niech teraz mają codzienne podwyżki w sklepach, restauracjach itp. i żyją powietrzem
Avatar
jak to / 26 grudnia 2011 o 10:11
0
i znowu ten nierób soban, wszystko sprzedający swoim kolegom, teraz kolej na obiekty Avii?
czy w tym mieście trzeba wszystko sprzedać, całą historię i tradycję ludzi którzy ją budowali?! zostanie soban ijekson jako tworcy miasta...( dwuosobowa yoaleta i namiastka muszli koncert)
Avatar
gość / 26 grudnia 2011 o 08:58
0
wypowiedzial sie artysta za 3 grosze
prostak z federacji
Zobacz wszystkie komentarze 7

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 17 sierpnia 2018 roku

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 17 sierpnia 2018 roku 0 0

Samochodem pod prąd na ekspresówce [wideo]
film

Samochodem pod prąd na ekspresówce [wideo] 1 7

- Takie zdarzenie przytrafiło mi się na wjeździe na ekspresówkę od strony Warszawy - napisał do nas Czytelnik i przesłał film. Widać na nim jak auto jedzie pod prąd.

Mieszkańcy chcą korzystać z nowej ulicy i parkingu

Mieszkańcy chcą korzystać z nowej ulicy i parkingu 0 1

Mieszkańcy Białej Podlaskiej dopytują kiedy miasto udostępni nowy parking i przedłużenie ulicy Pocztowej. Urząd miasta zapowiada że w przyszłym tygodniu.

Port Lotniczy Lublin zapłaci Wizz Airowi za reklamę

Port Lotniczy Lublin zapłaci Wizz Airowi za reklamę 0 16

Port Lotniczy Lublin zapłaci liniom lotniczym Wizz Air za reklamę i promocję połączeń wykonywanych przez nie z lubelskiego lotniska. Kwoty, na jaką będzie opiewać umowa, spółka nie ujawnia.

Kandydat na prezydenta obiecuje działki za złotówkę

Kandydat na prezydenta obiecuje działki za złotówkę 81 19

Dariusz Grabczuk, kandydat PO i Nowoczesnej na prezydenta Chełma podkreśla, że najważniejsza dla niego jest dbałość o lokalnych przedsiębiorców. Na wczorajszym spotkaniu z dziennikarzami zapowiedział, że jeśli wygra to powoła Radę Biznesu i Centrum Obsługi Inwestora.

Jest kara za plakaty antyaborcyjne z zakrwawionymi płodami w centrum Lublina

Jest kara za plakaty antyaborcyjne z zakrwawionymi płodami w centrum Lublina 69 11

Organizator pikiety antyaborcyjnej został ukarany za publiczne sianie zgorszenia. Uczestnicy manifestacji w centrum Lublina prezentowali zdjęcia zakrwawionych płodów ludzkich

Konrad Gaca nie żyje. "Zdolny człowiek", "Mogę powiedzieć, że zmienił moje życie"
galeria

Konrad Gaca nie żyje. "Zdolny człowiek", "Mogę powiedzieć, że zmienił moje życie" 108 6

W czwartek rano w swoim domu pod Lublinem zmarł nagle Konrad Gaca, znany promotor zdrowego stylu życia i właściciel kilku salonów fitness. Miał zaledwie 42 lata

Koncert: "O, Wielki Poemacie Natury!" w Trybunale Koronnym
18 sierpnia 2018, 18:00

Koncert: "O, Wielki Poemacie Natury!" w Trybunale Koronnym 2 0

Co Gdzie Kiedy. W sobotę, 18 sierpnia o godz. 18 w Trybunale Koronnym (Rynek 1) odbędzie się koncert w hołdzie Zygmuntowi Noskowskiemu O, Wielki Poemacie Natury!

Azoty Puławy zagrają w turnieju Szczypiorno Cup

Azoty Puławy zagrają w turnieju Szczypiorno Cup 7 0

Od piątku do niedzieli Azoty Puławy wezmą udział w turnieju Szczypiorno Cup, który rozegrany zostanie w Kaliszu

Zamiast mandatów są pouczenia. Teraz policjanci mają nowy pomysł na protest

Zamiast mandatów są pouczenia. Teraz policjanci mają nowy pomysł na protest 32 9

Policjanci rozszerzają swój protest. Od czwartku akcja przyjęła formę „strajku włoskiego”. Mundurowi będą więc wyjątkowo skrupulatnie wykonywać wszystkie czynności. Nie przestaną też zastępować mandatów pouczeniami

Wybory 2018: Fundacja będzie patrzeć na ręce kandydatom

Wybory 2018: Fundacja będzie patrzeć na ręce kandydatom 0 11

Monitorowanie kampanii wyborczej kandydatów na prezydenta i radnych w Lublinie zapowiedziała dbająca o przejrzystość finansów publicznych Fundacja Wolności. Jej działacze szukają osób, które nie należą do partii politycznych i nie będą kandydować w wyborach.

Kierowca opla wymusił pierwszeństwo, peugeot zatrzymał się na ogrodzeniu

Kierowca opla wymusił pierwszeństwo, peugeot zatrzymał się na ogrodzeniu 0 0

Do zdarzenia doszło w środę około godz 13 w miejscowości Kaniwola (pow. łęczyński).

L.Stadt wystąpi w Radiu Lublin
24 sierpnia 2018, 19:00

L.Stadt wystąpi w Radiu Lublin 2 0

Co Gdzie Kiedy. W piątek, 24 sierpnia o godz. 19 w Studiu Muzycznym Radia Lublin (ul. Obrońców Pokoju 2) wystąpi formacja L.Stadt.

Zderzenie samochodu z motocyklem. Ranny 17-letni motocyklista

Zderzenie samochodu z motocyklem. Ranny 17-letni motocyklista 2 2

Do wypadku doszło w środę przed godz. 13 na ul. Siedleckiej w Janowie Podlaskim.

Zmysły Ogrodu Saskiego
25 sierpnia 2018, 0:00

Zmysły Ogrodu Saskiego 5 0

Co Gdzie Kiedy. W dniach 25-26 sierpnia w przestrzeni Ogrodu Saskiego zorganizowane zostanie nietypowe wydarzenie kulturalne. Zmysły Ogrodu Saskiego to wystawy, spotkania, piknik i koncerty.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!