Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

11 września 2008 r.
19:22
Edytuj ten wpis

Zrywamy psom łańcuchy, otwieramy ludzkie serca

0 6 A A

Czegoś takiego Lubelszczyzna jeszcze nie widziała.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
5 października politycy, artyści i dziennikarze nałożą na szyję metalowe łańcuchy i przypną się do budy.

Takie sceny można będzie zobaczyć w samo południe w centrum Lublina, Zamościa i Świdnika. Po raz pierwszy w tym roku Lubelszczyzna włączy się w ogólnopolską akcję "Zerwijmy łańcuchy”. To protest przeciwko złym warunkom, w jakich trzymane są psy. Pierwsza edycja akcji odbyła się rok temu w 12 miastach w Polsce. Spotkała się z ogromnym zainteresowaniem. Do budy przypinali się na kilka minut znani polscy aktorzy, piosenkarze, dziennikarze. Przypadkowi przechodnie z zaciekawieniem przyglądali się niecodziennym scenom, a po chwili spontanicznie dołączali do "łańcuchowców”.

Kto się przypnie…

- Niestety, żadne miasto z Lubelszczyzny nie włączyło się w ubiegłoroczną akcję. A szkoda, bo więzionych i maltretowanych psów u nas nie brakuje. Dlatego postanowiłam, że w naszym regionie też musimy wreszcie zerwać łańcuchy - mówi Irena Szafrańska, lubelski koordynator akcji "Zerwijmy łańcuchy”. - Zaczęłam od rozmów z władzami Lublina i Zamościa. Pomysł chwycił.

W ubiegłym roku żaden z polityków nie przykuł się do budy. U nas jest szansa na przełamanie tej bariery. Już wiadomo, że bez żadnych oporów do budy przypnie się łańcuchem wiceprezydent Lublina Elżbieta Kołodziej-Wnuk i wicemarszałek województwa Jacek Sobczak, który zapowiedział, że przyprowadzi swoje dwa psy. Zrobi to także burmistrz Świdnika Waldemar Jakson. - Mam także deklarację od prezydenta Marcina Zamoyskiego - mówi Szafrańska. - Okazuje się, że nasze władze potrafią włączać się w niekonwencjonalne przedsięwzięcia, jeśli widzą w tym słuszny cel.

…a kto nie

5 października przy psich budach nie zabraknie też posłanek z Lubelszczyzny. Swoje poparcie dla akcji wyraziły Izabella Sierakowska, Elżbieta Król i Joanna Mucha. Mają pewne opory, co do łańcucha, ale... - Jestem pewna, że nasze panie posłanki przełamią je na miejscu - mówi Szafrańska. - Niestety, nie mogę tego powiedzieć o innych naszych parlamentarzystach. Poseł Łopata stanowczo odmówił udziału w akcji.

Łańcuchy pomogą za to zrywać obrońcy praw zwierząt ze Straży dla Zwierząt. - To zupełnie oczywista sprawa. Na każdym kroku spotykamy się z przejawami okrucieństwa wobec psów - mówi Zdzisław Małysz ze Straży dla Zwierząt. - Zależy nam, żeby publicznie pokazywać, jaka dzieje się im krzywda. Może dzięki takim akcjom powoli zaczniemy zmieniać ludzką mentalność.

Elżbieta Kołodziej-Wnuk, wiceprezydent Lublina

Nie mam w domu zwierząt, ale bardzo je kocham. Dlatego nałożę sobie na szyję łańcuch i przypnę się nim do budy. Mam nadzieję, że ta nasza "demonstracja” uświadomi przynajmniej jednej osobie, jaką odpowiedzialnością jest opieka nad zwierzęciem. Musimy mieć na to odpowiednie warunki, czas. Nie wspominając o zwykłym dobrym sercu. Myślę, że świetnym sprawdzianem może być wolontariat w schronisku dla zwierząt. Jeśli go zdamy, możemy wziąć psa. Ale to musi być odpowiedzialna decyzja.

Jacek Sobczak, wicemarszałek województwa lubelskiego

Oczywiście, że się przypnę łańcuchem do budy. Psy to istoty żywe, którym należy się szacunek i wolność. A sadyzm wobec zwierząt niejednokrotnie świadczy dobitnie o całej ludzkiej naturze. Dlatego chętnie zamanifestuję swoją solidarność z naszymi braćmi mniejszymi. Zasługują na to.

Waldemar Jakson, burmistrz Świdnika

Psy nie mogą żyć na łańcuchach. Jeśli swoim przypięciem do budy mogę jakoś to zmienić, czy choćby uświadomić problem: zrobię to bez najmniejszych oporów. Sam mam psa i kota i dlatego nie wyobrażam sobie, by skrzywdzić jakieś zwierzę. Pamiętam, jak w dzieciństwie, gdy odwiedzałem rodzinę na wsi dziwiłem się, że można trzymać psa na łańcuchu. To przecież wbrew naturze, każdej, także psiej! To najwyższy wymiar zniewolenia. I trzeba to ludziom uświadamiać.

Izabella Sierakowska, posłanka SDPL

Oczywiście, włączam się do akcji! Mam trzy psy, kota i królika. W odwiedziny przychodzą do mnie psy sąsiadów ze wsi. Często, niestety, widzę też, jak podjeżdża samochód i ktoś wyrzuca z niego psa. Nie mogę patrzeć na takie bestialstwo. Uważam, że po stosunku do zwierząt możemy określić, jakim kto jest człowiekiem. I chyba mamy w tej materii sporo do zrobienia. Dlatego każda akcja, która uświadamia problem jest warta tego, by ją poprzeć. Co do łańcucha i budy, to myślę, że gdybym była ciut młodsza...

Elżebieta Kruk, posłanka PiS

Kocham zwierzęta - i psy, i koty. Dlatego bardzo chętnie włączę się w tę akcję. Przyjdę zobaczyć, jak to wszystko będzie wyglądało. Co do łańcuchy i budy... Nie wiem jeszcze, czy się przypnę. Być może zrobię to spontanicznie.

Joanna Mucha, posłanka PO

Czuję się trochę ambasadorem zwierząt, gdyż właśnie rozpoczynam prace nad nowelizacja ustawy o ochronie zwierząt. Dlatego chcę jak najwięcej wiedzieć na ten temat. W ubiegłym tygodniu brałam udział w debacie miesięcznika "Mój pies” na temat akcji "Zerwijmy łańcuchy”, więc oczywiście nie wyobrażam sobie, że mogłabym nie wziąć w niej udziału. Podpisuję się pod nią obiema rękami. Czy się przypnę do budy? A czy to nie koliduje z powagą poselską… Zobaczymy.

Edward Wojtas, poseł PSL

Co to za akcja w ogóle? Ja się na pewno nie przykuję do budy. Nie widzę potrzeby takiej demonstracji. Na co to komu? Zwierzęta trzeba dobrze traktować i już. •

Jan Łopata, poseł PSL

Nie stosuję żadnego wiązania i nie będę się wygłupiał. •

Komentarze 6

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
cyga / 18 września 2008 o 20:22
0
BRAWO DLA PAŃSTWA--To tylko świadczy o tym , że MACIE WIELKIE SERCA. ,,NIE KAŻDY MUSI BYĆ WIELKIM CZŁOWIEKIEM--BYĆ CZŁOWIEKIEM , TO JUŻ BARDZO DUŻO" Na marginesie-postawa posła PSL wcale mnie nie zaskoczyła...Dlaczego? ??? Pozostawię odpowiedż dla siebie... ,, Na czynienie dobra zawsze mało czasu, na naprawianie zła -jeszcze mniej." Pozdrawiam wszystkich ludzi wspierających tę AKCJĘ.
Avatar
PRZYPIĘTY / 16 września 2008 o 13:03
0
NIEKTÓRYCH JAK SIĘ PRZYPNĄ DO BUDY TO NALEŻY TAM ZOSTAWIC BĘDĄ DOBRYMI STRÓŻAMI.CIEKAWE CZY BĘDĄ SZCZEKAĆ CZY WYĆ?
Avatar
burek/właściwy/ / 13 września 2008 o 09:14
0
Łańcuchy i tych co będą na nich daruję sobie,natomiast budy zamawiam do Krzesimowa.Mam nadzieję,że będą solidne!
Avatar
burek / 12 września 2008 o 15:46
0
Romanowi Gratulujemy!!!
Avatar
~Tomek~ / 12 września 2008 o 10:12
0
No i widac jak na dloni kim sa ludzie z PSL. Wstyd Panowie peeselowcy!
Avatar
~Roman~ / 12 września 2008 o 08:34
0
Nareszcie Sobczak dobrowolnie będzie na włąsciwym miejscu!
Avatar
cyga / 18 września 2008 o 20:22
0
BRAWO DLA PAŃSTWA--To tylko świadczy o tym , że MACIE WIELKIE SERCA. ,,NIE KAŻDY MUSI BYĆ WIELKIM CZŁOWIEKIEM--BYĆ CZŁOWIEKIEM , TO JUŻ BARDZO DUŻO" Na marginesie-postawa posła PSL wcale mnie nie zaskoczyła...Dlaczego? ??? Pozostawię odpowiedż dla siebie... ,, Na czynienie dobra zawsze mało czasu, na naprawianie zła -jeszcze mniej." Pozdrawiam wszystkich ludzi wspierających tę AKCJĘ.
Avatar
PRZYPIĘTY / 16 września 2008 o 13:03
0
NIEKTÓRYCH JAK SIĘ PRZYPNĄ DO BUDY TO NALEŻY TAM ZOSTAWIC BĘDĄ DOBRYMI STRÓŻAMI.CIEKAWE CZY BĘDĄ SZCZEKAĆ CZY WYĆ?
Avatar
burek/właściwy/ / 13 września 2008 o 09:14
0
Łańcuchy i tych co będą na nich daruję sobie,natomiast budy zamawiam do Krzesimowa.Mam nadzieję,że będą solidne!
Avatar
burek / 12 września 2008 o 15:46
0
Romanowi Gratulujemy!!!
Avatar
~Tomek~ / 12 września 2008 o 10:12
0
No i widac jak na dloni kim sa ludzie z PSL. Wstyd Panowie peeselowcy!
Avatar
~Roman~ / 12 września 2008 o 08:34
0
Nareszcie Sobczak dobrowolnie będzie na włąsciwym miejscu!
Zobacz wszystkie komentarze 6

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Rotarianie wspierają uczniów I LO w Białej Podlaskiej

Rotarianie wspierają uczniów I LO w Białej Podlaskiej 0 3

Klub rotarian z Białej Podlaskiej przekazał I LO im. J.I. Kraszewskiego pieniądze na zakup anglojęzycznej literatury.

Urząd Miasta Puławy ma konta w Getin Banku. Zmian na razie nie będzie

Urząd Miasta Puławy ma konta w Getin Banku. Zmian na razie nie będzie 0 3

Czy pieniądze ulokowane na kontach w Getin Banku są bezpieczne? W ostatnim miesiącu coraz częściej słychać o kłopotach finansowych wszystkich spółek należących do Leszka Czarneckiego. Ich akcje tanieją, a klienci zaczynają obawiać się o to, czy bank zachowa wypłacalność. Klienci mogą liczyć co prawda na państwowe gwarancje depozytów do wysokości 100 tys. euro, ale niektórzy z nich na swoich rachunkach i lokatach mają zgromadzone znacznie większe środki.

TBV Start Lublin – AZS Koszalin 81:59. Kwadrans i po meczu (ZDJĘCIA)
galeria

TBV Start Lublin – AZS Koszalin 81:59. Kwadrans i po meczu (ZDJĘCIA) 0 0

Właśnie na taki mecz liczyli w piątek kibice TBV Startu. Ekipa z Lublina rozbiła w hali Globus AZS Koszalin 81:59. Mecz był rozstrzygnięty w zasadzie po... kwadransie.

Nowy burmistrz Łęcznej: Rewitalizacja to nasz kierunek

Nowy burmistrz Łęcznej: Rewitalizacja to nasz kierunek 0 1

Trzy pytania do Leszka Włodarskiego, burmistrza-elekta Łęcznej.

Honkery z Lublina pojechały do Nigerii. ABW odkryła jak prezes spółki omijał polskie prawo

Honkery z Lublina pojechały do Nigerii. ABW odkryła jak prezes spółki omijał polskie prawo 0 3

Były szef firmy Honker odpowie za nielegalny handel sprzętem wojskowym. Zbigniew T. wysyłał do Nigerii samochody, bez niezbędnej koncesji. Specjalistyczny osprzęt kazał ukrywać przed celnikami – ustaliła prokuratura.

Jak ograniczyć zużycie wody w domu? Sprawdzone sposoby

Jak ograniczyć zużycie wody w domu? Sprawdzone sposoby 0 0

Rachunki za wodę i ścieki można obniżyć stosując oszczędne baterie i spłuczki oraz uszczelniając cieknące krany. Dużo też zyskamy, gdy będziemy korzystać z prysznica zamiast wanny. W sumie 3-osobowa rodzina może zaoszczędzić rocznie prawie 1 400 zł.

Targi Wernisaż Ślubny w In Between Hotel
18 listopada 2018, 10:00

Targi Wernisaż Ślubny w In Between Hotel 0 0

Planujesz ślub i wesele? Szukasz inspiracji? Szukaj ich u profesjonalistów. Odwiedź w niedzielę, 18 listopada, targi Wernisaż Ślubny w hotelu In Between Hotel (Panieńszczyzna 15, k. Jastkowa).

Senator PiS z Białej Podlaskiej: Leszek Czarnecki jest niewiarygodny [wideo]
film

Senator PiS z Białej Podlaskiej: Leszek Czarnecki jest niewiarygodny [wideo] 2 11

Senator PiS Grzegorz Bierecki stwierdził, że Leszek Czarnecki jest osobą niewiarygodną, gdyż znajduje się w trudnej sytuacji prawnej i finansowej. Zasugerował również, że po przesłuchaniu przez prokuraturę może mieć problemy z prawem.

Beata Kozidrak i Andrzej Pietras wspominają początki Bajmu [wideo]
film

Beata Kozidrak i Andrzej Pietras wspominają początki Bajmu [wideo] 7 3

Historia Bajmu rozpoczęła się w domu kultury w Lublinie.

Zamordował 14-letniego syna swojej konkubiny
film

Zamordował 14-letniego syna swojej konkubiny 0 1

Zatrzymano 49-letniego Zbigniewa P., oskarżonego o zabójstwo 14-latka w Gogolewie w Wielkopolsce. Chłopiec był synem jego konkubiny. Mężczyzna po usłyszeniu zarzutów przyznał się do winy.

Planują S12 od obwodnicy Puław do Radomia. Którędy będzie biegła nowa ekspresówka?

Planują S12 od obwodnicy Puław do Radomia. Którędy będzie biegła nowa ekspresówka? 21 8

Projektanci pracują nad wyborem optymalnego przebiegu drogi ekspresowej S12 od obwodnicy Puław do Radomia. W spotkaniach informacyjnych dotyczących tego, którędy wytyczona zostanie nowa trasa, uczestniczą mieszkańcy gminy Puławy oraz lokalne władze.

Wrak Atak No 15 "Dobra Zmiana". Tym razem na torze w Łuszczowie Pierwszym
18 listopada 2018, 9:00

Wrak Atak No 15 "Dobra Zmiana". Tym razem na torze w Łuszczowie Pierwszym 0 1

W niedzielę 18 listopada, wraki wrócą na tor. Tym razem impreza pod nazwą „Wrak Atak Lublin No 15 „Dobra zmiana” odbędzie się nie na Majdanku, lecz w Łuszczowie Pierwszym, trasa na Kijany.

"Mój synek był na granicy śmierci". Rodzice wcześniaków dzielą się swoimi przeżyciami
galeria

"Mój synek był na granicy śmierci". Rodzice wcześniaków dzielą się swoimi przeżyciami 34 2

– Mój synek był na granicy śmierci. Urodził się w 28. tygodniu. Lekarze m.in. ze względu na problemy neurologiczne dawali mu godzinę życia. To, że przeżył i jest w takiej formie to prawdziwy cud – mówi Andrzej Bródka z Uścimowa, tata Jasia, który urodził się w szpitalu przy ul. Staszica w Lublinie we wrześniu ubiegłego roku. – Przyjeżdżałem do szpitala dzień w dzień, przez 83 dni, bo tyle czasu synek musiał spędzić w inkubatorze. To był bardzo trudny czas, ale wiadomo, ze tata musi być wsparciem, tym bardziej, że żona też musiała zostać w szpitalu.

Zrób pierwszy krok do zdrowia. Bezpłatne porady w Puławskim Parku Naukowo-Technologicznym
18 listopada 2018, 10:00

Zrób pierwszy krok do zdrowia. Bezpłatne porady w Puławskim Parku Naukowo-Technologicznym 1 3

Puławski Park Naukowo-Technologiczny zaprasza w niedzielę 18 listopada w godzinach 10-18 na bezpłatne spotkanie z ekspertami Narodowego Centrum Edukacji Żywieniowej.

Sprawunki – Targi Rzeczy Wyjątkowych w Lublinie. Zapraszają twórców

Sprawunki – Targi Rzeczy Wyjątkowych w Lublinie. Zapraszają twórców 1 0

Co Gdzie Kiedy. Teraz zapraszają wystawców, później będą zachęcać kupujących. Warsztaty Kultury debiutują z targami. Sprawunki – Targi Rzeczy Wyjątkowych mają promować twórczości lubelskich projektantów i kontaktować twórców z klientami. Przed Gwiazdką może się przydać.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!