Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Moto

20 listopada 2017 r.
6:49

Za cofanie licznika w aucie do więzienia. Eksperci: Problem nie zniknie

Autor: Zdjęcie autora Paweł Puzio
0 26 A A
Warto wyłożyć 200-300 zł przed kupnem używanego samochodu i sprawdzić go w autoryzowanym serwisie – mówi Krzysztof Mazurek
Warto wyłożyć 200-300 zł przed kupnem używanego samochodu i sprawdzić go w autoryzowanym serwisie – mówi Krzysztof Mazurek (fot. Wojciech Nieśpiałowski)

Za „kręcenie” licznika w używanych autach będzie można trafić do więzienia nawet na 5 lat. Dziś to powszechny i bezkarny proceder. Jednak, zdaniem fachowców, nowe przepisy wcale problemu nie zlikwidują

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Według Ministera Sprawiedliwości i Prokuratora Generalnego, mamy do czynienia z „plagą cofania liczników samochodów wprowadzanych na polski rynek”. – Ludzie są przekonani, że kupują samochód ze znacznie niższym przebiegiem. A w rzeczywistości niejednokrotnie kupują złom – stwierdził Zbigniew Ziobro.

W myśl nowych przepisów, za każde „przekręcenie” licznika będzie grozić od 3 miesięcy do 5 lat więzienia – zarówno dla zlecającego oszustwo, jak i wykonawcy, np. mechanika w warsztacie. Z taką samą karą musi się też liczyć właściciel auta, który nie zgłosi w stacji kontroli pojazdów faktu wymiany całego licznika na nowy (np. z powodu awarii).

Korekta licznika. Tanio

Dziś można to robić praktycznie bezkarnie, co więcej - niektóre warsztaty wręcz reklamują usługę „korekty licznika”. Jej koszt to 200-300 zł. Przy wykorzystaniu interfejsu samochodu trwa to kilka minut.

Nie zawsze jednak jest to skuteczne. – Chciałem kupić hondę accord. Przed zakupem sprawdziłem samochód w autoryzowanym serwisie. Okazało się, że auto po raz ostatni było na przeglądzie w salonie hondy dwa lata wcześniej. Wówczas miało 119 tys. km przebiegu. Potem zniknęło. Po dwóch latach zostało wystawione do sprzedaży z deklarowanym przebiegiem 126 tys. km. Ewidentnie przeszło „korektę” licznika. Auta nie kupiłem – opowiada pan Jerzy z Lublina.

Milion aut rocznie

– W Polsce proceder cofania liczników, w ostatnim czasie, zmniejszył się zdecydowanie. Nie wynika to jednak z uczciwości ludzi. Obecnie internet daje możliwość sprawdzenia historii samochodu, chociażby w CEPiK 2.0 (Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców – przyp. red.), bo przy każdym badaniu technicznym auta na stacji diagnostycznej do bazy danych jest wpisywany aktualny przebieg – mówi Tadeusz Radomski, lubelski dealer KIA oraz ekspert rynku pojazdów używanych. – To wcale jednak nie oznacza, że problemu nie ma. Z tym zjawiskiem nagminnie spotykam się w przypadku używanych pojazdów sprowadzanych do Polski z UE czy innych krajów.

W ubiegłym roku do Polski sprowadzono ponad milion używanych aut, z czego ponad 53 proc. to auta minimum 10-letnie. – Problem tkwi także w mentalności Polaków. Chcemy kupować tanie, stare samochody z przebiegiem 100-150 tys. kilometrów – dodaje Maciej Kulka, szef szkoły nauki jazdy w Lublinie. – Tymczasem średni, roczny przebieg samochodu to 25 do 30 tys. kilometrów. Rachunek jest prosty, gdzieś te kilometry trzeba zgubić – dodaje.

Nie tylko Polak potrafi

– O cenie samochodu decyduje właśnie przebieg i stan techniczny. Dlatego warto wyłożyć 200-300 zł przed kupnem używanego samochodu i sprawdzić go w autoryzowanym serwisie, posiadającym dostęp do szerokiej bazy danych – mówi Krzysztof Mazurek, szef salonu samochodów używanych Das Welt Auto w Lublinie przy salonie Żagla.

– Dobre komisy przed przyjęciem używanego samochodu same sprawdzają jego przebieg. Nie chcą ryzykować problemów prawnych, w przypadku gdy nabywca odkryje przekręt z przebiegiem – dodaje Radomski, który ma jednak wątpliwości czy nowe przepisy zlikwidują proceder. – Często licznik jest cofany już w miejscu zakupu samochodu, w Szwajcarii czy Niemczech. Pierwsze badanie techniczne w Polsce uwiarygodnia cofnięty przebieg. W takim przypadku nowe przepisy będą martwe – stwierdza.

Jak to jest w UE?

W Niemczech za fałszowanie wskazań licznika przebiegu kilometrów w samochodzie można dostać 5 lat więzienia. W Austrii rok za kratami grozi za fałszowanie danych technicznych pojazdów. Francuskie prawo przewiduje 2 lata więzienia za zmianę wskazań licznika przebiegu, a w Czechach każda ingerencja w stan licznika grozi rokiem więzienia i przepadkiem samochodu.

Źródło: ms.gov.pl

Komentarze 26

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 6 lutego 2018 o 15:18
0
,,...A jak po roku od sprzedaży auta od handlarza... '' - W przypadku sprzedaży konsumenckiej ma na to dwa lata od wydania towaru, w innych przypadkach tylko rok. Wprowadzenie nabywcy w błąd co do przebiegu auta wypełnia znamiona przestępstwa, o którym mowa w art. 286 § 1 kodeksu karnego. Zgodnie z tym przepisem kto celu osiągnięcia korzyści majątkowej, doprowadza inną osobę do niekorzystnego rozporządzenia własnym lub cudzym mieniem za pomocą wprowadzenia jej w błąd albo wyzyskania błędu lub niezdolności do należytego pojmowania przedsiębranego działania, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8. Przestępstwo to jest ścigane z urzędu, zatem osoba pokrzywdzona powinna złożyć zawiadomienie do organów ścigania.
,,...A jak po roku od sprzedaży auta od handlarza... '' - W przypadku sprzedaży konsumenckiej ma na to dwa lata od wydania towaru, w innych przypadkach tylko rok. Wprowadzenie nabywcy w błąd co do przebiegu auta wypełnia znamiona przestępstwa, o którym mowa w art. 286 § 1 kodeksu karnego. Zgodnie z tym przepisem kto celu osiągnięcia korzyści majątkowej, doprowadza inną osobę do niekorzystnego rozporządzenia własnym lub cudzym mieniem za pomocą wprowadzenia jej w błąd albo wyzyskania błędu lub niezdolności do należytego pojmowania przedsiębr... rozwiń
Avatar
Gość / 14 stycznia 2018 o 22:09
0
A jak po roku od sprzedaży auta od handlarza znalazłem że przebieg nie jest zgodny to mogę zgłosić skargę??
Avatar
Gość / 14 stycznia 2018 o 12:32
0
witam super wiadomosc cwaniaki handlarze panowie z komisów do roboty brawo pis
Avatar
Gość / 29 listopada 2017 o 07:15
0
Super wiadomość. Dotychczas za takie oszustwo, bo to jest oszustwo, groziła kara od 6 miesięcy do 8 lat. Teraz złagodzono przepisy.
Avatar
Gość / 28 listopada 2017 o 14:24
0
Gratuluję Dziennikowi i tytułu i ekspertów, którzy twierdzą, że problem tak się zmniejszył, że prawie go nie ma. A wszystko dlatego, że wprowadza go PIS. Nie należę do PIS, ale naprawdę trzeba umieć spojrzeć na rzeczywistość uczciwie i przyznać: 1. Większość samochodów używanych w Polsce ma cofnięte liczniki przez polskich handlarzy (jakby nie było olbrzymiego rynku na takie usługi, nie byłoby tylu ogłoszeń w internecie) 2. Dobrze, że za oszustwo WRESZCIE ktoś będzie ponosił odpowiedzialność. 3. Nikt tego wcześniej nie zrobił, a przepisy KK na temat oszustwa praktycznie wykluczały odpowiedzialność karną przy cofnięciu licznika, bo trzeba było udowodnić, że nastąpiło ono w celu "niekorzystnego rozporządzenia mieniem". W praktyce - "państwo karało teoretycznie."
Gratuluję Dziennikowi i tytułu i ekspertów, którzy twierdzą, że problem tak się zmniejszył, że prawie go nie ma. A wszystko dlatego, że wprowadza go PIS. Nie należę do PIS, ale naprawdę trzeba umieć spojrzeć na rzeczywistość uczciwie i przyznać: 1. Większość samochodów używanych w Polsce ma cofnięte liczniki przez polskich handlarzy (jakby nie było olbrzymiego rynku na takie usługi, nie byłoby tylu ogłoszeń w internecie) 2. Dobrze, że za oszustwo WRESZCIE ktoś będzie ponosił odpowiedzialność. 3. Nikt tego wcześniej nie zrobił, a przepisy KK ... rozwiń
Avatar
bejot / 24 listopada 2017 o 15:49
0
A co mają niemieckie płace do karania polskich oszustów ? Czy biednemu polskiemu kierowcy jeździ się lepiej z połową rzeczywistego przebiegu na liczniku ? Bijesz pianę jakbyś był nieuczciwym handlarzem.
Avatar
bejot / 24 listopada 2017 o 15:34
0
Dobrym pomysłem jest spisywanie licznika przy kontroli drogowej. To utrudni kombinacje.
Avatar
Gość / 23 listopada 2017 o 19:10
0
ciemny lud wszystko łyka i klaszcze. Przestawianie liczników jest w tej chwili także karalne 286§1.1, jest to doprowadzenie do niekorzystnego rozporządzenia mieniem przez wprowadzenie w błąd... Nowe przepis z prawnego punktu widzenia nic nie zmieni
Avatar
Gość / 23 listopada 2017 o 16:56
0
Czy to nie ciekawe, że ci sami obrońcy wolności gospodarczej kiedyś krxyczeli, że karyzel vatowskich się nie zwinie? I proszę co roku ponad 20mld zł w budżecie. Ja nie boję się karania za przekręcania licznika. Kupiłem samochód z przebiegiem 130.000km i sprzedam go uczciwie. Jeżeli ktoś go przekręcił przed 130tys. to on będzie odpowiadał. Poza tym moje auto ma zapisaną całą historię w ASO. Kiedyś kupiłem auto z przebiegiem 190.000, sprsedałem do komisu z przebiegiem 210.000. Zgadnijcie z jakim przebiegiem tam stał... 198.000km?! I czy nie można tego udowodnić?
Avatar
Gość / 23 listopada 2017 o 11:17
0
Jak tu pięknie napisane "dobre komisy same itd..." Ja w dobrym komisie chciałem kupić auto, więc zażyczyłem sobie aby pojechać na stację diagnostyczną przeze mnie wybraną. Jak myślicie, co mi odpowiedział właściciel dobrego komisu? Ano, że mogę sobie pojechać tam gdzie zechcę tylko wtedy jak kupię wcześniej to auto. Zaznaczam, że w/g opinii tzw. branży był to "dobry komis"
Avatar
Gość / 6 lutego 2018 o 15:18
0
,,...A jak po roku od sprzedaży auta od handlarza... '' - W przypadku sprzedaży konsumenckiej ma na to dwa lata od wydania towaru, w innych przypadkach tylko rok. Wprowadzenie nabywcy w błąd co do przebiegu auta wypełnia znamiona przestępstwa, o którym mowa w art. 286 § 1 kodeksu karnego. Zgodnie z tym przepisem kto celu osiągnięcia korzyści majątkowej, doprowadza inną osobę do niekorzystnego rozporządzenia własnym lub cudzym mieniem za pomocą wprowadzenia jej w błąd albo wyzyskania błędu lub niezdolności do należytego pojmowania przedsiębranego działania, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8. Przestępstwo to jest ścigane z urzędu, zatem osoba pokrzywdzona powinna złożyć zawiadomienie do organów ścigania.
,,...A jak po roku od sprzedaży auta od handlarza... '' - W przypadku sprzedaży konsumenckiej ma na to dwa lata od wydania towaru, w innych przypadkach tylko rok. Wprowadzenie nabywcy w błąd co do przebiegu auta wypełnia znamiona przestępstwa, o którym mowa w art. 286 § 1 kodeksu karnego. Zgodnie z tym przepisem kto celu osiągnięcia korzyści majątkowej, doprowadza inną osobę do niekorzystnego rozporządzenia własnym lub cudzym mieniem za pomocą wprowadzenia jej w błąd albo wyzyskania błędu lub niezdolności do należytego pojmowania przedsiębr... rozwiń
Avatar
Gość / 14 stycznia 2018 o 22:09
0
A jak po roku od sprzedaży auta od handlarza znalazłem że przebieg nie jest zgodny to mogę zgłosić skargę??
Avatar
Gość / 14 stycznia 2018 o 12:32
0
witam super wiadomosc cwaniaki handlarze panowie z komisów do roboty brawo pis
Avatar
Gość / 29 listopada 2017 o 07:15
0
Super wiadomość. Dotychczas za takie oszustwo, bo to jest oszustwo, groziła kara od 6 miesięcy do 8 lat. Teraz złagodzono przepisy.
Avatar
Gość / 28 listopada 2017 o 14:24
0
Gratuluję Dziennikowi i tytułu i ekspertów, którzy twierdzą, że problem tak się zmniejszył, że prawie go nie ma. A wszystko dlatego, że wprowadza go PIS. Nie należę do PIS, ale naprawdę trzeba umieć spojrzeć na rzeczywistość uczciwie i przyznać: 1. Większość samochodów używanych w Polsce ma cofnięte liczniki przez polskich handlarzy (jakby nie było olbrzymiego rynku na takie usługi, nie byłoby tylu ogłoszeń w internecie) 2. Dobrze, że za oszustwo WRESZCIE ktoś będzie ponosił odpowiedzialność. 3. Nikt tego wcześniej nie zrobił, a przepisy KK na temat oszustwa praktycznie wykluczały odpowiedzialność karną przy cofnięciu licznika, bo trzeba było udowodnić, że nastąpiło ono w celu "niekorzystnego rozporządzenia mieniem". W praktyce - "państwo karało teoretycznie."
Gratuluję Dziennikowi i tytułu i ekspertów, którzy twierdzą, że problem tak się zmniejszył, że prawie go nie ma. A wszystko dlatego, że wprowadza go PIS. Nie należę do PIS, ale naprawdę trzeba umieć spojrzeć na rzeczywistość uczciwie i przyznać: 1. Większość samochodów używanych w Polsce ma cofnięte liczniki przez polskich handlarzy (jakby nie było olbrzymiego rynku na takie usługi, nie byłoby tylu ogłoszeń w internecie) 2. Dobrze, że za oszustwo WRESZCIE ktoś będzie ponosił odpowiedzialność. 3. Nikt tego wcześniej nie zrobił, a przepisy KK ... rozwiń
Avatar
bejot / 24 listopada 2017 o 15:49
0
A co mają niemieckie płace do karania polskich oszustów ? Czy biednemu polskiemu kierowcy jeździ się lepiej z połową rzeczywistego przebiegu na liczniku ? Bijesz pianę jakbyś był nieuczciwym handlarzem.
Avatar
bejot / 24 listopada 2017 o 15:34
0
Dobrym pomysłem jest spisywanie licznika przy kontroli drogowej. To utrudni kombinacje.
Avatar
Gość / 23 listopada 2017 o 19:10
0
ciemny lud wszystko łyka i klaszcze. Przestawianie liczników jest w tej chwili także karalne 286§1.1, jest to doprowadzenie do niekorzystnego rozporządzenia mieniem przez wprowadzenie w błąd... Nowe przepis z prawnego punktu widzenia nic nie zmieni
Avatar
Gość / 23 listopada 2017 o 16:56
0
Czy to nie ciekawe, że ci sami obrońcy wolności gospodarczej kiedyś krxyczeli, że karyzel vatowskich się nie zwinie? I proszę co roku ponad 20mld zł w budżecie. Ja nie boję się karania za przekręcania licznika. Kupiłem samochód z przebiegiem 130.000km i sprzedam go uczciwie. Jeżeli ktoś go przekręcił przed 130tys. to on będzie odpowiadał. Poza tym moje auto ma zapisaną całą historię w ASO. Kiedyś kupiłem auto z przebiegiem 190.000, sprsedałem do komisu z przebiegiem 210.000. Zgadnijcie z jakim przebiegiem tam stał... 198.000km?! I czy nie można tego udowodnić?
Avatar
Gość / 23 listopada 2017 o 11:17
0
Jak tu pięknie napisane "dobre komisy same itd..." Ja w dobrym komisie chciałem kupić auto, więc zażyczyłem sobie aby pojechać na stację diagnostyczną przeze mnie wybraną. Jak myślicie, co mi odpowiedział właściciel dobrego komisu? Ano, że mogę sobie pojechać tam gdzie zechcę tylko wtedy jak kupię wcześniej to auto. Zaznaczam, że w/g opinii tzw. branży był to "dobry komis"