Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Moto

23 czerwca 2019 r.
18:13

Dobre auto z drugiej ręki. Jak kupować używany samochód, żeby potem nie żałować? Najważniejsze zasady

Autor: Zdjęcie autora opr. p.p.
0 2 A A

Auto z drugiej ręki to częsty wybór Polaków, którzy decydują się na zakup samochodu. Aż 58 proc. Polaków uważa, że zakup dobrego auta używanego jest trudny, ale możliwy. Poszukiwania takiego pojazdu zajmują im nawet od 1 do 3 miesięcy. W jaki sposób weryfikować auta używane i na co zwracać uwagę, żeby być zadowolonym z zakupionego na rynku wtórnym pojazdu?

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Jak wynika z badania opinii „Rynek samochodów używanych w Polsce – doświadczenia i oczekiwania Polaków” zrealizowanego przez Kantar TNS na zlecenie Polskiego Związku Wynajmu i Leasingu Pojazdów (PZWLP), obawy Polaków związane z autami używanymi są odzwierciedleniem ich nieprzyjemnych doświadczeń przy zakupie samochodów na rynku wtórnym. Niestety, często zdarza się, że to co jest napisane w ogłoszeniu, nie oddaje faktycznego stanu samochodu – awaryjność, większy niż deklarowany faktyczny przebieg, nieprzewidziane w momencie zakupu wysokie koszty napraw, wynikające ze znacznie gorszego, niż przedstawiał to sprzedający, stanu auta - to tylko niektóre z nieprzyjemnych sytuacji, z jakimi można się spotkać kupując samochód używany.

Wiarygodny – udokumentowany

Trudno się więc dziwić, że w przypadku samochodów używanych, zgodnie z wynikami badania, dla Polaków najważniejszy jest w pełni udokumentowany stan techniczny (82 proc.), udokumentowany, rzeczywisty przebieg (80 proc.) oraz udokumentowana historia serwisowa i napraw blacharsko - lakierniczych (67 proc.). Dlatego też Polacy najchętniej kupowaliby auta od znajomych – to według 40 proc. z nich najbardziej wiarygodne źródło, które spełnia powyższe warunki. Jednak, to nie jedyny sposób na znalezienie dobrego auta z drugiej ręki.

Po pierwsze, warto zwrócić uwagę na kilka najważniejszych dla stanu auta szczegółów, a wówczas mamy szansę na uniknięcie rozczarowań i nieprzyjemnych doświadczeń związanych z zakupem używanego samochodu. Jak wskazują eksperci, często wystarczy zadać kilka konkretnych pytań, aby upewnić się, czy warto w ogóle brać pod uwagę zakup wybranego auta. Po drugie, możemy rozważyć rosnącą na rynku wtórnym alternatywę dla aut sprzedawanych przez komisy czy tzw. handlarzy i skupić się na samochodach używanych po tzw. wynajmie długoterminowym.

3 rzeczy i od razu wiesz więcej o aucie

Jak wstępnie sprawdzić samochód, który wybraliśmy na podstawie ogłoszenia? Wystarczy znać numer VIN i numer rejestracyjny oraz datę pierwszej rejestracji, które wpiszemy do systemu Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (usługa Historia Pojazdu). Na podstawie tych informacji możemy zweryfikować, czy podany w ogłoszeniu przebieg jest wiarygodny. Sprawdzając ostatni zarejestrowany w tym systemie stan licznika możemy określić, czy możliwe było przejechanie takiej liczby kilometrów do chwili obecnej, czyli wartości podanej w ogłoszeniu. Warto przyjąć, że przeciętny roczny przebieg samochodu użytkowanego przez prywatnego właściciela powinien wynosić między 10 a 20 tys. km rocznie.

– Zanim zdecydujemy się oglądać samochód „na żywo” powinniśmy poprosić właściciela o kilka podstawowych informacji. Pomogą nam one ocenić, czy rzeczywiście warto poświęcać czas na jazdę próbną oraz ewentualną dalszą weryfikację stanu technicznego – mówi Daniel Aleks, ekspert Polskiego Związku Wynajmu i Leasingu Pojazdów. – Po pierwsze, ustalmy kto sprzedaje samochód? Czy właściciel, czy pośrednik? Poprośmy o numer rejestracyjny oraz numer VIN, jak również o przesłanie dokumentacji i historii serwisowej oraz szkodowej interesującego nas pojazdu. Odczyt w systemie Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców pozwala także sprawdzić, jakie było fabryczne wyposażenie auta, co możemy zweryfikować już w czasie oględzin. W czasie rozmowy z właścicielem upewnijmy się także, czy auto może zostać sprawdzone w dowolnej stacji kontroli pojazdów – wyjaśnia ekspert.

Na potrzeby oglądania samochodu możemy również skorzystać z usług niezależnego rzeczoznawcy, który sprawdzi ogólny stan pojazdu, np. grubość lakieru za pomocą czujnika i oceni organoleptycznie stan i zużycie danego samochodu. Poszukując samochodu warto także sprawdzić oferty, w ramach których od razu możemy poznać pełną i wiarygodną historię eksploatacji auta. Jest tak np. w przypadku aut używanych po wynajmie długoterminowym – ich przebieg i stan są zawsze autentyczne i potwierdzone przez niezależnych rzeczoznawców. Dodatkowo otrzymamy również kompletną dokumentację związaną ze wszystkimi pracami serwisowymi wykonywanymi w samochodzie.

Jak oglądać, żeby zobaczyć?

Jeśli na podstawie informacji, które możemy uzyskać zdalnie, auto nadal wydaje się nam interesujące, warto obejrzeć je „na żywo”. Umawiając się na oględziny i jazdę próbną zadbajmy, aby zobaczyć samochód w świetle dziennym. Poprośmy, aby pojazd miał zimny silnik – w ten sposób, po jego uruchomieniu, będziemy mogli szybko zauważyć ewentualne usterki jednostki napędowej auta, czyli jednego z najważniejszych i najdroższych w naprawie elementów samochodu. Pamiętajmy, że silnik powinien pracować cicho i równo, a z rury wydechowej nie powinien wydobywać się dym, a jedynie ewentualnie para wodna, przy niskich temperaturach zewnętrznych.

Przyjrzyjmy się także ogólnemu wyglądowi auta, szczególnie gdy ma ono niższy stan licznika niż przeciętnie mają samochody w podobnym wieku. Pamiętajmy, że te, które były oszczędnie używane nie powinny nosić znacznych, widocznych śladów użytkowania – o małym przebiegu powinien świadczyć także wygląd samochodu – karoserii, siedzeń, szyb. Jednocześnie, nie wolno zapominać, że niski przebieg nie powinien być decydującym kryterium przy wyborze auta używanego, niezmiernie istotne są udokumentowane naprawy oraz regularny serwis.

Warto również mieć świadomość, że naprawa naprawie nie jest równa. Posługując się przykładem prac z zakresu blacharsko – lakierniczego, trzeba wziąć pod uwagę, że drobna naprawa np. wymiana zderzaka, czy jego lakierowanie, nie wpływają w żaden sposób na parametry techniczne samochodu. Inaczej sytuacja może wyglądać w przypadku poważnych napraw powypadkowych, gdzie w grę wchodzi wymiana elementów nadwozia, prostowanie podzespołów mających wpływ na późniejszy stan oraz finalnie na bezpieczeństwo eksploatacji pojazdu. Przy skomplikowanych naprawach powypadkowych kluczowe są jakość zastosowanych części oraz samych prac serwisowych. W niektórych przypadkach całkowite przywrócenie auta do stanu sprzed uszkodzenia nie jest możliwe. Warto więc z uwagą przeczytać dokumentację samochodu i ocenić, co tak naprawdę było w nim naprawiane, w jakim warsztacie, przy użyciu jakich części zamiennych oraz jaka była skala tych uszkodzeń.

Kolejną rzeczą przy oględzinach auta, o której trzeba pamiętać jest dokładne sprawdzenie wszystkich dokumentów. W szczególności upewnijmy się czy numer VIN podany w dowodzie rejestracyjnym jest taki sam, jak ten wybity w samochodzie. Warto również potwierdzić czy wyposażenie auta zgadza się z tym, które było wskazane w CEPiK. Zapytajmy także czy auto posiada dwa komplety kluczyków oraz poprośmy o dokumenty potwierdzające wykonanie konkretnych napraw, np. wymianę rozrządu, etc.

e-Wydanie
Czytaj więcej o:

Komentarze 2

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 8 lipca 2019 o 20:52
+1
Komisy lepiej omijać z daleka chyba że ktoś chce być oszukany. Ja od znajomego kupiłem korando śmiga jak należy, był pierwszym właścicielem z salonu brał to auto, na liczniku nie ma dużo przejechane. Opuścił jeszcze kilka groszy i dobiliśmy targu.
Avatar
Gość / 12 lipca 2019 o 12:33
0
Ciekawe czy poszukujący auto w stanie igła, bezwypadkowego w stanie idealnym bez lakierowanych elementów z wymienionym rozrządem, nowymi oponami sam wcześniej przed sprzedażą poprzedniego auta oddał auto na serwis na wymianę tarcz, klocków, rozrządu, opon, wycieraczek itp??? Co jeśli w jego dotychczasowym aucie żona lub on sam uszkodzi drzwi, błotnik itp? Oddaje auto na złom czy do naprawy blacharsko lakierniczej??? Jeśli czegoś wymagamy to wymagajmy tego najpierw od siebie. Realia są w Polsce takie że dobijamy auta na max możliwości aby jeździły i nie dokładać do nich 5zł a potem je sprzedajemy i szukamy igiełek które będzie można znowu tłuc bez dokładania złotówki. Jest to czysta Hipokryzja, a artykuł nakierowany na sprzedaż aut poleasingowych/ po wynajmie z którymi dealerzy mają problem co dalej zrobić...
Ciekawe czy poszukujący auto w stanie igła, bezwypadkowego w stanie idealnym bez lakierowanych elementów z wymienionym rozrządem, nowymi oponami sam wcześniej przed sprzedażą poprzedniego auta oddał auto na serwis na wymianę tarcz, klocków, rozrządu, opon, wycieraczek itp??? Co jeśli w jego dotychczasowym aucie żona lub on sam uszkodzi drzwi, błotnik itp? Oddaje auto na złom czy do naprawy blacharsko lakierniczej??? Jeśli czegoś wymagamy to wymagajmy tego najpierw od siebie. Realia są w Polsce takie że dobijamy auta na max możliwości aby je... rozwiń
Avatar
Gość / 12 lipca 2019 o 12:33
0
Ciekawe czy poszukujący auto w stanie igła, bezwypadkowego w stanie idealnym bez lakierowanych elementów z wymienionym rozrządem, nowymi oponami sam wcześniej przed sprzedażą poprzedniego auta oddał auto na serwis na wymianę tarcz, klocków, rozrządu, opon, wycieraczek itp??? Co jeśli w jego dotychczasowym aucie żona lub on sam uszkodzi drzwi, błotnik itp? Oddaje auto na złom czy do naprawy blacharsko lakierniczej??? Jeśli czegoś wymagamy to wymagajmy tego najpierw od siebie. Realia są w Polsce takie że dobijamy auta na max możliwości aby jeździły i nie dokładać do nich 5zł a potem je sprzedajemy i szukamy igiełek które będzie można znowu tłuc bez dokładania złotówki. Jest to czysta Hipokryzja, a artykuł nakierowany na sprzedaż aut poleasingowych/ po wynajmie z którymi dealerzy mają problem co dalej zrobić...
Ciekawe czy poszukujący auto w stanie igła, bezwypadkowego w stanie idealnym bez lakierowanych elementów z wymienionym rozrządem, nowymi oponami sam wcześniej przed sprzedażą poprzedniego auta oddał auto na serwis na wymianę tarcz, klocków, rozrządu, opon, wycieraczek itp??? Co jeśli w jego dotychczasowym aucie żona lub on sam uszkodzi drzwi, błotnik itp? Oddaje auto na złom czy do naprawy blacharsko lakierniczej??? Jeśli czegoś wymagamy to wymagajmy tego najpierw od siebie. Realia są w Polsce takie że dobijamy auta na max możliwości aby je... rozwiń
Avatar
Gość / 8 lipca 2019 o 20:52
+1
Komisy lepiej omijać z daleka chyba że ktoś chce być oszukany. Ja od znajomego kupiłem korando śmiga jak należy, był pierwszym właścicielem z salonu brał to auto, na liczniku nie ma dużo przejechane. Opuścił jeszcze kilka groszy i dobiliśmy targu.
Zobacz wszystkie komentarze 2

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Dni Janowca 2019. Dwa dni atrakcji [program]
20 lipca 2019, 0:00

Dni Janowca 2019. Dwa dni atrakcji [program] 0 0

W najbliższy weekend 20-21 lipca odbędzie się wielkie święto Janowca. Na tamtejszym Zamku będzie nas czekać dwa dni atrakcji dla całych rodzin. Gwiazdą imprezy będzie zespół Mafia.

Święto chleba o makarony w Ludwinie
21 lipca 2019, 15:00

Święto chleba o makarony w Ludwinie 0 0

Pamiętacie smak chleba z „geesu” czy domowego makaronu w niedzielnym rosole? Można to sobie przypomnieć w niedzielę, 21 lipca, w Ludwinie. Kalorie będzie można spalić na wieczornej potańcówce.

Motor dokonał już ośmiu wzmocneń. Będą kolejne?

Motor dokonał już ośmiu wzmocneń. Będą kolejne? 0 1

Motor w lecie pozyskał już ośmiu piłkarzy. Najświeższym nabytkiem klubu z Lublina jest boczny pomocnik Tomasz Swędrowski. Trener Mirosław Hajdo liczy, że to jednak nie koniec wzmocnień

Top Gun: Maverick. Nowy zwiastun kultowego filmu [wideo]
film

Top Gun: Maverick. Nowy zwiastun kultowego filmu [wideo] 0 0

W internecie pojawił się trailer filmu Top Gun: Maverick. Kontynuacja kultowego hitu sprzed 34 lat będzie miała premierę w przyszłym roku

Adam Słodowy nie żyje. Był autorem słynnego programu "zrób to sam"
film

Adam Słodowy nie żyje. Był autorem słynnego programu "zrób to sam" 0 2

Zmarł Adam Słodowy. Był znanym popularyzatorem majsterkowania, który w latach 70. i 80. prowadził w Telewizji Polskiej bardzo popularny program "Zrób to sam". Był również autorem scenariusza serialu animowanego dla dzieci "Pomysłowy Dobromir".

Kontrolowali wagę samochodów. Jeden transport ważył o 4 tony za dużo

Kontrolowali wagę samochodów. Jeden transport ważył o 4 tony za dużo 0 1

Ważył 7900 kg, czyli o 4400 kg za dużo - to największe przekroczenie norm odnotowane podczas akcji zorganizowanej w Lublinie. Zatrzymano nie tylko przeładowane samochody dostawcze. Jeden z kierowców, prowadził zbyt ciężki pojazd pod wpływem alkoholu. Kierowca miała ponad 1,7 promila alkoholu w organizmie.

Google Moja Firma i usługa za 249 zł. Przedsiębiorcy zaplątani w marketingową sieć
alarm24

Google Moja Firma i usługa za 249 zł. Przedsiębiorcy zaplątani w marketingową sieć 3 2

249 zł - tyle kosztuje wirtualna wizytówka firmy w internecie sprzedawana przez spółkę PPC System z Poznania. Taką usługę wykupiła u niej jedna z lubelskich firm. Tymczasem Google zapewnia: - Usługa Google Moja Firma jest bezpłatna

Carnaval Sztukmistrzów za tydzień, ale już w ten weekend zobaczyć można sztukmistrzów
21 lipca 2019, 17:00
galeria

Carnaval Sztukmistrzów za tydzień, ale już w ten weekend zobaczyć można sztukmistrzów 0 0

W dziewięciu dzielnicach będzie można oglądać występy klaunów, żonglerów oraz muzyków grających na wiadrach. Od niedzieli po Lublinie będzie krążyć Cyrk Podwórkowy. Tradycyjnie zapowiada on zbliżający się festiwal Carnaval Sztukmistrzów, z którego programu wypadły dwa płatne spektakle.

XIV Dni Jakuba Wędrowycza. Świętowanie w oparach bimbru i machorki [program]
19 lipca 2019, 17:00

XIV Dni Jakuba Wędrowycza. Świętowanie w oparach bimbru i machorki [program] 0 0

Ponad 50 wydarzeń: spotkania autorskie, prelekcje popularnonaukowe, panele dyskusyjne, konkursy i turnieje, gry terenowe, rozgrywki w gry planszowe, karciane i fabularne, fire show, pokazy walk, pokazy tańca, jak również koncerty – i to wszystko w Wojsławicach od piątku (19 lipca) do niedzieli (21 lipca)

Lody tajskie - jak przygotować je w domu?

Lody tajskie - jak przygotować je w domu? 0 0

Na letnie upały najlepsze są lody. Można je kupić w sklepach, cukierniach, kawiarniach i ulicznych budkach. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by szybko przyrządzić w domu. Można na przykład zdecydować się na modne w naszym kraju od kilku lat lody tajskie.

Wojciech Borucki (Azoty Puławy): Mam się od kogo uczyć

Wojciech Borucki (Azoty Puławy): Mam się od kogo uczyć 0 0

Rozmowa z Wojciechem Boruckim, bramkarzem Azotów Puławy i reprezentacji Polski juniorów

Kandydat z płotka. Komentarz Krzysztofa Wiejaka

Kandydat z płotka. Komentarz Krzysztofa Wiejaka 62 45

Serdecznie dziękuję radnemu Tomaszowi Pitusze (PiS) za przyozdobienie swoim licem pół Lublina.

5. Roztoczański Festiwal Kapel Ludowych
20 lipca 2019, 15:00

5. Roztoczański Festiwal Kapel Ludowych 0 0

Już po raz piąty lokalne zespoły folklorystyczne wezmą udział w organizowanym w Zwierzyńcu Roztoczańskim Festiwalu Kapel Ludowych. Tegoroczna edycja imprezy odbędzie się 20 lipca na Dziecińcu Browaru Zwierzyniec.

Lublin: Duże zmiany w organizacji ruchu. Ul. 1 Maja stanie się ślepą uliczką

Lublin: Duże zmiany w organizacji ruchu. Ul. 1 Maja stanie się ślepą uliczką 3 9

W poniedziałek zamknięty zostanie wyjazd z ul. 1 Maja do przebudowywanego ronda przy Gali. Ruch od strony ul. Kunickiego i Wolskiej w kierunku al. Unii Lubelskiej będzie przełożony na ul. Lubelskiego Lipca ’80 i zostanie tam już na stałe.

Remonty dróg w powiecie puławskim. Które trasy będą wkrótce przebudowane?

Remonty dróg w powiecie puławskim. Które trasy będą wkrótce przebudowane? 0 6

Wakacje to okres wzmożonej aktywności remontowej na drogach. Prace nie ominęły także tras należących do powiatu puławskiego

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!