Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Moto

30 października 2008 r.
15:33
Edytuj ten wpis

Ksenonowe żarówki zmorą kierowców

Autor: Zdjęcie autora Paweł Puzio
0 7 A A

Policja wypowiada wojnę "pseudo- ksenonowcom”.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Żarówki najnowszej generacji zamontowane w zwykłych reflektorach potwornie oślepiają innych użytkowników dróg bladoniebieskim snopem światła. Jest to bardzo niebezpieczne.

Co najmniej kilka razy w miesiącu do firmy RK Niedziałek trafiają kierowcy, którzy już zamontowali sobie takie "cudowne” żarówki w swoich autach.

- Chcą tylko ustawić światła. Nigdy nie udało się nam tego zrobić, gdy w miejsce żarówek halogenowych założone były ksenonowe, z mocowaniem H4 lub H7 - mówi Marek Karpiński z firmy RK Niedziałek. Montaż lamp wyładowczych w reflektorach przystosowanych do żarówek halogenowych jest niezgodny z przepisami. Żarówka ksenonowa daje cztery razu więcej światła niż halogenowa.

Do normalnego użytkowania potrzebuje odpowiednich reflektorów, z systemem automatycznego poziomowania oraz spryskiwaczami czyszczącymi klosze.

- Zastosowanie żarówek ksenonowych w normalnych reflektorach zmienia rozłożenia strumienia światła, przez co kierowcy jadący z przeciwka są mocno oślepiani. Takie auto na pewno nie przejdzie przeglądu rejestracyjnego - dodaje Karpiński.

Problem dostrzega policja. - Mamy coraz więcej skarg od kierowców, którzy narzekają, podkreślam, na wadliwie używane żarówki ksenonowe. Uczuliliśmy patrole, aby takich delikwentów eliminować z ruchu drogowego. Podczas kontroli stracą dowód rejestracyjny oraz będą ukarani mandatem od 20 do 500 złotych - mówi Arkadiusz Delekta z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji.

Dystrybutorzy "uniwersalnych” ksenonów mamią hasłami typu "zainwestuj w swoje bezpieczeństwo, podnieś prestiż swojego auta”. Te slogany są chętnie "kupowane” przez młodych kierowców, szczególnie dbających o wygląd swojego auta. - Ciekawe, co mówią o sobie amatorzy "pseudoksenonów” mijając się w nocy - dodaje Marek Karpiński. - Można w aucie zamontować zestaw reflektorów ksenonowych, np. produkcji Helli, ale to wydatek idący w tysiące złotych - tłumaczy specjalista z RK Niedziałek.

- Gorzej, jeśli pojazd bierze udział w wypadku. Wówczas kierowca za takie modyfikacje może zostać pociągnięty do odpowiedzialności karnej za jego spowodowanie. Kategorycznie odradzam montowanie żarówek ksenonowych do reflektorów halogenowych - dodaje Arkadiusz Delekta.

Komentarze 7

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Zeb / 15 stycznia 2011 o 21:15
0
Dzięki! Byłem właśnie na etapie poszukiwania czegoś "mocniejszego" do oświetlenia!! Jednak zamontuję zwykłe H4, o większej wydajności.
Teraz wiem, dlaczego niektóre samochody osobowe od tyłu oświetlają mi podsufitkę, a jadące z przodu - oślepiają! Faktycznie, na Allegro i w Tesco są do kupienia takie "ksenony". Policja powinna bardziej zwracać na to uwagę, za dużo ich jeździ !!
Avatar
Gość / 5 października 2009 o 11:07
0
a napisał:
I do tego jakość zestawów przetwornic, żarówek - ulubionymi są zestawy "made in China" sprzedawane na aukcjach za <200 PLN, zamiast założyć jakieś sensowne markowe zestawy.



Nie tłumacz idiotom bo i tak nie zrozumieją. Kupi taki sobie zestaw za 30 zł na allegro i szpanuje, ze ma xenony, nieważne, że chińskie ale ma.
Osobiście odradzam również zestawy Philipsa, są tak samo marnej jakości.
Avatar
siwy / 4 października 2009 o 19:28
0
kierownica napisał:
policja jak zwykle straszy ale nic z tego nie wynika, dalej jeżdżą i będą jeździć oślepiacze. Jeszcze nie spotkałam się z widokiem policjalnta zatrzymującego samochód ze złymi światłami - jeżdżą przecież radiowozy po mieście i widzą te światła - ZERO REAKCJI -niech nie straszą!

TO TU SIĘ MYLISZ SAM ZAROBIŁEM 200 ZŁ I ZABRANO NI DOWÓD REJESTRACYJNY W LUBLINIE ZA PSEUDO-KSENONY
Avatar
a / 6 listopada 2008 o 07:58
0
Ja osobiście za jaja bym powywieszał idiotów, którzy montują "kseny" do lamp, gdzie za rozpraszanie światła odpowiada klosz. Zero granicy światłocienia, jedna wielka łuna oślepiająca wszystkich i wszystko dookoła. Ja nawet nie chcę wiedzieć jak się jedzie na takich światłach w deszczu, gdzie światło jest rozproszone wszędzie, tylko nie tam gdzie powinno. Trochę lepiej to wygląda w lampach soczewkowych, tam po 1) światło jest lepiej rozproszone, a po 2) da się to normalnie ustawić na stacji diagnostycznej.

I do tego jakość zestawów przetwornic, żarówek - ulubionymi są zestawy "made in China" sprzedawane na aukcjach za <200 PLN, zamiast założyć jakieś sensowne markowe zestawy.
Ja osobiście za jaja bym powywieszał idiotów, którzy montują "kseny" do lamp, gdzie za rozpraszanie światła odpowiada klosz. Zero granicy światłocienia, jedna wielka łuna oślepiająca wszystkich i wszystko dookoła. Ja nawet nie chcę wiedzieć jak się jedzie na takich światłach w deszczu, gdzie światło jest rozproszone wszędzie, tylko nie tam gdzie powinno. Trochę lepiej to wygląda w lampach soczewkowych, tam po 1) światło jest lepiej rozproszone, a po 2) da się to normalnie ustawić na stacji diagnostycznej.

I do tego jak... rozwiń
Avatar
kierownica / 4 listopada 2008 o 14:21
0
policja jak zwykle straszy ale nic z tego nie wynika, dalej jeżdżą i będą jeździć oślepiacze. Jeszcze nie spotkałam się z widokiem policjalnta zatrzymującego samochód ze złymi światłami - jeżdżą przecież radiowozy po mieście i widzą te światła - ZERO REAKCJI -niech nie straszą!
Avatar
~kierowca~ / 3 listopada 2008 o 17:56
0
lata całe nie widziałem mundurowych w nocnej porze i sprawdzających światła a jak ktoś się zna to widzi średnio co piaty samochód ma źle ustawione światła albo jedno nie swieci, kiedyś każdy bał by sie tak jechać a teraz fury ogromniaste ale zezowate
Avatar
szofer / 3 listopada 2008 o 11:50
0
Czy Policja do tej pory nie reagowała? Raczej nie, widząc oślepiaczy na drogach. Ale, już to widzę jak sprawdzają żarówki w reflektorach. Wystarczy przejechać odcinek 20 km i kilka samochodów już było by zdjętych z trasy. Ale to nie realne.
Avatar
Zeb / 15 stycznia 2011 o 21:15
0
Dzięki! Byłem właśnie na etapie poszukiwania czegoś "mocniejszego" do oświetlenia!! Jednak zamontuję zwykłe H4, o większej wydajności.
Teraz wiem, dlaczego niektóre samochody osobowe od tyłu oświetlają mi podsufitkę, a jadące z przodu - oślepiają! Faktycznie, na Allegro i w Tesco są do kupienia takie "ksenony". Policja powinna bardziej zwracać na to uwagę, za dużo ich jeździ !!
Avatar
Gość / 5 października 2009 o 11:07
0
a napisał:
I do tego jakość zestawów przetwornic, żarówek - ulubionymi są zestawy "made in China" sprzedawane na aukcjach za <200 PLN, zamiast założyć jakieś sensowne markowe zestawy.



Nie tłumacz idiotom bo i tak nie zrozumieją. Kupi taki sobie zestaw za 30 zł na allegro i szpanuje, ze ma xenony, nieważne, że chińskie ale ma.
Osobiście odradzam również zestawy Philipsa, są tak samo marnej jakości.
Avatar
siwy / 4 października 2009 o 19:28
0
kierownica napisał:
policja jak zwykle straszy ale nic z tego nie wynika, dalej jeżdżą i będą jeździć oślepiacze. Jeszcze nie spotkałam się z widokiem policjalnta zatrzymującego samochód ze złymi światłami - jeżdżą przecież radiowozy po mieście i widzą te światła - ZERO REAKCJI -niech nie straszą!

TO TU SIĘ MYLISZ SAM ZAROBIŁEM 200 ZŁ I ZABRANO NI DOWÓD REJESTRACYJNY W LUBLINIE ZA PSEUDO-KSENONY
Avatar
a / 6 listopada 2008 o 07:58
0
Ja osobiście za jaja bym powywieszał idiotów, którzy montują "kseny" do lamp, gdzie za rozpraszanie światła odpowiada klosz. Zero granicy światłocienia, jedna wielka łuna oślepiająca wszystkich i wszystko dookoła. Ja nawet nie chcę wiedzieć jak się jedzie na takich światłach w deszczu, gdzie światło jest rozproszone wszędzie, tylko nie tam gdzie powinno. Trochę lepiej to wygląda w lampach soczewkowych, tam po 1) światło jest lepiej rozproszone, a po 2) da się to normalnie ustawić na stacji diagnostycznej.

I do tego jakość zestawów przetwornic, żarówek - ulubionymi są zestawy "made in China" sprzedawane na aukcjach za <200 PLN, zamiast założyć jakieś sensowne markowe zestawy.
Ja osobiście za jaja bym powywieszał idiotów, którzy montują "kseny" do lamp, gdzie za rozpraszanie światła odpowiada klosz. Zero granicy światłocienia, jedna wielka łuna oślepiająca wszystkich i wszystko dookoła. Ja nawet nie chcę wiedzieć jak się jedzie na takich światłach w deszczu, gdzie światło jest rozproszone wszędzie, tylko nie tam gdzie powinno. Trochę lepiej to wygląda w lampach soczewkowych, tam po 1) światło jest lepiej rozproszone, a po 2) da się to normalnie ustawić na stacji diagnostycznej.

I do tego jak... rozwiń
Avatar
kierownica / 4 listopada 2008 o 14:21
0
policja jak zwykle straszy ale nic z tego nie wynika, dalej jeżdżą i będą jeździć oślepiacze. Jeszcze nie spotkałam się z widokiem policjalnta zatrzymującego samochód ze złymi światłami - jeżdżą przecież radiowozy po mieście i widzą te światła - ZERO REAKCJI -niech nie straszą!
Avatar
~kierowca~ / 3 listopada 2008 o 17:56
0
lata całe nie widziałem mundurowych w nocnej porze i sprawdzających światła a jak ktoś się zna to widzi średnio co piaty samochód ma źle ustawione światła albo jedno nie swieci, kiedyś każdy bał by sie tak jechać a teraz fury ogromniaste ale zezowate
Avatar
szofer / 3 listopada 2008 o 11:50
0
Czy Policja do tej pory nie reagowała? Raczej nie, widząc oślepiaczy na drogach. Ale, już to widzę jak sprawdzają żarówki w reflektorach. Wystarczy przejechać odcinek 20 km i kilka samochodów już było by zdjętych z trasy. Ale to nie realne.
Zobacz wszystkie komentarze 7

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 16 listopada 2018 roku

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 16 listopada 2018 roku 0 1

Kolejne wycinki drzew w Lublinie. Ks.: "W hierarchii stworzenia najpierw jest człowiek, potem przyroda"

Kolejne wycinki drzew w Lublinie. Ks.: "W hierarchii stworzenia najpierw jest człowiek, potem przyroda" 0 17

Przed kościołem przy ul. Staszica jeszcze w zeszłym tygodniu rosło pięć drzew. Zostało jedno. – W hierarchii stworzenia najpierw jest człowiek, potem przyroda – tłumaczy ksiądz rektor

Nowa technologia zamiast lamp w kopalni Bogdanka

Nowa technologia zamiast lamp w kopalni Bogdanka 0 2

Bogdanka testuje pod ziemią nowy, bezprzewodowy system komunikacji. Ma to poprawić wydajność pracy maszyn i zwiększyć bezpieczeństwo pracowników.

Polska - Czechy 0:1. Porażka w akompaniamencie gwizdów
film

Polska - Czechy 0:1. Porażka w akompaniamencie gwizdów 1 3

Reprezentacja Polski uległa w Gdańsku Czechom 0:1. Tym samym przed ostatnim meczem w Lidze Narodów z Portugalią Biało-Czerwoni wciąż pozostają bez zwycięstwa pod wodzą selekcjonera Jerzego Brzęczka

To już pewne. Będzie podwyżka opłat za wywóz śmieci w Lublinie

To już pewne. Będzie podwyżka opłat za wywóz śmieci w Lublinie 41 26

To już pewne: mieszkańców Lublina czeka podwyżka opłat za wywóz śmieci. Ratusz zgodził się na ceny zaproponowane przez firmy startujące w przetargu na obsługę dzielnic, w których dotychczas nie udało się wprowadzić nowych zasad segregacji odpadów. Od stycznia nowe zasady mają dotyczyć całego miasta

Szpital Dziecięcy: Nowy kącik zabaw czeka na małych pacjentów [zdjęcia]
galeria

Szpital Dziecięcy: Nowy kącik zabaw czeka na małych pacjentów [zdjęcia] 0 2

W Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym działa już słONICOwy kącik zabaw ufundowany przez Fundację ONICO.

Wydarzenia sportowe w Lubelskiem: 16-18 listopada

Wydarzenia sportowe w Lubelskiem: 16-18 listopada 1 1

Piłkarze kończą w weekend rundę jesienną. W III lidze odbędą się dwa mecze derbowe: Podlasie Biała Podlaska gra z Wisłą Puławy, a Orlęta Spomlek podejmują Stal Kraśnik. Czwartoligowcy awansem zagrają już za to kolejkę rundy wiosennej

Nowy marszałek województwa lubelskiego. Znamy też wicemarszałków i członków zarządu
galeria

Nowy marszałek województwa lubelskiego. Znamy też wicemarszałków i członków zarządu 173 69

Jarosław Stawiarski będzie nowym marszałkiem województwa lubelskiego. Jego kandydatura została wskazana podczas czwartkowego posiedzenia Komitetu Politycznego Prawa i Sprawiedliwości. Polityk jest obecnie wiceministrem sportu i turystyki w rządzie PiS.

Lubelskie: Dwie osoby zginęły w wypadku. Czołowe zderzenie samochodów
Aktualizacja
film

Lubelskie: Dwie osoby zginęły w wypadku. Czołowe zderzenie samochodów 18 7

Tragiczny wypadek w miejscowości Niewęgłosz (pow. radzyński). Zginął 37-latek i 53-latka.

Jest praca w Straży Miejskiej w Lublinie. Ile można zarobić?

Jest praca w Straży Miejskiej w Lublinie. Ile można zarobić? 66 18

Siedemnaście etatów zwolniło się w lubelskiej Straży Miejskiej, bo funkcjonariusze znaleźli sobie inne miejsce pracy. Zainteresowani mundurem mogą się zgłaszać do wtorku włącznie. Zarobki nie są imponujące: na początek 2400 zł brutto. Dyskont płaci lepiej

Spotkanie z alpinistami Rafałem Fronią i Piotrem Tomalą
19 listopada 2018, 19:00

Spotkanie z alpinistami Rafałem Fronią i Piotrem Tomalą 2 0

Co Gdzie Kiedy. Katolicki Uniwersytet Lubelski zaprasza na spotkanie Piotrem Tomalą oraz Rafałem Fronią - alpinistami i himalaistami, uczestnikami wielu wypraw. Wydarzenie odbędzie się 19 listopada o godz. 19 w sali 113 Centrum Transferu Wiedzy KUL.

Nowy burmistrz Bełżyc: Mieszkańcy chcą i oczekują zmian

Nowy burmistrz Bełżyc: Mieszkańcy chcą i oczekują zmian 24 5

Rozmowa z Ireneuszem Łucką, nowym burmistrzem Bełżyc

Lublin: Kolejka przed Getin Bankiem, klienci chcą wycofać pieniądze. "Jestem przerażona..."

Lublin: Kolejka przed Getin Bankiem, klienci chcą wycofać pieniądze. "Jestem przerażona..." 90 39

Klienci Getin Banku coraz liczniej odwiedzają lubelską placówkę, by wycofać swoje pieniądze. Obawiają się, że „afera podsłuchowa” sprawi, że zostaną odcięci od swoich oszczędności. Bank uspokaja i zapewnia, że ich lokaty są w pełni bezpieczne

Paweł Miesiąc (Speed Car Motor): Nie boję się rywalizacji

Paweł Miesiąc (Speed Car Motor): Nie boję się rywalizacji 110 1

ROZMOWA Z Pawłem Miesiącem, żużlowcem Speed Car Motoru Lublin

Chełmskie pogotowie ma nowe karetki

Chełmskie pogotowie ma nowe karetki 6 1

Chełmska Stacja Ratownictwa Medycznego zakupiła cztery nowe karetki wraz z nowoczesnym wyposażeniem. Pieniądze, 1,7 mln zł, otrzymała z rezerwy wojewody lubelskiego.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!