Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Moto

30 października 2008 r.
15:33
Edytuj ten wpis

Ksenonowe żarówki zmorą kierowców

Autor: Zdjęcie autora Paweł Puzio
0 7 A A

Policja wypowiada wojnę "pseudo- ksenonowcom”.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Żarówki najnowszej generacji zamontowane w zwykłych reflektorach potwornie oślepiają innych użytkowników dróg bladoniebieskim snopem światła. Jest to bardzo niebezpieczne.

Co najmniej kilka razy w miesiącu do firmy RK Niedziałek trafiają kierowcy, którzy już zamontowali sobie takie "cudowne” żarówki w swoich autach.

- Chcą tylko ustawić światła. Nigdy nie udało się nam tego zrobić, gdy w miejsce żarówek halogenowych założone były ksenonowe, z mocowaniem H4 lub H7 - mówi Marek Karpiński z firmy RK Niedziałek. Montaż lamp wyładowczych w reflektorach przystosowanych do żarówek halogenowych jest niezgodny z przepisami. Żarówka ksenonowa daje cztery razu więcej światła niż halogenowa.

Do normalnego użytkowania potrzebuje odpowiednich reflektorów, z systemem automatycznego poziomowania oraz spryskiwaczami czyszczącymi klosze.

- Zastosowanie żarówek ksenonowych w normalnych reflektorach zmienia rozłożenia strumienia światła, przez co kierowcy jadący z przeciwka są mocno oślepiani. Takie auto na pewno nie przejdzie przeglądu rejestracyjnego - dodaje Karpiński.

Problem dostrzega policja. - Mamy coraz więcej skarg od kierowców, którzy narzekają, podkreślam, na wadliwie używane żarówki ksenonowe. Uczuliliśmy patrole, aby takich delikwentów eliminować z ruchu drogowego. Podczas kontroli stracą dowód rejestracyjny oraz będą ukarani mandatem od 20 do 500 złotych - mówi Arkadiusz Delekta z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji.

Dystrybutorzy "uniwersalnych” ksenonów mamią hasłami typu "zainwestuj w swoje bezpieczeństwo, podnieś prestiż swojego auta”. Te slogany są chętnie "kupowane” przez młodych kierowców, szczególnie dbających o wygląd swojego auta. - Ciekawe, co mówią o sobie amatorzy "pseudoksenonów” mijając się w nocy - dodaje Marek Karpiński. - Można w aucie zamontować zestaw reflektorów ksenonowych, np. produkcji Helli, ale to wydatek idący w tysiące złotych - tłumaczy specjalista z RK Niedziałek.

- Gorzej, jeśli pojazd bierze udział w wypadku. Wówczas kierowca za takie modyfikacje może zostać pociągnięty do odpowiedzialności karnej za jego spowodowanie. Kategorycznie odradzam montowanie żarówek ksenonowych do reflektorów halogenowych - dodaje Arkadiusz Delekta.

Komentarze 7

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Zeb / 15 stycznia 2011 o 21:15
0
Dzięki! Byłem właśnie na etapie poszukiwania czegoś "mocniejszego" do oświetlenia!! Jednak zamontuję zwykłe H4, o większej wydajności.
Teraz wiem, dlaczego niektóre samochody osobowe od tyłu oświetlają mi podsufitkę, a jadące z przodu - oślepiają! Faktycznie, na Allegro i w Tesco są do kupienia takie "ksenony". Policja powinna bardziej zwracać na to uwagę, za dużo ich jeździ !!
Avatar
Gość / 5 października 2009 o 11:07
0
a napisał:
I do tego jakość zestawów przetwornic, żarówek - ulubionymi są zestawy "made in China" sprzedawane na aukcjach za <200 PLN, zamiast założyć jakieś sensowne markowe zestawy.



Nie tłumacz idiotom bo i tak nie zrozumieją. Kupi taki sobie zestaw za 30 zł na allegro i szpanuje, ze ma xenony, nieważne, że chińskie ale ma.
Osobiście odradzam również zestawy Philipsa, są tak samo marnej jakości.
Avatar
siwy / 4 października 2009 o 19:28
0
kierownica napisał:
policja jak zwykle straszy ale nic z tego nie wynika, dalej jeżdżą i będą jeździć oślepiacze. Jeszcze nie spotkałam się z widokiem policjalnta zatrzymującego samochód ze złymi światłami - jeżdżą przecież radiowozy po mieście i widzą te światła - ZERO REAKCJI -niech nie straszą!

TO TU SIĘ MYLISZ SAM ZAROBIŁEM 200 ZŁ I ZABRANO NI DOWÓD REJESTRACYJNY W LUBLINIE ZA PSEUDO-KSENONY
Avatar
a / 6 listopada 2008 o 07:58
0
Ja osobiście za jaja bym powywieszał idiotów, którzy montują "kseny" do lamp, gdzie za rozpraszanie światła odpowiada klosz. Zero granicy światłocienia, jedna wielka łuna oślepiająca wszystkich i wszystko dookoła. Ja nawet nie chcę wiedzieć jak się jedzie na takich światłach w deszczu, gdzie światło jest rozproszone wszędzie, tylko nie tam gdzie powinno. Trochę lepiej to wygląda w lampach soczewkowych, tam po 1) światło jest lepiej rozproszone, a po 2) da się to normalnie ustawić na stacji diagnostycznej.

I do tego jakość zestawów przetwornic, żarówek - ulubionymi są zestawy "made in China" sprzedawane na aukcjach za <200 PLN, zamiast założyć jakieś sensowne markowe zestawy.
Ja osobiście za jaja bym powywieszał idiotów, którzy montują "kseny" do lamp, gdzie za rozpraszanie światła odpowiada klosz. Zero granicy światłocienia, jedna wielka łuna oślepiająca wszystkich i wszystko dookoła. Ja nawet nie chcę wiedzieć jak się jedzie na takich światłach w deszczu, gdzie światło jest rozproszone wszędzie, tylko nie tam gdzie powinno. Trochę lepiej to wygląda w lampach soczewkowych, tam po 1) światło jest lepiej rozproszone, a po 2) da się to normalnie ustawić na stacji diagnostycznej.

I do tego jak... rozwiń
Avatar
kierownica / 4 listopada 2008 o 14:21
0
policja jak zwykle straszy ale nic z tego nie wynika, dalej jeżdżą i będą jeździć oślepiacze. Jeszcze nie spotkałam się z widokiem policjalnta zatrzymującego samochód ze złymi światłami - jeżdżą przecież radiowozy po mieście i widzą te światła - ZERO REAKCJI -niech nie straszą!
Avatar
~kierowca~ / 3 listopada 2008 o 17:56
0
lata całe nie widziałem mundurowych w nocnej porze i sprawdzających światła a jak ktoś się zna to widzi średnio co piaty samochód ma źle ustawione światła albo jedno nie swieci, kiedyś każdy bał by sie tak jechać a teraz fury ogromniaste ale zezowate
Avatar
szofer / 3 listopada 2008 o 11:50
0
Czy Policja do tej pory nie reagowała? Raczej nie, widząc oślepiaczy na drogach. Ale, już to widzę jak sprawdzają żarówki w reflektorach. Wystarczy przejechać odcinek 20 km i kilka samochodów już było by zdjętych z trasy. Ale to nie realne.
Avatar
Zeb / 15 stycznia 2011 o 21:15
0
Dzięki! Byłem właśnie na etapie poszukiwania czegoś "mocniejszego" do oświetlenia!! Jednak zamontuję zwykłe H4, o większej wydajności.
Teraz wiem, dlaczego niektóre samochody osobowe od tyłu oświetlają mi podsufitkę, a jadące z przodu - oślepiają! Faktycznie, na Allegro i w Tesco są do kupienia takie "ksenony". Policja powinna bardziej zwracać na to uwagę, za dużo ich jeździ !!
Avatar
Gość / 5 października 2009 o 11:07
0
a napisał:
I do tego jakość zestawów przetwornic, żarówek - ulubionymi są zestawy "made in China" sprzedawane na aukcjach za <200 PLN, zamiast założyć jakieś sensowne markowe zestawy.



Nie tłumacz idiotom bo i tak nie zrozumieją. Kupi taki sobie zestaw za 30 zł na allegro i szpanuje, ze ma xenony, nieważne, że chińskie ale ma.
Osobiście odradzam również zestawy Philipsa, są tak samo marnej jakości.
Avatar
siwy / 4 października 2009 o 19:28
0
kierownica napisał:
policja jak zwykle straszy ale nic z tego nie wynika, dalej jeżdżą i będą jeździć oślepiacze. Jeszcze nie spotkałam się z widokiem policjalnta zatrzymującego samochód ze złymi światłami - jeżdżą przecież radiowozy po mieście i widzą te światła - ZERO REAKCJI -niech nie straszą!

TO TU SIĘ MYLISZ SAM ZAROBIŁEM 200 ZŁ I ZABRANO NI DOWÓD REJESTRACYJNY W LUBLINIE ZA PSEUDO-KSENONY
Avatar
a / 6 listopada 2008 o 07:58
0
Ja osobiście za jaja bym powywieszał idiotów, którzy montują "kseny" do lamp, gdzie za rozpraszanie światła odpowiada klosz. Zero granicy światłocienia, jedna wielka łuna oślepiająca wszystkich i wszystko dookoła. Ja nawet nie chcę wiedzieć jak się jedzie na takich światłach w deszczu, gdzie światło jest rozproszone wszędzie, tylko nie tam gdzie powinno. Trochę lepiej to wygląda w lampach soczewkowych, tam po 1) światło jest lepiej rozproszone, a po 2) da się to normalnie ustawić na stacji diagnostycznej.

I do tego jakość zestawów przetwornic, żarówek - ulubionymi są zestawy "made in China" sprzedawane na aukcjach za <200 PLN, zamiast założyć jakieś sensowne markowe zestawy.
Ja osobiście za jaja bym powywieszał idiotów, którzy montują "kseny" do lamp, gdzie za rozpraszanie światła odpowiada klosz. Zero granicy światłocienia, jedna wielka łuna oślepiająca wszystkich i wszystko dookoła. Ja nawet nie chcę wiedzieć jak się jedzie na takich światłach w deszczu, gdzie światło jest rozproszone wszędzie, tylko nie tam gdzie powinno. Trochę lepiej to wygląda w lampach soczewkowych, tam po 1) światło jest lepiej rozproszone, a po 2) da się to normalnie ustawić na stacji diagnostycznej.

I do tego jak... rozwiń
Avatar
kierownica / 4 listopada 2008 o 14:21
0
policja jak zwykle straszy ale nic z tego nie wynika, dalej jeżdżą i będą jeździć oślepiacze. Jeszcze nie spotkałam się z widokiem policjalnta zatrzymującego samochód ze złymi światłami - jeżdżą przecież radiowozy po mieście i widzą te światła - ZERO REAKCJI -niech nie straszą!
Avatar
~kierowca~ / 3 listopada 2008 o 17:56
0
lata całe nie widziałem mundurowych w nocnej porze i sprawdzających światła a jak ktoś się zna to widzi średnio co piaty samochód ma źle ustawione światła albo jedno nie swieci, kiedyś każdy bał by sie tak jechać a teraz fury ogromniaste ale zezowate
Avatar
szofer / 3 listopada 2008 o 11:50
0
Czy Policja do tej pory nie reagowała? Raczej nie, widząc oślepiaczy na drogach. Ale, już to widzę jak sprawdzają żarówki w reflektorach. Wystarczy przejechać odcinek 20 km i kilka samochodów już było by zdjętych z trasy. Ale to nie realne.
Zobacz wszystkie komentarze 7

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Marcin Gortat i Alicja Bachleda-Curuś kupili konie w Janowie Podlaskim. Co się stanie ze zwierzętami?

Marcin Gortat i Alicja Bachleda-Curuś kupili konie w Janowie Podlaskim. Co się stanie ze zwierzętami? 0 0

W Janowie Podlaskim Marcin Gortat z Alicją Bachleda-Curuś pojawili się jakiś czas temu. Znany koszykarz sprezentował ukochanej dwa konie arabskie. Co stanie się z piękną klaczą i ogierem, po tym jak para się rozstała?

Wystawa malarstwa Mieczysława Maławskiego
28 września 2018, 18:00

Wystawa malarstwa Mieczysława Maławskiego 1 0

Co Gdzie Kiedy. W piątek, 28 września o godz. 18 w Galerii Krańcowej DDK Bronowice (ul. Krańcowa 106) odbędzie się wernisaż wystawy malarstwa Mieczysława Maławskiego.

Radni PiS: Czy urzędników marszałka zmuszono do udziału w pikiecie politycznej?
galeria
film

Radni PiS: Czy urzędników marszałka zmuszono do udziału w pikiecie politycznej? 16 20

O udostępnienie kserokopii książki wyjść pracowników urzędu marszałkowskiego proszą marszałka radni Prawa i Sprawiedliwości. I pytają, czy urzędnicy zostali zmuszeni do uczestnictwa w pikiecie w trakcie konferencji prasowej ich ugrupowania i czym tym, którzy odmówili, grożą konsekwencje służbowe.

Niedźwiedź Wojtek patronem przedszkola. "Byłyśmy zaskoczone, że dzieci taka tematyka interesuje"

Niedźwiedź Wojtek patronem przedszkola. "Byłyśmy zaskoczone, że dzieci taka tematyka interesuje" 0 0

To jedyne bezimienne przedszkole w Świdniku, ale to niedługo się zmieni, o ile radni dadzą zgodę. Przedszkole nr 4 ma nosić imię Kaprala Niedźwiedzia Wojtka. To „miś” przygarnięty przez żołnierzy II Korpusu Polskiego gen. Władysława Andersa.

Kukiz'15 zawiadamia prokuraturę. Uniemożliwiono im start w wyborach?

Kukiz'15 zawiadamia prokuraturę. Uniemożliwiono im start w wyborach? 1 4

Komitet Kukiz'15 w Białej Podlaskiej zawiadomił prokuraturę. Zdaniem pełnomocnika doszło do przywłaszczenia dokumentów wyborczych.

Lubelskie Pszczółki zagrają w III Memoriale Profesora Stanisława Łęgowskiego

Lubelskie Pszczółki zagrają w III Memoriale Profesora Stanisława Łęgowskiego 0 1

Koszykarki Pszczółki Polski Cukier AZS UMCS Lublin przygotowują się do drugiego sparingowego sprawdzianu, tym razem w Toruniu. Warto jednak skupić się na tym, co zobaczyliśmy podczas pierwszych spotkań towarzyskich w Lublinie

IPN wzywa do usunięcia orła z pomnika żołnierzy. Nikt nie chce za to zapłacić

IPN wzywa do usunięcia orła z pomnika żołnierzy. Nikt nie chce za to zapłacić 2 10

IPN wezwał wspólnotę rolników do przerobienia pomnika poświęconego polskim żołnierzom forsującym Wisłę w 1944 roku w Puławach. Problem w tym, że jest to spory koszt i nikt nie chce go ponosić.

Dzisiaj nabór do ZPiT "Powiśle"

Dzisiaj nabór do ZPiT "Powiśle" 2 0

Dzieci w wieku 5-8 lat, które lubią taniec, mają szansę trafić do Zespołu Pieśni i Tańca "Powiśle". Instruktorzy zapraszają do udziału w naborze do grupy chłopców i dziewczynek.

Zwolennicy Żuka pokazali "Listę Wstydu". Przeciwko czemu głosował Tułajew i PiS?

Zwolennicy Żuka pokazali "Listę Wstydu". Przeciwko czemu głosował Tułajew i PiS? 75 67

Zwolennicy obecnego prezydenta skrytykowali kandydata PiS na to stanowisko – posła Sylwestra Tułajewa - za to, że będąc radnym głosował przeciw kolejnym budżetom miasta.

"Tchórze! Kłamcy!". Ostre spięcie na konferencji PiS, przyszedł marszałek z PSL i urzędnicy [wideo]
galeria
film

"Tchórze! Kłamcy!". Ostre spięcie na konferencji PiS, przyszedł marszałek z PSL i urzędnicy [wideo] 128 83

– Województwu lubelskiemu grozi utrata 80 mln euro z funduszy unijnych – mówił podczas wizyty w Lublinie minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński. Jego słowom natychmiast zaprzeczył marszałek Sławomir Sosnowski, który na konferencję przyszedł z ponad setką urzędników. Polityków PiS pożegnały okrzyki „tchórze” i „kłamcy”.

Szykuje się gwałtowna zmiana pogody. Najnowsza prognoza IMGW

Szykuje się gwałtowna zmiana pogody. Najnowsza prognoza IMGW 15 0

W weekend czeka nas gwałtowna zmiana pogody, znacznie chłodniejsze powietrze nad zachodnią Polskę napłynie już w piątek wieczorem - informuje IMGW. W sobotę i niedzielę temperatura powietrza wyniesie od 14 st. C do 18 st. C.

Lublin: Napad w Biedronce. Ochroniarz dostał w głowę, napastnik wrócił po łup

Lublin: Napad w Biedronce. Ochroniarz dostał w głowę, napastnik wrócił po łup 46 9

W sklepie sieci Biedronka na lubelskich Bronowicach doszło do napadu. Złodziej ukradł alkohol i pobił ochroniarza. Policjanci zatrzymali napastnika, kiedy wrócił do sklepu po plecak z kradzionymi butelkami.

Budują nowe wejście do rektoratu UMCS

Budują nowe wejście do rektoratu UMCS 0 6

Do końca listopada potrwają prace przy budowie nowego wejścia do rektoratu UMCS. Ich zakres obejmie także zagospodarowanie terenu wzdłuż pl. Marii Skłodowskiej-Curie.

Koncert Asia Nawojska & Eddie/Hai - Alternatywa w Próbie Cafe
28 września 2018, 20:00

Koncert Asia Nawojska & Eddie/Hai - Alternatywa w Próbie Cafe 1 0

Co Gdzie Kiedy. W piątek, 28 września o godz. 20 w Próbie Cafe (Warsztaty Kultury, ul. Grodzka 5a) odbędzie się koncert Asi Nawojskiej oraz składu Eddie/Hai - Alternatywa.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!