Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Moto

10 września 2019 r.
6:23

Taksówka bez kierowcy? W Lublinie można obejrzeć Triggo

Spore zainteresowanie wśród uczestników kongresu wzbudza Triggo. Auto stoi na parterze budynku LCK
Spore zainteresowanie wśród uczestników kongresu wzbudza Triggo. Auto stoi na parterze budynku LCK (fot. Maciej Kaczanowski)

W mieście, w którym nie ma Ubera, ale za to są trolejbusy, odbywa się największa w Polsce konferencja dla samorządów poświęcona elektromobilności. Wczoraj w Lublinie rozpoczął się Kongres Nowej Mobilności.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

O tym, w jak szybkim tempie rozwija się ten rynek, najlepiej świadczą liczby. Gdy dwa lata temu podczas Europejskiego Tygodnia Innowacji uczestnicy panelu poświęconego elektromobilności zastanawiali się, „Dlaczego Polskę omija elektromobilna rewolucja?”, w całym kraju było 150 stacji ładowania, samochód elektryczny kosztował co najmniej dwa razy tyle, co auto z silnikiem spalinowym, a po polskich drogach jeździło ok. 2 tysiące takich aut. A dziś?

– W Polsce jest obecnie 785 stacji ładowania i 6300 zarejestrowanych pojazdów elektrycznych – wylicza Maciej Mazur, dyrektor zarządzający Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych.

Od stycznia 2021 r. będą one jeździć na zielonych tablicach rejestracyjnych. – Nadal nie ma jednak jednolitego systemu oznakowania – podkreśla Mazur, który wczoraj w Lublinie pokazał propozycję PSPA znaków poziomych i pionowych – To zboczenie zawodowe, by oglądać sobie pasy i się z tego cieszyć – żartował ze sceny.

Samochody a zmiany klimatyczne

Do Lublina przyjechali wczoraj przedstawiciele branży motoryzacyjnej, samorządowcy, operatorzy systemów ładowania. Przed budynkiem przy ul. Grottgera i na pl. Teatralnym zaparkowały elektryczne volkswageny, mercedesy, nissany, BMW, tesle. Samochody osobowe, dostawcze i auta niewiele większe od motocykla.

Rano największa sala Lubelskiego Centrum Konferencyjnego wypełniona była po brzegi.

– Zmiany klimatu to największe wyzwanie naszych czasów – mówił Karol Obiegły, dyrektor operacyjny w Volkswagen Group Polska. – Jako koncern w pełni podpisujemy się pod porozumieniem paryskim. By nie dopuścić do wzrostu temperatury o więcej niż 2 stopnie, w ciągu 10 lat musimy zredukować emisję CO2 o 50 proc.

Plany koncernu na najbliższe 5 lat to m.in. 70 różnych modeli aut elektrycznych i 30 hybrydowych. Volkswagen chce też, by do 2025 roku co czwarty samochód zjeżdżający z taśm produkcyjnych był elektryczny.

– Nasz cel to rozwinąć produkcję na dużą skalę i obniżyć jej koszty – tłumaczy Obiegły.

Kluczem do sukcesu w tym wyścigu ma być specjalna platforma MEB dla aut zasilanych prądem. To właśnie na niej zbudowany jest VW ID.3. Nowe dzieło inżynierów volkswagena debiutuje właśnie na targach we Frankfurcie, a jego premierę poprzedziła szeroka kampania promocyjna. W efekcie – jak podaje koncern – samochód, którego jeszcze nie było, kupiło aż 30 tys. osób.

– To nie tylko lepsze dobro dla środowiska, ale też większy komfort jazdy. Kto jeździł autem elektrycznym, ten wie. Auto jest cichsze, wygodniejsze, a jego tankowanie jest 3–4 razy tańsze – zachwala Obiegły.

Zeroemisyjny (w użytkowaniu i produkcji, bo w całości powstaje w jednej fabryce) VW ID.3 nie jest też drogi. Wersja z małą baterią (wystarczającą na przejechanie 330 km) kosztuje 130 tys. zł.

Jeszcze tańsze są Smarty – od 76 tys. zł.

– To najtańsze samochody elektryczne na polskim rynku – podkreśla Aleksander Rzepecki z Mercedes-Benz Polska, który podczas swojego wystąpienia przypomniał, że pierwszy mercedes elektryczny powstał w 1906 roku. A najnowsze modele „same sobie szukają miejsca na parkingu”. – Obecnie takie auto jest w fazie testów, a w niedalekiej przyszłości w seryjnej produkcji.

Nie na sprzedaż

Spore zainteresowanie wśród uczestników kongresu wzbudza Triggo. Auto stoi na parterze budynku LCK. To jedyny egzemplarz, prototyp, który powstał w zeszłym roku. Seryjną produkcję spółka z podwarszawskich Łomianek zamierza uruchomić w 2021 r.
Pomysłodawca i prezes firmy, zatrudniającej dziś 20 osób, pracę nad Triggo rozpoczął 10 lat temu.

– To połączenie zalet jedno- i wielośladu. Trik polega na tym, że nasz pojazd potrafi zmieniać rozstaw kół. Zadziwiające, że nikt nie wpadł na to wcześniej – mówi Rafał Budweil.

W swojej najszerszej wersji (150 cm) Triggo rozwija prędkość do 90 km/h. W najwęższej (86 cm) „wyciąga” tylko 25 km/h, ale za to pozwala ominąć korki, klucząc jak motocykl między samochodami (tam, gdzie nie jest to prawnie zabronione). Na jednym ładowaniu baterii przejeżdża do 140 km, a na baterię składa się dziewięć takich modułów jak w elektrycznym skuterze. – Wymienialnych ręcznie – podkreśla Budweil.

Triggo nie ma swojej ceny, bo …nie jest na sprzedaż. 

– Dla tak małej firmy jak nasza sprzedaż klientom indywidualnym byłaby zbyt problematyczna – tłumaczy prezes firmy.

– Nasz model biznesowy to robo taxi. Car sharing i Uber w jednym – wyjaśnia Adam Kutyłowski, PR-wiec w Triggo.

Pojazd sam zjeżdża do bazy, gdy potrzebuje ładowania lub jedzie tam, gdzie jest najbardziej potrzebny. – Autonomiczność jest dla nas łatwiej osiągalna, bo po pierwsze – wolno się poruszamy, po drugie – pojazd jedzie wtedy sam, nie wiezie człowieka.

Jeszcze dziś

W wydarzeniu organizowanym przez PSPA, bierze udział prawie pół tysiąca przedstawicieli jednostek samorządu terytorialnego i branża elektromobilności.

– Chcemy kształtować rynek zeroemisyjnego transportu w Polsce, a nie tylko o nim mówić – podkreśla Maciej Mazur, dyrektor zarządzający PSPA.

Kongres potrwa do dziś. Pełen program na https://kongresnowejmobilnosci.pl/

Deklaracja 30 Miast

– Mamy miejskie rowery i carsharing. Wypożyczalnia samochodów jest prywatna, ale jej pojazdy zwolnione są z opłat za parkowanie w centrum miasta. Skutecznie też zniechęcamy kierowców do wjeżdżania samochodami do centrum. Cenami i małą liczbą miejsc parkingowych – mówił prezydent Lublina Krzysztof Żuk podczas panelu „Miasta przyszłości”. – Trochę zostaliśmy z tyłu z ładowarkami. Lublin ma się od kogo uczyć – przyznał także. – Sieć takich stacji buduje właśnie Słupsk.

– Słupsk to miasto nieduże. Poprzedniemu prezydentowi miasta przejechanie rowerem całego miasta zajmowało 15 minut – mówi prezydent Krystyna Danilecka-Wojewódzka. – Słupsk to też miasto bardzo zielone. Duża jego część to parki i zieleńce. Wciąż je powiększamy, a spółki miejskie w swoich flotach testują samochody elektryczne.

Najbardziej czym pochwalić miała się Warszawa, która we flocie car-sharing ma 600 pojazdów.

– Pod tym względem liczby autobusów elektrycznych jesteśmy drugim po Londynie miastem w Europie – podkreśla Robert Soszyński, wiceprezydent Warszawy. – Nasza filozofia to: poza transportem zbiorowym całe miasto to rynek. Naszą rolą jest wyznaczanie punktów, gdzie będą stacje ładownia. W ciągu kilku miesięcy wskażemy tysiąc takich miejsc.

Deklaracja Miast na rzecz rozwoju Elektromobilności została wczoraj podpisana m.in. przez prezydentów i wiceprezydentów Lublina, Warszawy, Słupska, Kielc, Sosnowca, Puław, Ełku, Łodzi, Kędzierzyna Koźla.

Kongres Nowej Mobilności w Lublinie. Samochody elektryczne przed LCK

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Piłkarze Górnika nie dostają pensji na czas. Zarząd klubu wydał w tej sprawie kolejny komunikat

Piłkarze Górnika nie dostają pensji na czas. Zarząd klubu wydał w tej sprawie kolejny komunikat

Piłkarze Górnika Łęczna nie otrzymują na czas pensji wobec czego przed niedzielnym meczem z Odrą Opole na jego piłkarze w ramach protestu wyszli na murawę z kilkuminutowym opóźnieniem. Po zakończeniu spotkania kibice zielono-czarnych domagali się w mediach społecznościowych odpowiedzi zarządu klubu do zaistniałej sytuacji. Ta została opublikowana w środę wieczorem

Walka o mistrzostwo LNBA jest bardzo zacięta

LNBA: Matematyka pokonała Patobasket i wyrównała stan rywalizacji

Wydawało się, że już w niedzielę poznamy mistrza LNBA. Okazało się jednak, że stara gwardia jeszcze się dobrze trzyma, co pokazał niedzielny mecz. Matematyka wygrała z Patobasketem i o losach tytułu zadecyduje trzecie spotkanie.

Nie żyje Tomasz Jakubiak. Znany kucharz przegrał walkę z chorobą

Nie żyje Tomasz Jakubiak. Znany kucharz przegrał walkę z chorobą

Kucharz, juror Masterchefa i Masterchefa Juniora, Tomasz Jakubiak nie żyje. Miał 41 lat.

Stal Kraśnik powiększyła przewagę nad Lublinianką do sześciu punktów

Stal Kraśnik ucieka Lubliniance, Hetman Zamość podziękował trenerowi

W środę została rozegrana 26. kolejka Keeza IV ligi. Stal Kraśnik bez problemów wygrała mecz z Kłosem Gmina Chełm 4:0, a skoro Lublinianka zostawiła trzy punkty w Janowie Lubelskim, to lider powiększył przewagę nad ekipą z Wieniawy do sześciu punktów. Kolejnej porażki doznał Hetman Zamość, a działacze szybko po spotkaniu poinformowali, że Robert Wieczerzak i jego sztab zostali odsunięci od prowadzenia drużyny.

Courtney Ramey rozegrał znakomite zawody

PGE Start Lublin pewnie pokonał PGE Spójnia Stargard

Środowe popołudnie w hali Globus upłynęło kibicom w przyjemnej atmosferze. Podopieczni Wojciecha Kamińskiego zrehabilitowali się za klęskę w Słupsku i pewnie ograli PGE Spójnia Stargard 86:75.

Bogdanka LUK Lublin pokonała Aluron CMC Wartę Zawiercie 3:0 i prowadzi w finałowej rywalizacji 1-0
ZDJĘCIA
galeria

Pierwszy mecz finału: Bogdanka LUK Lublin lepsza od Aluron CMC Warty Zawiercie

W pierwszym spotkaniu finałowym o mistrzostwo Polski Bogdanka LUK Lublin pokonała Aluron CMC Wartę Zawiercie 3:0 i w rywalizacji do trzech wygranych prowadzi 1-0. Drugi mecz finału w sobotę, w Lublinie

Grupa Azoty "Puławy" traci pieniądze, zmniejsza zatrudnienie i zaciąga kredyty. Strata netto za rok 2024 przekracza 360 mln zł
biznes

Azoty nadal na hamulcu. Setki milionów złotych straty

Grupa kapitałowa Zakładów Azotowych pokazała wyniki finansowe za rok 2024. Nie ma powodów do radości. Spółki kontrolowane przez "Puławy" straciły w tym czasie ponad 367 mln zł. Sprzedaż krajowa spadła o jedną czwartą. Pracę straciło kilkaset osób.

Mitsune

Wschód Kultury - Inne Brzmienia 2025: Kto w lipcu zagra w Lublinie?

Międzygatunkowe eksploracje, muzyczne eksperymenty, japoński folk, improwizacje i na przykład muzyka połączona z archiwalnymi nagraniami NASA z misji księżycowej. Festiwal Wschód Kultury - Inne Brzmienia coraz bliżej, a organizatorzy prezentują kolejnych wykonawców.

79-latek potrącił 77-latkę. Starszy kierowca nie zauważył pieszej

79-latek potrącił 77-latkę. Starszy kierowca nie zauważył pieszej

Wczoraj około godziny 10:00 na Alejach Jana Pawła II w Zamościu doszło do niebezpiecznego zdarzenia drogowego. 79-letni kierowca cofając samochodem potrącił 77-letnią kobietę. Piesza trafiła do szpitala.

Lublin w popkulturze. Sprawdź, ile pamiętasz z filmowych i serialowych kadrów!
QUIZ

Lublin w popkulturze. Sprawdź, ile pamiętasz z filmowych i serialowych kadrów!

Lublin od lat przyciąga nie tylko turystów spragnionych historii i klimatycznych zaułków, ale także... filmowców! Stolica województwa lubelskiego to prawdziwy skarb dla reżyserów szukających niebanalnych lokalizacji – z jednej strony tętniące życiem Stare Miasto, z drugiej – zabytkowe ulice, klimatyczne kamienice i plenery, które z powodzeniem "grają" nie tylko Lublin, ale też Paryż, Wilno czy fikcyjne miasta z dawnych epok. Znasz te kultowe produkcje i wiesz że Lublin w nich występował? Sprawdź się w naszym quizie!

Tragiczny finał poszukiwań. Ciało seniorki znalezione w lesie

Tragiczny finał poszukiwań. Ciało seniorki znalezione w lesie

Zakończono poszukiwania 73-letniej seniorki z powiatu włodawskiego, która zaginęła w lutym ubiegłego roku.

Muzeum Wsi Lubelskiej ma nowych lokatorów

Muzeum Wsi Lubelskiej ma nowych lokatorów

Do Muzeum Wsi Lubelskiej zawitały wyjątkowe, czworonożne mieszkanki – owce świniarki wraz ze swoimi jagniętami. Zwierzęta będzie można podziwiać do jesieni. Nowych mieszkańców jest jednak więcej.

Chirurgia nie w Janowie Lubelskim. Na razie przez miesiąc

Chirurgia nie w Janowie Lubelskim. Na razie przez miesiąc

Przez cały maj zamknięty dla pacjentów zostanie oddział chirurgii w janowskim szpitalu. Nie jest znana przyczyna tej decyzji.

Przełom w diagnostyce endometriozy. Szpital w Lublinie testuje innowacyjne rozwiązanie

Przełom w diagnostyce endometriozy. Szpital w Lublinie testuje innowacyjne rozwiązanie

W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym nr 4 rozpoczął się nabór pacjentek do przełomowego badania, które może zrewolucjonizować sposób diagnozowania endometriozy. 160 kobiet w wieku 18–45 lat będzie mogło bezpłatnie przetestować innowacyjny test EndoRNA, który — jeśli okaże się skuteczny — może zastąpić bolesną laparoskopię.

Spowodował katastrofę w ruchu drogowym. 19-latek dalej pozostanie w areszcie

Spowodował katastrofę w ruchu drogowym. 19-latek dalej pozostanie w areszcie

Sąd Okręgowy w Lublinie nie miał wątpliwości – Szymon C., 19-latek podejrzany o spowodowanie tragicznego wypadku w Chełmie, pozostanie dalej w areszcie. W wypadku który miał miejsce pod koniec marca zginęli dwaj 18-latkowie przewożeni w bagażniku.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium