Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Moto

29 maja 2019 r.
21:49

Zatrzymać się i zwolnić, to nie to samo!

0 2 A A
(fot. Renault)

Często można zaobserwować sytuacje, gdy kierowcy zamiast całkowicie zatrzymać pojazd przed znakiem stop czy przy zielonej strzałce do skrętu w prawo – jedynie redukują prędkość. Grozi to kolizją, policja może ukarać również za to mandatem i punktami karnymi.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Znak „stop” i czerwone światło nakazują bezwzględne zatrzymanie się. Często jednak zdarza się, że kierowcy zamiast zatrzymać pojazd w wyznaczonym miejscu, jedynie nieznaczenie zwalniają i jadą dalej. Czym to grozi?

„Stop” oznacza „zatrzymaj się”

Widząc znak „stop”, kierowca ma obowiązek całkowicie zatrzymać pojazd, upewnić się, że możliwy jest bezpieczny przejazd i dopiero wtedy ruszyć. Tymczasem wielu kierowców jedynie zwalnia, by się rozejrzeć. Takie podejście może być szczególnie niebezpieczne na skrzyżowaniach o ograniczonej widoczności czy przed przejazdem kolejowym i doprowadzić do wypadku.

- Znak „stop” najczęściej oznacza gorszą widoczność w miejscu, gdzie go postawiono, albo taką konfigurację tego miejsca, która może sprawiać trudności i dlatego istnieje większe ryzyko przeoczenia innych uczestników ruchu drogowego. Znaki „stop” są również stawiane w miejscach, w których doszło już kiedyś do kilku poważnych zdarzeń drogowych, stąd interwencja i zmiana znaku „ustąp pierwszeństwa” na znak „stop” – mówią trenerzy Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.

Zielona strzałka – warunkowe pozwolenie na skręt

Jeżeli na skrzyżowaniu widzimy czerwone światło, a obok zieloną strzałkę do skrętu, wciąż nie oznacza to tego samego co zielone światło. Powinniśmy zatrzymać się w wyznaczonym miejscu (przed sygnalizatorem), rozejrzeć się i ponownie ruszyć, jeśli jest taka możliwość. W przypadku, gdy za skrętem znajduje się przejazd dla rowerów czy przejście dla pieszych, oczywiście również trzeba ustąpić pierwszeństwa.

- Przejeżdżanie bez zatrzymania przez skrzyżowanie przy zapalonej strzałce warunkowego skrętu jest niebezpieczne i może skutkować kolizją albo otrzymaniem mandatu i punktu karnego. Jeśli zaś wjedziemy na skrzyżowanie po tym, jak zielona strzałka zgaśnie, jest to już równoznaczne z niezastosowaniem się do czerwonego światła. Za to grozi 6 punktów karnych oraz minimum 300 zł mandatu – mówi Zbigniew Weseli, ekspert Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.

Należy także pamiętać, że korzystanie z warunkowego przejazdu na zielonej strzałce oznacza wzięcie na siebie odpowiedzialności za bezpieczeństwo innych – jeśli dojdzie do kolizji, jest prawdopodobne, że możemy zostać uznani za sprawców zdarzenia.

Kiedy jeszcze się zatrzymać?

Są również sytuacje, gdy nie mamy obowiązku się zatrzymać, ale bezpieczniej jednak to zrobić. Dotyczy to np. wjazdu na skrzyżowanie, gdy mamy ograniczoną widoczność. 

Przed przejazdami kolejowo-drogowymi każdy kierujący ma obowiązek dostosować prędkość względem widoczności i sytuacji, a w razie potrzeby zatrzymać się. Zatem nawet gdy nie ma przed przejazdem znaku „stop”, można, a nieraz trzeba, zatrzymać się i dokładnie rozejrzeć. Oczywiście na drogach o podwyższonych prędkościach należy zrobić to umiejętnie, obserwując sytuację za sobą, hamując płynnie i przewidywalnie. Nie zajmuje to dużo czasu, a może ochronić przed poważnym wypadkiem.

e-Wydanie
Czytaj więcej o:

Pozostałe informacje

Kobiety wyślą urzędującego od 33 lat burmistrza, a wcześniej wójta na emeryturę?
WYBORY 2024

Kobiety wyślą urzędującego od 33 lat burmistrza, a wcześniej wójta na emeryturę?

To będzie jedna z najciekawszych batalii o fotel burmistrza w niedzielnej drugiej turze wyborów w województwie lubelskim. O najważniejszy urząd w mieście i gminie Siedliszcze walczyć będą Hieronim Zonik, który funkcję wójta, a następnie burmistrza odkąd Siedliszcze zostało miastem, pełni nieprzerwanie od 1991 r. i Joanna Bartnik, przedsiębiorcza kobieta, która kilka lat temu związała się z urokliwą miejscowością w powiecie chełmskim, kupując dwór w Kuliku.

Prawdziwy przewrót w sokolej rodzinie. Wrotka wróciła do gniazda

Prawdziwy przewrót w sokolej rodzinie. Wrotka wróciła do gniazda

Tuż przed godziną 13 fani sokołów przeżyli szok. Zaginiona Wrotka wróciła do gniazda. Ale na razie nie wiadomo czy powrócą także pisklęta.

Będzie mroźno i ślisko. IMGW ostrzega

Będzie mroźno i ślisko. IMGW ostrzega

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał dwa ostrzeżenia dla części województwa lubelskiego.

Siedmiu poszukiwanych wpadło jednego dnia

Siedmiu poszukiwanych wpadło jednego dnia

Lubartowscy policjanci w ciągu 24 godzin złapali aż 7 osób poszukiwanych przez organy ścigania. Teraz pójdą do więzienia głównie za kradzieże i rozboje.

Niespodzianka w Rykach i porażka lidera. Wyniki 20. kolejki lubelskiej klasy okręgowej

Niespodzianka w Rykach i porażka lidera. Wyniki 20. kolejki lubelskiej klasy okręgowej

W środę rozegrano 20. kolejkę lubelskiej klasy okręgowej. Największą niespodziankę sprawił Orion Niedrzwica, który wygrał w Rykach

Chłopczyk w samej piżamce pobiegł za psem

Chłopczyk w samej piżamce pobiegł za psem

W czwartek rano policjantka zmierzająca na służbę zauważyła biegnącego za psem chłopczyka ubranego tylko w piżamkę. Malec wrócił już do mamy.

Wrotka zniknęła, przy gnieździe nowa sokolica. Skąd jest Ziuta?
WIDEO
film

Wrotka zniknęła, przy gnieździe nowa sokolica. Skąd jest Ziuta?

Sokolica, która pojawiła się przy gnieździe lubelskich sokołów w środowe popołudnie przyleciała aż spod Warszawy.

Jaki rozmiar roweru wybrać dla dziecka?

Jaki rozmiar roweru wybrać dla dziecka?

Planując wyjątkowy prezent na komunię dla swojego dziecka, warto zastanowić się nad wyborem roweru, który nie tylko będzie praktyczny, ale także dostosowany do potrzeb małego rowerzysty. W tym artykule przyjrzymy się zaletom rowerów junior 24 cali, trendy w wyborze rowerów dla dzieci na komunię oraz sposobom dopasowania roweru do wieku i wzrostu małego rowerzysty.

Zalety montażu dystansów do felg – co zyskuje Twój samochód?

Zalety montażu dystansów do felg – co zyskuje Twój samochód?

Dystanse do felg są coraz popularniejszym dodatkiem wśród właścicieli samochodów, zarówno wśród entuzjastów tuningu, jak i zwykłych kierowców, którzy szukają sposobów na poprawę wyglądu i działania swojego pojazdu. W tym artykule przyjrzymy się, jakie korzyści niesie za sobą montaż tych komponentów.

Jakie tajemnice kryje Kazimierz Dolny?

Jakie tajemnice kryje Kazimierz Dolny?

Kazimierz Dolny, znany ze swojego renesansowego uroku i malowniczych krajobrazów, skrywa również wiele tajemnic i legend. Te historie dodają miastu magicznej atmosfery i zachęcają do odkrywania jego ukrytych zakamarków.

Biurka z regulacją wysokości – dlaczego warto się na nie zdecydować?

Biurka z regulacją wysokości – dlaczego warto się na nie zdecydować?

Ergonomia w miejscach pracy oraz biurka z regulacją wysokości zyskują na popularność. Innowacje technologiczne pozwalają na zaprojektowanie mebli, które nie tylko ułatwiają wykonywanie obowiązków, ale również przyczyniają się do poprawy zdrowia i samopoczucia pracowników. Dlaczego warto zdecydować się na takie rozwiązanie?

Tomek Makowiecki w Domu Kultury
20 kwietnia 2024, 19:00

Tomek Makowiecki w Domu Kultury

Tomasz Makowiecki rusza na „Bailando” po Polsce. Jego nowy album „Bailando” będziecie mogli usłyszeć na żywo już w najbliższą sobotę w lubelskim Domu Kultury. Artyście na scenie towarzyszyć będą: Mikołaj Dobber, Krzysztof Pożarowski oraz Wojciech Warmijak.

Zawodnicy Lubelskie Perła Polski Cycling Team startowali w Czechach oraz Kanadzie

Zawodnicy Lubelskie Perła Polski Cycling Team startowali w Czechach oraz Kanadzie

Dużo bardziej istotny start miał miejsce w Kanadzie, gdzie w Pucharze Świata w kolarstwie torowym walczono o kwalifikacje do Igrzysk Olimpijskich w Paryżu

Porozmawiajmy o Strategii Kultury Lublin 2030+

Porozmawiajmy o Strategii Kultury Lublin 2030+

W Lublinie rozpoczęły się konsultacje społeczne Strategii Kultury Lublin 2030+. Swoje uwagi dotyczące dokumentu można do ratusza kierować do 30 kwietnia. Dla zainteresowanych będzie zorganizowane także spotkanie konsultacyjne.

Upadek profesjonalnego dziennikarstwa? Gorące dyskusje o przyszłości mediów na prestiżowej konferencji w Lublinie!
Dzień Wschodzi
film

Upadek profesjonalnego dziennikarstwa? Gorące dyskusje o przyszłości mediów na prestiżowej konferencji w Lublinie!

Najważniejsi badacze mediów zjechali do Lublina na 15. jubileuszową konferencję naukową pt. "Współczesne Media". Tegorocznym hasłem przewodnim jest "nadawca-odbiorca-użytkownik".

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium