Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

25 lipca 2020 r.
14:32

Nabór do szkół średnich. To już ostatnia chwila na zmianę wcześniejszej decyzji

0 0 A A
Trzydniowy egzamin ósmoklasisty prowadzony był w tym roku w rygorze sanitarnym. Na zdjęciach Międzynarodowa Szkoła Podstawowa Paderewski w Lublinie
Trzydniowy egzamin ósmoklasisty prowadzony był w tym roku w rygorze sanitarnym. Na zdjęciach Międzynarodowa Szkoła Podstawowa Paderewski w Lublinie (fot. Maciej Kaczanowski)

W piątek, 31 lipca, absolwenci szkół podstawowych otrzymają wyniki egzaminu ósmoklasistów. Od tego czasu będą mieli już tylko trzy dni, żeby zmienić preferencje dotyczące wyboru szkoły średniej. Czy warto to zrobić i w jaki sposób?

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Od 31 lipca do 4 sierpnia, czyli tuż po otrzymaniu wyników egzaminów ósmoklasisty, absolwenci podstawówek będą mogli zmienić swoje szkolne preferencje.

Żeby to zrobić będą musieli zgłosić się do szkoły pierwszego wyboru i pisemnie zrezygnować ze złożonego wcześniej wniosku, a ponownie wypełniony druk dostarczyć do nowo wybranej szkoły pierwszego wyboru.

Jak sprawdzić wyniki?

Absolwenci podstawówek będą mogli sprawdzić wyniki napisanego przez siebie egzaminu ósmoklasisty na stronach internetowych Okręgowych Komisji Egzaminacyjnych.

W przypadku mieszkańców naszego województwa znajdą je na stronie OKE w Krakowie. Listy zostaną ogłoszone 31 lipca rano (to termin ogólny. W ubiegłym roku informacje miały zostać udostępnione o godzinie 10, ale pojawiły się już przed północą poprzedniego dnia - przyp. aut.). Żeby zapoznać się z wynikami trzeba będzie się zalogować w odpowiedniej zakładce, wpisać swój identyfikator (będący numerem PESEL) i hasło, które uczniowie otrzymali już w szkołach. Wtedy wyświetli się strona z danymi osobowymi ucznia, na której znajda się też jego wyniki z poszczególnych egzaminów.

Dzień publikacji wyników egzaminu ósmoklasisty jest też ostatecznym terminem wydania uczniom zaświadczenia o uzyskanych punktach na egzaminie.

- Uczniowie, którzy są absolwentami szkół nie biorących udziału w rekrutacji elektronicznej muszą zrobić kserokopię zaświadczenia i potwierdzoną za zgodność z oryginałem przywieść ją do szkoły pierwszego wyboru, czyli tam gdzie składali świadectwa - tłumaczy Iwona Lipiec, doradca zawodowym z Zespołu Szkół nr 5 im. Jana Pawła II w Lublinie i Wojewódzkim Konsultantem do spraw Doradztwa Zawodowego przy Lubelskim Samorządowym Centrum Doskonalenia Nauczycieli. - Dotyczy to osób z małych miejscowości takich jak np. Kamionka, gdzie uczniów było niewielu i szkoła nie jest ujęta w systemie elektronicznym. Pozostali uczniowie są z tego obowiązku zwolnieni.

Poszło niezbyt dobrze, a może tak dobrego wyniku nikt się nie spodziewał?

Od 31 lipca do 4 sierpnia, czyli tuż po otrzymaniu wyników egzaminów ósmoklasisty, absolwenci podstawówek będą mogli zmienić swoje preferencje dotyczące wyboru szkoły i klasy, w której będą chcieli się uczyć od września. Żeby to zrobić muszą wejść do systemu elektronicznego naboru i dokonać zmiany.

Jeśli ta dotyczy szkoły pierwszego wyboru, to będą musieli zgłosić się do poprzedniej szkoły pierwszego wyboru i pisemnie zrezygnować ze złożonego wcześniej wniosku, a ponownie wypełniony druk dostarczyć do nowo wybranej szkoły pierwszego wyboru. Co ważne: druk podpisać muszą, tak jak wcześniej, oboje rodzice jeśli uczeń nie jest wychowywany przez jedną osobę!

Miejsc dla wszystkich pierwszoklasistów na pewno wystarczy, bo tylko w Lublinie w szkołach prowadzonych przez miasto przygotowano na przyszły rok szkolny 5686 miejsc w klasach pierwszych. Większość, bo 3274 z nich, znajduje się w 117 klasach liceów ogólnokształcących. 1920 miejsc przygotowano w 61 oddziałach technikum, a 492 miejsca w 18 oddziałach szkół branżowych I stopnia

Kto powinien zastanowić się nad zmianą wybranej wcześniej szkoły?

- Zmiana preferencji to nowe rozwiązanie, którego w ubiegłym roku nie było - przyznaje Iwona Lipiec. - Zastanowić nad nim powinni się ci, którzy nisko oceniali swoje możliwości, a okazało się że otrzymywali znacznie lepszy wynik egzaminu oraz ci, którzy liczyli na doskonały wynik i wybrali w takim przekonaniu najlepsze szkoły, a okazało się, że wyniki są słabe.

12 sierpnia o godzinie 10 opublikowane zostaną listy kandydatów zakwalifikowanych do przyjęcia.

Do 18 sierpnia będą oni musieli potwierdzić chęć podjęcia nauki w konkretnej szkoły i dostarczyć do niej komplet dokumentów. Dzień później opublikowane będą listy przyjętych.

Gdzie przenieść papiery?

Szczegółowe informacje dotyczące rekrutacji dostępne są na stronie www.lubelszczyzna.edu.com.pl. Znajdziemy tam między innymi pełną listę rekrutujących szkół publicznych z całego województwa lubelskiego, a także liczbę wolnych miejsc w poszczególnych klasach i liczbę osób chętnych do przyjęcia do nich zarówno z pierwszej preferencji, jak i wszystkich chętnych.

- Decyzję podjąć trzeba w oparciu właśnie o te statystyki - radzi Iwona Lipiec. - Nikt jednak nie jest w stanie w stu procentach przewidzieć na typ etapie, jak ułoży się rekrutacja. Statystyki pokazują ilościowo liczbę chętnych, ale ani szkoły ani kandydaci nie będą wiedzieli jaki będzie układ punktowy otrzymanych za świadectwo i egzamin tych osób. Dopiero 12 sierpnia to wszystko ułoży się w spójna całość.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Indywidualne Mistrzostwa Polski: Żużlowcy Orlen Oil Motoru Lublin bez awansu

Indywidualne Mistrzostwa Polski: Żużlowcy Orlen Oil Motoru Lublin bez awansu

W czwartek rozgrywane były eliminacje Indywidualnych Mistrzostw Polski. Zawody odbyły się w: Krośnie, Gnieźnie i Krakowie. Nie doszła za to do skutku impreza w Gdańsku, gdzie mimo dobrej pogody były problemy z torem. Niestety, żaden z zawodników Orlen Oil Motoru nie wywalczył awansu do IMP Challenge, które odbędą się 30 maja w Pile.

Górnik Łęczna ma nowego prezesa

Górnik Łęczna ma nowego prezesa

Jest nowa osoba na stanowisku Prezesa Zarządu Spółki Górnik Łęczna

Powstała Unia Kultury Obszaru Metropolitalnego

Powstała Unia Kultury Obszaru Metropolitalnego

9 maja miasta, gminy i powiaty Lubelskiego Obszaru Metropolitalnego podpisały deklarację współpracy kulturalnej. Jej efektem jest powstanie regionalnej sieci, której głównym celem działań jest rozwój i promocja kultury Lubelszczyzny.

Matematyka i muzyka
Wideo
film

Matematyka i muzyka

Jutro startują Juwenalia Politechniki Lubelskiej. Na scenie będzie można zobaczyć takich wykonawców jak Kwiat Jabłoni, Szpaku, Lady Pank czy MSE Błąd Średniokwadratowy. O zespole z matematyczną nazwą rozmawiamy z Arkadiuszem Gałką, gitarzystą i... prodziekanem Wydziału Zarządzania PL Bartoszem Przysuchą, wokalistą z grupy.

Kandydatki do PE z okazji Dnia Europy zaprosiły mieszkańców na tort
Zdjęcia
galeria

Kandydatki do PE z okazji Dnia Europy zaprosiły mieszkańców na tort

Bożena Lisowska i Beata Krzewińska, kandydatki Koalicji Obywatelskiej w wyborach do Parlamentu Europejskiego przypadający na dzisiaj Dzień Europy postanowiły wykorzystać w kampanii. Na schodach przed lubelskim Zamkiem mówiły o wartościach, jakie Robert Schuman zawarł w deklaracji, która stała się początkiem tworzenia Unii Europejskiej. Poczęstowały też mieszkańców Lublina unijnym tortem.

Miasto wspiera dzieci i młodzież. W Lublinie działa telefon zaufania

Miasto wspiera dzieci i młodzież. W Lublinie działa telefon zaufania

Centrum Interwencji Kryzysowej w Lublinie uruchamia pomoc dla młodych mieszkańców Lublina. To część programu „POMOC kontra przemoc” dofinansowanego ze środków europejskich.

Marleyki 2024 w lubelskim Centrum Kultury
11 maja 2024, 21:00

Marleyki 2024 w lubelskim Centrum Kultury

Marleyki to coroczne święto muzyki reggae na cześć Roberta Nesty Marleya (znanego jako Boba Marleya). W sobotę (11 maja) muzyczny hołd – dla jednej z największych legend kultury i muzyki reggae – złożą członkowie Love Sen-c Music Sound System.

Platforma Obywatelska zdziwiona i zniesmaczona rezygnacją Janickiej

Platforma Obywatelska zdziwiona i zniesmaczona rezygnacją Janickiej

Z ogromnym zdziwieniem przyjęliśmy oświadczenie, jakie w mediach społecznościowych opublikowała radna Katarzyna Janicka. Tuż przed inauguracyjną sesją nowej - IX kadencji Rady Miasta Chełm ogłosiła otóż, że nie przystąpi do Klubu Radnych Koalicji Obywatelskiej – Małgorzata Sokół, przewodnicząca Rady Powiatu PO RP w Chełmie oraz Marek Sikora, przewodniczący Klubu KO w Radzie Miasta komentują decyzję byłej już radnej PO.

Spotkanie podróżnicze z Dominikiem Maińskim
NASZ PATRONAT

Spotkanie podróżnicze z Dominikiem Maińskim

Lubelski podróżnik tym razem wybrał się na miesięczną wyprawę, w czasie której odwiedził Amazonię i wyspy Morza Karaibskiego. Efektami tej wycieczki pochwali się w najbliższy piątek.

Politechnika polepsza komfort jazdy windą

Politechnika polepsza komfort jazdy windą

Naukowcy z Politechniki Lubelskiej opatentowali urządzenie, które ma posłużyć producentom i użytkownikom wind. Dzięki niemu, jazda ma być bezpieczna i komfortowa.

Jak zostać samodzielnym pilotem paralotni?

Jak zostać samodzielnym pilotem paralotni?

Historia paralotniarstwa jako sportu jest stosunkowo młoda, ale paralotnia szybko zyskała na popularności wśród entuzjastów lotów na całym świecie. W tym artykule znajdziesz wszystko, co musisz wiedzieć, aby rozpocząć swoją przygodę z lataniem na paralotni.

Zmienił się dyrektor lubelskiego oddziału TVP3

Zmienił się dyrektor lubelskiego oddziału TVP3

Nowym dyrektorem i redaktorem naczelnym lubelskiego oddziału Telewizji Polskiej został Piotr Adamczuk.

Nowe ogrodzenie parku pułapką na sarny
Nałęczów

Nowe ogrodzenie parku pułapką na sarny

Trzeciego maja złapała się pierwsza, a szóstego maja druga. Sarny próbowały przejść pomiędzy stalowymi prętami nowego ogrodzenia Parku Zdrojowego. Dzikie zwierzęta zginęły. Problem zaskoczył urzędników. Samorządowcy szukają rozwiązania.

Zmarł Waldemar Kowalski

Zmarł Waldemar Kowalski

W wieku 84 lat odszedł „bombardier ze Świdnika”. Waldemar Kowalski był bokserem, z którym Avia Świdnik odnosiła największe sukcesy.

Ulica Stary Gaj zyska nawierzchnię asfaltową. Koniec utrudnień jeszcze dzisiaj
LUBLIN

Ulica Stary Gaj zyska nawierzchnię asfaltową. Koniec utrudnień jeszcze dzisiaj

Trwają pracę nad położeniem nawierzchni asfaltowej na ulicy Stary Gaj w Lublinie. W związku z tym występują tam utrudnienia w ruchu. Ulica zamknięta jest dla kierowców na remontowanym odcinku.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium