Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Parczew

23 lutego 2020 r.
9:27

Wdała się w romans z żonatym pracownikiem szpitala. Po rozstaniu przeglądał jej dokumentację medyczną

Autor: Zdjęcie autora Ewelina Burda
8 19 A A
Materiał ilustracyjny
Materiał ilustracyjny

– Do tej pory nie usłyszałam przeprosin – mówi nam pacjentka parczewskiego szpitala, której dane wrażliwe dostały się w ręce nieuprawnionego pracownika. Prokuratura już raz umorzyła sprawę, ale po zażaleniu pełnomocnika pokrzywdzonej, ponownie ją bada. Na razie, nikt nie poniósł konsekwencji.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Sprawa ma swój początek jeszcze w 2018 roku, kiedy kobieta (chce pozostać anonimowa) wdała się w romans z żonatym pracownikiem parczewskiego szpitala (nie był on lekarzem). W efekcie czego, zaszła w ciążę. Później, korzystała z usług poradni specjalistycznej w szpitalu.

– Łączyła nas krótka kilkumiesięczna relacja oparta na kontakcie fizycznym. Gdy mężczyzna dowiedział się, że jestem w ciąży, groził, że mnie załatwi i że ma ogromne znajomości – relacjonuje mieszkanka Parczewa.

Niestety, kobieta poroniła. – Ten pan w rozmowie ze mną i z moją matka sam się przyznał że przeglądał moją dokumentację medyczną. Nie był osobą do tego upoważnioną, bo nikogo nie upoważniłam – tłumaczy rozmówczyni. – Nie wiem, ile osób już wie jakie miałam wizyty lekarskie, jaki jest mój PESEL. Mógł przecież to wydrukować. A to małe miasto. Nawet gdy poroniłam, błagał by nikomu nie mówić o tej sytuacji – dodaje pokrzywdzona.

Złożyła skargę o wycieku danych do dyrektora parczewskiego szpitala. – Kazał mi ją wycofać, bo mówił, że obawia się o swoją reputację. Straszył, że rozgłosi, że jestem wariatką.

Ostatecznie, pracownik sam się zwolnił ze szpitala. Konsekwencji nie poniosła natomiast lekarka, przez której konto zalogował się do systemu informatycznego placówki. – Przecież on powinien dostać dyscyplinarkę – uważa mieszkanka Parczewa.

Janusz Hordejuk, dyrektor szpitala odsyła nas do Inspektora Ochrony Danych w placówce. – O przypadku czytelniczki został poinformowany Prezes Urzędu Ochrony Danych, Rzecznik Praw Pacjenta oraz Rzecznik Odpowiedzialności Zawodowej. Na chwilę obecną postępowanie przed Rzecznikiem Praw Pacjenta zostało zakończone. Po przeanalizowaniu sprawy Rzecznik Praw Pacjenta odstąpił od skierowania wystąpienia – tłumaczy Agnieszka Czerniak, Inspektor Ochrony Danych w parczewskim szpitalu.

Po incydencie, pracownicy zostali przeszkoleni z zakresu bezpieczeństwa danych pacjentów. Wdrożono też nowe zabezpieczenia.

Jak udało nam się ustalić, Rzecznik Praw Pacjenta w tej sprawie prowadził indywidualne postępowanie wyjaśniające.

– Zakończyło się ono stwierdzeniem naruszenia praw pacjenta do ochrony danych zawartych w dokumentacji medycznej przez Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Parczewie – potwierdza Rzecznik Batłomiej Chmielowiec.

Postępowanie zakończyło się 20 sierpnia 2019 roku. – W trakcie postępowania podmiot leczniczy poinformował o podjęciu szeregu działań naprawczych oraz skierowaniu sprawy do odpowiednich organów. W nasze ocenie, podjęte działania naprawcze w pełni zabezpieczają prawa pacjenta w szczególności w zakresie dostępu do dokumentacji medycznej oraz tajemnicy medycznej – uważa Chmielowiec.

Z kolei, Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych po analizie zgłoszenia naruszenia, zalecił administratorowi danych (szpitalowi –przyp. red.) podjęcie odpowiednich działań, by w przyszłości wyeliminować podobne nieprawidłowości.

– Szpital zaś poinformował Prezesa UODO o zastosowanych środkach. Wobec tego nie były już podejmowane dalsze działania – tłumaczy Adam Sanocki, rzecznik prasowy UODO. – Jednocześnie informuję, że w UODO wciąż toczy się postępowanie związane z indywidualną skargą na tego administratora – dodaje rzecznik, ale szczegółów nie może ujawniać.

Sprawę bada ponownie prokuratura, która już raz postępowanie umorzyła, bo w ocenie prokuratora nie doszło do przestępstwa.

– 26 czerwca 2019 roku Sąd Rejonowy w Radzyniu Podlaskim po rozpoznaniu zażalenia pokrzywdzonej na postanowienie (...) o odmowie wszczęcia dochodzenia postanowił (...) uchylić zaskarżone postanowienie i sprawę przekazać Prokuraturze Rejonowej w Parczewie do ponownego rozpoznania – zaznacza Magdalena Dobosz z biura prasowego Sądu Okręgowego w Lublinie.

W prokuraturze dowiadujemy się, że ta zleciła pewne czynności policji. Postępowanie jest w toku.

Tymczasem, kobieta obawia się, że pracownik wróci do szpitala. – Czuję się odarta z godności. Do tej pory nie usłyszałam przeprosin od osoby odpowiedzialnej za ten czyn, jak i ze strony lekarza, przez którego konto to się stało – tłumaczy. – Chciałabym sprawiedliwości oraz ukarania sprawcy tego, że moje dane wyciekły. Powinien ponieść właściwe konsekwencje. Sytuacja jest jasna, on wykradł moje dane wrażliwe – podkreśla pokrzywdzona.

Udało nam się skontaktować z mężczyzną. – Nie wracam do szpitala, nie mam takich planów. Sprawy nie chcę komentować do czasu jej rozstrzygnięcia. Na policji przedstawiłem swoje dowody. Ta pani mnie pomawia – podkreśla były pracownik szpitala.

Również placówka zaprzecza. – Ten pan nie został ponownie zatrudniony w szpitalu, ani nie nawiązał współpracy – zaznacza Inspektor Ochrony Danych w parczewskim szpitalu.

Pokrzywdzona wciąż ma obawy, aby korzystać z usług szpitala. ­­– Boję się tego, że znowu coś wycieknie. Ta placówka ma tyle certyfikatów jakości, dyplomów, a jednak logowanie na czyjeś dane nie jest na tyle zabezpieczone. To skandaliczne i szokujące – uważa czytelniczka.

Kobieta do końca ubiegłego roku pracowała w laboratorium wykonującym badania dla szpitala. – Firma była zewnętrzna. Cały czas mnie zapewniano, że będę pracować dalej. Ostatniego dnia grudnia dowiedziałam się, że umowa nie zostanie mi po prostu przedłużona.

Za złamanie ustawy o ochronie danych osobowych grozi grzywna, kara ograniczenia lub pozbawienia wolności do lat dwóch, a w niektórych przypadkach, do trzech.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 19

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Brasil Film / 23 lutego 2020 r. o 11:12
+17
– Czuję się obdarta z godności - mówi osoba, która poszła do łóżka z żonatym facetem. Niezła brazylijska telenowela.
Avatar
berg / 23 lutego 2020 r. o 11:36
+16
"Chciała złapać na dziecko" "nie ma godności bo sypiała z żonatym" No tak, pewnie, bo On niewinny stał i się wzbraniał aż go Pani przymusiła i wskoczyła na kolana. Małe niewiniątko. Rozmawiamy o gówniarzach czy dorosłych ludziach którzy powinni odpowiadać za swoje czyny? Jedna sprawa to ich sytuacja prywatna za którą odpowiadają oboje, druga to ewidentna kradzież danych za którą ten Pan powinien beknąć. A odnośnie ochrony danych to jeszcze przed Polską bardzo długa droga żeby wszystkich uświadomić na ten temat. Droga Pani, powodzenia w odzyskaniu swego.
"Chciała złapać na dziecko" "nie ma godności bo sypiała z żonatym" No tak, pewnie, bo On niewinny stał i się wzbraniał aż go Pani przymusiła i wskoczyła na kolana. Małe niewiniątko. Rozmawiamy o gówniarzach czy dorosłych ludziach którzy powinni odpowiadać za swoje czyny? Jedna sprawa to ich sytuacja prywatna za którą odpowiadają oboje, druga to ewidentna kradzież danych za którą ten Pan powinien beknąć. A odnośnie ochrony danych to jeszcze przed Polską bardzo długa droga żeby wszystkich uświadomić na ten temat. Droga Pan... rozwiń
Avatar
Gość / 23 lutego 2020 r. o 10:59
+15
RODO w praktyce :)
Avatar
Gość / 23 lutego 2020 r. o 10:01
+14
Ha ha ha Procedury są przestrzegane tylko w czasie kontroli. To tyczy się wielu firm, nie tylko szpitali. Taka mentalność narodu.
Avatar
mmmm / 23 lutego 2020 r. o 16:27
+9
źle rozumiana "męska solidarność" w komentarzach, obrzydliwe. koleś jej się odgrażał, że ją "zniszczy". poroniła - myślicie, że zachowanie typa nie miało na to wpływu? wykradł dane, do dostępu do których nie miał prawa, mógł z nimi zrobić wiele większe szkody. a gdyby to wasze dane ktoś wykradł i wykorzystał? usprawiedliwiacie faceta, który zdradzał żonę, odwracając kota ogonem, że się kobieta "brała za żonatego". ona mogła o żonie nie wiedzieć, on doskonale wiedział, że zdradza. zdrada to nie przypadek, nikt nie jest w niej bierną niewinną stroną, facet się nie potknął i przypadkiem wpadł penisem w waginę. to po pierwsze. po drugie, nie trzeba mieć romansu z pracownikiem, by ten najwyraźniej nie miał problemu z zalogowaniem się na cudze konto i przeglądaniem waszych danych. imię nazwisko adres pesel, co chcecie. i co, myślicie, że tak łatwo się odkręca sprawę, gdy ktoś nabierze na was 10 chwilówek w 10 różnych miejscach? nawet jak zostanie przyłapany, nie słyszeliście o takich sprawach, że pożyczkodawca nadal czepiał się niewinnej osoby, na której wykrdzione dane ktoś nazaciągał długi?
źle rozumiana "męska solidarność" w komentarzach, obrzydliwe. koleś jej się odgrażał, że ją "zniszczy". poroniła - myślicie, że zachowanie typa nie miało na to wpływu? wykradł dane, do dostępu do których nie miał prawa, mógł z nimi zrobić wiele większe szkody. a gdyby to wasze dane ktoś wykradł i wykorzystał? usprawiedliwiacie faceta, który zdradzał żonę, odwracając kota ogonem, że się kobieta "brała za żonatego". ona mogła o żonie nie wiedzieć, on doskonale wiedział, że zdradza. zdrada to nie przypadek, nikt ni... rozwiń
Avatar
Łupina / 25 lutego 2020 r. o 12:47
+8
Brawo dla pokrzywdzonej, szacun za odwagę oraz nieodstąpienie od sprawy. Nieważne jakie były okoliczności, prawda jest taka, że złamane zostało RODO, doszło do ewidentnego przestępstwa i ów pan powinien ponieść karę. Zauważam tutaj jak to w małym społeczeństwie często bywa, że ofiara stała się winną. Winny jest pan mąż, wadliwy system oraz wszystkie osoby próbujące wmówić społeczeństwu, że buszowanie po czyimś koncie nie jest niczym nienormalnym. W Warszawie by to nie przeszło, dawno szpital i pracownik słoną karę by płacili, karygodna sprawa. Zastanówcie się zanim skomentujecie, co by każdy zrobił w takiej sytuacji? Ja zrobiłbym właśnie to samo i nie pozwoliłbym na wchodzenie w tajemnicę lekarską dowolnym osobom. Niech pani się uzbroi się w cierpliwość, wierzę, że gdzieś wyżej pani pomogą. Tyle w temacie.
Brawo dla pokrzywdzonej, szacun za odwagę oraz nieodstąpienie od sprawy. Nieważne jakie były okoliczności, prawda jest taka, że złamane zostało RODO, doszło do ewidentnego przestępstwa i ów pan powinien ponieść karę. Zauważam tutaj jak to w małym społeczeństwie często bywa, że ofiara stała się winną. Winny jest pan mąż, wadliwy system oraz wszystkie osoby próbujące wmówić społeczeństwu, że buszowanie po czyimś koncie nie jest niczym nienormalnym. W Warszawie by to nie przeszło, dawno szpital i pracownik słoną karę by płacili, karygodna spra... rozwiń
Avatar
Gosc / 23 lutego 2020 r. o 10:44
+8
W lubelskich szpitalach to samo. W ramach programu rozwoju regionalnego zmodernizowano trzy lubelskie SOR-y za dość potężne dotację. Jedynym z prawdziwego zdarzenia jest SOR przy Alei Kraśnickiej w którym ratownicy z ZRM mogą przekazać pacjenta bez obawy o wyciek danych osobowych czy rozgłosu z zachowanie tajemnicy lekarskiej. Na SOR-ach w PSK4 czy Szpitalu MSW jest to praktycznie nie możliwe. Przekazywanie pacjenta w większości odbywa się z innymi  pacjentami czy rodzinami na plecach którzy okupują stanowisko triage. A te SOR-y zostały niedawno oddane do użytku za potężne pieniądze.
W lubelskich szpitalach to samo. W ramach programu rozwoju regionalnego zmodernizowano trzy lubelskie SOR-y za dość potężne dotację. Jedynym z prawdziwego zdarzenia jest SOR przy Alei Kraśnickiej w którym ratownicy z ZRM mogą przekazać pacjenta bez obawy o wyciek danych osobowych czy rozgłosu z zachowanie tajemnicy lekarskiej. Na SOR-ach w PSK4 czy Szpitalu MSW jest to praktycznie nie możliwe. Przekazywanie pacjenta w większości odbywa się z innymi  pacjentami czy rodzinami na plecach którzy okupują stanowisko triage. A te SOR-y zostały nied... rozwiń
Avatar
filuś / 23 lutego 2020 r. o 11:58
+5
No, a spróbujcie opłacić Cyfrowy Polsat komuś bliskiemu. Nie ma takiej możliwości, bo inaczej inkastent musiałby zapłacić 5.000 zł kary. To ile owa pielęgniarka zapłaciła za nieumiejętne posługiwanie login-em? Czyżby inna kasta i prawo pracowników medycznych nie dotyczy?
Avatar
Parczewiak / 23 lutego 2020 r. o 11:21
+5
Od dziecka słyszałem, że to umieralnia a nie szpital. Rodzina, sąsiedzi, wszyscy mówili to samo. Minęło tyle lat, o wciąż to samo. Człowiek to dla nich śmieć.
Avatar
belfer / 27 lutego 2020 r. o 13:47
+4
Tu nie godność jest problemem, tylko złamanie prawa. Facet złamał prawo i jest fakt ewidentny. Za to należy się kara. Oby jak najsurowsza
Avatar
znawca / 4 marca 2020 r. o 14:40
0
ta jego obecna żona to samo zrobiła jego pierwszej żonie...a ten pan jest znany ze swych licznych "owocnych" podbojów
Avatar
PlaskaczSuceWPysk / 4 marca 2020 r. o 12:10
-1
Każdy na tej wiosce wie, że pies nie weźmie jak suka nie da! Hahahahah
Avatar
belfer / 27 lutego 2020 r. o 13:47
+4
Tu nie godność jest problemem, tylko złamanie prawa. Facet złamał prawo i jest fakt ewidentny. Za to należy się kara. Oby jak najsurowsza
Avatar
Łupina / 25 lutego 2020 r. o 12:47
+8
Brawo dla pokrzywdzonej, szacun za odwagę oraz nieodstąpienie od sprawy. Nieważne jakie były okoliczności, prawda jest taka, że złamane zostało RODO, doszło do ewidentnego przestępstwa i ów pan powinien ponieść karę. Zauważam tutaj jak to w małym społeczeństwie często bywa, że ofiara stała się winną. Winny jest pan mąż, wadliwy system oraz wszystkie osoby próbujące wmówić społeczeństwu, że buszowanie po czyimś koncie nie jest niczym nienormalnym. W Warszawie by to nie przeszło, dawno szpital i pracownik słoną karę by płacili, karygodna sprawa. Zastanówcie się zanim skomentujecie, co by każdy zrobił w takiej sytuacji? Ja zrobiłbym właśnie to samo i nie pozwoliłbym na wchodzenie w tajemnicę lekarską dowolnym osobom. Niech pani się uzbroi się w cierpliwość, wierzę, że gdzieś wyżej pani pomogą. Tyle w temacie.
Brawo dla pokrzywdzonej, szacun za odwagę oraz nieodstąpienie od sprawy. Nieważne jakie były okoliczności, prawda jest taka, że złamane zostało RODO, doszło do ewidentnego przestępstwa i ów pan powinien ponieść karę. Zauważam tutaj jak to w małym społeczeństwie często bywa, że ofiara stała się winną. Winny jest pan mąż, wadliwy system oraz wszystkie osoby próbujące wmówić społeczeństwu, że buszowanie po czyimś koncie nie jest niczym nienormalnym. W Warszawie by to nie przeszło, dawno szpital i pracownik słoną karę by płacili, karygodna spra... rozwiń
Avatar
Gość / 25 lutego 2020 r. o 11:28
-5
hahaha dziwne a to ona nie ma męża???
Avatar
mmmm / 23 lutego 2020 r. o 16:27
+9
źle rozumiana "męska solidarność" w komentarzach, obrzydliwe. koleś jej się odgrażał, że ją "zniszczy". poroniła - myślicie, że zachowanie typa nie miało na to wpływu? wykradł dane, do dostępu do których nie miał prawa, mógł z nimi zrobić wiele większe szkody. a gdyby to wasze dane ktoś wykradł i wykorzystał? usprawiedliwiacie faceta, który zdradzał żonę, odwracając kota ogonem, że się kobieta "brała za żonatego". ona mogła o żonie nie wiedzieć, on doskonale wiedział, że zdradza. zdrada to nie przypadek, nikt nie jest w niej bierną niewinną stroną, facet się nie potknął i przypadkiem wpadł penisem w waginę. to po pierwsze. po drugie, nie trzeba mieć romansu z pracownikiem, by ten najwyraźniej nie miał problemu z zalogowaniem się na cudze konto i przeglądaniem waszych danych. imię nazwisko adres pesel, co chcecie. i co, myślicie, że tak łatwo się odkręca sprawę, gdy ktoś nabierze na was 10 chwilówek w 10 różnych miejscach? nawet jak zostanie przyłapany, nie słyszeliście o takich sprawach, że pożyczkodawca nadal czepiał się niewinnej osoby, na której wykrdzione dane ktoś nazaciągał długi?
źle rozumiana "męska solidarność" w komentarzach, obrzydliwe. koleś jej się odgrażał, że ją "zniszczy". poroniła - myślicie, że zachowanie typa nie miało na to wpływu? wykradł dane, do dostępu do których nie miał prawa, mógł z nimi zrobić wiele większe szkody. a gdyby to wasze dane ktoś wykradł i wykorzystał? usprawiedliwiacie faceta, który zdradzał żonę, odwracając kota ogonem, że się kobieta "brała za żonatego". ona mogła o żonie nie wiedzieć, on doskonale wiedział, że zdradza. zdrada to nie przypadek, nikt ni... rozwiń
Avatar
Gość / 23 lutego 2020 r. o 12:19
-21
Widocznie wkurzona, że poroniła bo tak żyłaby prewnie z alimentów
Avatar
Gość / 23 lutego 2020 r. o 12:14
-14
Facet nikomu nie mówił, to ona sama swoje brudy wylekla na światło dzienne a chce na niego zwalić. Faceci to samce, dała mu to wsadził. Nie widziała, że nie ma gumy na wacku i sama się nie zabezpieczała, to po co rozkładała nogi. Myśli się głową, po to bozia dała rozum a nie tylko dupą.
Avatar
filuś / 23 lutego 2020 r. o 11:58
+5
No, a spróbujcie opłacić Cyfrowy Polsat komuś bliskiemu. Nie ma takiej możliwości, bo inaczej inkastent musiałby zapłacić 5.000 zł kary. To ile owa pielęgniarka zapłaciła za nieumiejętne posługiwanie login-em? Czyżby inna kasta i prawo pracowników medycznych nie dotyczy?
Avatar
berg / 23 lutego 2020 r. o 11:36
+16
"Chciała złapać na dziecko" "nie ma godności bo sypiała z żonatym" No tak, pewnie, bo On niewinny stał i się wzbraniał aż go Pani przymusiła i wskoczyła na kolana. Małe niewiniątko. Rozmawiamy o gówniarzach czy dorosłych ludziach którzy powinni odpowiadać za swoje czyny? Jedna sprawa to ich sytuacja prywatna za którą odpowiadają oboje, druga to ewidentna kradzież danych za którą ten Pan powinien beknąć. A odnośnie ochrony danych to jeszcze przed Polską bardzo długa droga żeby wszystkich uświadomić na ten temat. Droga Pani, powodzenia w odzyskaniu swego.
"Chciała złapać na dziecko" "nie ma godności bo sypiała z żonatym" No tak, pewnie, bo On niewinny stał i się wzbraniał aż go Pani przymusiła i wskoczyła na kolana. Małe niewiniątko. Rozmawiamy o gówniarzach czy dorosłych ludziach którzy powinni odpowiadać za swoje czyny? Jedna sprawa to ich sytuacja prywatna za którą odpowiadają oboje, druga to ewidentna kradzież danych za którą ten Pan powinien beknąć. A odnośnie ochrony danych to jeszcze przed Polską bardzo długa droga żeby wszystkich uświadomić na ten temat. Droga Pan... rozwiń