Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Polityka

18 października 2019 r.
18:07

Krajobraz po wyborczej bitwie w woj. lubelskim. Była tylko jedna niespodzianka

4 23 A A
(fot. Maciej Kaczanowski)

Prawo i Sprawiedliwość będzie rządzić przez kolejną kadencję. W Sejmie znajdą się jeszcze przedstawiciele czterech ugrupowań, w tym powracającej Lewicy i debiutującej Konfederacji. W Senacie większość będzie miała opozycja. To najważniejsze rozstrzygnięcia niedzielnych wyborów parlamentarnych, którym towarzyszyła wyjątkowo wysoka frekwencja.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W nowym Sejmie PiS będzie miało 235 posłów. To dokładnie tyle samo, ilu wprowadziło w wyborach w 2015 roku, choć w trakcie kadencji w wyniku międzypartyjnych transferów ta liczba wzrosła. 134 mandaty zdobyła Koalicja Obywatelska. 49 ma Sojusz Lewicy Demokratycznej, który do parlamentu powraca po czteroletniej przerwie, a w wyborach startował z Wiosną Roberta Biedronia i partią Razem pod wspólnym szyldem Lewica. Polskiemu Stronnictwu Ludowemu pomógł mariaż z Kukiz’15 i w efekcie połączone siły tych ugrupowań będą miały 30 swoich reprezentantów. 11 przedstawicieli będzie miała skrajnie prawicowa Konfederacja.

PiS zyskał, lecz stracił

W województwie lubelskim partia rządząca wyraźnie poprawiła swoje notowania, zyskując o ponad 150 tys. głosów więcej niż cztery lata temu. Mimo to straciła jeden mandat w porównaniu do mijającej kadencji.

– Wynika to z tego, że przy podziale mandatów w 2015 roku nie była uwzględniona Lewica, która nie przekroczyła progu wyborczego. Podobnie wygląda to w przypadku Konfederacji – wyjaśnia Marcin Palade, socjolog polityki. Według przygotowywanych przez niego przed wyborami prognoz, PiS mogło liczyć nawet na 254 mandaty. Nieco lepszy wynik prognozowano dla KO i SLD, zaś nieco słabszy dla PSL i Konfederacji, która według przedwyborczych sondaży miała nie dostać się do Sejmu. Trzeba jednak zaznaczyć, że wyniki procentowe dla poszczególnych ugrupowań, jakie przewidywał autor opracowania są bardzo zbliżone do tych oficjalnych.

– Prognoza była oparta na konkretnym wyliczeniu poparcia ogólnopolskiego i frekwencji. Poparcie dla niektórych ugrupowań wzrosło bądź spadło, a frekwencja okazała się wyższa od spodziewanej. Co za tym idzie: były pewne przesunięcia – tłumaczy Palade.

Senacka niespodzianka

Zdaniem socjologa ostateczne rozstrzygnięcia w naszym regionie nie przyniosły większych zaskoczeń. – Potwierdziło się to, że PiS absolutnie dominuje w województwie lubelskim, tradycyjnie lepszy wynik niż w całym kraju ma tu PSL, a słabsze są Koalicja Obywatelska i Lewica. Poparcie dla Konfederacji było zbliżone do tego na poziomie krajowym – komentuje Marcin Palade. I dodaje, że o niespodziance można mówić w przypadku wyborów do Senatu w Lublinie. Tu Jacek Bury z Koalicji Obywatelskiej pokonał Krzysztofa Michałkiewicza, wiceministra rodziny, posła czterech kadencji i szefa lokalnych struktur PiS.

– To nie był dla PiS okręg pewny, choć w prognozach miało ono lekką przewagę. Ostatecznie wygrał reprezentant opozycji, ale w dużej mierze jest to wina samego kandydata PiS. W okresie przedwyborczym odwiedzałem rodzinę na Lubelszczyźnie i mogę powiedzieć, że jego kampania była mało widoczna w porównaniu do jego konkurenta. Być może go zlekceważył, a okazało się, że Lublin nie jest tak PiS-owski, jak by się mogło wydawać.

W pozostałych pięciu okręgach senackich w naszym regionie niespodzianek nie było. Mandaty zachowają obecni senatorowie PiS: Stanisław Gogacz, Grzegorz Czelej, Grzegorz Bierecki, Józef Zając i Jerzy Chróścikowski.

Jacek Bury podsumowuje kampanię do Senatu

Wojewoda, rzecznik ministra, mama prezydenta…

W nadchodzącej kadencji nasz region w Sejmie będzie reprezentować 11 absolutnych debiutantów. W szeregach PiS są nimi: wojewoda lubelski Przemysław Czarnek, dyrektor lubelskiego oddziału Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa Kazimierz Choma, rzecznik ministra sprawiedliwości i do niedawna radny miasta Gdańsk Jan Kanthak, wicemarszałek województwa Dariusz Stefaniuk, chełmska lekarka Anna Dąbrowska-Banaszek (prywatnie mama prezydenta Chełma Jakuba Banaszka) oraz radna powiatowa z Biłgoraja Beata Strzałka.

Patrząc na pięcioosobową reprezentację Koalicji Obywatelskiej, poselskie doświadczenie ma tylko Joanna Mucha. Nowicjuszami przy Wiejskiej będą natomiast radni miejscy z Lublina: Marta Wcisło i Michał Krawczyk oraz radni sejmiku województwa: Riad Haidar i Krzysztof Grabczuk.

– Pod względem indywidualnym na uwagę zasługuje wynik wojewody, który startując z drugiego miejsca na liście wyraźnie przegonił jej lidera Sylwestra Tułajewa – ocenia Marcin Palade. Czarnka w okręgu lubelskim poparło ponad 87 tys. wyborców. Do tej pory w wyborach do Sejmu w tej części województwa nikt nie osiągnął takiego rezultatu.

91 tys. głosów uzyskał natomiast lider chełmskiej listy PiS, wicepremier Jacek Sasin.

Frekwencja na plus

To, co zasługuje na podkreślenie, to wysoka frekwencja. W skali kraju wyniosła ona 61,74 proc., a w województwie lubelskim była nieco niższa: równe 58 proc. Najlepiej pod tym względem wypadł Lublin, gdzie do urn poszło 66,24 proc. uprawnionych.

Wzorem największych miast w Polsce z ciekawą inicjatywą profrekwencyjną wyszli samorządowcy z Biłgoraja. Tamtejszy magistrat we współpracy ze starostwem ogłosił, że jeśli frekwencja w mieście przekroczy 55 proc, w najbliższy weekend mieszkańcy będą mogli bezpłatnie skorzystać z siłowni, sauny czy wybrać się do muzeum albo na kinowy seans. Efekt? Frekwencja na poziomie 60,16 proc.

Wieczór wyborczy w sztabie Prawa i Sprawiedliwości

e-Wydanie
Czytaj więcej o:

Komentarze 23

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 18 października 2019 o 18:21
+14
a PSLowiec PAWLAK - były członek rady lotniska LUBLIN, który wyleciał z parlamentu !!!!???
Avatar
SCHETYNA I KOSINIAK WSKRZESILI KOMUNĘ ? / 18 października 2019 o 20:36
+10
Za pasem rocznica śmierci bł. księdza Jerzego Popiełuszki, a Polacy niespełna tydzień temu wybrali do Parlamentu spadkobierców i wyznawców Jaruzelskiego, Kiszczaka i Urbana. Dla mnie niepojęte.... Czesław Kiszczak przecież był szefem "Komanda Śmierci" SB z IV Dept.MSW.
Avatar
Gość / 18 października 2019 o 19:08
+10
Mam nadzieję, że POKO choć raz zrealizuje swoją obietnicę wyborczą i doprowadzi do likwidacji senatu. To było przecież czołowe hasło wyborcze Tuska i Schetyny.
Avatar
platformersi będą przeszkadzać, wyć / 18 października 2019 o 20:01
+8
Ten senat poza maksymalnie 30 dni opóźnienia nic nie wnosi - na szczęście w naszym systemie konstytucyjnym pozycja senatu jest bardzo słaba, ale to prawda platformersi jak zawsze będą przeszkadzać, wyć i kwiczeć ;)
Avatar
Przedostatni / 18 października 2019 o 20:59
+7
KANTHAK - to największy wygramy z regionu. Pokazał wszystkim jak należy działać, żeby wygrać z ostatniego miejsca.
 Misiu kolorowy, to że z ostatniego miejsca to jest plus bo łątwiej na liście znaleźć, a wyborcy ślepi to najczęściej pierwszego i ostatniego wybierają, zwłaszcza, ze ten pan to Gdańsk miał wpisany w zamieszkaniu, więc Lubelski go na pewno interesuje ....
Avatar
KANTHAK RULEZ / 18 października 2019 o 20:24
+7
KANTHAK - to największy wygramy z regionu. Pokazał wszystkim jak należy działać, żeby wygrać z ostatniego miejsca.
Avatar
obserwator / 18 października 2019 o 19:32
+7
Co z Soboniem przecież gigantyczna kasa na wszechobecne bilbordy z tą twarzą przepełnioną głęboką myślą nie może być zmarnowana. Co się stało że supermenowi ze Świdnika zabrakło głosów tyle obiecywał ale praktycznie nic nie zrobił, chyba czasu miał za mało, więc obiecywał iż drugim razem zrobi jeszcze więcej a ten okrutny naród nie uwierzył, pozostaje więc kariera w rządzie tylko po wyborach jakieś roszady zapewne będą może ktoś się na nim w końcu pozna i zakończy karierę Dyzmy.
Avatar
Gość 51 / 18 października 2019 o 19:26
+7
Mam nadzieję, że POKO choć raz zrealizuje swoją obietnicę wyborczą i doprowadzi do likwidacji senatu. To było przecież czołowe hasło wyborcze Tuska i Schetyny.
 Spokojnie, to było hasło wyborcze, ale po "miażdżacym" zwycięstwie w wyścigu do senatu, senat staje się barykada, z której POKO będzie sypać piasek w kółka koalicji rządzącej. 
Avatar
Przedostatni / 18 października 2019 o 21:05
+4
Mam nadzieję, że POKO choć raz zrealizuje swoją obietnicę wyborczą i doprowadzi do likwidacji senatu. To było przecież czołowe hasło wyborcze Tuska i Schetyny.
 A dlaczego mieli by zniszczyć taką swoją dojna krowe, kasę biorą prawie o niczym nie decydują (sejm zawsze może odrzucić co uchwalili), cztery latka ciepła posadka, i tekst "my chcielismy...."
Avatar
VATmani z platformy / 18 października 2019 o 19:17
+3
To i tak ewenement że platforma z nowoczesną mająca 4 lata temu 32% uzyskała aż 27% natomiast w Lubelskim platforma i nowoczesna miała 23% teraz 19% to i tak za dużo. Dziadostwo platformerskie, ideologia LGBT, lewactwo i targowica wciąż jeszcze zbyt silna
Avatar
Brąk z bulu i nadzieji / 21 października 2019 o 23:26
-2
platf0RM0 "popadła w odmęty szaleństwa” ??
Avatar
platforma oszustów / 19 października 2019 o 18:52
0
"Joanna M. P0 złapana na kłamstwie! Twierdziła, że pobiła ją straż marszałkowska, a teraz przyznaje, że to nieprawda. "
Avatar
Gość 51 / 19 października 2019 o 10:27
0
Tak naprawde wynik z PiS zrobil tylko wojewoda I jemu mozna pogratulowac. Facet stad, aktywny, "jakis". (Przy okazji my bialczanie, ktorzy pogonilismy w miescie ekipe p. Biereckiego mamy nadzieje, ze I w marszalkowie dzialacze PiS z Lublina ich pogonia) Kim jest Sasin? Zawodowym politykiem sie fascynujecie? Co to przerzucany jest od Warszawy po Chelm? Wynik zrobila partia, a nie on. Bo popularna buzie tez partii zawdziecza. Gdyby nie ten pan, ktory nagromadzil dla lokalnych "gwiazd" glosy PiS w okregu 7 mialby niespecjalny wynik, na pewno o 1 jeszcze lub 2 poslow mniej. Gdzie zatem ci lokalni fantastyczni dzialacze? Procz Zawislaka cienko...przegraliscie w Bialej Podlaskiej, nie daliscie rady nawet z Sasinem odebrac KO 2 mandatow w 7. W sumie PiS dostal raptem tyle samo mandatow, co mial 4 lata temu. A co najsmiesniejsze PO utrzymala w lubelskim swij stan posiadania. Ale sny o potedze byly...co to za bzdury wygadywali w kampanni..snilo sie 10 mandatow w 7..no to juz sen sie skonczyl. A za 4 lata koniec wladzy. Widac to juz teraz po pewnych przesunieciach, preferencjach...
Biała Podlaska, Południowe Podlasie zamieszkuje polska, patriotyczna społeczność, w 35%  potomkowie szlachty  zaściankowej i zagrodowej, biorąca gremialnie udział w Powstaniu Styczniowym. Biała Podlaska to siedziba 34PP zasłużonego w walkach o II RP, na linii frontu po Kijów i Pińsk, a zakończonego pod Warszawą w Bitwie Warszawskiej 1920 r. W IIWS Biała Podlaska i Południowe Podlasie to tereny działań  silnych oddziałów AK z największym oddziałem Stefana Wyrzykowskiego („Zenona”). Dlatego nie pisz „my Bielszczanie” w odniesieniu do lewackiego, tęczowego odłamu bialskiej młodzieży, bo to cuchnie wulgarną hucpą.
Biała Podlaska, Południowe Podlasie zamieszkuje polska, patriotyczna społeczność, w 35%  potomkowie szlachty  zaściankowej i zagrodowej, biorąca gremialnie udział w Powstaniu Styczniowym. Biała Podlaska to siedziba 34PP zasłużonego w walkach o II RP, na linii frontu po Kijów i Pińsk, a zakończonego pod Warszawą w Bitwie Warszawskiej 1920 r. W IIWS Biała Podlaska i Południowe Podlasie to tereny działań  silnych oddziałów AK z największym oddziałem Stefana Wyrzykowskiego („Zenona”). Dlatego nie pisz „my Bielszczanie” w odniesien... rozwiń
Avatar
M. / 19 października 2019 o 10:26
0
Za pasem rocznica śmierci bł. księdza Jerzego Popiełuszki, a Polacy  niespełna tydzień temu wybrali do Parlamentu spadkobierców i wyznawców Jaruzelskiego, Kiszczaka i Urbana. Dla mnie niepojęte....  Czesław Kiszczak przecież był szefem "Komanda Śmierci" SB z IV Dept.MSW.
Szanowny Panie, czasy się zmieniły, dzisiaj młodzi odchodzą  od Kościoła, 16 października urzadzili pod Papieskim Oknem dyskoteke, a tego wieczoru nie było pod oknem nikogo, z  nie starego przecież, pokolenia JPII
 Trzeba przyznać, że robota tych wszystkich Jaruzelskich, Kiszczaków, Cimoszewiczów, Michników czy Baumanów przynosi owoce. Największa hołota, z której zrobili jelitę tego niszczęsnego narodu wychowała godnych siebie następców.
 Trzeba przyznać, że robota tych wszystkich Jaruzelskich, Kiszczaków, Cimoszewiczów, Michników czy Baumanów przynosi owoce. Największa hołota, z której zrobili jelitę tego niszczęsnego narodu wychowała godnych siebie następców. rozwiń
Avatar
Bialczanie / 19 października 2019 o 08:37
-3
Tak naprawde wynik z PiS zrobil tylko wojewoda I jemu mozna pogratulowac. Facet stad, aktywny, "jakis". (Przy okazji my bialczanie, ktorzy pogonilismy w miescie ekipe p. Biereckiego mamy nadzieje, ze I w marszalkowie dzialacze PiS z Lublina ich pogonia) Kim jest Sasin? Zawodowym politykiem sie fascynujecie? Co to przerzucany jest od Warszawy po Chelm? Wynik zrobila partia, a nie on. Bo popularna buzie tez partii zawdziecza. Gdyby nie ten pan, ktory nagromadzil dla lokalnych "gwiazd" glosy PiS w okregu 7 mialby niespecjalny wynik, na pewno o 1 jeszcze lub 2 poslow mniej. Gdzie zatem ci lokalni fantastyczni dzialacze? Procz Zawislaka cienko...przegraliscie w Bialej Podlaskiej, nie daliscie rady nawet z Sasinem odebrac KO 2 mandatow w 7. W sumie PiS dostal raptem tyle samo mandatow, co mial 4 lata temu. A co najsmiesniejsze PO utrzymala w lubelskim swij stan posiadania. Ale sny o potedze byly...co to za bzdury wygadywali w kampanni..snilo sie 10 mandatow w 7..no to juz sen sie skonczyl. A za 4 lata koniec wladzy. Widac to juz teraz po pewnych przesunieciach, preferencjach...
Tak naprawde wynik z PiS zrobil tylko wojewoda I jemu mozna pogratulowac. Facet stad, aktywny, "jakis". (Przy okazji my bialczanie, ktorzy pogonilismy w miescie ekipe p. Biereckiego mamy nadzieje, ze I w marszalkowie dzialacze PiS z Lublina ich pogonia) Kim jest Sasin? Zawodowym politykiem sie fascynujecie? Co to przerzucany jest od Warszawy po Chelm? Wynik zrobila partia, a nie on. Bo popularna buzie tez partii zawdziecza. Gdyby nie ten pan, ktory nagromadzil dla lokalnych "gwiazd" glosy PiS w okregu 7 mialby niespecjaln... rozwiń
Avatar
wyborca / 19 października 2019 o 06:39
0
Co się dzieje z p. Żmijanem? Jakoś tak cicho................
Avatar
ojciec / 18 października 2019 o 21:45
-3
A co z Panią Kusiak Janiec z PiS. Odeszła z ArmiR? Może do ministerstwa jakiegoś pójdzie po wyborach.
Avatar
jx / 18 października 2019 o 21:30
-6
Wstyd Panie Palade - Lublin Pisowy? a niby z jakich badań/danych to wynika? A wyciągać wnioski nie z liczb a z wycieczki do rodziny? Szkoda Pana opinii, jak można wygadywać takie głupoty. Kto w Lublinie zrobił lepszy liczbowo wynik od Michałkiewicza?
Avatar
Przedostatni / 18 października 2019 o 21:05
+4
Mam nadzieję, że POKO choć raz zrealizuje swoją obietnicę wyborczą i doprowadzi do likwidacji senatu. To było przecież czołowe hasło wyborcze Tuska i Schetyny.
 A dlaczego mieli by zniszczyć taką swoją dojna krowe, kasę biorą prawie o niczym nie decydują (sejm zawsze może odrzucić co uchwalili), cztery latka ciepła posadka, i tekst "my chcielismy...."
Avatar
Przedostatni / 18 października 2019 o 20:59
+7
KANTHAK - to największy wygramy z regionu. Pokazał wszystkim jak należy działać, żeby wygrać z ostatniego miejsca.
 Misiu kolorowy, to że z ostatniego miejsca to jest plus bo łątwiej na liście znaleźć, a wyborcy ślepi to najczęściej pierwszego i ostatniego wybierają, zwłaszcza, ze ten pan to Gdańsk miał wpisany w zamieszkaniu, więc Lubelski go na pewno interesuje ....
Zobacz wszystkie komentarze 23

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Trwa rekrutacja do projektów wdrażanych przez Wojewódzki Urząd Pracy w Lublinie

Trwa rekrutacja do projektów wdrażanych przez Wojewódzki Urząd Pracy w Lublinie 0

Trwa rekrutacja do projektów wdrażanych przez Wojewódzki Urząd Pracy w Lublinie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego 2014-2020 (RPO WL).

W drodze do zatrudnienia … - bon na zasiedlenie!

W drodze do zatrudnienia … - bon na zasiedlenie! 0

Czym jest bon na zasiedlenie dla bezrobotnego do 30 roku życia i kto może się o niego ubiegać? Jeżeli jesteś osobą bezrobotną do 30 roku życia zarejestrowaną w powiatowym/miejskim urzędzie pracy (PUP/MUP), to możesz ubiegać się o bon na zasiedlenie, który stanowi gwarancję przyznania środków finansowych na pokrycie kosztów zamieszkania w związku z podjęciem zatrudnienia, innej pracy zarobkowej lub działalności gospodarczej poza miejscem dotychczasowego zamieszkania.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego 22.11.2019

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego 22.11.2019 0 0

W poszukiwaniu ofiar terroru komunistycznego

W poszukiwaniu ofiar terroru komunistycznego 0 0

Instytut Pamięci Narodowej zakończył poszukiwania szczątków ofiar terroru komunistycznego z lat 40. na cmentarzu przy ulicy Unickiej w Lublinie. Wszystko wskazuje na to, że wydobyto szczątki więźniów przetrzymywanych na Zamku Lubelskim.

Start Lublin – GTK Gliwice 78:72. Zdecydowała czwarta kwarta

Start Lublin – GTK Gliwice 78:72. Zdecydowała czwarta kwarta 0 2

Tym razem koszykarze Davida Dedka musieli się mocno napracować na zwycięstwo, ale zanotowali siódmą wygraną w sezonie. W czwartek Start pokonał u siebie GTK Gliwice 78:72.

Parkowanie w Lublinie zdrożeje. Zła wiadomość dla posiadaczy aut hybrydowych [nowe ceny]

Parkowanie w Lublinie zdrożeje. Zła wiadomość dla posiadaczy aut hybrydowych [nowe ceny] 29 69

Miejscy radni uchwalili dziś wieczorem nowe zasady i ceny postoju w Strefie Płatnego Parkowania. Przykłady? W ścisłym centrum pierwsza godzina zdrożeje z 3 zł na 3,90 zł. Mieszkańcy strefy kupią tańszy karnet tylko pod warunkiem, że rozliczają PIT w Lublinie. A posiadacze hybryd nie będą już zwolnieni z opłat za parkowanie

Nowy cmentarz w Lublinie ma być większy od tego na Majdanku. Planują też spopielarnię zwłok

Nowy cmentarz w Lublinie ma być większy od tego na Majdanku. Planują też spopielarnię zwłok 16 57

W czwartek poznaliśmy projekt planu zagospodarowania terenów przy ul. Bohaterów Września, gdzie ma powstać nowy cmentarz komunalny, większy niż ten na Majdanku. Miejscy planiści proponują, by powstała tu także spopielarnia zwłok. Czy to dobry pomysł? Uwagi można zgłaszać Urzędowi Miasta do 30 grudnia

Akwarele Michała Suffczyńskiego
23 listopada 2019, 18:00

Akwarele Michała Suffczyńskiego 0 0

„Chwile zatrzymane” to tytuł wystawy prac artysty o których krytycy piszą, że cechuje je ogromna dbałość o jakość wypowiedzi malarskiej i wyrafinowany warsztat akwarelowego wirtuoza

Lublin: Miasto opłaci dodatkowe patrole policjantów

Lublin: Miasto opłaci dodatkowe patrole policjantów 1 5

Ponad ćwierć miliona złotych ma wydać w przyszłym roku samorząd Lublina na opłacenie dodatkowych patroli policji, które będą chodzić po ustalonych przez miasto trasach.

Nowy hotel w Lublinie w nietypowym stylu [zdjęcia]
galeria

Nowy hotel w Lublinie w nietypowym stylu [zdjęcia] 0 7

W niedzielę hotel Ibis Styles Lublin Stare Miasto zaprasza na Dzień Otwarty. Od godz. 10 do 17 oprowadzanie po wszystkich zakamarkach i mały poczęstunek.

Nowy dyrektor szpitala w Białej Podlaskiej: Jestem optymistą

Nowy dyrektor szpitala w Białej Podlaskiej: Jestem optymistą 4 7

Rozmowa z Adamem Chodzińskim, nowym dyrektorem Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Białej Podlaskiej.

Wyższe podatki w Lublinie. Wzrosną od stycznia 2020 roku

Wyższe podatki w Lublinie. Wzrosną od stycznia 2020 roku 15 35

Radni zatwierdzili w czwartek prezydencki pomysł na podwyżkę podatku od nieruchomości, którego obecne stawki obowiązują już drugi rok. Przyszłoroczne mają być większe. Podatek za 60-metrowe mieszkanie wzrośnie o 1,5 zł, w przypadku centrów handlowych podwyżka będzie liczona w dziesiątkach tysięcy złotych

Spróbowali 100-letnich win znalezionych w muzeum w Kozłówce [zdjęcia, wideo]
galeria
film

Spróbowali 100-letnich win znalezionych w muzeum w Kozłówce [zdjęcia, wideo] 125 28

Wina znalezione podczas remontu Muzeum Zamoyskich w Kozłówce niemal na pewno pochodzą sprzed I wojny światowej. Znaleziskiem zajęli się eksperci, którzy po degustacji ocenili, że jeden ze stuletnich trunków smakuje świeżo, jakby miał 30–40 lat

Lublin: Zmiany na zatłoczonym skrzyżowaniu. Miasto obiecuje upłynnić ruch
galeria

Lublin: Zmiany na zatłoczonym skrzyżowaniu. Miasto obiecuje upłynnić ruch 3 23

Miasto zapowiada zmiany na skrzyżowaniu ul. Kunickiego z Wolską, 1 Maja i pl. Bychawskim. Usprawniony ma być skręt w prawo w ul. Kunickiego.

Lubelskie: Rolnicy wyjadą jutro ciągnikami na drogi. "To jest akcja ostrzegawcza"
galeria

Lubelskie: Rolnicy wyjadą jutro ciągnikami na drogi. "To jest akcja ostrzegawcza" 69 36

Rolnicy znowu o sobie przypominają. Wyjadą na drogi, m.in. w Radzyniu Podlaskim.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.