Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Polityka

16 stycznia 2020 r.
17:41

Organizacje nie będą mogły ratować zwierząt przed oprawcami? Lubelski polityk pomysłodawcą ustawy

681 58 A A
Organizacje sprzeciwiają się, żeby odebrane od oprawców zwierzęta trafiały od razu do schronisk. Uważają, że bez odpowiedniej opieki medycznej, nie będą miały szans na przeżycie. Na zdjęciu pies, który po jednej z interwencji Fundacji Na Rzecz Ochrony Praw Zwierząt EX LEGE jest w agonalnym stanie.
Organizacje sprzeciwiają się, żeby odebrane od oprawców zwierzęta trafiały od razu do schronisk. Uważają, że bez odpowiedniej opieki medycznej, nie będą miały szans na przeżycie. Na zdjęciu pies, który po jednej z interwencji Fundacji Na Rzecz Ochrony Praw Zwierząt EX LEGE jest w agonalnym stanie. (fot. EX LEGE)

W Sejmie trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt, którą stworzył lubelski polityk Jarosław Sachajko. Projekt ustawy ma dotyczyć zmiany systemu interweniowania i ratowania zwierząt, których życie jest zagrożone. Poseł chce, aby organizacje na rzecz zwierząt nie mogły odbierać ich z rąk ich oprawców

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Obecnie przy podejrzeniu niewłaściwego traktowania zwierząt np. znęcania się można natychmiast odebrać zwierzę właścicielowi. Takimi działaniami zajmują się organizacje społeczne np. Fundacja Viva! czy Fundacja Na Rzecz Ochrony Praw Zwierząt EX LEGE. Nowe przepisy mają to zmienić.

Posłowie Kukiz’15 chcą, by procedura odbioru zwierząt musiała być konsultowana z powiatowym lekarzem weterynarii, decyzje o uratowaniu zwierzęcia będą więc zależeć od jego opinii bez możliwości odwołania się. Odebrane zwierzęta będą trafiały do schronisk, zamiast do kliniki weterynaryjnej. 

- Od ograniczania praw nie jest nawet najlepsza organizacja społeczna. Takie organizacje powinny wskazywać, gdzie dzieje się krzywda, ale od oceny czy taka krzywda rzeczywiście się dzieje są organy państwa, czyli lekarze weterynarii. Zwierzęta powinny być odbierane od właściciela na podstawie decyzji administracyjnej. To nie są produkty np. telefony, które nie mają uczuć. W przypadku odebrania od właściciela zwierzęcia, cierpi zarówno on sam, jak również samo zwierzę - mówi Jarosław Sachajko.

Do Fundacji Na Rzecz Ochrony Praw Zwierząt EX LEGE po jednej z interwencji na pseudohodowli trafiło ponad 20 zwierząt - każde z nich chore, w tym kilka w zagrożeniu utraty życia. Przedstawiciele Powiatowego Inspektoratu Weterynarii z Łęcznej nie widzieli zasadności odbioru zwierząt z tego miejsca (fot. EX LEGE)

Z kolei aktywiści zwracają uwagę, że Powiatowy Inspektorat Weterynarii to urząd pracujący od poniedziałku do piątku w godzinach 8-15.

W pozostałym czasie, czyli wieczorami i w weekendy nie będzie można zrobić nic, by uratować zwierzęta.

- Pracownicy Powiatowego Inspektoratu Weterynarii pracują do godz. 15 w dni robocze - co będzie działo się z umierającymi zwierzętami po ich godzinach pracy? Ponadto podczas kilkunastu lat mojej pracy na polu pro-zwierzęcym i przeprowadzeniu tysięcy interwencji, spotkałam się tylko raz z tym, że powiatowy lekarz weterynarii, który został dobrany do czynności podczas naszej interwencji, dostrzegł złą kondycję zwierząt i ich fatalne warunki bytowe. W pozostałych przypadkach nie miał żadnych zastrzeżeń, po odebraniu jednak okazywało się, że zwierzęta były wręcz w tragicznym stanie - komentuje Marta Włosek, Prezes Fundacji Na Rzecz Ochrony Praw Zwierząt EX LEGE. 

W zeszłym roku tylko 20 organizacji zajmujących się ratowaniem zwierząt przeprowadziło 13 tys. interwencji. - Projekt pozbawia organizacje możliwości samodzielnego reagowania w przypadkach zagrożenia życia zwierzęcia, w związku z tym wprost działa na ich szkodę – dodaje Włosek.

W przeciągu 12 godzin od powstania petycji, ponad 30 tys. osób powiedziało nie zmianom prawa, podpisując się przeciwko zlikwidowaniu prawnej ochrony zwierząt w Polsce. 

Podczas kontroli, pracownik Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Kraśniku nie miał żadnych zastrzeżeń. W tej skrzyni mieszkał pies. (fot. EX LEGE)
e-Wydanie

Komentarze 58

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
L. / 16 stycznia 2020 o 18:02
+36
No jasne. Nie ratujmy zwierząt przed oprawcami, nie ratujmy dzieci przed oprawcami i pedofilami, nie ratujmy osób starszych... niech wszystkie bezbronne istoty radzą sobie same... co za debil...
Avatar
Gość / 16 stycznia 2020 o 18:25
+32
To widzicie kogo wybieracie!!!! Sachajko gdyby pomieszkał w tej skrzyniobudzie, to może by zmądrzał, ale wątpię. Takim nic nie pomoże. Brońcie pedofili, brońcie tych katujących zwierzęta i dzieci i żony, to jest wasz standard.
Avatar
Kasia / 16 stycznia 2020 o 23:41
+27
Nie zgadzam się ze zbrodnicza zmiana proponowana przez posła Sachajko.Chronmy braci mniejszych przed złymi ludźmi.Pozwolmy organizacjom ratować zagłodzone,bite i chore zwierzęta.
Avatar
Gość / 16 stycznia 2020 o 18:30
+27
W stosunku do niektórych Darwin pomylił się w którym kierunku przebiega ewolucja. Nie chcę w tym miejscu obrazić zwierząt. Bo tych co wymyślają takie prawo nic nie jest w stanie obrazić.
Avatar
czytelnik / 16 stycznia 2020 o 18:30
+27
panie Sachajko zajmij się pan rolnictwem a od weterynarii to z daleka, my mamy madrych lekarzy którzy ustawą sie zajmę !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Avatar
Św. Franciszek / 16 stycznia 2020 o 22:05
+26
Panie Sahajko.. wstydż się pan! (Rozmyślnie małą literą).
Avatar
Gość / 16 stycznia 2020 o 18:25
+26
Mały, prawicowy smierdziel.
Avatar
Max / 17 stycznia 2020 o 23:53
+25
Czy poseł Sachajko z Kukiz'15 miał kiedykolwiek w praktyce do czynienia z postępowaniem karnym w sprawie znęcania się nad zwierzęciem? Czy wie, że policjanci w wielu przypadkach nie znają ustawy o ochronie zwierząt, nie mają ochoty jej stosować i traktują czyny penalizowane przepisami karnymi tej ustawy jako błahostki, takie niby-przestępstwa? I albo nie podejmują żadnych czynności albo wzywają kogoś na przesłuchanie po miesiącach od złożenia zawiadomienia? Nie wie? To wara mu od ustawy o ochronie zwierząt w proponowanym wydaniu!
Avatar
Niemazgody / 18 stycznia 2020 o 13:32
+24
Panie Sachajko, po programach pani Jaworowicz miałem pana za porządnego i wrażliwego człowieka. Jak to pozory mylą...
Avatar
LUNA2 / 18 stycznia 2020 o 01:04
+24
Chce się odwołać do SUMIENIA człowieka,który wymyślił przerażające zmiany dotyczące ochrony zwierzat maltretowanych. Panie pośle Polska nie jest krajem bezprawia. Nie może Pan, skazywać przez swój projekt,maltretowanych braci mniejszych na głód,ogromne cierpienie.Nie może Pan oprawców i katów zwierząt utwierdzać w przekonaniu,że nikt im nic nie zrobi za dokonane zbrodnie.Panie pośle ,chce pan pozbawić bezbronne maltretowane zwierzęta jakiejkolwiek opieki?Dlaczego Pan to robi?Nie mogę zrozumiec Pana postępowania.Bracia mniejsi tak samo jak ludzie czują ból,głód,strach. Jeszcze raz odwołuje się do Pana SUMIENIA-prosze przestać!!!!!To my ludzie powinniśmy zrobić wszystko aby chronić bezbronne istoty! Proszę przemyśleć swoje postępowanie.Mamy tylko jedno życie, żyjmy tak żeby nie przyczyniać się do krzywdy i cierpienia tych najmniejszych.
Chce się odwołać do SUMIENIA człowieka,który wymyślił przerażające zmiany dotyczące ochrony zwierzat maltretowanych. Panie pośle Polska nie jest krajem bezprawia. Nie może Pan, skazywać przez swój projekt,maltretowanych braci mniejszych na głód,ogromne cierpienie.Nie może Pan oprawców i katów zwierząt utwierdzać w przekonaniu,że nikt im nic nie zrobi za dokonane zbrodnie.Panie pośle ,chce pan pozbawić bezbronne maltretowane zwierzęta jakiejkolwiek opieki?Dlaczego Pan to robi?Nie mogę zrozumiec Pana postępowania.Bracia mniejsi tak samo jak lu... rozwiń
Avatar
Miya369 / 5 dni temu o 20:55
+2
A czy przyglupie znasz jakas polska dobra ustawe???jestem ciekawa jaka? Ja nie widzialam w zadnym innym panstwie wiecej durnych ustaw jak w tej naszej  biednej Polsce Tak to sie dzieje jak kukiz i jego kumple dostali sie do polityki.
Avatar
Miya 369 / 5 dni temu o 20:49
+2
Ty debilu zajmij sie leczeniem nog bo na glowe juz za pozno. Glupi bydlaku twoja ustawa nawet dupy nie bedzie mozna podetrzec....
Avatar
Gość / 5 dni temu o 17:21
+5
Kukiz, czy możesz oglądać zdjęcia cierpiących zwierząt i spać spokojnie? Ci ludzie robią wszystko, by wyrwać z rąk sadystów maltretowane zwierzęta. Czy ktoś z was wpłacił chociaż złotówkę na schronisko? Wstyd.
Avatar
Gość / 5 dni temu o 17:13
+3
Panie pośle. Coś chyba z panem nie do końca w porządku. Chcę pan, aby zwierzęta głodzone, maltretowane pozostały w rękach swoich oprawców? Mało tych drastycznych fotografii? Zwierzęta również czują ból i cierpią a pan? O Kukizie nawet nie wspomnę. Obudził się i bredzi, jak zwykle zresztą. Kto na was głosował? Kogo reprezentujecie, sadystów?
Avatar
Zwierzaki / 5 dni temu o 02:02
+4
Sachajko to nazwisko banderowców ukraińskich ,nie jest Polakiem ,to śmieć,i w dodatku pisowski. Ale co my chcemy od tych półgłówkow ze wschodniej Polski ?; Popatrzcie na nich ,w olbrzymiej większości to kościelne ścierwa ,a wiemy że ksuezuli z okolic Lublina ,zagłodził na śmierć psa ,bo uważał że nie musi pies jeść ,doprowadził do tego ,z gniło to stworzenie za życia .jak można tak zecac się nad żywa istota !! To bestie w ludzkich skórach ,a bestie powinniśmy zabijać ,te ludzkie bestie zabijać.
Avatar
Slawek / 5 dni temu o 00:41
+12
PiS i Kukiz to banda idiotow, niekompetentnych ignorantów. Niestety znajdują wyborców oddających na nich głosy. To jest dopiero nieszczęście naszego kraju.
Avatar
Wkurzony / 6 dni temu o 23:55
+11
To psychopata . Który ma pusty sagan w miejscu gdzie normalny człowiek ma głowę. A że nie stać go na wymyślenie czegoś konstruktywnego. Chce zaistnieć szokując. Kiedyś już był jeden debil, który chciał wprowadzić rogatki do poboru opłat za przejazd przez most Poniatowskiego. Takie kwiatki wyczyniaja ludzie będący u władzy. Strach pomyśleć co będzie dalej. Mam nadzieję, że to kczelajno się opamięta.
Avatar
aron / 6 dni temu o 23:07
+2
pewnie żydowski sodomita, oni nie mają szacunku dla przyrody i zwierząt, albo jest lobbysta na rzecz wiadomo kogo
Avatar
Stachunator / 6 dni temu o 01:03
-35
Od egzekwowania prawa są organy państwa a nie prywatne organizacje. "obrońcy zwierząt" nierzadko po prostu te zwierzęta KRADNĄ (!), poseł Sachajko ma rację i owa ustawa powinna zostać wprowadzona.
Avatar
Niemazgody / 18 stycznia 2020 o 13:32
+24
Panie Sachajko, po programach pani Jaworowicz miałem pana za porządnego i wrażliwego człowieka. Jak to pozory mylą...
Zobacz wszystkie komentarze 58

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Por Fiesta/Fuente - koncert w Radiu Lublin
31 stycznia 2020, 19:00

Por Fiesta/Fuente - koncert w Radiu Lublin 0 0

Ostatniego dnia stycznia o godz. 19 w Studiu Muzycznym Radia Lublin (ul. Obrońców Pokoju 2) odbędzie się koncert muzyki flamenco w wykonaniu zespołów Por Fiesta i Fuente.

Unia Białopole minimalnie słabsza od Kryształu Werbkowice

Unia Białopole minimalnie słabsza od Kryształu Werbkowice 0 0

Mistrz jesieni Unia Białopole ma już za sobą pierwszy mecz kontrolny. Drużynę nadal prowadzi Tomasz Hawryluk

Biłgoraj: Prowadził auto po pijanemu. Nie miał też prawa jazdy

Biłgoraj: Prowadził auto po pijanemu. Nie miał też prawa jazdy 0 1

23-latek z Biłgoraja wsiadł za kierownicę samochodu po spożyciu alkoholu, a na dodatek nie miał prawa jazdy. Policjanci zatrzymali go do kontroli drogowej. Teraz za swoje postępowanie odpowie przed sądem - grozi mu do dwóch lat więzienia oraz wysoka grzywna.

Nie wierzyli w to, co widzą. Po ulicy biegała zebra

Nie wierzyli w to, co widzą. Po ulicy biegała zebra 0 0

Mieszkańcy Wąwolnicy, którzy dzisiaj ok. godz. 7 wyjrzeli przez okno, mieli prawo być zaskoczeni. Po ich miejscowości biegała zebra. Zwierzę zostało już schwytane i oddane w ręce właściciela.

Światowa Organizacja Zdrowia ostrzega przed e-papierosami. Polscy lekarze biją na alarm

Światowa Organizacja Zdrowia ostrzega przed e-papierosami. Polscy lekarze biją na alarm 27 10

Szpitale w całej Polsce dostały polecenie, by informować sanepid o każdym pacjencie, którego choroba może mieć związek z używaniem e-papierosów. O ich szkodliwości ostrzega już oficjalnie Światowa Organizacja Zdrowia. Według niej elektroniczne papierosy zwiększają ryzyko chorób płuc i serca.

Ciąg dalszy: spotkanie z Iloną Wiśniewską
31 stycznia 2020, 18:00

Ciąg dalszy: spotkanie z Iloną Wiśniewską 0 0

Reporterka Ilona Wiśniewska będzie gościem kolejnego spotkania z cyklu "Ciąg dalszy" w Dzielnicowym Domu Kultury Czuby Południowe (ul. Wyżynna 16). Spotkanie odbędzie się 31 stycznia o godz. 18.

Za nami 62. gala rozdania nagród Grammy. Oto zwycięzcy tegorocznej edycji
film

Za nami 62. gala rozdania nagród Grammy. Oto zwycięzcy tegorocznej edycji 0 0

62. gala rozdania nagród Grammy zdominowana przez Billie Eilish. Młodziutka wokalistka zgarnęła aż 5 statuetek za: album roku, najlepszy debiut, piosenkę roku, nagranie roku oraz najlepszy album popowy.

Nadal pamiętamy o ofiarach Holokaustu. Obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu
27 stycznia 2020, 12:00

Nadal pamiętamy o ofiarach Holokaustu. Obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu 0 1

Dziś obchodzimy Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Tradycyjnie do uroczystości przyłącza się Państwowe Muzeum na Majdanku.

Smog w Lublinie. GIOŚ oznaczył jakość powietrza jako złą

Smog w Lublinie. GIOŚ oznaczył jakość powietrza jako złą 12 45

Normy pyłów zawieszonych PM10 oraz PM 2.5 ponownie zostały przekroczone - wynika z danych z czujnika umieszczonego przy ul. Obywatelskiej. Główny Inspektorat Ochrony Środowiska oznaczył jakość powietrza w Lublinie jako złą.

Potok Sitno wznowił treningi po zimowej przerwie

Potok Sitno wznowił treningi po zimowej przerwie 0 0

W zeszłym sezonie Potok Sitno rzutem na taśmę po dwumeczu barażowym zapewnił sobie utrzymanie w zamojskiej "okręgówce". W obecnej kampanii zespół trenera Marka Gnypa chce zapewnić sobie spokój zdecydowanie wcześniej

Wybory na szefa Platformy Obywatelskiej. "To był moment, w którym trzeba było schować własne ambicje"

Wybory na szefa Platformy Obywatelskiej. "To był moment, w którym trzeba było schować własne ambicje" 0 19

Trzy pytania do Joanny Muchy, lubelskiej posłanki Platformy Obywatelskiej.

Koncert Black River w Klubie30
26 marca 2020, 19:00

Koncert Black River w Klubie30 0 0

Klub30 (ul. Jasna 7) zaprasza na koncert formacji Black River tworzonej przez muzyków takich zespołów jak Behemoth czy Dimmu Borgir. Wydarzenie odbędzie się 26 marca o godz. 19.

Szkoła Podstawowa nr 58 będzie największą w Lublinie. Inna podstawówka ma zostać zlikwidowana

Szkoła Podstawowa nr 58 będzie największą w Lublinie. Inna podstawówka ma zostać zlikwidowana 20 21

Już w czwartek Rada Miasta ma założyć nową Szkołę Podstawową nr 58, która ma działać w nowym budynku rosnącym przy ul. Berylowej. To będzie największa szkoła w Lublinie. Zarazem Ratusz chce zlikwidować mikroskopijną podstawówkę przy Krochmalnej, a jej uczniowie mają trafić do innych placówek.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 27 stycznia 2020 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 27 stycznia 2020 r. 0 0

Złoty wkracza na scenę

Złoty wkracza na scenę 0

Rozmowa z dr. Marcinem Markowskim z Lublina, historykiem sztuki, numizmatykiem, członkiem Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!