Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Polityka

28 lipca 2020 r.
12:42

Polska, Litwa i Ukraina w Trójkącie Lubelskim

Autor: Zdjęcie autora pab
23 1 A A
Ministrowie spraw zagranicznych: Litwy - Linas Linkevičius, Polski - Jacek Czaputowicz i Ukrainy - Dmytro Kułeba
Ministrowie spraw zagranicznych: Litwy - Linas Linkevičius, Polski - Jacek Czaputowicz i Ukrainy - Dmytro Kułeba (fot. Paweł Buczkowski)

Trójkąt Lubelski – tak została nazwana deklaracja o współpracy podpisana we wtorek w Lublinie przez ministrów spraw zagranicznych Polski, Litwy i Ukrainy.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Celem jest trwałe zaangażowanie w rozwój partnerstwa wschodniego, skuteczną walkę z pandemią koronawirusa, mocne poparcie dla europejskich i euroatlantyckich aspiracji Ukrainy, a także związków tego państwa i współpracy z inicjatywą Trójmorza. Zamierzamy działać też w dziedzinach ekonomicznych – mówił we wtorek na placu Litewskim w Lublinie Jacek Czaputowicz, minister spraw zagranicznych Polski.

– Utworzenie Trójkąta Lubelskiego będzie miało praktyczne znaczenie politycznej i wojskowej współpracy – powiedział Linas Linkevičius, minister spraw zagranicznych Litwy.

Ministrowie w podpisanej deklaracji o utworzeniu Trójkąta Lubelskiego wspominają o próbie aneksji Krymu przez Rosję oraz wzywają ten kraj do zaprzestania agresji wobec Ukrainy.

Konferencja trzech ministrów odbyła się przed pomnikiem Unii Lubelskiej, gdzie wspólnie złożyli wieniec.

– To dla mnie zaszczyt stać przed pomnikiem, który pokazuje nam, że nie ma niczego bardziej naturalnego w tej części Europy niż sojusz trzech narodów: Polaków, Litwinów i Ukraińców – mówił z kolei Dmytro Kułeba, minister spraw zagranicznych Ukrainy. – Dziękuję Polsce i Litwie że konsekwentnie wspierają Ukrainę na drodze do wstąpienia do Unii Europejskiej i NATO i naszych reform.

Konkretów współpracy jeszcze nie ma. Wiadomo, że ministrowie oraz urzędnicy MSZ mają regularnie się spotykać i na ten temat rozmawiać.

– Nasza współpraca będzie się rozszerzać i dotyczyć nie tylko obronności. Będziemy mówić także o gospodarce, handlu, inwestycjach, turystyce, o tym wszystkim co pozwoli jeszcze bardziej łączyć nasze narody – dodał Dmytro Kułeba, który zaprosił swoich kolegów z Polski i Ukrainy na kolejne spotkanie w Kijowie.

Wspólna Deklaracja Ministrów Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej, Republiki Litewskiej i Ukrainy w sprawie ustanowienia Trójkąta Lubelskiego

Lublin, 28 lipca 2020 r.

Ministrowie spraw zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej, Republiki Litewskiej i Ukrainy uznają wielowiekowe historyczne i kulturalne więzi pomiędzy ich narodami.

Uznają także korzyści płynące z tworzenia coraz silniejszych więzi politycznych, gospodarczych, infrastrukturalnych, bezpieczeństwa i kulturalnych pomiędzy ich krajami we współczesnym świecie.

Zwracają uwagę na aktywność Polski, Litwy i Ukrainy w procesie kształtowania bieżącej sytuacji politycznej, kulturalnej i społecznej Europy Środkowej. Zarazem podkreślają strategiczne znaczenie zintensyfikowanej współpracy pomiędzy Unią Europejską, NATO i krajami Partnerstwa Wschodniego i zwracają należną uwagę na funkcjonowanie Inicjatywy Trójmorza.

Odnotowują z należną uwagą wspólne zagrożenia w dziedzinie bezpieczeństwa, jak również inne, tj. zagrożenia pandemiczne.

Podkreślają ważną rolę dialogu pomiędzy trzema krajami w wymiarze parlamentarnym, zwłaszcza w ramach Zgromadzenia Parlamentarnego Polski, Litwy i Ukrainy.

Uznają korzyści wynikające z ich trójstronnej współpracy, w szczególności funkcjonowania LitewskoPolsko-Ukraińskiej Brygady (LITPOLUKRBRIG).

---

Biorąc pod uwagę trwającą rosyjską agresję na Ukrainę, zobowiązują się do koordynacji swoich działań w celu przestrzegania prawa międzynarodowego, zarówno poprzez współpracę trójstronną, jak i w ramach organizacji międzynarodowych (NATO, Unii Europejskiej, Organizacji Narodów Zjednoczonych, Rady Europy, OBWE).

Deklarują swoje niezmiennie mocne potępienie próby aneksji Autonomicznej Republiki Krymu oraz miasta Sewastopol przez Federację Rosyjską. Nie uznają jej i nigdy tego nie uczynią. Wzywają również Federację Rosyjską do wycofania swoich wojsk z części regionów donieckiego i ługańskiego Ukrainy.

Potwierdzają swoje niezachwiane poparcie dla niepodległości, suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy w ramach międzynarodowo uznanych granic oraz wzywają Federację Rosyjską do zaprzestania agresji wobec Ukrainy, a także czasowej okupacji ukraińskich terytoriów Krymu oraz części regionów donieckiego i ługańskiego Ukrainy.

Potwierdzają swoje mocne poparcie dla europejskich i euroatlantyckich aspiracji Ukrainy oraz przyjmują z zadowoleniem jej europejski wybór.

Odnotowują z satysfakcją przyznanie Ukrainie statusu członka Programu Rozszerzonych Możliwości NATO. Popierają ambicje Ukrainy dotyczące członkostwa w NATO. Przyznanie Ukrainie Planu Działań na rzecz Członkostwa powinno być kolejnym krokiem w tym kierunku.

Ponownie zobowiązują się do pogłębiania i poszerzania polsko-litewsko-ukraińskiej współpracy wojskowej, tak poprzez działania bilateralne i trójstronne, jak również w pełni wykorzystując możliwości tworzone przez NATO.

Potwierdzają trwałe zaangażowanie w rozwój Partnerstwa Wschodniego poprzez poszerzanie i pogłębianie współpracy oraz proponowanie ambitnych i strategicznych celów długoterminowych.

Zobowiązują się do zapewniania wzajemnego wsparcia w walce z pandemią koronawirusa.

Przewidują aktywne działania w celu promocji handlu i inwestycji, zapewniania lepszego dostępu do infrastruktury w regionie i podnoszenia jej jakości poprzez występowanie z ambitnymi projektami promującymi spójność regionu.

Wspierają współpracę Ukrainy z Inicjatywą Trójmorza, a także współpracę w innych formatach regionalnych.

Wspierają skuteczne wdrażanie reform polityczno-ekonomicznych na Ukrainie, biorąc pod uwagę doświadczenia Polski i Litwy oraz najlepsze praktyki wypracowane we współpracy z innymi państwami europejskimi.

Zobowiązują się do wzmacniania kontaktów międzyludzkich i współpracy społeczeństwa obywatelskiego, w tym pomiędzy naukowcami i ekspertami.

---

By zapewnić osiągnięcie wyżej wymienionych celów Ministrowie podejmują decyzję o stworzeniu trójstronnej platformy współpracy politycznej, ekonomicznej i społecznej pomiędzy Rzeczypospolitą Polską, Republiką Litewską i Ukrainą – Trójkąta Lubelskiego.

Ministrowie decydują się również organizować własne regularne spotkania, także na marginesie spotkań wielostronnych i przy udziale wybranych partnerów.

Decydują się także organizować konsultacje wyższych urzędników ministerstw spraw zagranicznych oraz ustanowić oficerów łącznikowych w ramach ministerstw spraw zagranicznych.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 1

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Igor1998 / 28 lipca 2020 r. o 21:09
0
Myślę, że to dobry pomysł! Zjednoczone, każdy kraj znajdzie korzyści dla siebie i stanie się jeszcze silniejszy. Zwłaszcza w czasie, gdy w pobliżu znajduje się agresor, taki jak Rosja.
Avatar
Igor1998 / 28 lipca 2020 r. o 21:09
0
Myślę, że to dobry pomysł! Zjednoczone, każdy kraj znajdzie korzyści dla siebie i stanie się jeszcze silniejszy. Zwłaszcza w czasie, gdy w pobliżu znajduje się agresor, taki jak Rosja.
Zobacz wszystkie komentarze 1

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Nowy dom Caritasu. Mieszkania i świetlica w Dąbrowicy oficjalnie otwarte
zdjęcia
galeria

Nowy dom Caritasu. Mieszkania i świetlica w Dąbrowicy oficjalnie otwarte

W Domu Spotkań Caritas w Dąbrowicy abp. Stanisława Budzika poświęcił mieszkania dla potrzebujących oraz świetlicę dla seniorów.

Radomiak Radom - Górnik Łęczna 3:1. Ograni przez innego beniaminka

Radomiak Radom - Górnik Łęczna 3:1. Ograni przez innego beniaminka

PIŁKARSKA PKO BP EKSTRAKLASA Radom nie leży Górnikowi Łęczna. W meczu otwierającym 13 kolejkę rozgrywek zespół trenera Kamila Kieresia przegrał na wyjeździe z Radomiakiem 1:3. Honorowego gola dla łęcznian zdobył w końcówce spotkania Damian Gąska

Lubelskie. Myją się w misce, na ścianach grzyb, a podwyżka czynszu o 100 proc.

Lubelskie. Myją się w misce, na ścianach grzyb, a podwyżka czynszu o 100 proc.

– Myjemy się w misce – przyznaje pani Zofia Kwitek, oprowadzając po swoim skromnym mieszkaniu komunalnym przy ulicy Moniuszki w Białej Podlaskiej. Od przyszłego roku lokatorów czekają nawet 100–procentowe podwyżki czynszów.

Przyjazne spacery weekendowe po Kośminku
24 października 2021, 15:00

Przyjazne spacery weekendowe po Kośminku

Fundacja tu obok zaprasza na kolejne wydarzenie autorskiego projektu Magdaleny Łuczyn. Ostatni spacer z cyklu "#tu_obok na Kośminku" zaplanowano na 24 października o godz. 15.

Akcja w Lublinie. Z korkami po drzewko

Akcja w Lublinie. Z korkami po drzewko

3 tysiące sadzonek lip, klonów, jaworów, sosen i dębów rozda w najbliższą sobotę, 23 października galeria handlowa VIVO! Lublin. Za drzewka trzeba „zapłacić” zużytymi bateriami lub plastikowymi nakrętkami.

Biała Podlaska. Położnictwo na PSW. Czy absolwenci znajdą pracę w szpitalu?

Biała Podlaska. Położnictwo na PSW. Czy absolwenci znajdą pracę w szpitalu?

Bialska uczelnia chce uruchomić nowy kierunek studiów. Mowa o położnictwie. Szpital zapowiada, że chętnie przyjmie absolwentów.

Polski Cukier Pszczółka Start kontra GTK Gliwice. Wymarzony rywal na debiut nowego trenera

Polski Cukier Pszczółka Start kontra GTK Gliwice. Wymarzony rywal na debiut nowego trenera

Czas na debiut Tane Spaseva w roli trenera Polskiego Cukru Pszczółka Start Lublin. Macedoński trener poprowadzi „czerwono-czarnych” w wyjazdowym meczu z GTK Gliwice

Trzecia dawka dla wszystkich dorosłych. Niedzielski podał datę

Trzecia dawka dla wszystkich dorosłych. Niedzielski podał datę

Planujemy od 2 listopada uruchomić system skierowań na przyjęcie trzeciej dawki dla wszystkich obywateli powyżej 18. roku życia - ogłosił minister zdrowia

MKS FunFloor Perła jedzie do Elbląga na mecz ze Startem

MKS FunFloor Perła jedzie do Elbląga na mecz ze Startem

MKS FunFloor Perła Lublin wraca do rywalizacji na krajowym podwórku. Podopieczne Moniki Marzec w niedzielę zmierzą się w Elblągu z miejscowym Startem

Inauguracja roku na najmłodszej uczelni w Polsce. Minister Czarnek miał drogi prezent

Inauguracja roku na najmłodszej uczelni w Polsce. Minister Czarnek miał drogi prezent

- To jest duma nie tylko Zamościa i regionu, ale i całej Polski – mówił podczas inauguracji nowego roku akademickiego w Akademii Zamojskiej minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. I wręczył rektorowi uczelni symboliczny czek na kwotę prawie 5 mln zł. – Proszę to potraktować jako starter – podkreślił

"Różaniec i Gwiazda Dawida" w Muzeum na Majdanku
24 października 2021, 11:00

"Różaniec i Gwiazda Dawida" w Muzeum na Majdanku

W niedzielę, 24 października o godz. 11 w Centrum Obsługi Zwiedzających Muzeum na Majdanku odbędzie się prezentacja dewocjonaliów "Różaniec i Gwiazda Dawida".

Lublin: Więcej miejsc parkingowych, specjalne linie na cmentarze

Lublin: Więcej miejsc parkingowych, specjalne linie na cmentarze

Dodatkowe miejsca parkingowe mają być wygospodarowane koło lubelskich cmentarzy w okresie Wszystkich Świętych. Uruchomione zostaną również specjalne linie komunikacji miejskiej. Ratusz ogłosił w piątek zasady organizacji ruchu koło cmentarzy.

Edach Budowlani Lublin kontra mistrzowie Polski. Punkt celem minimum

Edach Budowlani Lublin kontra mistrzowie Polski. Punkt celem minimum

W ósmej kolejce Edach Budowlani zagrają na wyjeździe z mistrzem Polski Ogniwem Sopot. Pierwszy gwizdek sobotniego meczu o godzinie 16.

Łańcuchy i kłódki. Ogród Saski już zamknięty

Łańcuchy i kłódki. Ogród Saski już zamknięty

Niedługo po godz. 16 zamknięte zostały wszystkie bramy Ogrodu Saskiego. Decyzja ma związek z sobotnią manifestacją.

Puławy. Obniżają wymagania, ale pensja nie zachęca

Puławy. Obniżają wymagania, ale pensja nie zachęca

W związku z niewielkim zainteresowaniem pracą w puławskiej straży miejskiej Ratusz obniżył kryteria dotyczące wymaganego wykształcenia. Na niewiele się to jednak zdało. Do ostatniego naboru na cztery wolne stanowiska, zgłosiło się raptem dwie osoby. Żadna nie została zatrudniona. Nie pomagają bardzo niskie zarobki

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium