Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Powiat lubelski

1 marca 2019 r.
17:10

Lubelskie: Cena za ścieki w tej gminie zwala z nóg. Przerzucają się odpowiedzialnością

0 22 A A
Gmina Wólka nie ma swojej oczyszczalni ścieków
Gmina Wólka nie ma swojej oczyszczalni ścieków (fot. Dorota Awiorko / archiwum)

Opłata za odprowadzanie ścieków w podlubelskiej gminie Wólka miała – zdaniem wójta – znacznie podrożeć przez decyzję Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie. Instytucja nie poczuwa się jednak do winy.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Cena za dostarczanie wody wzrosła nieznacznie, bo zaledwie o 3 grosze i o 79 groszy netto, w zależności od grupy taryfowej. Zdecydowanie bardziej dotkliwa była nowa stawka za odprowadzanie ścieków – podniesiona z 5,45 zł do 10,17 zł netto za metr sześcienny. Za tak drastyczną podwyżkę wójt gminy Edwin Gortat obarczył Wody Polskie. Instytucja odpowiedziała, że do tej pory opłaty ustalał wójt razem z radą gminy. Teraz takie decyzje, po wcześniejszej weryfikacji, zatwierdzają Wody Polskie.

W marcu zeszłego roku do dyrekcji regionalnej Zarządu Gospodarki Wodnej w Lublinie wpłynął wniosek o zatwierdzenie taryfy za wodę i ścieki dla gminy Wólka. Potem wójt jeszcze czterokrotnie dosyłał kolejne dokumenty, a kompletny wniosek trafił do regionalnego oddziału dopiero 21 grudnia. 2 stycznia zapadła ostateczna decyzja o zmianie taryfy.

Skąd taka drastyczna podwyżka opłat za ścieki? Zdaniem Wód Polskich, z nieprawidłowego ustalenia wcześniej obowiązującej stawki (kwiecień 2017-marzec 2018) przez wójta i radę gminy. – Gmina Wólka nie ma swojej oczyszczalni ścieków (odprowadza je do „Hajdowa” w Lublinie – red.), a cały przesył generuje dodatkowe koszty. Jest to około 61 proc. wszystkich kosztów gminy dotyczącej gospodarki wodno-kanalizacyjnej – tłumaczyła wczoraj na specjalnej zwołanej w tej sprawie konferencji prasowej Agnieszka Szymula, dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Lublinie.

Jak dodaje, poprzednia stawka za odprowadzanie ścieków powinna wynosić 9,53 zł netto za metr sześcienny. Tak wynikało z dokumentów przesłanych w ramach uzupełnienia wniosku. – Gmina doskonale zdawała sobie sprawę, że stawka 5,45 zł jest stawką niewystarczającą do pokrycia wszystkich kosztów odprowadzania ścieków – podkreśla Szymula.

– Nigdy się nie sprzeczałem z Wodami Polskimi, ale ostatnia decyzja została przez nich podpisana – odpowiada wójt Edwin Gortat. – Byliśmy ze sobą w stałym kontakcie. Zmieniło się prawodawstwo i trzeba to było jakoś dostosować. Obecnie jest przygotowywana uchwała o dopłatach dla mieszkańców, dlatego wysokość tej stawki i tak jeszcze spadnie – zapewnia.

Wody Polskie dopiero od roku weryfikują wysokość opłat za dostarczanie wody i odprowadzanie ścieków, które proponują gminy. Do instytucji wpłynęło ponad 2700 wniosków z całego kraju.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku

Komentarze 22

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Aaa / 1 marca 2019 r. o 18:00
+11
Niestety, nie mają ale my wszyscy mamy. Teraz wójt jest całkowicie bezkarny, nie ma nikogo kto patrzyłby mu na ręce. Sami klakierzy a na czele druga dama-pani przewodnicząca. Podatki wyśrubowane na maksa, woda i ścieki najdroższe w województwie. Fundusze unijne ledwo ruszone w porównaniu z innymi gminami. Ale grunt to dobra prezentacja i gadka szmatka A głupi lud nabiera się za każdym razem na te złożone rączki i usta w ciut. Fuj
Avatar
Sikorka / 1 marca 2019 r. o 18:20
+10
Nigdy nie darzyłam sympatią pana Gortata. Tak jak przedmówcy podsumowali zero kompetencji fundusze unijne daleki z tyłu drogi dziurawe ciemność bo nawet latarni po wsi nie ma i chodnika. Pobocza nie utwardzone nie kiszone trzeba chodzić po krzakach. Wyborcy mu podziękują mam nadzieję. Szkoda tylko że przedłużyli sobie kadencję jeszcze o rok cwaniaki. A co do merytoryczne pracowników to szkoda słów jaki pan taki kram.
Avatar
Gość / 1 marca 2019 r. o 20:47
+8
Przecież z gminy wólka ścieki są bliżej do oczyszczalni na hajdowie niż z drugiego końca miasta
Avatar
Gość / 1 marca 2019 r. o 17:38
+8
Ale Pani Skarbnik mówiła rok temu ,że nie można dopłacać mieszkańcom bo musiałaby wystawić wszystkim Pit-y a teraz będzie można? Tak kończą się doraźne działania wójta i jego klakierów. Wywieźć na taczkach i zacząć od początku . Ale trzeba pamiętać, że to 2700 mieszkańców wybrało tego wójta, WIĘC MAJA CO CHCIELI. Kontrkandydat w kampanii pisał ,ze trzeba zweryfikować koszty i złożyć ponowny wniosek do Wód Polskich, bo ceny za ścieki będą drastyczne, ale kto by czytał ulotki przed wyborami. Wybieramy bo taki młody, ładny, a tamten mały, łysy i na dodatek mówi prawdę.
Ale Pani Skarbnik mówiła rok temu ,że nie można dopłacać mieszkańcom bo musiałaby wystawić wszystkim Pit-y a teraz będzie można? Tak kończą się doraźne działania wójta i jego klakierów. Wywieźć na taczkach i zacząć od początku . Ale trzeba pamiętać, że to 2700 mieszkańców wybrało tego wójta, WIĘC MAJA CO CHCIELI. Kontrkandydat w kampanii pisał ,ze trzeba zweryfikować koszty i złożyć ponowny wniosek do Wód Polskich, bo ceny za ścieki będą drastyczne, ale kto by czytał ulotki przed wyborami. Wybieramy bo taki młody, ładny, a tamten mały, łysy... rozwiń
Avatar
Marta / 1 marca 2019 r. o 23:30
+7
Mam odwagę się przyznać do tego, że głosowałam na Pana Gortata. Czuję się oszukana jego poczynaniami i mam również odwagę krytykować te poczynania pod swoim nazwiskiem i w oczy Pana Wójta. 
Avatar
Okoń / 2 marca 2019 r. o 07:23
+5
Heh ja mam szambo i za wywoz 1m^3 płacę ok 20zł.
Avatar
Zatroskany miszkaniec / 3 marca 2019 r. o 13:32
+4
Święte słowa drogi czytelniku. Ot i cała prawda o wójcie i jego poczynaniach w temacie drastycznych podwyżek za ścieki!! Szanowni wuborcy jeśli jeszcze mieliście choćby ciut nadzieji że wasz wybór w ostatnich wyborach był choćby w minimalnym sensie słuszny to teraz zostaliście brutalnie odarci z tego przekonania a słuszność waszej decyzji popłynęła wraz z dramatycznie drogimi ściekami. Niestety skutki tej decyzji odczują wszyscy mieszkańcy gminy a więc również ci którzy od dawna wiedzą że uśmiech jak na budyniu dobra prezacja i niezła gadka to jest zdecydowanie za mało żeby porządnie i skutecznie zarządzać gminą!!!! No cóż pozostał nam wszystkim obywatelski opór przciwko takim pocznaniom i codzienne patrzenie na ręce wójta i jego przyjaciół z rady gminy!
Święte słowa drogi czytelniku. Ot i cała prawda o wójcie i jego poczynaniach w temacie drastycznych podwyżek za ścieki!! Szanowni wuborcy jeśli jeszcze mieliście choćby ciut nadzieji że wasz wybór w ostatnich wyborach był choćby w minimalnym sensie słuszny to teraz zostaliście brutalnie odarci z tego przekonania a słuszność waszej decyzji popłynęła wraz z dramatycznie drogimi ściekami. Niestety skutki tej decyzji odczują wszyscy mieszkańcy gminy a więc również ci którzy od dawna wiedzą że uśmiech jak na budyniu dobra prezacja i niezła gadka ... rozwiń
Avatar
A bo ja wiem / 1 marca 2019 r. o 20:38
+4
I co poradzisz jak się nabierają. Ci, którzy go wybrali (przyznali się do tego), teraz protestują. Pytanie, (Pani Marto) czy przejrzeli na oczy, czy ... ?
Avatar
So ka / 3 marca 2019 r. o 18:04
+3
Tak to jest jak sie wybiera źle w wyborach. Byl już kolo niego szum. Radni ograniczyli mu pensje. Tworzy stanowisko pracy kierownika zespołu który nie ma pod sobą nikogo. A ta osoba zarabia krocie. Szkoda że mieszkańcy gminy nie otworzyli jeszcze oczu.
Avatar
Mieszkaniec / 2 marca 2019 r. o 09:58
+3
Byli też młodsi i ładniejsi i z dużą wiedzą...
Avatar
Gość / 4 marca 2019 r. o 09:44
0
tego pana juz nie ma, poszedl na stanowisko dyrektora w marszalkowskim- w ramach rekompensaty za przegrane wybory w gminie Niemce. u nas odpowiadal za chyba jeden przetarg a jak sie okazalo na jednej z ostatnich sesji, nawet tego nie umial i jeszcze raz przetarg po nim poprawiali.
 Takich "rekompensat" jest więcej. Sprawdźcie dobrze.
Avatar
turka / 4 marca 2019 r. o 09:11
+1
tego pana juz nie ma, poszedl na stanowisko dyrektora w marszalkowskim- w ramach rekompensaty za przegrane wybory w gminie Niemce.  u nas odpowiadal za chyba jeden przetarg a jak sie okazalo na jednej z ostatnich sesji, nawet tego nie umial i jeszcze raz przetarg po nim poprawiali.
Avatar
Gość / 3 marca 2019 r. o 22:36
+1
61% kosztów to przepompowanie za miedzę? A można lepszy argument? Ten trochę za słaby...
Avatar
So ka / 3 marca 2019 r. o 18:04
+3
Tak to jest jak sie wybiera źle w wyborach. Byl już kolo niego szum. Radni ograniczyli mu pensje. Tworzy stanowisko pracy kierownika zespołu który nie ma pod sobą nikogo. A ta osoba zarabia krocie. Szkoda że mieszkańcy gminy nie otworzyli jeszcze oczu.
Avatar
Zatroskany miszkaniec / 3 marca 2019 r. o 13:32
+4
Święte słowa drogi czytelniku. Ot i cała prawda o wójcie i jego poczynaniach w temacie drastycznych podwyżek za ścieki!! Szanowni wuborcy jeśli jeszcze mieliście choćby ciut nadzieji że wasz wybór w ostatnich wyborach był choćby w minimalnym sensie słuszny to teraz zostaliście brutalnie odarci z tego przekonania a słuszność waszej decyzji popłynęła wraz z dramatycznie drogimi ściekami. Niestety skutki tej decyzji odczują wszyscy mieszkańcy gminy a więc również ci którzy od dawna wiedzą że uśmiech jak na budyniu dobra prezacja i niezła gadka to jest zdecydowanie za mało żeby porządnie i skutecznie zarządzać gminą!!!! No cóż pozostał nam wszystkim obywatelski opór przciwko takim pocznaniom i codzienne patrzenie na ręce wójta i jego przyjaciół z rady gminy!
Święte słowa drogi czytelniku. Ot i cała prawda o wójcie i jego poczynaniach w temacie drastycznych podwyżek za ścieki!! Szanowni wuborcy jeśli jeszcze mieliście choćby ciut nadzieji że wasz wybór w ostatnich wyborach był choćby w minimalnym sensie słuszny to teraz zostaliście brutalnie odarci z tego przekonania a słuszność waszej decyzji popłynęła wraz z dramatycznie drogimi ściekami. Niestety skutki tej decyzji odczują wszyscy mieszkańcy gminy a więc również ci którzy od dawna wiedzą że uśmiech jak na budyniu dobra prezacja i niezła gadka ... rozwiń
Avatar
aszx / 2 marca 2019 r. o 10:26
-2
A ta oczyszczalnia jest tuż za miedzą siedziby gminy. Jakby przesunąć granicę gminy, to koszty by się obniżyły? Totalne bzdury i mydlenie oczu. Przesył ścieków do tej oczyszczalni nie ma większego znaczenia. prawda jest inna. Gmina musi zwiększyć dochód, aby pokryć wszystkie zobowiązania i świadczenia, do których zobligowania są przez rozdawnictwo rządu!
Avatar
emeryT / 2 marca 2019 r. o 10:21
-2
W Tarnowskich Górach od 3 lat płacę za odprowadzenie ścieków ponad 11zł/m3 i jakoś nikt o tym nie pisze...
Avatar
Mieszkaniec / 2 marca 2019 r. o 09:58
+3
Byli też młodsi i ładniejsi i z dużą wiedzą...
Avatar
rttyu / 2 marca 2019 r. o 09:55
+1
Ci którzy krytykują wójta, nie wiedza ze można oczyszczalnie swoją wybudować, kredyt dla gminy na 40 mln i będziecie go spłacać 40 lat. Ale wodę będziecie mieli tania.
Avatar
Okoń / 2 marca 2019 r. o 07:23
+5
Heh ja mam szambo i za wywoz 1m^3 płacę ok 20zł.
Zobacz wszystkie komentarze 22

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 25 stycznia 2021 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 25 stycznia 2021 r.

Puławy: Ratusz będzie trochę ładniejszy

Puławy: Ratusz będzie trochę ładniejszy

Urząd Miasta w tym roku czeka niewielki remont. Głównym założeniem jest przebudowa popękanych schodów od strony placu Chopina i Domu Chemika, podjazdu dla inwalidów oraz renowacja kolumn. W planie jest także wymiana uszkodzonego oświetlenia oraz naprawa elewacji.

Codziennie w NBP w Lublinie ogromna kolejka. Sami bankowcy także zaskoczeni
galeria

Codziennie w NBP w Lublinie ogromna kolejka. Sami bankowcy także zaskoczeni

Istne oblężenie przeżywa lubelski oddział Narodowego Banku Polskiego. Mieszkańcy Lublina masowo wyciągają drobne monety gromadzone niekiedy latami i wymieniają je na większe nominały w maszynie do zamiany bilonu. – Nie spodziewaliśmy się aż takiego zainteresowania – przyznają w NBP.

Chełm: Pożegnali nauczyciela i mentora. Pogrzeb Franciszka Świstowskiego

Chełm: Pożegnali nauczyciela i mentora. Pogrzeb Franciszka Świstowskiego

Absolwenci i przyjaciele oraz pogrążona w bólu rodzina odprowadzili w ostatnią drogę Franciszka Świstowskiego, wieloletniego dyrektora chełmskiego Technikum Mechanicznego, pedagoga i zapalonego regionalistę.

Lotniskowe sarny czekają na wyrok

Lotniskowe sarny czekają na wyrok

Regionalna Rada Ochrony Przyrody negatywnie zaopiniowała projekt uchwały zezwalającej odstrzał 30 saren odwiedzających trawiaste lotnisko w Świdniku. To jedna z trzech opinii, o jakie poprosił Urząd Marszałkowski, zanim głosowaniem w tej sprawie zajmą się radni sejmiku.

Ewa Dados z Radia Lublin z nagrodą im. Edwarda Wojtasa

Ewa Dados z Radia Lublin z nagrodą im. Edwarda Wojtasa

Ewa Dados, dziennikarka Radia Lublin to tegoroczna Laureatka Nagrody im. Edwarda Wojtasa. Wyróżnienie odebrała podczas Koncertu Noworocznego Polskiego Stronnictwa Ludowego.

"Weź naszego kota do domu bez formalności". Lubelska kawiarnia z pomysłem na przetrwanie
galeria

"Weź naszego kota do domu bez formalności". Lubelska kawiarnia z pomysłem na przetrwanie

Daisy, Pirat i Dante z Mrau Cafe to pierwsi bohaterowie akcji „Weź naszego kota do domu bez formalności”. Poduszki z kocimi rezydentami to pomysł na promocję lokalu i przetrwanie lockdownu.

WKS Śląsk Wrocław – Pszczółka Start Lublin 91:77. Nie wykorzystali szansy

WKS Śląsk Wrocław – Pszczółka Start Lublin 91:77. Nie wykorzystali szansy

Pszczółka Start Lublin przegrała wyraźnie we Wrocławiu. Goście oddalili się od ścisłej czołówki

Studiują w Polsce, a pracują za granicą. Nie spieszą się z powrotem do kraju

Studiują w Polsce, a pracują za granicą. Nie spieszą się z powrotem do kraju

Z sezonowych ofert pracy za granicą chętnie korzystają studenci. Wprowadzenie systemu nauczania online zachęciło ich do pozostania za granicą. Według danych agencji pracy OTTO Work Force, aż 71 proc. studentów przedłużyło swój pobyt. Nie spieszą się z powrotem do Polski.

Boisko przy ul. Magnoliowej będzie miało zaplecze dla rugbystów

Boisko przy ul. Magnoliowej będzie miało zaplecze dla rugbystów

Sześć firm jest gotowych postawić budynek z szatniami i natryskami obok miejskiego boiska przy ul. Magnoliowej, które ma służyć rugbystom Klubu Sportowego „Budowlani”. Pieniądze na budowę wykłada samorząd Lublina, który zarezerwował na tę inwestycję 2,9 mln zł.

Zmarł pacjent zaszczepiony przeciw Covid-19. Rzecznik ministerstwa odpowiada

Zmarł pacjent zaszczepiony przeciw Covid-19. Rzecznik ministerstwa odpowiada

Nie ma obecnie potwierdzenia, by śmierć była spowodowana COVID-19; czekamy na ostateczną weryfikację przez lekarza – powiedział rzecznik ministerstwa zdrowia Wojciech Andrusiewicz, pytany o zgon mężczyzny z Oleśnicy, który został ujęty w rządowym raporcie dot. niepożądanych odczynów poszczepiennych.

Piłkarki Górnika już sparują. Będzie transferowy hit w Łęcznej?

Piłkarki Górnika już sparują. Będzie transferowy hit w Łęcznej?

Górnik Łęczna rozpoczął gry sparingowe od pokonania TME UKS SMS Łódź. Jak się nieoficjalnie dowiedzieliśmy, mistrzynie Polski interesują się pozyskaniem Aleksandry Rompy

Spacer po Starym Gaju przeciwko wycince drzew. Policja też przyszła
Zdjęcia
galeria

Spacer po Starym Gaju przeciwko wycince drzew. Policja też przyszła

Przeciwnicy wycinek w Starym Gaju zorganizowali w niedzielę spacer z przewodnikiem po lesie do miejsc, gdzie ostatnio usuwano drzewa.

Śmiertelny wypadek w powiecie chełmskim. Kierowcy nie udało się uratować

Śmiertelny wypadek w powiecie chełmskim. Kierowcy nie udało się uratować

Do śmiertelnego wypadku doszło w niedzielę około godz. 9.20 w miejscowości Zarudnia (powiat chełmski) na drodze powiatowej numer 1823L.

Plebiscyt na Sportowca Roku Dziennika Wschodniego. Ostatnia szansa na zgłoszenia!

Plebiscyt na Sportowca Roku Dziennika Wschodniego. Ostatnia szansa na zgłoszenia!

Nie zgłosiliście jeszcze swoich faworytów do udziału w naszym plebiscycie na Sportowca Roku Dziennika Wschodniego? Najwyższa pora wziąć się do pracy. Termin mija w poniedziałek. Wszystkie kandydatury, które dotrą do nas po godz. 12 nie będą już brane pod uwagę

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.