Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Powiat lubelski

13 grudnia 2018 r.
21:02

Spór o plany budowy S19, mieszkańcy protestują. "Chcą burzyć domy, a tyle wolnych przestrzeni"

Autor: Zdjęcie autora Paweł Puzio
0 42 A A

50 mieszkańców Załucza i Niedrzwicy Kościelnej-Kolonii (powiat lubelski) jest niezadowolonych z projektu drogi S19. Twierdzą, że planowana ekspresówka zburzy im normalne życie, a wręcz zagrozi zdrowiu i życiu. Drogowcy odpowiadają, że mieszkańcy są niezadowoleni ze zmian, które... sami zaproponowali

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Mieszkańcy odwiedzili już wszystkie możliwe urzędy. Zdesperowani napisali do nas list. – W związku z budową drogi S19 na trasie Lublin-Kraśnik w miejscowościach Załucze i Niedrzwica Kościelna-Kolonia, znaleźliśmy się w bardzo trudnej sytuacji, ponieważ inwestor, czyli GDDKiA w Lublinie, opracowuje projekt drogi, który jest szczególnie niekorzystny dla mieszkańców naszych wsi – piszą mieszkańcy w liście do redakcji. – Pomimo niezabudowanej przestrzeni w naszych miejscowościach, inwestor projektuje przebieg drogi doprowadzając do wyburzeń pięciu gospodarstw, a kolejnych sześć pozostaje w bardzo bliskiej odległości od inwestycji oraz obiektów przylegających do budowanej drogi. Ta sytuacja uniemożliwi nam normalne życie i rozwój.

Protestujący twierdzą, że pomimo wnoszenia uwag prace projektowe trwają bez uwzględnienia ich zastrzeżeń. – Nie jesteśmy przeciwni budowanej drodze, ale nie zgadzamy się na proponowane nam rozwiązania – dodają. Mają też pretensje, że taki projekt drogi także im uniemożliwi korzystania z zabudowań gospodarczych.

Rzeczywiście, mieszkańcy wielokrotnie odwiedzali siedzibę regionalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Według drogowców mieli zastrzeżenia do posadowienia i konstrukcji wiaduktu na drodze gminnej, biegnącego nad ekspresówką. – Decyzja środowiskowa mówi o wiadukcie w ciągu drogi gminnej przechodzącym nad trasą ekspresową. Takie rozwiązanie pokazaliśmy podczas spotkań w trakcie opracowywania koncepcji programowej. Mieszkańcy zgłaszali wnioski, by trochę przesunąć wiadukt i jak najbardziej ograniczyć zajmowany teren, co umożliwia im dojazd do posesji. Wiadukt został więc „odgięty”, a nasyp zastąpiliśmy murem oporowym, by zapewnić dojazd do posesji – wyjaśnia Krzysztof Nalewajko, rzecznik prasowy lubelskiego oddziału GDDKiA.
Zaznacza jednocześnie, że na tym etapie prac przy S19 już nie można zmienić przebiegu drogi. Po wydaniu decyzji środowiskowej korytarz, w którym biegnie S19, jest bowiem „nie do ruszenia”.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku

Komentarze 42

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 13 grudnia 2018 r. o 21:34
Należy poprawić projekt i odsunąć S19 o kilkanaście metrów od mojej stodoły bo mi aparatura drgań dostanie i nie wyciągnę 88%. Skandal!!!
Avatar
Steve / 13 grudnia 2018 r. o 21:57
Staram sie rozumiec ludzi, ale tak sie zwyczajnie nie da. To trzeba by budowac trase po starym sladzie wyburzajac wszystko przy niej po kilkadziesiat metrow od niej a w miasteczkach urywac i bez obwodnic bo tam tez ktos mieszka. Zeby nikomu nie przeszkadzalo to trzeba by zrobic eske zygzakiem miedzy domami a zaraz bedzie, ze napewno nie przez to pole bo jestem do niego przywiazany. Tak samo z domami, jezeli bedzie odszkodowanie a ludzie wiedzieli (?) O trasie (bo takie inwestycje sa planowane nawet dziesiatki lat wczesniej) to nierozumiem czemu nie wybudowac domu gdzie indziej nawet niedaleko... Przywiazanie ? No tak sie zwyczajnie nie da, gdyby projektowanie tej trasy to bylo takie pstryk tu se omine domek, tu wezel w polach jak mysla lydzie to by mozna bylo miec obiekcje
Staram sie rozumiec ludzi, ale tak sie zwyczajnie nie da. To trzeba by budowac trase po starym sladzie wyburzajac wszystko przy niej po kilkadziesiat metrow od niej a w miasteczkach urywac i bez obwodnic bo tam tez ktos mieszka. Zeby nikomu nie przeszkadzalo to trzeba by zrobic eske zygzakiem miedzy domami a zaraz bedzie, ze napewno nie przez to pole bo jestem do niego przywiazany. Tak samo z domami, jezeli bedzie odszkodowanie a ludzie wiedzieli (?) O trasie (bo takie inwestycje sa planowane nawet dziesiatki lat wczesniej) to nierozumiem cz... rozwiń
Avatar
Gość / 13 grudnia 2018 r. o 22:38
Gdzie byli jak było spotkanie i konsultacje w sprawie przebiegu drogi. Wtedy nikt nie protestował Przez takich ludzi nigdy nie uda się niczego wybudować. Na szczęście Justyna ustawa.
Avatar
Gość / 13 grudnia 2018 r. o 22:03
Popatrzeć na plany, poprowadzić zygzakiem aby komu tam stodoły nie naruszyć no i zawszeć tam bliżej somsiada niż mojej chałupy!! No i ograniczenie prędkości do 30 koniecznie bo jeszcze mi kaczki rozjado.
Avatar
Gość / 13 grudnia 2018 r. o 22:18
Akurat te inwestycje były planowane dokładnie w 2013 roku na przełomie 2014 i do wtedy były możliwe chyba 4 warianty przebiegu także te kilkanaście lat wstecz to bez przesady. Ale nie rozumiem oburzenia . Ludzie dostali odszkodowania na pewno a sama droga przebiega tam gdzie teraz nie ma asfaltu no kończy się na drodze gminnej jakieś 300m wcześniej . Mieszkam Na Załuczu i powiem szczerze że się martwię o to że ciężarówki rozjeżdża ten asfalt który jest a poprawia go nie wiadomo kiedy. Tak było jak robili 747 to pobliskie drogi przez 3 lata były ruinami zanim się za nie zabrali ale wierzę że korzyśći z posiadania blisko węzła wjazdowego i samej drogi ogólnie są większe niż szkody jaki mogą powstać bo ludzie ,tak naprawdę to pod same te pola podprowadza wam drogi serwisowe bo nie zostawia ślepych działek ale wy się upierajcie bo worek więcej pszenicy byście zebrali z tego pola . Prawda jest taka że póki nie ma asfaltu między krajowa 19 a droga na Buchawe to Zalucze jest spokojna wsią a chyba drugie dno jest takie że jak zrobią ten asfalt po S19 to przez Zalucze ludzie będą sobie skracać omijac Niedrzwice. Nie hamujmy postępu bez przesady .
Akurat te inwestycje były planowane dokładnie w 2013 roku na przełomie 2014 i do wtedy były możliwe chyba 4 warianty przebiegu także te kilkanaście lat wstecz to bez przesady. Ale nie rozumiem oburzenia . Ludzie dostali odszkodowania na pewno a sama droga przebiega tam gdzie teraz nie ma asfaltu no kończy się na drodze gminnej jakieś 300m wcześniej . Mieszkam Na Załuczu i powiem szczerze że się martwię o to że ciężarówki rozjeżdża ten asfalt który jest a poprawia go nie wiadomo kiedy. Tak było jak robili 747 to pobliskie drogi przez 3 lata ... rozwiń
Avatar
Gość / 14 grudnia 2018 r. o 06:32
Przez moją ojcowiznę w życiu, ale somsiada aaaaa :) to róbrta tam !!!
Avatar
Gość / 13 grudnia 2018 r. o 23:02
Ludzie tyle lat polno drogo jeździli i tera majo problem bo jednak ktoś cos wybuduje i tak protestują dla protestu a to i tak nic nie da.
Avatar
Sprawiedliwy / 14 grudnia 2018 r. o 07:44
W Załuczu to róbta jak chceta ale spróbujta tak na Ludwinowie to Józek z Kazikim wam pokarzą gdzie raki zimuju.
Avatar
Abc / 14 grudnia 2018 r. o 16:50
Też jestem bardzo niezadowolony z zaplanowanej inwestycji jak i mieszkańcy kol kiełczewice i obroki przy szosie W tych miejscowościach też ma być wyburzone 6-7 domów i budynki gospodarcze w sumie około 20 budynków a można było puścić drogę przez las państwowy i pola wilkołazkie przy granicy gmin wilkołaz strzyżewice Przy takim wariancie niebyło by ani jednego wyburzenia i do tego państwowy las przechodzi nieodpłatnie pod inwestycje drogową
Avatar
Darek / 14 grudnia 2018 r. o 11:51
Dokładnie jak piszesz sasiada wykupuja z jednej strony 500 m przestrzeni z drugiej 1000 alinie rozgraniczajace 1.5m od domu. Wiaduktu milo nie byc a jest. Nowa drogaŁ łukiem prubuje nas ominąć ajednak powodje kolizje nie podlegam wykupowi
Avatar
Darek / 16 grudnia 2018 r. o 09:04
Decyzja środowiskowa jest rozszerzana..etap budowy to projekt.kokretnych rozwiązan nikt nie przedstawił .Na spotkaniach zglaszalismy swoje uwagi nikt tego nie brał pod uwagę wywalic cały las .Las jest 300 m odobecnego przebiegu.Mniejszym złem chyba jest unikniecie kolizji jezeli jest taka możliwość aniżeli pomimo wykupu 5 następnych 6 i tak jest w bardzo trudnym położeniu Jezeli mozliwe jest calkowte uniknięcie wykupow oraz rezygnacja z 1 wiaduktu którego koszt to ok.5 miliony .To właśnie jest nie ekonomiczne .chyba to jest mniejsze zło
Avatar
Generał / 15 grudnia 2018 r. o 11:55
Już Sienkiewicz opisywał jak dziadziunio 50 lat sądował się o gruszki. Pieniactwo nie jest nowością. Mieszkańcy będą kłócić się o trasę drogi, drogi nie będzie, a PIS kilka razy do roku będzie się chwali, że buduje S 19.
Avatar
jan / 15 grudnia 2018 r. o 10:04
nalezy wykonac zakręt. ale nukt nie był na miejscu bo zima. rysował drogę w biurze to jest nirmalne w tym po...m kraju!!!!
Avatar
wasyk / 15 grudnia 2018 r. o 08:46
sasiad Ty kompletnie nie masz pojecia o czym piszesz czlowieku... jakie starostwo? a co do protesrujacych... juz jest musztarda po obiedzie, wydano decyzje srodowiskowa, wybrano wariant przebiegu, zatwierdzono koncepcje programowa... tam juz byly konkretne rozwiazania podane, a w gminach organizowano spotkania, gdzie byli wtedy protestujacy? poza tym taka inwestycja przy takim zurbanizowaniu terenow niesie ze soba pewne skutki ujemne dla czesci mieszkancow, tego nie da sie uniknac, nie buduje sie na ksiezycu, a wariant przebiegu jest zawsze kompromisem, pomiedzy uwarunkowaniami srodowiskowymi, mieszkancami, istniejaca infrastruktura itp. nie mozba lekka reka wywalic caly las, bo 5 budynkow moze byc wyburzonych ... wybiera sie mniejsze zlo i patrzy na koszty... podsumowujac, mieszkancy - wiekszosc - chciala przejazdu, sami zglaszali, to beda mieli
sasiad Ty kompletnie nie masz pojecia o czym piszesz czlowieku... jakie starostwo? a co do protesrujacych... juz jest musztarda po obiedzie, wydano decyzje srodowiskowa, wybrano wariant przebiegu, zatwierdzono koncepcje programowa... tam juz byly konkretne rozwiazania podane, a w gminach organizowano spotkania, gdzie byli wtedy protestujacy? poza tym taka inwestycja przy takim zurbanizowaniu terenow niesie ze soba pewne skutki ujemne dla czesci mieszkancow, tego nie da sie uniknac, nie buduje sie na ksiezycu, a wariant przebiegu jest zawsze... rozwiń
Avatar
sąsiad / 14 grudnia 2018 r. o 20:45
Jak jest już wydana decyzja pozwolenia na budowę to ludzie nic nie jesteście wstanie zrobić. A jak nie ma decyzji na budowę to pilnować kiedy do Starostwa Powiatowego złoży Generalna Dyrekcja wniosek o budowę i wtedy mozecie skadać protesty i odwołania bo takie macie prawo.
Avatar
Gość / 14 grudnia 2018 r. o 19:30
Ludzie!!! to jeszcze nie zaczęli robić ? Ma być gotowa na 2021 chyba ,że premier się pomylił o parę lat.
Avatar
Gość / 14 grudnia 2018 r. o 18:06
A może nie budować ? , też źle, a może poskarżyć się do ONZ
Avatar
Darek / 14 grudnia 2018 r. o 17:51
Przepraszam nie tu poszło .
Avatar
Darek / 14 grudnia 2018 r. o 17:45
to nie daleko mozemy sie spotkac
 Przepraszam. nie tu poszło
Avatar