Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

e-Wydanie - promocja 1zł za miesiąc!

Powiat lubelski

12 marca 2020 r.
21:26

W gminie Niedrzwica Duża rządzi plotka i strach. Nie ma rzetelnych informacji z oficjalnych źródeł

Autor: Zdjęcie autora ask kp aa
2 145 A A
(fot. jsz)

Zamiast rzetelnej informacji z oficjalnych źródeł – przekaz z ust do ust. Zamiast testów – stan wyczekiwania i lęku o zdrowie dzieci i swoje. Tak wygląda życie w Niedrzwicy Dużej, z której pochodzi pacjent „zero”. Jego żona jest nauczycielką w miejscowej szkole. Mieszkańcy mówią nam, że czują się zostawieni sami sobie

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Jestem zbulwersowana tym milczeniem. Nie wiemy absolutnie nic poza tym, co przeczytamy w internecie i rozmawiamy między sobą. Ani dyrekcja szkoły, ani sanepid, ani urzędnicy z gminy o niczym nas nie informują. Cisza. Kilka dni temu na dzienniku elektronicznym zostaliśmy jedynie poinformowani o odwołanych zajęciach – mówi nam jeden z rodziców.

– Nie wiem, czy jako rodzic dziecka chodzącego do szkoły w Niedrzwicy Dużej mogę chodzić do pracy czy nie? Czy mogę kogoś zarazić, czy nie mogę? Nikt nam tego nie powiedział. Zero informacji – dodaje kolejny z naszych rozmówców.

Tylko domysły

– Mój trzynastoletni syn był na treningu i jechał jednym busem na zawody sportowe z młodszym synem zakażonego pacjenta. Kilka dni później, w poniedziałek, dostał gorączki, która utrzymywała się do środy. Zadzwoniliśmy więc do sanepidu z informacją, że miał kontakt z osobą w bezpośrednim zagrożeniu. Polecili nam, żeby zostać w domu i obserwować stan syna. Czy tak to powinno wyglądać? – denerwuje się mama nastolatka z Niedrzwicy Dużej. – Najgorsze jest to, że jest bardzo dużo domów wielopokoleniowych, gdzie są starsi ludzie bardzo narażeni na zakażenie. Co wtedy? Ktoś może obserwować się w domu, ale może też już wtedy zarażać, o czym nie wie – dodaje kobieta.

– To jest szczyt nieodpowiedzialności. W szkole uczą się też dzieci obciążone różnymi chorobami. Jest dziewczynka z bardzo poważną chorobą płuc. Poza tym rodzice niektórych uczniów i ich dziadkowie leczą się onkologicznie i kardiologicznie. A rodzice uczniów nic oficjalnie nie wiedzą. Ta osoba do ostatniego dnia była w szkole, także we wtorek rano (wieczorem tego samego dnia została potwierdzona oficjalnie informacja, że pacjent z Niedrzwicy Dużej jest zakażony koronawirusem – red.).

– My się tylko domyślamy i niestety przychodzą nam do głowy tylko najczarniejsze scenariusze. Plotka i panika rządzą – zaznacza nasz rozmówca.

Oficjalnie nikt nic nie wie

Jak udało nam się ustalić, nauczyciele uczący w podstawówce w Niedrzwicy Dużej mają do 23 marca pozostać w domach i obserwować swój stan zdrowia. Kiedy i w jaki sposób szkoła chce poinformować rodziców uczniów o całej sytuacji? Dyrektor placówki odsyła do wojewody, podkreślając, że nie jest upoważniony do udzielania takich informacji.

– Cztery nowe potwierdzone przypadki zakażenia w województwie lubelskim dotyczą osób, które miały kontakt z pacjentem z Bełżyc. Więcej informacji na ten temat w ramach ochrony praw pacjenta nie mogę ujawnić. W przypadku wyniku pozytywnego – nie możemy tego zrobić bez zgody pacjenta – tłumaczył na wczorajszej konferencji Lech Sprawka, wojewoda lubelski.

Co na to sanepid? – Prowadzimy naprawdę wnikliwy wywiad epidemiologiczny, który pozwala nam poznać nie tylko stan zdrowia konkretnej osoby, ale też z kim miała kontakt. Jeśli ktoś ma wątpliwości co do objawów, proszony jest o kontakt na alarmowe telefony stacji sanitarnych. Apelujemy, żeby takie osoby nie kontaktowały się osobiście tylko dzwoniły – tłumaczy Magdalena Smolińska-Kornas, rzeczniczka Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Lublinie.

Szkoła: wiemy, nie wiemy

– Na obecną chwilę (czwartek godz. 11.35 – red.) wiem, że ta pani (chodzi o nauczycielkę – red.) przebywa w szpitalu. Nie wiem oficjalnie, z jakiego powodu – mówi jedynie Andrzej Pastuszak, dyrektor Szkoły Podstawowej im. Bohaterów 7 Kołobrzeskiego Pułku Piechoty w Niedrzwicy Dużej. Otrzymaliście Państwo jakieś zalecenia z sanepidu? – dopytujemy.

– Jesteśmy w ciągłym kontakcie. Nawet przed chwilą rozmawiałam z sanepidem. Cały czas jestem na telefonie.

– Czy w związku z tym będzie pan wydawał jakieś zalecenia dla rodziców i uczniów, czy czeka Pan na to, co zrobi wojewoda i sanepid?

– Czekam na decyzję z sanepidu – ucina Pastuszak.

Na decyzję „góry” czeka też wójt gminy Ryszard Golec. Tuż przed południem wiedział tylko tyle, że chore są cztery osoby z najbliższej rodziny.

– Czy nikt Pana nie informował, że jedną z osób chorych jest pracownik szkoły podstawowej? – dopytujemy.

– Nie. Nie było takiej informacji na chwilę obecną – mówi wójt i podkreśla, że w tej sytuacji robi wszystko, co w jego mocy. Zamknął szkołę, Dom Dziennego Wsparcia dla Seniorów, Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji, biblioteki, targ. Dodaje, że jeśli otrzyma inne informacje – niezwłocznie przekaże je dalej.

– Myślę, że rodzice, jeśli chodzi o tę sytuację, mają pełną świadomość i wiedzę – tłumaczy.

– Skąd, skoro Pan nie ma pełnej wiedzy na ten temat? – dopytujemy.

– W tej chwili myślę, że wszyscy wiedzą, że to jest trudna sytuacja, z którą nigdy wcześniej się nie spotykaliśmy i też dokładają wszelkich starań, żeby zachować maksymalną ostrożność.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 145

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
LUBLIN boi się ludzi z NIEdrzwicy / 12 marca 2020 r. o 21:41
+68
Niedrzwica? To tam gdzie pojechali sobie beztrosko za aprobatą rodziców do Włoch na mecz? Towarzystwo które przywleklo wirusa i pozarazalo innych powinno odpowiadać karnie. Szczyt nieodpowiedzialnosci. W mojej ocenie jest dużo zarażonych ale nie przebadanych laboratoryjne. Sugeruje nie wychodzić z domu wszystkim ktorzy mieli jakikolwiek kontakt z rodziną zarazonego i samym nosicielem
Avatar
Puławianka / 12 marca 2020 r. o 21:36
+49
Ale pieprzenie dyrektora! Masakra!!! Ale wiadomo o co chodzi. Mleko już się wylało. Teraz trzeba czekać. Mieszkańcy Niedrzwicy, rodzice, dzieci, a przede wszystkim osoby starsze - mam ogromną nadzieję, że wszystko skończy się pomyślnie! Trzymajcie się
Avatar
człowiek / 12 marca 2020 r. o 22:10
+32
Wojewoda musi prosić o zgodę prawdopodobnych winowajców pojawienia się licznych zakażeń tym syfem o publikację danych? Jaja pan sobie robisz z ludzi??? Przecież to wali g...wnem na 100 kilometrów... Powiedz pan prawdę ludziom, żeby byli przygotowani na to co może ich czekać. Nie stwarzaj pan wizerunku bezpieczeństwa, który jest tylko iluzją! Miej pan na uwadze małe dzieci i ogólnie ludność, która jest niczemu niewinna. Pańskie niedomówienia mogą okazać się zaniechaniem.
Avatar
Nie dla niedomówień! / 12 marca 2020 r. o 21:38
+32
Panie Wojewoda, mów pan prawdę i nie narażaj Pan wzorem tej pustej baby życia i zdrowia ludzi!!! Nie masz pan prawa!!! W obliczu zagrożenia życia nie powołuj się Pan na Rodo i inne pierdoły. Teraz liczyć się powinno tylko zdrowie i życie dzieci i ludzi!!!
Avatar
jolka / 12 marca 2020 r. o 21:55
+29
Drodzy mieszkańcy Niedrzwicy Dużej czytając wypowiedzi waszego wójta to tylko jedna myśl odwołać go jak najszybciej założyć mu sprawy cywilne i pokryć kosztami badań i strat związanych z działalnością gospodarczą! "Cztery nowe potwierdzone przypadki zakażenia w województwie lubelskim dotyczą osób, które miały kontakt z pacjentem z Bełżyc"
Avatar
Gala / 12 marca 2020 r. o 22:38
+27
Wywiad w tvn24 pogrąża tą panią, domyślała się że może być coś nie tak i mimo wszystko narażała dzieci w szkole. Przerażające! Dyscyplinarka to na pewno, ale oprócz tego prokurator. Moim zdaniem nie do wybronienia.
Avatar
Gość / 12 marca 2020 r. o 22:05
+27
Jako katolik jestem oburzony postawą Episkopatu...banda 100 biskupów nie może obradować ze względu na zagrożenie a ludzi wysyłają na śmierć do Kościoła...jak tak można...naprawdę wypisuje się ...to koniec
Avatar
Gość / 12 marca 2020 r. o 21:39
+26
Gdzie są TESTY?- samorząd robi was w … NAPIERAC na tych nierobów.
Avatar
Świr poranny / 12 marca 2020 r. o 21:32
+24
Wszystko jest pod kontrolą, a służba zdrowia dysponuje odpowienimi procedurami oraz jest przygotowana na każdą ewentualność. Nie ma żadego zagrożenia. Cytat sprzed tygodnia.
Avatar
antek / 13 marca 2020 r. o 11:39
+22
Ciemna maso podziekujcie tej rozumnej "inaczej " rodzinie ,która nie przyznawała sie do wyjazdu tego debila na mecz :-(
Avatar
Gość / 17 marca 2020 r. o 20:11
0
Jak dla mnie to pozew zbiorowy za zatajenie wiadomości i wprowadzanie lekarzy w błąd. I jako Rodzice powinni pójść do wójta tej gminy ,aby pani dyrektor zawiesić w czynnościach dyrektora szkoły-przy fakcie że narazala dzieci na zachorowanie A przy tym mając pełną świadomość o wirusie i wycziece do Włoch. Więcej pokory życzę tej rodzinie i wyciągnięcia wniosków i narażenie życia wielu innych osób.
Avatar
Gość / 16 marca 2020 r. o 09:09
+3
w tym cyrku brakuje tylko kandydatki PO Kidawy-Błońskiej, która przytuliłaby mieszkańców Niedrzwicy Dużej do zdjęcia
  Świetnie pasujesz jak widać do tego cyrku.
Avatar
Weselo / 15 marca 2020 r. o 01:53
0
A myśleli, że jak będą strefa wolna od lgbt, to Bóg im wynagrodzi. Karma wraca za takie chamstwo i brak szacunku dla bliźniego. Bóg rychliwy ale sprawiedliwy wy wstrętne homofoby! Zasluzyliscie na ten stres.
Avatar
Gość / 14 marca 2020 r. o 12:34
+2
A skąd ta pewność że to chłopak z Niedrzwicy jest pacjentem 0 ? Do Włoch pojechała drużyna a wyżywacie się na jednej rodzinie . A może to ojciec , z racji prowadzonej działalności przywlókł to do Niedrzwicy i zaraził rodzinę ? Owszem , zachowali się nieodpowiedzialnie ale czy rozsądne były pielgrzymki po marketach i wykupywanie wszystkiego ? A kto w tym nie brał udziału ? Jeżeli ktoś wykupił cały zapas mydła to kolejnych kilkanaście osób go nie kupiło i w ten sposób też przyczyniłeś się do roznoszenia wirusa , ale to oczywiście rozsądne i odpowiedzialne? Gdy w Wuhan wybuchła epidemia całe Chiny zwarły pośladki i ruszyły by pomóc ludziom z zagrożonego terenu . W Polsce , gdzie tylu ludzi wierzących deklaruje miłość do innego , gdzie tak pięknie kwitnie chrześcijaństwo ,większość ludzi ruszyłaby po wyjściu z kościółka by spacyfikować Niedrzwicę . Wspaniałe , oby tak dalej .. Ludzie opanujcie emocje , łatwiej będzie nam to przetrwać
A skąd ta pewność że to chłopak z Niedrzwicy jest pacjentem 0 ? Do Włoch pojechała drużyna a wyżywacie się na jednej rodzinie . A może to ojciec , z racji prowadzonej działalności przywlókł to do Niedrzwicy i zaraził rodzinę ? Owszem , zachowali się nieodpowiedzialnie ale czy rozsądne były pielgrzymki po marketach i wykupywanie wszystkiego ? A kto w tym nie brał udziału ? Jeżeli ktoś wykupił cały zapas mydła to kolejnych kilkanaście osób go nie kupiło i w ten sposób też przyczyniłeś się do roznoszenia wirusa , ale to oczywiście rozsądne i od... rozwiń
Avatar
olga / 14 marca 2020 r. o 12:22
+3
"towarzystwo które przywlokło wirusa..."? masz potwierdzone dane z któryk wynika, że reszta chłopaków jest zarażona?
Avatar
zbig / 14 marca 2020 r. o 10:12
+8
ludzi opanował amok. Każdy by chciał aby go indywidualnie pouczać jak ma się zachować. Trzeba zachować spokój i opanowanie, jak nie ma objawów to co leczyć albo po co badać? Gdy miałeś kontakt z osobą zainfekowaną zgłoś to sam sanepidowi, osoba zainfekowana zgłosi sama z kim miała kontakt więc dotrą do ciebie odpowiednie służby. Siedź spokojnie w domu jak nie musisz iść do pracy i nie wymyślaj głupot.
Avatar
Sklep Niedrzwica / 14 marca 2020 r. o 09:43
0
Ja mam tylko kilka pytań. Ilu ty małolatów wróciło z Włoch z odwołanego meczu? 6 czy może całą drożyna orionu bo przecież jak to Paweł P. powiedział że to była nagroda i czemu mieliśmy jej nie wykorzystać. Czy tylko tylko rodzina zero P. jest obieta kwarantanna czy rodziny wszystkich.? Wczoraj 2 osoby z grupy z Włoch widziałem w sklepie spożywczym pod jokerem. Brawo.... Więc kwarantanna jest zajefajna... Państwo P. boją się konsekwencji przecież żona to vice dyrektor, mąż prowadzi interes jubilerski a córka pracuje w sklepie w niedzwicy. Wójt to ciotowaty jest bo z PiSu i też się boi. Ale nie bójcie się jedzenie w sklepach jest i go nie zabraknie.
Ja mam tylko kilka pytań. Ilu ty małolatów wróciło z Włoch z odwołanego meczu? 6 czy może całą drożyna orionu bo przecież jak to Paweł P. powiedział że to była nagroda i czemu mieliśmy jej nie wykorzystać. Czy tylko tylko rodzina zero P. jest obieta kwarantanna czy rodziny wszystkich.? Wczoraj 2 osoby z grupy z Włoch widziałem w sklepie spożywczym pod jokerem. Brawo.... Więc kwarantanna jest zajefajna... Państwo P. boją się konsekwencji przecież żona to vice dyrektor, mąż prowadzi interes jubilerski a córka pracuje w sklepie w niedzwicy. Wó... rozwiń
Avatar
Gość / 14 marca 2020 r. o 01:21
+4
Sanepid? Te szmaty umieją tylko mandaty wypisywać. Zero wiedzy. Błądzą bo nie wiedzą co robić. ŹENADA.
 Nie nazywaj kogoś szmatą - sam nie zamieniaj się w szmatę. Żenada to tacy jak ty głupcy i pieniacze. I coś mi mówi, że jesteś glupców, którzy wpędzili Niedrzwicę w tę kabałę.
Avatar
.......... / 14 marca 2020 r. o 00:51
0
W tej TVP za 2MILIARDY tylko tak pięknie pierdla.....dolą że wszystko pod kontrolą służby działają itd.a w rzeczywistości jest inaczej. A jak nie daj Boże zrobi się tak jak we Włoszech to zostanie nam tylko modlitwa.
Avatar
realista / 13 marca 2020 r. o 22:44
+4
Sytuacja zmienia sie dynamicznie, pewne decyzje jak o zamknięciu granic i przymusowej kwarantannie wracających z zagraicy podjeto za późno. Dzisiaj już jest kolejny zgon.
Zobacz wszystkie komentarze 145

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Domowy koncert Marka i Michała Andrzejewskich
8 kwietnia 2020, 19:30

Domowy koncert Marka i Michała Andrzejewskich

W środę, 8 kwietnia o godz. 19.30 w sieci będzie można wysłuchać koncertu na żywo z domu Marka Andrzejewskiego i Michała Andrzejewskiego.

Biała Podlaska: Zmiany na kierowniczych stanowiskach w szpitalu

Biała Podlaska: Zmiany na kierowniczych stanowiskach w szpitalu

Zmiany organizacyjne na kierowniczych stanowiskach w bialskim szpitalu. Joanna Kozłowiec nie jest już zastępcą dyrektora ds. rozwoju placówki.

Strażacy z OSP Sławacinek Stary robią zakupy starszym ludziom

Strażacy z OSP Sławacinek Stary robią zakupy starszym ludziom

Strażacy z OSP Sławacinek Stary (gmina Biała Podlaska) pomagają osobom starszym w czasie pandemii koronawirusa.

Kiedyś uratowali mu wzrok. Teraz pacjent zafundował medykom środki ochrony osobistej

Kiedyś uratowali mu wzrok. Teraz pacjent zafundował medykom środki ochrony osobistej

Klinika Okulistyki Ogólnej SPSK1 korzysta już z pierwszej partii środków ochrony osobistej kupionych dzięki pieniądzom przekazanym przez jednego z pacjentów. Chodzi o m.in. maseczki, gogle, rękawice, kombinezony, środki do dezynfekcji.

Łęczna: PSZOK w Starej Wsi częściowo wznawia pracę

Łęczna: PSZOK w Starej Wsi częściowo wznawia pracę

Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej Łęczna wznawia przyjmowanie odpadów do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów w Starej Wsi. Mieszkańcy gminy będą mogli przywieźć tam śmieci wielkogabarytowe.

Koniec pieszych odpraw. Ukraina zamyka granice
Zdjęcia
galeria

Koniec pieszych odpraw. Ukraina zamyka granice

To już ostatnia szansa na przekroczenie pieszo lub autobusem polsko-ukraińskiej granicy. W nocy Ukraina zamknie swoje granice.

Kiedy będą wybory prezydenckie? W nowym projekcie marszałek Sejmu może zmienić datę

Kiedy będą wybory prezydenckie? W nowym projekcie marszałek Sejmu może zmienić datę

O tydzień mogą zostać przesunięte planowane na 10 maja wybory prezydenckie według najnowszego pomysłu Prawa i Sprawiedliwości.

Koronawirus w woj. lubelskim. 181 zakażonych, 37 ozdrowieńców, 7 osób zmarło
Aktualna mapa

Koronawirus w woj. lubelskim. 181 zakażonych, 37 ozdrowieńców, 7 osób zmarło

Aktualne dane dotyczące sytuacji wywołanej koronawirusem SARS-CoV-2 na terenie województwa lubelskiego.

Paweł Podsiadło (Azoty Puławy): Doświadczenie Larsa będzie jego atutem

Paweł Podsiadło (Azoty Puławy): Doświadczenie Larsa będzie jego atutem

Rozmowa z Pawłem Podsiadło, rozgrywającym Azotów Puławy, reprezentantem Polski

Miejskie korepetycje maturalne w Zamościu. Nauczyciele bezpłatnie pomagają uczniom

Miejskie korepetycje maturalne w Zamościu. Nauczyciele bezpłatnie pomagają uczniom

Tego jeszcze nie było. Maturzyści mogą skorzystać z bezpłatnych powtórek, które przygotowują specjalnie dla nich nauczyciele kilku zamojskich szkół. Uczeń z dowolnej placówki, posłucha polonisty czy geografa biorących udział w nowatorskiej akcji. Wykładowcy i słuchacze oczywiście siedzą w swoich domach.

Nie żyje 9 osób zakażonych koronawirusem, w tym pacjent ze szpitala w Puławach
Nowe przypadki zakażenia

Nie żyje 9 osób zakażonych koronawirusem, w tym pacjent ze szpitala w Puławach

Ministerstwo Zdrowia informuje o śmierci 9 kolejnych osób zakażonych koronawirusem.

Policjant wyprowadził mężczyznę z płonącego mieszkania. Chwilę później wybuchła butla z gazem

Policjant wyprowadził mężczyznę z płonącego mieszkania. Chwilę później wybuchła butla z gazem

W bloku przy ul. Niemcewicza w Puławach w ostatnią niedzielę wybuchł pożar. Dym zauważył patrolujący miasto policjant z Lublina. Funkcjonariusz natychmiast wbiegł na górę i wyciągnął z płonącego mieszkania 47-letniego mężczyznę. Chwilę później eksplodowała butla z gazem.

Co można, a czego nie można robić? Policjanci wystawili blisko 100 mandatów w woj. lubelskim
galeria

Co można, a czego nie można robić? Policjanci wystawili blisko 100 mandatów w woj. lubelskim

W sobotę i niedzielę policjanci w całym regionie wystawili blisko 100 mandatów za łamanie ograniczeń dotyczących gromadzenia się i przemieszczania w miejscach publicznych.

"Książę i żebrak" Teatru Osterwy do obejrzenia w sieci
8 kwietnia 2020, 12:00

"Książę i żebrak" Teatru Osterwy do obejrzenia w sieci

Przed nami emisja kolejnego spektaklu Teatru im. Juliusza Osterwy w Lublinie. Po świetnie odebranym "Diable i tabliczce czekolady" instytucja proponuje możliwość obejrzenia "Księcia i żebraka" w reżyserii Pawła Aignera. Będzie to możliwe 8 kwietnia o godz. 12.

Tysiące ludzi w parkach w Szanghaju. Chińskie władze zmniejszają restrykcje
film

Tysiące ludzi w parkach w Szanghaju. Chińskie władze zmniejszają restrykcje

Tysiące Chińczyków spędziło weekend odwiedzając parki i spacerując po ulicach Szanghaju.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!